Obnoviť stránku

Čo je dojčenská kolika a ako jej predchádzať

Ste tehotná a už teraz sa obávate novorodeneckej koliky? Alebo máte malé bábätko, ktoré neustále plače od bolesti, a vy si už neviete rady? Novorodenecká kolika, dojčenská zápcha a vetry, to všetko môže malé deti potrápiť hneď od prvých dní po narodení. Pomôže feniklový či rascový čaj, alebo existujú aj ďalšie účinné metódy, ako zastaviť vetry u novorodenca?

Bábätko plače bolesťou, pretože má koliku.

Ako spoznať vetry u novorodencov

Novorodenecká kolika sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa úporné bolesti bruška bábätka prejavujú napínaním svalov, nápadným ohýbaním a priťahovaním nožičiek k brušku, červenaním tváre, samotnými vetrami, záchvatmi neutíšiteľného kriku, nepokojom atp. Tieto symptómy spravidla začínajú od druhého týždňa veku a môžu deti sprevádzať až šesť mesiacov ich života.

i Novorodenecká kolika (alebo tiež trojmesačná kolika) sú časté a dlhodobé bolesti bruška novorodenca.

Aké sú príčiny detskej koliky a nadúvania bábätiek

Presná príčina u najmenších detí stále nie je známa. Kolikou trpia deti dojčené aj tie na umelom mlieku. Bolesti bruška súvisia s nezrelým systémom trávenia, nesprávnou technikou kŕmenia, pri ktorej sa do tela bábätka dostáva veľa vzduchu, neodgrgnutím po kŕmení a zriedkavo aj s alergiou na bielkovinu kravského mlieka. U starších bábätiek môže byť kolika dôsledkom skorého zavádzania tuhej stravy.

Detská kolika je častým zdrojom plaču novorodencov, pomáha pozornosť zo strany rodičov.
Na bolesť bruška pomáha blízkosť mamičky či otecka.

Ako predchádzať kolikám, čiže ako na vetry novorodenca

Neexistuje stopercentne funkčný a univerzálny návod, ako detskej kolike zabrániť, môžete však minimalizovať riziko prejavu a samotnej bolesti bábätka. Základom je kvalitná starostlivosť o bábätko, včasné kŕmenie, správna technika dojčenia či používanie antikolikovej dojčenskej fľaše, časté menenie plných plienok a zabezpečenie príjemného prostredia pre bábätko. Zvýšená pozornosť rodičov vo forme láskyplných dotykov, nosenia, očného kontaktu a hier je vždy vhodnou terapiou. Problém s kolikou sa často zmierni vo chvíli, keď dieťa začne tráviť viac času na brušku a samo sa naň otáčať.

Diéta dojčiacej mamičky

V prípade dojčenia je vhodné si ustrážiť skladbu jedálnička mamičky a vyhnúť sa potravinám, ktoré môžu spôsobiť plynatosť bábätka. Okrem tých všeobecne známych, ako sú strukoviny, nie je vhodné ani nadmerné pitie ovocných štiav. Ak nepomáha pestrý jedálniček, eliminačná diéta môže napovedať, aké potraviny robia bábätku zle.

Najčastejšie problematické potraviny

  • Strukoviny (hrach, fazuľa, šošovica),
  • niektorá zelenina (kaleráb, reďkovky, cibuľa, cesnak),
  • niektoré exotické a kyslé ovocie (citrusy),
  • kysnuté a čerstvé pečivo.

Feniklový a rascový čaj pre novorodencov

Čaj z feniklu a rasce pomáha bábätku ako vo forme čaju pre mamičku, ktorá dojčí, tak aj podávaný po lyžičkách bábätku na umelom mlieku. Ide o prírodný spôsob, ako bojovať s nadúvaním u bábätiek. Už u našich babičiek to boli najobľúbenejšie rady, zvlášť rascový odvar, ktorý možno ľahko pripraviť aj doma.

Masáž bruška pomáha proti detskej kolike.
Pomocou jemnej masáže uvoľníte plyny v detskom brušku a uľavíte bábätku.

Probiotické kvapky a kvapky na vetry

Črevná mikroflóra u novorodencov je dôležitá pre dozrievanie imunitného systému, preto ak je v črevách bábätka nízky počet laktobacilov, môže byť jedným z prejavov novorodenecká kolika. Tieto laktobacily môžete u bábätiek doplniť kvapkami z lekárne obsahujúcimi probiotiká, prebiotiká a laktobacily. Niektoré kvapky sú určené priamo proti nadúvaniu a môžu ich používať aj najmenšie deti. Naopak, ku kolike môžu prispievať niektoré kvapky predpísané doktorom, ako je Vignatol. Odporúčame vždy čítať písomné informácie o nežiaducich účinkoch a po porade s lekárom prípadne nájsť alternatívu.

i Vždy konzultujte problémy bábätká s detským lekárom. Ak nepomáha žiadna z vyššie uvedených rád, môže mať dieťa iný problém, napríklad reflux.

Úľavové polohy a masáže bruška

Existujú tiež niektoré polohy bábätka, ktoré pomáhajú prekonať bolesť bruška.

  • Jedna z najobľúbenejších má rôzne názvy, napr. na tigríka. Dieťa si bruškom dole dáte na vnútornú časť predlaktia, dlaň pritlačte na spodnú časť bruška. Tak umožníte prehriatie bruška a môžete ho aj jemne masírovať. V tejto polohe sa bábätko v blízkosti známej osoby uvoľní a často zaspí.
  • Pomôcť tiež môžu jemné masáže, ktoré je vhodné vykonávať ako silnejšie hladenie. Odporúčame použiť detský olej a obe ruky nahriať, teplo uľavuje od bolesti. Ako postupovať pri masáži bábätka nájdete v našom článku Starostlivosť o citlivú detskú pokožku.
  • Veľmi obľúbené je aj cvičenie s nožičkami na rozhýbanie čriev.
  • Na uvoľnenie čriev pomáha teplo. Vyskúšať tak môžete teplé kúpele a zahrievanie bruška napr. pomocou hrejivej hračky.
  • Úľavu môže bábätku priniesť nosenie v šatke či ergonomickom nosiči.
  • Ďalej pomáha dávať dieťa na bruško, správanie v klbku, v extrémnych prípadoch aj rektálna rúrka.
  • Ak je vaše bábätko na umelom mlieku, môžete skúsiť špeciálne mlieko na lepšie trávenie a zníženie plynatosti.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB14