Obnoviť stránku

Ako vybrať kontaktné šošovky

Kontaktné šošovky predstavujú prostriedok na korekciu očných chýb, ktorý predbehne okuliare v mnohých ohľadoch. Predovšetkým umožňujú aktivity, ktoré sa dajú s obrúčkami na nose vykonávať naplno len veľmi ťažko. Pokiaľ ste sa pre kontaktné šošovky rozhodli, ale tápate pri výbere tých správnych pre vás, poradíme vám, podľa akých parametrov sa rozhodnúť.

Ako vybrať šošovky

Ako vybrať šošovky? Odpovedzte si na tieto otázky:

  1. Ako často a pri akých príležitostiach chcem šošovky používať?
  2. Aký typ korekcie pre svoje oči potrebujem?
  3. Z akého materiálu majú byť šošovky vyrobené?
  4. Želám si šošovky priehľadné či farebné?

Parametre dôležité pri výbere kontaktných šošoviek

Materiál kontaktných šošoviek

Materiál kontaktných šošoviek určuje pružnosť, zdravotnú bezchybnosť aj pohodlie pri nosení. Podľa materiálu sa rozdeľujú do dvoch skupín líšiacich sa obsahom vody a priepustnosťou pre kyslík. Voda zodpovedá za jemnosť a pohodlnosť šošovky, kyslík zase bráni vaskularizácii, t.j. nevratnému prerastaniu červených cievok do rohovky. V súčasnej dobe je väčšina kontaktných šošoviek vyrábaná z hydrogélu a silikón-hydrogélu. Tvrdé kontaktné šošovky sa využívajú v špecifických prípadoch.

Hydrogélové kontaktné šošovky

Hydrogél je starší materiál, z ktorého sa začali vyrábať prvé mäkké kontaktné šošovky. Ide o materiál s veľmi vysokým obsahom vody, vynikajúcou zmáčavosťou, ktorý je pružný a komfortný. Čím viac vody hydrogélová šošovka obsahuje, tým lepšie, pretože voda tu slúži zároveň ako prenášač kyslíka. S vysokým obsahom vody (55 – 75 %) však zároveň klesá aj pružnosť šošovky, ktorá je tak krehkejšia a náchylnejšia k mechanickému poškodeniu. Ďalšou ich nevýhodou je nižšia priepustnosť pre kyslík (20 – 50 Dk/t), než pri nových silikón-hydrogélových šošoviek.

Silikón-hydrogélové kontaktné šošovky

Silikón-hydrogélové kontaktné šošovky sú šošovky najnovšej generácie spájajúce všetky výhodné vlastnosti oboch materiálov, a preto sú najčastejšie používané na predĺžené (až 6 dní nepretržite v oku) a nepretržité (až 30 dní bez vybratia) nosenie. Silikón výrazne zvyšuje priepustnosť šošovky pre kyslík (100 – 175 Dk/t). Aj pri nízkom obsahu vody (20 – 50 %) tak majú výhody vyššej priepustnosti kyslíka, ktorá znižuje riziko hypoxie. Vďaka tomu sú skvelou voľbou pri šošovkách na dlhodobé nosenie. Ich nevýhodou je nízka zmáčavosť a tendencia k usadzovaniu nečistôt. Sú síce odolnejšie, ale zároveň náchylnejšie na usadzovanie bielkovinových a tukových depozít.

Tvrdé kontaktné šošovky

Tvrdé kontaktné šošovky sú vyrábané z pevných materiálov. Sú určené väčšinou na dlhodobejšie nosenie, napríklad na rok. Neprepúšťajú žiadne plyny a nositeľom môžu byť zo začiatku nepohodlné. Najväčšia výhoda tvrdých kontaktných šošoviek spočíva v možnosti nechať si túto korekčnú pomôcku vyrobiť na mieru. Aplikácia tvrdých kontaktných šošoviek sa obmedzuje na prípady, keď iným typom korekcie nie je možné u pacienta dosiahnuť optimálnu zrakovú ostrosť.

Typ kontaktných šošoviek podľa požadovanej korekcie

Typ korekcie kontaktnej šošovky určí váš očný špecialista na základe očnej chyby, ktorou je váš zrak postihnutý.

  • Sférické šošovky sú najbežnejším variantom, korigujú najčastejšie chyby oka, t.j. krátkozrakosť a ďalekozrakosť.

  • Asférické šošovky sú obdobou sférických šošoviek, ich plocha má však asférické zakrivenie, ktoré zlepšuje optické vlastnosti šošovky. Dokážu korigovať krátkozrakosť a ďalekozrakosť, ale aj ľahký astigmatizmus (rozmazané videnie) či začínajúcu presbyopiu (degenerácia očnej šošovky vplyvom starnutia).

  • Astigmatické (torické) šošovky sa vyznačujú rôznym počtom dioptrií v dvoch kolmých osiach. Lámu svetelné lúče v jednej osi inak ako v druhej, a tým vyrovnávajú nerovnosti na rohovke. Riešia očnú poruchu astigmatizmus.

  • Bifokálne/multifokálne šošovky korigujú presbyopiu, ktorá sa prejavuje zhoršeným videním na blízko v starobe. Majú dve a viac dioptrických zón, vďaka ktorým môže oko plynulo zaostrovať zo vzdialených predmetov na stredne vzdialené aj blízke.

Zakrivenie kontaktných šošoviek

Zakrivenie šošovky vyjadruje číselne zakrivenie jej zadnej plochy a hrá dôležitú úlohu v dosiahnutí čo najlepšej možnej kvality videnia. Malo by zodpovedať zakriveniu rohovky, aby na ňu šošovka presne pasovala. Zakrivenie šošovky sa značí symbolom BC a jeho hodnota predstavuje zvyčajne číslo 8 s desatinným doplnkom, menej často potom číslo 9. Pre niektoré staršie modely šošoviek existuje aj viac možných zakrivení, aby všetci nositelia mali možnosť vybrať si podľa svojich individuálnych potrieb. Väčšina dnešných modelov je však už oveľa pružnejšia a prispôsobivejšia tvaru rohovky, a preto sa vyrába iba s 1 možným zakrivením.

Priemer kontaktnej šošovky – ako vybrať?

Priemer kontaktnej šošovky určuje jej šírku od jedného okraja k druhému v milimetroch. Značí sa symbolom DIA a zvyčajne sa pri mäkkých šošovkách pohybuje v rozmedzí 13,5 až 14,5 mm. Tvrdé kontaktné šošovky disponujú výrazne menším priemerom (8,5 až 9,5 mm), ktorý umožňuje ľahšiu výmenu slznej vrstvy pod plochou šošovky.

Dioptrie

Dioptrie sú jednotkou optickej mohutnosti a ich počet udáva stupeň schopnosti šošovky lomiť svetelné lúče. Vypovedajú o miere, s akou je potreba poruchu korigovať – čím väčšia je nutnosť korekcie, tým viac dioptrií šošovka musí mať. V prípade korekcie krátkozrakosti má optická mohutnosť záporné znamienko, v prípade ďalekozrakosti kladné. Značí sa symbolmi D, PWR alebo Dpt, za ktorými nasleduje číselná hodnota.

Prepočet dioptrií na kontaktné šošovky

POZOR: Dioptrie kontaktných šošoviek nemusia súhlasiť s dioptriami okuliarov! Vo vyšších hodnotách môže byť rozdiel až o celú dioptriu. Do hodnoty 3,50 (platí pre krátkozrakosť aj dlhozrakosť) sa vo väčšine prípadov dioptrie šošoviek a okuliarov zhodujú. Ak máte dioptrie vyššie, mali by ste použiť prepočtové tabuľky. Najpresnejšia je ale tzv. subjektívna refrakcia, ktorú absolvujete počas vyšetrenia zraku.

Vlastnosti kontaktných šošoviek

  • Indikátor rub-líc
  • Drobná značka, umiestnená priamo na kontaktnej šošovke, ktorá uľahčuje manipuláciu a napomáha nasadiť si šošovku správne. Keď má nositeľ pri nasadzovaní kontaktnú šošovku na prste správne, je značka v poriadku čitateľná, pokiaľ je šošovka obrátene, je aj značka opačne.

  • UV filter
  • UV filter v kontaktných šošovkách chráni rohovku oka a pod ňou uložené očné tkanivá pred negatívnymi účinkami ultrafialového žiarenia. Pre dokonalú ochranu oka je ideálna kombinácia slnečných okuliarov a kontaktných šošoviek s UV filtrom.

  • Zafarbenie pre manipuláciu
  • Kontaktné šošovky sa zafarbujú svetlo modrou farbou z dôvodu lepšieho rozpoznania kontaktnej šošovky v roztoku. Úplne číra kontaktná šošovka je totiž ťažko viditeľná.

  • SmartShield technológia
  • SmartShield technológia okolo vonkajšieho povrchu vytvára ultratenký ochranný štít, ktorý šošovku chráni pred usadzovaním nečistôt.

Druh šošovky

Druh šošovky – jednodňové kontaktné šošovky

Jednodňové kontaktné šošovky

  • S plánovanou periódou výmeny 1 deň
  • Jednorazové použitie
  • Najmenej zaťažujú oči

Ideálna voľba na bežné nosenie ako sú spoločenské udalosti, občasný šport alebo deň strávený na pláži, kde chceme dať prednosť slnečným okuliarom. Jednodňové kontaktné šošovky sú určené na jednorazové použitie a po vybratí z oka je potrebné ich vyhodiť. Svojou konštrukciou nedráždia oko a sú vhodné aj pre alergikov. Nevyžadujú žiadnu dodatkovú starostlivosť, t.j. vkladanie do roztoku alebo čistenie. Ich nevýhodou je vyššia cena, ktorá by sa poznala pri dlhodobejšom používaní, to sa ale pri tomto type šošoviek nepredpokladá.

Výhody a nevýhody
  • Nezaťažujú oči
  • Nevyžadujú osobitnú starostlivosť
  • Vhodné aj pre alergikov
  • Vyššia cena
Druh šošovky – dvojtýždňové kontaktné šošovky

Dvojtýždňové kontaktné šošovky

  • Denné šošovky s plánovanou periódou výmeny 14 dní
  • Oči nezaťažujú, rohovka dýcha
  • Na každodenné aj príležitostné nosenie

Denné šošovky s periódou výmeny 14 dní sú vhodné pre ľudí, ktorí nosia šošovky dlhodobo, ale mesačné šošovky im spôsobujú ťažkosti. Dvojtýždňové kontaktné šošovky sú k oku stále veľmi šetrné a niektoré modely dokonca umožňujú nosenie aj počas noci – v tom prípade sa ale ich trvanlivosť kráti na jeden týždeň. Po vybratí z oka na noc sa ukladajú do roztoku. Z hľadiska ceny predstavujú zlatú strednú cestu a sú ideálnou voľbou napríklad na dlhšiu dovolenku, kde by sme inak spotrebovali sedem a viac párov jednorazových šošoviek.

Výhody a nevýhody
  • Šetrné k oku
  • Široké možnosti využitia
  • Priaznivá cena
  • Vyžadujú starostlivosť
Druh šošovky – mesačné kontaktné šošovky

Mesačné kontaktné šošovky

  • Denné šošovky s plánovanou periódou výmeny 30 dní
  • Zaťažujú citlivé oči
  • Vhodné na každodenné nosenie aj striedanie s okuliarmi

Cenovo najvýhodnejší typ šošoviek. Sú vhodné pre ľudí, ktorí kontaktné šošovky v oku dobre znášajú. Takisto existujú modely umožňujúce nosenie bez vyberania na noc. Mesačné kontaktné šošovky vyžadujú veľmi svedomitú starostlivosť, pretože pri zanedbanom každodennom čistení povrchu šošoviek v roztoku čelia vysokému riziku podráždenia oka, zápalu spojiviek a ďalších bolestivých reakcií. Skúsení a svedomití používatelia kontaktných šošoviek s tým však nebudú mať problém.

