Obnoviť stránku

OnePlus Nord 3 5G (RECENZIA): bezrámčekový displej a super výkon v strednej triede

OnePlus Nord 3 5G, úvod

OnePlus Nord 3 5G (RECENZIA): bezrámčekový displej a super výkon v strednej triede

Recenzia

Aktualizované  • Autor: Ondřej Chabr

Smartfón OnePlus Nord 3 5G predurčujú jeho predchodcovia na to, aby sa stal pomyselným kráľom strednej triedy. Kráča novinka v šľapajach svojich minulých generácií, alebo sme pri testovaní narazili na zásadné nedostatky? Telefón si poďme predstaviť v recenzii.

OnePlus Nord 3 5G – OBSAH

 1. Nový Nord 3 svojim príchodom doplnil rad, v ktorom už bol odľahčený CE 3 Lite
 2. OnePlus Nord 3 je nielen štýlový, ale vzhľad telefónu a materiály sú použité účelne
 3. Bezrámčekový AMOLED panel je ľahké pochváliť, nič mu totiž nechýba
 4. OnePlus skutočne použil komponenty z vyššej triedy, poteší infraport
 5. Snímač z OnePlus 11 novinke prospieva, narazil som iba na jeden neduh
 6. Čím môže na vybavený OnePlus Nord 3 reagovať konkurencia?
 7. OnePlus Nord 3 5G nesklamal a naplnil očakávania
 8. Čo sme o OnePlus Nord 3 5G písali skôr

Nový Nord 3 svojim príchodom doplnil rad, v ktorom už bol odľahčený CE 3 Lite

Značka OnePlus vie vyrábať spoľahlivé telefóny a už roky úspešne cieli na trh strednej triedy s modelmi OnePlus Nord. Nie je teda nič neobvyklé, že sa ju snaží udržiavať v kondícii, a teda každý rok predstavuje novú generáciu. Tá najnovšia nesie už číslovku 3 a má pokračovať v zabehnutej tradícii ovládať trh s cenovo najzaujímavejšími telefónmi.

OnePlus Nord 3 sa v ponuke vyskytuje spoločne s generačne rovnako označeným mobilným telefónom OnePlus Nord CE 3 Lite 5G. Ten má veľmi podobný dizajn, avšak, samozrejme, uberá na schopných parametroch. Má iba IPS displej, slabší procesor Snapdragon 695 5G, absentuje tiež širokouhlý fotoaparát a nemá napríklad ani infraport a prepínač zvukových profilov na boku. Na druhej strane však poteší slúchadlovým konektorom a slotom na pamäťové karty. 

OnePlus Nord 3 5G, recenzie
Testovacím modelom bol OnePlus Nord 3 5G v sivom vyhotovení.

OnePlus Nord 3 je nielen štýlový, ale vzhľad telefónu a materiály sú použité účelne 

OnePlus Nord 3 nie je žiadny drobček. Na druhej strane je však veľkosť uhlopriečky 6,7" vo svete smartfónov pomerne dosť rozšírená, takže v porovnaní s podobnými telefónmi nejde o nič neobvyklé. OnePlus sa navyše rozhodol ísť cestou veľmi tenkých rámčekov okolo displeja. Vďaka nim nie je telo zbytočne roztiahnuté v žiadnom smere. Napriek tomu pôsobí ako poriadna placka.

OnePlus Nord 3 5G, predná strana OnePlus Nord 3 5G, chrbát
Predná strana krytá odolným sklom má navyše ochrannú fóliu. Chrbát sivého variantu nedrží odtlačky prstov. 

Inak má telo OnePlus Nord 3 5G tenký profil a plastové boky sú ploché bez zaoblenia. Vďaka tomu je tiež sklenený predok úplne plochý, iba sklenený chrbát sa len ľahko zaobľuje smerom ku krajom. 

Testovaný mobil v tmavo sivej farbe poskytol zaujímavý pohľad na zadnú stranu, ktorá sa jemne blyští vo svetle. Celý je potom vyhotovený v matnom variante, nezanecháte teda tak ľahko viditeľné odtlačky prstov. Zelená má byť viac lesklá. Oceňujem preto, že nie je rozdiel iba vo farbe samotnej.

OnePlus Nord 3 5G, prepínač profilov OnePlus Nord 3 5G, fotoaparáty
Stále veľmi cenený mechanický prepínač medzi normálnym režimom, tichým a vibráciami.

Tlačidlá na boku majú dostatočnú veľkosť a dávajú adekvátnu odozvu o svojom stlačení. Prepínaciemu tlačidlu režimov na pravom hornom boku pomáha na jeho ľahké ovládanie bez očného kontaktu aj to, že vydáva vibrácie pri prepínaní. Navyše je zvrásnené. Dvojica výstupkov fotoaparátov to so svojou výškou veľmi neprehnala, v zásade stačí tenšie puzdro, ktoré by ich minimalizovalo.

Bezrámčekový AMOLED panel je ľahké pochváliť, nič mu totiž nechýba

Opäť by som rád ocenil, ako sú okolité rámčeky displeja smartfónu OnePlus Nord 3 úzke. To málokedy vidíme, v strednej triede prakticky vôbec. Na displej výrobca umiestnil ochrannú fóliu, ktorá pohltí prípadné ryhy.

Veľkosť Super Fluid AMOLED panelu, ako výrobca displej nazýva, sa zastavila až na 6,74". Maximum obnovovacej frekvencie 120 Hz si buď vynútite, prepnete na 60 Hz alebo to necháte na automatike pracujúcej v rozmedzí 40 –⁠ 120 Hz.

OnePlus Nord 3 5G, tenké rámčeky OnePlus Nord 3 5G, predná strana
Tenké rámčeky sú skutočne štýlové. Displej opticky ešte viac rozšíri. Na nechcený dotyk som nenarazil.

Na obrazovku sa zmestí skutočne poriadna dávka obsahu. Nielen tenké rámčeky, ale aj drobný otvor na selfie fotoaparát v hornej časti umocňujú pocit, že vám nič nebráni vo viditeľnosti a že displej je tu skutočne to hlavné. Výrobca OnePlus tiež pridal na rozlíšení, preto lahodí oku vcelku nadštandardná jemnosť 450 ppi. Tiež svetelnosť je na skvelej hodnote 1 450 nitov.

i

Samsung Galaxy A54 5G (RECENZIA): Navzdory nedostatkom pôjde podľa všetkého opäť na dračku

OnePlus skutočne použil komponenty z vyššej triedy, poteší infraport

Testovaný variant bol tým vybavenejším, teda kombinácia celých 16 GB LPDDRX5 operačnej pamäte a 256 GB úložiska. Pokiaľ by niekto zo záhadných dôvodov potreboval extrémny prísun ďalších gigabajtov operačnej pamäte, ide ju cez virtuálnu RAM navýšiť o ďalších 12 na celkových 28 GB.

S procesorom MediaTek Dimensity 9000 výrobca našťastie nešliapol vedľa. Ide o 4nm procesor s jedným extrémne výkonným jadrom, tromi výkonnejšími a 4 úspornejšími.

OnePlus Nord 3 5G, Geekbench OnePlus Nord 3 5G, diaľkové ovládanie OnePlus Nord 3 5G, aplikácia OnePlus OnePlus Nord 3 5G, špeciálne funkcie
Výkonnosť mobilu je viac než dostatočná, hoci výsledky Geekbench sú priemerné. Infraport využijete na ovládanie spotrebičov.

OnePlus sa poistil, aby jeho Nord 3 5G nič nebrzdilo. S procesorom sa viaže aj grafika Mali-G710. Skvelým riešením je odvod prebytočného tepla pri záťaži. Výrobca to vyriešil veľkoplošnou doskou odvádzajúcou teplo. V spodnej časti mobilného telefónu sa reproduktoru s Dolby Atmos darí udržať zvuk na dosť hlasnej úrovni, druhý reproduktor sa nachádza nad displejom.

OnePlus Nord 3 5G, spodná hrana OnePlus Nord 3 5G, obsah balenia
Spodný reproduktor vedľa USB-C konektora a slotu na SIM. V balení je opäť adaptér podporujúci maximálny nabíjací výkon.

Pochváliť musím rýchlu čítačku odtlačkov prstov v displeji aj spoľahlivú detekciu tváre. Tá bola dokonca často schopná rozpoznať moju tvár aj vo veľmi tmavom prostredí. Zrejme som bol dobre osvetlený displejom.

Zaujímavosťou je infraport na hornej hrane telefónu, vďaka ktorému je možné cez aplikáciu IR Remote urobiť z telefónu ovládač na spotrebiče. Ja som si spároval televízor a rádio, tlačidlá hlavných funkcií fungovali.

i

Samsung Galaxy Z Flip5 (PREVIEW): Väčší druhý displej a opäť špičkový výkon aj výbava

Výrobca One Plus si pre svoje mobilné telefóny rád vyberá rýchlodobíjanie. To nazýva ako SuperVOOC. Už v samotnom balení nájdeme nabíjací adaptér s výkonom 80 W. Takto nie je problém dobiť kapacitu 5 000 mAh za polhodinu. Skutočne to trvá niečo málo cez, čo je s prihliadnutím na fakt, že stačí nabíjať každý druhý deň, skutočne potešujúce.

Snímač z OnePlus 11 novinke prospieva, narazil som iba na jeden neduh

Nenechajte sa zmiasť dvojicou čiernych kruhov na zadnej strane, fotoaparáty sú v tejto oblasti celkom tri. Horný kruh úplne okupuje snímač Sony IMX890. Ten sa má o čo oprieť vďaka štedrému 50 Mpx rozlíšeniu, svetelnosti f/1,8 či optickej stabilizácii obrazu. Mimochodom, tento snímač je vlastný aj takým velikánom, ako OnePlus 11 alebo OnePlus 11R.

OnePlus Nord 3 5G, aplikácia fotoaparátu
Na rozložení aplikácie fotoaparátu v mobilnom telefóne OnePlus Nord 3 5G nebadať veľa nového. Na screenshote je vidieť vysunuté horné menu s prepnutím na plné 50 Mpx rozlíšenie a aktiváciu HDR.

Spodný kruh má vo svojej ľavej časti menší snímač 2 Mpx makro fotoaparátu a vpravo potom klasicky nesmie chýbať širokouhlý fotoaparát s rozlíšením 8 Mpx. Každý z kruhov má vedľa seba biely krúžok, ale prisvetľovacia dióda je iba ten vrchný.

Aplikácia fotoaparátu zostáva na jednoduchom rozložení, ponuka sa prepína na lište, podrobnejšie nastavenie vyvoláme z hornej ikonky. Prepnúť sa dá aj do režimu Pro.

OnePlus Nord 3 5G, denná fotografia OnePlus Nord 3 5G, denná fotografia širokouhlá
Denná snímka v protisvetle. Z rovnakého miesta následne vyhotovená širokouhlá.

Snímky všetkých troch fotoaparátov OnePlus Nord 3 5G počas bieleho dňa znesú takmer porovnanie s tými najlepšími fotomobilmi. Môže za to kvalitný snímač, ktorému nerobí problém získať dostatok detailov. Hlavný fotoaparát fotografuje štandardne 12,5 Mpx fotografie, samozrejme, prepnúť na plných 50 Mpx je možné.

Celá snímka nám ponúka živé farebné podanie. Dvojnásobné digitálne priblíženie príde vhod, pri porovnaní vychádza o niečo lepšie ako obyčajný výrez zhotovený klasicky.

OnePlus Nord 3 5G, portrét OnePlus Nord 3 5G, makro
V režime portrét si mobilný telefón dobre poradí s obrysmi objektu v popredí. Makro má podivné zafarbenie a nie je ľahké s ním ostriť.

Pri voľbe makro fotoaparátu som takmer nikdy nebol spokojný so scénou v hľadáčiku. Fotoaparát si neporadí dobre so zaostrením a má nezodpovedajúce farebné podanie. Už som videl veľa lepších makro snímok z iných mobilných telefónov. Širokouhlým fotografiám sa však toho veľa vytknúť nedá.

OnePlus Nord 3 5G, nočná fotografia OnePlus Nord 3 5G, dodatočne priblížené OnePlus Nord 3 5G, dvojitý zoom
Snímka vytvorená automatickým nočným režimom. Následne dôkaz, že dvojitý digitálny zoom (výrez úplne vpravo) nie je to isté, čo dodatočné priblíženie klasickej snímky (uprostred).

Nočný režim tu nie je len do počtu. V sekunde je poznať, že snímka podstatne zosvetlila, po jej zobrazení na celom displeji už, samozrejme, vidíme nejaký ten šum. V zásade ho nie je toľko a na snímkach sa dajú prezerať aj detaily. Telefón si sám určuje dĺžku snímania, takže vlastne nejde fotografovať bez neho.

S videom môžete byť spokojní. Kvalita sa dostala až na 4K a 60 snímok za sekundu. Pri zapnutí režimu ultra stability záznamu sa však rozlíšenie zníži na Full HD, frekvencia zostáva na 60 fps.

Čím môže na vybavený OnePlus Nord 3 reagovať konkurencia?

V strednej triede má OnePlus Nord 3 5G konkurentov vcelku požehnane. Vyberať teda môžeme podľa podobného displeja, procesora, fotoaparátov, batérie a pod. Avšak aj samotný výrobca si konkuruje niekoľkými modelmi.

OnePlus CE 3 Lite 5G sme spomenuli už v úvode, ďalším konkurentom je mobilný telefón OnePlus 10T 5G. Síce je už rok starý, napriek tomu s Nord 3 5G drží krok. Tu padla voľba na procesor Snapdragon 8+ Gen 1. Batériu nabijete až 150 W výkonom. A tým pomaly zoznam rozdielov končí, to je takmer všetko. Čo ostatné značky?

OnePlus Nord 3 5G, konkurencia, Honor 90
Mobilný telefón Honor 90 má kvalitnú sústavu fotoaparátov, avšak chýba optická stabilizácia. Zdroj: hihonor.com

Mobilný telefón Honor 90 5G som vybral na porovnanie s OnePlus Nord 3 vo vyššej výbave (16 + 256 GB). Honor má prevahu najmä prítomnosťou 200 Mpx fotoaparátu. Škoda len, že chýba optická stabilizácia obrazu. Honor sa rozhodol oslniť aj predným selfie fotoaparátom s výdatným rozlíšením 50 Mpx. V porovnaní s OnePlus Nord 3 5G mu však chýba certifikácia odolnosti proti vode a prachu. Inak sú si telefóny zvyškom výbavy podobné a bude záležať napríklad aj na preferenciách nadstavby operačného systému Android.

OnePlus Nord 3 5G, konkurencia, Realme 11 Pro+
Realme 11 Pro+ je okrem telefónu aj dizajnovým doplnkom. Na vzhľade zadnej strany si dal výrobca veľmi záležať. Zdroj: realme.com

Ako druhý telefón som sa rozhodol vybrať mobilný telefón Realme 11 Pro+ 5G. Opäť displej veľmi podobných kvalít. Aj tento smartfón si pridal do výbavy 200 Mpx fotoaparát, tentoraz už s OIS. Procesor má v porovnaní s modelom Nord 3 slabší, tiež chýba odolnosť proti vplyvom prírody. Oproti tomu Realme podporuje rýchle 100 W nabíjanie a je cenovo dostupnejší, ak prihliadneme na obrovskú vnútornú kapacitu pamäte 512 GB.

Parametre/ Model OnePlus Nord 3 HONOR 90 5G Realme 11 Pro+ 5G
Displej 6,7" (20 : 9) 6,7" (20 : 9) 6,7" (20 : 9)
2 772 × 1 240 px, 450 ppi 2 644 × 1 200 px, 435 ppi 2 412 × 1 080 px, 394 ppi
AMOLED, 120 Hz AMOLED, 120 Hz AMOLED, 120 Hz
Zadné fotoaparáty hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 4K video s 60 fps
hlavný: 200 Mpx, f/1,9, 4K video s 30 fps
hlavný: 200 Mpx, f/1,7, OIS, 4K video s 30 fps
širokouhlý: 8 Mpx, f/2,2, 112 °
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2, 112 °
širokouhlý: 8 Mpx, f/2,2, 112 °
makro: 2 Mpx, f/2,4, od 2 cm
hĺbkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
makro: 2 Mpx, f/2,4
Predný fotoaparát 16 Mpx, f/2,4, Full HD video s 30 fps
50 Mpx, f/2,4, 4K video s 30 fps
32 Mpx, f/2,5, Full HD video s 30 fps
Čipset MediaTek Dimensity 9000,
8-jadrový
Snapdragon 7 Gen 1, 8-jadrový MediaTek Dimensity 7050,
8-jadrový
GPU Mali-G710 Adreno 644 Mali-G68
RAM 8 / 16 GB 8 / 16 GB 12 GB
Interné úložisko 128 / 256 GB 256 / 512 GB 512 GB
Operačný systém Android 13 Android 13 Android 13
Podpora sietí 5G
Akumulátor 5 000 mAh 5 000 mAh 5 000 mAh
rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 80 W/- rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjania: 66 W/-
rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 100 W/-
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP54
Audio stereo, Dolby stereo, Dolby stereo, Dolby
Rozmery 162,6 × 75,1 × 8,2 mm 161,9 × 74,1 × 7,8 mm 161,6 × 73,9 × 8,7 mm
Hmotnosť 193 g 183 g 183 g
Cena od 449 €* od 569 €* 511,90 €*
*Ceny sú platné k 13. 8. 2023.

OnePlus Nord 3 5G nesklamal a naplnil očakávania

Samsung Galaxy Note20 Ultra 5G; recenzie

OnePlus Nord 3 5G

Mobily

Volajme sláva! Ani 3. generácia OnePlus Nord nesklamala a má vo svojom segmente v niekoľkých ohľadoch navrch. Výrobca môže stavať aj na tom, že už má rokmi preverený svoj systém, kedy pridáva Androidu len niekoľko skutočne užitočných aplikácií. Rozporuplný zahnutý displej tu nenájdete. Osobne to tipujem, že práve plochý s tenkými rámčekmi bude vyhovovať väčšine. Ťažko hľadať oblasť, v ktorej by OnePlus sklamal. Ak už musím, hovorím horšie makro. A možno už by konečne mohlo dôjsť k integrácii bezdrôtového nabíjania.

Klady

 • Tenké rámčeky okolo displeja
 • Matný dizajn bez odtlačkov prstov, na výber aj lesklá zelená
 • Výrobca nepodcenil procesor, záujemcovia kúpia aj 16 GB RAM
 • S väčšinou fotografií som nadmieru spokojný
 • Dlhá výdrž batérie a rýchle nabíjanie

Zápory

 • Podivné výsledky makro fotoaparátu
 • Stále chýba bezdrôtové nabíjanie
i Mohlo by vás zaujímať

Nie je potrebné čokoľvek ďalšie dodávať. OnePlus Nord 3 5G je skvelá kúpa, pri ktorej sme radi, že sme boli svedkami sympatického postrčenia do vyšších cenových kategórií (rámiky, procesor). Pritom stále zostávame v strednej triede, kde má týmto OnePlus silné želiezko v ohni. 

Čo sme o OnePlus Nord 3 5G písali skôr

Článok

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Mobilný výrobca OnePlus má aktuálne ďalšie eso v rukáve. Jeho nový telefón Nord 3 5G urobil oproti minulej generácii niekoľko skokov vpred. Teraz je pred nami vysoko schopný mobilný telefón, ktorému toho k dokonalosti na prvý pohľad veľa nechýba. Ako sa nový OnePlus Nord 3 5G vydaril? 

OnePlus Nord 3, úvod

OnePlus Nord 3 5G (PREVIEW) – OBSAH

 1. V strednej triede smartfónov má OnePlus Nord známe meno
 2. Výrobca opäť stavil na strohý, ale elegantný dizajn bez zbytočných ozdôb
 3. OnePlus Nord 3 5G sa chváli rozmerným AMOLED panelom s vysokým rozlíšením
 4. Výkonný procesor OnePlus Nord 3 5G nie je zvykom vidieť v strednej triede telefónov
 5. Fotoaparátu podľa vzoru najlepšieho mobilu značky chýba akurát tak lepší zoom
 6. OnePlus Nord 3 5G bude k dispozícii už veľmi skoro, ako je na tom oproti predchodcovi?

V strednej triede smartfónov má OnePlus Nord známe meno

Strednej triede mobilných telefónov sa výrobcovia snažia dosť venovať, pretože sa na tomto trhu pohybuje najviac potenciálnych kupujúcich. Svoje o tom vie aj výrobca OnePlus a už roky drží vo svojom portfóliu model s označením Nord. My sme sa teraz dočkali novej generácie hlavného zástupcu práve triedy OnePlus Nord. S podobnými názvami sú na trhu ešte modelové rady Nord CE a Nord N, ďalej rôzne Lite verzie či Nord 2T. Novinka je však priamym nástupcom mobilného telefónu Nord2 5G.

OnePlus Nord 3 5G, zelený variant OnePlus Nord 3 5G, sivý variant
Obidva pamäťové varianty – svetlozelený s názvom Misty Green a sivý Tempest Gray. Zdroj: oneplus.com

Mobilný telefón OnePlus Nord 3 5G teda svojim zaradením cieli na tých, ktorí chcú veľa muziky za málo peňazí. Rozhodujúci aspekt vo výbere je dobrý pomer cena/výkon. Výrobca OnePlus si mohol vziať na inšpiráciu svoje predošlé telefóny radu a obohatiť novinku o lepší procesor, fotoaparáty či pridať dodatočné funkcie. Ako sa mu toto všetko podarilo? 

Výrobca opäť stavil na strohý, ale elegantný dizajn bez zbytočných ozdôb

Sklenené telo v kombinácii s plastovým rámčekom sa všeobecne drží zaužívaných štandardov výrobcu a ľahko ho medzi konkurenciou rozoznáte. Sklo je odolné a malo by toho vydržať dosť. Tiež samotná konštrukcia má certifikovanú odolnosť IP54. Tenké rámčeky okolo displeja a iba drobný priestrel selfie kamery prenechávajú na prednej strane takmer celý priestor displeju. Predná časť je rovná a len veľmi jemne sú boky useknuté smerom do strán. 

i

OnePlus Nord CE 3 Lite 5G je cenovo zaujímavá novinka so 108 Mpx fotoaparátom

Na druhej strane je zadná časť na krajoch zaoblená a plynule prechádza na boky. Chrbát má mierne zvrásnený povrch, ktorý sme videli napríklad na mobilnom telefóne OnePlus Nord 2T. Pri letmom pohľade na chrbát si všimneme dva kruhové výstupky s fotoaparátmi. Bližšia obhliadka toho spodného hneď odhalí dvojicu menších šošoviek. 

OnePlus Nord 3 5G, prepínač režimov OnePlus Nord 3 5G, fotoaparáty
Typický hardvérový prepínač vyzváňacích režimov je na mieste. Zdroj: oneplus.com

Na bokoch nie je toho veľa vidieť. Zapínacie tlačidlo tam zostáva, nad ním sa nachádza charakteristický a medzi používateľmi obľúbený prepínač vyzváňacích režimov. Protiľahlý bok si ponecháva iba kolískové tlačidlo hlasitosti. Mikrofóny a reproduktory sú umiestnené na vrchnej a spodnej hrane. Mobilný telefón je v ponuke v sivom a svetlozelenom farebnom vyhotovení. 

OnePlus Nord 3 5G sa chváli rozmerným AMOLED panelom s vysokým rozlíšením

Úplne rovný displej dosahuje úctyhodnú uhlopriečku cez 6,7". Rozlíšenie preto OnePlus nenechal na náhodu a namiesto veľmi často používaného Full HD+ so šírkou 1 080 pixelov tu máme o niečo viac, konkrétne 2 772 × 1 240 pixelov. Jemnosť potom ľahko atakuje výborných 450 ppi. Vďaka skutočne úzkym rámčekom pokrýva displej viac ako 93% prednej strany. 

OnePlus Nord 3 5G, displej
Rovný displej dosahuje úctyhodnú uhlopriečku cez 6,7". Zdroj: oneplus.com

V súčasnosti už neprekvapí, že AMOLED panel má maximálnu obnovovaciu frekvenciu 120 Hz. V tomto prípade sa navyše frekvencia dokáže meniť podľa situácie, je adaptívna medzi 40 – 120 Hz. Podľa výrobcu má panel aj veľmi dobrý maximálny jas 1 450 nitov. 

Výkonný procesor OnePlus Nord 3 5G nie je zvykom vidieť v strednej triede telefónov

Pokiaľ očakávate priemerný čip, ktorý bude zodpovedať konkurenčným telefónom v rovnakej cenovej hladine, budete príjemne prekvapení. Procesorom sa totiž v prípade mobilného telefónu OnePlus Nord 3 5G stáva MediaTek Dimensity 9000. Procesor známy skôr z drahších telefónov tu pre náročné potreby nie je sám. Štedrá je aj ponúkaná operačná pamäť. 

V základe a v spojení so 128 GB úložiskom má mobilný telefón OnePlus Nord 3 5G k dispozícii 8 GB. Väčší 256 GB variant zdvojnásobuje aj RAM na celkových 16 GB. Také hodnoty patria o pár stoviek eur drahším vlajkovým lodiam. 

OnePlus Nord 3 5G, MediaTek Dimensity 9000
V telefóne s cenou do 450 € by sme MediaTek Dimensity 9000 práve nečakali. Navyše existuje variant s 16 GB RAM. Zdroj: oneplus.com

Na výsledky výkonnostných testov si počkajme do recenzie, už teraz je ale jasné, že OnePlus o novom modeli premýšľa aj ako o hernom telefóne.

Samozrejmosťou je najnovší Android 13, respektíve výrobcom upravený systém nazvaný ako OxygenOS 13.1. Výrobca OnePlus na tento model sľubuje tri veľké aktualizácie Androidu a štyri roky podpory na bezpečnostné záplaty. Telefón podporuje WiFi 6, Bluetooth 5.3 či hudobný kodek aptX HD a dolby Atmos.

Poďme si povedať viac o batérii OnePlus Nord 3 5G. Tu sa ale mnohých noviniek oproti predošlému Nord2 5G nedočkáme. Celková kapacita článkov opäť dosahuje 5 000 mAh. To je viac než dostatočná hodnota, ktorá by mala stačiť na bezproblémovú dennú výdrž, možno aj dvojdňovú pri rozumnom nastavení a nižšej miere používania.

OnePlus Nord 3 5G, rýchle nabíjanie
Výrobca OnePlus navýšil už aj tak rýchle nabíjanie na 80 W. Zdroj: oneplus.com

Novinkou je však rýchle nabíjanie OnePlus SuperVOOC. Nová generácia dosahuje lepší výkon. Už minuloročných 65 W sa musí používateľom páčiť, výrobca sa však rozhodol trochu prihodiť, novinka teda disponuje zaokrúhlenými 80 W. Takto výkonný adaptér je priamo v balení.

Fotoaparátu podľa vzoru najlepšieho mobilu značky chýba akurát tak lepší zoom

Podobne ako procesorom, mobilný telefón OnePlus Nord 3 5G prekvapuje aj použitým fotoaparátom. Už sme sa zmienili, že zadné fotoaparáty sú v telefóne 3, celkom aj so selfie tu máme 4. Hlavný fotoaparát s 50 Mpx rozlíšením a svetelnosťou f/1,8 sa spolieha na kvalitný snímač Sony IMX890. Ten nájdeme napríklad vo vlajkovom mobilnom telefóne OnePlus 11 5G. Fotoaparát má aj optickú stabilizáciu obrazu a zvládne natáčať 4K video v kvalite 60 snímok za sekundu.

OnePlus Nord 3 5G, fotoaparát
Fotografovať môžete aj bezdotykovo cez gestá, umožňuje to systém OxygenOS. Zdroj: oneplus.com

To širokouhlý fotoaparát príliš neprekvapí. Svojím 8 Mpx rozlíšením a bežnou svetelnosťou f/2,2 sa zaraďuje medzi mnohé konkurenčné telefóny. Posledný fotoaparát ukrytý v spodnom kruhovom výstupku zadnej strany má za úlohu fotografovať makro snímky. Dokáže pritom ostriť už pri vzdialenosti 4 cm od objektu. Fotoaparátom nechýba LED osvetľovacia dióda. Bohužiaľ, približovanie zostáva na digitálnom zoome, ktorý funguje až do 20-násobku.

OnePlus Nord 3 5G bude k dispozícii už veľmi skoro, ako je na tom oproti predchodcovi?

Výrobca OnePlus, samozrejme, ohlásil dostupnosť aj v Slovenskej republike. Na telefón záujemcovia nemusia dlho čakať. Mobilný telefón OnePlus Nord 3 5G bude v predaji od 21. júla 2023. Už teraz si však jednotlivé pamäťové a farebné varianty môžete predobjednať.

V tabuľke prinášame porovnanie s predchádzajúcou generáciou telefónu, ktorá je stále v predaji.

Parametre/ Model OnePlus Nord 3 5G OnePlus Nord2 5G
Displej 6,7" (20 : 9) 6,43" (20 : 9)
2 772 × 1 240 px, 450 ppi 2 400 × 1 080 px, 409 ppi
AMOLED, 120 Hz AMOLED, 90 Hz
Zadné fotoaparáty hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS, 4K video s 60 fps
hlavný: 50 Mpx, f/1,9, OIS, 4K video s 30 fps
širokouhlý: 8 Mpx, f/2,2, 112 °
širokouhlý: 8 Mpx, f/2,3, 120 °
makro: 2 Mpx, f/2,4, od 2 cm
hĺbkový senzor: 2 Mpx, f/2,4
Predný fotoaparát 16 Mpx, f/2,4, Full HD video s 30 fps
32 Mpx, f/2,5, Full HD video s 30 fps
Čipset MediaTek Dimensity 9000, 8-jadrový MediaTek Dimensity 1200, 8-jadrový
GPU Mali-G710 Mali-G77
RAM 8 / 16 GB 8 GB
Interné úložisko 128 / 256 GB 128 GB
Operačný systém Android 13 Android 11
Podpora sietí 5G
Akumulátor 5 000 mAh 4500 mAh
rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 80 W/- rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 65 W/-
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP54
Audio stereo, Dolby stereo, Dolby
Rozmery 162,6 × 75,1 × 8,2 mm 159,1 × 73,3 × 8,3 mm
Hmotnosť 193 g 189 g
Cena 449 €* 315 € *
*Ceny sú platné k 6. 7. 2023.
i Mohlo by vás zaujímať

Posilnený špičkovým procesorom, dostatkom operačnej pamäte a vlajkovým snímačom Sony, mobilný telefón OnePlus Nord 3 5G je za danú cenu ťažké odmietnuť. Zamrzieť môže chýbajúca plná vodoodolnosť či bezdrôtové nabíjanie, hoci pre niekoho nemusí ísť o hlavné vlastnosti. OnePlus Nord 3 5G si právom zaslúži čestné miesto v strednej triede moderných smartfónov a ctí ducha modelu OnePlus Nord. 

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07