Obnoviť stránku

Cestovanie so psom v aute bezpečne, podľa zákona a bez stresu (RADY A TIPY)

Aktualizované

Keď prepravujete psa autom, mali by ste vždy myslieť predovšetkým na jeho zabezpečenie. Nejde totiž len o jeho vlastné bezpečie, ale o bezpečie celej posádky. V prípade, že necháte psa voľne sedieť na zadných sedačkách, pri nehode alebo obyčajnom prudkom brzdení môže vážne ohroziť zdravie vodiča a spolujazdca. Je preto dôležité správnu prepravu nepodceňovať. Pozrieme sa na niekoľko spôsobov, ako psa v aute zabezpečiť, ako ho prepravovať v súlade so zákonmi SR a tiež ako zabrániť jeho nevoľnostiam a zvracaniu.

Preprava psa v aute

Cestovanie so psom v aute (RADY A TIPY) – OBSAH

  1. Ako vyriešiť, keď pes v aute trpí nevoľnosťou?
  2. Ako prepravovať psa autom bezpečne a podľa zákona?
  3. Ako preprava psa v aute vyzerať nemá
  4. Najbezpečnejšie riešenie? Klietka, prepravka či mreža v batožinovom priestore
  5. Postroje pre psy do auta: menej bezpečný spôsob, ale lepšie ako nič

Ako vyriešiť, keď pes v aute trpí nevoľnosťou?

Bohužiaľ, nevoľnosť pri cestovaní autom nie je u psov nič výnimočné a často môže končiť aj zvracaním. Ak prevážate psa v kufri, je pre takýto prípad vhodné mať na podlahe vaňu, ktorá sa ľahko obmýva. Oveľa dôležitejšia je ale prevencia, teda to, aby váš psík vôbec zvracať nemusel. Na to je ale dôležité, aby si na cesty autom zvykol – začnite ho voziť už ako šteňa, a to najskôr na kratšie vzdialenosti. Tiež sa mu môžete pokúsiť spríjemniť prevoz jeho obľúbenou hračkou alebo ho spojiť s príjemnými zážitkami.

Preprava psa v aute – deka
Kvalitná deka nielen ochráni interiér auta, ale aj v aute vytvorí príjemný pelech.
i

Max & Molly so Smart ID tagom pomôžu k návratu strateného psíka.

Štýlové obojky značky Max & Molly vyzerajú skvele, ich podstatnou funkciou je ale Smart ID prívesok, ktorý pomôže s návratom strateného psa. V prípade, že má váš pes na obojku Smart ID tag, nálezca môže pomocou QR kódu rýchlo nájsť jeho pôvod, a teda aj majiteľa, čo umožní psíkov rýchly návrat domov.

Dôležitá je ale aj strava. Psa nakŕmte niekoľko hodín pred cestou a potom až v cieli. Ak ho predsa len potrebujete nakŕmiť počas cesty, robte tak na pravidelných zastávkach, kde psa tiež vyvenčíte. Počas prepravy mu navyše dávajte len granule a ideálne také, ktoré podporujú správne trávenie a upravujú rovnováhu črevnej mikroflóry (napr. hypoalergénne granule Nativia). Až dorazíte do cieľa, môžete psíkovi za odmenu nadeliť chutnú konzervu (napr. Sokol Falco), doplnenú napríklad o kĺbovú výživu (napr. ArtiVit), ktorá je vhodná pre psov každého veku a vzrastu. A nezabudnite na pitný režim.

Ako prepravovať psa autom bezpečne a podľa zákona?

Na bezpečnú prepravu psa v aute možno nazerať z viacerých uhlov. Tým prvým je obmedzenie pohybu psa spôsobom, ktorý minimalizuje riziko, že bude zviera rozptyľovať vodiča, zasiahne do riadenia automobilu alebo napríklad vyskočí z okna. Ďalším je bezpečnosť psa aj celej posádky pri náraze alebo prudkom brzdení. Na poslednom, aj keď dôležitom mieste stojí ochrana interiéru proti psím pazúrom, chlpom a nečistotám z labiek. Myslieť by ste mali na všetky tieto aspekty.

Preprava psa v aute – legislatíva
Chovateľ má pri preprave psa určité zákonné povinnosti.

Legislatíva SR sa na prepravu psa v aute vyjadruje síce len relatívne neurčito, aj tak ale obsahuje niektoré podmienky, ktoré je nutné pri preprave splniť. Zákon o cestnej premávke hovorí o tom, že „pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky“. Je teda zrejmé, že psa nemožno prepravovať len tak na voľno – na mieste za to hrozí pokuta v správnom konaní. Ako psa pri prevoze zaistiť, si povieme nižšie v tomto článku.

i

Ak vás zaujíma, čo všetko potrebujete pri ceste so psom do zahraničia, prečítajte si náš článok Dovolenka sa psom na Slovensku aj v zahraničí (TIPY A TRIKY).

Avšak okrem fyzického bezpečia je potrebné brať do úvahy aj prepravné podmienky zvieraťa. Vyjadruje sa k nim zákon o ochrane zvierat. Z hľadiska prepravy ukladá spomínaný zákon chovateľovi napr. povinnosť umiestniť predmety prepravované spoločne so zvieraťom tak, aby mu nemohli privodiť zranenie, utrpenie alebo stres. Aj keď by vás týranie vášho štvornohého priateľa nikdy nenapadlo, niektoré veci majte určite na pamäti.

Časti zo zákona dôležité na prevoz zvierat

Zákon o ochrane zvierat (č. 115/1995 Z. z.):

Základné povinnosti

  • chovateľ je povinný pred vykonaním prepravy zvieraťa skontrolovať, či je zviera schopné prepravy
  • prepravy nie sú schopné zvieratá a) gravidné, u ktorých by mohol nastať pôrod počas prepravy a b) mladšie ako dva dni, s výnimkou hydiny
  • choré, zranené alebo gravidné zvieratá možno prepravovať len na účel veterinárneho ošetrenia alebo naliehavého usmrtenia
  • preprava zvierat sa musí vykonať čo najkratšou cestou. Zvieratá musia byť pri preprave chránené pred zranením, nepriazňou počasia a pred prudkým kolísaním teploty. Počas prepravy sa musí zvieratám zabezpečiť potrebný prísun krmiva, vody a iných tekutín

Chovateľ musí zabezpečiť, aby dopravné prostriedky, kontajnery, klietky a podobne a ich vybavenie boli konštruované, udržiavané a prevádzkované tak, aby:

  • sa zabránilo zraneniam a utrpeniu a zaistila bezpečnosť zvierat,
  • zvieratá boli chránené pred nepriaznivým počasím, príliš vysokými či nízkymi teplotami a nepriaznivými zmenami klimatických podmienok,
  • zvieratá nemali možnosť z nich uniknúť alebo vypadnúť a mohli znášať prípadný stres súvisiaci s pohybom vozidla,
  • podlaha nebola klzká,
  • podlaha minimalizovala presakovanie moču a výkalov.

Chovateľ musí zabezpečiť

  • aby vo vnútri priestoru pre zvieratá bol dostatok miesta a dostatočné prúdenie vzduchu, keď zviera stojí v prirodzenom postoji,
  • studenokrevným stavovcom, danému druhu zodpovedajúce okysličenie vody, poprípade prívod vody alebo kyslíka, a to po celú dobu ich prepravy.

Veľkosť priestoru na prepravu zvierat určí Ministerstvo vykonávacím právnym predpisom.

Vykonávací právny predpis: Vyhláška o ochrane zvierat počas prepravy:

a) Cestná preprava psov:

Psy musia mať zabezpečený dostatok priestoru, aby mohli zaujať prirodzenú polohu, ktorá im umožní korigovať pohyby dopravného prostriedku. Psy musia byť umiestnení v dopravnom prostriedku tak, aby neohrozili vodiča ani seba.

b) Cestná alebo železničná preprava dopravným prostriedkom, kedy pes je umiestnený v prepravnom boxe:

Rozmery prepravného boxu musia psovi umožniť aspoň pohodlné ležanie. Dvierka boxu musia byť zabezpečené proti samovoľnému otvoreniu.

c) Letecká preprava psov

Prepravné boxy musia mať také rozmery, aby pes mohol prirodzene stať, ľahko sa otočiť a bez problémov si líhať a vstávať. Rozmery prepravných boxov sa odvodzujú od veľkosti psa. Dĺžka boxu zodpovedá dĺžke psa meranej od ňucháča po nasadení chvosta. Výška boxu nesmie byť nižšia ako je výška prirodzene stojaceho psa vrátane uší, ak sú postavené. Šírka boxu je najmenej dvojnásobkom šírky tela psa, meranej v najširšom mieste tela. Pokiaľ sú boxy plastové, musia byť vybavené dvierkami z kovu, so zámkom, ktorý znemožňuje otvorenie zvnútra.

Ako preprava psa v aute vyzerať nemá

Pri preprave psa v aute musí byť zaistená bezpečnosť posádky aj bezpečnosť zvieraťa samotného. Napriek tomu je pre mnoho vodičov bežné nechať psa v aute úplne na voľno – buď na zadnom, alebo aj prednom sedadle. Občas má psa na kolenách spolujazdec, a niekedy dokonca vodič. Všetko je pritom chybný spôsob prepravy, ktorý môže byť policajnou hliadkou vyhodnotený ako porušenie zákona, voľný pohyb zvieraťa po kabíne totiž kompromituje bezpečnosť celej posádky automobilu.

Preprava psa v aute – okienko
Pes by sa za jazdy určite nemal vykláňať z okna, mohol by si totiž privodiť zranenie, alebo dokonca vyskočiť von. Mal by mať však dostatočný prístup k čerstvému vzduchu, k čomu však stačí pootvorené okienko.

Nezaistený pes môže ublížiť nielen sebe, ale aj ostatným cestujúcim. Pokiaľ ho nezaistíte, vystavujete ho aj pri bežnej jazde (zatáčanie, brzdenie) riziku ľahkého zranenia. V prípade, že zabrzdíte prudko, napríklad aby ste zabránili nehode, už môže ísť o život váš aj vášho štvornohého priateľa. Vás v takej chvíli zadržia bezpečnostné pásy, pes sa ale nezadržateľne vydá smerom vpred, kde môže skončiť na palubnej doske či v čelnom skle.

i Nezaistený pes môže predstavovať nielen dôsledky vážnej nehody, ale aj jej príčiny. V prípade, že sa po kabíne automobilu pohybuje voľne, môže odvádzať vodičovu pozornosť, obmedziť jeho výhľad alebo zasiahnuť do riadenia.

A pri skutočnom náraze je situácia ešte horšia: podobne ako nezabezpečený náklad alebo vzadu nepripútaný cestujúci, aj pes môže byť smrtiacim nebezpečenstvom pre posádku v prednej časti vozidla. Pri náraze sa bude kinetická energia psa rovnať niekoľkonásobku jeho hmotnosti a pohyb smerom vpred nemusí zastaviť ani sedadlo vodiča/spolujazdca – osoba, ktorá na ňom sedí, môže za nezabezpečeného psa zaplatiť aj životom.

Najbezpečnejšie riešenie? Klietka, prepravka či mreža v batožinovom priestore

Nie každý majiteľ má to srdce umiestniť svojho milovaného psíka do klietky alebo za mreže. Vedzte ale, že ide o najbezpečnejší spôsob prepravy ako preňho, tak pre vás. Pokiaľ sa tak rozhodnete, pamätajte, že podľa vyhlášky o ochrane zvierat pri preprave je nutné box zaistiť voči pohybu v dopravnom prostriedku. Môžete na to použiť upevňovacie oká spoločne s gumicukom alebo upínacími popruhmi. Boxy pre menšie psy možno umiestniť do priestoru na nohy za predným sedadlom.

Preprava psa v aute – prepravka
Menšieho psa môžete tiež umiestniť do prepravky, ktorú možno pripútať bezpečnostnými pásmi.

V prípade, že sa rozhodnete prevážať psa v batožinovom priestore a nemáte preňho box, je vhodné „kufor“ oddeliť mrežou. Zároveň nezabúdajte, že najmä v takom prípade ste povinní zabezpečiť predmety proti pohybu v aute tak, aby nemohli psovi privodiť zranenie, utrpenie alebo stres. Využiť na to môžete napríklad brašne a organizéry, ktoré vám so zaistením predmetov a batožiny pomôžu. Nie všetci psy musia prepravu v klietke či batožinovom priestore dobre znášať hneď na prvýkrát, pred dlhšou cestou ich na ňu preto navyknite.

Postroje pre psy do auta: menej bezpečný spôsob, ale lepšie ako nič

Istou formou zaistenie bezpečnosti psa pri preprave je tiež postroj do auta. Je potrebné upozorniť, že sa bezpečnostné postroje so svojou pevnosťou a výdržou líšia od tých vychádzkových, ktoré by ste za bezpečnostné považovať určite nemali. Na tento typ produktu navyše v SR neexistuje regulácia, takže je potrebné veriť internému testovaniu výrobcu. Rozhodne sa potom neoplatí šetriť. Aj keď ide o tak efektívne zabezpečenie, ako je pevne umiestnená klietka, je dôležité, že bezpečnostná postroj zabráni psovi vo voľnom pohybe po kabíne, čím môže slúžiť ako čiastočná prevencia proti dopravnej nehode.

Preprava psa v aute – postroj
Bezpečnostný postroj môžete často zaháknuť priamo do pásov.
i Pri prevoze psa na sedadle je vo vašom záujme chrániť tiež čalúnenie auta, na čo dobre poslúžia poťahy a deky.

Vhodný postroj alebo obojok je praktický aj vo chvíli, keď psa prevážate v boxe. Síce sa nestará o jeho bezpečie počas jazdy, môže byť ale užitočný, keď idete psa vyvenčiť alebo musíte neplánovane zastaviť. V takýchto prípadoch prídu vhod reflexné postroje, reflexné obojky a reflexné vesty, ktoré u nás predáva napríklad značka Non-stop dogwear. Pokiaľ teda vaše auto zastihne defekt a vy ho musíte urýchlene opustiť, pes už bude vybavený reflexným prvkom.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Bezpečnosť psa v aute by ste nemali podceňovať, ohrozili by ste tým totiž nielen jeho život, ale aj ten svoj. Najlepším spôsobom je jednoznačne klietka, prepravný box alebo mrežou oddelený batožinový priestor. Na bezpečnosť by ste však mali myslieť aj mimo vozidla.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB18