Čínska spoločnosť OnePlus sa relatívne rýchlo prepracovala na vrchol a aktuálne stojí vedľa popredných výrobcov so svojou vlajkovou loďou OnePlus 13. Alternatívou pre zákazníkov, ktorí nepotrebujú najvyšší model, ale nechcú sa ani výrazne uskromniť, je OnePlus 13R. Ide o mierne zjednodušený variant najvyššej vlajky, ale nie je potrebné sa obávať. Hneď prvý dojem robí príjemný a skutočne stojí za pozornosť. Láka prémiovým vzhľadom a mohutným ostrovčekom dáva najavo ambície ponúknuť používateľovi skvelý fotoaparát. Či sa mu to podarilo, sa dozviete v recenzii.
OnePlus evidentne sleduje konkurenciu a prispôsobuje sa aktuálnym trendom. Na tom nie je nič zlé, a práve vďaka tomu pôsobí novinka prémiovo a moderne. Dostupná je v dvoch farebných vyhotoveniach a testovaná sivá verzia sa mi páči viac.
Priznám sa, že keď som náhodou položil OnePlus 13R vedľa Samsung Galaxy S24+ , spredu a zboku vyzerajú ako bratia. Ale to je v poriadku a znamená to, že to 13R skutočne pristane.
Zadná strana OnePlus 13R pôsobí vďaka textúre ako brúsený kov, aj keď v skutočnosti je to sklo. Samotný rám je ale z kovu a okrem klasických ovládacích prvkov na ňom nájdeme aj fyzický prepínač zvukových profilov, na ktorý sú zákazníci OnePlus už zvyknutí.
Hmotnosť 206 gramov je prijateľná a mobil 13R sa dobre drží, má však jednu nevýhodu. Sklo zadnej strany je pomerne klzké, takže rozhodne odporúčam použitie s puzdrom. Najlepšie priehľadným, bola by totiž škoda zakryť pôsobivý chrbát tejto takmer vlajkovej lode.
Určite je potrebné spomenúť, že OnePlus 13R je odolný voči prachu a vode podľa protokolu IP65. To je najvyššia odolnosť proti preniknutiu prachu a odolnosť proti slabším prúdom vody. Nie je to úroveň, ktorá by umožňovala ponorenie OnePlus 13R do bazéna alebo vystavenie vysokému tlaku vody. V tomto smere je výrazne odolnejší jeho drahší brat OnePlus 13.
Ako procesor v OnePlus 13R zvolil výrobca Snapdragon 8 Gen 3, čo je predvlaňajší najvyšší model Qualcommu, takže o výkon je dobre postarané. O to, aby bolo kam ukladať spustené aplikácie, sa stará 12 GB RAM. Je to slušná kapacita, takže nemám ani námietky.
Trochu ma ale prekvapuje úložisko s kapacitou 256 GB. Je jasné, že pri mierne zjednodušenej verzii OnePlus 13 musel výrobca niekde ušetriť a toto je kapacita, ktorú je možné považovať za kompromisnú. OnePlus 13R dokáže natáčať video v rozlíšení 4K pri 60 fps a vďaka výkonnému procesoru si poradí aj s najnovšími hrami. Väčšie úložisko by preto bolo žiaduce.
Displej OnePlus 13R má rozlíšenie 2 780 × 1 264 bodov, čo je dostatočne vysoká hodnota na ostrý obraz. Pokiaľ by ste ale chceli šetriť energiu, môžete si rozlíšenie stiahnuť na 2 376 × 1 080 bodov, takže aj tak viac ako dosť.
K šetreniu energie prispieva aj podpora dynamickej obnovovacej frekvencie od 1 do 120 Hz. To v ľudskej reči znamená, že pokiaľ sa na displeji nič nedeje, zobrazí sa vám jedna snímka za sekundu. Pokiaľ ale hráte hry či sledujete videá, môže sa táto frekvencia zvýšiť až na 120 Hz, čo je aktuálny štandard a slušná úroveň plynulosti.
Nebol som si istý, či výrobca nešetril na kvalite fotoaparátu, ale OnePlus 13R ma veľmi rýchlo presvedčil o opaku. Už po informácii, že hlavný foťák má optiku SONY LYT-700 s optickou stabilizáciou, mi bolo jasné, že sa mi výsledky budú páčiť.
Presne to sa aj stalo. Zábery sú krásne detailné, farby verné a v podstate k ich kvalite nie je čo dodať. Páčilo sa mi, že umelá inteligencia neskĺzne do nesprávnych odtieňov ani v prípade večerných a nočných záberoch.
Zaznamenal som mierny problém s protisvetlom pri fotení v noci, ale nejde o dôležitý či výrazný nedostatok. Väčšinou stačí zvoliť trochu iný uhol záberu.
Chýbal mi manuálny makro režim na fotografovanie drobných detailov zblízka. Ale aj bez neho si s blízkymi predmetmi OnePlus 13R poradí celkom dobre. Nie je to dokonalé, ale použiteľné.
Čo sa týka približovania, k dispozícii máte dvojnásobný optický zoom a dvadsaťnásobný digitálny. Tu som zaznamenal nenápadnú, ale veľmi praktickú funkciu. Pri vysokom priblížení na príliš vzdialený objekt mobilný telefón automaticky stabilizuje obraz, aby sa vám lepšie podarilo čosi nasnímať. Výsledok potom upravuje AI, takže niekedy si domýšľa trochu podivné detaily, ale rovnaké je to v prípade konkurencie.
Každopádne fotoaparát OnePlus 13R je výborný a jeho jedinou slabinou sú veľmi vzdialené panorámy. Tam akosi nestačí so zachytením detailov a nepomôže mu ani zabudovaná umelá inteligencia. Tá má mimochodom dve zaujímavé funkcie. S jej pomocou môžete odstrániť odrazy zo záberov (napríklad pri fotení cez sklo) a doostriť rozmazané miesta. Šikovné a užitočné.
Nabíjačka nie je súčasťou balenia, nájdete tu iba USB-C kábel na nabíjanie z počítača alebo powerbanky. OnePlus 13R pritom podporuje nabíjanie pomocou 80 W nabíjačky. Mal som k dispozícii 45 W adaptér inej značky a s ním sa telefón nabíjal približne 45 minút. Takže potenciál rýchlosti tu určite je.
Batéria má pôsobivú kapacitu 6 000 mAh, a tak bez väčších problémov dosiahnete výdrž dvoch dní bez nabíjania. Výrobca uvádza, že môžete sledovať Netflix 24 hodín. Takú toleranciu k seriálom a filmom nemám, takže to som nevyskúšal, ale inak je výdrž silnou stránkou recenzovaného telefónu.
Osobne mi chýbal ekvalizér na vylaďovanie zvuku, ale väčšine používateľov asi postačí niekoľko prednastavených zvukových šablón. Jedna z nich je inteligentné nastavenie, ktoré sa prispôsobuje a potom si môžete vybrať či má zvuk znieť ako v kine alebo má vziať do úvahy, že napríklad práve hráte hru či počúvate hudbu.
Musím povedať, že OnePlus 13R má skvelý zvukový prejav reproduktorov a pre slúchadlá má ešte k dispozícii efekt OReality, čo je technológia od OPPO konkurujúca Dolby Atmos. Pokiaľ to ale nie je nutné, reproduktory vám postačia, pretože ponúkajú skvelé vykreslenie všetkých frekvenčných pásiem vrátane basov.
Ak premýšľate, aké iné mobilné telefóny by ste mohli zvážiť ako kandidátov do vášho vrecka, primárne zvážte drahší variant OnePlus 13. To je najvyšší model značky, ktorý je dostupný aj vo verzii so 16 GB RAM a 512 GB kapacitou úložiska. Zaobstaráte ho tiež v modrej farbe, OnePlus 13R je buď strieborný alebo čierny. Trinástka má o niečo rýchlejšie nabíjanie a odolnosť podľa IP69, takže odolá aj vysokotlakovej vode. Má o niekoľko gramov viac, ale sofistikovanejší predný aj zadný fotoaparát. Nakoniec je tu ešte silnejší procesor, takže argumenty sú výrazné, ale cenový rozdiel je tiež značný, takže záleží na vašich nárokoch.
Ďalší schopný kandidát je Samsung Galaxy S24. Ide o minuloročný model elitného radu od Samsungu, ktorý práve ustupuje najnovšiemu Galaxy S25, takže je dostupný za priaznivú cenu. S24 vám poskytne ešte o niečo kvalitnejší fotoaparát a jeho umelá inteligencia je dobre prepracovaná. Odolnosť podľa IP68 je výhoda a 8 GB RAM zasa nevýhoda. Je tiež výrazne menší s uhlopriečkou 6,2" oproti 6,78" v prípade OnePlus 13R.
Určite by som sa zamyslel aj nad Xiaomi 14T Pro, ktorý vám ponúkne 144 Hz obnovovaciu frekvenciu displeja. Rozdiel oproti 120 Hz nie je až tak zásadný, ale odzrkadľuje sa na plynulosti pohybu videí a hier. Tohto konkurenta OnePlus 13R zaobstaráte aj s kapacitou úložiska 1 TB, čo je silný argument, hlavne ak radi fotografujete a natáčate videá. V prospech 14T Pro hovorí aj rýchle 120 W klasické a 50 W bezdrôtové nabíjanie. Káblom ho nabijete za 20 minút, a to už pomôže, keď sa niekam ponáhľate.
OnePlus 13R
MobilyPáči sa mi, že výrobca nezanedbal prakticky žiadny aspekt. Výborný displej, skvelý zvuk, výkonný procesor, dlhá výdrž batérie a kvalitný foťák tvoria dobrú kombináciu za dobrú cenu. Možno úložisko mohlo byť štedrejšie a pri fotení nočných panorám asi nebudete tak celkom spokojní, ale zo všetkých ostatných pohľadov môžem OnePlus 13R iba pochváliť.
Klady
Zápory
OnePlus 13R sa dobre udomácni v ruke používateľa, ktorý sa chce líšiť menej mainstreamovou značkou a zároveň chce upútať prémiovým vzhľadom. Dizajn je veľmi vydarený, aj keď nevycentrovaný ostrovček fotoaparátu asi nebude po chuti každému. Hlavne, že výborne fotí cez deň aj v noci a novinka sa chváli aj skvelým zvukom, displejom s vysokým rozlíšením a adaptívnou obnovovacou frekvenciou do 120 Hz. Nabíjačku si budete musieť dokúpiť a je až prekvapivo nákladná, ale ponúkne vám rýchle nabíjanie telefónu, ktorý vydrží nabitý dva dni.
• Autor: Jan Vavřík
Spoločnosť OnePlus je jednou z tých firiem, ktoré svoje novinky uvádzajú na trh postupne, pomaly až plazivo. Telefóny najprv vykuknú na svetlo sveta doma, potom v priebehu pár týždňov zamieria na ďalšie trhy. Počas premiéry vlajkovej trinástky bol odhalený aj „light“ model OnePlus 13R. Ten by sa mohol stať príjemnou verziou pre tých, ktorí chcú solídny telefón za rozumnú cenu. Nestrelil sa však výrobca do nohy? Nestane sa z modelu OnePlus 13R novinka, ktorá bude mať lepší úspech, než v prípade plnohodnotnej trinástky? Poďme si tak trochu zaprorokovať!
Mobilný telefón OnePlus 13R vizuálne pripomína model 13, avšak že by sa svojmu vybavenejšiemu súrodencovi podobal ako vajce vajcu, to sa nedá povedať. OnePlus 13R má rovný chrbát, nie je mu vlastný ani zakrivený displej z trinástky a okrúhly ostrovček fotoaparátu sa zmenšil. Podľa predbežných informácií sa tento model v domovskej Číne volá Ace 5, zatiaľ čo na globálnom trhu nesie označenie OnePlus 13R. Mobilný telefón je na tamojšom trhu ponúkaný v dvoch farebných variantoch – Astral Trail a Nebula Noir.
Z hľadiska dizajnu ide o veľmi pekný a atraktívny kus hardvéru, hliníkový rám dodáva mobilu OnePlus 13R pekný vzhľad. Zadná strana je vyrobená z keramiky, na ľavom boku modelu 13R našiel svoje miesto ikonický Alert Slider, ktorým je možné rýchlo prepínať medzi režimami zvonenia, vibrácie a ticha.
O výkon OnePlus 13R sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, doplnený operačnou pamäťou s veľkosťou 12 alebo 16 GB. Interné úložisko ponúka kapacitu 256 alebo 512 GB.
Novinka potom disponuje 6,78 " AMOLED displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, pričom jas rozhodne stojí za zmienku – 4 500 nitov je vynikajúca hodnota. Ochranu displeja poskytuje sklo Corning Gorilla Glass Victus 2.
Mizerné – a odpustite mi ten výraz – zbytočné 2 Mpx makro bolo nahradené 50 Mpx teleobjektívom s dvojnásobným optickým priblížením. No konečne! Prítomný je aj 50 Mpx hlavný fotoaparát a 8 Mpx ultraširokouhlý objektív. Selfie kamera na autoportréty ponúka rozlíšenie 16 Mpx.
Kapacita batérie modelu OnePlus 13R dosahuje pôsobivých 6 000 mAh, čo predstavuje nárast o 500 mAh v porovnaní s predchádzajúcim modelom OnePlus 12R. To naznačuje sľubnú výdrž, ktorá by mohla dosahovať nejaké dva dni bežného používania. Čo sa týka doplňovania energie, OnePlus 13R podporuje 80 W nabíjanie. Napriek tomu, že je to o 20 W menej ako v predchádzajúcej generácii, stále ide o veľmi dobrý výkon v rámci tohto segmentu mobilných telefónov.
Parametre/Model | OnePlus 13R | OnePlus 13 |
---|---|---|
Displej | Uhlopriečka: 6,78" | Uhlopriečka: 6,82" |
Rozlíšenie displeja: 2 780 × 1 264 px, 450 ppi | Rozlíšenie displeja: 3 168 × 1 440 px, 510 ppi | |
Typ: AMOLED | Typ: AMOLED | |
Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz | Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz | |
Zadné fotoaparáty | Hlavný: 50 Mpx, ƒ/1.8 | Hlavný: 50 Mpx, ƒ/1.69 |
Teleobjektív: 50 Mpx, PDAF, 2× opt. zoom | Teleobjektív: 50 Mpx, ƒ/2.6 | |
Ultraširoký: 8 Mpx, ƒ/2.2 | Ultraširoký: 50 Mpx, ƒ/2.0 | |
Predný fotoaparát | 16 Mpx, f/2.4 | 32 Mpx, f/2.4 |
Čipset | Snapdragon 8 Gen 3 | Snapdragon 8 Elite |
GPU | Qualcomm Adreno 750 | Qualcomm Adreno 830 |
RAM | 12 GB, 16 GB | 12 GB, 24 GB |
Interné úložisko | 256 GB, 512 GB | 256 GB, 512 GB, 1TB |
Operačný systém | Android 15 | Android 15 |
Podpora sietí 5G | ✓ | ✓ |
3,5 mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytia | IP64 | IP68/69 |
Akumulátor | 6 000 mAh | 6 000 mAh |
Káblové nabíjanie: 80 W | Káblové nabíjanie: 100 W / Bezdrôtové nabíjanie: 50 W | |
Rozmery | 161.3 × 74.5 × 8.4 mm | 162.9 × 76.5 × 8.5 mm |
Hmotnosť | 205 g | 210 g |
Obsah balenia | Nešpecifikované | Nešpecifikované |
Cena |
769 € |
1 049 € |
OnePlus 13R vyzerá na prvý pohľad ako veľmi atraktívny model, nielen z hľadiska dizajnu, ale aj výkonu. Trúfame si predpovedať, že bude naozaj vhodnou alternatívou vlajkovej lode s číslom trinásť. Na slovenskom trhu sa objaví čoskoro a hneď ako sa nám dostane do rúk, ponúkneme vám jeho podrobnú recenziu.
i
Mohlo by vás zaujímať
OnePlus 13R nás naozaj zaujal. Jeho úspech na slovenskom trhu bude závisieť od jeho ceny, ktorá ešte nebola oficiálne stanovená. S ohľadom na to, že v Indii je cena tohto modelu približne 500 €, môžeme očakávať, že cena v Slovenskej republike bude ovplyvnená miestnymi daňami, poplatkami a ďalšími faktormi. Na porovnanie, starší model OnePlus 12R je u nás k dispozícii od 570 €. Dá sa teda predpokladať, že OnePlus 13R bude cenovo konkurencieschopný práve s týmto modelom.
OnePlus 13R je očakávaný smartfón, o ktorom sa hovorí ako o nástupcovi OnePlus 12R. Aj keď oficiálne informácie o mobilnom telefóne zatiaľ chýbajú, z únikov a špekulácií sa zdá, že OnePlus 13R ponúkne špičkové špecifikácie a funkcie za dostupnú cenu.
Srdcom OnePlus 13R by mal byť procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, ktorý má zaistiť vysoký výkon a plynulý chod aj tých najnáročnejších aplikácií a hier. Najvýkonnejší Snapdragon 8 Gen 4 alias Elite si výrobca ponecháva pre model OnePlus 13.
Procesoru má sekundovať až 16 GB RAM a 512 GB úložného priestoru, čo by malo stačiť aj náročným používateľom. A to nielen na ukladanie, ale aj prevádzku mnohých aplikácií. Je možné, že bude k dispozícii aj variant s 12 GB RAM, čo je stále slušná kapacita.
V oblasti fotoaparátov sa očakáva 50 Mpx hlavný senzor, 8 Mpx ultraširokouhlý objektív a 2 Mpx makro objektív. Predný fotoaparát by mal mať 16 Mpx a zatiaľ nie je jasné, či bude výrobca pri modeli OnePlus 13R spolupracovať so spoločnosťou Hasselblad na ladení fotoaparátov, ako je to v prípade modelu OnePlus 13.
OnePlus 13R by mal byť vybavený batériou s kapacitou 6 000 mAh, čo je o 500 mAh viac ako v modeli OnePlus 12R. To je aktuálne nadštandard a taká kapacita by mala určite zaručiť dlhú výdrž na jedno nabitie. Telefón bude podporovať 80 W rýchle nabíjanie, čo je síce menej ako 100 W pri OnePlus 12R, ale stále ide o veľmi rýchlu možnosť naberania energie.
Z pohľadu konektivity nás čaká podpora Bluetooth 5.4, NFC, USB-C a na identifikáciu majiteľa poslúži optická čítačka odtlačkov prstov zabudovaná v displeji. OnePlus 13R by mal bežať na operačnom systéme OxygenOS 15.0 založenom na najnovšom Androide 15.
Dizajn OnePlus 13R pôsobí elegantne a moderne. Zadná strana je vyrobená z keramiky, čo dodáva nielen prémiový vzhľad, ale aj unikátny pocit pri dotyku. Na pravej strane nás nečaká žiadna revolúcia, ale na ľavom boku 13R našiel svoje miesto ikonický Alert Slider, ktorým je možné rýchlo prepínať medzi režimami zvonenia, vibrácie a ticha.
i
Mohlo by vás zaujímať
Očakáva sa, že OnePlus 13R bude uvedený na trh v Číne už v decembri 2024 a v ďalších krajinách v januári 2025. Cena by sa mala v Indii pohybovať po prepočte okolo 450 €. Na Slovensku sa očakáva o niečo vyššia cena, ktorá bude oznámená neskôr.