Obnoviť stránku

OnePlus 13 (RECENZIA): Úžasne všestranný telefón len s minimálnymi nedostatkami

Oneplus 13, recenzia, úvod

OnePlus 13 (RECENZIA): Úžasne všestranný telefón len s minimálnymi nedostatkami

Pokiaľ sa pohybujete vo vodách mobilných telefónov, meno OnePlus určite nepočujete prvýkrát. Táto spoločnosť, patriaca pod čínsky koncern BBK Electronics, je známa predovšetkým pre svoje telefóny vyššej strednej triedy, ale aj optimalizovanú nadstavbu OxygenOS či spoluprácu s firmou Hasselblad. OnePlus má svoje zastúpenie aj v prémiovom segmente, ktorého novým prírastkom je OnePlus 13 5G. Podľa špecifikácií pôsobí telefón takmer dokonale, pretože ponúka veľkú 6 000 mAh batériu alebo úplne nový Snapdragon 8 Elite. Ale aký je v skutočnosti?


Recenzia

Autor: Adam Hušek

Oneplus 13 (RECENZIA) – OBSAH

  1. Atraktívny a ľahký dizajn OnePlus 13 ukrýva jeden drobný nedostatok
  2. Displej OnePlus 13 je väčší, ale stále pohodlný
  3. Fotoaparát OnePlus 13 v znamení pokročilého post-processingu
  4. OxygenOS 15: Prívetivé používateľské prostredie, ale má čo vylepšiť?
  5. OnePlus 13 má výkon na rozdávanie a na výdrž sa nebudete sťažovať
  6. Verdikt: Stojí OnePlus 13 za to, alebo sa radšej pozrieť inde?
  7. Čo sme o OnePlus 13 písali skôr

Atraktívny a ľahký dizajn OnePlus 13 ukrýva jeden drobný nedostatok

Hneď na prvý pohľad je jasné, že si OnePlus dalo na vzhľade svojho OnePlus 13 záležať. Okrúhly fotomodul nadväzuje štýlom na minuloročný model, najnovšie však nie je ničím napojený na hliníkový rám telefónu a jediné, čo ho s ním spája, je tenká linka, nad ktorou môžeme nájsť logo firmy Hasselblad, s ktorou OnePlus na fotoaparátoch spolupracovalo. Drobným plusom je aj nízky profil modulu fotoaparátov, ktorý vystupuje z telefónu len ľahko, a tak sa mobil na stole takmer nekýve a zároveň poskytuje pri fotografovaní príjemnú „opierku“.

Oneplus 13, recenzia – dziajn
Krásna „plastová“ zadná strana v prípade OnePlus 13 prispieva k nižšej hmotnosti. Medzigeneračne telefón schudol až 10 gramov.

Moju pozornosť tiež upútal samotný materiál zadnej strany telefónu, ktorý mal v testovanej farbe Black Eclipse veľmi zaujímavý „drevený dekor“ a až obsidiánový nádych. Aj keď má ísť podľa niektorých zdrojov o nejaký typ skla, mi skôr pripadalo, že ide o umne spracovaný plast.

To však okrem trochu menej prémiového pocitu ničomu nevadí, pretože je vďaka tomu telefón o niečo ľahší a tá 6 000 mAh batéria sa tak menej prenesie. Toľko však nepoteší štruktúra zadnej strany, ktorá je síce osobitá a OnePlus 13 odlíši od konkurencie, avšak kvôli zvláštnej povrchovej úprave trochu kĺže z ruky. To je práve ten nedostatok, ktorý môže mať v prípade, že nenosíte kryt, veľmi nepríjemné následky.

Oneplus 13, recenzia – dziajn
Displej mobilu je ľahko zaoblený, takže ľahko padne do ruky a dobre sa ovláda.

Displej OnePlus 13 je väčší, ale stále pohodlný

Na prednej strane potom nadchne krásny, dostatočne jasný (v maxime 4 500 nitov) LTPO AMOLED displej, ktorý aj napriek vyššej uhlopriečke, celých 6,82 palcov, pôsobí kompaktne a celkom ľahko sa ovláda. Aj keď OnePlus 13 nemá rovnomerne tenké rámčeky po všetkých stranách, ako majú iPhony alebo telefóny Pixel, či Nothing, o niečo širšie „čelo“ vám v prípade takto krásneho displeja s tenučkými rámčekmi nijako nebude prekážať. Pri hraní, ale aj prechádzaní systému oceníte aj premenlivú obnovovaciu frekvenciu až 120 Hz, ktorej pravú silu pocítite, až keď zapnete úsporný režim, ktorý snímkovú frekvenciu obmedzuje na 60 Hz.

Zabezpečenie telefónu zaisťuje čítačka odtlačkov prsta, ktorá je skrytá pod displejom a ktorá je ultrazvuková. Vďaka tomu je veľmi spoľahlivá aj rýchla, hoci nie taká rýchla ako tá v nedávno testovanom Vivo X200 Pro.

