Obnoviť stránku

Recenzia Nikon D3400. Dostupná vstupenka do sveta fotografov.

Keď sa mi do ruky prvýkrát dostala najnovšia digitálna zrkadlovka Nikon D3400, tak sa mi skoro ani nechcelo veriť, že už je to viac ako dva a pol roka, čo som písal o jej predchodcovi v podobe modelu Nikon D3300. Intervaly medzi starými a novými modelmi sa predlžujú, pretože technika síce ide stále dopredu, ale možností, čo ešte doplniť či zásadne vylepšiť už toľko nie je. Podobný trend môžeme v posledných rokoch zaznamenať aj v prípade výpočtovej techniky alebo mobilných telefónov. Rozhodne to však neznamená, že by sa vývoj zastavil, len sa jednoducho zmenil z rýchleho tempa na rozumnejšie a uvážlivejšie tempo.

Mechanické vyhotovenie a ovládanie

Z hľadiska dizajnu a mechanického vyhotovenia som fotoaparát dôkladne skúmal a prezeral zo všetkých strán, aby som nakoniec dospel k záveru, že sa v tomto smere novinka od svojho predchodcu v podstate vôbec nijako nelíši. Pár odlišných detailov by sa síce našlo (napríklad inak riešený kryt konektorov HDMI a USB, nepatrne znížená hmotnosť), ale nič čo by naozaj stálo za reč. Teda snáď len to, že predchodca Nikon D3300 sa vyrábal v troch farebných vyhotoveniach, kdežto najnovší Nikon D3400 sa vyrába už len v tradičnej čiernej a vínovočervenej (ktorej je prizpôspobený aj popruh na krk).

Nikon D3400; Nikon D3400 čierny; Nikon D3400 červený

Za celú tú dobu, čo sa od roku 2000 zaoberám fototechnikou a jej recenziami, tak je toto asi najmenšia zmena v mechanickom vyhotoveení digitálnych zrkadloviek medzi najnovším a predchádzajúcim modelom. Otázkou teda len ostáva interpretácia toho, ako túto nezmenu vnímať. Chcelo by sa povedať, že to nie je nič veľké, keď sa toho takmer nič nezmenilo, ale ja osobne by som to videl inak – výrobcovia to totiž nemajú ľahké, pretože priestor na nejaké ďalšie vylepšovanie dizajnu a ergonómie sa dlhším vývojom úplne razantne zmenšil. Hlavne je to však o tom, že po poslednej väčšej zmene v podobe prepracovania úchopovej časti najnovších zrkadloviek už toho na vylepšenie veľmi nezostalo – teda aspon ma už naozaj definitívne nič nenapadá. V neposlednom rade je to aj o tom, že sa postupne ukázalo, že skôr menšie zmeny týkajúce sa najmä rozmiestnenia ovládacích prvkov vyhovujú aj množstvu používateľov, pre ktorých je tak jednoduchší prechod zo staršieho modelu na nový.

Štandardné firemné produktové fotografie fotoaparátu Nikon D3400

Nikon D3400 čierny; AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VRNikon D3400 čierny; AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VRNikon D3400 čierny; AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VR

Nikon D3400 čierny; displejNikon D3400 čierny; interný blesk; AF-P DX Nikkor 18–55mm f/3,5–5,6 G VRNikon D3400 čierný

Pre poriadok a pre tých, čo nemali v ruke predchádzajúci model, prípadne nečítali moju recenziu Nikon D3300 zopakujem aspoň základné údaje o mechanickom vyhotovení a ergonómii. Telo fotoaparátu Nikon D3400 je celoplastové, samozrejme však s výnimkou bajonetu na objektív a stativového závitu, ktoré sú kovové. Použité plasty sú však veľmi kvalitné a telo pôsobí dostatočne robustným dojmom. Výhodou pre cestovateľov je aj veľmi nízka hmotnosť, ktorá tento fotoaparát radí k najľahším (aj najmenším) digitálnym zrkadlovkám na trhu. Rovnako dobrá je aj ergonómia – aj napriek malým rozmerom sa fotoaparát priamo skvele drží a to aj používateľom s väčšou rukou (môj prípad). Tlačidiel a ovládačov na tele je tak akurát a hlavne sú tam, kde ich očakávame – vychádza zo zabehnutej koncepcie Nikonu, takže prípadný prechod z niektorého zo starších modelov je úplne bezproblémový. Aj napriek už spomínanej absencii inovácií môžem mechanické vyhotovenie aj ovládanie hodnotiť ako skvelé a dobre prispôsobené danej cieľovej skupine.

Obrazová kvalita

Pokiaľ ide o výstupnú obrazovú kvalitu, tak je nový Nikon D3400 osadený 24 Mpix čipom formátu DX (alebo ak chcete APS-C). Oficiálne sa asi nikdy nedozvieme, či je to úplne rovnaký 24 Mpix čip, aký poznáme z ďalších modelov, napríklad z o dve triedy vyššieho a veľmi obľúbeného modelu Nikon D7200. Už teraz niektoré zdroje udávajú, že to je ten istý a iní zase píšu, že to tak nie je. Ja osobne sa domnievam, že to rovnaký čip skôr nie je – čisto subjektívne sa mi totiž zdá, že výstup z vyššieho modelu Nikon D7200 má síce nepatrne viac šumu, ale zato si zachováva o niečo viac detailov, zatiaľ čo v prípade recenzovaného modelu Nikon D3400 je to skôr naopak. Je to však čisto len môj odhad – v skutočnosti môže byť tento nepatrný rozdiel spôsobený aj iným algoritmom obrazového procesora, inak nastaveným firmvérom, či ďalšími vplyvmi, ktoré sa samotným čipom priamo nesúvisia.

Na posúdenie výstupnej kvality fotografií som tentoraz použil menej obvyklú dennú scénu s odfotografovanou skalou, ktorej odtieň sa približuje testovaciemu neutrálnemu sivému odtieňu. Na nasledujúcich snímkach môžete posúdiť 100 % výrezy z fotografovanej scény pri všetkých dostupných citlivostiach ISO. Na konci celkovú scénu, na hodnotu ISO 100 a na porovnanie aj na hodnotu ISO 6400 – výsledok je len zmenšený (bez ďalších úprav) na rozmer, ktorý je obvyklý pri použití fotografií na webe. Posledná fotografia je praktická ukážka fotografie interiéru kostola Svätého Kiliána na hondotu ISO 6400 a fotografia je opäť iba zmenšená zhruba na obvyklý rozmer na webovú prezentáciu.

100 % výrezy z testovacích fotografií + testovacie fotografie zmenšené na obvyklý webový rozmer

Nikon D3400; digitálny šum; ISO 100 Nikon D3400; digitálny šum; ISO 200 Nikon D3400; digitálny šum; ISO 400

Nikon D3400; digitálny šum; ISO 800 Nikon D3400; digitálny šum; ISO 1600 Nikon D3400; digitálny šum; ISO 3200

Nikon D3400; digitálny šum; ISO 6400 Nikon D3400; digitálny šum; ISO 12800 Nikon D3400; digitálny šum; ISO 25600

Nikon D3400; digitálny šum; ISO 100 Nikon D3400; digitálny šum; ISO 6400 Nikon D3400; digitálny šum; ISO 6400

Z praktických fotografických výsledkov (ďalšie ukážkové fotografie, tentoraz v plnom rozlíšení, nájdete voľne na stiahnutie na konci článku) je celkom jasne viditeľné, že kvalita fotografií je priamo vynikajúca. Súčasný trend, keď lacnejšie modely digitálnych zrkadloviek oproti tým drahším logicky zaostávajú vo funkciách, alebo napríklad v mechanickom vyhotovení, ale rozhodne nie vo výslednej obrazovej kvalite – tak tento trend je rozhodne skvelou správou pre začínajúcich fotografov, alebo pre tých, ktorí si vyššie a drahšie modely nemôžu dovoliť, alebo ich napríklad ani nechcú kvôli ich rozmerom a hmotnosti. V tomto ohľade je nový Nikon D3400 skutočne nekompromisný a s prehľadom sa prinajmenšom vyrovná akejkoľvek inej digitálnej zrkadlovke ľubovoľnej značky v kategórii modelov s čipom formátu DX (APS-C) na súčasnom trhu. Výsledky sú až po hodnotu ISO 3200 skvelé a až od hodnoty ISO 6400 môžete vidieť výraznejšiu stratu detailov a desaturáciu.

Funkcie

Z hľadiska funkcií je najzásadnejšou zmenou doplnenie technológie na nevyhnutné prepojenie fotoaparátu s inteligentným zariadením, teda mobilným telefónom či tabletom. To síce umožňoval už predchádzajúci model Nikon D3300, ale iba pomocou prídavného externého Wi-Fi modulu Nikon WU-1a, ktorý však bolo nutné dokúpiť zvlášť a zasunúť do konektora na príslsušenstvo. Teraz je táto možnosť na prepojenie priamo integrovaná vo fotoaparáte, a to pomocou technológie bluetooth. Navyše v najnovšej verzii Bluetooth Low Energy (BLE), čo znamená, že celý systém má minimálnu spotrebu energie z batérií. A ako to celé funguje? To asi najlepšie ukáže firemné produktové video, ktoré celý proces prepojenia krátko a výstižne popisuje.

Produktové video výrobca stručne popisujúce postup prepojenia fotoaparátu s inteligentným zariadením:

Prepojenie pomocou Bluetooth Low Energy (BLE) a novej aplikácie Nikon SnapBridge som si samozrejme musel v praxi vyskúšať, pretože je to pomerne horúca novinka, ktorej použitie v zrkadlovkách zatiaľ umožňuje okrem Nikonu D3400 už len Nikon D500. Preto som do svojho mobilného telefónu nainštaloval nevyhnutnú aplikáciu Nikon SnapBridge. Táto aplikácia je zadarmo na stiahnutie pre Android – Nikon SnapBridge pre Android a dostupná je samozrejme aj pre iOS – Nikon SnapBridge pre iOS. Spárovanie mobilného telefónu s fotoaparátom naozaj prebehlo tak ľahko a rýchlo, ako na ukážkovom firemnom videu uvedenom vyššie. Všetko fungovalo úplne bez problémov a podľa očakávania podobne, ako v prípade skôr uvedenej aplikácie Nikon WMU (podrobný opis vynechám, pretože aplikácia Nikon SnapBridge sa priebežne aktualizuje a vylepšuje), avšak musím uviesť jednu menej príjemnú poznámku – pomocou tohto prepojenia nie je možné fotoaparát diaľkovo ovládať. Táto vychytávka je vyhradené až vyšším radom fotoaparátov, ktoré sú okrem bluetooth vybavené aj Wi-Fi jednotkou. Z praktického hľadiska už len toľko, že dosah bezdrôtovej komunikácie je zhruba okolo 10 metrov a fotografie sa do inteligentného zariadenia prenášajú v náhľade s rozlíšením 2 Mpix. Pripojenie je možné nechať zapnuté trvale, čo nezruší ani vypnutie a zapnutie fotoaparátu. Doplnkovou službou navyše je (zadarmo na stiahnutie) Nikon Image Space, čo je obdoba českej služby Zonerama alebo Rajče.

Ukážka PrintScreen aplikácie Nikon SnapBridge z môjho mobilného telefónu:

Nikon SnapBridge; Nikon D3400Nikon SnapBridge; Nikon D3400 Nikon SnapBridge; Nikon D3400 Nikon SnapBridge; Nikon D3400

Ďalšou novinkou je, že bola celkovo znížená spotreba batérie. Výrobca teraz uvádza, že je možné na jedno nabitie batérie vyhotoviť až 1 200 fotografií, čo je skoro dvakrát toľko, čo v prípade predchádzajúceho modelu. Nie je to však len celkovou optimalizáciou spotreby, ale okrem iného aj znížením výkonu zabudovaného blesku, pri ktorej klesol výkon zo smerného čísla 12 na 7, čo je síce relatívne dosť, ale zase to možno obísť napríklad zvýšením citlivosti ISO. Ešte menej príjemným je zistenie absencie automatického čistenia čipu, čo na druhej strane predlžuje aj výdrž batérie. Asi sa v prípade tohto modelu nepredpokladá zase také časté menenie objektívu, takže možno očakávať aj výrazne nižšiu možnosť zanesenia čipu prachom. Naopak výrazne zväčšená bola vyrovnávacia pamäť, takže fotoaparát teraz vyhotoví 16 fotografií vo formáte RAW, oproti 11 v prípade predchádzajúceho modelu.

Pre istotu len ešte stručne zopakujem ďalšie hlavné parametre fotoaparátu Nikon D3400. Už spomínanému 24 Mpix snímaciemu čipu sekunduje obrazový procesor EXPEED 4, ktorý už poznáme z vyšších modelov Nikon D5500 a najmä Nikon D7200. Dostupný rozsah citlivostí je ISO 100 až ISO 25 600, aj keď už to tak býva pri všetkých fotoaparátoch, tak posledné dve najvyššie hodnoty ISO 12 800 a ISO 25 600 sú skôr "marketingové" a praktická využiteľnosť končí niekde na hodnote ISO 6400 (čo je však vynikajúca hodnota ). Autofokus disponuje 11 zaostrovacími bodmi, sériové snímanie rýchlosťou až 5 snímok za sekundu a nahrávanie videosekvencií je možné vo Full-HD kvalite, teda v rozlíšení 1920 x 1080 so 60 snímkami za sekundu, čo je tiež veľmi dobrá hodnota. Rozsah expozičných časov je 1/4000 až 30 sekúnd, nechýba samozrejme ani čas B (teda trvalo otvorená uzávierka) a synchronizačný čas v prípade blesku je 1/200 sekundy. Korekcia expozície je dostupná v rozsahu +/- 5 EV. LCD monitor na zadnej stene má 3" a rozlíšenie 921 000 pixelov. Optický hľadáčik má pokrytie 95 % záberu a zväčšenie 0,85×. Pre začínajúcich fotografov je menu fotoaparátu doplnené integrovanou nápovedou – toto ocenia najmä tí, ktorí neradi čítajú manuál.

Michal Kupsa; Nikon D3400

Príslušenstvo, cena a záver

Ako hlavný príslušenstvo musím uviesť najmä dvojicu úplne nových objektívov, ktoré som nedávno obidva recenzoval. Je ním základný zoom AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR (použitý na odfotografovanie väčšiny ukážkových fotografií v tomto článku) a ďalej kompaktný a ľahký zoom teleobjektív AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR. Pri oboch objektívov možno predpokladať, že budú s novým Nikonom D3400 ponúkané v cenovo zvýhodnených súpravách. Po skúsenostiach zo spomínaných recenzií môžem obidva objektívy k tomuto fotoaparátu vrelo odporučiť – a to nielen z pohľadu kvality, ale aj vzhľadom na vhodné rozmery a nízku hmotnosť, čím ako celok môžu s prehľadom konkurovať aj dnes obľúbeným „bezzrcadlovkám“. Okrem oboch objektívov je však samozrejme možné využívať aj celé množstvo ďalšieho príslušenstva značky Nikon, ako sú aj iné objektívy, externé blesky a podobne.

Aktuálna predajná cena (11/2016) je v solídnych obchodoch zhruba do 520 eur vrátane DPH. Ak budete chcieť súpravu s už spomínaným základným objektívom AF-P DX Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6 G VR, tak vás táto súprava vyjde len zhruba o 55 eur vrátane DPH viac. No, a ak sa rozhodnete pre „veľkú súpravu“ s dvoma objektívmi, teda aj s teleobjektívom AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4,5-6,3 G ED VR, potom vás to nebude stáť viac ako 650 eur vrátane DPH. Ak by ste chceli ušetriť, tak možno zvoliť aj súpravu s objektívom, prípadne s obidvomi objektívy bez označenia VR a teda bez optickej stabilizácie, čo vám však príliš neodporúčam, pretože ich stabilizácia je kvalitná a za vynaložené financie rozhodne stojí. Na trhu je však samozrejme k dispozícii aj niekoľko ďalších súprav, podľa konkrétnej aktuálnej ponuky jednotlivých predajcov.

Hlavné výhody novej digitálnej zrkadlovky Nikon D3400

  • špičková obrazová kvalita
  • malá, ľahká a lacná plnohodnotná zrkadlovka
  • skvelý pomer ceny a výkonu
  • technológie z vyšších modelov
  • aj napriek malým rozmerom vynikajúca ergonómia
  • široká ponuka súprav s objektívmi

Hlavné nevýhody novej digitálnej zrkadlovky Nikon D3400

  • nemá integrované čistenie čipu
  • nižší výkon vstavaného blesku
  • aplikáciou Nikon SnapBridge nemožno fotoaparát diaľkovo ovládať

Čo teda povedať na záver? Napríklad to, že nový Nikon D3400 sa drží toho najlepšieho z predchádzajúcich a veľmi úspešných modelov, teda koncepcie malého a ľahkého fotoaparátu, s minimom tlačidiel, veľmi jednoduchým ovládaním a používateľskou nápovedou, ktorý pritom nijako nezľavuje z výslednej obrazovej kvality, ktorá sa môže smelo merať aj s tým úplne najlepším na súčasnom trhu. Na druhú stranu asi nejedného fotografa zamrzí absencia vstavaného čistenia čipu.

Vzorové zábery v plnom rozlíšení

Michal Kupsa; fotograf Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch. Novinárskej činnosti prepadol o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s množstvom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, magazínu DIGI foto alebo napríklad National Geographic. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.
Technické informácie
Snímací prvok:CMOS 24,2 Mpx, 23,5 mm × 15,6 mm
Objektívy:Bajonet Nikon F
Pamäťové médium:SD/SDHC/SDXC
Rozsah expozičných časov:30-1/4 000 s, bulb, time
Rozsah citlivosti:ISO 100 – 25 600
Videosekvencia:Full HD až 1 080/50 | 60p
Rozmery (š × v × h) a hmotnosť:124 × 98 × 76 mm, 395 g

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB09