Obnoviť stránku

Čo jesť a nejesť pri dojčení

Aktualizované

Dojčenie je dôležitou súčasťou starostlivosti o bábätko. Mamička, ktorá chce a môže dojčiť, odovzdáva v materskom mlieku svojmu dieťatku potrebné živiny, ktoré pomáhajú budovať jeho imunitu. Preto je pre každú mamičku dôležité posilniť stravovacie návyky tak, aby bola strava dojčiacej matky pestrá a vyvážená. Špeciálna diéta pri dojčení však nie je nutná, stačí spočiatku vynechať, prípadne len obmedziť niektoré potraviny, ktoré nadúvajú pri dojčení, a zaradiť do jedálneho lístka dojčiacej ženy potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Poďme sa spolu podrobne pozrieť na vhodné jedlo pre dojčiace matky, akým potravinám sa vyhnúť pri dojčení a aké nápoje môže dojčiaca mamička bez obáv piť.

Čo jesť a nejesť pri dojčení

Čo jesť a nejesť pri dojčení (OBSAH ČLÁNKU)

  1. Čo jesť pri dojčení
  2. Čo nejesť pri dojčení
  3. Pitný režim pri dojčení
  4. Strava v šestonedelí
  5. Ovocie a orechy pri dojčení
  6. Zelenina a hríby pri dojčení
  7. Ostatné potraviny pri dojčení
  8. Korenie, bylinky a čaje pri dojčení
  9. Vitamíny pre dojčiace ženy
  10. Lieky pri dojčení
  11. Alkohol a fajčenie pri dojčení

Čo jesť pri dojčení

Vyvážená a pestrá strava dojčiacej matky je dôležitým faktorom pre bezproblémové dojčenie a každú mamičku iste napadne otázka: „Čo môžem jesť pri dojčení?“. Túto tému nie je radno podceňovať, pretože všetko, čo dojčiaca mamička vypije a zje, dostane prostredníctvom materského mlieka dieťa. Takže čo jesť pri dojčení? Univerzálny zoznam potravín pri dojčení neexistuje, pretože každému bábätku vyhovuje alebo naopak prekáža niečo iné. Je ale známych pár všeobecných zásad. Jedálniček pre dojčiace mamičky by teda mal obsahovať:

  • Sacharidy (najmä obilniny, cestoviny, zemiaky, pečivo a ryžu v množstve 5 – 6 porcií denne)
  • Bielkoviny (ryby, hydina, mäso, vajcia a strukoviny v množstve 1 – 3 porcie denne)
  • Mlieko a mliečne výrobky (3 – 4 porcie denne)
  • Zeleninu (3 – 5 porcií denne)
  • Ovocie (2 – 4 porcie denne)
Co jíst a nejíst při kojení
 Strava pri dojčení by mala byť pestrá a zdravá. Všetko, čo mamička zje a vypije, dostane dieťatko v materskom mlieku.

Vhodný jedálniček pre dojčiace matky ale niekedy nie je ľahké dodržiavať, pretože starostlivosť o bábätko je mnohokrát náročná. V dôsledku toho mamička na jedlo ľahko zabudne, čo sa môže prejaviť nedostatkom energie a únavou, ktorá môže mať vplyv aj na produkciu materského mlieka. Preto je dôležité si vždy nájsť čas na správne vyvážené jedlo. Mali by ste mať vždy na pamäti, že strava pri dojčení ovplyvňuje kvalitu mlieka, ktoré vaše bábätko prijíma. 

Čo nejesť pri dojčení

Čo nejesť pri dojčení je otázka, ktorá trápi každú novopečenú mamičku. Žiadna potravina ale nie je striktne zakázaná, a aj keď si napríklad také sushi pri dojčení zrejme chvíľu nedoprajete. Všeobecne platí, že čím horšie stravovacie návyky mamičky, tým horšia kvalita aj produkcia materského mlieka. Niektoré potraviny môžu byť pre vaše bábätko najmä v začiatkoch dojčenia nevhodné a je tak lepšie sa im načas vyhnúť. Nemožno ale dopredu určiť, ktoré potraviny nebudú vášmu dieťatku robiť dobre, sledujte preto po dojčení jeho reakcie.

Čo jesť a nejesť pri dojčení
Strava pri dojčení by nemala aspoň v začiatkoch obsahovať nadúvacie potraviny.

Zo začiatku dojčenia sa odporúča vyhnúť sa nadúvajúcim potravinám a neskôr ich zaraďovať postupne a opatrne. Aké nadúvajúce potraviny dojčenie ovplyvňujú? Z najviac nadúvajúcich menujme najmä čerstvé pečivo, cesnak a cibuľa, hrach, šošovica, fazuľa a kapusta. Pozor dajte aj na príliš korenené a ostré jedlá a na perlivé nápoje. Medzi ostatné potraviny, na ktoré by ste si v období dojčenia mali dať pozor a minimálne mali sledovať reakciu bábätka po dojčení, patrí karfiol, brokolica, kukurica, pór a reďkovky, z ovocia potom pozor tiež na hrušky a marhule.

Pitný režim pri dojčení

Rovnako tak, ako je dôležitý jedálny lístok pri dojčení, je tiež veľmi dôležitý pitný režim. Dojčiaca mamička by mala denne vypiť aspoň 2,5 – 3 l tekutín. Neplatí ale, že čím viac tekutín mamička vypije, tým viac materského mlieka sa jej vytvorí. Prebytočné tekutiny telo vylúči. Čo piť pri dojčení? Odporúčanými nápojmi sú čistá voda, čaje (najmä niektoré bylinkové zmesi), ovocné džúsy alebo mlieko.

Čo jesť a nejesť pri dojčení
Vhodnou náhradou kávy môžu byť obilné nápoje. Pitie obilného nápoja Caro či Melta pri dojčení podporuje laktáciu, preto sa ich nebojte zaradiť na jedálniček pri dojčení.

A čo káva a dojčenia? Kofeínové nápoje nie sú pri dojčení zakázané, dôležité je však množstvo. Tak ako stimuluje kofeín vás, pôsobí aj na bábätko a môže spôsobovať častý nepokoj, zlý spánok alebo hyperaktivitu. Káva pri dojčení môže byť skvele nahradená niektorými obilnými nápojmi a melta či Caro pri dojčení dokonca zlepšujú tvorbu materského mlieka.

i V BabyMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Strava v šestonedelí

Čo jesť v šestonedelí, aby ste dostali po tehotenstve a pôrode svoj organizmus späť do formy? Dá sa povedať, že jedlo vhodné v tehotenstve je vhodné tiež v šestonedelí. Dôležité ale je zvýšiť príjem vápnika (mlieko, tvaroh, neslané syry, kyslomliečne výrobky, mak, sezamové semienko, mandle, sardinky, losos) a železa (červené mäso, vaječný žĺtok, listová zelenina).

i Niektorým mamičkám alebo bábätkám nemusia robiť dobre mliečne výrobky. Obsahujú bielkovinu kravského mlieka, ktorá pre nich môže byť horšie stráviteľná. Vhodnou alternatívou môžu byť pre dojčiace mamičky rastlinné mlieka, najmä mlieko ovsené, ryžové, sójové či mandľové.

Vhodné je navýšiť príjem jódu, zaraďte preto do jedálnička čerstvé ryby. Určite sa vyhnite dráždivým, príliš kyslým a nadúvajúcim potravinám. Vynechajte tiež všetko, na čo máte sama alergiu, aj keď napríklad v miernejšej podobe. Nejedzte ani tepelne neupravené potraviny alebo potraviny s veľkým množstvom konzervantov a farbív.

Čo jesť a nejesť pri dojčení
Ryby sú skvelým zdrojom jódu, ktorého príjem by ste mali pri dojčení navýšiť.

Ovocie a orechy pri dojčení

Ovocie pri dojčení zastupuje dôležitú úlohu z hľadiska vitamínov a minerálov. Zo začiatku dojčenia dajte ale pozor na príliš kyslé ovocie ako sú citrusy alebo jahody. Niektoré bábätká dráždi tiež hrozno a šupky na ovocí. S orieškami pri dojčení opatrne, zavádzajte ich do jedálnička radšej postupne, vášmu bábätku by mohli spôsobiť silnú alergiu. Ako je to teda s jednotlivými druhmi ovocia pri dojčení?

Čo jesť a nejesť pri dojčení
Čerstvé ovocie je pri dojčení dôležitým zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny.

Pozrite sa na najčastejšie diskutované druhy ovocia a ich vhodnosť či nevhodnosť pri dojčení. A mimochodom, vedeli ste, že olivy sú tiež ovocie?

Banán pri dojčení

Veľmi vhodný, obsahuje veľké množstvo vlákniny a antioxidantov, výborný zdroj energie.

Jahody pri dojčení

Spočiatku radšej vynechajte, jahody sú silným alergénom a bábätko by sa po nich mohlo osypať. Neskôr môžete opatrne a postupne skúsiť zaviesť.

Ananás pri dojčení

Ananás a exotické ovocie všeobecne môžu bábätkám spôsobiť podráždenie pokožky, s jeho konzumáciou buďte preto radšej opatrné.

Čučoriedky pri dojčení

Vitamíny pri dojčení ideálne doplníte konzumáciou čučoriedok. Patria totiž medzi najväčšie prírodné zdroje antioxidantov a vitamínov, najmä vitamínu C a K.

Slivky pri dojčení

Zaradiť na jedálny lístok pri dojčení sa odporúčajú najmä tie sušené, pretože sú bohatým zdrojom železa. Sú tiež skvelým pomocníkom pri problémoch s trávením.

Jablká pri dojčení

Niektorým deťom môže spôsobiť problém ich šupka. Inak sú ale jablká dôležitým zdrojom vlákniny, vitamínu C a tiež draslíka. Ideálna je konzumácia 2 ks jabĺk denne.

Olivy pri dojčení

Ako čierne, tak zelené olivy sú pri dojčení vhodné. Obsahujú esenciálne oleje a sú bohatým zdrojom vlákniny.

Arašidy pri dojčení

Sú silným alergénom a v minulosti ich lekári deťom do 3 rokov vôbec neodporúčali. Súčasné výskumy ale naznačujú, že dieťa, ktoré sa s týmto alergénom stretne ešte pred prvým rokom veku, má päťkrát nižšie riziko vzniku alergie. V malom množstve je preto vhodné skúsiť arašidy do stravy zaradiť.

Čo jesť a nejesť pri dojčení
S orechami radšej opatrne, môžu u bábätka vyvolať silnú alergickú reakciu.

Zelenina a hríby pri dojčení

Rovnako ako ovocie, je aj zelenina pri dojčení dôležitým zdrojom vlákniny, vitamínov a antioxidantov. Niektorá zelenina ale nadúva, s jej konzumáciou preto hlavne zo začiatku opatrne. Časom určite sama zistíte, ktorá zelenina robí vám aj bábätku dobre a ktorej je lepšie sa naopak vyhnúť.

Čo jesť a nejesť pri dojčení
Pri dojčení by ste mali zjesť denne 3 – 5 porcií zeleniny. Jedálny lístok pri dojčení by mal obsahovať naozaj veľa zeleniny.

Pozrite sa na najčastejšie druhy zeleniny, čo hríby a dojčenia a čím je zelenina pre dojčatá prospešná.

Cesnak pri dojčení

V počiatkoch dojčenia nevhodný kvôli nadúvaniu, môže tiež ovplyvniť chuť materského mlieka. Neskôr vhodný skôr tepelne upravený, než čerstvý.

Cibuľa pri dojčení

Je nevhodná kvôli nadúvaniu, zavádzajte ju postupne a skôr tepelne upravenú, ako surovú.

Paradajky pri dojčení

Najmä tepelne neupravené môžu dieťaťu spôsobiť podráždenie pokožky, so zaradením do jedálnička preto buďte opatrné.

Kukurica pri dojčení

U niektorých bábätiek môže spôsobiť nadúvanie, inak ju ale môžete bez problému konzumovať.

Brokolica pri dojčení

Môže nadúvať, ale zároveň je dôležitým zdrojom vitamínu C a kyseliny listovej, z minerálnych látok obsahuje predovšetkým draslík a vápnik.

Špenát pri dojčení

Môžete konzumovať bez problému, pretože nie je príliš nadúvajúci. Je bohatým zdrojom železa a kyseliny listovej.

Karfiol pri dojčení

Jedna z najviac nadúvajúcich potravín, v počiatkoch dojčenia je preto nevhodný, neskôr s opatrnosťou.

Paprika pri dojčení

Najmä tepelne neupravená môže dieťaťu spôsobiť podráždenie pokožky, so zaradením do jedálnička preto buďte opatrné.

Zeler pri dojčení

Je silným alergénom, rovnako ako pri orechoch sa ale odporúča ho do stravy s maximálnou opatrnosťou zaviesť kvôli zníženiu rizika vzniku alergie dieťaťa.

Cuketa pri dojčení

Príliš nenadúva, preto je cuketa pre dojčatá veľmi vhodná, obsahuje vitamíny A, B a C, karotény, vlákninu, horčík, vápnik, železo, draslík a fosfor.

Pór pri dojčení

Môže nadúvať rovnako ako cibuľa, konzumujte pór skôr tepelne upravený, než surový.

Mrkva pri dojčení

Veľmi vhodná ako surová, tak varená, obsahuje predovšetkým vitamín A (beta karotén), je bohatá na sodík, draslík, vápnik a kyselinu listovú.

Kapusta pri dojčení

Nie je vhodná pre jej nadýmanie a to ako surová, tak kvasená. Do jedálnička by ste ju preto mali opatrne zaradiť až v neskoršom veku dieťaťa.

Tekvica pri dojčení

Nie je nadúvajúca, a preto veľmi vhodná pri dojčení, bohatá na vlákninu a kvalitné nenasýtené mastné kyseliny (hlavne tekvicové semienka).

Reďkovky pri dojčení

Patria medzi nadúvajúce potraviny pri dojčení, preto sú s opatrnosťou vhodné skôr v neskoršom veku dieťaťa.

Hríby pri dojčení

Hríby sú ťažké na strávenie, tu sa preto riaďte hlavne svojou skúsenosťou – ak hríby nerobia dobre vám, nebudú robiť pravdepodobne dobre ani bábätku.

Čo jesť a nejesť pri dojčení
Cesnak a cibuľa sú hlavne v surovom stave silne nadúvajúce. Zo začiatku dojčenia sa im preto skôr vyhnite.

Ostatné potraviny pri dojčení

Niektoré potraviny môžu ovplyvniť chuť materského mlieka. Ako už viete, jedálniček dojčiacej matky by mal byť pestrý a plný zdravých a čerstvých potravín. Čo nejesť pri dojčení z ostatných potravín? Vyhnúť by ste sa mali tepelne neupraveným potravinám ako napríklad surovým vajciam či surovým rybám. Ani sladkosti ako strava pri dojčení nie sú príliš vhodné, pretože sa pri spracovávaní cukru v tele spotrebováva vápnik. Ten dojčiaca žena potrebuje vo väčšej miere.

Čo jesť a nejesť pri dojčení
Pár kociek čokolády si čas od času môžete bez výčitiek dopriať, nadmernej konzumácii sladkostí sa ale skôr vyhnite.

V každom kníhkupectve je dnes už k dispozícii veľa kuchárok a kníh s receptami pre dojčiace matky. Tieto knihy často obsahujú aj vzorový jedálny lístok pri dojčení. Recepty pre dojčiace mamičky tiež ľahko dohľadáte na internete, hojne si ich mamičky odovzdávajú v diskusných skupinkách. Nie náhodou obsahuje jedálniček pre dojčiace matky recepty totožné s tými, ktoré sú odporúčané tiež tehotným mamičkám. Jednou z oblastí týchto receptov sú husté zeleninové polievky a mäsové vývary. Z hľadiska živín sú polievky pre dojčiace matky ideálnou voľbou a jedálny lístok pri dojčení nimi skvele obohatíte.

Čo jesť a nejesť pri dojčení
Hustá zeleninová polievka je pri dojčení skvelou voľbou. Jedálny lístok pri dojčení by ju mal obsahovať pravidelne.

Pozrite sa na vhodnosť či nevhodnosť niektorých často diskutovaných potravín pri dojčení.

Čokoláda pri dojčení

Môže byť silným alergénom, najskôr preto opatrne vyskúšajte, či vášmu bábätku neškodí. Pokiaľ nie, môžete byť pokojná, čokoláda dojčenie neovplyvňuje. Bez výčitiek si tak môžete pár kociek najmä horkej čokolády sem tam dopriať.

Kyslé uhorky pri dojčení

Nie sú vhodné v začiatkoch dojčenia, pretože sú príliš kyslé a vaše bábätko by sa mohlo osypať. Neskôr ich ale môžete konzumovať bez problému, ak na ne vaše dieťatko nebude mať reakciu.

Vajcia pri dojčení

Sú vhodným zdrojom bielkovín, vajíčka pri dojčení môžu ale niektoré deti nadúvať. Vždy ich konzumujte iba tepelne upravené.

Tatarák pri dojčení

Tatarák nie je vhodná strava pre dojčiace matky. Surové mäso obsahuje baktérie a mikroorganizmy, ktoré môžu byť pre človeka nebezpečné. Pri nákaze niektorej z baktérií môžete ohroziť svoje bábätko. Rebríčku potravín, čo nejesť pri dojčení, tatarák rozhodne dominuje.

Sushi pri dojčení

Vhodné je vyhnúť sa kúskom, ktoré obsahujú surové ryby. Ostatné sushi v normálnom množstve nijako neuškodia, pozor ale na prílohy k sushi ako ostré wasabi, nakladaný zázvor a príliš slaná sójová omáčka.

Mliečne výrobky pri dojčení

Sú bohaté na vápnik a bielkoviny. Najmä kyslomliečne výrobky, tvaroh a neslané syry sú pri dojčení veľmi odporúčané.

Ovsené vločky pri dojčení

Majú vysoký obsah bielkovín a nenasýtených mastných kyselín. Sú ľahko stráviteľné a pôsobia skvele na tráviaci trakt. Sú tak jednou z odporúčaných obilnín pri dojčení.

Pohánka pri dojčení

Nevhodné účinky pri dojčení nie sú preukázané, túto obilninu je vhodné zaradiť do jedálnička pre jej vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok.

Ostré jedlo pri dojčení

Hlavne v začiatkoch dojčenia by si milovníčky ostrých jedál mali dávať pozor. Ostré či pikantné jedlo môže u bábätka vyvolať tráviace ťažkosti a bolesti bruška.

Čo jesť a nejesť pri dojčení
Pri dojčení dajte pozor na tepelne neupravené potraviny. Vajíčka pri dojčení nekonzumujte nikdy surové.

Korenie, bylinky a čaje pri dojčení

Ako v tehotenstve, tak aj pri dojčení nám s niektorými problémami môžu pomôcť bylinky. Na nadúvanie pôsobí skvele rasca a fenikel. Zatiaľ čo niektoré bylinky dokážu skvele podporiť tvorbu materského mlieka, s inými nakladajte s mierou.

Pozrite sa na najčastejšie diskutované bylinky a koreniny pri dojčení.

Zázvor pri dojčení

Názory na zázvor a dojčenie sa líšia, niekedy je zakázaný úplne, inokedy je povolený v malom v množstve. Ak teda chcete využiť jeho liečivé účinky pri prechladnutí, poraďte sa radšej so svojím lekárom.

Škorica pri dojčení

V rozumnom množstve nijako neškodí, veľké množstvo ale môže tlmiť tvorbu materského mlieka.

Mäta pri dojčení

S mätou radšej opatrne, v malom množstve neuškodí, pravidelná konzumácia ale môže mať vplyv na zníženie produkcie materského mlieka.

Medovka pri dojčení

Nepredstavuje pri dojčení žiadne riziko a je vhodná na celkové upokojenie ako mamičky, tak bábätka.

Alchemilka pri dojčení

Je univerzálnou ženskou bylinkou. Vhodná je na zavinovanie maternice po pôrode, podporuje tiež laktáciu.

Čo jesť a nejesť pri dojčení
Zázvor pri dojčení nie je príliš odporúčaný. O jeho užívaní pri dojčení sa radšej poraďte s lekárom.

Pitný režim môžete skvele podporiť pitím čajov. S niektorými ale opatrne, zelený a čierny čaj obsahujú kofeín a vo veľkej miere by mohli bábätku skôr uškodiť. Na trhu je naozaj veľký výber čajových zmesí namiešaných z byliniek podporujúcich tvorbu laktácie. Niektoré čaju zase pôsobia skvelo proti nadúvaniu mamičiek aj bábätiek, napríklad feniklový čaj pre dojčiace matky. Ktoré čaje môžete piť bez problému a na ktoré si dať pri dojčení pozor?

Feniklový čaj pri dojčení

Pôsobí blahodarne pri nadúvaní, pre niektoré mamičky je ale príliš aromatický. Často býva súčasťou čajových zmesí vhodných pri dojčení.

Zázvorový čaj pri dojčení

Zázvoru a rovnako tak čaju sa pri dojčení radšej vyhnite, prípadne sa o jeho vhodnosti poraďte s lekárom.

Zelený čaj pri dojčení

Obsahuje teín (kofeínu obsiahnutému v čaji sa hovorí teín), preto by ste ho mali piť len v obmedzenom množstve a čo najskôr po dojčení, aby bol jeho obsah v materskom mlieku pri ďalšom dojčení čo najnižší.

Čierny čaj pri dojčení

Rovnako ako zelený čaj obsahuje teín. Čierny aj zelený čaj pochádzajú z jednej rastliny, množstvo teínu je teda totožné. Pite ho teda len v malom množstve, čo najskôr po dojčení.

Mätový čaj pri dojčení

S mätovým čajom opatrne. Jeden šálka neuškodí, ale jeho pravidelná konzumácia môže znižovať tvorbu materského mlieka.

Harmančekový čaj pri dojčení

Môžete bez obáv piť, pôsobí blahodarne na žalúdok a črevá mamičky aj bábätka, pre svoje protizápalové účinky je skvelý aj pri nachladnutí.

Medovkový čaj pri dojčení

Je vhodný pre svoje upokojujúce účinky, môžete ho skúsiť piť pri nespavosti a nepokoji bábätka.

Čo jesť a nejesť pri dojčení
Bylinkové zmesi čajov pre dojčiace matky sú skvelým pomocníkom pri nadúvaní a tvorbe mlieka.

Vitamíny pre dojčiace ženy

Pestrú stravu pri dojčení je niekedy vhodné doplniť o potravinové doplnky vo forme vitamínov. Medzi najdôležitejšie vitamíny pri dojčení patrí predovšetkým kyselina listová, vitamín C, D a E, jód a železo. Dodať nášmu organizmu všetky potrebné látky nie je vždy jednoduché. Ak chcete mať istotu, že dávate bábätku všetko potrebné, poraďte sa o vhodnosti potravinových doplnkov v lekárni alebo so svojím lekárom.

Čo jesť a nejesť pri dojčení
O vhodnosti potravinových doplnkov sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Lieky pri dojčení

Veľa mamičiek sa pri dojčení bojí vziať si akýkoľvek liek. Majú strach, že sa účinná látka lieku dostane do materského mlieka a bábätko tak bude ohrozené. V skutočnosti je však len veľmi málo liekov, ktoré sú s dojčením vyložene nezlučiteľné. Napríklad paralen pri dojčení v bežných dávkach a krátkodobo nijako neškodí, môžete si ho pri chorobe či bolestiach bezpečne vziať. Ani antibiotiká pri dojčení nespôsobia vášmu dieťatku problémy, je ale nutné informovať lekára o tom, že dojčíte. Vždy si tiež preštudujte príbalový leták, kde sa o vhodnosti lieku pri dojčení dozviete viac informácií.

Co jíst a nejíst při kojení
Paralen si pri dojčení môžete vziať bez obáv.

Alkohol a fajčenie pri dojčení

Ako je to s fajčením pri dojčení? Nikotín, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou cigariet, potláča tvorbu materského mlieka a nepriaznivo ovplyvňuje aj jeho chuť a zloženie. Fajčenie sa teda pri dojčení v žiadnom prípade neodporúča, naopak je preukázané, že bábätká matiek fajčiarok majú problémy s trávením, sú nepokojné a plačlivé. Tiež syndróm náhleho úmrtia novorodencov je spájaný s fajčením u matky.

i Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa (skratka SIDS) je náhla neprípustná smrť dojčaťa počas spánku bez zjavnej príčiny. Fajčenie matky v tehotenstve aj pri dojčení zvyšuje riziko SIDS až trikrát! Zvýšené riziko SIDS bolo preukázané nielen u novorodencov, ktorí sa narodili matkám fajčiarkam, ale aj u detí z rodín, kde fajčil len otec dieťaťa a matka počas tehotenstva a dieťa po narodení bolo vystavené iba pasívnemu fajčeniu.

Pri dojčení sa príliš neodporúča ani alkohol, najmä vo veľkom množstve. Do materského mlieka sa alkohol dostane prostredníctvom krvi z tela matky. Aké veľké množstvo sa do mlieka dostane však záleží na viacerých faktoroch, napríklad na množstve a sile požitého alkoholu, či s alkoholom konzumujete tiež jedlo a v neposlednom rade aj na metabolizme matky.

Čo jesť a nejesť pri dojčení
Ak dodržíte niekoľko zásad, môžete si čas od času malý pohár piva alebo vína dopriať.

Je teda vhodné dopriať si občas víno či pivo pri dojčení? Pokiaľ dodržíte niekoľko zásad, nie je čas od času pohárik vína či piva na škodu. Ak dopredu viete, že budete piť, naplánujte si dojčenie najlepšie tak, aby ste dojčila najskôr 2 hodiny po požití alkoholu. Materské mlieko si tiež môžete dopredu odstriekať a dať ho dieťaťu vypiť vo fľaši. Alkohol prerušujte nealko nápojmi a jedlom, nepite na prázdny žalúdok.

Veríme, že ste si v našom článku potvrdili, že výživa pri dojčení nie je nijako zložitá. Strava pre dojčiace matky nemusí byť nijako drastická. Niektoré nevhodné potraviny pri dojčení síce existujú, každá mamička aj bábätko je ale iné, preto nie je možné presne určiť, čo sa nesmie jesť pri dojčení. Vhodná strava pri dojčení je predovšetkým pestrá, jedzte teda všetko. Iste sama časom prídete na to, ktoré potraviny sú pre vás aj bábätko vhodné, a ktorým sa radšej vyhnúť.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13