Oneplus 13, recenzia – dziajn
OnePlus 13 nechýba ani ikonický hardvérový prepínač hlasitosti, ktorý stokrát zlepšuje používateľský zážitok.

Displej je potom chránený Ceramic Glass a je cez neho z výroby aplikovaná ochranná fólia, čo je síce príjemný detail, ale nehneval by som sa, keby súčasťou balenia Oneplus 13 bol aj priehľadný obal. Celý telefón potom prešiel pokročilými skúškami odolnosti, a tak sa pýši certifikáciou IP68 a IP69, vďaka ktorým by mal byť odolný proti prachu aj vode.

Fotoaparát OnePlus 13 v znamení pokročilého post-processingu

Na najnovšom OnePlus je trochu vidieť, že fotoaparáty nie sú prioritou – napríklad chýba periskopický teleobjektív s vyšším optickým zoomom a hlavný snímač, aj keď solídny, nepatrí medzi absolútnu špičku. Z toho vyplýva, že si nekladie rovnaké ambície ako „Ultra“ vlajky (akými sú napríklad Samsung S25 Ultra, iPhone 16 Pro, Vivo X200 Pro alebo Honor Magic7 Pro). Napriek tomu telefón fotí veľmi konkurencieschopne a výsledné snímky uspokoja väčšinu používateľov. Ale pekne poporiadku.

i

Fotografie zhotovené testovaným telefónom boli skomprimované pre potreby článku. Ich kvalita by nemala byť príliš pozmenená a na ilustráciu by mala stačiť.

Sústava fotoaparátov v prípade OnePlus 13 číta tri snímače, medzi ktorými nechýba hlavný 50 Mpx snímač so svetelnosťou f/1,6, 50 Mpx ultraširokouhlý objektív so 120° záberu a f/2.0 alebo 3× periskopický teleobjektív so svetelnosťou f/2,6, využívajúci „multi-prism reflection struct“. Papierovo by tak malo ísť o dokonalé trio, avšak ako už bolo povedané, žiadny zázrak sa nekoná. Áno, výsledné snímky majú poväčšinu dobrú kvalitu, farebnosť a každý snímač dobre zastáva svoju rolu, avšak nejde o profi snímky, aké môžete pri troche snahy dostať zo spomínaných telefónov a je potrebné k tomu tak pristupovať.

Oneplus 13, recenzia – fotoaparát Oneplus 13, recenzia – fotoaparát
Na prvej snímke vidíme vydarený portrét, oproti tomu pri druhej fotografii telefón trochu bojoval s rozostrením pozadia pri lastúre, ktorú chlapec drží v ruke.

Aj keď ma fotografie na prvý pohľad úplne nenadchli, postupne som si na fotenie s OnePlus 13 našiel cestu, a nakoniec som bol s výsledkami vo väčšine prípadov spokojný. Fotky z hlavného objektívu ponúknu dobrý kontrast, dostatok svetla (vďaka funkcii ProXDR) a pri režime „Hlavný“ aj realistické farby (vplyvom spolupráce s firmou Hasselblad). Poteší aj portrétny režim, ktorý krásne vykreslil štruktúru portrétovaného objektu a ponúkol pekné rozostrené pozadie, pri ktorom však mal snímač občas problém s ohraničením.

Oneplus 13, recenzia – fotoaparát Oneplus 13, recenzia – fotoaparát Oneplus 13, recenzia – fotoaparát
Na obrázku vľavo vidíme zazoomovanú fotografiu pred post processingom, uprostred fotografiu po spracovaní a vpravo fotografiu po navrhnutej úprave vylepšení ostrosti.

Obzvlášť som ocenil dopočítavanie funkcie „Telezoom“, ktorá obstojne vyrovnáva fakt, že (3× optickému) teleobjektívu pri vyššom priblížení chýbajú detaily a ostrosť. S týmto pokročilým post processingom tak dokážu byť ostré aj predmety, priblížené až 120×. To výrazne vylepšuje fotografický zážitok a robí OnePlus 13 konkurencieschopnejší aj na poli fotoaparátov.

Oneplus 13, recenzia – fotoaparát Oneplus 13, recenzia – fotoaparát Oneplus 13, recenzia – fotoaparát
Úplne vľavo – 3× optický zoom, uprostred – 10× softvérový zoom, vpravo – 60× softvérový zoom s inteligentným dopočítavaním neostrostí.

Doostrené priblíženie môžeme pozorovať napríklad pri hodinách na Pražskom hrade, ktoré v náhľade vyzerali úplne rozmazane a postupne sa obraz v galérii „vyhladil“. Tento efekt však nie je úplne bezchybný. Keďže sa rozostrené tvary dopočítavajú pomocou umelej inteligencie, niektoré špecifické objekty môžu prejsť skreslením. To je prípad napríklad sôch bábätiek od Davida Černého, zavesených na Žižkovskom vysielači. Pri vyššom priblížení si totiž OnePlus 13 síce snímky dokreslilo, avšak z plaziacich sa bábätiek sa nedopatrením stali štvornohí miláčikovia.

Oneplus 13, recenzia – fotoaparát Oneplus 13, recenzia – fotoaparát
Vľavo – vylepšená fotografia Mesiaca, vpravo – makrosnímka.

Príjemne ma prekvapilo makro, ktoré je charakteristické dostatkom detailov aj pekným rozostrením pozadia. Spomínaný teleobjektív tak dostáva nový zmysel, pretože samotné zazoomované fotky nie sú také pôsobivé.

Oneplus 13, recenzia – fotoaparát Oneplus 13, recenzia – fotoaparát
Pri fotografiách z hlavného fotoaparátu OnePlus 13 si môžeme všimnúť dostatok svetla aj ľahko doladené farby. Snímky z 0,6× širokouhlého objektívu potom neposkytnú toľko detailov, avšak stále majú dostatok svetla aj pomerne konzistentnú farebnosť.

Hlavnému snímaču aj teleobjektívu samozrejme nechýba ani optická stabilizácia, ktorá vyrovnáva nerovnosti pri natáčaní videa. To OnePlus 13 podporuje až pri rozlíšení 8K a 30fps. Nechýba ani Dolby Vision alebo HDR. Kvalita natočených videí je skôr priemerná, ale zároveň na bežné použitie bohato stačí.

Oneplus 13, recenzia – fotoaparát Oneplus 13, recenzia – fotoaparát
Fotografia so 120× zoomom pred (vľavo) a po (vpravo) úprave AI-funkciou vylepšenia zreteľnosti.

Čo sa selfie kamery týka, tá má rozlíšenie 32 Mpx a je umiestnená v priestrele uprostred displeja. Výsledné snímky sú potom autentické aj dostatočne široké, takže sa na ne zmestia všetci blízki.

Oneplus 13, recenzia – fotoaparát Oneplus 13, recenzia – fotoaparát
Keď porovnáme fotografiu s „automatickým“ nočným režimom (vľavo) a zapnutým nočným režimom (vpravo), môžeme si všimnúť, že mnoho rozdielov v nasvietenosti scény nenájdeme.

Pri fotení v noci s OnePlus 13 sa nemusíte obťažovať s nočným režimom, pretože fotoaparát indikuje zhoršené podmienky a tým prispôsobí expozíciu. V porovnaní tak nočný režim neurobí takmer žiadny rozdiel. Priaznivcov astronómie poteší aj vylepšená štruktúra mesiaca pri vysokom priblížení, avšak takéto snímky bohužiaľ nedosahujú kvalít Samsungu alebo Viva.

Oneplus 13, recenzia – fotoaparát Oneplus 13, recenzia – fotoaparát
Režim „Hlavný“ obsahuje širšie nastavenie aj realistickejšie farby.

A tým sa pomaly dostávame na ovládanie fotoaparátu aj samotného telefónu. Fotoaplikácia je veľmi intuitívna a jednoduchá, neobsahuje žiadne zbytočné featúry a animácie. Na druhej strane, keď hľadáte, nabehnete aj pomerne komplexný „Hlavný“ režim či rôzne pokročilé nastavenia scény, ako je napríklad Dlhá expozícia, Pódium alebo Silueta. OnePlus 13 nechýbajú ani rôzne filtre, z dielne firmy Hasselblad, či základné funkcie ako panoráma, makro, spomalený režim, ale aj zvláštne horizontálne rozdelené video (zrejme vhodné na vlogovanie).

Oneplus 13, recenzia – fotoaparát Oneplus 13, recenzia – fotoaparát Oneplus 13, recenzia – fotoaparát
Fotoaplikácia od OnePlus ponúka aj nespočetné množstvo filtrov z dielne Hasselblad. Na obrázkoch po stranách vidíme snímky s filtrami, zatiaľ čo uprostred je obrázok s pôvodnou farebnosťou

OxygenOS 15: Prívetivé používateľské prostredie, ale má čo vylepšiť?

Keďže celkový dojem z telefónu netvoria len špičkové špecifikácie, OnePlus si dalo záležať aj na vlastnej softvérovej nadstavbe OxygenOS 15. Táto nadstavba patrí podľa môjho názoru medzi jednu z najvydarenejších. Na začiatku vo mne síce budila trochu rozporuplné pocity, pretože domovská stránka nebola nijako pekne upravená, ale tú si máte šancu pomerne dosť prispôsobiť svojmu vlastnému štýlu. V mojom prípade som sa snažil o väčší minimalizmus. V priebehu procesu customizácie poteší aj to, že vás na domovskej stránke OnePlus 13 nelimitujú žiadne vodiace linky a aplikácie a widgety si môžete dať skoro kamkoľvek.

Veľkú dávku slobody máte aj pri výbere menu, ktoré sa otvorí pri prejdení po displeji smerom dole. V tejto situácii máte na výber až z troch variantov. Najkonzervatívnejšia je možnosť s otvorením rýchleho nastavenia, na výber však máte aj z dvoch originálnejších variantov. Vybrať si môžete buď z Globálneho vyhľadávania, ktoré vám dovolí prehľadávať všetky aplikácie, fotky, súbory, ale aj kalendár či internet. Druhou voľbou je funkcia Shelf, ktorá rozbalí ponuku widgetov, ktoré by sa mohli v danej chvíli hodiť.

Oneplus 13, recenzia – screenshot Oneplus 13, recenzia – screenshot Oneplus 13, recenzia – screenshot
Prostredie OnePlus 13 – funkcia hľadania aj ponuka widgetov.

Obe možnosti sú použiteľné, avšak osobne som preferoval iba otvorenie notifikácií, pretože mi obe funkcie pripadali trochu nedotiahnuté. Globálne vyhľadávanie je z môjho pohľadu trochu neprehľadné a navyše je dostupné aj v hornom liste ponuky aplikácií, preto ho netreba mať dvakrát. Funkcia Shelf, ktorá je inak veľmi estetická, by si zase zaslúžila viac widgetov, ktoré by sa častejšie striedali na základe toho, čo na telefóne práve robíte.

Inak si však používateľské prostredie OnePlus 13 zaslúži pochvalu. Obzvlášť ma potešili natívne aplikácie, ako je kalkulačka, súbory, alebo počasie, ktoré sú v zásade účelné a majú veľmi prehľadný a čistý dizajn, alebo až nečakane komplexné nastavenie budíka. Príjemne ma prekvapila aj galéria, ktorá umožňuje synchronizáciu cez Google Fotky, intuitívne otáčanie fotografií, odporúča aj návrhy na zmazanie nepodarených snímok.

Oneplus 13, recenzia – screenshot Oneplus 13, recenzia – screenshot Oneplus 13, recenzia – screenshot
Na obrázku vľavo je defaultná domovská obrazovka OnePlus 13, uprostred potom možnosti jej prispôsobenia a vpravo upravená obrazovka.

Bez umelej inteligencie je dnes už akýkoľvek prémiový mobil ako odpísaný. Povinnou výbavou je šikovný asistent Gemini alebo Circle to Search. OnePlus 13 sa okrem toho chváli sofistikovanými úpravami fotografií, ako je zrušenie rozmazania, vylepšenie zreteľnosti alebo odstránenie odleskov. Všetky tieto efekty vám pomôžu z vyfotených snímok dostať maximum. Menej však potešia inzerované funkcie zhrnutie poznámok, prepisu záznamu zvuku a ďalšie podobné, ktoré sú viazané na jazyk a reč. V tomto ohľade totiž zariadenie nepodporuje češtinu/slovenčinu a tak sú nám spomínané vlastnosti nanič.

i

Google predstavil AI model Gemini 2.0. Má asistentov, ktorí pomôžu aj v bežnom živote

Prižmúriť oko sa dá aj nad bloatvérom v podobe predinštalovaných aplikácií, ktorých síce nie je toľko ako v prípade Xiaomi, ale stále tu sú.

Okrem týchto drobných nedostatkov sa však OnePlus 13 veľmi príjemne používal. Svoj podiel na tom má aj akurát silná haptická odozva (podobné klepanie na sklo) alebo plynulé animácie sprevádzajúce vás celým systémom. Na začiatku testovania som ocenil aj jednoduché tipy a návody ako zariadenie a jeho vlastnosti využívať.

Oneplus 13, recenzia – screenshot Oneplus 13, recenzia – screenshot Oneplus 13, recenzia – screenshot
Softvérová nadstavba OnePlus 13 obsahuje nespočetné množstvo pokročilých funkcií z ktorých niektoré fungujú lepšie a iné horšie.

Vyzdvihol by som tiež všelijaké gestá, ktoré telefón ponúka. Medzi tie podarenejšie patrí zapínanie svietidla tlačidlom hlasitosti pri vypnutej obrazovke alebo jednoduché zapnutie multitaskingu s pomocou posunutia aplikácie do hornej časti displeja.

Potom je tu však aj nepreberné množstvo gest, ktoré majú potenciál, avšak v drvivej väčšine prípadov nefungujú. Takýmto prípadom sú napríklad „neviditeľné gestá“ na zamknutej obrazovke, alebo ovládanie telefónu pomocou bezdotykových gest ruky. Tieto funkcie vám síce dennodenne chýbať nebudú, ale keď by ich OnePlus 13 dotiahlo do dokonalosti, išlo by o milú konkurenčnú výhodu.

Posledný z poznatkov, ktoré som za testovacie obdobie nazbieral, by som ešte spomenul bočný panel, ktorý v sebe spolu s naposledy použitými aplikáciami ukrýva aj užitočné funkcie založené na vašej nedávnej aktivite. Napríklad pri prehliadaní internetu nechýba ponuka prekladu, vytvorenie rýchlej poznámky ani čiastočná snímka obrazovky.

i

So „vzdušnými“ gestami má skúsenosť aj Honor Magic7 Pro. Prečítajte si recenziu: Honor Magic7 Pro (RECENZIA): Očarí vás výkonným Snapdragonom 8 Elite, AI funkciami aj nebývalou odolnosťou

Fanúšikom jablčných telefónov určite neunikne, že OnePlus implementovalo do systémovej nadstavby svoju alternatívu Dynamic Islandu. A aj keď by niekomu mohlo pripadať, že ide o prachsprostú kópiu, za mňa ide o pomerne funkčný prvok, ktorý vám často uľahčí pohyb po telefóne. A navyše, ako všetci vieme, inšpirácia nie je vo svete spotrebiteľskej elektroniky ničím neznámym.

OnePlus 13 má výkon na rozdávanie a na výdrž sa nebudete sťažovať

Nesporne silnou stránkou telefónu je výdrž na batériu. Tá má kapacitu neuveriteľných 6 000 mAh, čo je, vzhľadom na rozmery zariadenia veľmi pôsobivá hodnota. Za túto úsporu hmotnosti môžeme poďakovať technológii kremíkovo-uhlíkovej batérie, ktorá umožňuje vyššiu hustotu batériových článkov. Vo výdrži si síce nezadá s outdoorovými telefónmi, ale ostatným vlajkovým telefónom obstojne konkuruje. Jeden deň náročnejšieho používania tak telefón zvládol ľahko a pokiaľ by som spotrebu trochu obmedzil, som presvedčený, že ani dva dni by neboli problém.

Rýchle doplnenie energie zaisťuje 100 W drôtové nabíjanie, ktorému 100 % trvá len necelú trištvrte hodinu. Ak ste fanúšikom bezdrôtového dobíjania, tiež si prídete na svoje, pretože OnePlus 13 podporuje až 50 W bezdrôtové dobíjanie a dokonca aj 5 W reverzné nabíjanie. Tým môžete dobiť napríklad slúchadlá.

i

Honor Magic7 Lite (RECENZIA): Keď výdrž a dizajn hrajú prím!

Nie je to však zďaleka len o samotnej kapacite a rýchlosti nabíjania. Je tu totiž kladený dôraz aj na udržateľnosť a dlhú životnosť batérie. Preto je telefón vybavený softvérom pre „inteligentné“ dobíjanie, ktoré sa údajne učí používateľské nabíjacie návyky a podľa toho rozvrhne nabitie posledných desať percent tak, aby dochádzalo k čo najmenšiemu poškodeniu.

Pozadu OnePlus 13 nezostáva ani s výkonom. Ten je tu garantovaný hviezdnym Snapdragonom 8 Elite, ktorý poháňa aj väčšinu dnešných herných telefónov. Vďaka takto silnému čipu a 16 GB pamäti RAM telefón beží úplne plynulo a okrem jedného malého incidentu, keď sa v nízkych teplotách na pár sekúnd spomalil, s ním nebol problém. Aj pri hraní všetko zvládal na výbornú a nech už som sa rozhodol hrať čokoľvek, vždy som sa dočkal požadovaných detailov a keď to hra umožňovala aj vysoké obnovovacie frekvencie 120 Hz.

Oneplus 13, recenzia – screenshot Oneplus 13, recenzia – screenshot
Game mode sa v základe skladá z troch režimov, medzi ktorými môžete prepínať.

OnePlus 13 sa tiež chváli herným režimom s tromi úrovňami, pričom keď zostanete pri tom vyváženom režime, telefón sa ani nijako zvlášť nezahrieva a neplytvá toľko batérie. Pokiaľ však pustíte výkon telefónu z reťaze/upustíte uzdu výkonu, teplota presiahne aj 39 °C a spotreba zariadenia sa výrazne zvýši. Za to však dostanete najvyššiu možnú obnovovaciu frekvenciu a najlepší možný herný zážitok.

Na záver by som chcel podotknúť, že dlhá výdrž a odladený softvér nie sú jediné silné stránky telefónu. Veľmi sa podarili aj stereo reproduktory, ktoré hrajú jasne a nechýba im ani basová zložka. Podobnú charakteristiku si zaslúži aj slúchadlo a kvalita hovoru, ktorá bola obojstranne vysoká, a to vďaka potlačovaniu okolitého hluku a realistickému podaniu hlasu. Malú pochvalu si zaslúži aj prítomnosť infraportu, pomocou ktorého môžete ovládať napríklad televízor alebo projektor.

Verdikt: Stojí OnePlus 13 za to, alebo sa radšej pozrieť inde?

Napriek tomu, že na prvý pohľad môže pôsobiť trochu priemerne a nezaujímavo, nakoniec to uhrá na celkovú vyváženosť a spoľahlivosť. A aj keď ani v jednej kategórii neexceluje, zakaždým má čo ponúknuť. Veľká batéria, rýchly procesor a inteligentný softvér uspokojí aj náročných používateľov. K dobru mu možno pripísať aj dlhú systémovú podporu, ktorá je vymeraná na 5 veľkých aktualizácií a jeden dodatočný rok bezpečnostných záplat.

K jednej z mála výhrad patrí vyššia obstarávacia cena, ktorá je pravdepodobne určená „drahým“ Snapdragonom 8 Elite. Som totiž presvedčený, že pokiaľ by OnePlus stavilo radšej na porovnateľný MediaTek 9400, cena by sa nemusela vyšplhať až na 1 199 €, az OnePlus 13 by zase po rokoch mohol byť dobrý „Flagship killer“.

i

OnePlus 13R (RECENZIA): Takmer vlajková loď s ostrým displejom a kvalitným fotoaparátom za dobrú cenu

To však nie je cesta, ktorou sa vo OnePlus vydali a preto, pokiaľ vám je model 13 sympatický, ale ocenili by ste nižšiu cenovku, môžete sa pozrieť napríklad po jeho predchodcovi OnePlus 12 alebo odľahčenej verzii 13R, ktorý ponúkne porovnateľné fotoaparáty a displej, avšak slabší procesor Snapdragon 8 Gen 3.

Oneplus 13, recenzie, zhodnotenia

OnePlus 13 5G

Mobilné telefóny

OnePlus 13 5G prináša skvelý displej, špičkový výkon a prémiový dizajn, vrátane zvýšenej odolnosti. Vďaka stále nadštandardnej batérii a rýchlemu (aj bezdrôtovému) nabíjaniu zvládne aj náročný deň bez problémov. Fotografie majú verné farby a solídne detaily, aj keď v porovnaní s „Ultra“ vlajkami nejde o úplnú špičku. Poteší aj plynulý a dobre odladený systém OxygenOS 15 so širokými možnosťami prispôsobenia. Celkovo je Oneplus 13 vyladený a dobre vybavený telefón, ktorý osloví tých, ktorí hľadajú všestranný nástroj, ktorý ich po žiadnej stránke nesklame.

Klady

  • Ľahký dizajn aj odolnosť IP68 a IP69
  • Veľká 6 000 mAh batéria s rýchlym 100 W dobíjaním
  • Výkonný Snapdragon 8 Elite so 16 GB RAM
  • Dopočítavanie fotografií so zoomom
  • Krásny 120 Hz AMOLED displej
  • Kvalitné stereo reproduktory
  • Podarená softvérová nadstavba
  • Ultrazvuková čítačka odtlačkov prsta

Zápory

  • OnePlus 13 kvôli povrchovej úprave trochu kĺže z ruky
  • Jazykové AI funkcie nepodporujú slovenčinu
  • Niektoré gestá nefungovali

Čo sme o OnePlus 13 písali skôr

OnePlus 13 (PREVIEW): Jeden z najrýchlejších mobilov dneška s obrovskou batériou aj špičkovým fotoaparátom

• Autor: Ondřej Chabr

Nadupanejší ako kedykoľvek predtým. Taký je OnePlus 13. Novinka na poli vlajkových smartfónov sa chváli napríklad zvýšenou kapacitou batérie alebo špičkovým displejom. Nájde vôbec premožiteľa? A ako to bude s jej dostupnosťou na globálnom trhu?

OnePlus 13, úvod

OnePlus 13 (PREVIEW) – OBSAH

  1. Ľahký redizajn OnePlus 13 prospel, pritom sa neodchýlil od zavedených prvkov
  2. Kvalitnejší displej aby človek pohľadal, toto bude parádny pohľad
  3. OnePlus 13 nešliape na päty súčasnej špičke, ale rovno ju preskakuje
  4. Fotoaparáty OnePlus 13 zjednotili svoje rozlíšenia, skvelý zoom nechýba
  5. Parametre nového OnePlus 13 prehľadne. Dostupnosť u nás zatiaľ neznáma

Ľahký redizajn OnePlus 13 prospel, pritom sa neodchýlil od zavedených prvkov

OnePlus dal novinke nový kabátik, podľa ktorého model OnePlus 13 bezpečne rozoznáte. Boky už nie sú tak zaguľatené. Zadný výstupok s fotoaparátmi je opäť viac vycentrovaný k strane, už ho ale s bokmi nespája prechodový prvok, ale naopak sa na druhej strane od výstupku k boku tiahne úzka strieborná či čierna linka. Farba sa líši podľa celkového farebného variantu OnePlus 13. Do predaja štartuje v striebornej, modrej a čiernej farbe. V rámci globálneho predaja môže byť výber obmedzený.

OnePlus 13, biely OnePlus 13, modrý OnePlus 13, čierny
Všetky farebné varianty nového OnePlus 13. Zdroj: OnePlus

K tomu všetkému si navyše vlajková loď OnePlus 13 pripisuje zlepšenie doterajšieho nedostatku OnePlus 12, a to certifikáciu odolnosti. Namiesto voľby IP68 toto výrobca kompenzuje rovno hodnotou IP69. Po bokoch nájdeme stereo reproduktory, mikrofón, ale aj tlačidlá na ovládanie hlasitosti, zapínacie tlačidlo a typický 3-polohový prepínač na zmenu zvukového režimu.

OnePlus 13, jas displeja
Okrem svojich ďalších kvalít je displej certifikovaný na minimalizáciu modrého svetla. Zdroj: OnePlus

Kvalitnejší displej aby človek pohľadal, toto bude parádny pohľad

Rozsiahla 6,82" uhlopriečka tiahnuca sa cez celú prednú stranu nie je v prípade OnePlus 13 tým jediným kladom. Displej chce byť tým najlepším, ktorý v telefóne môžete nájsť. Panel typu BOE OLED je len mierne zaoblený po všetkých 4 stranách, čím sa odlišuje od predchodcu. Veľmi jemné rozlíšenie vykúzli nadpriemerné rozlíšenie 3 168 × 1 440 pixelov a o najplynulejší obraz sa postarala adaptívna obnovovacia frekvencia v rozmedzí 1 – 120 Hz.

i

OnePlus 12 (RECENZIA): Špičková vlajková loď, ktorá však musí čeliť tvrdej konkurencii

QHD+ OLED displej je navyše veľmi jasný, vrcholným jasom má byť podľa OnePlus 4 500 nitov. V spodnej časti dotykovej plochy nájdeme aj zabudovanú čítačku odtlačkov prstov. Kvalite obrazu prospieva podpora 10-bitových farieb a pri hraní hier sa určite bude hráčom páčiť rýchle rozoznávanie dotykov na frekvencii 240 Hz.

OnePlus 13, displej
OLED displej síce nie je už tak zahnutý, ale aj pri zachovaní rovnakej uhlopriečky s minimálnymi rámčekmi zmenšuje novinku na výšku oproti predchodcovi. Zdroj: OnePlus

OnePlus 13 nešliape na päty súčasnej špičke, ale rovno ju preskakuje

Maximálny možný výkon dosahuje OnePlus 13 integráciou novo predstaveného čipu Snapdragon 8 Elite vyrobeného 3 nm procesom. Výrobca si navyše nelámal hlavu s premýšľaním, ktorú kapacitu operačnej pamäte zvoliť, dostupné sú 12, 16 aj 24 GB. Kapacity úložiska sú tiež veľmi štedré, a to 256 GB, 512 GB a 1 TB. Nie všetky trhy ale dostanú všetky tieto možnosti.

OnePlus 13, Snapdragon 8 Elite
Nedávno uvedený Snapdragon 8 Elite sa nám hneď dostal aj do nového OnePlus 13. Zdroj: OnePlus

Operačným systémom bude určite už OxygenOS 15 postavený na Androide 15. Čínsky trh však dostáva rozhranie mobilu s tzv. ColorOS 15. Dá sa čakať, že mobil bude obsahovať aj schopnosti umelej inteligencie. Minimálne pôjde inštalovať hlasový a textový asistent Google Gemini.

OnePlus 13, batéria
Takúto veľkú batériu pri vlajkovej lodi len tak neuvidíte. Navyše ju OnePlus 13 dopĺňa vysokorýchlostným nabíjaním. Zdroj: OnePlus

Úplne famózna je batéria. Zachovala si stále úžasné nabíjacie výkony 100 W drôtovo a 50 W bezdrôtovo, ale po novom si akumulátor polepšil o 600 mAh na rekordných 6 000 mAh. To pri vlajkových lodiach, ktoré nie sú typickými odolnými telefónmi, vídame málokedy. Vlastne sme to doposiaľ snáď nevideli.

i

Snapdragon 8 Elite (PREVIEW): Pozrite sa na nového kráľa Androidu

Fotoaparáty OnePlus 13 zjednotili svoje rozlíšenia, skvelý zoom nechýba

Vlani bolo rozlíšenie jednotlivých fotoaparátov nekonzistentné, čo sa novinka rozhodla zmeniť. OnePlus 13 preto integroval trojicu 50 Mpx fotoaparátov. Hlavný má senzor Sony LYT-808 s optickou stabilizáciou obrazu. Širokouhlý fotoaparát v sebe kombinuje aj makro snímanie a nakoniec je tu teleobjektív schopný 3-násobného bezstratového priblíženia senzorom LYT-600.

Priblížiť pôjde maximálne až 30-krát, avšak už s pomocou digitálneho zoomu. Vpredu budeme môcť fotografovať s rozlíšením 32 Mpx. Čo do počtu obrazových bodov teda pri voľbe akejkoľvek kamery rozhodne trpieť nebudeme.

OnePlus 13, fotoaparát, priblíženie
Fotoaparát sa v ničom zásadnom nemení, čo nie je na škodu. Zaujmú dôkladné možnosti priblíženia. Zdroj: OnePlus

Pokiaľ radšej natáčate video, poteší 8K rozlíšenie pri 30 fps. Záujemcovia o kvalitnejšie video potom ocenia Dolby Vision 4K a 60 fps. Fotoaparát sa príliš nezmenil od minulej generácie, opäť sa vďaka svetelnosti f/1,6 a trojosej OIS môžeme tešiť aj na pokročilý nočný režim. K nemu sa pridávajú aj ďalšie režimy, napríklad panoráma, time-lapse, spomalené zábery, fotenie s prispením umelej inteligencie a pod.

Parametre nového OnePlus 13 prehľadne. Dostupnosť u nás zatiaľ neznáma

Zatiaľ sa musíme uspokojiť s tým, že v globálnu dostupnosť môžeme dúfať. Dá sa oprávnene predpokladať, keď predošlé generácie sa k nám vždy dostali. Na pultoch obchodov sa ale môže objaviť až v nasledujúcom roku. Ťažko prepočítavať zverejnené čínske cenovky, ale čakáme drobné navýšenie ceny a štart na zhruba tisícke. Keď sa však pozrieme na výbavu, je to vcelku ľahko obhájiteľná cena.

i

Xiaomi 14T Pro (RECENZIA): Fotomobil pre fajnšmekrov s plynulým 144 Hz displejom a 20-minútovým nabíjaním

Parametre/Model OnePlus 13 OnePlus 12 5G
Displej Uhlopriečka: 6,82" Uhlopriečka: 6,82"
Rozlíšenie: 3 168 × 1 440 px, 510 ppi Rozlíšenie: 3 168 × 1 440 px, 510 ppi
Typ: AMOLED Typ: AMOLED
Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz
Ochrana: Gorilla Glass Victus 2 Ochrana: Gorilla Glass Victus 2
Zadné fotoaparáty Hlavný: 50 Mpx, f/1,6, OIS Hlavný: 50 Mpx, f/1,6, OIS
Širokouhlý: 50 Mpx, f/2,0 Širokouhlý: 48 Mpx, f/2,2
Teleobjektív: 50 Mpx, f/2,6, OIS Teleobjektív: 64 Mpx, f/2,6, OIS
Predný fotoaparát 32 Mpx, f/2,4 32 Mpx, f/2,4
Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Elite Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
GPU Adreno 830 Adreno 750
RAM 12/16/24 GB 12/16 GB
Interné úložisko 256/512 GB/1 TB 256/512 GB
Operačný systém Android 15 Android 14
Podpora sietí 5G
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP69 IP65
Akumulátor 6 000 mAh 5 400 mAh
Rýchlonabíjanie/ bezdr. nabíjanie: 100 W/50 W Rýchlonabíjanie/ bezdr. nabíjanie: 100 W/50 W
Rozmery 162,9 × 76,5 × 8,5 mm 164,3 × 75,8 × 9,2 mm
Hmotnosť 210 g 220 g
Obsah balenia USB-C kábel, adaptér, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka USB-C kábel, adaptér, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka
Cena Od 999 €* Od 759 €**
*Cena je odhadovaná. **Cena platí k 4. 11. 2024

Ohromný výkon v spojení s dlhou výdržou batérie. OnePlus 13 sa ale, zdá sa, môže pochváliť ešte ďalšími oblasťami. Získa si opäť srdcia tých náročnejších, alebo siahnu inam? Na to si musíme spoločne s našou cenovkou ešte počkať. Začiatkom roku 2025 by malo byť jasno.

i

Mohlo by vás zaujímať

OnePlus 13 5G prináša výbornú výdrž, špičkový výkon a kvalitný AMOLED displej, ale v oblasti fotoaparátov neašpiruje na špičku. Nejde o telefón, ktorý by vynikal v jednej konkrétnej disciplíne, skôr o dobre vyváženú vlajkovú loď, ktorá ponúkne stabilitu a spoľahlivosť vo všetkých smeroch. Nižšia cenovka by z neho mohla urobiť skutočný „flagship killer“, ale aj tak ide o solídnu voľbu pre náročnejších používateľov.

Skúste naše cookies

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB09