Obnoviť stránku

Tehotenstvo po týždňoch

Článok

Aktualizované

Vitajte so všeobecným sprievodcom nášho seriálu Tehotenstvo po týždňoch. Pripravili sme pre vás súpis toho najdôležitejšieho o priebehu celého tehotenstva, ktoré sme rozdelili do 9. mesiacov. Čaká vás teda 40 kapitol, v ktorých sa dozviete všetko podstatné o vývoji bábätka aj o tom, ako sa počas tehotenstva mení a pripravuje na pôrod telo budúcej mamičky. Okrem toho je náš sprievodca zároveň radcom, ktorý vám podá mnoho zaujímavých informácií, osvedčených rád aj odborných odporúčaní. Pokiaľ vás podrobnejšie zaujíma, aké sú prvé príznaky tehotenstva, ako prebieha vývoj bábätka aj čo môže od jednotlivých týždňov tehotenstva očakávať budúca mamička, môžete sa s chuťou pustiť do čítania.

Tehotenstvo po týždňoch

Obsah článku: Tehotenstvo po týždňoch

Ako spoznať tehotenstvo

Možno sa práve s partnerom snažíte o bábätko a netrpezlivo čakáte, až nastane ten správny čas a vo vašom tele začne rásť malý zázrak vášho spoločného života. Až k tomu dôjde, prvé príznaky tehotenstva na sebe môžete pocítiť veľmi skoro. Vašu domnienku si najprv overte tehotenským testom, až potom si dohodnite návštevu u svojho lekára, ktorý vás podrobne vyšetrí a vaše tehotenstvo potvrdí. Všetko o tom, ako spoznať tehotenstva a aké sú prvé príznaky tehotenstva sa dočítate v článku Ako spoznať tehotenstvo.

Ako spoznať tehotenstvo
Prvé príznaky tehotenstva vám napovedia, že sa vaše telo začína pripravovať na náročné tehotenské obdobie.

1. mesiac tehotenstva

1. mesiac tehotenstva zahŕňa 1. – 4. týždeň tehotenstva, avšak o tehotenstve ako takom možno hovoriť v podstate až 2. či 3. týždni tehotenstva. Podľa lekárskych výpočtov je totiž za 1. týždeň tehotenstva považovaný týždeň začínajúci prvým dňom poslednej menštruácie, čo je obdobie, v ktorom sa ešte len vaše telo na oplodnenie vajíčka iba chystá. Prejdite si úplné začiatky tehotenstva týždeň po týždni, aby ste zistili, aké prevratné zmeny sa odohrajú vo vašom tele ihneď po oplodnení, kedy pocítite prvé príznaky tehotenstva aj ako sa prvý mesiac tehotenstva oplodnené vajíčko vyvíja.

1. týždeň tehotenstva

Ak práve vaše telo prechádza prvým dňom menštruačného cyklu, po ktorom následne dôjde k oplodneniu zrelého vajíčka, bude práve toto obdobie pri potvrdení tehotenstva lekárom určené ako 1. týždeň tehotenstva. Hoci v skutočnosti ešte tehotná nie ste a na zázračný okamih si ešte týždeň až dva počkáte, dátum vašej poslednej menštruácie určí výpočet tehotenstva v lekárskej ordinácii. Všetko podstatné o tomto týždni sa dozviete v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 1. týždeň.

2. týždeň tehotenstva

Stále ešte nemôžeme hovoriť o tehotenstve ako takom, avšak doba na zdarné oplodnenie vajíčka sa blíži a vaše telo sa naň začína pripravovať. 2. týždeň tehotenstva je obdobím, v ktorom jeden z folikul s vajíčkom začne oproti ostatným výrazne rásť, až dôjde k jeho vyklenutiu na povrch vaječníku. Akonáhle folikul praskne, dochádza k ovulácii, v priebehu ktorej nastáva ideálna doba k počatiu vytúženého bábätka. Ako prebieha samotné oplodnenia a čo sa s vajíčkom deje bezprostredne po jeho oplodnení? Dočítate sa v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 2. týždeň.

3. týždeň tehotenstva

Konečne nastáva doba, kedy ste právoplatne tehotné. 3. týždeň tehotenstva sa už vo vašom tele skutočne zabýva oplodnené vajíčko, a akonáhle dôjde tretí týždeň tehotenstva ku svojmu koncu, malo by už byť pevne uhniezdené v maternici. Sama na sebe ešte pravdepodobne žiadne zmeny nezaznamenáte, v každom prípade sa už môžete vypraviť do lekárne či drogérie pre tehotenský test, ktorý vám už čoskoro prezradí tú radostnú novinu. Na aké prvé tehotenské príznaky sa môžete čoskoro tešiť vám prezradí článok: Tehotenstvo po týždňoch: 3. týždeň.

4. týždeň tehotenstva

Tehotenský test značí dve čiarky a vy sa môžete spoločne s partnerom radovať z tejto správy. Nastáva doba, kedy je potrebné informovať vášho gynekológa a dohodnúť si s ním prvé vyšetrenie, počas ktorého potvrdí vaše tehotenstvo z moču, prípadne z rozboru krvi. Vo vašom tele sa pomaly rozbieha tehotenský hormonálny kolotoč a verte, že to bude divoká jazda, na ktorej konci vás však čaká vytúžená odmena. Ako prebieha počiatočný vývoj plodu a čo sa deje v tele mamičky? Dočítate sa v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 4 týždeň.

Prvý mesiac tehotenstva
Tehotenský test vám často ako prvý potvrdí tehotenstvo dvomi čiarkami.

2. mesiac tehotenstva

5. – 8. týždeň tehotenstva je obdobím pre 2. mesiac tehotenstva, v priebehu ktorého dochádza k prelomovým zmenám ako vo vývoji bábätka, tak u budúcej mamičky. Tá si už 2. mesiac tehotenstva začne naplno uvedomovať svoj tzv. iný stav a objavujú sa u nej prvé príznaky tehotenstva, ktoré však bývajú veľmi individuálnou záležitosťou. Niektoré ženy zaznamenajú prvé príznaky tehotenstva len ako ľahké podráždenie či miernejšiu únavu, u iných sa naopak môžu už 2. mesiac tehotenstva naplno rozvinúť silné tehotenské nevoľnosti.

5. týždeň tehotenstva

Väčšina žien sa práve 5. týždeň tehotenstva dozvedá radostnú udalosť o počatí bábätka, pretože sa u nich v prípade tehotenstva nedostaví pravidelná menštruácia. Hladina tehotenského hormónu hCG stúpa, takže vám už tehotenský test prinesie spoľahlivú odpoveď. Hoci prvé príznaky tehotenstva väčšina mamičiek ešte 5. týždeň tehotenstva nezaznamená, napriek tomu sa u niektorých môže objaviť mierne špinenie v súvislosti s uhniezďovaním vajíčka. Ako presne prebieha 5. týždeň tehotenstva? Prečítajte si v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 5. týždeň.

6. týždeň tehotenstva

6. týždeň tehotenstva je už možné zaznamenať tlkot srdiečka vášho bábätka, ktorému sa postupne začínajú zakladať a formovať všetky dôležité vnútorné orgány. Práve z toho dôvodu je vhodné myslieť na zdravé stravovanie a zvýšený príjem kyseliny listovej v prvých týždňoch tehotenstva. Prvé príznaky tehotenstva v podobe nevoľností, bolestí brucha či citlivých pŕs nie sú 6. týždeň tehotenstva ničím neobvyklým, a pokiaľ vás zaujímajú podrobnejšie informácie či rady k tomuto obdobiu, rozhodne navštívte článok: Tehotenstvo po týždňoch: 6. týždeň.

7. týždeň tehotenstva

Prvé potvrdenie tehotenstva u svojho gynekológa absolvuje väčšina budúcich mamičiek práve 7. týždeň tehotenstva. Okrem ultrazvukového obrázku si od lekára odnesú informáciu o pravdepodobnom termíne pôrodu a tiež si pri vyšetrení môžu vypočuť, ako bábätku tlčie srdiečko. 7. týždeň tehotenstva sa bábätku okrem vnútorných orgánov začína vyvíjať tiež hlavička a rysy tvárovej časti. Aby ste boli dostatočne informované o všetkom dôležitom, čo prináša 7. týždeň tehotenstva, odporúčame prečítať si náš článok: Tehotenstvo po týždňoch: 7. týždeň.

8. týždeň tehotenstva

Tehotenské nevoľnosti aj mierne zmeny postavy, to sú jednoducho príznaky tehotenstva, s ktorými sa 8. týždeň tehotenstva stretne takmer každá budúca mamička. Niet sa čomu diviť, keď 2. mesiac tehotenstva je už takmer na konci. Bábätko, doteraz považované za embryo, sa 8. týždeň tehotenstva stáva oficiálne plodom, ktorý zdarne pokračuje vo svojom vývoji a stále viac sa formuje do podoby malého človiečika. Ako jeho vývoj prebieha a aké odporúčania prinášame na 8. týždeň tehotenstva? Všetko podstatné sa dozviete v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 8. týždeň.

Druhý mesiac tehotenstva
Tehotenské nevoľnosti patria medzi prvé príznaky tehotenstva, ktoré potrápia približne 80 % budúcich mamičiek.

3. mesiac tehotenstva

Ako sa prejavuje 3. mesiac tehotenstva? 9. – 13. týždeň tehotenstva už na svojom tele môžete pozorovať prvé príznaky tehotenstva. Bruško začína mierne vystupovať, prípadne sa guľatíte v oblasti pásu a možno, že si budete musieť zaobstarať väčšiu podprsenku. Pozitívne je, že ako sa blíži 3. mesiac tehotenstva ku koncu, ustupujú aj tehotenské nevoľnosti aj iné nepríjemnosti charakteristické pre prvý trimester. Vaše bábätko prechádza rýchlym vývojom, a preto môžete na ultrazvuku uvidieť jeho čulé pohyby aj prvé mimické prejavy. Tiež 3. mesiac tehotenstva nezabúdajte na zdravú stravu a dostatočný odpočinok.

9. týždeň tehotenstva

Pre 9. týždeň tehotenstva je charakteristické, že sa plod z pôvodne stočenej polohy začína viac napriamovať, čo súvisí s vývojom jeho vnútorných orgánov. Ďalej sa formuje jeho tvárová časť a zaujímavé je, že už 9. týždeň tehotenstva môže reagovať na podnety zvonka. Budúcu mamičku stále trápia počiatočné príznaky tehotenstva, čoskoro však začnú pomaly ustupovať. 9. týždeň tehotenstva je vhodné začať starať sa o svoje telo krémom proti striám, ktoré sa môžu začať tvoriť. Ďalšie rady a postrehy sa dozviete v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 9. týždeň.

10. týždeň tehotenstva

Vaša váha by už 10. týždeň tehotenstva mala zaznamenať prírastok o 1 – 2 kg, čo súvisí nielen s rastom vášho bábätka, ale aj s fyzickými zmenami vášho tela. Možno, že túto zmenu už čoskoro zaregistruje vaše okolie, preto skúste 10. týždeň tehotenstva popremýšľať, ako svojim blízkym túto radostnú novinu oznámite. Bábätko začína 10. týždeň tehotenstva rozlišovať fáze spánku a bdenia, v priebehu ktorej môžeme pozorovať prvé pohyby jeho končatín. Pre ďalšie informácie o vývoji bábätka si prejdite náš článok: Tehotenstvo po týždňoch: 10. týždeň.

11. týždeň tehotenstva

Bábätko začína 11. týždeň tehotenstva pripomínať malinkého človiečika vo všetkých detailoch, dokonca má už vyvinuté drobné prstíky na rukách a nohách. Budúce mamičky si budú môcť onedlho oddýchnuť, okrem ústupu tehotenských nevoľností sa tiež čoskoro zníži riziko vzniku vývojových chýb aj možnosť prípadného potratu na len 2 %. 11. týždeň tehotenstva sa u vás môžu začať objavovať rôzne tehotenské chute a je možné, že budete častejšie navštevovať toaletu. Čo stojí za všetkými zmenami sa dočítate v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 11. týždeň.

12. týždeň tehotenstva

12. týždeň tehotenstva vás čaká špecializované vyšetrenie, tzv. prvotrimestrárny screening, ktorý sa vykonáva k odhaleniu prípadných vývojových chýb a v priebehu ktorého môžete uvidieť malého človiečika v celej jeho kráse. Pokiaľ budete mať šťastie, môže lekár odhadnúť aj jeho pohlavie. U budúcej mamičky odznievajú prvé príznaky tehotenstva ako tehotenské nevoľnosti, nastúpiť však môžu ďalšie príznaky tehotenstva, ako zápcha, nespavosť či bolesti hlavy. Aké pre vás máme rady a odporúčania? Odpovede prináša článok: Tehotenstvo po týždňoch: 12. týždeň.

13. týždeň tehotenstva

Rad mamičiek sa zhoduje na tom, že práve 13. týždeň tehotenstva je tým zlomovým obdobím, ktoré im prináša príval novej energie, až sa cítia ako znovuzrodené. Zrazu majú chuť sa naplno pustiť do rôznych aktivít, vrátane tých intímnych s partnerom. U bábätka možno 13. týždeň tehotenstva pozorovať na ultrazvuku, ako si pobyt v brušku užíva. Skúma svoje telíčko aj priestor okolo seba a až komicky pôsobia jeho mimické grimasy. Aké ďalšie novinky prináša 13. týždeň tehotenstva? Všetko dôležité vám poodhalí článok: Tehotenstvo po týždňoch: 13. týždeň.

Tretí mesiac tehotenstva
Ku koncu prvého trimestra sa vaše bruško začne pekne guľatiť.

4. mesiac tehotenstva

Väčšina budúcich mamičiek hodnotí 4. mesiac tehotenstva ako krásne obdobie, počas ktorého si svoj stav začínajú naplno užívať. Nepríjemné počiatočné príznaky už odzneli, avšak bruško ešte nie je svojou veľkosťou nijako obmedzujúce, a preto je 14. – 17. týždeň tehotenstva ideálnou dobou napríklad na cestovanie alebo na spoločné aktivity s partnerom. U bábätka dochádza 4. mesiac tehotenstva k ukončeniu vývoja všetkých dôležitých orgánov a v ďalších týždňoch už bude len rásť a silnieť. Pre nastávajúcich rodičov je 4. mesiac tehotenstva zásadný tiež tým, že sa už k jeho koncu môžu dozvedieť informáciu o tom, či čakajú chlapčeka, alebo dievčatko.

14. týždeň tehotenstva

14. týždeň tehotenstva vaše bruško hostí plod s veľkosťou citróna, pri ktorom začína prebiehať nácvik dýchacích pohybov. Okrem toho je bábätko v bdelej fáze veľmi aktívne, a hoci ich mamička ešte sama necíti, v brušku predvádza rôzne akrobatické kúsky. Mamičky môžu 14. týždeň tehotenstva zaskočiť strie, zápcha aj upchatý nos, tieto ťažkosti sa však dajú zvládnuť oveľa lepšie, než tehotenské nevoľnosti v začiatkoch tehotenstva. Ako sa s nimi vysporiadať a ako celkovo prebieha 14. týždeň tehotenstva sa dozviete v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 14. týždeň.

15. týždeň tehotenstva

V prípade, že 15. týždeň tehotenstva navštívite svojho gynekológa a bábätko bude správne natočené, môže vám lekár už oznámiť, či čakáte dievčatko, alebo chlapčeka. Budúca mamička sa postupne viac a viac zaguľacuje v páse, a preto je 15. týždeň tehotenstva ideálnym obdobím, kedy vyraziť na nákupy tehotenskej módy. Tiež sa nezabudnite prihlásiť do vybraného predpôrodného kurzu, ktorý prinesie mnoho dôležitých poznatkov k celkovému priebehu tehotenstva aj k samotnému pôrodu, rovnako ako náš článok: Tehotenstvo po týždňoch: 15. týždeň.

16. týždeň tehotenstva

Mamičky prežívajúce 16. týždeň tehotenstva môžu zaznamenať váhový prírastok okolo 5 kg a možno ich občas prekvapia povestné tehotenské chute spočívajúce v osobitnej kombinácii potravín. Dôležité je dbať na dostatočný prísun vlákniny proti zápche a železa ako prevencia proti chudokrvnosti. 16. týždeň tehotenstva sa podstupuje triple test na odhalenie najčastejších vývojových porúch, v istých prípadoch aj amniocentéza či špeciálne genetické krvné vyšetrenie. Bližšie informácie k týmto témam sa dočítate v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 16. týždeň.

17. týždeň tehotenstva

Pekne sa guľatíte a vaše bruško dáva 17. týždeň tehotenstva jasne najavo, že v ňom rastie nový život. Bábätku dozrieva 17. týždeň tehotenstva tráviaca sústava a mamičky môžu zaregistrovať zvýšenú pigmentáciu čiže tmavnutie na rôznych častiach tela. Ak vám lekár odporučil vyšetrenie plodovej vody, podstúpite ho pravdepodobne 17. týždeň tehotenstva. Medzi ďalšie príznaky tehotenstva typické pre 17. týždeň tehotenstva patrí tvorba hemoroidov. Ako sa im vyvarovať aj ďalšie dôležité rady prináša článok: Tehotenstvo po týždňoch: 17. týždeň.

Štvrtý mesiac tehotenstva
Väčšina budúcich rodičov sa už nemôže dočkať, až im lekár oznámi, či čakajú dievčatko, alebo chlapčeka.

5. mesiac tehotenstva

Akú veľkú udalosť prináša mamičkám 5. mesiac tehotenstva? Akonáhle nastane 18. – 21. týždeň tehotenstva, môžete sa tešiť na veľkú udalosť, sama totiž ucítite prvé pohyby bábätka. Najprv budú mať podobu jemného šteklenia, ako však pôjde 5. mesiac tehotenstva ku svojmu koncu, budú jasne rozoznateľné a v neskorších mesiacoch možno aj trochu nepríjemné. Bábätku postupne dozrievajú už vyvinuté orgánové sústavy a priebežne rastie a silnie, preto by ste ani 5. mesiac nemali opomenúť zdravé stravovanie a tiež primeranú pohybovú aktivitu, ktorú však vždy prispôsobte vášmu aktuálnemu stavu.

18. týždeň tehotenstva

18. týždeň tehotenstva sa vývoj vášho bábätka sústredí na tvorbu mozgovej kôry a zdokonaľovanie zmyslových aj pohlavných orgánov. Tráviaca sústava je už natoľko vyvinutá, že bábätko začína 18. týždeň tehotenstva s prehĺtaním plodovej vody a jej spätným vylučovaním. Väčšina mamičiek zaznamená 18. týždeň tehotenstva zlepšenie kvality svojich vlasov a pleti a možno už aj zaregistrujú prvé pohyby bábätka. Kedy nastane ideálny čas na riešenie a výber detskej výbavičky? Nielen na túto otázku vám odpovie náš článok: Tehotenstvo po týždňoch: 18. týždeň.

19. týždeň tehotenstva

Budúca mamička by mala 19. týždeň tehotenstva počítať s príbytkom na váhe približne 6 kg a rastúca maternica už môže predstavovať určitú záťaž. Bábätku sa začína 19. týždeň tehotenstva tvoriť slabá vrstva podkožného tuku, ktorá však bude v ďalších týždňoch zosilňovať. 19. týždeň tehotenstva už by mali byť prvé pohyby bábätka jasne rozoznateľné od pôvodného neistého šteklenia, môžete sa preto s partnerom radovať a skúšať, kto dostane väčší kopanec. Tiež k tomuto týždňu máme mnoho zaujímavostí v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 19. týždeň.

20. týždeň tehotenstva

20. týždeň tehotenstva pravdepodobne absolvujete druhý ultrazvukový skríning, v priebehu ktorého už uvidíte na obrazovke malého človiečika so všetkým. Prekvapí vás svojou hybnosťou, vtipnou mimikou aj všetkým, čo už zvládne. Budúca mamička by sa 20. týždeň tehotenstva mala okrem zdravej stravy zamerať tiež na psychickú pohodu, dostatok spánku a vhodné pohybové aktivity, ako je napríklad plávanie či joga, ktoré jej pomôžu s nasledujúcimi týždňami tehotenstva. Nielen o tom máme pekné rozprávanie v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 20. týždeň.

21. týždeň tehotenstva

Bábätku sa 21. týždeň tehotenstva zdokonaľujú zmysly a zároveň si je jeho mozog schopný zaznamenať prvý zmyslové vnemy. Už z tejto doby si preto môže zapamätať chuť jedál, ktoré v priebehu tehotenstva často konzumujete, rovnako ako vašu osobitú vôňu. Budúce mamičky môžu 21. týždeň tehotenstva začať trápiť bolesti chrbta, ktoré súvisia s presunom ťažiska tela v súvislosti zo zväčšujúcim sa bruškom. Ako sa zamerať na prevenciu proti chrbtovým bolestiam aj mnoho iných rád aj odporúčaní vám prezradí článok: Tehotenstvo po týždňoch: 21. týždeň.

Piaty mesiac tehotenstva
Objavujte spoločne s partnerom prvé pohyby bábätka.

6. mesiac tehotenstva

Ako najlepšie popísať 6. mesiac tehotenstva? Dalo by sa povedať, že 22. – 26. týždeň tehotenstva si budete ešte tento požehnaný stav užívať a aj nepríjemné príznaky tehotenstva ľahko zvládnete. Svoje bábätko aj jeho pohyby už aktívne vnímate, ešte to však pre vás nie je obťažujúce ani obmedzujúce. Pokojne tak môžete vyraziť ešte za cestovateľskými zážitkami a užiť si poslednú sólo dovolenku s partnerom alebo pobehovať po obchodoch a zháňať všetko potrebné do výbavičky pre bábätko. 6. mesiac tehotenstva zahŕňa 24. týždeň tehotenstva, čo je zlomové obdobie, v ktorom je už plod v prípade predčasného pôrodu považovaný za životaschopný.

22. týždeň tehotenstva

Viete, že 22. týždeň tehotenstva získava vaše bábätko reálnu novorodeneckú podobu? Dochádza totiž k dokončeniu vývoja jeho tváre vrátane obočia aj očných viečok, pod ktorými sa sfarbuje dúhovka. Mamičiek sa 22. týždeň tehotenstva môže týkať počiatočná tvorba kŕčových žíl. Zaznamenať môžu aj tvrdnutie brucha, ktoré neradno podceňovať, rovnako ako nočné kŕče signalizujúce nedostatok horčíka. Ako predísť týmto ťažkostiam aj podrobné informácie o tom, ako prebieha 22. týždeň tehotenstva, sa dočítate v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 22. týždeň.

23. týždeň tehotenstva

23. týždeň tehotenstva rozlišuje bábätko zvuky zvonku a bezpečne pozná matkin hlas, ktorý na neho pôsobí upokojujúcim dojmom. Tiež má rozdelené fázy spánku a bdenia, počas ktorých býva veľmi aktívne. Budúce mamičky môžu 23. týždeň tehotenstva prekvapiť prví poslíčkovia prejavujúci sa tuhnutím brucha alebo zvýšená únava či dýchavičnosť. O tom, prečo je dobré si pri jazde autom zaobstarať špeciálny bezpečnostný pás pre tehotné aj ako cvičiť tehotenskú jogu, rozpráva článok zameraný na 23. týždeň tehotenstva: Tehotenstvo po týždňoch: 23. týždeň.

24. týždeň tehotenstva

Telíčko bábätka už 24. týždeň tehotenstva nepôsobí ako priehľadný papier, ale začína sa vďaka hromadeniu tuku a pigmentu sfarbovať a silnieť. Dôležité je, že pokiaľ by bábätko prišlo na svet 24. týždeň tehotenstva, lekársky tím by urobil všetko pre jeho záchranu, lebo práve od tohto obdobia je plod vzhľadom na svoj vývoj považovaný za životaschopný. Mamičky čaká 24. týždeň tehotenstva povinný glukózový test na tehotenskú cukrovku, čo je téma, ktorej sa naplno venujeme v ďalšej kapitole nášho seriálu: Tehotenstvo po týždňoch: 24. týždeň.

25. týždeň tehotenstva

Bábätko sa 25. týždeň tehotenstva stáva stále dokonalejším človiečikom, ktorého orgány postupne začínajú plniť svoje funkcie. Jeho mozog už 25. týždeň tehotenstva dokáže naplno prijímať rôzne podnety, pľúca postupne zrejú k schopnosti samostatného nádychu, povrch telíčka získava ružovkastý nádych. Podľa vedcov už 25. týždeň tehotenstva môžu mať bábätká nejaké sny a tiež vás môžu v noci prepadnúť zvláštne druhy snívania. Prečo sa tak deje a na čo by ste sa konkrétne mali 25. týždeň zamerať, vám priblíži náš článok: Tehotenstvo po týždňoch: 25. týždeň.

26. týždeň tehotenstva

Viete, že práve 26. týždeň tehotenstva rozhodne, či bude vaše dieťatko pravák, alebo ľavák? Práve teraz sa totiž dotvára v jeho mozgu dominantná hemisféra. Okrem toho prechádza bábätko 26. týždeň tehotenstva aktívnym výcvikom. Trénuje dýchacie pohyby, sací reflex, úchop aj svoj sluch, ktorým už okrem Vášho hlasu rozozná tiež hlasy ostatných Ľudí. Ako sa cíti a čo prežíva 26. týždeň tehotenstva budúca mamička a prečo je práve teraz ideálny čas začať posilňovať svaly panvového dna? Všetko podstatné sa dočítate v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 26. týždeň.

Šiesty mesiac tehotenstva
Kočík pre bábätko vyberajte s rozvahou a okrem dizajnového spracovania myslite hlavne na jeho praktické využitie.

7. mesiac tehotenstva

Čo poradiť budúcim mamičkám pre 7. mesiac tehotenstva? Hlavne, aby si 27. – 30. týždeň tehotenstva zariadili všetko potrebné, lebo ako sa 7. mesiac tehotenstva blíži ku koncu, dochádza k prechodu druhého trimestra do trimestra tretieho, a to už pre nejednu mamičku začína náročnejšia etapa tehotenstva spojená s celým radom tehotenských ťažkostí. Nepredbiehajme však ešte, 7. mesiac tehotenstva môžete pokojne ešte prežiť pomerne aktívne, a preto si obehajte a zariaďte všetko potrebné. Pokiaľ ste ešte neboli na prehliadke pôrodnice, kde by ste chceli rodiť, 7. mesiac tehotenstva je ten správny čas tak urobiť.

27. týždeň tehotenstva

27. týždeň tehotenstva bábätko prvýkrát otvorí svoje očká a bude udivene sledovať hru svetiel a tieňov vo vnútri maternice. Budúcu mamičku už často trápia všelijaké tehotenské ťažkosti, ako hemoroidy, pálenie záhy, opuchy, zápcha či divoké sny. K nim sa 27. týždeň tehotenstva môžu pridať kŕče do nôh, ktoré zaznamenáte hlavne v noci. Radi by sme spomenuli aj problém anémie v tehotenstve a možnosť športových aktivít pre pokročilejší stupeň tehotenstva, čo sú konkrétne témy, ktorým sa bližšie venuje náš článok: Tehotenstvo po týždňoch: 27. týždeň.

28. týždeň tehotenstva

Bábätko už zase trochu povyrástlo a 28. týždeň tehotenstva väčšinou prekoná pomyselnú hranicu 1 000 g. V brušku už mu môže byť trochu tesno, čo vám dáva jasne najavo. Práve 28. týždeň tehotenstva zahajujete tretí trimester, teda poslednú etapu celého tehotenstva. Teraz už budete navštevovať svojho lekára každé dva týždne, preto sa neobávajte a zverte sa mu so všetkým, čo vás trápi. My sme sa 28. týždeň tehotenstva zamerali na výber pôrodnice, a pokiaľ vás táto téma zaujíma, nemal by vám uniknúť náš článok: Tehotenstvo po týždňoch: 28. týždeň.

29. týždeň tehotenstva

Čo je typické pre 29. týždeň tehotenstva? Budúcu mamičku môže prekvapiť častejšia únava, ale aj zvýšená potreba príjmu energie, ktorú vaše bábätko vyžaduje k svojmu rastu. Pre malého človiečika je 29. týždeň tehotenstva charakteristický tým, že je už schopný samostatne regulovať svoju teplotu, čo mu ponúkne lepšiu popôrodnú adaptáciu na prostredie mimo matkino bruško. 29. týždeň tehotenstva sme sa okrem iného zamerali na odber pupočníkovej krvi, takže pokiaľ sa o túto tému zaujímate, prečítajte si náš článok: Tehotenstvo po týždňoch: 29. týždeň.

30. týždeň tehotenstva

30. týždeň tehotenstva vás čaká 3. veľké skríningové vyšetrenie, počas ktorého lekár zisťuje miery a váhu vášho bábätka aj v akej polohe sa bábätko nachádza. Je totiž dosť možné, že sa už malý nedočkavec začne 30. týždeň tehotenstva pretáčať hlavou dole a chystať sa do východiskovej pôrodnej polohy. Pre vás môže 30. týždeň tehotenstva znamenať častú dýchavičnosť, aj rôzne zmeny nálad, za ktoré môžu opäť hormóny. Pokiaľ vás zaujíma, aké možnosti ponúkajú rôzne formy predpôrodnej prípravy, začítajte sa do nášho článku: Tehotenstvo po týždňoch: 30. týždeň.

Siedmý mesiac tehotenstva
Udržujte sa v kondícii špeciálnym tehotenským cvičením, 7. mesiac tehotenstva sa odporúča zapojiť Kegelove cviky na posilnenie panvového dna.

8. mesiac tehotenstva

8. mesiac tehotenstva už pomaly končíte svoju dochádzku do zamestnania a chystáte sa k nástupu na materskú dovolenku. Tú máte možnosť začať 8 týždňov pred termínom pôrodu, presne teda 32. týždeň tehotenstva. Vývoj a rast vášho bábätka sa tiež postupne blíži do finále a nie je divu, že máte občas pocit naozaj plného bruška. Keďže už 8. mesiac tehotenstva vaše myšlienky smerujú k samotnému pôrodu, zamerali sme 31. – 34. týždeň tehotenstva na prípravu na pôrod, výber pôrodnice, možné polohy pri pôrode aj na pôrodný plán, do ktorého máte možnosť uviesť svoje požiadavky a predstavy o tom, ako by mal váš pôrod prebiehať.

31. týždeň tehotenstva

Možno už vás 31. týždeň tehotenstva prekvapia prvé Braxtonove sťahy čiže poslíčkovia prejavujúce sa náhlym stvrdnutím či stiahnutím brucha. Pokiaľ nie sú bolestivé a prichádzajú nepravidelne, nie je dôvod na obavy. Vaše telo sa len začína pomaly pripravovať na samotný pôrod. Pokiaľ sa vám však na vašom zdravotnom stave čokoľvek nezdá, rozhodne sa nezdráhajte kontaktovať lekára. My sme sa 31. týždeň zamerali na to, ako má vyzerať výbavička pre čerstvo narodené bábätko, ktorej kompletný súpis nájdete v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 31. týždeň.

32. týždeň tehotenstva

Ak ste sa so zamestnávateľom dohodli o nástupe na materskú dovolenku 8 týždňov pred termínom pôrodu, 32. týždeň tehotenstva tak urobíte. Máte síce možnosť ešte 2 týždne chodiť do práce, väčšina mamičiek však už uvíta pohodlie svojho domova. A nie je sa čomu diviť, 32. týždeň už sa máloktorá mamička v noci plnohodnotne vyspí a tiež cez deň sa ozývajú klasické problémy pokročilého tehotenstva. 32. týždeň tehotenstva je tiež vhodná doba k zostaveniu pôrodného plánu, s ktorým vám rád pomôže náš článok: Tehotenstvo po týždňoch: 32. týždeň.

33. týždeň tehotenstva

Už 2-kilový sa skrýva 33. týždeň tehotenstva vo vašom brušku a je mu tam už trochu tesno. Stále však ešte potrebuje nabrať potrebnú svalovú hmotu a tiež obaliť svoje telíčko tukom, takže ani 33. týždeň tehotenstva nezabúdajte na vhodnú a vyváženú stravu bohatú na bielkoviny aj tuky. Témou pôrod sa samozrejme zaoberáme aj naďalej, 33. týždeň tehotenstva sa konkrétne dozviete, aké sú možnosti analgézia pri pôrode a prečo by ste nemali zanedbať masáž hrádze. To všetko a ešte oveľa viac opäť v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 33. týždeň.

34. týždeň tehotenstva

34. týždeň tehotenstva je v živote bábätka podstatný hlavne preto, že dochádza k dozretiu jeho pľúc a celkovo už si začína osvojovať novorodenecké návyky. Jednoducho už sa nemôže dočkať príchodu na svet, čomu tiež zodpovedá jeho poloha hlavičkou nadol. Pokiaľ tomu tak ešte 34. týždeň tehotenstva nie je, môže sa o to špeciálnymi hmatmi pokúsiť lekár alebo sama mamička odporúčanými cvikmi. Ako konkrétne sa rieši situácia, keď sa bábätko nepretáča, aj aký význam má prítomnosť duly pri pôrode, vám objasní článok: Tehotenstvo po týždňoch: 34. týždeň.

Ôsmý mesiac tehotenstva
8. mesiac tehotenstva už by ste mali mať pripravenú výbavičku pre bábätko.

9. mesiac tehotenstva

Posledný, teda 9. mesiac tehotenstva sa zameriame na pôrod ešte podrobnejšie. Prezradíme vám, ako si pôrod čo najviac spríjemniť a uľahčiť, a tiež poradíme mamičkám, čo ich čaká v prípade, že ich pôrod nebude môcť prebehnúť prirodzenou cestou. 35. – 40. týždeň tehotenstva je vôbec najnáročnejším obdobím celého tehotenstva, a pokiaľ sa bábätku nechce na svet v termíne, čaká budúcu mamičku ešte niekoľko krušných dní navyše. Ak si naopak dieťatko poponáhľa a rozhodne sa svoj príchod urýchliť, 9. mesiac tehotenstva už nemusí byť dôvod na obavy. 37. týždeň tehotenstva je totiž považované za úplne donosené.

35. týždeň tehotenstva

Bábätko už 35. týždeň tehotenstva nepríjemne tlačí na brušnú stenu, takže vás núti k častej zmene polohy, a to samozrejme aj v noci. Pokiaľ u vás pri pôrode hrozia nejaké zdravotné komplikácie alebo sa vaše bábätko ustálilo v polohe inej ako v polohe pozdĺžne hlavičkou, budete zrejme so svojím lekárom práve 35. týždeň tehotenstva preberať možnosť cisárskeho rezu. A práve cisársky rez a jeho priebeh tvorí spoločne s dokumentáciou potrebnou na pobyt v pôrodnici hlavnú tému, ktorá sa objaví v našom ďalšom článku: Tehotenstvo po týždňoch: 35. týždeň.

36. týždeň tehotenstva

Možno, že vám práve 36. týždeň tehotenstva prinesie značnú úľavu. V tomto období dochádza totiž k poklesu bruška, takže už vám bábätko nebude toľko tlačiť na bránicu a zlepší sa aj nepríjemné pálenie záhy. Akonáhle nastane 36. týždeň tehotenstva, budete navštevovať svojho lekára každý týždeň. Vždy vám vykoná všetky dôležité vyšetrenia, aby zistil, ako sa vaše telo pripravuje na pôrod a či nedochádza k nejakým komplikáciám. Bližšie informácie vrátane pozitívnych účinkov aromaterapie pri pôrode vám prináša článok: Tehotenstvo po týždňoch: 36. týždeň.

37. týždeň tehotenstva

Ak by sa vaše bábätko narodilo 37. týždeň tehotenstva, nebude už pravdepodobne potrebovať žiadnu špeciálnu starostlivosť. Jeho pľúca sú 37. týždeň tehotenstva plne vyvinuté, takže je schopné samostatného dýchania, a tiež jeho miery a váha sa mnoho nelíšia od plne donoseného bábätka. Mamičku čaká 37. týždeň tehotenstva kardiotokografické vyšetrenie, ktoré monitoruje srdcovú aktivitu bábätka a činnosť maternice. O priebehu tohto vyšetrenia, ale aj o význame muzikoterapie či hydroterapie pri pôrode informuje článok: Tehotenstvo po týždňoch: 37. týždeň.

38. týždeň tehotenstva

Ak práve zažívate 38. týždeň tehotenstva, môže sa vaše bábätko prihlásiť na svet každým dňom. Máloktoré dieťatko si totiž svoj príchod neplánuje na presne stanovený dátum a 38. týždeň tehotenstva je už plne dozreté a vyvinuté. Mnoho mamičiek má obavy, či včas rozpoznajú štart pôrodu. Príroda však obdarila ženské telo jasnými signálmi, podľa ktorých každá mamička bezpečne pozná, že práve nastala tá správna chvíľa. O prejavoch, ktoré napovedajú, že sa váš pôrod čoskoro rozbehne, sa viac dozviete v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 38. týždeň.

39. týždeň tehotenstva

39. týždeň tehotenstva už možno ukončí dlhé obdobie vášho očakávania. Ťažké bruško a všetko nepohodlie vedie k želaniu, aby sa pôrod rozbehol každým okamihom, na druhej strane však máte strach a obavy, ako celú situáciu zvládnete. Je to úplne prirodzené a vedzte, že podobné pocity zažívajú 39. týždeň tehotenstva všetky mamičky, obzvlášť potom prvorodičky. Aby vás nič neprekvapilo a pôrod pre vás nepredstavoval veľkú neznámu, pripravili sme pre vás podrobný prehľad jednotlivých pôrodných fáz v článku: Tehotenstvo po týždňoch: 39. týždeň.

40. týždeň tehotenstva

Už vám na dvere zaklopal 40. týždeň tehotenstva a bábätku sa stále ešte nechce na svet? Niektorým drobnôstkam sa skrátka natoľko páči v bezpečí maminho bruška, že si so svojím príchodom dávajú na čas a neprehovoríte ich ani argumentom, že 40. týždeň tehotenstva je naozaj ten najvyšší čas a že už sa ho nemôžete dočkať. Čo v takom prípade robiť aj akými spôsobmi možno pôrod vyvolať prirodzene alebo za asistencie lekára v pôrodnici hovorí posledná kapitola nášho seriálu, ktorou sa s vami zároveň rozlúčime: Tehotenstvo po týždňoch: 40 týždeň.

Deviaty mesiac tehotenstva
Príchod bábätka patrí k najemotívnejším okamihom rodinného života.

Každej budúcej mamičke praje celý tím nášho sprievodcu Tehotenstvo po týždňoch príjemný priebeh celého tehotenstva a pôrod presne podľa vlastných predstáv. Nech sú vaše prvé chvíle s bábätkom nezabudnuteľným okamihom naplneným vzájomnou radosťou, láskou a porozumením.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13