Obnoviť stránku

Čo jesť a nejesť v tehotenstve?

Aktualizované

Internet je plný rôznych informácií, čo nastávajúca mamička má a čo naopak nemá (alebo dokonca nesmie) jesť, akonáhle otehotnie. Informácie z niektorých zdrojov si dokonca protirečia, a to aj v prípade, že je pod zaručenými návodmi podpísaný gynekológ či pediater. Kto sa v tom potom má vyznať? A tak sme sa rozhodli urobiť v spleti dezinformácií, ktoré po sieti kolujú raz a navždy poriadok. Čo teda jesť v tehotenstve, čo je dobré naopak z jedálnička vynechať, môžete piť kávu, užívať paralen, ľanové semienko, jesť zázvor, piť zelený čaj alebo fajčiť v tehotenstve? Z čoho by sa mala skladať strava a výživa v tehotenstve?

Čo jesť v tehotenstve

Čoho sa vyvarovať v prvom trimestri?

Tehotenstvo je často nazývané ako „iný stav“, ktorý vyžaduje aj „iný prístup“. Pod srdcom budúcej mamičky sa vyvíja nový život, o ktorý je potrebné sa začať starať hneď v samotnom začiatku. Najrizikovejším obdobím tehotenstva sú prvé tri mesiace. Dieťaťu sa vyvíjajú prvé orgány, prvýkrát mu začne biť srdce a získava ľudskú podobu. V tejto dobe je dôležitejšie viac ako inokedy vyvarovať sa niektorým činnostiam, na ktoré ste boli pred otehotnením možno zvyknuté.

i Väčšina žien v prvom trimestri neprechádza žiadnymi väčšími fyzickými zmenami. Bruško nerastie, prsia sa zväčšujú len minimálne a rad žien kvôli ranným nevoľnostiam dokonca aj schudne. Trápiť vás ale môže zvýšená únava a spavosť. Nebojte, v druhom trimestri sa vám energia zase vráti a budete sa opäť cítiť čulá a plná (ešte jedného) života.

Akým veciam je dobré sa vyhnúť? V prvom rade je to alkohol, cigarety a drogy, nasledujú niektoré bylinky, lieky, veľké množstvo kofeínu, redukčné diéty, nedostatok vody a niektoré potraviny.

Drogy, alkohol a fajčenie v tehotenstve

Neexistuje bezpečná miera alkoholu, drog či nikotínu počas tehotenstva. Pokiaľ ste teda vášnivou fajčiarkou alebo holdujete alkoholu či drogám, mali by ste si dopredu rozmyslieť, či je pre vás dôležitejšia cigareta, pohár vodky alebo bábätko. Oboje totiž dohromady bez následkov nejdú. Škodlivé látky z týchto zlozvykov prechádzajú priamo cez placentu a výrazne ovplyvňujú vývoj plodu. Majú vplyv na rast a vývoj vnútorných orgánov a spôsobujú vážne vývojové chyby, ako je mentálna retardácia, hypertrofia srdca, metabolické poruchy a iné závažné ochorenia, ktoré nejdú vyliečiť. Dávajte si pozor aj na pasívne fajčenie v tehotenstve. Je totiž rovnako nebezpečné ako keby ste fajčili sama. Vyhýbajte sa teda zafajčeným priestorom.

Prospieva medovka či harmanček v tehotenstve?

Gynekológovia bylinky v tehotenstve všeobecne neodporúčajú. Existuje totiž mnoho bylín, ktoré najmä pri pravidelnom alebo nadmernom používaní spôsobujú prekrvenie panvových orgánov, ovplyvňujú činnosť maternice, sťahujú hladké svalstvo a v extrémnych prípadoch môžu spôsobiť potrat. Medzi rizikové bylinky patrí napríklad aloe, blen čierny, zeler, jalovec, majorán, ligurček, škorica, šafran atď. Preto je dobré sa bylinkám aspoň v prvom trimestri vyhnúť, a to nielen v čaji, ale aj v jedle.

Pokiaľ patríte k milovníkom bylinkových čajov, spýtajte sa svojho gynekológa alebo lekárnika, aké bylinkové čaje odporúča alebo si prečítajte príbalový leták na čajovej krabičke, či je čaj vhodný pre tehotné ženy. Medzi odporúčané bylinky patrí napríklad ľubovník, rasca, nechtík, žihľava, ale aj medovka a harmanček v tehotenstve prospieva. Keď nebudete môcť zaspať, uvarte si medovkový čaj. Harmančekový čaj vám zase pomôže na bolesť brucha a upokojí organizmus.

Mäta či zázvor v tehotenstve tiež neuškodí, ale iba v malom množstve a nie pravidelne. Pokiaľ trpíte rannými nevoľnosťami, zázvorový alebo mätový čaj vám pomôže ukľudniť žalúdok. Ale nezabudnite, všetko s mierou. Sú to totiž bylinky, ktoré patria k rizikovým druhom a vo veľkom množstve by mohli mať negatívny vplyv na dieťa.

Pitie v tehotenstve
Čierny a zelený čaj obsahuje kofeín, preto to s ich pitím nepreháňajte.

Pitný režim v tehotenstve

Voda je základným stavebným kameňom zdravého ľudského tela. Ľudský mozog je tvorený dokonca zo 75 % vodou. A preto je pre správny vývoj bábätka dôležité viac ako kedykoľvek inokedy piť dostatok nesladenej vody. Aj keď sa vám bude zdať, že vaše telo zadržiava obrovské množstvo tekutín a vy priberáte doslova pred očami, piť rozhodne neprestávajte. Uškodili by ste bábätku. Vydržte to. Po pôrode sa vrátite zase do pôvodnej formy.

Veľmi často sa u budúcich mamičiek objavuje nechutenstvo v tehotenstve. A to ako k jedlu, tak k pitiu. Po zjedení akejkoľvek tekutiny sa tehotnej žene obracia žalúdok naruby, čo je veľmi nepríjemné. Najmä vtedy, keď viete, že piť musíte. Skúste piť vodu s citrónom alebo vychladiť vodu v chladničke. Môžete skúsiť vymeniť vodu za čaj. Dajte ale pozor na čaje obsahujúce kofeín. Napríklad čierny či zelený čaj sa v tehotenstve neodporúča, práve kvôli kofeínu. Preto pátrajte po zelenom čaji bez kofeínu, ktorý sa bežne predáva v oddeleniach zdravej výživy alebo v rôznych špecializovaných obchodoch s čajom a kávou.

Zelený čaj aj kávu v tehotenstve pite vždy len s mierou

Všeobecne platí, že každodenné užívanie vysokých dávok kofeínu počas tehotenstva zvyšuje riziko potratu. A nezáleží na tom, či pijete kávu, čaj, Colu, kakao alebo energetické nápoje. Najmä v prvom trimestri, kedy je riziko potratu najväčšie, sa neodporúča piť ani veľké množstvo kávy bez kofeínu. Tá totiž obsahuje tzv. zvyškový kofeín, ktorý tehotným ženám tiež neprospieva. Pokiaľ na kávu s kofeínom alebo bez kofeínu budete mať chuť, pite ju v rozumnom množstve. Podľa posledných výskumov by vám ani dieťaťu nemali ublížiť 2 až 3 šálky kávy s mliekom denne (tj. cca 300 mg kofeínu).

Pokiaľ sa chcete káve úplne vyhnúť, prijateľnou a chutnou alternatívou je cereálny nápoj Caro. V porovnaní s klasickou kávou neobsahuje žiadny kofeín a je energeticky výdatnejší.

Môže sa užívať paralen v tehotenstve?

Ani lieky, ktoré ste pred otehotnením bežne užívali, nemusia byť v tehotenstve vhodné. Preto si sama nič neordinujte. Niektoré lieky sú totiž pre plod nebezpečné na začiatku tehotenstva, iné zase na konci tehotenstva a niektoré dokonca po celú dobu, ako napríklad kortikoidy. Tie vynechajte aj vo forme mastí alebo kvapiek. Paralen v tehotenstve zase brať môžete, a to v prvom, druhom aj treťom trimestri. Dávkovanie je rovnaké ako mimo tehotenstva a v žiadnom prípade ho neprekračujte. Pokiaľ vás trápi nejaká viróza, liečbu radšej konzultujte s lekárom alebo gynekológom. Budete si tak 100 % istá, že svojmu bábätku neodbornou liečbou neublížite.

Výživa v tehotenstve
Niektoré druhy ovocia a zeleniny obsahujú obsrovské množstvo zdraviu prospešných látok. Napríklad avokádo je jednou zo superpotravín, ktoré budúca mamička môže zaradiť do svojho jedálnička.

Vitamíny a výživa v tehotenstve

Ani rastlinné prípravky alebo potravinové doplnky nie sú v tehotenstve vhodnejšie ako lieky. Pri rastlinných prípravkoch nie je štandardizované množstvo účinnej látky ako pri liekoch, neprebehli u nich žiadne kontrolované štúdie vplyvov na plod a niektoré rastliny sú pre plod dokonca jedovaté a môžu vyvolať vrodené vývojové chyby alebo dokonca potrat. Medzi také rastliny patria napr. zimozeleň menší, komonica, medvedica lekárska, kýchavica, lipkavec marinkový, rozmarín, ruta a i. Záleží dokonca aj na spôsobe pestovania. Rastliny totiž môžu obsahovať aj významné množstvo ťažkých kovov, ktoré môže viesť k otrave matky a poškodeniu plodu.

Ani potravinové doplnky, rôzne multivitamíny, ajurvédske prípravky a diétne doplnky, nie sú kontrolované ako lieky. Obsah účinných látok u nich môže kolísať, a preto neznamená, že sú pre tehotné ženy úplne bezpečné. Môžu obsahovať napr. vysoké dávky vitamínu A, ktorý je pre vývoj plodu (obzvlášť na začiatku tehotenstva) nebezpečný a môže vyvolať vznik vrodených vývojových chýb. Pamätajte, že vitamínu A je v potrave dostatok, a preto nie je dôvod ho užívať v potravinových doplnkoch.

i Viac informácií o vitamínoch a mineráloch, ktoré je dobré v tehotenstve užívať, nájdete v našom článku Sedem vitamínov a látok, ktoré by tehotnej žene nemali chýbať.

Majte na pamäti, že rozhodnúť sa užívať nejaké lieky, vitamíny či potravinové doplnky na základe informácií z internetu nemusí vždy dobre dopadnúť, aj keď iné matky píšu opak. Preto sa vždy poraďte so svojím gynekológom, čo bude v závislosti od vášho zdravotného stavu a fázy vývoja vášho bábätka najlepšie.

Kyselina listová v tehotenstve a pred otehotnením

Budúcim mamičkám gynekológ s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí aj kyselinu listovú, teda jeden z vitamínov skupiny B. Kyselina listová je totiž nevyhnutná pre tvorbu nových buniek v ľudskom tele. A tak sa odporúča užívať ju pred otehotnením aj na začiatku tehotenstva. Pôsobí totiž ako účinná prevencia defektov neurálnej trubice u dieťaťa. Pravidelné užívanie kyseliny listovej znižuje riziko vrodených chýb, ako sú spina bifida, teda defekty miechy a chrbtice, aj anencefália, teda defektov mozgu a lebečných kostí, a to o 50 až 70 %.

Kyselinu listovú obsahujú aj niektoré potraviny, napr. hrach, fazuľa, pomaranče, avokádo, špenát, brokolica, ružičkový kel, špargľa aj ananásový, pomarančový a paradajkový džús. Množstvo kyseliny listovej v potravinách ale nie je tak veľké, aby stačilo ako prevencia defektov neurálnej trubice. A preto je potrebné užívať kyselinu listovú vo forme vitamínových doplnkov v odporúčanom dávkovaní. Vstrebateľnosť kyseliny listovej zo stravy je totiž len 50 % (tepelným spracovaním sa dokonca väčšina kyseliny listovej v potravinách zničí), zatiaľ čo z potravinových doplnkov až 100 %.

Ako užívať kyselinu listovú?

  • Vzhľadom na to, že podstatná časť tehotenstva nie je plánovaná, odporúčajú gynekológovia užívať kyselinu listovú v potravinových doplnkoch v dávke 400 μg denne všetkým ženám v produktívnom veku. Miecha a mozog sa totiž vyvíja v prvých týždňoch tehotenstva, a tak nezmeškáte ani deň vývoja plodu.
  • Počas tehotenstva (minimálne po dobu prvého trimestra) užívajte 600 μg kyseliny listovej vo forme vitamínových doplnkov alebo potravín obsahujúcich veľkú dávku kyseliny listovej.

Riziká predávkovania kyselinou listovou sú zanedbateľné. Kyselina listová patrí do skupiny vitamínov rozpustných vo vode. A tak je prípadné nadbytočné množstvo z tela vylúčené močom.

Ako jesť v tehotenstve
V tehotenstve nemusíte jesť za dvoch. Stačí mierne zvýšiť príjem kalórií a doplniť stravu o ovocie a zeleninu.

Probiotiká v tehotenstve pokojne užívajte

Vedci zistili, že pravidelné užívanie probiotík v tehotenstve znižuje výskyt alergií u detí až o 50 %. Priaznivé účinky majú probiotiká hlavne pri atopickom ekzéme. Preto lekári odporúčajú užívať probiotiká aj ženám s rastúcim bruškom. Živé kultúry tiež zvyšujú imunitné schopnosti organizmu, čo sa budúcim mamičkám náramne hodí. Majú totiž zníženú imunitu, a tak sú oveľa náchylnejšie k ochoreniam najmä na jeseň a pri chrípkových epidémiách. A keďže pre tehotné veľa liekov neexistuje, je hlavným poslaním probiotík predísť prechladnutiu a ochoreniu. Pokiaľ čakáte bábätko, nebojte sa zaradiť do svojho jedálnička jogurty, kefíry, acidofilné mlieka alebo cmar. Čím viac druhov budete kombinovať, tým lepší efekt dosiahnete.

Ako jesť v tehotenstve

Žiadny lekár vám diétu v tehotenstve s kľudným svedomím neschváli ani neodporučí. Obmedzovaním stravy a diétami riskujete poškodenie plodu.

i Priemerná žena priberie v tehotenstve okolo 12 kg. Pokiaľ si spočítate váhu bábätka, plodovej vody, zväčšenie maternice a prsníkov, takmer žiadne kilo navyše vám neostane. Preto nie je potrebné cielene chudnúť.

Pokiaľ ste pred otehotnením nejedli extra zle, nemusíte meniť ani zloženie stravy. Kvalita stravy by mala vždy prevažovať nad kvantitou. Jedzte pravidelne a obohaťte svoj jedálniček o vitamíny z ovocia a zeleniny. Nie je potreba jesť za dvoch. Stačí mierne zvýšiť príjem kalórií.

Snažte sa jesť päťkrát denne. Najbohatšími jedlami by mali byť raňajky a obed. Desiaty a večere potom môžu byť ľahšie.

Čo nejesť v tehotenstve

Väčšina gynekológov sa zhoduje na tom, že by budúca mamička mala jesť všetko, na čo má chuť. Vyložene zakázané bežné potraviny neexistujú. Iba sa odporúča niektoré potraviny z tehotenského jedálnička vynechať, pretože môžu byť kontaminované rôznymi ochoreniami. Aké potraviny to sú?

  • Výrobky z nepasterizovaného mlieka – mäkké syry a ďalšie potraviny z nepasterizovaného mlieka môžu byť kontaminované baktériou listériou, ktorá môže vyvolať otravu jedlom. Človeku, ktorý v sebe nenosí ďalší život, by nemala spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Tehotným ženám ale môže tehotenstvo výrazne skomplikovať. Pokiaľ k nákaze dôjde, lieči sa vysokými dávkami antibiotík, aby sa zamedzilo prenosu nákazy na plod. Pokiaľ nie je listerióza liečená, môže mať totiž fatálne následky. V prvom trimestri môže viesť až k samovoľnému potratu, predčasnému pôrodu, alebo úmrtiu dieťaťa krátko po pôrode.
  • Surové mäso – bravčové, hovädzie a jahňacie mäso môže byť napadnuté Toxoplazmou. Tento parazit spôsobuje infekciu, ktorá môže zapríčiniť potrat alebo vážne zdravotné problémy dieťaťa. Preto mäso pred konzumáciou nezabudnite tepelne upraviť. Mäso môže byť kontaminované z obchodu tiež listériou. Ani tá nemá rada teplo. Vyprážaním, varením, pečením či inou tepelnou úpravou sa nákazy v mäse zbavíte.
  • Ryby – v rybách je nebezpečná najmä ortuť. Tá narušuje vývoj mozgu plodu. Preto by ste nemali často konzumovať ryby s vysokým obsahom ortuti, ku ktorým patrí žralok, kráľovská makrela, mečiar a tuniak. Nevyhýbajte sa ale všetkým rybám. Naopak. Do svojho jedálnička zaraďte napríklad lososa, ktorý ortuť neobsahuje. Zato je bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú pre vývoj plodu dôležité.
  • Surové vajcia – vajcia sú zdrojom bielkovín a obsahujú dôležité živiny ako cholín. Preto varené vajcia jedzte. Zo svojho jedálnička ale pre istotu vyraďte vajcia namäkko, volské oko, zálievky zo surových vajec, sneh z bielkov, nepasterizovaný vaječný likér a domácu zmrzlinu. Surové vajcia môžu byť kontaminované salmonelou, ktorá je pre tehotné ženy nebezpečná. Zárodky salmonely, rovnako ako listérie, zničíte tepelnou úpravou vajec.
Výživa v tehotenstve
Žiadna potravina nie je vyložene zakázaná. Preto si môžete dať to, na čo budete mať chuť. Len vždy s mierou.

Čo jesť v tehotenstve

Vás ale určite zaujíma, čo jesť v tehotenstve, aby ste bábätku dopriali to najlepšie. Preto pre vás máme aj stručný zoznam toho, čo by vo vašom jedálničku rozhodne nemalo chýbať:

  • Vápnik – ženy s nedostatkom vápnika môžu mať komplikovanejšie tehotenstvo. Môže ich trápiť vysoký krvný tlak aj preeklampsia čiže tehotenská gestóza. Preto do svojho jedálnička zaraďte pasterizované mlieko, tvrdé syry, jogurty a ďalšie potraviny bohaté na vápnik.
  • Cholín (vitamín B8) – kľúčovú úlohu vo vývoji mozgu plodu a v prevencii pred vznikom porúch na mieche hrá cholín. Preto na nákupe nezabudnite na hovädzie mäso, vajcia, sóju aj pšeničné klíčky, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu cholínu.
  • Vláknina – medzi bežné tehotenské ťažkosti patrí zápcha a hemoroidy. A preto je dobré konzumovať stravu bohatú na vlákninu, ktorá týmto nepríjemnostiam predchádza, pomáha rovnomerne uvoľňovať glukózu do krvného obehu, a tým zabraňuje výkyvom energie počas dňa. Do svojho jedálnička zaraďte zeleninu aj ovocie, ovsené vločky, celozrnné potraviny a iné.
  • Omega-3 mastné kyseliny – pre svoje dieťa urobíte najlepšie, keď do svojho jedálnička zaradíte vyššie spomínaného aj lososa, ančovičky, ľanový olej alebo napríklad aj rybí tuk. Všetky tieto potraviny majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre vývoj mozgu a centrálnej nervovej sústavy, ale tiež znižujú riziko popôrodnej depresie. Ľanové semienko v tehotenstve je ale odporúčané až od 35. týždňa. Doplní telo nielen o veľké množstvo omega-3 mastných kyselín, ale aj o vlákninu, proteíny a ďalšie vitamíny, minerály a stopové prvky, ktorými dieťaťu len prospejete.

Ako sa hovorí, tehotenstvo nie je choroba. A tak nie je najmenší dôvod vynechávať z jedálnička potraviny, ktoré milujete. Pokiaľ sa budete stravovať s najlepším vedomím a svedomím a nebudete to so žiadnou potravinou príliš preháňať, bude sa mať vaše bábätko najlepšie na svete. A keď na niečo zabudnete, telo si nakoniec samo povie.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB16