Prečo používame mydlo na ruky?
Obyčajné mydlo, tuhé aj tekuté, má čistiace schopnosti. Dokáže nás zbaviť špiny, potu aj baktérií, ktoré sa jeho pôsobením uvoľnia z kože a následne ich spláchneme vodou. V porovnaní s minulosťou dnes mydlá rešpektujú rôzne typy pokožky a vďaka vylepšeným zloženiam nájdete v ponuke napríklad aj hydratujúce alebo antibakteriálne, ale aj mydlá s ďalšími účinkami na pokožku. Stačí si vybrať to pravé, čo je jednoduché. Vďaka širokému spektru vôní, konzistencií a druhov si to svoje najobľúbenejšie mydlo nájde každý.
- Špeciálne zložky v mydle pokožku hydratujú a zjemňujú.
- Tekuté mydlo s dávkovačom sa ľahko používa.
- Mydlo zoženiete v mnohých rôznych vôňach.
- Antibakteriálne mydlo na ruky ničí baktérie.
- Mydlá môžu obsahovať nežiaduce chemické látky, napríklad parabény.
- Syntetické prísady môžu spôsobiť alergické reakcie.
- Časté používanie mydla narúša rovnováhu pokožky.
- Niektoré mydlá môžu vysušovať.
Čo je mydlo? Je to čistiaci prostriedok určený na odstránenie nečistôt a baktérií z pokožky. Vyrába sa z tukov a olejov v kombinácii so zásaditou látkou.
Kedy by sme mali používať mydlo na ruky?
Aj keď nemáte pocit, že máte špinavé ruky, použiť mydlo na ruky po konkrétnych aktivitách je dôležité ako prevencia proti rôznym ochoreniam. Dôležité je tiež spojiť umývanie rúk s teplou vodou a dbať na správnu a dôslednú techniku pri umývaní. Táto činnosť by sa mala stať každodennou rutinou, aby ste sa vyhli prenosu infekčných ochorení a udržali si pevné zdravie. V akých prípadoch je vhodné a takmer nutné mydlo používať?
- Po manipulácii s odpadmi alebo po kontakte s chemikáliami,
- po každom použití toalety a pred každým jedlom,
- po kašľaní, kýchaní a smrkaní,
- po príchode z vonku domov.
i
Používate mydlo? Nezabudnite na následnú starostlivosť
Mydlo vaše ruky odmastí, takže ich môže častým umývaním vysušovať. Ak máte citlivú pokožku, nezabúdajte na krémy na ruky, ktoré obnovia ochranný filter na pokožke. Vhodné sú také, ktoré obsahujú glycerín, aloe vera a vitamín E. Aplikujte ich zakaždým, keď použijete mydlo, a jemne vmasírujte do pokožky rúk. Túto starostlivosť oceníte najmä v chladnom počasí, kedy sa koža rýchlejšie vysušuje.
Akú konzistenciu mydla zvoliť?
Výrobcovia pre nás rozdelili mydlo na ruky na tuhé a tekuté. Ľudia sú často priaznivci jedného alebo druhého bez toho, aby na to mali skutočný dôvod. Pokiaľ sa však chcete rozhodnúť vedome, zvážte praktickosť a funkčnosť oboch typov. Svoju úlohu tiež bude zohrávať estetická stránka alebo to, koľko ľudí mydlo na ruky používa. Tekuté a tuhé varianty sa líšia zložením, estetickou stránkou, ale aj tým, ako sú vhodné pre rôzne situácie. Ktoré mydlo sa bude hodiť práve vám?
Tuhé mydlo nájde širšie využitie v domácnosti
Tuhé mydlo je skladné a praktické na cestovanie, pretože vám nevytečie do kufra. Hodí sa všade tam, kde ho používa menší počet ľudí, ideálne teda v domácnosti a na dovolenke. Tuhé mydlo vydrží dlhšie ako gély a navyše je variabilné. Využijete ho na umývanie rúk, tela a niektoré varianty aj ako občasné mydlo na pranie bielizne. Často sa vyrába z prírodných ingrediencií a balí sa do papiera, preto ide o ekologickejšiu verziu, ktorú si môžete zaobstarať.
Tekuté mydlo je v modernej dobe obľúbené
Tekuté mydlo je v posledných niekoľkých rokoch veľmi obľúbené, pretože sa používa ľahko a rýchlo. Býva uzavreté v dávkovači, kam nemajú prístup baktérie, takže je užitočné aj na miestach, kde si ruky umýva väčšie množstvo ľudí. Čistiace účinky sú rovnaké, aj keď je mydlo tekuté, v porovnaní s tuhým variantom však viac pení. Často v ňom nájdete hydratačné zložky, vitamíny alebo antibakteriálne zložky, ktoré sa starajú o pokožku a jej zdravie.
Tuhé mydlo na ruky
Náhradná náplň
Penové mydlo
Tekuté mydlo
Na rozdiel od tekutého sa penové mydlo na ruky dávkuje ako hotová pena.
Prírodné mydlo čistí aj vyživuje pokožku
Prírodné mydlo je skvelé pri starostlivosti o citlivú pokožku. Vyrába sa z prírodných surovín a obsahuje maslá aj esenciálne oleje, ktoré zvláčňujú pokožku. Dá sa preto použiť aj ako mydlo na tvár. Tu však venujte pozornosť typu vašej pleti a vyberajte od normálnej cez mastnú až po problematickú. Po umytí vás nečaká napnutá pokožka a nemusíte hneď siahať po kréme. Prírodné mydlo má často hypoalergénne zloženie, a tak sa hodí aj pre deti a osoby s citlivou pokožkou.
- Medzi vyhľadávané patria aj konopné, arganové, pivné alebo bambucké mydlá.
- Dechtové mydlo je obľúbené v starostlivosti o pleť, ktorú zbavuje nedokonalostí.
- Prírodné prípravky s glycerínom majú výrazné hydratačné schopnosti.
- Olivové mydlo čistí, hydratuje a zjemňuje pokožku rúk.
i
Vyberte si prírodné mydlo bez zaťažujúcich látok
Prírodné mydlo by nemalo obsahovať žiadne zaťažujúce a alergénne látky, ktorými sú napríklad parabény, silikóny, sulfáty a ďalšie. Sledujte parametrický filter a zvoľte si, či chcete mydlo s vitamínmi, keratínom, kyselinou hyalurónovou a ďalšími ošetrujúcimi látkami. Prírodné mydlá sa zvyčajne vyrábajú z rastlinných olejov a masiel s prídavkom esenciálnych olejov a byliniek, ktoré im dodávajú vôňu aj pozitívne účinky.
Antibakteriálne mydlo na ruky zničí až 99 % baktérií
Antibakteriálne mydlo na ruky odstraňuje nepriateľské baktérie, a pretože sa počas dňa dotkneme množstva povrchov, je jeho používanie na mieste. Odstráni až 99 % baktérií a navyše po umytí rúk funguje ako dezinfekcia. Antibakteriálne mydlo nájdete aj pod názvom dezinfekčné mydlo. Tuhé alebo tekuté? Antibakteriálne schopnosti sa nelíšia. Obsiahnuté zložky aktívne ničia baktérie a hodia sa tam, kde je vysoké riziko nakazenia – v nemocniciach, školách alebo verejných priestoroch.
Antibakteriálne gély zanechajú vaše ruky úplne čisté a bez baktérií. Používajú sa buď po umytí rúk mydlom, alebo ho môžu prípadne úplne nahradiť, a to napríklad na výlete, kde nemáte prístup k tečúcej vode. Postačí vám malá fľaštička s gélom alebo vlhčené obrúsky so sebou do vrecka.
Mydlo si vyberte podľa svojej obľúbenej vône
Ako vás mydlo dokáže osloviť? Rozhodne svojou jedinečnou vôňou. Našťastie si dnes môžete vyberať z rôznych druhov. Je len na vás, či uprednostníte svieže ovocné vône alebo sladké kvetinové vône. Vyrábajú sa samozrejme aj mydlá bez parfumácie, ktoré sú vhodné najmä pre citlivú a podráždenú pokožku. Pre presnejšiu voľbu sa pozrite na dámske, pánske, detské či unisex mydlá, kde si každý nájde to svoje.
Antibakteriálne mydlo na ruky
Antibakteriálny gél
Automatický dávkovač
Určite nepodceňujte účinky, ktoré má mydlo na ruky
Mydlo na ruky má nespočetné množstvo blahodarných účinkov na pokožku. Máte suchú a citlivú kožu? Určite sa vám bude hodiť vyživujúce alebo hydratačné mydlo. V sortimente ďalej nájdete upokojujúce a svaly uvoľňujúce produkty s obsahom esenciálnych olejov. Ponuka je naozaj nepreberná, vyskúšajte napríklad tónovacie mydlo a zohľadnite aj masážne kocky alebo peelingové mydlá s abrazívnymi časťami, ktoré odstraňujú odumretú pokožku.
i
Aké sú tie najlepšie mydlá? Pozrite sa, aké produkty patria medzi tie najpredávanejšie.
Hľadáte mydlo so špecifickými účinkami?
Vďaka svojej univerzálnosti a účinkom sa mydlo vyrába v nespočetnom množstve druhov. Prírodné a bio mydlá sú bez chemických prísad, parabénov, sulfátov či alkoholu a zároveň sú šetrné k prírode, rovnako ako ekologické varianty. Na citlivú pleť a pleť trpiacu akné využijete dermo a nekomedogénne mydlo a produkty bez obsahu farbív a bez parfumácie. Na trhu je však aj mnoho ďalších druhov mydiel, ktoré sa pre svoje účinky využívajú už mnoho rokov.
- 100 % prírodné mydlo sa vyrába len z prírodných zložiek bez syntetických látok.
- Mydlo na holenie vytvára bohatú penu, ktorá je ideálna na hladký sklz žiletky po koži.
- Mydlo so sírou sa využíva pre svoje antiseptické a protizápalové účinky.
- Marseillské mydlo má tradičnú receptúru, jeho základom je olivový olej.
- Žlčové mydlo sa používa na odstraňovanie odolných škvŕn z textílií.
- Jadrové mydlo s jeleňom je českou klasikou, veľmi kvalitné a trvanlivé.
Mydlá z kostí predstavujú predchodcu mydiel, vyrábali sa z kostí, koži, masti aj popola.
Dávkovače na mydlo sú praktické aj estetické zároveň
Dávkovače na mydlo sú nevyhnutnosťou, ak sa rozhodnete používať tekuté mydlo. Maximálne hygienické opatrenie predstavuje bezdotykový dávkovač mydla, ale aj obyčajné dávkovače sú praktické. Sú vhodné pre domácnosti s deťmi, na verejných toaletách alebo v kanceláriách a zdravotníckych zariadeniach. Obyčajné dávkovače sú cenovo dostupné a ľahko sa udržiavajú, bezdotykové verzie vám potom poskytnú dokonalý komfort a predovšetkým hygienu. Prečo si ich zaobstarať?
- Vďaka novým technológiám mydlo z dávkovača neodkvapkáva.
- Dávkovač vždy odmeria potrebnú dávku mydla.
- Na umývadle v kúpeľni pôsobí esteticky.
- Zabraňuje prístupu baktérií k mydlu.
i
Dopĺňate mydlo? Siahnite po náhradnej náplni
Dávkovač na mydlo môžete kúpiť samostatne, aby ladil so zvyškom kúpeľne. Vaše obľúbené mydlo potom zakúpte vo väčšom množstve a dopĺňajte ho do dávkovača podľa potreby. Pozrite sa na náhradné náplne, ktorými zároveň šetríte prírodu. Opakované použitie dávkovača znamená menej plastov a taktiež je ekonomicky výhodnejšie. V takom prípade zvážte aj dávkovač s indikátorom nízkej hladiny mydla.
Ako a z čoho sa vyrába mydlo?
Zaujíma vás, ako a z čoho sa vyrába mydlo? Tuky a oleje sa miešajú väčšinou s hydroxidom sodným alebo draselným za reakcie nazývanej zmydelňovanie. Tuky sa zahrejú a zmiešajú s hydroxidom, pričom sa rozložia na glycerín a mydlovú látku. Zmes sa naleje do foriem a nechá stuhnúť. Potom sa vyberie a nechá zrieť niekoľko týždňov, aby bolo mydlo tvrdé a jemné. Do mydiel sa pridávajú aj vonné esencie, farbivá alebo ďalšie ošetrujúce prísady.
Domáce mydlo? Výroba má svoje úskalia
Ako vyrobiť mydlo v domácom prostredí? Chemický vzorec napovie, že je potrebná voda, hydroxid sodný a tuk. Výroba síce nie je zložitá, ale domáce mydlo bude mať len ťažko také účinky ako kupované. Pokiaľ to má byť dôsledná príprava, rovnica a pár surovín nestačí. Je dôležité poznať aj správny pomer jednotlivých surovín a ich účinky. Výroba domáceho mydla potom môže byť zábavnou kreatívnou činnosťou.
Neviete, aké zvoliť mydlo? Recenzie našich zákazníkov vám s výberom pomôžu. Nechajte sa inšpirovať.