Obnoviť stránku

Recenzia Canon PowerShot G7 X Mark II

Písmeno "G", odznak kvalitných kompaktov

Typový rad "G" fotoaparátov Canon vždy bola synonymom pre kvalitné praktické kompakty, ktoré uspokoja nejedného užívateľa zrkadloviek. V mojom okolí vždy bolo niekoľko skúsených fotografov, ktorí mali kompakt pre rýchle dokumentovanie bežných reportážnych scén v momente, kedy na zostavovanie klasické zrkadlovky s objektívom nebol čas. Bola totiž schovaná hlboko v útrobách batohu.

Dokonca poznám aj takých fotografov, ktorí nechali svojou klasickou fotografickú výbavu so zrkadlovkou doma a na horskú túru si tradične brali len malý kompakt, ktorý veľký fotoaparát v mnohých príležitostiach nahradil.

Ako šiel čas, od roku 2000 s Canon PowerShot G1 sme sa dostali až k fotoaparátu Canon PowerShot G16 v roku 2013. Potom sa nám označovanie najvyššej rady kompaktov trochu zamotalo, ale písmeno "G" stále zostáva známkou toho najlepšieho.

U nového kompaktného fotoaparátu Canon PowerShot G7X Mark II to nie je inak. Ak si ho kúpite, dostanete rýchly fotoaparát, ktorý sníma do formátu RAW, ktorý má vďaka pomerne veľkému senzoru veľmi peknú obrazovú kvalitu.

Fotografie pořízena fotoaparátem Canon PowerShot G7X Mark II

Katedrála Svätého Víta, Václava a Vojtecha
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon PowerShot G7 X Mark II ,, Clona: 3.5, Doba expozície: 1s, ISO: 125, Kompenzácia expozície: +3, Blesk: Nie, 6.května 2016 04:54:07, Praha (Česko )

Canon PowerShot G7 X Mark II - menší ako ste čakali

Najmä tým, ktorí sú od firmy Canon zvyknutí na tradičné "Géčka", príde Canon PowerShot G7X Mark II vyložene maličký a ľahučký - je totiž menší a ľahší ako predchodcovia. Nie je o mnoho väčší ako tie najmenšie kompakty a môžete ho v pohode vložiť do vrecka bez toho aby ste to príliš vnímali. Fotoaparát váži 319g a jeho veľkosť je 105,5 × 60,9 × 42,0 mm.

Čo sa týka rozloženia ovládacích prvkov, musel som si trochu zvyknúť. Napríklad spúšť fotoaparátu by som uvítal bližšie k pravému okraju, tam kde je otočný volič. A otočný volič presunúť tam, čo je teraz spúšť. Je totiž relatívne malinká, horšie dosiahnuteľná a ukazovák ju pri fotografovaní trocha "hľadá". Funkčnosť otočného voliča je fajn, nemusíte nič hľadať v menu a veľmi ľahko, v rozsahu -3 až +3 EV, vykonávate korekcie expozície. Bohužiaľ otáčanie kolieskami nie je vôbec jednoduché, pre zmenu režimu je nemožno pohodlne uchopiť, ovládať.

Zadnej strane dominuje veľký displej fotoaparátu, ktorý je výklopný. Síce trochu zvláštne, iba jedným smerom, ale pri fotografovaní som zistil, že ma to nijako nelimituje a že mi to vlastne stačí. Nepotrebujete vysoký statív, môže mať fotoaparát pri páse a nemusíte sa k nemu nijako skláňať. Nadšení budú užívatelia, ktorí podľahli módnej vlne selfie fotografií, otáčanie displeja je pri "autoportrétovaní" vyložene predurčené.

Na pravej stráne je niekoľko tlačidiel, z ktorých tie dve horné sú voliteľné. Môžete im priradiť funkciu, ktorú najviac používate. Jednému som si priradil samospúšť pre nehybné fotografovanie zo statívu a tomu druhému potom nastavenie hodnoty ISO. Prišlo mi to oveľa praktickejšie.

Menu fotoaparátu Canon PowerShot G7X Mark II je veľmi prehľadné. Obzvlášť tí, ktorí sú zvyknutí na zrkadlovky Canon, budú spokojní, nijako výrazne sa nelíši. Pretože sa mi pre testovaný fotoaparát nepodarilo dohľadať manuál, učil som sa ovládanie pri samotnom fotografovaní. Snáď jediné, čo som nenašiel, bolo ako nastaviť fotoaparát pre manuálne zaostrenie, keď je menej svetla (tma). Fotoaparát to totiž umožňuje (doplnenie, naozaj to tam je, elektronicky na displeji posúvate podľa meradla vzdialenosti rovinu zaostrenia).

Veľmi sa mi páčilo menenie ohniská prstencom, ktorý je u vysunutého objektívu. Toľko to pripomínalo klasický objektív používaný na zrkadlovkách. Tento prstenec sa používa aj v množstve ďalších nastavovaní, podľa toho, čo práve meníte.

Objektív má rozsah 24 - 100 mm, čo mi pripadá ako hodnota ideálna pre väčšinu príležitostí pri fotografovaní. Kým rozsah objektívu je pomerne tradičný, jeho svetelnosť je výnimočná. Môže sa pýšiť hodnotami f / 1,8 - f / 2,8, čo nie je obvyklé, kompakty majú svetelnosť skôr nižšiu. Veľmi kladne hodnotím použitú optickú stabilizáciu, kedy je možné expozičné časy až štyrikrát predĺžiť, než je bežné pri fotografovaní z ruky. Snímky nebudú rozmazané.

Canon PowerShot G7X Mark II má vstavaný blesk, ktorý ľahko vysuniete páčkou na ľavej strane fotoaparátu. Píšem to predovšetkým preto, že by ho mohol niekto prehliadnuť, je na tele kompaktu veľmi pekne zapustený.

Fotografie pořízena fotoaparátem Canon PowerShot G7X Mark II

Petřínska rozhľadňa
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon PowerShot G7 X Mark II , Clona: 10, Doba expozície: 0.8 s, ISO: 125, Kompenzácia expozície: -2, Blesk: Nie, 6. mája 2016 05:00:04, Praha (Česko )

Citlivá a veľmi rýchla spúšť

Za tú dobu čo fotografujem, mi rukami prešlo niekoľko kompaktov Canon. Vždy som ich len krátko vyskúšal a hneď odložil. Dôvod bol len jeden, ale zásadný. Boli toto fotoaparáty desne pomalé. Ako s oneskorením spúšte po stlačení, tak sa skutočnosťou, že neexistovala žiadna možnosť rýchlej sekvencie. To už ale neplatí, Canon PowerShot G7X Mark II je vyložene rýchlik. Spúšť exponuje, hneď ako sa jej dotknete, čo je nepríjemné najmä ak máte nastavené sekvenčné snímanie. Ani pri sebeväčším sústredení totiž nedokážete urobiť jednu snímku, čo nie je u digitálnych zrkadloviek pri troche cviku problém.

Canon PowerShot G7X Mark II zvládne v sériovom snímaní 8 snímok za sekundu, čím sa z neho stáva pomerne výkonný nástroj na dokumentárne fotografovanie. Buffer poberie 30 fotografií vo formáte JPG, alebo 19 RAWov.

Canon PowerShot G7X Mark II vie natáčať Full HD video s rozlíšením 1920 × 1080 pixelov pri nastavovaní frekvencie 60p, 50p, 30p, 25p a 24p. Formát 4K pre snímanie videa nie je u fotoaparátu zatiaľ podporovaný. Videá sa ukladajú do MP4 súborov vo formáte MPEG-4 AVC / H.264 so stereo zvukom, k dispozícii je aj iFrame záznam.

Zbierame RAW dáta a vyrábame fotografie

Asi najväčšou prednosťou fotoaparátu Canon PowerShot G7X Mark II oproti iným kompaktom z ponuky firmy Canon je to, že vie fotografovať do formátu RAW. Nepochybujem, že to bude asi hlavný dôvod prečo si tento kompakt zaobstarať.

Výhoda formátu RAWu je zrejmá. Dáta ukladané na kartu sú nekomprimované a je možné s nimi ďalej pracovať bez negatívneho vplyvu na kvalitu fotografie. Pri snímaní do JPG sa musíte zmieriť s tým, čo ste vyfotografovali a na úpravy môžete zabudnúť. Ak fotografujete do formátu RAW, je potom úplne na vás aké výsledné podanie bude fotografia mať. Môžete ju trebárs citlivo previesť do čiernobielej (pozri. V recenzii prezentovanú fotografiu Karlovho mosta v Prahe). Alebo napríklad aj pomerne výrazne stmaviť svetla a presvetliť tiene, vec pri formáte JPG nemysliteľná.

Pri prvom skúšaní, tým čo formát RAW nepoznajú, odporúčam najprv snímať súčasne RAW a JPG. Až si spracovanie RAW osvojíte, zostať len pri ňom. Na spracovanie sa priamo ponúka program dodávaný výrobcom fotoaparátu, Canon Digital Photo Professional, ktorý je možné zadarmo stiahnúť. Ak by vám program nevyhovoval, pomerne komplexným nástrojom je český program Zoner Photo Studio 18.

Fotografie pořízena fotoaparátem Canon PowerShot G7X Mark II

Veľká Strahovská záhrada
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon PowerShot G7 X Mark II , Clona: 10, Doba expozície: 1/5 s, ISO: 125, Kompenzácia expozície: -3, Blesk: Nie, 6. mája 2016 05:06:56, Praha (Česko)

Praha na konci noci

Keď som dostal kompaktný fotoaparát na testovanie, hneď ma napadlo ho vyskúšať v nejakých okrajových podmienkam, pre ktoré nie je určený. Skúsil som skoro nočné fotografie Prahy. A ono to šlo.

Pri fotografovaní scén konca noci som sa snažil ostriť manuálne, tak ako som zvyknutý z klasickej zrkadlovky, ale oveľa praktickejšie je u kompaktu Canon PowerShot G7X Mark II ostriť v automatickom režime. Na dotykovom displeji posuniete štvorček, kam sa má ostriť a kompakt tam neomylne zaostrí. To by nebolo také prekvapko ako to, že to bezchybne funguje, aj keď je šero bez svetla. Dokonca si trúfam tvrdiť, že porovnateľne, ak nie lepšie, ako bežná zrkadlovka.

Pri snímaní fotografií pred východom slnka som používal manuálne nastavenie expozície, režim "M", kedy nastavíte clonu a čas. Na displeji sa zobrazí výsledná scéna a vy hneď vidíte, či nie je snímka moc tmavá alebo svetlá. Ak to nesedí, možno predĺžením alebo skrátením času upraviť. Toto je výhodné, ak fotografujete rovnakú kompozíciu v niekoľkých rôznych expozíciách pre následné zloženie obrazu s vyšším dynamickým rozmachom.

Snáď jedinou chybou pražských ranných fotografovanie bolo to, že sa displej vypína po veľmi krátkej dobe nečinnosti. Stačí, keď na statíve dlhšie upravujete kompozíciu, alebo fotoaparát vyrovnávate podľa elektronickej vodováhy a displej zhasne. K životu ho musíte prebudiť stlačením spúšte. Detail, ale rozčúlilo ma to mnohokrát.

Fotografie pořízena fotoaparátem Canon PowerShot G7X Mark II

Smetanovo nábreží
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon PowerShot G7 X Mark II , Clona: 10, Doba expozície: 4 s, ISO: 125, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Nie, 17. mája 2016 04:50:57, Praha (Česko)

Vysoká ISO so sympatickým šumom

Hoci som fotografie Prahy snímal s najnižšími hodnotami ISO, cvične som si doma skúsil rad od ISO 125 do ISO 3200. Len tak, z balkóna.

Fotoaparát Canon PowerShot G7X Mark II dokonale dokladá, aké urobili kompakty za posledné roky pokroky. Šum do ISO 400 je veľmi podobný tomu na hodnote ISO 125. Zabudnite na úplne hladké fotografie, ako poznáte z digitálnych zrkadloviek. Snímky majú tiež vcelku nerušivý raster, určite sa nedá povedať šum. Fotograf v mnohom pripomína naskenovaný film. Vôbec to ale nevadí, fotografia má veľa detailov a nevyzerá tak sterilne, ako v prípade, keby sa procesor fotoaparátu snažil agresívne odšumovat.

Čo sa týka hodnôt ISO 800 až ISO 1600 odporúčam vôbec sa nebáť ich používať. Ak fotografiu zväčšíte na 100% šum tam pochopiteľne je. Vlastne, ani nie tak šum ako taký, ale to, že je fotografia bez detailov. Ale keď si uvedomíte, ako malý senzor fotoaparát Canon PowerShot G7X Mark II oproti zrkadlovkám má, výsledok je parádny. Šum u týchto hodnôt vám môže vadiť len v prípade, že robíte väčšie výtlačky než formát A3 alebo robíte často veľké výrezy fotografie.

Ak budete dokumentovať nejakú akciu v interiéri so slabým osvetlením, pôjde vysoké ISO dobre použiť. Vďaka tomu, že sa vyhnete použitiu blesku, ľahko zachytíte prirodzenú atmosféru. Pri ISO 1600 - 3200 už sa strácajú detaily fotografie, ale ak pri vyvolaní RAWu zábery účelne preostríte, bude výsledok ešte lepší.

Rozlíšenie fotoaparátu je 20.1 Mpx, čo me pre danú triedu fotoaparátu pripadá ideálne. Akékoľvek vyššie rozlíšenie by uberalo možnosti používať vyššie ISO pri sťažených svetelných podmienkach. Bohužiaľ, stále je veľa zákazníkov, ktorí sa pri kúpe fotoaparátu rozhodujú podľa jeho rozlíšenia a nechápu, že je to niečo za niečo.

Fotografovanie detailov, rozmazané pozadia

Fotoaparát Canon PowerShot G7X Mark II je veľmi dobre pripravený pre fotografovanie detailov v malej vzdialenosti. Zaostrí na objekty, ktoré sú len 5 cm pred fotoaparátom. Avšak pri použití toho najširšieho ohniska 24 mm. Ak by ste "prizoomovali", predĺžili ohnisko, minimálna zaostriteľná vzdialenosť sa trochu predĺži. Fotografovanie detailov, makrá, možno vykonávať vo všetkých manuálnych režimoch, nemusíte pre to hľadať nejaký režim špeciálne.

Vyššie popísané je u kompaktných fotoaparátov pomerne bežné, ale výsledné podanie podobných snímok je výnimočné. Vďaka pomerne veľkému senzoru (uhlopriečka 1 ", veľkosti 13.2 x 8.8mm), možno pomerne pekne pracovať s hĺbkou ostrosti. Zaostríte na blízkych objekt a pozadie je pekne rozmazané. To vďaka nízkej svetelnosti a použitému senzoru. Pri troche šikovnosti potom vyzerá výsledok ako z digitálne zrkadlovky a svetelného objektívu.

Fotografie pořízena fotoaparátem Canon PowerShot G7X Mark II

Karlov most a Staromestská mostná veža
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon PowerShot G7 X Mark II , Clona: 11, Doba expozície: 2.5 s, ISO: 125, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Nie, 17. mája 2016 04:55:26, Praha (Česko)

Wi-Fi, ovládanie fotoaparátu a sťahovanie dát

Už bežnou výhodou fotoaparátu Canon PowerShot G7X Mark II je Wi-Fi a NFC konektivita. Pomocou Wi-Fi pripojenie môžete fotoaparát ovládať smartfónom alebo tabletom, prezerať a sťahovať fotografie, alebo rovno zálohovať na cloud službách (internetové úložisko fotografií). Po prvom nastavení je to veľmi rýchle. Fotoaparát má pre rýchly prístup k wi-fi funkciám na pravom okraji samostatné tlačidlo.

Pred prvým pripojením si stiahnite do chytrého telefónu (prípadne tabletu) aplikáciu Canon Camera Connect, pomocou ktorej budete fotoaparát ovládať. Potom už len stačí v menu fotoaparátu Wi-Fi pripojiť. Fotoaparát môžete plnohodnotne ovládať z telefónu vrátane ostrenia alebo zhotovené fotografie ľahko stiahnuť do počítača. Rýchle, jednoduché. Jedinou chybou je len to, že sa mi nepodarilo mať registrovaný zároveň iPhone aj iPad, vždy sa musí to prvé nastavenie zrušiť a potom zase nastavovať druhé. Bolo by vhodnejšie, keby si to pamätalo zariadenia obe.

Hoci v niektorých špecifikáciách narazíte na údaj, že Canon PowerShot G7X Mark II disponuje funkciou GPS, nie je tomu tak. Súradnice môžete do urobených snímok zapisovať iba v prípade, že ho máte spárovaný so svojim chytrým telefónom.  

Fotografie pořízena fotoaparátem Canon PowerShot G7X Mark II

Karlov most
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon PowerShot G7 X Mark II , Clona: 11, Doba expozície: 1/6 s, ISO: 125, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Nie, 17. mája 2016 05:28:55, Praha ( Česko)

Limity tu samozrejme sú

Aj najlepší kompakt samozrejme zrkadlovku nenahradí, aj keď svojou univerzálnosťou ju môže v mnohom zatieniť. Pri používaní fotoaparátu Canon PowerShot G7X Mark II sa mi cnelo po používaní polarizačného filtra na odstraňovanie odleskov vody alebo vegetácie. Niekoľkokrát som si spomenul aj na silný šedý neutrálny filter pre predĺženie expozičných časov. Kompakt možno má nejaký vstavaný elektronický, ale v útrobách menu sa mi ho nepodarilo rýchlo nájsť, keď som ho potreboval (doplnenie - naozaj tam je, s hodnotou -3 EV). Mať fotoaparát Canon PowerShot G7X Mark II a nejaký výtvor na prirobenia filtra, potešilo by to.

Niekoho môže limitovať aj pomerne slabá výdrž batérie. Výrobca uvádza, že akumulátor vydrží 240 fotografií, ale moja skúsenosť z nijako mrazivých pražských rán bola skôr menej. Pre toho, kto si vezme fotoaparát na nejakú dlhšiu túru v horách, by to treba mohol byť problém. Vzhľadom k prioritnému určeniu fotoaparátu, vec pomerne zásadná.

Musím priznať, že niekoľkokrát som sa počas fotografovania pristihol pri tom, že som si hovoril "keby to malo full frame senzor, to by bola rozprávka". Ale som realista a viem, že do takto kompaktného tela sa nedostane ani v budúcnosti.

Niekto môže namietnuť, a často to robím aj ja, že podobný fotoaparát nepotrebuje, pretože má chytrý telefón, ktorý robí parádne fotografie. Áno, robí, ale iba v bežných podmienkach, ako je menej svetla, alebo je potreba niečo manuálne nastaviť, telefón nestačí. Nepopierateľnou výhodou kompaktného fotoaparátu je potom možné použiť dlhšie ohnisko, priblížiť fotografovanú scénu bez straty kvality. To bohužiaľ ten najlepší telefón nedokáže.

Canon PowerShot G7X Mark II je veľmi univerzálnym fotoaparátom pre mnoho príležitostí a neurobí hanbu a ani ako druhý, tretí, fotoaparát tradičného užívateľa digitálnych zrkadloviek.

Fotograf Ondřej Prosíčka sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19