Obnoviť stránku

Ako vyrobiť králikáreň? (NÁVOD)

Aktualizované • Autor: Redakcia

Ak doslúžila stará králikáreň, rozširujete svoj chov alebo s ním naopak začínate, bude potrebné postaviť novú králikáreň. Je však dôležité vedieť, ako taká výroba králikárne prebieha. Čo všetko je podstatné na zabezpečenie králičieho komfortu a ako postaviť králikáreň, sa dozviete v dnešnom článku.

Jak vyrobit králíkárnu

Stavba králikárne (NÁVOD) – OBSAH

  1. Pred samotným začiatkom si urobte plánik
  2. Správne umiestnenie králikárne je dôležité
  3. Drevenú konštrukciu králikárne je potreba chrániť
  4. Podlaha s podstielkou alebo chov na roštoch
  5. Použité dvierka s kvalitným pletivom
  6. Strecha je podstatnou časťou králikárne
  7. Kľúčové príslušenstvo jednotlivých kotcov

Pred samotným začiatkom si urobte plánik

Každý by si mal najprv premyslieť niekoľko rôznych parametrov, ktoré sú kľúčové k takému počinu, ako je stavba králikárne. Návod, resp. plánik by mal obsahovať niekoľko rôznych častí. Tou prvou je samotný náčrtok, v ktorom sa musia zhodnotiť všetky rozmery králikárne. Domáca výroba králikárne nie je jednoduchá, a preto by sa tento krok nemal nikdy preskakovať.

Rozmery jednotlivých kotercov navrhnite podľa toho, ako veľké plemená tu budete chovať:

  • Trpasličí králik – 60 × 80 × 40-60 cm
  • Malé plemená – 70 × 110 × 50-60 cm
  • Stredne veľké plemená – 80 × 120 × 60-70 cm
  • Veľké plemená – 80 × 140 × 70 – 80 cm
Stavba králikárne – návod
Stavba králikárne, plánik: na obrázku vidíme náčrt jednokotcovej králikárne. Zdroj: thesprucepets.com

Správne umiestnenie králikárne je dôležité

Akonáhle je plánik králikárne hotový, ďalším významným krokom je premyslieť, kde bude nová králikáreň stáť. Prvým dôležitým aspektom je jej správne natočenie. Chrbát konštrukcie natočte na stranu, z ktorej fúka. Bude blokovať prievan, ktorý by sa inak mohol dostať do králikárne. Králiky sú naň veľmi háklivé a nerobí im dobre.

Ďalej by ste mali nájsť miesto, kde je čo najväčší pokoj. Králiky sú veľmi citlivé na hluk a potrebujú ticho. Príliš hlučné prostredie im spôsobuje problémy. Najmä v čase narodenia mláďat, o ktoré by sa matka mohla prestať starať práve z dôvodu nedostatku pokoja.

Po zhodnotení týchto dvoch kľúčových parametrov sa uistite, že základňa, na ktorej bude králikáreň stáť, je dostatočne pevná, prípadne ju vlastnoručne upevnite. Mohlo by sa totiž stať, že sa začne postupne prepadávať do zeme a následne hniť.

i Králikáreň by mala byť ľahko nahnutá dozadu. Dôvodom je totiž potrebné odtekanie moču a výkalov po zadnej strane. Chrbát konštrukcie by tak mal byť o niečo nižšie než predná strana.

Drevenú konštrukciu králikárne je potreba chrániť

Otázku, ako vyrobiť králikáreň, si kladie veľa chovateľov a málo z nich tuší, ako dôkladne musí prebiehať takáto stavba králikárne. Návodov existuje veľa a v mnohých z nich chýba plno podstatných informácií ako napríklad správna ochrana konštrukcie. Drevenú konštrukciu je totiž potreba chrániť pred močom a výkalmi. Najlepšie to dosiahnete, pokiaľ ju pokryjete nepriepustnou látkou. Chrániť treba predovšetkým zadnú stranu králikárne, po ktorej moč a výkaly stekajú. Do spodnej časti potom umiestnite žliabok, do ktorého bude všetko odtekať.

iKoronavírus a zvieratá – Fakty a mýty

Podlaha s podstielkou alebo chov na roštoch

Akú podlahu zvoliť, záleží čisto na vás. Použiť môžete podstielku alebo drevené rošty. Ak zvolíte podstielku, mali by ste dosky pod ňou chrániť. Odporúčame použiť PVC krytinu alebo linoleum. Hlavnou výhodou tejto podlahy je to, že cez zimu jednotlivé koterce zatepľuje a králiky netrpia otlakmi. Na druhej strane je však náročnejšia na čistenie a hygienu. Čistiť podlahu tak odporúčame minimálne raz týždenne.

Pri voľbe roštovej podlahy je výhodou fakt, že trus králikov prepadáva medzi jednotlivými roštami a nie sú s ním toľko v kontakte. Na druhej strane sa však môžu medzery medzi roštami upchávať, a preto je dôležitá pravidelná kontrola. Pre králiky je však tento spôsob menej príjemný a môže im na labkách spôsobovať odreniny.

Použite dvierka s kvalitným pletivom

Stavba králikárne vyžaduje pozornosť pri každom detaile. Jedným z nich môže byť aj to, čím opatriť dvierka. Najvhodnejšou voľbou je kvalitne zvárané pletivo. Ku kúpe je dostupné aj klasické králičie pletivo, ale väčšina chovateľov sa zhoduje na tom, že má oveľa menšiu výdrž a najmä králiky stredne veľkých a väčších plemien dokážu toto pletivo pomerne rýchlo rozhrýzť.

Králikáreň – pletivo
Tu je príklad králikárne, pri ktorej je použité kvalitné zvárané pletivo. Zdroj: petsmart.com

Strecha je podstatnou časťou králikárne

Pokiaľ staviame králikáreň, mali by sme si dať záležať na správnom umiestnení strechy. Oba jej konce by mali mať ľahký presah. Predná strana aspoň o 50 cm a zadná o 20 cm. Dôvodom je ochrana samotnej králikárne pred dažďom a slnkom. Strechu možno urobiť z dosák pokrytých lepenkou alebo môžete použiť aj obyčajný plech.

Kľúčové príslušenstvo jednotlivých kotercov

  • Držiak na seno – aby nedochádzalo k znečisteniu sena v jednotlivých kotercoch, je potrebné do každého z nich umiestniť tzv. jasle. Ide o držiaky na seno, z ktorých si králiky berú toľko, koľko potrebujú.
  • Krmítko – do kotercov je tiež potrebné umiestniť nádobu, do ktorej budete sypať krmivo. Buď môžete zvoliť misku, alebo plechové zásobníky.
  • Náustok – králiky potrebujú prístup k čerstvej vode. Môžete zvoliť misku na vodu či závesný plastový náustok.
i Mohlo by vás zaujímať

Ako si postaviť králikáreň? Túto otázku si kladie veľa chovateľov králikov. Je dôležité premyslieť každý krok a všetky dôležité parametre, čo je napríklad veľkosť králikárne alebo použitý materiál. Pokiaľ však človek správne naplánuje každý detail, zaručí králikom komfort a nemusí sa báť o ich pohodlie.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB01