Mikrofón je zariadenie určené na nahrávanie zvuku. Pri jeho výbere dbajte najmä na druh mikrofónu, na čo ho chcete používať a nezabudnite si premyslieť ani to, ako ho budete pripájať k ďalším zariadeniam. Profesionáli sa môžu zamerať aj na hodnoty typu impedancia, citlivosť alebo rozsah frekvencií.
Mikrofón sa môže používať mnohými spôsobmi, poďme sa pozrieť na tie najčastejšie.
Ručné mikrofóny je možné buď uchopiť do ruky, alebo dať na stojan. Sú vhodné pre všetky príležitosti, používajú ich ako profesionáli, tak laici.
Klopové mikrofóny sú určené na pripnutie na oblečenie. Často ich používajú napríklad moderátori.
Stolové mikrofóny sa kladú na stôl, sú vhodné na domáce použitie, ale napríklad aj na predchystané prejavy. Vhodné aj pre skypové hovory a videokonferencie.
Ručné
Klopové
Stolné
Mikrofón podľa pripojenia
Pri výbere nezabudnite na to, k čomu a ako budete mikrofón pripájať. V zozname je prehľad tých najpoužívanejších konektorov.
USB mikrofón disponuje štandardným konektorom, aby sa dal pripojiť mikrofón k PC s operačným systémom Windows.
Lightning patrí medzi konektory na pripojenie k MACu.
Micro USB aby sa dal pripojiť mikrofón na mobil alebo tablet.
Bezdrôtové pripojenie býva najčastejšie pomocou technológie Bluetooth.
XLR konektor pre profesionálne modely. Najčastejšie je 3-pinový a pripája sa do mixážnych pultov alebo iných profesionálnych systémov.
i
Hľadáte audio káble k vašej audiotechnike? Navštívte našu kategóriu reproduktorové káble a vyberte si ten správny.
Mikrofón podľa druhu
Najmä pri drahších a profesionálnych mikrofónoch sa rozlišuje konštrukcia mikrofónu.
Dynamické mikrofóny sú vhodné pre otvorené vystúpenia, živé vstupy, hudobnú produkciu atď. Úplne dostačujú ale aj na bežné domáce použitie, napr. pre hovory cez Skype.
Kondenzátorové mikrofóny sú vhodné najmä na štúdiové účely. Majú vyššiu citlivosť a nižší šum. Kondenzátorový mikrofón je nutné samostatne napájať.
Smerové charakteristiky
Smerová charakteristika určuje, z akého smeru a s akou citlivosťou mikrofón zvuk sníma. V tabuľke uvádzame tie najbežnejšie typy.
Všesmerový sníma rovnako zo všetkých smerov a nemusí byť natočený k zdroju zvuku. Sníma nielen zdroj zvuku, ale aj jeho okolie.
Kardioidný sníma najviac na vlastnej osi. Ostatné smery sú potlačované a zo zadnej strany je snímanie minimalizované.
Osmičkový umožňuje snímanie z dvoch protiľahlých smerov, najviac potlačený je zvuk prichádzajúci z pravého uhla.
Prepínateľný umožní prepínanie medzi uvedenými charakteristikami.
Mikrofóny – na čo pri nich nezabudnúť?
Impedancia je fyzikálna veličina charakterizujúca striedavý elektrický obvod, ktorý sa používa v mikrofónoch. Táto hodnota je dôležitá. ak chcete pripojiť zosilňovače.
Citlivosť mikrofónu je pomer výstupného napätia a akustického tlaku, ktorý toto napätie vybudil. Čím je toto číslo vyššie, tým drobnejšie zmeny dokáže mikrofón zaznamenať a nahrať.
Rozsah frekvencií udáva rozmedzie hodnôt frekvencií, ktoré je mikrofón schopný zaznamenať. Zjednodušene sa dá povedať, že čím vyšší rozsah mikrofón má, tým viac zvukov dokáže zaznamenať.
Protiveterná ochrana je najčastejšie tvorená molitanom a zabraňuje prenosu zvukov, ktoré vytvára vietor. Hodí sa najmä pri výstupoch na otvorených priestranstvách.
Napájanie je vyžadované niektorými typmi mikrofónov. Medzi najčastejšie napájanie patrí „fantómové napájanie“, kedy je mikrofón so zariadením spojený pomocou konektora XLR. Ďalšie časté napájanie je pomocou klasických AA batérií.
Zosilňovače sú elektronické zariadenia, ktorých primárnym účelom je zosilnenie výstupného signálu, aby bol dostatočne silný na ďalšie použitie.
Mikrofón mení akustickú energiu, teda zvuk, na energiu elektrickú. Jedná sa o zariadenie so širokým rozsahom využitia. V tejto sekcii nájdete rôznorodú škálu mikrofónov, či už je to podľa ich využitia alebo spôsobu spracovania akustického signálu.
Pre komunikáciu s priateľmi či kolegami zvoľte stolný mikrofón. Mikrofóny k PC bývajú vyvedené v jednoduchej konštrukcii a nezaberajú takmer žiadne miesto na pracovnom stole. Nielen preto sú stolové mikrofóny často používané ako domáce či kancelárske mikrofóny. Vyberte si zo stolových mikrofónov výrobcu Trust.
Kondenzátorové aj dynamické mikrofóny
V širokej ponuke sekcie mikrofónov nájdete kondenzátorové mikrofóny vhodné na štúdiové účely alebo dynamické mikrofóny pre hudobné vystúpenia. Líšia sa od seba okrem iného spôsobom spracovania akustického signálu. Pre snímanie vzdialeného zdroja signálu siahnite po smerovom mikrofóne. Veľký výber, vrátane mikrofónov pre iPhone, u nás nájdete napríklad pod značkou RODE.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.