Obnoviť stránku

Procesory Intel Tiger Lake (VŠETKO, ČO VIEME)

Aktualizované

Intel si na nasledujúce týždne chystá niekoľko veľkých oznámení. My už vieme, že sa jedno z nich bude točiť okolo uvedenia nových procesorov Tiger Lake. Ide o desktopové alebo mobilné procesory? K akým došlo technologickým zmenám? A priblížia sa procesory k magickej 5 GHz hranici?

Intel;logo

Procesory Intel Tiger Lake (VŠETKO, ČO VIEME) – OBSAH

  1. Hardvérové novinky z Intel Architecture Day 2020
  2. 11. generácia mobilných procesorov Intel Core
  3. Bližší pohľad na Intel Tiger Lake
  4. Integrovaná grafika Intel Xe LP
  5. Príde 2. generácia Project Athena?
  6. Dátum vydania procesorov Tiger Lake

Hardvérové novinky z Intel Architecture Day 2020

V uplynulých dňoch usporiadal Intel zaujímavú konferenciu Architecture Day 2020, na ktorej ukázal hneď niekoľko zaujímavých technologických vychytávok. Tou možno najviac sledovanou je odhalenie niektorých detailov dlho očakávaných procesorov Tiger Lake. Tiež došlo na prezentáciu grafickej architektúry Intel Xe HPG (High Performance Gaming Optimized), na ktorej základe budú postavené aj nové grafické čipy v už spomínaných procesoroch Tiger Lake.

Celkovo išlo o vydarenú prezentáciu, z ktorej vyplýva, že Intel išiel v posledných mesiacoch trošku do seba. Po technologickej stránke totiž nie práve ideálne zvládol prechod zo 14nm na 10nm čipy. Avšak zdá sa, že karta sa dosť možno už čoskoro obráti.

Intel Tiger Lake

Detail mobilného čipu. Okrem CPU je súčasťou aj GPU. Zdroj obrázku wccftech.com.

11. generácia mobilných procesorov Intel Core

Každá generácia CPU typicky prináša nové technológie. Intel už dlhé roky presluhoval, ale vďaka tomu priviedol 14nm výrobný proces k úplnej dokonalosti, pretože pôvodne 4-jadrovú platformu postupne prepracoval až na podporu ultimatívnych 10 jadier. Napríklad v podobe Intel Core i9-10900K. To je však v rámci desktopových procesorov maximálna hranica, kam sa Intel dostane.

Preto Intel sústredil maximálne zdroje na 10nm výrobný proces, ktorý v obmedzenej miere využívajú mobilné procesory Ice Lake, uvedené v minulom roku. V tejto chvíli najvýkonnejší model Intel Core i7-1065G7 ponúka 4 fyzické a 8 logických jadier s pracovnou frekvenciou v rozmedzí 2,3 až 4,1 GHz s TDP na úrovni 28 W. To bola však iba ochutnávka, pretože tento rok Intel celú architektúru citeľne zdokonalil a optimalizoval. Výsledkom je 11. generácia procesorov Intel Core Tiger Lake postavená na 10nm výrobnom procese označenom ako SuperFin. Pre úplnosť dodáme, že CPU radu Tiger Lake využívajú jadrá s kódovým označením Willow Cove.

Intel Tiger Lake;SuperFin

Postupný vývoj od 14 nm až po súčasnosť.

Prvá verzia 10nm výrobného procesu trpela na citeľne nižšie takty a pomerne veľké množstvo výrobných nepodarkov, čo viedlo k dlhej čakacej lehote, obmedzenému množstvu procesorov a samozrejme k citeľnému zvýšeniu nákladov. SuperFin technológia však vylepšuje všetky neduhy. Intel nasadil úplne prerobenú štruktúru tranzistorov a použil nové typy pokročilých materiálov. Vo výsledku tak procesory Tiger Lake dosiahnu na vyššie pracovné frekvencie (priblížia sa k 5 GHz), čo so sebou nesie rozpoznateľný nárast výkonu v nižších desiatkach percent voči minulej generácii.

Bližší pohľad na Intel Tiger Lake

V tejto chvíli máme ohlásený pomerne skorý príchod úsporných 4-jadrových mobilných procesorov Tiger Lake-U s maximálnym TDP 15 W. Silnejšie 8-jadrové čipy Tiger Lake-H s TDP až na úrovni 45 W bohužiaľ dorazia pravdepodobne až v roku 2021.

Zatiaľ sa tak musíme uspokojiť s procesormi, ktoré zamieria primárne do tenkých ultrabookov. To je však kategória, ktorá je vyhľadávaná prakticky všetkými zákazníkmi. TOP model sa bude pravdepodobne volať Intel Core i7-1165G7. O reálnom výkone toho zatiaľ veľa nevieme, ale špekuluje sa o základnom takte 2,8 GHz a 4,7 GHz v Boost režime.

Nie všetko je len o frekvencii a počte jadier, preto je dôležité, že Intel navýšil kapacitu L2 a L3 cache, čo má rozhodne pozitívny vplyv na rast celkového výkonu. Pri L2 sa zväčšila veľkosť z 512 kB na 1 280 kB, v prípade L3 ide o zväčšenie z 2 MB na 3 MB.

Procesory Tiger Lake majú vo svojom repertoári podporu pamätí DDR4-3200 (až 64 GB) a LPDDR4X-4266 (až 32 GB). Absolútnou novinkou však bude možnosť využitia pamätí typu LPDDR5-5400. Vždy bude však záležať na konkrétnom výrobcovi daného notebooku, pre ktorý variant sa rozhodne.

Integrovaná grafika Intel Xe LP

Dôležitou súčasťou procesorov je pochopiteľne integrovaná grafika. V prípade 11. generácie Tiger Lake dôjde k využitiu dlho vyvíjanej platformy Intel Xe, s ktorou má spoločnosť do budúcna veľké plány. Možno tak očakávať, že medzigeneračný nárast bude v desiatkach percent, čo vám umožní spustiť väčšinu súčasných hier.

Tntel Xe LP;grafika

Výpočet funkcií integrovanej grafiky Intel Xe LP.

Čo sa týka grafického výstupu, s ohľadom na budúcnosť je výhodné, že Tiger Lake zvládne aj 8K displeje. Ďalej sa môžete tešiť na podporu nového rozhrania Thunderbolt 4.0 s navýšenou prenosovou rýchlosťou. Tiež sa vôbec po prvýkrát v rámci mobilného segmentu objaví podpora extra výkonných M.2 diskov s podporou zbernice PCIe Gen4.

i Mohlo by vás zaujímať

Príde 2. generácia Project Athena?

Počas minulého roka predstavil Intel trošku potichu nový štandard v notebookovom svete nazvaný Project Athena. V zásade ide o súhrn funkcií, ktoré musí daný notebook vedieť, a potom sa môže pýšiť nálepkou s logom Project Athena. Smerom k procesorom Tiger Lake sa povráva, že do toho Intel šliapne trochu viac.

Dátum vydania procesorov Tiger Lake

Nové procesory budú oficiálne oznámené už počas septembra. Avšak nie je úplne jasné, kedy dorazia prvé notebooky. Pri predchádzajúcej 10. generácie Ice Lake uplynulo od oznámenia k reálnemu štartu predajov celkom veľa času. Vzhľadom na blížiacu sa predajnú špičku však možno očakávať, že sa dočkáme počas októbra a novembra.

Procesory Tiger Lake predstavujú 11. generáciu procesorov Intel Core. Zatiaľ ide o takú ochutnávku nových technológií v rámci notebookového segmentu. Tešíme sa na reálne testy, ale všetky indície hovoria jasne – výkon bude skvelý!


Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03