Obnoviť stránku

Ochrana fotoaparátu na letnej dovolenke

Chystáte sa na letnú dovolenku a beriete si so sebou svoju fotografickú výbavu? Väčšina z vás asi odpovie áno, pretože práve preto svoje fotoaparáty máme, aby sme s nimi zachytili chvíle strávené na dovolenkách či cestách s priateľmi doma aj v zahraničí. Cestovanie patrí k mojim mnohoročným koníčkom, rovnako ako fotografovanie. A tak sa vám možno bude hodiť niekoľko tipov, ako sa na cestách starať o svoju fotovýbavy, a to bez ohľadu na to, či používate obyčajný kompaktný fotoaparát (alebo dokonca mobil), alebo sofistikované vybavenie v podobe kvalitnej digitálnej zrkadlovky.

Fotoaparát pri mori a jeho ochrana

Ochrana fotoaparátu pred vodou je základ

Všeobecné pravidlá sú totiž v tomto ohľade veľmi podobné, až skoro rovnaké – stačí si dávať pozor aspoň na niekoľko najväčších nebezpečenstiev, ktoré na vás číhajú. Jednoznačne najväčším nebezpečenstvom pre všetku techniku je voda, a to predovšetkým slaná morská voda, ktorá je v tomto ohľade oveľa nebezpečnejšia, než bežná sladká voda, teda napríklad dažďová, prípadne voda z rieky či jazera. Soľ je totiž dosť agresívna, a len čo sa dostane len trošku dovnútra prístroja, tak spravidla veľmi spoľahlivo zničí citlivé elektronické súčiastky, prípadne poškodí aj tie mechanické. Na morskej vode je zákerné tiež to, že sa poškodenie spravidla prejaví až s dlhším časovým odstupom. Bežne sa teda stáva, že prístroj polejete slanou vodou a on prestane fungovať napríklad až za niekoľko dní či dokonva týždňov a používateľ je pritom celý čas pokojný, že sa nič nedeje, pretože je zdanlivo všetko v poriadku.

Ak teda idete k moru, dávajte naozaj veľký pozor – a to radšej aj v prípade prístrojov, pri ktorých výrobca deklaruje odolnosť proti striekajúcej vode (tým sa často myslí skôr dážď, než slaná morská voda). Ak sa napríklad chystáte na vychádzku na člne, alebo na vychádzku po skalnatom pobreží, kde morská voda strieka všade okolo, potom máte v podstate tri možnosti, ako predísť nečakanému poškodeniu vašej výbavy:

1. Outdoorový fotoaparát

Najjednoduchšou a najbezpečnejšou, ale najdrahšou možnosťou je, kúpiť si priamo nejaký špecializovaný outdoorový fotoaparát. Tieto fotoaparáty sú väčšinou priamo vodotesné a dokonca odolajú aj priamemu ponoreniu do vody (aj morskej), a to až do hĺbky niekoľkých metrov. Súčasne väčšinou bývajú do istej miery aj nárazuvzdorné, takže sú ideálne pre aktívnejších cestovateľov alebo aj rodiny na dovolenke. Obľúbené a kvalitné sú napríklad fotoaparáty Olympus Tough TG-5 (preview nájdete tu: Olympus Tough TG-5 - preview), Ricoh WG-50 (článok o ňom nájdete tu: Ricoh WG-50) alebo Fujifilm FinePix XP120. Aj takéto fotoaparáty odporúčam pre istotu po fotografovaní opláchnuť od soli sladkou vodou.

Ootdoorový vodoodolný fotoaparát na dovolenku - vodotesný

2. Špeciálne podvodné puzdro

Každému sa, samozrejme, nechce, alebo neoplatí míňať za samostatný vodotesný a odolný fotoaparát, tak pre tých je tu druhá možnosť – a to voľba vhodného obalu. Nemyslím tým však špecializované podvodné puzdrá, ktoré sú väčšinou veľmi drahé a veľké, myslím skôr jednoduché obaly v podobe niečoho, čo by som nazval napríklad lepším igelitovým vreckom. Takých podvodných puzdier je k dispozícii celé množstvo a niektoré tiež dokážu ochrániť fotoaparát aj pred priamym ponorením do vody. Nevýhodou je, že je to stále investícia za niekoľko desiatok eur a využijete ich len raz za čas – kto však jazdí k moru častejšie, tak sa určite oplatia.

Vodotesné puzdro na zrkadlovku Vodoodolné puzdro na komapktný fotoaparát

3. Najlacnejší obal vlastnej výroby

No a potom je tu ešte tretia možnosť, ktorá je v podstate zadarmo, ale, samozrejme, má aj svoje nevýhody – aj keď aj výhody. Skrátka vezmite igelitové vrecko napríklad od pečiva a pomocou niekoľkých gumičiek si z neho pred výletom na more nejaký obal vyrobte. Fotoaparát to síce pri páde do vody veľmi neochráni, ale pred postriekaním agresívnou morskou vodou to funguje celkom dobre. Len dávajte veľký pozor, pretože bežné vrecúška v prstoch celkom kĺžu, tak nech vám kvôli tomu fotoaparát nespadne na zem či rovno do vody. Horšie je tiež ovládanie fotoaparátu, ale zase je to zadarmo a taký „obal“ funguje na akýkoľvek fotoaparát – zrkadlovku aj kompakt.

Ochrana fotoaparátu na dovolenke pred vodou Ochrana fotoaparátu na dovolenke pred vodou

Ochrana fotoaparátu na dovolenke pred vodou Ochrana fotoaparátu na dovolenke pred vodou

Čo robiť, ak fotoaparát namočíte?

Ak vám už raz fotoaparát padne do vody, alebo sa viac namočí, tak každopádne okamžite vyberte batériu aj pamäťovú kartu. Fotoaparát dôkladne osušte (odporúčam použiť papierové vreckovky – tie sajú vodu oveľa lepšie než napríklad uterák) a nechajte na dobre vetranom mieste dôkladne vyschnúť. Batériu nevracajte, kým si nebudete naozaj istí, že je prístroj už úplne suchý (nielen zvonku, ale aj zvnútra).

Podobným nebezpečenstvom ako voda je aj prach a piesok. Tu je však prevencia oveľa jednoduchšie a stačí dodržiavať jednoduché pravidlá. Ak sa pohybujete v takom prostredí – napríklad v púšti, prípadne na piesočnatej pláži alebo v prašnom meste, kde veľmi fúka vietor, tak skrátka fotoaparát vôbec nevyťahujte z tašky či batohu, pokiaľ to nie je vyslovene potrebné a už vôbec ho v takomto prostredí nenechávajte zbytočne len tak vonku – typicky napríklad na osuške na piesočnatej pláži. Ak fúka vietor, nad plážou sa pohybuje vo vzduchu veľmi jemný piesok, ktorý ani nie je okom poriadne vidieť, ale technike škodí celkom dosť spoľahlivo a dostane sa skoro všade. Pokiaľ máte zrkadlovku, tak v takomto prostredí pokiaľ možno nemeňte objektívy. A ak už to bude potrebné, robte to čo najrýchlejšie a napríklad aspoň pod bundou. Zrkadlovku pritom držte bajonetom smerom k zemi. V prípade extrémne prašného prostredia opäť môžete ako ochranu použiť vrecúško či obal. Pre istotu upozorňujem, že ešte horší ako prach je peľ, ktorý napríklad na čipe zrkadlovky celkom drží a neľahko sa čistí.

i Čistiace súpravy na čistenie digitálnych fotoaparátov
Aby ste udržali svoj digitálny fotoaparát a objektívy v dobrom stave, odporúčame pravidelne používať súpravy na čistenie čipov, objektívov a filtrov.

Chráňte fotoaparát pred vibráciami a teplom

Ďalším veľkým nebezpečenstvom sú vibrácie, napríklad v aute. Tu hrozí naozaj zásadné poškodenie, ktoré môžu zájsť skutočne ďaleko. Na vlastné oči som napríklad zažil situáciu, keď kamarát pri dlhšej jazde terénnym vozidlom po mongolskej stepi nechal nevhodne položenú zrkadlovku a vibráciami sa mu sama vyskrutkovala predná šošovka objektívu až tak, že vypadla von. Nehovoriac o možnom poškodení ďalších mechanických častí fotoaparátu – či už kompaktu alebo zrkadlovky. Ak už teda máte pred sebou nejakú takú dlhšiu cestu (a najmä v teréne, kde sú vibrácie oveľa intenzívnejšie), tak sa tomu dá opäť celkom ľahko predísť – skrátka len dajte pozor, aby fotoaparát neležal na tvrdom povrchu, ktorý vibrácie prenáša. V mäkkej taške, v rukách alebo aj na popruhu na krku mu bude oveľa lepšie, než napríklad na tvrdej palubovke auta.

i Kodak chce uľahčiť správu a ochranu autorských práv fotografov po celom svete. Postarať by sa o to mala blockchainová licenčná platforma KodakOne s novou natívnou kryptomenou KodakCoin, na ktorú sme si posvietili v krátkom článku.

Nebezpečné môžu byť aj vysoké teploty – nenechávajte preto fotoaparát v žiadnom prípade len tak ležať dlhší čas na slnku, najmä ak je fotoaparát čierny (klasicky hlavne zrkadlovky, ale aj objektívy). Napríklad na pláži, kde sa pred slnkom nie je veľmi kam schovať, cez neho môžete napríklad aspoň prehodiť tričko (ideálne svetlé), ktoré ho súčasne trochu ochráni pred poletujúcim pieskom. Dosť nebezpečná je aj prudká zmena teploty, ale to sa vám v lete asi tak ľahko nestane, takže o tom možno zase niekedy nabudúce v článku na tému, ako sa o techniku starať v zime.

Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s množstvom prestížnych českých aj zahraničných médií vrátane Českého televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07