Obnoviť stránku

Ako posilniť imunitu (TIPY A TRIKY)

Aktualizované

Imunita čiže obranyschopnosť organizmu je často preberanou témou hlavne v rizikovom chrípkovom období. Mnoho ľudí sa totiž práve v tejto dobe potýka s oslabenou imunitou, ktorá má za následok rôzne infekčné ochorenia aj iné zdravotné problémy. Ak sa aj vy pýtate, ako posilniť imunitu alebo ako podporiť imunitný systém, prinášame vám prehľadné informácie o posilnení imunity u dospelých aj u detí. Dozviete sa, prečo je oslabená imunita problémom dnešnej spoločnosti, a poradíme vám rôzne tipy na zvýšenie imunity.

Ako posilniť imunitu

Ako podporiť imunitu – OBSAH

  1. Čo je to imunita a ako pracuje imunitný systém
  2. Ako sa prejavuje oslabená imunita
  3. Ako posilniť imunitu dospelých
  4. Ako podporiť imunitu u detí
  5. Tipy na podporu imunity

Čo je to imunita a ako pracuje imunitný systém

Úlohou imunity je udržanie integrity organizmu a jeho ochrana proti vírusom, baktériám, plesniam, toxínom aj pred ďalšími pre telo nebezpečnými látkami. Ide v podstate o systém, ktorý nám pomáha prežiť a blokuje vstup škodlivých látok do nášho organizmu. Obranyschopnosť organizmu strážia signálne molekuly, ktoré v prípade nebezpečenstva odovzdávajú informácie bunkám imunitného systému. Tie na tieto podnety reagujú a spúšťajú v našom tele obranné procesy. Celkovo rozlišujeme dva typy imunity, imunitu vrodenú a imunitu získanú.

Imunita vrodená

Je prirodzenou súčasťou každého jedinca ihneď po narodení. Súvisí s tým, že ľudský organizmus má určité špecifické vlastnosti, ktoré ho prirodzene chránia pred vonkajšími škodlivými vplyvmi.

Imunita získaná

Získanú imunitu si organizmus buduje v priebehu života a získava ju zo skúseností. Prekonanú chorobu či prekonanú infekciu si telo zapamätá a v budúcnosti je schopné na ňu zareagovať oveľa rýchlejšie a silnejšie.

Ako sa prejavuje oslabená imunita

Oslabená imunita znamená, že sa organizmu znižuje schopnosť obrany proti rôznym infekciám. Medzi príznaky oslabenej imunity patrí celková únava až pocity vyčerpania, tráviace problémy a často sa opakujúce ochorenia. Pokiaľ na sebe pociťujete nasledovné príznaky, rozhodne by ste sa mali zamerať na posilnenie imunity. Pokiaľ sú vaše ťažkosti dlhotrvajúce, neváhajte kontaktovať lekára, ktorý vás odošle na špecializované imunologické vyšetrenie.

Znížená imunita – najčastejšie príznaky

  • Častá únava a ospalosť – spočiatku sa oslabená imunita nemusí prejavovať priamym ochorenia. Ak sa však dlhú dobu cítite malátni, bez energie a ospalo napriek tomu, že spíte dostatočne dlho, mali by ste popremýšľať, ako posilniť imunitu.
  • Opakované infekcie dýchacích ciest – trápi vás časté prechladnutie, chrípka alebo angína? Ak prechodíte dve infekcie v priebehu troch mesiacov alebo štyri infekcie ročne, mali by ste spozornieť. Za váš zdravotný stav najskôr môže oslabená imunita.
  • Tráviace problémy – zásadný vplyv na imunitný systém má črevná mikroflóra, v ktorej sa nachádza až 80 % imunitného systému. Ak teda trpíte častými žalúdočnými či črevnými problémami, ako sú časté bolesti brucha, nadúvanie, zápchy či hnačky, opäť môže ísť o signál, že vaše telo volá po posilnení imunity.
Ako zlepšiť imunitu
Oslabenú imunitu podporíte zvýšeným príjmom vitamínov a minerálov.

Ako posilniť imunitu dospelých

Imunitu dospelých najčastejšie negatívne ovplyvňuje zlý životný štýl súvisiaci so stresom, zlými stravovacími návykmi, nedostatkom spánku, nadmerným užívaním liekov, konzumáciou alkoholu a fajčením. Veľkú úlohu hrajú aj genetické dispozície a znečistené životné prostredie. Posledné menované faktory môžeme ovplyvniť ťažko, ostatné faktory však na posilnenie imunity ovplyvniť vieme.

Význam stravovania na podporu imunity

Správne stravovacie návyky sú základom zdravého životného štýlu. Ak by sme sa však konkrétne zamerali na imunitný systém, je to práve črevný mikrobióm, ktorý hrá hlavnú úlohu v obranyschopnosti nášho organizmu. Na posilnenie imunity je preto vhodné zaradiť do jedálnička kyslomliečne výrobky, kefír, jogurt, acidofilné mlieka či kyslú zeleninu. Podporiť imunitu môžete tiež probiotickými doplnkami stravy, ktoré sa odporúčajú hlavne po prekonanej antibiotickej liečbe.

Kvalitný spánok pomôže posilniť imunitný systém

Oslabená imunita sa spočiatku môže prejavovať nadmernou únavou a zvýšenou potrebou spánku. Dostatočný odpočinok je preto jednou z ciest, ako posilniť imunitu. Vedci z univerzity v Chicagu zistili, že ľudia spiaci iba štyri hodiny denne mali týždeň po očkovaní proti chrípke o polovicu menej protilátok než ľudia, ktorí denne spali viac ako sedem hodín.

Pravidelný pohyb prispieva k posilneniu imunity

Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu je tiež potvrdený spôsob, ako zlepšiť imunitu. Aj neaktívni športovci by preto mali venovať aspoň hodinu denne prechádzke na čerstvom vzduchu. Pokiaľ práve vonku nie je ideálne počasie, nič vám nebráni zacvičiť si v pohodlí svojho domova.

Saunovanie a otužovanie výrazne zlepšuje imunitný systém

Ako skvelá prevencia a podpora imunity sa javí saunovanie, ktoré okrem odolnosti proti respiračným virózam pomáha odstraňovať stres a uvoľňuje dýchacie cesty.  

i Infrasauna prehreje telo a pohladí na duši. Ide o skvelý spôsob relaxácie, ktorým navyše podporíte imunitný systém.

Vhodné doplnky stravy podporujú imunitný systém

Vitamíny A, B6, B12, C a D a minerály ako horčík, meď, chróm, zinok, vápnik a selén bežne prijímame v pestrej strave, v chrípkovej sezóne je však vhodné posilniť ich príjem vhodnými doplnkami stravy. Pre ich lepšiu účinnosť je odporúčané ich užívanie súčasne s ovocím alebo zeleninou, nikdy by však nemali slúžiť ako náhrada čerstvých potravín!

Ako podporiť imunitu u detí

U detí sa imunitný systém postupne vytvára, a pokiaľ je ich imunita nejakým spôsobom oslabená, ťažko ich telo bojuje s bežnými infekciami. Oslabená imunita u detí sa prejavuje opakovanými zápalmi stredného ucha, dutín aj zápalmi močových ciest, samostatnou kapitolou sú potom alergie, ktoré bohužiaľ v dnešnej dobe postihujú veľké množstvo detí. Podpora imunity u detí pritom nie je vôbec zložitá. Jej základom je dodržiavanie nasledujúcich pravidiel:

  • Zdravá a vyvážená strava
  • Dostatočné množstvo spánku
  • Pobyt na čerstvom vzduchu a otužovanie
  • Neprekurovať vzduch v miestnosti, často vetrať
  • Nevytvárať deťom sterilné prostredie prehnanou dezinfekciou a antibakteriálnymi prostriedkami
iČasopisy o zdraví v elektronickej podobe sú plné zaujímavých informácií a tipov, ako sa správne starať o svoje telo.
Ako zvýšiť imunitu
Obzvlášť u detí je potrebné na zvýšenie imunity dbať na zdravú a vyváženú stravu.

Tipy na podporu imunity

  • Vnímajte signály vlastného tela, doprajte si kvalitný spánok a vyhnite sa dlhodobej záťaži.
  • Odpočívajte nielen fyzicky, ale aj psychicky – čítaním, návštevou divadla či posedením s priateľmi.
  • Jedzte pestrú stravu bohatú na vitamíny a strážte si, nech váš jedálniček obsahuje všetky potrebné zložky.
  • Ak vám nejaká zložka chýba, doplňte ju pomocou výživových doplnkov.
  • Športujte, venujte sa aktívne svojmu zdraviu.
  • Akonáhle zaznamenáte nejaké zdravotné ťažkosti, navštívte svojho lekára.
  • Snažiť sa obmedziť pôsobenie škodlivých vplyvov na vaše zdravie.
i Mohlo by vás zaujímať:

Oslabená imunita môže priniesť rad zdravotných problémov, preto sa aktívne venujte podpore imunitného systému, nech je váš organizmus pripravený bojovať a odolávať všetkým nepriaznivým javom.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19