Obnoviť stránku

Ako čistiť akvárium? (NÁVOD)

Aktualizované

Chcete, aby vaše akvárium dobre fungovalo a voda v ňom bola priehľadná a čistá? Musíte sa oň pravidelne starať. Vodný svet v akváriu je citlivý ekosystém, ktorý na zachovanie rovnováhy potrebuje pravidelné čistenie, kontrolu a údržbu.

Ako čistiť akvárium

Ako na čistenie akvária? – OBSAH

  1. Ako znečisteniu akvária predchádzať
  2. Akvárium potrebuje pravidelnú starostlivosť
  3. Ako sa zbaviť zákalu
  4. Čistenie akvária krok za krokom
  5. Na čo si dať pri čistení akvária pozor?

Ako znečisteniu akvária predchádzať

Aby sa rybám aj rastlinám dobre darilo, treba sa o akvárium pravidelne a správne starať.

Zakalená voda, premnožené riasy aj zle fungujúca akváriová technika škodí rybám, rastlinám aj celému ekosystému. Navyše na zakalené akvárium nie je pekný pohľad.

Ako môžete predísť znečisteniu akvária?

  • Zaobstarajte si ideálne množstvo rýb podľa objemu akvária.
  • Akvárium vybavte akváriovou technikou s dostatočnou kapacitou.
  • Majte v akváriu dostatok rastlín.
  • Používajte kvalitné kŕmenie a ryby neprekrmujte.
  • Pri výmene vody používajte prípravky na úpravu vody.
  • Akvárium pravidelne kontrolujte a čistite.

Akvárium potrebuje pravidelnú starostlivosť

Očistenie stien akvária, prestrihanie rastlín, odkalenie dna, vyčistenie filtra, výmena vody, kontrola akváriovej techniky – to je základná starostlivosť, ktorú akvárium pravidelne potrebuje.

S čistením vám tiež pomôžu prípravky na úpravu vody aj živočíchy, ktorým chutia riasy, napr. sumčeky prísavky, krevetky alebo slimáky.

Ako čistiť akvárium
Pravidelne kontrolujte zdravotný stav a počet rýb v akváriu. Zdroj obrázku: unsplash.com

Pravidelná údržba akvária

Venujte každý deň kontrole a údržbe akvária aspoň pár minút. Vďaka tejto rutine zachytíte akýkoľvek problém hneď v zárodku, kedy sa ešte dá ľahko odstrániť.

Každý deň – odstráňte z vody plávajúce nečistoty aj zvyšky kŕmenia, skontrolujte zdravotný stav rýb, a či niektoré nechýbajú. Chorú rybu oddeľte od ostatných, pozorujte ju, prípadne nasaďte liečbu.

1× týždenne – oškrabte steny akvária od usadenín aj rias a skontrolujte rastliny. Odumreté či zažltnuté časti odstráňte.

1× za 2 – 4 týždne – odstráňte z dna výkaly a zvyšky potravy. Skontrolujte tiež filter, a ak je treba, filtračnú náplň vyčistite. Vymeňte 1/3 až 1/2 vody v akváriu.

i Ako často meniť vodu v akváriu? Čím menšie akvárium máte, tým častejšie ho treba čistiť. Vodu je obvykle potrebné meniť 1× za 2 – 3 týždne. V prípade problémov vodu meňte aj častejšie. 
Ako čistiť akvárium
Vodu v akváriu je treba pravidelne čistiť. Zdroj obrázku: unsplash.com

Ako sa zbaviť zákalu v akváriu

Prečo je mútna voda v akváriu? Príliš veľa rýb, nedostatočná výmena vody, zlá filtrácia, prekrmovanie či málo rastlín – to všetko môže spôsobiť nerovnováhu v akváriu. A v dôsledku toho sa potom objaví kalná voda v akváriu.

Zakalené akvárium – ako ho vyčistiť?

Nenahraditeľnými pomocníkmi na všetky druhy zákalov aj nečistôt v akváriu sú:

  • Účinný filter – pracuje 24 hodín denne a vhodná filtračná náplň jeho účinok ešte zvýši,
  • prípravky na úpravu a čistenie vody či likvidátory rias.

S akými druhmi zákalu sa stretnete najčastejšie?

Hnedá alebo žltá voda v akváriu

V prírode je také sfarbenie vody bežné a v akváriu býva zvyčajne spôsobené prírodnými dekoráciami, napr. koreňmi.

Zákalu sa zbavíte buď výmenou dekorácie, alebo účinnou filtračnou náplňou, ktorá vodu od žltého či hnedého sfarbenia spoľahlivo vyčistí.

Ako čistiť akvárium
Zelená riasa v akváriu. Zdroj obrázku: unsplash.com

Zelená voda v akváriu

Biologická nerovnováha, nadmiera osvetlenia alebo prehnojenie – a v dôsledku toho sa v akváriu začnú množiť riasy a objaví sa zelený zákal. Ako sa zbaviť zeleného zákalu?

Riasy zo stien akvária odstráňte škrabkou a zapnite na niekoľko hodín UV lampu, ktorá zničí plávajúce spóry. Použite likvidátor rias a špeciálnu filtračnú vložku. UV lampu preventívne zapojte pri každej výmene vody.

Biely povlak v akváriu

„Mliečna“ voda v akváriu sa objavuje najčastejšie v čerstvo založených akváriách alebo pri výmene filtrácie a spôsobuje ho premnoženie nálevníkov – jednobunkových organizmov.

Spoľahlivo sa ich zbavíte pomocou UV lampy, ktorú necháte zapnutú celú noc. Ďalšou možnosťou je použiť špeciálne náplne do filtra a prípravky na čistenie vody.

Čistenie akvária krok za krokom

Čistenie akvária nie je ničím zložitým. Ako správne postupovať, čo príde na rad ako prvé a na čo by ste určite nemali zabudnúť?

Ako čistiť akvárium
Používajte prípravky na úpravu vody. Zdroj obrázku: unsplash.com

Ako vyčistiť akvárium – návod

  1. Pomocou handričky, stierky či stieracieho magnetu opatrne zo skla odstráňte vápenité usadeniny a riasy.
  2. Zastrihnite prerastené rastliny a odstráňte zažltnuté alebo poškodené listy. Plávajúce zvyšky rastlín vylovte.
  3. Pomocou odkaľovacieho zvonu odsajte nečistoty z dna akvária a zároveň s tým odčerpajte asi 1/3 vody.
  4. Vypúšťanie vody si uľahčíte, ak odkaľovaciu hadicu napojíte na odpad a pri napúšťaní vody na vodovodný kohútik.

  5. Vyčistite filter – utrite hnedý mazľavý povlak, hubu vyberte a veľmi krátko ju pod tečúcou vodou prepláchnite a opatrne vyžmýkajte. Je dôležité, aby v hube zostali prospešné baktérie, nikdy ju preto nečistite príliš usilovne.
  6. i Ako často čistiť akváriový filter? Ak prúd vytekajúci z filtra slabne, je to známka toho, že potrebuje vyčistiť. Záleží okrem iného na počte živočíchov v akváriu, typu filtra, všeobecne ale platí: vnútorný filter čistite za 1 – 2 týždne, vonkajší za 6 – 8 týždňov.
  7. Do akvária dopustite potrebné množstvo vody. Ak máte možnosť, nechajte vodu, ktorú dopúšťate do akvária, odstáť, vyprchá chlór a vyrovná sa tak teplotný rozdiel.
  8. Kohútiková voda má už vďaka moderným postupom pri čistení vody pomocou uhlíkových filtrov a UV žiarenia oveľa lepšiu kvalitu ako predtým a malé množstvo chlóru, ktoré môže obsahovať, veľmi rýchlo vyprchá.

  9. Nakoniec skontrolujte osvetlenie, akváriovú techniku, všetky rastliny aj živočíchy, utrite a vyleštite vonkajšie časti akvária. A pokiaľ je všetko v poriadku, čistenie akvária máte hotové.
i Pri každom čistení akvária do vody pridajte vhodný prípravok na úpravu vody, ktorý odstráni chlór aj ťažké kovy a vy budete mať istotu, že je voda pre ryby absolútne neškodná. A nezabudnite pridať aj dávku hnojiva pre rastliny.
Ako čistiť akvárium
Pri čistení akvária meňte len 1/3 až 1/2 vody. Zdroj obrázku: unsplash.com

Na čo si dať pri čistení akvária pozor?

Akvárium čistite opatrne a dajte pozor, aby ste zbytočne nenarušili jeho ekosystém, nestresovali ryby a nepoškodili rastliny či akváriovú techniku.

Pravidelne kontrolujte počet rýb v akváriu, či primerane reagujú na potravu a sú aktívne. Ak sa vám zdá niečo v neporiadku, dajte rybu do karantény.

Ak niektorá z rýb chýba, snažte sa telo nájsť, aby nekazilo vodu. Je tiež možné, že poslúžila ostatným rybám ako vítané spestrenie jedálnička.

Pri čistení nikdy nemeňte všetku vodu v akváriu naraz – zničil by sa tým súčasný a fungujúci ekosystém.

Aby sa substrát nezmiešal s pieskom, odsávajte nečistoty len povrchovo a odkalovač používajte iba tam, kde sú rastliny v substráte dobre zakorenené.

Akvárium pravidelne udržujte a čistite, vyhnete sa tak problémom so zakalenou vodou či chorými rybami. Odmenou bude krásne a dobre fungujúce akvárium.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16