Obnoviť stránku

Ako vybrať grafickú kartu v druhej polovici roku 2022?

Aktualizované • Autor: Michal Rybka

V poslednej dobe ovplyvnilo trh s grafickými kartami niekoľko významných faktorov. Tým prvým bol pokles miningu kryptomien, ktorý znížil dopyt po grafických kartách zo strany ťažiarov. Ďalším faktorom bol príchod LHR (Low Hash Rate) modelov grafík, ktoré sťažili život minerom, ale potešili hráčov, pretože pre nich urobili grafické karty dostupnejšími. A nakoniec aj príchod nových grafík NVIDIA RTX 4080 a 4090 s najvyšším výkonom a najnovšími grafickými technológiami. Vďaka tomu je dnes z čoho vyberať a ľahšie si možno zaobstarať nový herný stroj alebo spraviť tak dlho očakávaný upgrade grafického hardvéru!

i

Obmedzenie LHR na grafických kartách GeForce padlo! Čo môžeme očakávať? Zistíte v našom staršom článku.

Herný PC

Napokon môžeme kupovať grafiky! – OBSAH

  1. Naozaj potrebujete dedikovanú grafiku?
  2. Čo je potrebné okrem grafiky
  3. Základné hranie vo Full HD
  4. Cestou k 4K hraniu
  5. Tie najnovšie: NVIDIA RTX 4080 a 4090

Naozaj potrebujete dedikovanú grafiku?

Pokiaľ nie ste príliš náruživí hráči a nechcete investovať do grafiky veľa peňazí, stojí za zváženie otázka, či ju vôbec potrebujete. Rad procesorov dnes obsahuje integrovanú grafiku (iGPU), ktorá skutočne neponúka žiadne ohromujúce herné výkony, ale pohodlne stačí na bežnú prácu, sledovanie videa – a vlastne aj na základné nenáročné hranie.

Integrované grafiky sú svojim výkonom porovnateľné s tými základnými dedikovanými grafikami a hodia sa skôr pre staršie a nenáročné tituly. Výhodou je ich minimálna spotreba a fakt, že ich v základných kancelárskych zostavách dostávate v cene. Prekvapivo dobre a efektívne akcelerujú video, takže pokiaľ patríte skôr medzi ľudí, ktorí sa pozerajú na herné streamy a na video, môže vám integrovaná grafika vyhovieť veľmi dobre.

i

Čo je dedikovaná grafická karta? V našom článku nájdete podrobné porovnanie.

Kúpa skutočne najlacnejších dedikovaných grafík je problematická v tom zmysle, že často neprináša nejaké radikálne navýšenie výkonu oproti integrovanej grafike, najmä keď má počítač dosť rýchlej pamäte, ktorá býva v prípade integrovanej grafiky limitujúcim faktorom. Pri náročných tituloch vás najlacnejšia grafika svojim výkonom rovnako nespasí, takže ak naozaj plánujete hrať, je lepšie ich preskočiť a ísť do vyššej kategórie rovno.

NVIDIA RTX 3050: recenzie a test

Čo je potrebné okrem grafiky

Pri moderných hrách je dôležité mať v počítači nielen dostatočne výkonnú grafiku, ale aj ostatné komponenty. Základom je rozumný šesťjadrový procesor aspoň strednej triedy, najmenej 16 GB RAM a dostatočne veľký SSD disk. Hráči môžu siahnuť aj po relatívne pomalších Quad Cell SSD, ktoré nevynikajú ani rýchlosťou zápisu, ani životnosťou, ale sú cenovo dostupné a dovoľujú rýchle načítanie, čo je v prípade hier dôležité.

Pre hráčov je v prípade úložiska dôležité práve to, že ide o SSD, ktoré dovoľuje rýchle náhodné načítanie. Moderné platňové harddisky majú síce obrie kapacity, ale k malým súborom pristupujú pomaly, čo je problém. Pri upgrade staršieho systému je preto výhodnejšie siahnuť aj po SATA SSD, ak sa počítač nedá vybaviť modernými M.2 SSD diskami – aj tie ponúkajú rýchly prístup a načítanie.

Herná klávesnica

Výkon procesorov v posledných rokoch nerástol skokovo, takže ak máte starší štvorjadrový procesor, jeho výmena nie je prioritou a môže celkom dobre stačiť. Pokiaľ upgradujete pamäť RAM napríklad z 8 GB, je samotné rozšírenie na vyššiu kapacitu lepšou výhodou ako výmena za modernejší typ pamätí, s ktorými obvykle budete musieť meniť aj dosku – a v zásade aj všetko ostatné. Upgradovať na viac ako 32 GB naopak nemá zmysel, hry sú optimalizované pre menšie dostupné pamäte.

Náruživí hráči by sa naopak mali zamyslieť nad tým, či nechcú siahnuť po herných perifériách, obzvlášť mechanické herné klávesnice a odľahčené herné myši môžu ponúkať pri hraní veľkú výhodu. Dnes je nutnosťou mať aspoň solídne internetové pripojenie, ktoré dovolí sťahovanie hier a online hranie, prípadne nepopulárne, ale stále nás sprevádzajúce trvalo online protipirátske kontroly.

i Akú grafickú kartu vybrať?

Základné hranie vo Full HD

Pokiaľ naozaj chcete hrať, je potrebné rozhodnúť sa hlavne pre rozlíšenie, v ktorom chcete hrať. Dnes je základom Full HD, teda 1 920 × 1 080, čo je najmenšie rozumné rozlíšenie pri moderných monitoroch. Na také hranie sa hodia základné modely od NVIDIE: GTX 1060, 1650, 1660, RTX 2060 a 3080. AMD ponúka v rovnakej výkonnostnej kategórii RX 5500, 5600 a 6500. Vyššia rodina znamená nielen vyšší výkon, ale aj modernejšie dostupné technológie, preto platí, že 3060 je lepšia ako 2060 a lepšia ako 1060. Pri starších modeloch však môžete naraziť na lákavé zľavy, takže odporúčam konkrétny model grafiky vždy overovať pri benchmarkoch v recenziách, aby ste vedeli, ako sa daný model chová vo vašich obľúbených hrách.

Ak máte na výber medzi menšou a väčšou pamäťou na grafike, pamätajte, že pri najnižšej triede grafík býva ich pamäť nezriedka limitujúcim faktorom. Neovplyvňuje síce priamo rýchlosť renderovania, ale moderné hry sú často náročné na pamäť, takže menšia kapacita nedovoľuje používať textúry vo vyššom rozlíšení, prípadne môže predstavovať ďalšie limity. Vyššia je teda lepšia.

AMD vs. NVIDIA

V prípade najnižšej kategórie grafík môžete zabudnúť na moderné a pokročilé funkcie, ako je ray tracing, ale o to vám ako základnému hráčovi zrejme aj tak nejde. Ich výhodou je relatívna cenová dostupnosť a solídny výkon pri nízkej spotrebe a hlučnosti. Je prakticky vždy lepšie siahnuť po modeli s veľkorysejšie pojatým chladením, ale v prípade základnej kategórie kariet obvykle nie je hlučné a jeho rozmery nie sú limitujúcim faktorom ani pre kompaktnejšie skrine.

Vždy však pamätajte, že si musíte premerať voľný priestor v skrini a skontrolovať, koľko voľných pozícií máte pod slotom na grafickú kartu. Dnes je smutným faktom to, že karta zaberajúca dva sloty sa považuje za štíhlu: Tie najväčšie karty zaberú pokojne štyri sloty na výšku a sú také ťažké, takže potrebujú buď spevnené sloty, alebo špeciálnu podperu!

Pokiaľ nič z toho vo svojom staršom stroji nemáte, je asi lepšie zmieriť sa práve so základnou triedou. Taká NVIDIA RTX 3060 ponúka moderné funkcie, solídny výkon – a zrejme v jej prípade nebudete mať problém s upgradom, bude vám stačiť aj váš súčasný napájací zdroj.

Cestou k 4K hraniu

Veľmi populárne je dnes rozlíšenie monitora QHD, teda 2560 × 1440 bodov. Je na ceste ku 4K rozlíšeniu, ale efektívne má iba polovicu pixelov – 2K. Pre toto rozlíšenie sú optimálne grafiky strednej triedy, ako je NVIDIA GTX 1070, RTX 2070, 2080, 3060 Ti a 3070. AMD potom kontruje grafikami RX 5700, 6600 a 6700.

Tieto karty ponúkajú podstatne vyšší výkon, ktorý hravo utiahne dvojnásobný počet vykresľovaných pixelov, aj keď ide už o grafiky drahšie a náročnejšie na energie. Tu sa tiež dostávame k väčším a ťažším modelom, pri ktorých je vhodné skontrolovať nielen to, či máte dostatok miesta vo svojej počítačovej skrini, ale aj či je dostatočne dimenzovaný napájací zdroj. Ten by sa mal pohybovať medzi 600 až 700 wattmi, aby ponúkal dostatočnú rezervu.

V prípade, že chcete hrať na 4K monitore alebo 4K televízore, prichádza na rad to najlepšie z minulej generácie grafických kariet. V prípade grafík NVIDIA ide o modely RTX 3080, 3080 Ti a 3090, tábor AMD potom kontruje modelmi RX 6800 a 6900. Ide o karty veľké, rozmerné a celkom pažravé, ale s príchodom novej generácie grafík sa dajú získať za celkom rozumnú cenu. Určité nemilé voľby tu predstavujú hry s kapacitou osadenej pamäte, kedy nezriedka výkonnejšie modely majú menšiu kapacitu pamäte ako Ti verzie s nižším výkonom – v prípade 4K sa však veľká kapacita pamäte hodí vždy. Váš zdroj v počítači by mal mať aspoň 700 – 850 wattov, aby mal dostatočnú rezervu pre všetky komponenty.

V tomto prípade ide o voľbu trochu komplikovanú, pretože ide skôr o voľbu srdcom ako rozumom. Moderné grafiky sú drahé – a rozum hovorí, že stačí siahnuť po grafike strednej triedy a stiahnuť detaily, zatiaľ čo srdce chce to najlepšie. A to najlepšie už vyše mesiaca nie je rad NVIDIA RTX 3000, ale rad RTX 4000: A aj keď uvidíte zaujímavé ponuky na starší rad, tá nová vás môže zlákať nielen vyšším výkonom, ale aj lepšou podporou raytracingu a novej technológie DLSS 3.0, ktorá je schopná dopočítavať medzisnímky medzi existujúcimi snímkami, a zvyšovať tak počet vykreslených snímok za sekundu bez dodatočných nárokov na výkon počítača!

Tie najnovšie: NVIDIA RTX 4080 a 4090

Najmodernejšie a najvýkonnejšie karty od NVIDIE sú určené hlavne pre tých najnáročnejších hráčov. Ponúkajú nekompromisný výkon a najnovšie technológie, ale tiež majú niekoľko vlastností, ktoré treba vziať do úvahy. Najprv: nie sú to karty ani lacné, ani malé – a majú celkom veľkú spotrebu. Ich nároky na napájanie sú také veľké, že pre nich vznikol nový štandard napájacieho kábla, ktorý je doplnený dátovou komunikačnou linkou medzi zdrojom a grafickou kartou. Pri najvyšších modeloch tak bude vhodné siahnuť nielen po zdroji s aspoň 850 W, ale ideálne aj s novým prepojením, aby nedochádzalo k preťažovaniu zdroja alebo jeho jednotlivých napájacích vetiev. Pokiaľ uvažujete o upgrade grafiky na tieto modely, zvážte aj výmenu počítačového zdroja za novší, kompatibilný so štandardom PCIe Gen5 (12VHPWR)!

Ďalším chytákom je to, že NVIDIA ponúka dva modely grafiky RTX 4080: model so 12GB RAM a model so 16GB RAM. Okrem toho, že sa tieto dve grafiky líšia pamäťou, odlišujú sa aj typom jadra a grafickým výkonom. Model so 16 GB je výkonnejší čiže ide efektívne o rôzne grafické karty, aj keď sa volajú prakticky rovnako.

Najvýkonnejšie grafické karty majú zmysel najmä pre náročných hráčov, ktorí chcú hrať hlavne v 4K alebo 8K a s použitím najmodernejších technológií, ako je raytracing alebo DLSS 3.0. Nevýhodou potom nebude len ich vyššia cena, ale aj nároky na energiu, ktoré je potrebné vziať v čase zvýšených cien do úvahy. 

Michal Rybka

Michal Rybka

Michal Rybka je publicista a nadšenec s 20 rokmi skúseností v IT a gamingu. Je kurátorom AlzaMuzea a YouTube kanála AlzaTech. Napísal niekoľko fantasy a sci-fi poviedok, ktoré vyšli v knižnej podobe, a pravidelne pokrýva piatkový obsah na internetovom magazíne PCTuning.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB17