Imunita čiže obranyschopnosť organizmu je často preberanou témou hlavne v rizikovom chrípkovom období. Mnoho ľudí sa totiž práve v tejto dobe potýka s oslabenou imunitou, ktorá má za následok rôzne infekčné ochorenia aj iné zdravotné problémy. Ak sa aj vy pýtate, ako posilniť imunitu alebo ako podporiť imunitný systém, prinášame vám prehľadné informácie o posilnení imunity u dospelých aj u detí. Dozviete sa, prečo je oslabená imunita problémom dnešnej spoločnosti, a poradíme vám rôzne tipy na zvýšenie imunity.
Úlohou imunity je udržanie integrity organizmu a jeho ochrana proti vírusom, baktériám, plesniam, toxínom aj pred ďalšími pre telo nebezpečnými látkami. Ide v podstate o systém, ktorý nám pomáha prežiť a blokuje vstup škodlivých látok do nášho organizmu. Obranyschopnosť organizmu strážia signálne molekuly, ktoré v prípade nebezpečenstva odovzdávajú informácie bunkám imunitného systému. Tie na tieto podnety reagujú a spúšťajú v našom tele obranné procesy. Celkovo rozlišujeme dva typy imunity, imunitu vrodenú a imunitu získanú.
Je prirodzenou súčasťou každého jedinca ihneď po narodení. Súvisí s tým, že ľudský organizmus má určité špecifické vlastnosti, ktoré ho prirodzene chránia pred vonkajšími škodlivými vplyvmi.
Získanú imunitu si organizmus buduje v priebehu života a získava ju zo skúseností. Prekonanú chorobu či prekonanú infekciu si telo zapamätá a v budúcnosti je schopné na ňu zareagovať oveľa rýchlejšie a silnejšie.
Oslabená imunita znamená, že sa organizmu znižuje schopnosť obrany proti rôznym infekciám. Medzi príznaky oslabenej imunity patrí celková únava až pocity vyčerpania, tráviace problémy a často sa opakujúce ochorenia. Pokiaľ na sebe pociťujete nasledovné príznaky, rozhodne by ste sa mali zamerať na posilnenie imunity. Pokiaľ sú vaše ťažkosti dlhotrvajúce, neváhajte kontaktovať lekára, ktorý vás odošle na špecializované imunologické vyšetrenie.
Imunitu dospelých najčastejšie negatívne ovplyvňuje zlý životný štýl súvisiaci so stresom, zlými stravovacími návykmi, nedostatkom spánku, nadmerným užívaním liekov, konzumáciou alkoholu a fajčením. Veľkú úlohu hrajú aj genetické dispozície a znečistené životné prostredie. Posledné menované faktory môžeme ovplyvniť ťažko, ostatné faktory však na posilnenie imunity ovplyvniť vieme.
Správne stravovacie návyky sú základom zdravého životného štýlu. Ak by sme sa však konkrétne zamerali na imunitný systém, je to práve črevný mikrobióm, ktorý hrá hlavnú úlohu v obranyschopnosti nášho organizmu. Na posilnenie imunity je preto vhodné zaradiť do jedálnička kyslomliečne výrobky, kefír, jogurt, acidofilné mlieka či kyslú zeleninu. Podporiť imunitu môžete tiež probiotickými doplnkami stravy, ktoré sa odporúčajú hlavne po prekonanej antibiotickej liečbe.
Oslabená imunita sa spočiatku môže prejavovať nadmernou únavou a zvýšenou potrebou spánku. Dostatočný odpočinok je preto jednou z ciest, ako posilniť imunitu. Vedci z univerzity v Chicagu zistili, že ľudia spiaci iba štyri hodiny denne mali týždeň po očkovaní proti chrípke o polovicu menej protilátok než ľudia, ktorí denne spali viac ako sedem hodín.
Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu je tiež potvrdený spôsob, ako zlepšiť imunitu. Aj neaktívni športovci by preto mali venovať aspoň hodinu denne prechádzke na čerstvom vzduchu. Pokiaľ práve vonku nie je ideálne počasie, nič vám nebráni zacvičiť si v pohodlí svojho domova.
Ako skvelá prevencia a podpora imunity sa javí saunovanie, ktoré okrem odolnosti proti respiračným virózam pomáha odstraňovať stres a uvoľňuje dýchacie cesty.
Vitamíny A, B6, B12, C a D a minerály ako horčík, meď, chróm, zinok, vápnik a selén bežne prijímame v pestrej strave, v chrípkovej sezóne je však vhodné posilniť ich príjem vhodnými doplnkami stravy. Pre ich lepšiu účinnosť je odporúčané ich užívanie súčasne s ovocím alebo zeleninou, nikdy by však nemali slúžiť ako náhrada čerstvých potravín!
U detí sa imunitný systém postupne vytvára, a pokiaľ je ich imunita nejakým spôsobom oslabená, ťažko ich telo bojuje s bežnými infekciami. Oslabená imunita u detí sa prejavuje opakovanými zápalmi stredného ucha, dutín aj zápalmi močových ciest, samostatnou kapitolou sú potom alergie, ktoré bohužiaľ v dnešnej dobe postihujú veľké množstvo detí. Podpora imunity u detí pritom nie je vôbec zložitá. Jej základom je dodržiavanie nasledujúcich pravidiel:
Oslabená imunita môže priniesť rad zdravotných problémov, preto sa aktívne venujte podpore imunitného systému, nech je váš organizmus pripravený bojovať a odolávať všetkým nepriaznivým javom.