Obnoviť stránku

Najlepšie mobilné klimatizácie

Najlepšie mobilné klimatizácie 2020

Článok

Aktualizované

Aj v našich končinách je v lete z roka na rok teplejšie a dobrá klimatizácia príde rozhodne vhod. To, čo už sa stalo bežnou súčasťou interiérov vozidiel, sa pomaly stáva aj výbavou našich domácností. Pokiaľ si chcete zaobstarať klimatizáciu bez náročných stavebných úprav, jednoduchým a funkčným riešením sú tzv. mobilné klimatizácie. Ako sa líšia od ostatných typov a ako také zariadenie, ktoré zníži teplotu v byte na prijateľnú úroveň, vybrať, aby malo všetky potrebné funkcie a výbavu? Pripravili sme pre vás prehľad tých najlepších mobilných klimatizácií, ktoré si môžete v roku 2020 zaobstarať, a pre prehľadnosť sme ich rozdelili do troch skupín podľa ich obstarávacej ceny. Ešte pred tým sa ale pozrieme na to, ako takú mobilnú klimatizáciu vyberať a na aké parametre sa pri jej nákupe sústrediť.

Najlepšie mobilné klimatizácie (PREHĽAD) – OBSAH

Ako vybrať (mobilnú) klimatizáciu?

Aby boli všetky pojmy jasné, poďme si na začiatok objasniť, čo to vlastne klimatizácia je. Hlavnou úlohou klimatizácie je ochladiť vzduch v miestnosti a toto teplo odvádzať von. K tomuto základnému účelu sa pridávajú niektoré ďalšie funkcie, napríklad schopnosť vzduch filtrovať od nečistôt alebo znižovať nepríjemnú vlhkosť vzduchu.

Základnou súčasťou klimatizácie je tzv. chladivo (buď zmes chemikálií, alebo chladný vzduch), ktoré v zariadení cirkuluje a nasávaný vzduch ochladzuje. Podľa konštrukcie, pretože princíp chladenia je v zásade rovnaký, rozdeľujeme klimatizácie do troch skupín. Prvou kategóriou sú klimatizácie mobilné, ktoré je možné prenášať. Ďalej sú to klimatizácie nástenné, ktoré sa skladajú z dvoch častí, vonkajšej a vnútornej, pričom obe časti spája rúrka s cirkulujúcim chladivom. Tretím typom sú klimatizácia okenné, ktoré sú do steny zasadené celé. V tomto prehľade sa budeme zaoberať len kategóriou mobilných klimatizácií.

Aké sú teda zásadné parametre v prípade mobilných klimatizácií? Zaujímať by ste sa mali v prvom rade najmä o výkon, energetickú náročnosť klimatizácie a jej hlučnosť. Kvôli nutnosti vývodu zvážte aj miesto, kam klimatizáciu umiestnite, a nie je na škodu sa pozrieť aj na funkcie, ktorými mobilné klimatizácie disponujú.

Výkon klimatizácie, resp. výkon chladenia, by mal zodpovedať priestoru, kde bude klimatizácia operovať. Rozhoduje veľkosť a orientácia miestnosti, okien či to, či sú v miestnosti nejaké ďalšie elektrospotrebiče a koľko ich je. Od výrobcu sa tak často dozvieme dve informácie – plochu, akú je klimatizácia schopná ochladiť, a tiež číselne vyjadrený výkon chladenia. Výkon chladenia býva uvádzaný buď vo wattoch (W), alebo pomocou tzv. jednotiek BTU (British Thermal Unit) za hodinu. Ak vás zaujíma prepočet, tak vedzte, že 1 BTU = 0,29 W.

Zásadnou informáciou tiež je, a to sa týka všetkých typov klimatizácií, energetická náročnosť. Nikto nechce platiť za elektrinu viac, než je nutné. Informáciu o spotrebe klimatizácie nájdete na jej energetickom štítku v podobe energetickej triedy. Tá by nemala byť nižšia ako A, naopak, čím je vyššia, tým lepšie. Pretože sa v prípade klimatizácia počíta, že pobeží celkom dlho, je dôležitá aj jej spotreba za hodinu, resp. odhadovaná spotreba za rok (v tejto podobe býva aj výrobcami najčastejšie udávaná).