Výhody a nevýhody
  • Cenovo najvýhodnejšie
  • Na každodenné nosenie aj striedanie s okuliarmi
  • Vyžadujú dôslednú pravidelnú starostlivosť
  • Zaťažujú citlivé oko
Druh šošovky – štvrťročné kontaktné šošovky

Štvrťročné kontaktné šošovky

  • Denné šošovky s plánovanou periódou výmeny 3 mesiace
  • Ideálne na striedanie s dioptrickými okuliarmi

Štvrťročné kontaktné šošovky sú vyrobené na dlhodobé nosenie, avšak na noc sa dávajú dole. Vyznačujú sa tenkým dizajnom a povrchom odolným proti ukladaniu nečistôt. Napriek tomu vyžadujú dôkladnú starostlivosť a neodporúča sa ich nosenie dlhšie než po dobu 10 hodín denne. Pri dlhšom nosení môžu citlivé oči dráždiť. Sú ideálne predovšetkým pre tých, ktorí čiastočne nosia aj dioptrické okuliare. Štvrťročné kontaktné šošovky vyjdú cenovo výhodne, ale je nutné zakúpiť aj kvalitný roztok na šošovky.

Výhody a nevýhody
  • Cenovo výhodné
  • Na každodenné nosenie aj striedanie s okuliarmi
  • Vyžadujú dôslednú starostlivosť
  • Citlivé oči môžu dráždiť
Druh šošovky – kontinuálne kontaktné šošovky

Kontinuálne kontaktné šošovky

  • Kontaktné šošovky na deň a noc
  • Určené aj na nosenie bez vybratia
  • Možno ich nosiť až 30 dní

Ide o zvláštny typ mesačných šošoviek, ktoré možno nosiť bez vybratia až 30 dní a 29 nocí. Vďaka vysokej priepustnosti kyslíka je možné s nimi aj spať. Avšak aj pri týchto šošovkách platí, že čím častejšie sa šošovka mení alebo dezinfikuje, tým je pre oko bezpečnejšia. Preto aj v prípade kontinuálnych šošoviek sa odporúča aspoň 1× za týždeň šošovky z oka vybrať, očistiť ich a nechať oči cez noc odpočinúť. Ich používanie je potrebné vopred konzultovať s kontaktológom. Na kontinuálnych šošovkách nie je dobré šetriť a je potrebné sa spoľahnúť len na overené značky, ako PureVision alebo Biofinity.

Výhody a nevýhody
  • Najpohodlnejší spôsob nosenia
  • Bez nutnosti šošovky vyberať
  • Nosenie cez deň aj v noci
  • Vyššia cena
Druh šošovky – farebné kontaktné šošovky

Farebné kontaktné šošovky

  • Denné šošovky s plánovanou periódou výmeny deň, mesiac, 3 mesiace alebo až rok
  • Ponúkajú veľký výber farieb aj motívov

Farebné kontaktné šošovky sú dostupné ako v dioptrickom, tak nedioptrickom variante. Vhodné sú ako na každodenné, tak aj príležitostné nosenie. Slúžia ako doplnok k líčeniu alebo celkovému outfitu. Môžu doladiť farbu vašich očí alebo ju úplne zmenia. Voliť môžete z motívov a farieb od decentných až po crazy štýly. Je možné nosiť ich len cez deň, na noc vyžadujú ukladanie do roztoku.

Výhody a nevýhody
  • Zvýraznia alebo zmenia prirodzenú farbu očí
  • Slúžia aj ako módny doplnok
  • Vyžadujú dôslednú starostlivosť

Časté otázky k používaniu kontaktných šošoviek

Pre koho sú kontaktné šošovky vhodné?

Kontaktné šošovky sú vhodné pre všetkých, ktorí chcú zlepšiť svoj zrak či vzhľad, poprípade oboje. Umožňujú korekciu všetkých bežných očných porúch – krátkozrakosti, ďalekozrakosti, astigmatizmu aj presbyopie. Nosenie nie je obmedzené vekom, počtom dioptrií, ani životným štýlom. U detí je potrebný dohľad rodičov pri ich nasadzovaní/vyberaní a pravidelných prehliadkach u očného lekára, pretože detské oko sa neustále vyvíja. Rovnako u starších ľudí závisí nosenia kontaktných šošoviek od ich schopnosti sa o šošovky pravidelne starať a samostatne ich na oko aplikovať.


Ako vybrať šošovky z oka a ako ich správne nasadiť?

Pred manipuláciou s kontaktnými šošovkami si vždy dôkladne umyte ruky mydlom a osušte uterákom, ktorý na pokožke nezanecháva chĺpky. Samozrejmosťou by malo byť aj dostatočne veľké a čisté zrkadlo.  

Pri aplikácii šošoviek postupujte nasledovne:

  1. Končekmi prstov (nie nechtami) opatrne vyberte šošovku z blistra a položte ju na špičku ukazováka.

  2. Skontrolujte, či nie je prevrátená naruby – šošovka v správnej polohe je zaoblená a na okrajoch neprehnutá.

  3. Lakťami sa oprite o pevnú podložku, aby ste minimalizovali trasenie rúk, a ukazovák so šošovkou opatrne priblížte k tvári, ľahko nad úroveň očí.

  4. Prostredníkom uchopte spodné viečko tesne pod riasami a stiahnite ho smerom nadol. Ukazovákom opačnej ruky potom vytiahnite horné viečko smerom nahor. Tým vytvoríte dostatočný priestor na umiestnenie šošovky do oka.

  5. Pohľad smerujte priamo do zrkadla a jemným dotykom priložte šošovku z ukazováka na oko.

  6. Povoľte roztiahnutie viečok a zamrkajte. Šošovka je správne nasadená, pokiaľ oko nedráždi a nespôsobuje rozmazané videnie.

  7. V prípade, že šošovka drhne, pravdepodobne sa na nej zachytila nečistota a je potrebné ju vybrať, vymyť v roztoku a skúsiť nasadiť znovu, prípadne vymeniť za novú.

Pri vyberaní šošoviek dodržujte nasledujúci postup:

  1. Hlavu mierne predkloňte, aby sa približne 1/3 šošovky schovala pod horné viečko.

  2. Ukazovákom opačnej ruky stiahnite spodné viečko smerom dole a druhým ukazovákom jemne posuňte šošovku z rohovky na beľmo spodnej časti oka.

  3. Ľahko ju stlačte palcom a ukazovákom a vyberte ju z oka.

  4. Vybranú šošovku riadne očistite a uložte do roztoku.

Ako sa starať o kontaktné šošovky?

Správna a pravidelná starostlivosť o kontaktné šošovky je kľúčová pre ich pohodlné a zdravotne nezávadné nosenie. Hlavné riziko tkvie predovšetkým v tvorbe lipidoproteinového sedimentu na šošovke, ktorý sa môže stať živnou pôdou pre baktérie. Šošovky čistite a uchovávajte v špeciálnom roztoku, ihneď po vybratí z oka. Roztok slúži na čistenie, dezinfekciu, hydratáciu aj uchovávanie kontaktných šošoviek. Nemožno ho nahradiť inými prípravkami. Po vybratí z oka a očistení šošoviek ich odporúčame uchovávať v roztoku a puzdre po dobu najmenej 6 hodín, ideálne cez noc.

Pozornosť venujte aj starostlivosti o puzdro, ktoré býva tiež často zdrojom bakteriálnej alebo hubovej kontaminácie. Každý deň ho vypláchnite čerstvým roztokom a nechajte na vzduchu uschnúť. Puzdro by malo byť pravidelne menené, najlepšie každé 3 mesiace alebo s každou novou fľašou roztoku.

POZOR: Nikdy neoplachujte šošovky ani puzdro vodou z vodovodu – často obsahuje nečistoty, ktoré môžu kontaminovať šošovku a vyvolať tak nepríjemné infekcie oka.

Čo je príčinou zahmlievania kontaktných šošoviek?

Zahmlievanie kontaktných šošoviek môže mať niekoľko príčin. Pokiaľ používate kontinuálne kontaktné šošovky (spíte v nich), ľahké zahmlenie je ráno normálne. Stačí, keď do oboch očí nakvapkáte kvapky na kontaktné šošovky. Ďalšou najčastejšou príčinou je zvolenie nesprávnej veľkosti šošovky. Šošovka je buď príliš voľná, alebo naopak tesná. Konzultujte váš problém s odborníkom. Nečistoty usadené na šošovke sú tiež častým dôvodom zahmlievania. Venujte preto dostatočnú pozornosť starostlivosti o šošovky.


V akých prípadoch nie je používanie kontaktných šošoviek vhodné?

Znášanlivosť kontaktných šošoviek môže byť ovplyvnená niektorými chorobami, prípadne liekmi. Vášho očného špecialistu preto vždy informujte o vašom zdravotnom stave, najmä v prípade tehotenstva, cukrovky, problémov so štítnou žľazou či špeciálnej diéty. Rovnako by mal vedieť o užívaní dlhodobo užívaných liekov, ako sú antikoncepčné pilulky, diuretiká a antihistaminiká.

Môžu tiež nastať situácie, kedy je potreba kontaktné šošovky prestať aplikovať iba dočasne. Ide predovšetkým o zápaly oka, vaskularizáciu, nasadenie antidepresív, alergické reakcie alebo chrípku a prechladnutie.

Nosenie kontaktných šošoviek sa vylučuje s:

•niektorými poúrazovými očnými stavmi

•atypickými rozmermi očnej štrbiny

•nepriechodnosťou slzných kanálikov

•zeleným zákalom

•chronickými infekčnými ochoreniami.


Čo robiť, keď je šošovka v oku stratená?

Niekedy sa stane, že šošovku v oku nemôžete nájsť. Niektorí ľudia veria mýtu, že sa šošovka môže dostať za oko. Nie je to tak. Oko je proti vniknutiu cudzích predmetov chránené blankou (spojivkou). Pokiaľ nemôžete šošovku nájsť, zachovajte pokoj a nechajte oko šošovku vypudiť. Starostlivo si umyte ruky a veľmi žmurkajte. Vaše oko bude veľmi slziť, čo mu umožní zablúdenú šošovku vypudiť. V žiadnom prípade si nevyplachujte oko vodou, mohla by sa vám doň dostať infekcia. Pokiaľ aj napriek všetkej vašej snahe zostáva šošovka v oku, navštívte odborníka, ktorý vám ju pomôže vybrať.


Ako vybrať farebné kontaktné šošovky?

Pri výbere farebných kontaktných šošoviek je prvoradé si ujasniť, či potrebujem dioptrické alebo nedioptrické, akú veľkú zmenu požadujem a na akú príležitosť ich využijem.

  • Zmena viditeľná na prvý pohľad
  • V prípade, že túžite po výraznej premene, stavte na jednoduché pravidlo – pokiaľ ste svetlý typ (svetlá pleť aj vlasy), siahnite po tmavších a sýtejších farbách; ak ste tmavý typ, splnia vaše očakávania naopak svetlejšie odtiene. V prípade, že chcete zmenu ešte podčiarknuť, vyberte líčenie vo farbách kontrastných voči odtieňu šošoviek.

  • Iba jemná zmena
  • Ak ste skôr konzervatívnejší typ či len chcete dosiahnuť prirodzený vzhľad, voľte kontaktné šošovky vo farbe vašich očí. Oči totiž krásne zvýraznia, opticky zväčšia a dodajú im zvláštnu iskru. Pre miernu zmenu farby odporúčame pre modré oči svetlo zelené šošovky, pre hnedé zase tmavo zelené alebo fialové.

  • Šokujúca zmena
  • Na docielenie originálneho vzhľadu na party, karneval či inú vhodnú príležitosť sú ako stvorené vzorované crazy šošovky, napríklad v podobe mačacích očí, roztomilých smajlíkov či strašidelných zombie vzorov. Crazy šošovky sa väčšinou vyrábajú v nedioptrickom vyhotovení.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB11