Obnoviť stránku

Výživa detí alebo čo by nemalo chýbať v jedálničku dojčiat a batoliat

Aktualizované

Už od prvého pohľadu na svet je dôležité dbať na to, čo naše deti jedia a čo zahŕňa ich jedálniček. Všetko, čo dávame do organizmu, sa nám totiž vracia v podobe silnej imunity a zdravia, alebo naopak zdravotnými problémami. Zdravý jedálniček u detí je preto obzvlášť dôležitý a mal by byť pestrý a plný živín, vitamínov a minerálov. Čo by mala strava detí obsahovať, ktoré jedlá pre deti sú vhodné a ktoré nie a ako postupne zavádzať špecifické typy potravín, aby ich citlivý detský organizmus ľahko vstrebal?

Výživa detí

Kapitoly článku: Výživa detí alebo čo by nemalo chýbať v jedálničku dojčiat a batoliat

Najlepšia strava pre dojčatá

Ak je to možné, je pre deti minimálne do 6 mesiacov najlepším možným zdrojom živín materské mlieko. Táto zázračná tekutina v sebe totiž obsahuje presne tie látky, ktoré dieťa práve v danom veku potrebuje a jeho zloženie sa v priebehu mesiacov upravuje podľa potrieb a rýchlosti vývoja bábätka. Plne dojčené deti do šiestich mesiacov nepotrebujú konzumovať nič iné (s výnimkou vitamínov D a K).

Materské mlieko ako zdroj výživy číslo jeden

V období okolo pôrodu sa tvorí tzv. kolostrum, ktoré novorodencovi poskytuje v prvých dňoch života všetko, čo si jeho telíčko žiada, vrátane veľkého množstva protilátok na ochranu pred infekciami. Klasické materské mlieko však nie je o nič menej výživné – obsahuje dôležité látky pre bábätká, ako sú proteíny, tuky, laktóza, vitamíny, železo a minerály. Dieťa z neho čerpá tiež prebiotiká na ochranu proti mikróbom (materské mlieko obsahuje viac ako 130 zložitých cukrov chrániacich vnútornosti), tuky pre zdravý vývoj a rast a stovky zdraviu prospešných proteínov. Je to skrátka kokteil zdravia, ktorý sa dieťaťu oplatí dopriať a ktorý prináša výhody ako pre bábätká, tak pre mamičky.

Zavádzanie príkrmov u nedojčených detí

Niekedy bohužiaľ zdravotné problémy alebo nedostatok mlieka neumožnia plné dojčenie počas odporúčaného času. Nedojčené deti ale v žiadnom prípade nič nepostrádajú. V tomto okamihu totiž prichádza na rad dojčenské mlieko.

i

Výber dojčenského mlieka závisí predovšetkým od veku dieťaťa. Ak si nie ste istí, ktoré zvoliť, prečítajte si článok s názvom Dojčenské mlieka a ako vybrať to správne.

Do 4. mesiaca môžu jesť deti iba mlieko, pretože predčasné podávanie príkrmov by im mohlo spôsobiť zažívacie a iné problémy. Od 4. mesiaca sa potom výživa dojčiat rozširuje o detské príkrmy a postupne o rozmixovanú stravu, kedy si dieťa pomaly začne zvykať na nové chute. A až okolo 7. mesiaca a neskôr možno zaraďovať tiež pevnú stravu: zeleninu, ovocie a ďalšie potraviny ideálne v roztlačenej podobe s kúskami na hryzenie. Postupom času totiž deťom začne chýbať väčší prísun bielkovín, železa či minerálnych látok a obyčajné dojčenie už nestačí. Indikátorom je zvyčajne znížené priberanie na hmotnosti.

Hmotnosť bábätka podľa mesiacov a priberanie dojčaťa – tabuľka

Pre predstavu, ako rýchlo bábätko priberá na hmotnosti a v akých rozmedziach sa hodnoty pohybujú, uvádzame orientačnú hmotnosť bábätka podľa mesiacov. Maximálna hmotnosť a výška sú skôr pre chlapčekov, dievčatká by ich mali mať nižšie. Minimálna hmotnosť a výška sú zase skôr hodnotou pre dievčatká, chlapci by mali vážiť a merať viac.

Čas od pôrodu
Hmotnosť bábätka
Výška bábätka
1. mesiac 3 – 5,5 kg
50,5 – 58 cm
2. mesiac 3,5 – 6,5 kg
54 – 61,5 cm
3. mesiac 4 – 7,5 kg
57 – 65,5 cm
4. mesiac 4,5 – 8,5 kg
59,5 – 68 cm
5. mesiac 5,1 – 9,1 kg 61,5 – 70,5 cm
6. mesiac 5,6 – 9,7 kg 63 – 72,5 cm
7. mesiac 6 – 10,2 kg 65 – 74 cm
8. mesiac 6,4 – 10,7 kg 66 – 75,5 cm
9. mesiac 6,7 – 11,1 kg 67,5 – 77 cm
10. mesiac 7 – 11,5 kg 68,5 – 78 cm
11. mesiac 7,3 – 11,9 70 – 79,5 cm
12. mesiac 7,6 – 12,2 kg 71 – 81 cm

i

Kedy začať s príkrmami a ako na to, vám odhalí podrobný článok o príkrmoch, kde je strava dojčaťa detailne opísaná vrátane prehľadnej tabuľky.

Čo môže jesť ročné dieťa – jedálniček ročného dieťaťa

Od jedného do troch rokov by mala byť strava predovšetkým ľahko stráviteľná a nenáročná na hryzenie. Dieťa totiž ešte nie je schopné úplne požuť tuhé sústa, a preto prehĺta väčšie kusy jedla. To zhoršuje činnosť čriev, ktorá pokrm ešte nevie úplne stráviť, a rovnako sa tým znižuje prísun živín do organizmu. Podávaním veľkých a tuhých pokrmov môže dokonca dôjsť až k spomaleniu priberania dieťaťa na hmotnosti. Čo teda môže jesť ročné dieťa, aby si s tým jeho telíčko ľahko poradilo? Jedálny lístok ročného dieťaťa by mal byť bohatý na živiny, vitamíny a minerály a mal by obsahovať nekorenené a nesmažené jedlá s minimom soli.

Kaše a čerstvé ovocie
Kaša a ovocie – to je presne to, čo môže jesť ročné dieťa – chutná a ľahko stráviteľná pochúťka.

Jedálniček pre deti okolo jedného roka sa môže skladať z týchto potravín a pokrmov:

  • Materské alebo pokračovacie mlieko,
  • obilné kaše (pšenové, pohánkové, ovsené, špaldové, viaczrnné),
  • čerstvé ovocie (varené – desiata, čerstvé mixované alebo stláčané),
  • zelenina (varená alebo čerstvá mixovaná alebo pučená),
  • chlieb a biele pečivo,
  • piškóty,
  • jogurty,
  • mäkký syr,
  • ovocné kapsičky,
  • zeleninové polievky a vývary,
  • chudé kuracie mäso, bravčové, hovädzie a ryby (ideálne mixované),
  • ryža,
  • cestoviny,
  • zemiaková kaša,
  • cereálie,
  • žĺtok,
  • puding,
  • med,
  • palacinky s obsahom ovocného príkrmu,
  • voda, čaj, riedená ovocná šťava.

Na sladkosti dieťa neučte. Malé deti nepoznajú „chuť na sladké“, a teda nemajú potrebu sladkosti konzumovať. Teda čím neskôr im cukry predstavíte, tým lepšie. Čo najdlhšie skúste v jedálničku pre deti udržať ako hlavné cukry tie prírodné z ovocia.

Výživa batoliat – jedlá pre deti od jedného do troch rokov

  • Deťom od jedného roka do dvoch rokov neobmedzujte konzumáciu tukov (ani keď majú nadváhu). Podiel energetického príjmu z tukov za deň by nemal byť nižší ako 35 %. To predovšetkým preto, že je cholesterol jednou zo základných súčastí steny buniek. Majte na pamäti, že jedlá pre deti obsahujúce tuky nie sú nič zlé, ba naopak.
  • Strava batoliat od dvoch rokov by už naopak nemala mať viac ako 35 % podielu tukov. Tuky sú ale dôležité z hľadiska prísunu zinku, železa aj vitamínu B12. V prípade, že má vaše dieťa stále nadváhu, je vhodné poradiť sa s detským lekárom.
  • Batoľa by malo za deň vypiť/zjesť približne 300 – 500 ml mlieka v podobe plnotučného mlieka, mliečnej batoľacej výživy, jogurtu, syra alebo pudingu. Mlieko a mliečne výrobky totiž obsahujú vápnik potrebný na vývoj pevných a silných kostí. Avšak materské mlieko je stále tekutinou číslo jeden. Ak je to možné, dojčite.
  • Od osemnástich mesiacov je možné deti postupne kŕmiť tiež strukovinami, mäkkými varenými v neslanej vode.
  • Vláknina má v jedálničku pre deti význam v regulácii ich trávenia a v predchádzaní zápche a hnačkám. Nič sa ale nemá preháňať. Veľké množstvo vlákniny môže mať opačný efekt, a teda zápchy a hnačky naopak privodiť.
Zelenina pre deti do 3 rokov
Varená zelenina je vďačnou stravou a patrí medzi obľúbené jedlá pre deti. Dobre sa je a malé telíčko zásobuje množstvom živín.

Nevhodné potraviny pre deti do 3 rokov

Existujú potraviny, pri ktorých by ste mali byť na pozore a ktoré nie je vhodné bez predchádzajúceho pomalého vyskúšania pridávať na jedálniček pre deti. Pre dieťa totiž môžu byť ťažko stráviteľné alebo môžu vyvolať alergické reakcie.

Čo nesmie jesť ročné dieťa a deti do 3 rokov? Kozie a sójové mlieko (sóju môžu deti konzumovať len v obmedzenom množstve, pretože obsahuje antinutričné látky znižujúce využitie ďalších živín zo stravy a estrogény), vnútornosti a tučné mäso, perlivé a sladené nápoje, celozrnné pečivo a huby sa tiež neodporúčajú, alebo len v menšej miere tzv. na chuť. Po konzumácii týchto potravín by mu bolo veľmi ťažko. Vláknina pre deti je dôležitá, ale oveľa lepšie stráviteľná bude z bieleho pečiva. Maximálny príjem vlákniny u detí do 3 rokov by sa mal pohybovať do cca 7 gramov vlákniny denne (jeden celozrnný rožok obsahuje 3 – 5 gramov vlákniny).

Rovnako buďte veľmi opatrní aj pri podávaní exotického ovocia. Citrusové plody ako ananás, mango alebo kivi môžu spôsobiť alergiu. Obozretní by ste mali byť aj v prípade jahôd, malín, egrešov či ríbezlí. Ako ovocie, tak zeleninu vždy vyskúšajte v malom množstve a ak s nimi dieťa nemá problém a neobjavuje sa žiadna alergická reakcia, je všetko poriadku a môžete ich bez obáv zaradiť do jedálnička.

i

Deťom vo veku 1 – 3 rokov dávajte najesť približne 5 – 6× denne, a to po menších porciách. Na jedlo by mali mať dostatok času, aby ho mohli čo najlepšie požuť. Takisto dbajte na pestrosť jedálnička a kombinujte rôzne druhy potravín. Vďaka tomu budú dostávať všetky potrebné živiny.

Zdravý jedálniček pre deti, alebo zavádzanie špecifických typov stravy

Nový druh potraviny vždy znamená riziko vzniku alergickej reakcie, najmä v prípade malých detí. Preto ovocie, zeleninu a ďalšie potraviny, ktoré dieťa doteraz neochutnalo, zavádzajte pomaly a s odstupom 2 – 3 dní. Vďaka tomu v prípade potreby spoznáte, čo spôsobilo prípadnú neznášanlivosť. A budete mať istotou, čo jedálniček pre deti môže a nemôže obsahovať.

Ako zavádzať lepok do stravy dojčiat

Kedy dať dieťaťu rožok? Ideálny čas na zavedenie lepku je medzi 4. a 7. mesiacom, samozrejme ale postupne a po menších dávkach. Neodkladajte preto konzumáciu pečiva až po 8. mesiaci, dajte ho dieťaťu ochutnať už predtým v rámci prevencie proti vzniku alergie.

Odkedy môžu deti kukuričné chrumky

Kukuričné chrumky pre deti nie sú vhodné približne do 8. mesiaca, potom už ich môžete pomaly zavádzať. Dávajte si ale pozor na to, aby dieťa malé kúsky chrumiek nevdýchlo a kupujte zásadne tie bez soli a oleja. K dispozícii sú ešte pohánkové alebo ryžové chrumky.

Odkedy môže dieťa kravské mlieko

Hodí sa kravské mlieko pre ročné dieťa? Kravské mlieko by sa deťom do 1 roka dávať nemalo. Prvýkrát ho s ním zoznámte približne až okolo dvoch rokov, pokojne aj neskôr a najlepšie len v malých dávkach. To preto, že obsahuje iný pomer živín ako materské mlieko (teliatka rastú oveľa rýchlejšie a vyžadujú inú skladbu živín), a je preto pre citlivý detský žalúdok skôr záťažou. Koniec koncov kravské mlieko môže byť záťažou aj pre organizmus dospelého človeka.

i

Rastlinné mlieko pre dojčatá je trochu rizikové. Tu si naozaj musíte strážiť zloženie. Niektoré rastlinné mlieka totiž obsahujú vyššie množstvo bielkovín či nevhodné stužené tuky.

Aký jogurt je vhodný pre dojčatá a odkedy jogurt podávať

Ktorý vybrať a od kedy môže dieťa jogurt? Jogurt je možné zavádzať približne od 6 mesiaca. Začnite čistým, bielym jogurtom so živou jogurtovou kultúrou a naopak sa vyhnite nízkotučným, smotanovým a dosladzovaným jogurtom. S kŕmením ovocnými jogurtami sa neponáhľajte, pretože akonáhle ho dáte dieťaťu ochutnať, začne nad bielym ohŕňať nos.

V súvislosti s jogurtami sa pozrieme aj na tvaroh a odpovieme si na otázku, odkedy môže dieťa tvaroh. Ani v tomto prípade sa neponáhľajte a najskôr ho dieťaťu dajte až po 1 roku. Obsahuje totiž vysoký podiel bielkoviny a je pre dieťa ťažko stráviteľný.

Kedy je pre dojčatá vhodné vajíčko

Pokiaľ chcete do stravy bábätka zaradiť vajíčko, začnite žĺtkom, a to najskôr okolo 5. – 7. mesiaca. A určite sa ho nemusíte báť, obsahuje totiž nenasýtené mastné kyseliny omega 3, ktoré priaznivo pôsobia na vývoj centrálnej nervovej sústavy a mozgu.

Bielko patrí medzi alergény a odporúča sa preto dieťaťu podávať ho až okolo 1 roka. V tomto čase ho ale do stravy postupne zaraďujte, znížite tým riziko vzniku alergií.

Zavádzanie mäsa a jeho príprava v pare

Mäso je výborným zdrojom železa a živočíšnych bielkovín. Približne okolo jedného roka je vhodné postupne zapojiť do stravy mäso chudé hydinové, hovädzie, králičie, jahňacie a rybie, nie však pripravované na oleji, ale v pare. Tým zachováte väčšinu dôležitých živín a vitamínov. Para je všeobecne skvelým pomocníkom v kuchyni, ak chcete pripravovať obedy zdravo a tak, aby si potraviny zachovali svoju farbu, chuť a až o 50 % viac vitamínov.

Na varenie v pare sú výborné parné hrnce s niekoľkými poschodiami, v ktorých jednoducho pripravíte nielen mäso, ale aj zeleninu, ryžu či zemiaky. Pritom každý druh potravín umiestňujete inam, takže sa uvarí presne tak, ako potrebujete. Do spodnej časti sa dávajú potraviny, ktorých príprava trvá najdlhšie (zemiaky a ryža), do prostrednej časti sa vkladá zelenina a do najvyššieho poschodia potom mäso, ktoré je hotové zvyčajne najrýchlejšie. Jedlo pripravované týmto spôsobom je uvarené rýchlo a šetrné tepelné spracovanie podporí prísun kvalitných živín nielen vášmu bábätku, ale aj vám, keď si potraviny varené v pare doprajete tiež.

Mäso pre malé deti
Rybie mäso je ľahko stráviteľné, ale pritom chutné a s obsahom množstvom živín a vitamínov. V jedálničku pre deti by preto nemalo chýbať.

Vzorový jedálny lístok pre deti od jedného do troch rokov

Detská strava by mala byť rozdelená viac-menej rovnomerne počas celého dňa. Najväčší prísun živín a dôležitých látok by ste mali svojmu bábätku dopriať na raňajky a v čase obeda. Uvádza sa, že raňajky by mali tvoriť približne 25 % denného množstva jedla, desiata 15 %, obed okolo 30 %, olovrant 10 % a večera 15 – 20 %. Ak je vaše bábätko veľmi hladné aj večer, zvýšte o niečo príjem živín a v ideálnom prípade večeru rozdeľte na dve menšie. Aby ste mali lepšiu predstavu o tom, čo svojmu dieťaťu pripravovať, vytvorili sme ukážkový jedálniček pre deti vo veku 1 – 2 rokov a 2 – 3 rokov.

Ukážkový jedálniček pre deti vo veku 1 – 2 rokov

Raňajky: ryžová kaša s banánom/chlieb s maslom alebo nátierkou a mlieko/krupica

Dopoludňajšia desiata: jogurt/ovocné kapsičky/biely rožok

Obed: cestoviny s kuracím mäsom/ryba so zemiakovou kašou/vývar s rezancami

Olovrant: puding/ovocná výživa/detské sušienky alebo piškóty

Večera: palacinka s obsahom príkrmu/zemiaky so špenátom/pšenová kaša

Ukážkový jedálniček pre deti vo veku 2 – 3 rokov

Raňajky: ovsená kaša s jablkom/rožok s maslom a džemom a mlieko/chlieb so syrom

Olovrant: ovocné pyré a sušienky/chlieb s reďkovkovou nátierkou/jogurt s cereáliami

Obed: cestoviny s brokolicou a syrom/bravčové mäso s mrkvou a zemiakmi/zeleninové rizoto s kuracím mäsom

Olovrant: ovocný šalát/banánový koktail/piškóty s mliekom

Večera: rezance so špenátom/zeleninová polievka/chlieb s vajíčkovou omeletu

Ohľadom stravovania detí sa často vynára množstvo otázok. Na tie najčastejšie z nich sme sa vám snažili odpovedať vyššie. Najlepšími pomocníkmi v týchto situáciách je ale váš inštinkt a rady detského lekára. Keď budú jedlá pre deti pestré a budete im do nich nové potraviny zaraďovať postupne a po menších dávkach, neurobíte chybu. Vďaka tomu bude jedálniček pre deti obsahovať všetko potrebné a bude šetrný k ich citlivým črevám.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12