V prípade mobilných klimatizácií je tiež dôležitá ich hlučnosť. Veľakrát bývajú spustené dlhodobo, takže je dôležité, aby nerušili. Pamätajte ale, že už z princípu zariadenia – klimatizáciu poháňa motor – budú nejaký zvuk vydávať a rozhodne ich neprepočujete. Investícia do klimatizácie s tichou prevádzkou sa tak oplatí.

Zvážte tiež to, kam plánujete klimatizáciu umiestniť. Akokoľvek má tento typ v názve slovko „mobilná“, úplne kamkoľvek ju postaviť nemôžete. Niekam je potrebné odvádzať horúci vzduch, a to sa najľahšie realizuje vysunutím odvodnej hadice z okna. Tomu, aby vám do miestnosti vnikal horúci vzduch a znižoval účinnosť chladenia, zabránia najrôznejšie tesnenia. Často sú univerzálne a bez zložitých úprav sa dajú umiestniť prakticky na akékoľvek okno.

V dnešnej dobe už nie sú klimatizácie ani zďaleka len o chladení. Disponujú množstvom zaujímavých funkcií. Mnoho klimatizácií, tie v našom výbere nevynímajúc, máva aj možnosť vykurovania. Poradia si však skôr s jednorazovým přitopením, dlhodobejšie kúrenie v zimných mesiacoch vám rozhodne nenahradí.

Užitočnou funkciou nielen pre alergikov či astmatikov je možnosť filtrácie vzduchu od prachových častíc. Hodí sa aj diaľkové ovládanie alebo časovač, ktorým môžete nastaviť, aby mal byt po vašom príchode už príjemnú teplotu. Aj do oblasti klimatizácií prenikla možnosť zapojiť ich do systému tzv. inteligentnej domácnosti, niektoré modely je teda možné ovládať na diaľku aj pomocou mobilného telefónu.

i Ďalšie rady a tipy vám poskytne sprievodca Ako vybrať mobilnú klimatizáciu.

Najlepšie mobilné klimatizácie – Ľudovka

V tejto kategórii uvádzame tri základné modely klimatizácií. Svoj hlavný účel, teda znižovať teplotu v miestnosti, plnia veľmi dobre, neprekvapia však mnohými zásadnými funkciami navyše. Ich výkon je určený skôr pre menšie miestnosti a byty. Na druhej strane, do kariet im okrem nižšej ceny hrá tiež fakt, že sú aj pomerne malé a ľahké, teda sa s nimi ľahšie manipuluje.

Ayrtom AYM-07P

Ayrton AYM-07P

 • Chladiaci výkon 7 000 BTU/h
 • Spotreba 0,8 kWh/h
 • Hlučnosť 63 dB

Mobilná klimatizácia Ayrton AYM-07P je jednoduchým zariadením, ktoré ochladí vzduch v miestnosti s plochou až 43 m³ – a to navyše pri veľmi nízkej spotrebe. Zariadenie využíva tri stupne chladenia a určite využijete aj funkciu časovača, ktorá vám pripraví chládok v miestnosti ešte pred vaším príchodom. Funkcia odvlhčovania pomáha udržiavať optimálnu vlhkosť v miestnosti a bojovať tak proti prípadným plesniam. Klimatizácia tiež čistí vzduch pomocou integrovaného filtra. Pri jeho zanesení je ho možné ľahko vytiahnuť, opláchnuť a opäť použiť. Súčasťou balenia je aj diaľkové ovládanie s displejom.

Ayrton AYM-07P Klimatizácie Ayrton
Eurom Polar 9001

Eurom Polar 9001

 • Chladiaci výkon 9 000 BTU/h
 • Spotreba 1 kWh/h
 • Hlučnosť 55 – 65 dB

Mobilná klimatizácia EURO Polar 9001 ponúka bezpečnú prevádzku, jednoduché ovládanie aj ľahkú údržbu. Zvládne ochladiť priestor až do veľkosti 100 m³ na teplotný rozsah od 16 do 31 °C. Umožňuje filtráciu vzduchu, čo je funkcia vhodná najmä pre alergikov a astmatikov, aj jeho odvlhčenie. O stave naplnenia nádoby na vodu vás informuje kontrolka na tele klimatizácie, vzduchový filter stačí raz za dva týždne prepláchnuť. Samozrejmosťou je časovač, a to na dobu až dvadsiatichštyroch hodín. Klimatizácia ponúka tri režimy: „Sleep“ stlmí chladenie, napríklad na noc, „Fan“ simuluje ventilátor a víri vzduch v miestnosti, a konečne funkcia „Dry“ sa postará o rýchle odvlhčenie vzduchu.

Eurom Polar 9001 Klimatizácie Eurom
Tristar AC-5477

Tristar AC-5477

 • Chladiaci výkon 7 000 BTU/h
 • Spotreba 0,8 kWh/h
 • Hlučnosť 65 dB

Dizajnovo vydarená a kompaktná mobilná klimatizácia Tristar AC-5477 si poradí s miestnosťou s veľkosťou až 60 m³, a to pri nízkej spotrebe. K dispozícii má tri módy – chladenie, sušenie a ventilátor. Diaľkové ovládanie alebo časovač už ani nie je potrebné pripomínať. Klimatizácia je veľmi rýchla a výkonná, efekt ochladenia vzduchu tak spoznáte skutočne veľmi rýchlo. Hlučnosť 65 dB síce neprepočujete, nie je to však toľko, aby dokázala prehlušiť bežný hovor.

Tristar AC-5477 Klimatizácie Tristar
Parameter/Model Ayrton AYM-07P Eurom Polar 9901 Tristar AC-5477
Chladiaci výkon 7 000 BTU/h 9 000 BTU/h 7 000 BTU/h
Spotreba 0,8 kWh/h 1 kWh/h 0,8 kWh/h
Hlučnosť 63 dB 55–65 dB 65 dB
Energetická trieda A A A
Výkon 2 100 W 2 600 W 2 050 W
Počet rýchlostí 3 3 2
Dosah chladenia 43 m³ 100 m³ 60 m³
Funkcie Odvlhčovanie, ventilátor Odvlhčovanie, ventilátor,
automatické vypnutie,
pojazdové kolieska
Odvlhčovanie, ventilátor,
pojazdové kolieska
Diaľkové ovládanie

Mobilná aplikácia

Umývateľný filter


Rozmery 80,5 × 30,4 × 35,8 cm 81 × 33 × 35,5 cm 88 × 38 × 32 cm
Hmotnosť 24 kg 20 kg 18 kg

Najlepšie mobilné klimatizácie – Zlatá stredná cesta

Táto kategória predstavuje najlepší pomer ceny a výkonu. Navyše pribúdajú niektoré zaujímavé funkcie, ktoré rozširujú možnosti použitia mobilnej klimatizácie. Samozrejmosťou je energetická úspornosť (žiadny z vybraných modelov nie je horší ako trieda A). Diaľkové ovládanie je v tejto kategórii tiež absolútnym štandardom, rovnako tak aj relatívne ľahká manipulácia. V tomto smere navyše vybrané modely vychádzajú používateľovi v ústrety integrovanou rukoväťou alebo kolieskami.

Whirlpool PACB21HP

Whirlpool PACB212HP

 • Chladiaci výkon 11 942 BTU/h
 • Spotreba 1,3 kWh/h
 • Hlučnosť 64 dB

Whirlpool PACB212HP privádza klimatizácie do čím ďalej tým širšej skupiny zariadení, ktoré sa môžu chváliť inteligentnými funkciami. Zvládne chladenie, odvlhčovanie, kúrenie aj ventiláciu, a to všetko v úspornej energetickej triede A. Nosnou funkciou je Around, ktorá vďaka čidlu v diaľkovom ovládači vie, kde sa práve nachádzate, chladenie tomu prispôsobí a postará sa o rovnomernú klímu v celom byte. Navyše, všetko môžete nechať na klimatizáciu – vďaka funkcii 6. zmysel dokáže sama nastaviť tú najvhodnejšiu kombináciu chladenia, ventilácie a odvlhčovania. A konečne je tu aj Sleep mode, ktorý nastaví ideálne podmienky na spánok.

Whirlpool PACB212HP Klimatizácie Whirlpool
Rohson R-888 Genius Wi-Fi Siberian Husky

Rohnson R-888 Genius Wi-Fi
Siberian Husky

 • Chladiaci výkon 12 000 BTU/h
 • Spotreba 1,3 kWh/h
 • Hlučnosť 64 dB

Mobilná klimatizácia Rohnson R-888 je určená pre pomerne veľké priestory. Zvládne totiž uchladiť aj 125 m³ s celkom nízkou spotrebou, s ohľadom na výkon. Najväčším krokom vpred je možnosť klimatizáciu ovládať na diaľku prostredníctvom mobilného telefónu. V aplikácii si upravíte teplotu, nastavíte časovač alebo napríklad spustíte obľúbený režim Sleep. Ten sa automaticky postará o to, aby bola teplota a vlhkosť vzduchu ideálna pre váš spánok. Nevyhnutnou súčasťou je aj ventilátor, ktorý vzduch v miestnosti príjemne „našuchorí“.

R-888 Siberian Husky Klimatizácie Rohnson
Sencor SAC MT1224CH

Sencor SAC MT1224CH

 • Chladiaci výkon 12 000 BTU/h
 • Energetická tr. A, výrobca údaj o spotrebe neposkytuje
 • Hlučnosť 65 dB

Praktickosť klimatizácie Sencor SAC MT1224CH podčiarkujú štyri integrované kolieska, ktoré spoločne s rukoväťou výrazne zlepšujú možnosti manipulácie. Je určená pre menšie priestory, maximálne do 41 m³. Klimatizácia Sencor pracuje v štyroch režimoch použitia – chladenie, kúrenie, odvlhčovanie a samostatný ventilátor. Na chladenie sú k dispozícii štyri režimy podľa výkonu, kúrenie je možné nastaviť až na teplotu 32 °C. Klimatizácia navyše vďaka umývateľnému filtru veľmi úspešne eliminuje vírenie prachu v miestnosti.

Sencor SAC MT1224CH Klimatizácie Sencor
Parameter/Model Whirlpool PACB212HP Rohnson R-88
Gemius Wi-Fi
Siberian Husky
Sencor SAC MT1224CH
Chladiaci výkon 11 492 BTU/h 12 000 BTU/h 12 000 BTU/h
Spotrebič 1,3 kWh/h 1,3 kWh/h
Hlučnosť 64 dB 64 dB 65 dB
Energetická trieda A A A
Výkon 3 500 W 1 345 W 1 230 W
Počet rýchlostí 3 3 4
Spôsob chladenia Vzduch Vzduch Vzduch
Dosah chladenia 120 m³ 125 m³ 41 m³
Funkcie Odvlhčovanie, kúrenie, 
ventilátor, automatické vypnutie, pojazdové kolieska, nočný režim
Odvlhčovanie, ventilátor, kúrenie Odvlhčovanie, ventilátor, kúrenie, automatické vypnutie, pojazdové kolieska
Diaľkové ovládanie


Mobilná aplikácia


Umývateľný filter


Rozmery 74,4 × 44,8 × 40 cm 83,5 × 38,5 × 40,5 cm 65,9 × 44 × 32,5 cm
Hmotnosť 35 kg 35,5 kg 29 kg

Najlepšie mobilné klimatizácie – Pre náročných

Rad zaujímavých funkcií a veľký výkon chladenia. To sú vlastnosti, ktoré spájajú trojicu v najvyššej kategórii klimatizácií určených pre náročných zákazníkov. Uvedené typy klimatizácií sú vo svojich vlastnostiach viac či menej porovnateľné, so žiadnou z nich rozhodne vedľa nesiahnete a líšia sa len v drobnostiach. V každom prípade sa vám dostane vysoká spoľahlivosť, jednoduché ovládanie a výkon, ktorý vám prinesie vytúžené ochladenie v horúcich mesiacoch.

Electrolux WP71-265WT

Electrolux WP71-265WT

 • Chladiaci výkon 9 000 BTU/h
 • Spotreba 0,8 kWh/h
 • Hlučnosť 64 dB

Klimatizácia Electrolux WP71-265WT na prvý pohľad zaujme svojím valcovitým dizajnom. Klimatizácia zvláda chladenie, kúrenie, odvlhčovanie, vetranie, prípadne sa môžete spoľahnúť na automatický režim v rozmedzí 17 až 30 °C, ktorý všetky parametre nastaví sám podľa okolností. Klimatizácia je určená pre miestnosti do rozmeru 40 m³, kde sa funkcia AirSurround postará o optimálnu cirkuláciu vzduchu v priestore. K dispozícii sú tri stupne výkonu. Všetky nastavenia, vrátane časovača či režimu spánku, ľahko upravíte prostredníctvom jednoduchej mobilnej aplikácie alebo pomocou prehľadného LED displeja a tlačidiel na tele klimatizácie. Viac informácií čítajte v našej recenzii.

Electrolux WP71-265WT Klimatizácie Electrolux
Sakura STAC 15 CPA/NB

Sakura STAC 15 CPA/NB

 • Chladiaci výkon 14 000 BTU/h
 • Spotreba 1,68 kWh/h
 • Hlučnosť 56 dB

Vysoký výkon zahalený do moderného dizajnu – to sú základné charakteristiky mobilnej klimatizácie Sakura STAC 15 CPA/NB. Klimatizácia je viacúčelová, pracuje v trojici režimov – chladenie, ventilácia a odvlhčovanie, ktoré má navyše nezvyčajne vysoký výkon 2,6 litra za hodinu. Kondenzát sa v klimatizácii nezhromažďuje vďaka automatickej podpore vyparovania kondenzátu – a to je najväčší rozdiel oproti ostatným klimatizáciám. Nie je tak nutné vylievať nádobku s vodou. Prúdenie vzduchu možno pre optimálnu pohodu bez pocitu prievanu viesť buď smerom nahor, alebo nadol. Na pohodlné presúvanie klimatizácie oceníte kolieska a hodiť sa určite bude aj diaľkové ovládanie. Klimatizácia je navyše veľmi tichá.

Sakura STAC 15 CPA/NB Klimatizácie Sakura
Rohnson R-890 Siberian Tiger

Rohnson R-890 Siberian Tiger

 • Chladiaci výkon 14 000 BTU/h
 • Spotreba 1,5 kWh/h
 • Hlučnosť 64 dB

S klimatizáciou Rohnson R-890 Siberian Tiger prinesiete chlad aj do veľkých priestorov s rozlohou až 150 m³. Jej poznávacími znakmi sú vysoký výkon 14 000 BTU/h, vysoká energetická úspora (trieda A) a nízka hlučnosť. Model Siberian Tiger umožňuje tri úrovne chladenia, komfortnému pocitu navyše pomôže režim ventilátora, ktorý vytvára príjemný vánok, a pocit ochladenia je tak oveľa rýchlejší a intenzívnejší. Aj tu môžeme počítať s časovačom aj prachovým filtrom s možnosťou veľmi jednoduchého vybratia a očistenia pod prúdom vody.

R-890 Siberian Tiger Klimatizácie Rohnson
Parameter/Model Electrolux WP71-265WT Sakura STAC 15 CPA/NB Rohnson R-890 Siberian Tiger
Chladiaci výkon 9 000 BTU/h 14 000 BTU/h 14 000 BTU/h
Spotreba 0,8 kWh/h 1,68 kWh/h 1,5 kWh/h
Hlučnosť 64 dB 56 dB 64 dB
Energetická trieda A+ A A
Výkon 900 W 4 400 W 1 490 W
Počet rýchlostí 3 3 3
Spôsob chladenia Vzduch Vzduch
Vzduch
Dosah chladenia 40 m³ 100 m³
150 m³
Funkcie Odvlhčovanie, kúrenie, ventilátor, pojazdové kolieska Odvlhčovanie, ventilátor, automatické vypnutie, pojazdové kolieska Odvlhčovanie, ventilátor, nočný režim
Diaľkové ovládanie


Mobilná aplikácia


Umývateľný filter


Rozmery 95,5 × 38,8 × 38,8 cm 77,5 × 36,5 × 56,8 cm 77 × 41 × 44 cm
Hmotnosť 35,5 kg 40 kg 33,5 cm
WEB11