Obnoviť stránku

Socializácia psa

Aktualizované

Chcete mať pohodového psieho parťáka, ktorý bez problémov vychádza s ľuďmi aj ostatnými psami a dobre sa prispôsobí vášmu životnému štýlu? Socializujte ho na ľudí, ostatné psy, rôzne prostredia aj situácie. Venovať čas a energiu výchove vášho psieho kamaráta sa vám rozhodne oplatí.

socializácia psa

Socializácia psa – OBSAH

  1. Prečo psa socializovať
  2. Socializujte psa na ľudí, rôzne prostredia aj situácie
  3. Ako správne psa socializovať
  4. Socializácia s ostatnými psami
  5. Ako socializovať šteňa
  6. Ako socializovať staršieho psa
  7. Socializácia malých plemien

Prečo psa socializovať

Určite ste sa už stretli so psom, ktorý agresívnym a skratovým správaním reagoval aj na úplne bežné situácie alebo podnety. Taký zle socializovaný pes je nebezpečný ako pre seba, tak svojho majiteľa a celé okolie.

Ako spoznáte správne socializovaného psa? Taký pes zostane v pokoji, neťahá a nešteká, keď stretne iného psa. Nemá strach z prechádzajúceho auta a zachová pokoj aj v električke plnej ľudí či na rodinnej oslave s kopou detí a dokonca sa s nimi aj pustí do hrania.

socializácia psa

Tiež by ste chceli mať takého psa? Naučte sa, ako psa správne socializovať.

Najdôležitejšia fáza socializácie síce začína už v šteňacom veku, kedy psa postupne zoznamujete s ľuďmi, vecami, rôznymi podnetmi, situáciami aj s neznámym prostredím, ale prebieha prakticky celý život a na zlepšovanie psieho správania tak nie je nikdy neskoro.

Socializujte psa na ľudí, rôzne prostredia aj situácie

Pes by sa mal stať prirodzenou súčasťou vašej rodiny a svorky, prispôsobiť sa vášmu životnému štýlu a zapojiť sa do vašich aktivít. Preto sa musí naučiť všetky pravidlá a tiež by ich mal rešpektovať a ochotne dodržiavať.

Najskôr mu ale musíte správne správanie ukázať a so všetkými pravidlami ho zoznámiť – socializovať ho.

Pes potrebuje spoznať a zažiť všetky možné situácie, veci, zvuky, ktoré patria k vášmu spoločnému životu. Správnou socializáciou získate dobre vychovaného a bezproblémového psieho parťáka.

Čo by mal správne socializovaný pes zvládnuť

  • Vychádzať s ľuďmi a zvládnuť si ich nevšímať.
  • Rešpektovať ostatných psov aj iné zvieratá.
  • Byť samostatný a vedieť v pokoji počkať, než sa vrátite z práce.
  • Naučiť sa cestovať rôznymi dopravnými prostriedkami.
  • Nechať si od vás vziať misku, hračku či pamlsok.
  • Návštevy a manipuláciu u veterinára – nechať si vyšetriť tlamu, oči, uši, labky atď.
i Cudzí ľudia, a zvlášť deti, nemajú právo a nemali by psa bez dovolenia hladkať.

Pripravte sa na to, že socializácia psa je beh na dlhú trať, že každý pes je iný a na zvládnutie socializácie potrebuje čas. Psa musíte neustále zoznamovať s novými vecami, zvukmi, situáciami či podnetmi, zvlášť, ak so svojím psom žijete vo veľkom meste alebo veľa cestujete.

socializácia psa

Nezabúdajte na miesta s veľkou koncentráciou ľudí, ako sú staničné haly, ale aj na tak bežnú vec, ako je čakanie pred obchodom. Zaraďte do výcviku aj výťahy alebo jazdu autom či vlakom. A, samozrejme, návštevu veterinára s nutnou manipuláciou. Nezabúdajte taktiež na parky a psie lúky. Socializácia s ostatnými psami si zaslúži samostatnú kapitolu.

Ako psa správne socializovať

Socializácia je súčasťou výchovy psa a rovnako ako pri výcviku potrebujete poznať jej pravidlá. Základom správnej socializácie je ale vaša schopnosť pozorovať a čítať psie signály a správanie a rešpektovať ich.

Ak sa váš pes pri stretnutí s iným psom necíti dobre, nenúťte ho, aby sa s ním hneď kamarátil, a radšej odíďte kúsok ďalej a dajte mu čas, aby sa rozmyslel, či to ešte raz skúsi alebo si zoznamovanie nechá na inokedy.

Ak totiž budete psie signály prehliadať, donútite svojho psa k tomu, aby stresovú situáciu riešil sám, a to vrčaním alebo aj uhryznutím.

Predvídajte zložité situácie, pripravte si vopred ich správne riešenie. Za všetkých okolností sa snažte zachovať pokoj a choďte svojmu psovi príkladom.

Aké sú základné pravidlá správnej socializácie

  • Berte ohľad na individuálne schopnosti psa.
  • Doprajte mu dostatok času.
  • Rešpektujte jeho signály.
  • Socializujte postupne.
  • Socializujte pravidelne.
  • Nájdite si pokojné prostredie s malým množstvom ľudí, psov a podnetov.
  • Vyberte si vhodných a vychovaných psích kamarátov.
  • Predvídajte a snažte sa vždy zachovať pokoj.
  • Za dobré správanie psa odmeňte.
  • Postupujte po malých krôčikoch, unavený pes sa nič nenaučí.
socializácia psa

Socializácia s ostatnými psami

Aj váš pes potrebuje kamarátov. Najlepšie takých, ktorých už dobre pozná, vie, čo od nich môže čakať a teší sa na nich. Okrem behania a hrania mu pomôžu aj prirodzene rozvíjať jeho sociálne správanie. Pre začiatok sú ideálne prechádzky s jedným dobre vychovaným psím kamarátom niekde v prírode. Psy sa chvíľku hrajú, behajú, potom objavujú zaujímavé pachy a nosia aport.

Postupne sa potom zoznamuje so psami v mestských parkoch, kde je situácia o niečo zložitejšia. Je tu veľké množstvo psov rôznych plemien a je tiež väčšia pravdepodobnosť, že sa tu stretne aj so zle vychovaným psom.

i Platí, že za inými neznámymi psami svojho psa pustím iba vtedy, ak je pokojný a ani jeden zo psov nejaví známky agresie.

Ak si nie ste istí, ako na seba budú psi reagovať, môžete sa postaviť medzi nich a vytvoriť tak bariéru, cez ktorú sa môžu ovoňať a opatrne sa zoznámiť. Slušne vychovaný pes sa k cudziemu psovi nepribližuje priamo, ale oblúkom.

Ak sa vám zdá, že by situácia mohla byť pre vášho psa príliš zložitá, požiadajte majiteľa, aby si svojho psa privolal alebo v pokoji a pomaly ustúpte a udržujte od neho dostatočnú vzdialenosť. Priblížil sa k vášmu psovi iný pes a on si ho dokáže nevšímať? Práve v tom okamihu psa odmeňte, keď urobil niečo správne.

socializácia psa

Ako psa socializovať s ostatnými psami

  • Psa najskôr upokojte, než ho pustíte k iným psom.
  • Vyberte si dobre vychovaných psích kamarátov.
  • Stále pozorujte a vyhodnocujte situáciu.
  • Doprajte svojmu psovi pocit bezpečia.
  • Dodržujte dostatočnú vzdialenosť, ak sa chcete vyhnúť inému psovi.
  • Odmeňujte dobré správanie v správny moment.

Ako socializovať šteňa

Obdobie do 7 týždňov veku je pre socializáciu šteňaťa veľmi dôležité, a práve minimálne do tohto veku by šteňa malo zostať so svojou matkou a súrodencami u chovateľa. Tam sa totiž naučí začleniť do hierarchie a správne sa správať k súrodencom.

i Ak si vyberáte šteňa, hľadajte zároveň zodpovedného chovateľa, ktorý dá šteňaťu správny základ správania.

Pre socializáciu šteňaťa je ideálne nájsť si, okrem šteňacích kamarátov, aj nejakého staršieho a vychovaného psieho parťáka, s ktorým bude šteňa objavovať svet, učiť sa od neho správne psie správanie. Starší pes ho, na rozdiel od iných šteniat, dokáže aj usmerniť, pokiaľ sa nechá pri naháňaní a hraní príliš uniesť.

Ukážte šteňaťu všetko, čo patrí do jeho prostredia a čo vás napadne. Postupne ho zoznamujte s rôznymi dopravnými prostriedkami aj s inými domácimi zvieratami a vezmite ho do lesa. Pomocou vôdzky jeho správanie usmerňujte. Ak sa chová správne, zaslúži si, samozrejme, odmenu.

socializácia psa

Učte šteňa zvykať si aj na nepríjemné podnety, ako je návšteva veterinára. Malo by si nechať siahnuť na labky či položiť sa na bok, pozrieť do uší, prezrieť oči, otvoriť papuľu atď. A ak spolupracuje, zaslúži si vždy pamlsok.

i Ak sa šteňa zoznamuje s inými ľuďmi, nedovoľte im šteňa kŕmiť, aby sa nenaučilo žobrať a obťažovať.

Snažte sa tiež predvídať a vyhnúť sa krízovým situáciám, ktoré by mohli šteňa vydesiť. Pokiaľ už k takejto situácii dôjde, zachovajte pokoj a správajte sa prirodzene. Ste vodca svorky a šteňa sa s vami musí cítiť v bezpečí. Pochopí, že sa nedeje nič hrozné, keď je jeho pán v pokoji.

Ak sa šteňa bojí prejsť okolo iného psa alebo má napríklad strach z prechádzajúceho autobusu, neľutujte ho a ani neberte do náručia, ale skúste odpútať jeho pozornosť hraním alebo maškrtou.

Ako šteňa socializovať

  • Pripravte šteňaťu rôznorodé a podnetné prostredie.
  • Čo najviac sa šteňaťu venujte.
  • Socializujte po malých krôčikoch, ale pravidelne.
  • Pravidelne sa šteňaťa dotýkajte na citlivých miestach (uši, okolie očí, labky, papuľa).
  • Vždy zachovajte pokoj.
  • Vyberte si starších a vychovaných psích kamarátov.
  • Predvídajte a vyhýbajte sa krízovým situáciám.
  • Šteňa za správne správanie odmeňujte.

Ako socializovať dospelého psa

Čím neskôr so socializáciou psa začnete, tým náročnejšie to býva. Navyše, dnešné prostredie je pre psov všeobecne veľmi náročné. Ak si napríklad beriete staršieho psa z útulku, je dôležité vedieť, z akého prostredia pes pôvodne pochádza a s akými podnetmi bol doteraz zvyknutý sa stretávať.

socializácia psa

Ak pes behával voľne po záhrade, túlal sa, nemá naučené základné povely, nebol zvyknutý chodiť na vôdzke, nikdy nevidel električku, ulice plné ľudí či rušnú križovatku, potom si rozmyslite, či máte čas a dostatok skúseností aj schopností takého psa správne socializovať pre život v meste.

Určite môžete aj starého psa naučiť nové kúsky, ale pripravte sa, že to potrvá dlhšie.

i Ak si s výchovou a socializáciou svojho psa neviete rady, požiadajte o radu odborníka. Pomôžete vám a aj vášmu psiemu parťákovi.

Ako socializovať dospelého psa

  • Pozorne čítajte jeho správanie.
  • Buďte trpezliví.
  • Socializujte postupne a pravidelne.
  • Chváľte a odmeňte.

Socializácia malých plemien

Určite ste sa už stretli s veľmi malým psom, napríklad s čivavou, ktorá napína vôdzku a zúrivo šteká na všetko okolo, až máte strach, že vás alebo vášho psa pohryzie. Je to typický prípad nezvládnutej socializácie.

socializácia psa

Čivava je síce malá a môže sa právom cítiť ohrozená. Ale takéto správanie je vždy nutné zastaviť. Nie každému psovi sa totiž agresívne správanie páči a mohlo by sa stať, že vezme výchovu čivavy do svojich rúk a zubov.

Preto je veľmi dôležité zvoliť správny prístup k socializácii. Ako majiteľ malého psa musíte správne čítať jeho správanie. Ak nebudete rešpektovať jeho signály, bude sa cítiť ohrozený a bude agresívny, viac-menej zo zúfalstva.

Ak sa váš pes iného psa bojí a krčí sa vám pri nohách, ukážte, že ste vodca svorky a že je s vami v bezpečí. Požiadajte majiteľa ostatných psov, aby si svoje psy zavolali. Ak sa váš malý pes bude cítiť v bezpečí, bude mať aj väčšiu chuť zoznámiť sa s inými psami a postupne získa aj zdravé sebavedomie.

i Neberte malého psa do náručia, kedykoľvek sa priblíži iný pes. Vašu stresovú reakciu si spojí s príchodom iného psa a bude tiež reagovať neprimerane. Ak skutočne hrozí vážne nebezpečenstvo a vy nemáte inú možnosť ako psa vziať do náručia, potom sa snažte zachovať pokoj, neutekajte a nekričte.

Ako na socializáciu malého psa

  • Netolerujte nevhodné správanie.
  • Rešpektujte signály, ktoré svojím správaním pes vysiela.
  • Zaistite mu pocit bezpečia.
  • Nájdite si dobre vychovaných psích kamarátov.
  • Doprajte mu dostatok času.

Zle socializovaný pes neprimerane reaguje aj na úplne bežné situácie. Tým trpí ako pes, tak aj jeho okolie. Preto sa energia investovaná do výchovy a socializácie psa rozhodne vyplatí. Odmenou vám bude pohodový psí parťák, ktorý nemá problém stretávať sa s ľuďmi či inými psami a s prehľadom zvládne ako prechádzku lesom, tak napríklad jazdu električkou.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB11