Obnoviť stránku

Čo zariadiť po návrate z pôrodnice

Pripravujete sa na opustenie nemocnice s vaším novorodeným uzlíčkom v ruke a nemôžete sa dočkať nasledujúcich dní? Okrem starostlivosti o bábätko a oznámenia všetkým príbuzným a priateľom o vašom prírastku však nezabudnite tiež na vybavenie potrebných zákonných formalít. Čo teda po pôrode zariadiť?

Co vás čeká po porodu

Kam nahlásiť narodenie dieťaťa

Narodenie dieťaťa je potrebné nahlásiť na matričný úrad, pod ktorý patríte. Po prijatí rodného listu je nutné do 8 dní kontaktovať vašu zdravotnú poisťovňu a dieťa tam zaregistrovať, poštou dostanete kartičku zdravotnej poisťovne. V prípade nenahlásenia dieťaťa vám hrozí pokuta.

Formality po narodení dieťaťa: Čo zariadiť po príchode z pôrodnice

  1. Registrácia u detského lekára

    Detský lekár vykoná formálne prevzatia dieťaťa do starostlivosti, vykoná bežné vyšetrenie bábätka a objedná vás na ultrazvukové vyšetrenie bedrových kĺbov, ktoré prebieha v 6. týždni a potom v 3 mesiacoch. Pediater tiež stanovuje pravidelné návštevy s dieťaťom.

  2. Prihlásenie na platbu komunálneho odpadu

    Toto prihlásenie sa vykonáva na mestskom úrade, pričom niektoré obce dieťa z platieb oslobodzujú. Je však potrebné ho vždy zaregistrovať.

  3. Oznámenie prenajímateľovi nehnuteľnosti

    Ak bývate v podnájme, je potrebné informovať prenajímateľa o navýšení počtu osôb, ktoré v danej nehnuteľnosti bývajú.

  4. Vybavenie finančných príspevkov

    Zažiadať si môžete aj o príspevok pri narodení dieťaťa, prídavok na dieťa a v prípade väčších finančných ťažkostí aj o sociálny príplatok a príspevok na bývanie. Všetky informácie a podmienky vám oznámi odbor sociálnej starostlivosti v mieste vášho bydliska.

  5. Nahlásenie narodenia dieťaťa zamestnávateľovi

    Ohlásiť narodenie dieťaťa zamestnávateľovi môžete len zaslaním rodného čísla. Niekde môžu vyžadovať aj rodný list. Niektoré spoločnosti na základe tejto informácie vyplácajú finančný príspevok ako firemný benefit.

i Šestonedelie je veľmi náročné obdobie, neodmietajte preto ponúkanú pomoc. Sledujte aj príznaky prípadnej laktačnej psychózy, ktorú je nutné liečiť.
Okrem radostí prichádzajú s bábätkom aj povinnosti
Nezabudnite narodenie dieťaťa nahlásiť patričným inštitúciám.

Ako oznámiť narodenie dieťaťa

V dnešnej dobe sa ešte z pôrodnej sály píšu SMS správy o narodení dieťaťa príbuzným a priateľom, starým rodičom sa často aj volá, využiť môžete však aj ďalšie možnosti. Vďaka sociálnym sieťam možno informovať všetkých svojich priateľov a rodinu pomocou jediného príspevku, do ktorého okrem základných informácií môžete nahrať aj fotografiu či video. Ušetríte si tak čas strávený rozosielaním správ.

i Odporúčame článok: Ako sa pripraviť na príchod bábätka

Starostlivosť o novorodenca v šestonedelí

Pupok je potrebné nechať po odstrihnutí pupočnej šnúry zahojiť. Kým zvyšná časť pupočnej šnúry sama odpadne, nekúpte bábätko (iba utierajte vatovým tampónom namočeným do vody). Vyvarujte sa namočeniu zvyšného pahýľa. Toto miesto možno podľa potreby utierať liehom.

Pokožka bábätka sa začne po niekoľkých dňoch lúpať. Ide o úplne prirodzený jav, ktorý nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Ak je pokožka veľmi suchá a citlivá, môžete použiť špeciálne detské šetrné krémy na premastenie pokožky.

Hoci je detská pokožka veľmi citlivá, je žiaduce ju postupne v krátkych intervaloch vystavovať slnečnému žiareniu na tvorbu dostatostočného vitamínu vitamínu D. Ak to nie je možné, je doktorom tento vitamín predpísaný vo forme kvapiek.

Mnoho detí začne preferovať jednu stranu pri otáčaní hlavičky, čo môže mať vplyv na tvar lebky. Rovnako tak ležanie iba na chrbte môže ľahko deformovať hlavičku, takže odporúčame striedavo dieťaťu hlavičku obracať či polohovať na bok. Menšia deformácia hlavičky je prirodzená a postupne sa sama spraví.

Nezabúdajte na dôležitosť tzv. pasenia koníkov. Dieťa dávajte už od narodenia na bruško, aby mohlo posilňovať dôležité svaly na chrbte a šiji a postupne sa tak dostať do ďalšej vývojovej fázy. Spočiatku stačí len niekoľko minút, postupne čas zvyšujte.

Aj dobre prospievajúce bábätko stratí v priebehu troch dní v nemocnici časť svojej váhy, a to cca 10 %. Do 14 dní od pôrodu by však malo dosiahnuť svoju pôrodnú váhu a postupne priberať. Váhu vášho bábätka by ste spolu s detským doktorom mali sledovať. Váhu môžete kontrolovať aj doma pomocou detskej váhy, a tým napríklad strážiť množstvo vypitého mlieka (vážiť pred a po dojčení).

Stolica bábätka je tekutá a rôznej farby, u dojčených najčastejšia žltá. Sledujte pravidelne počet stolíc za deň a dostatok premočených plienok. U dojčených detí je bežné, že nemajú stolicu aj niekoľko dní, tento prípad však vždy konzultujte s vaším pediatrom. Či má dieťa dostatok tekutín (mlieka) možno zistiť práve z počtu premočených plienok, ktorých by malo byť niekoľko za deň.

Bábätká často trápia koliky. A to ako deti kŕmené dojčenským mliekom, ktoré sa horšie trávia, tak aj deti kŕmené materským mliekom, do ktorého sa stravou matky dostávajú potraviny, ktoré nadúvajú a spôsobujú bolesti bruška. V oboch prípadoch je vhodné použiť probiotiká, kvapôčky na elimináciu plynatosti, masáže bruška a cvičenie podporujúce pohyb čriev. V prípade dojčenia je vhodné upraviť stravu mamičky, čo bude mať okamžitý efekt.

Starostlivosť o bábätko je pre novopečených rodičov neprebádaná oblasť, a preto ocenia rady a skúsenosti.
Informácie k starostlivosti o bábätko nájdete v knihách a na internete, poradia mamičky aj odborníci.

Ako by o seba mala starať mamička?

Dôležitosť pohody novopečenej mamičky je v poslednej dobe viac zdôrazňovaná. Má totiž zásadný vplyv na pohodu bábätka aj celej rodiny. Preto nezabudnite rozmaznávať aj seba. Okrem spánku (odporúčame spať vždy, keď bude spať aj bábätko) je dôležitý aj pitný režim, a to zvlášť pri dojčení. Pred každým dojčením si prineste pohár vody a tú počas dojčenia či po ňom vypite. Ak sa cítite doma stiesnene, vyrazte von! Žiadne obmedzenie vás doma nedržia. Ak sa cítite dobre, choďte na kratšiu prechádzku. Čerstvý vzduch bude príjemný vám aj bábätku. Po šestonedelí sa nezabudnite objednať aj ku gynekológovi na kontrolu.

i Odporúčame mať v mrazničke zavarené jednotlivé porcie zdravých a výživných jedál, ktoré jednoducho ohrejete kedykoľvek budete potrebovať.

Čo zariadiť pred pôrodom?

Zariadením niektorých vecí ešte pred pôrodom si môžete ušetriť čas, ktorý potom venujete vášmu bábätku. Ak máte nárok na peňažnú podporu v materstve, tzv. materskú, je potrebné ju vybaviť 2 mesiace pred termínom pôrodu vyplnením formulára u vášho ošetrujúceho gynekológa. Na materskú totiž nastupujete už 6–8 týždňov pred pôrodom. Ak vám na materskú nárok nevznikol, po pôrode môžete požiadať na úrade práce o rodičovský príspevok, prípadne aj o pôrodné.

Akú hračku pre dieťa kúpiť?

Než sa bábätko rozhliadne, budete mať dostatok času nakúpiť najrôznejšie hračky. Nie so všetkými si však bábätko poradí hneď po narodení. Kedy je správna doba pre akú hračku?

Hračky pre najmenších

Už tretí deň po narodení dokáže bábätko rozlíšiť hlas mamičky a tváre či veci do vzdialenosti 30 cm. V tomto období novorodenec objavuje najmä tvár mamičky a otecka a kúpených detských hračiek si väčšinou ani nevšimne.

Hračky pre dvojmesačné bábätko

V druhom mesiaci po narodení sa už bábätko zaujíma o predmety okolo neho. Stále nie je schopné zaostriť veci na diaľku, ale veľmi ho zaujímajú kontrastné predmety umiestnené v jeho blízkosti. Radosť mu môžete urobiť kolotočom nad postieľku, uspávačikom aj plyšovými hračkami pre najmenších s uspávacou melódiou.

Kniha pre deti
Pár mesiacov po pôrode sú pre bábätko najzaujímavejšie kontrastné predmety. Najviac ho zaujmú predmety, kde sa strieda biela a čierna.

Hračky pre trojmesačné bábätko

V treťom mesiaci života je bábätko živšie a veselšie. Stále síce ešte leží na chrbátiku, ale túžba objavovať nové veci ho dokáže zabaviť aj na niekoľko hodín. Za spievanie, rozprávanie a rôzne tváre vás bábätko často odmení úsmevom. V tomto období sa zavďačíte hracou dekou so závesnými hračkami, plyšovými hračkami a hračkami do kočíka. Vyberajte atestované hračky z jemného plyšu aj hrkálky.

Hračky pre štvormesačné bábätko

Bábätko začína objavovať svet rukami. Rado sa hrá s ponúkanými hračkami, ohmatáva ich a ochutnáva. Skúma svoj vlastný hlas a vydáva rôzne zvuky. Snaží sa napodobňovať mamičku a rýchlo sa učí. Preto rozprávajte, spievajte a čítajte. Bábätko sa tiež začína otáčať za rôznymi zvukmi. Snaží sa pretáčať na bok, a tak na hracej deke bude konečne živo. Dieťatko si v tomto období zamiluje zvukové a šuštiace hračky pre najmenších. Dbajte ale na to, aby boli vždy atestované pre deti a dali sa vyprať.

Hračky pre päťmesačné bábätko

V tomto mesiaci hrá prím zvedavosť. Pre hračky sa bábätko naťahuje celým telom, bezpečne pozná tvár mamičky i otecka a dokáže sa otočiť na bruško a niekedy aj späť. Najlepšou hračkou je stále mamička, ale bábätko nepohrdne ani rôznofarebnou hrkálkou. A pretože sa bábätku začínajú prerezávať zúbky, podajte mu hryzadlo. To uľaví od bolesti ďasien.

Hračky pre polročné dieťa

Šesťmesačné bábätko miluje, keď má rozhľad. Dobre mu teda bude v autosedačke alebo ležadle, kde skúma okolie i svoje nôžky a dokáže si samo hrať s hračkou. Kúpte detské zrkadlo a namontujte ho k postieľke alebo knižku so zrkadlovou fóliou. V tomto mesiaci sú ideálne tie detské hračky pre najmenších, ktoré sa dajú jednoducho umyť.

Hračky pre deti
Bábätko objavuje svet okolo seba. Hovorte mu, aké predmety okolo seba vidíte, rozprávajte i spievajte.

Hračky pre sedemmesačné dieťa

V siedmom mesiaci prichádzajú na rad knižky. Prezerajte si s bábätkom a rozprávajte, čo vidíte. Pokiaľ si je bábätko už isté v sede, kúpte mu jedálenskú stoličku.

Hračky pre osemmesačné dieťa

Bábätko má na práci toľko vecí, že neudrží pozornosť príliš dlho. Začína liezť a objavovať veci okolo. Snaží sa o prvé slová a začína reagovať na svoje meno. Zaujímajú ho hračky, ktoré vydávajú zvuky a ktoré sa hýbu. Skvelé sú drevené hračky pre deti a detské hojdačky.

i Vždy vyberajte z hračiek, ktoré sú určené pre deti príslušného veku. Len pri tých si môžete byť istí, že dieťaťu neublížia. Napr. neobsahujú drobné súčiastky, ktoré by mohlo bábätko vdýchnuť.

Hračky pre deväťmesačné dieťa

Bábätko už samo sedí, lezie, a dokonca sa pokúša postaviť. Bavia ho jednoduché detské riekanky a zvláda aj Paci, paci, pacičky. Kúpte mu kocky a stavajte veže. Obrovskou zábavou bude ich búranie. Najväčší úspech majú atestované drevené hračky pre najmenších.

Hračky pre desaťmesačné dieťa a batoľatá

Od tohto mesiaca sa môžete rozšupnúť. Bábätko sa veľmi rýchlo učí, a tak mu môžete ponúknuť aj menšie predmety (kocky, valčeky atď.), aby ste podporili jeho jemnú motoriku. V tejto dobe bude mať bábätko jednu obľúbenú hračku, s ktorou bude pravidelne zaspávať a do ktorej sa zamiluje.

Teraz už môžete nakupovať takmer čokoľvek, čo je označované ako hračka pre ročné dieťa. Každé dieťa totiž rastie a učí sa svojou vlastnou rýchlosťou. A tak vyberajte také hračky pre deti, ktoré sa hodia práve pre neho.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB14