Obnoviť stránku

Nokia X30 (RECENZIA): Vydarená stredná trieda s jedným neduhom

Nokia G30

Nokia X30 (RECENZIA): Vydarená stredná trieda s jedným neduhom


Svetovo preslávená značka Nokia patrila svojho času medzi lídrov mobilného sveta a model Nokia 3310 ja dodnes nezabudnuteľný a legendárny. Fínska spoločnosť bohužiaľ zaspala na vavrínoch a postupne sa vytratila z popredných pozícií mobilného vývoja. Pred pár rokmi sa, už s novým čínskym vlastníkom, vrátila a zaujala nielen aktualizovanou tlačidlovou legendou, ale aj veľmi zaujímavými dotykovými modelmi. Tie už nemajú ambíciu meniť mobilný svet a ohrozovať pozíciu veľkých hráčov, napriek tomu všeličo zaujímavé ponúknu. Ako v tomto ohľade obstojí nová Nokia X30? Odpovieme v našej recenzii.Recenzia

Autor: Jiří V. Matýsek

Nokia X30 (RECENZIA) – OBSAH

 1. Nokia X30 vyznáva udržateľnosť
 2. Nokia X30 je vyrobená z recyklovateľných materiálov
 3. Displej Nokia X30 sa podaril
 4. Výkon Nokia X30 je na papieri skvelý, problematická je ale optimalizácia
 5. Nokia X30 fotí veľmi solídne, výraznejšie ale neprekvapí
 6. Nokia X30 si zaslúži pochvalu za batériu
 7. Používanie Nokia X30? V zásade bez problémov
 8. Recenzia Nokia X30 – hodnotenie

Nokia X30 vyznáva udržateľnosť

Použiť tvrdenie, že Nokia X30 je len tuctový telefón, by bolo voči novinke samotnej značne nespravodlivé. Keď už nič iné, tak Nokia vykročila na cestu udržateľnosti a robí to veľmi dobre, aspoň v porovnaní s tými telefónmi, ktoré mi v poslednej dobe prešli rukami. Pri väčšine z nich by sa totiž dalo použiť znamienko rovnosti medzi udržateľnosť a „nedáme tam nabíjačku“. Pri telefóne Nokia X30 však slovo „udržateľnosť“ vyjadruje podstatne hlbší význam.

Nokia X30, recenzie, balenie Nokia X30, recenzie, balenie
Balenie z recyklovaného materiálu skrýva vedľa telefónu Nokia X30 iba nabíjací kábel. A tiež množstvo brožúrok s návodmi.

Samotný telefón Nokia X30 tvoria z veľkej časti recyklovateľné materiály (o tom podrobnejšie nižšie) a dorazil aj v krabičke z recyklovaného papiera. Ten je na dotyk príjemne hrubý. Potlač sa vyznačuje jednoduchosťou, iba nápis poukazujúci práve na ekologickosť celého zariadenia výrobca zasadil do zeleného pruhu. Vo vnútri krabičky by sme márne hľadali čo i len kúsok plastu. Z jemného papiera je aj puzdro, v ktorom je telefón pekne uložený.

Okrem mobilu sa v krabičke ukrýva aj obligátny dobíjací kábel - ten v krabičke nie je ľahké nájsť, schováva sa pod dvojitým dnom - kľúčik na otvorenie šuplíka na SIM kartu a tiež neuveriteľných desať zošitkov s návodom na prvé spustenie v rôznych jazykoch. Viem si predstaviť, že by sa toto množstvo papiera dalo minimalizovať pomocou QR kódu alebo jedným obrázkovým návodom, ale samozrejme tiež chápem, že niektoré informácie musia byť zo zákona v papierovej podobe. Ak zohľadníme ekologický koncept Nokie X30, táto hromada papierov trochu bije do očí.

Nokia X30 je vyrobená z recyklovateľných materiálov

Udržateľnosť sa premietla aj do konštrukcie samotného telefónu. A treba povedať, že veľmi pozitívne, pretože vďaka rámu zo 100 % recyklovaného hliníka pôsobí Nokia X30 skutočne pevne, ale zároveň nie je vôbec ťažká do ruky. Len je trochu studená, ale to zase nebude problém napríklad v letných mesiacoch. Hliníkový je aj výrazný fotomodul v tvare obdĺžnika so zaguľatenými rohmi, pričom samotná časť s objektívmi mierne vystupuje v akomsi schodíku. Fotomodul vyčnieva pomerne dosť, napriek tomu telefón dobre drží na rovnej ploche, hojdanie nie je nijako zvlášť hrozné.

i Motorola Edge 30 Ultra (RECENZIA): Vlajkových lodí sa len tak nezľakne

Chrbát telefónu obsahuje približne zo 64,5 % recyklovateľné materiály. Má matný a na dotyk príjemný povrch a hlavne na ňom nezostávajú odtlačky prstov a mastnota. Telefón sa vďaka rovným hranám vyznačuje veľmi dobrou ergonómiou a dobre sa drží v ruke. Svojimi rozmermi patrí skôr medzi stredne veľké prístroje, obsluha jednou rukou je bezproblémová. Myslím si ale, že pre používateľov s väčšími rukami Nokia X30 úplne nebude.

Zmienku si zaslúži aj nadštandardná ochrana displeja, chráni ho špičkové sklo Corning Gorilla Glass Victus. Samotný telefón je držiteľom certifikátu odolnosti so stupňom krytia IP67.

Nokia X30, recenzie, design Nokia X30, recenzie, design
Nokia X30 kombinuje hliníkové rámčeky s plastom a chváli sa veľkým podielom recyklovaných materiálov.

Displej Nokia X30 sa podaril

Nokia X30 informácie zobrazuje na 90 Hz AMOLED displeji, ktorý ohraničujú – keď už nie vyložene výrazné, tak minimálne neprehliadnuteľné – rámčeky okolo celého jeho obvodu. To je podľa môjho názoru celkom veľká chyba na kráse. Nevadí, jednoducho tu sú a budete ich pravdepodobne pri používaní vnímať. Povrch displeja narúša iba celkom malý priestrel pre selfie fotoaparát.

Recenzie, Nokia X30, design
Reproduktor je na Nokii X30 iba jeden, a je to poznať.

Nokia X30 výborne podáva farby. Sú sýte, ale zároveň živé, obraz je ostrý a v zásade plynulý. 90 Hz obnovovaciu frekvenciu na plynulosti pohybu po webových stránkach alebo v prostredí telefónu jednoducho spoznáte.

Výkon Nokia X30 je na papieri skvelý, problematická je ale optimalizácia

Nová Nokia X30 pôsobí dojmom vyváženej strednej triedy, ktorá v oblasti hardvéru dokáže príjemne prekvapiť. Za sumu okolo 500 EUR dostane celkom solídnu porciu výkonu. Kombinácia Snapdragonu 695 5G s 8 GB RAM (na vyskúšanie sme dostali verziu s vyššou pamäťou, k dispozícii je aj 6 GB, ktorú zaobstaráte o niečo lacnejšie) predstavuje úplne bezproblémovú hodnotu, ktorá by mala byť na bežné používanie dostatočná a poradiť by si mala aj s hocijakou hrou.

i Vrcholný procesor MediaTek Dimensity 9200 s podporou ray tracingu je tu

Zámerne píšem podmieňovací spôsob, pretože realita používania je trochu iná. Hoci je výkon na papieri dostatočný, v praxi som sa celkom často stretával so zasekávaním. A to aj pri tak bezproblémových činnostiach ako je napríklad prehliadanie správ od Google. Scrollujete na obrazovke a ajhľa, šklbnutie. O kus ďalej ďalšie. To isté sa stávalo aj pri bežnom prezeraní systému. Ťažko povedať, možno za to môže len horšia optimalizácia čistého Androidu 12 a nejaký ten budúci patch to vyladí. Každopádne, ide o len ťažko prehliadnuteľnú chybu, ktorá síce nie je fatálna, ale nie je úplne optimálne sa s ňou stretnúť u výrobcu tohto formátu. Paradoxne bol výkon telefónu Nokia X30 lepší v hernom prostredí.

Čistý operačný systém Android 12 je jedným z veľkých lákadiel Nokie X30. Napriek tomu sa to bez pár zbytočných aplikácií nezaobišlo.

Nokia X30 fotí veľmi solídne, výraznejšie ale neprekvapí

Veľmi pozitívnym prekvapením novej Nokie X30 je fotoaparát. Zostava aj rozlíšenie vo svojej triede neprekvapí - dostaneme iba duálny fotoaparát v kombinácii 50 Mpx hlavný snímač a 13 Mpx širokouhlý objektív s uhlom záberu 123 °. Pochvalu si zaslúži aj to, že sa výrobca nepokúsil pridať tretie oko v podobe makra, ktoré býva v tejto triede bežne a vo väčšine prípadov nemá väčšie opodstatnenie.

i

Poco M5s (RECENZIA): pekný a solídny telefón za menej ako 250 EUR

Výsledky tejto zostavy ma veľmi príjemne prekvapili. Sýte, ale v zásade použiteľné farby (možno červenú farbu telefón trochu nerealisticky vyťahuje) - a to aj v interiéroch s umelým osvetlením, slušná úroveň podania detailov, ostrosť. Verím, že na fotenie momentiek bude telefón úplne v pohode, hoci v niektorých ohľadoch je obraz takpovediac mäkký, bez kontrastu.

Pozitívne dopadli aj nočné fotografie. Iste, pri väčšom priblížení výsledných snímok sa už objavia problémy so zaostrením a väčším zrnom. Štandardné zobrazenie ale zaistí solídne prekreslené fotografie s dobrou atmosférou. A tá napodiv funguje lepšie bez zapnutého nočného režimu, ktorý fotografie produkuje o niečo presvetlenejšie, ale bez akejkoľvek väčšej pridanej hodnoty. Snáď len tá lepšia redukcia šumu. A potom si vyberte…

Fotomodul pôsobí na chrbte telefónu Nokia X30 pevne a vyzerá veľmi dobre.

Podarilo sa aj natáčanie videa, škoda len, že do maximálne Full HD. Výborne dopadla optická stabilizácia obrazu. Výsledným záberom to prepožičiava vcelku profesionálny dojem. Na natáčanie videa využijete aj špeciálny kino mód, ktorý môžete použiť iba na šírku – chce sa mi napísať hurá, pretože videami na výšku sú zamorené nielen sociálne siete – a následne umožňuje korekciu farieb pomocou série filtrov, podobne ako napr. na Instagrame. Škoda, že túto úpravu nemožno aplikovať selektívne, ale iba na celé video.

Čo ma však celkom zarazilo a negatívne sa prejavilo na používateľskom zážitku, je doba, počas ktorej telefónu trvá, než prepne medzi jednotlivými objektívmi, resp. medzi režimami. Stále sú to sekundy, ale ak chcete zachytiť niečo rýchlo, sú to cenné sekundy. Niektoré telefóny prepínajú prakticky okamžite, pri Nokii X30 jednoducho oneskorenie pocítite a celkom to plynulosti pri používaní telefónu vadí.

i

iPhone 14 (RECENZIA): decentné novinky v starom známom vyhotovení

Recenzie Nokia X30 – ukážkové snímky

Nokia X30 si zaslúži pochvalu za batériu

Nokiu X30 poháňa batéria s kapacitou 4 200 mAh. To je skôr priemerná hodnota, avšak skúsenosti ukázali, že samotná veľkosť batérie nemusí byť nutne určujúca. Záleží skôr na tom, ako telefón optimalizuje rôzne spôsoby použitia, a teda aj spotrebu energie. A Nokia X30 si v tomto ohľade vedie veľmi dobre.

Menej nároční používatelia môžu spoľahlivo počítať s dvoma dňami používania, ak viac hráte hry alebo sledujete videá (počítajte tak s jedným percentom na 20 minút Full HD, najviac energie spotrebuje podľa očakávania natáčanie videí a hranie hier, to batéria celkom rýchlo mizne), deň s týmto telefónom bez problémov dáte. V tomto ohľade je tak Nokia X30 veľmi praktická, a pokiaľ hľadáte zariadenie, ktoré nebudete musieť stále dobíjať alebo so sebou nosiť powerbanku, aby ste vôbec dali zmenu v práci, toto by mohla byť dobrá voľba.

i Telefóny Samsung Galaxy S23 ponúkajú špičkovú výbavu, výkon aj fotoaparáty

Nabíjanie umožňuje Nokia X30 iba drôtové a s maximálnym výkonom 33 W, čo je opäť vcelku dostatočné, ale 33 W nabíjačku v balení nenájdete, teda som ani netestoval, za ako dlho sa telefón s touto nabíjačkou dobije.

Používanie Nokia X30? V zásade bez problémov

Stredná trieda telefónov už dlho čaká na skutočne výnimočný telefón. A Nokia X30 to tiež nebude. V súčte všetkých výhod aj nevýhod ide o nesmierne praktický telefón, pri ktorom robí radosť jeho dizajnová striedmosť kladúca dôraz na to, aby sa telefón dobre používal. Pochvalu si zaslúži aj ergonómia i skvelý displej.

Optimalizácia, ako sme už písali vyššie, trochu zaostáva. Na rôzne sekania, trhania a spomalenia budete narážať celkom pravidelne a najčastejšie práve pri pohybe v samotnom operačnom systéme. Tým je čistý Android 12. No, čistý... pár nepotrebných aplikácií tu určite nájdeme, našťastie ich nie je tak veľa, ako u iných výrobcov. Hodí sa Netflix aj Spotify, ale trochu mi chýba zmysel použitia ovládacej aplikácie pre GoPro kamery alebo Express VPN. V oboch prípadoch ide o veľmi úzko zameraný softvér.

Nokia X30, recenzie, design
Nokia X30 veľmi dobre padne do ruky. Z pohľadu ergonómie ide o veľmi dobre spracovaný telefón.

Trochu zbytočná mi príde aj aplikácia MyDevice, ktorá síce umožňuje prístup k niektorým nastaveniam, ale slúži hlavne ako platforma na zobrazovanie reklám výrobcu. Počítať môžete s kompletnou ponukou aplikácií od Google. Drobnú výhradu si zaslúži aj reproduktor, ktorý je iba jeden a znie naozaj placho. Jednoducho nič, čo by ste chceli počúvať dlhodobo. Slúchadlá je možné pripojiť len bezdrôtovo, nezostalo ani miesto na pamäťovú kartu, čo ale s kapacitou 256 GB zas tak veľmi nebolí.

Vďaka Androidu 12 sa s Nokiou X30 zžijete veľmi rýchlo a bez problémov. Vlastne nie je treba nič hľadať, nastavenie jednotlivých prvkov je presne tam, kde ho čakáte. Telefón reaguje tak, ako má reagovať a používateľ netápe.

i

Google Pixel 7 a 7 Pro (PREVIEW): kopa nových funkcií v elegantnom kabátiku

Nokia X30 – hodnotenie

Nokia X30

Mobily

Nokia si svoju povesť buduje postupne a model X30 by mohol byť jeden z tých, ktorý by značku mohol opäť zviditeľniť - aspoň v tej strednej triede, ktorá konkurenciou doslova preteká. Pre mnohých používateľov môže byť lákavý udržateľný prístup. Nokia X30 ale ponúkne aj veľmi slušné parametre, najmä displej a batériu so solídnou výdržou. Vydarený telefón.

Klady

 • Skvelý displej
 • Kapacita batérie
 • Čistý Android
 • Udržateľný prístup

Zápory

 • Zasekávanie systému
 • Horší kontrast pri fotografiách
 • Chýba jack na slúchadlá
 • Chýba slot na SD kartu
i Mohlo by vás zaujímať

Nokia X30 nie je bezchybný telefón, podobne ako posledné Nokie z produkcie značky. Zároveň však rozhodne nie je sklamaním. Dojmy z jeho používania sú nakoniec pozitívne. Veľmi dobrý displej, skvelá výdrž batérie, vyhotovenie s dôrazom na udržateľnosť, slušné fotoaparáty. Nájdu sa aj neduhy na čele s večným zasekávaním. Budeme dúfať, že sa to výrobcovi podarí doladiť, pretože diabol sa skrýva v detailoch a práve na tento telefón to najlepšie svetlo nevrhá. 

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13