Obnoviť stránku

Počas Veľkonočných sviatkov 29.3. a 31.3. je otvorený iba AlzaDrive v Senci. Na Veľkonočný pondelok 1.4. sú uzavreté všetky predajne vrátane AlzaDrive, stále však môžete využiť doručenie do našich AlzaBoxov.

Ako na upratovanie kuchyne

Pleseň a vodný kameň sú strašiakmi nielen kúpeľne, ale aj kuchyne. A práve tu sa k nim navyše pridáva ešte mastnota, ktorá spolu s prachom často tvorí ťažko odstrániteľné nánosy. Pravidelnou a správnou údržbou sa dá všetkým týmto nečistotám vyhnúť. Výsledkom je hygienicky čisté prostredie na prípravu pokrmov a vyššia životnosť kuchynských spotrebičov. Ako zatočiť s mastnotou, ako na účinné odstránenie vodného kameňa a ako sa zbaviť plesne? Pripravili sme pre vás tipy na vhodné čistiace prostriedky aj recepty na domáce čistiace zmesi.

Ako na upratovanie kuchyne
Zásady efektívneho upratovania kuchyne
  • Po každom stolovaní umyte riad, pracovnú dosku aj sporák, prípadne aj podlahu. Čo prišlo do kontaktu so surovým mäsom, vydezinfikujte.
  • Používajte špeciálne čistiace prostriedky – na riad, sporák, batérie, rúru aj podlahu.
  • Mastnoty sa zbavujte ihneď pomocou papierových utierok alebo odmasťovacích prípravkov.
  • Využívajte moderné upratovacie pomôcky – utierky z mikrovlákna, mopy, hubky.
  • Veľký efekt dosiahnete aj maličkosťami – vytrepaním obrusu alebo zasunutím stoličiek.
  • Pri upratovaní používajte latexové rukavice, aby ste svoje ruky ochránili pred vplyvom chemikálií a baktérií.

Otázky týkajúce sa upratovania kuchyne

Ako vyčistiť sporák?

Ak vyčistíte kuchynský šporák po každom varení, vyhnete sa odolným pripáleninám a váš spotrebič bude stále ako nový. S pomocou špeciálnych čističov dáte sporák do poriadku ľahko a rýchlo. Nezabudnite však raz za čas očistiť aj mriežky od sporáka – ponorte ich do teplej vody s prídavkom saponátu a octu a dôkladne vyčistite pomocou hubky alebo drôtenky. V prípade, že by ste si však nevedeli rady ako vyčistiť sklokeramickú alebo indukčnú dosku, naše tipy a triky vám iste pomôžu.


TIP: Na odstraňovanie nečistôt usadených na sklokeramických doskách je ideálna špeciálna škrabka, ktorá navyše funguje skvele aj na plechy aj grily 


Ako vyčistiť rúru?

Správne čistenie rúry je dôležité najmä aj kvôli životnosti spotrebiča, preto je dobré ju umyť po každom pečení či vyprážaní. Siahnite pri tom po kvalitnej utierke z mikrovlákna, naneste na ňu prípravok s obsahom alkoholu a starostlivo rúru zvnútra aj zvonku utrite.


Raz za čas je však potrebné vykonať dôkladné vyčistenie. Vyberte najprv z rúry všetky rošty a plechy, ponorte ich do teplej vody s trochou saponátu a starostlivo ich očistite hubkou alebo drôtenkou. S dlhodobo nanesenou mastnotou a nečistotami vnútri rúry si poradia špeciálne prípravky, ktoré zvyčajne vyžadujú dlhší čas pôsobenia. Po jej uplynutí vnútro rúry umyte vlažnou vodou a vytrite dosucha. Nakoniec už stačí len do rúry vložiť vyčistené rošty a užívať si radosť z dobre odvedenej práce.

Ako sa zbaviť mastnoty?

Odmastenie kuchyne je večná téma. Nielen na nábytku, ale aj na digestore a ostatných kuchynských spotrebičoch sa usadzuje nepríjemná vrstva mastnoty, na ktorú sa prach lepí veľmi rád. Existuje celý rad odmasťovacích prostriedkov, ale pozor – ich výber je nutné prispôsobiť materiálu kuchynských povrchov, aby nedošlo k ich poškodeniu. Môžete zvoliť čistiace spreje na bežné upratovanie kuchyne, univerzálne či hypoalergénne čističe vhodné aj na podlahu alebo populárne čistiace obrúsky. Praktická je čistiaca emulzia v spreji na odstránenie nečistôt a mastnoty z rúry, plechu na pečenie, grilovacej mriežky, hrnca aj panvice, ktorú možno využiť aj na pravidelnú údržbu kuchyne. Podrobnejší návod na čistenie digestora nájdete v článku Ako vyčistiť digestor.

Špeciálne kuchynské čističe sú určené na odpady, varné dosky, chladničky a mrazničky, rúry, mikrovlnné rúry. Nezabudnite aj na odstraňovač vodného kameňa z kanvice či kávovaru, ktorý značne predĺži životnosť týchto malých spotrebičov. Lesk vašej kuchyni dodajú aj rôzne leštidlá na antikorové plochy.

Najlepší pomocník na údržbu aj rýchle odmastenie kuchynskej podlahy je obyčajný mop a vedro so žmýkačom, prípadne parný mop vhodný aj pre alergikov, ktorý dokáže odstrániť až 99,9 % baktérií.


Aj čistenie mikrovlnky je niekedy náročnejšie. Článok Ako vyčistiť mikrovlnku vám prinesie nejeden tip, s ktorým to zvládnete hravo.


TIP: Mastné zvyšky jedla z riadu pred umývaním opatrne zoškrabnite a vyhoďte do odpadu. Buďte pritom opatrní pri čistení teflónových povrchov. Tekuté zvyšky vylejte do záchodu, aby ste neupchali odpad v dreze.

Ako vyčistiť chladničku?

Chladničku čistite zakaždým, keď sa do jej vnútorného priestoru niečo vyleje. Dôkladné umývanie chladničky potom vykonávajte aspoň raz za mesiac.


Najprv vyberte všetok obsah chladničky a následne všetky jej police aj boxy vytrite špeciálnym antibakteriálnym prípravkom na chladničky. Nezabudnite pritom ani na poličky vo dverách a na poličku s platom na vajíčka. Predtým, než potraviny vrátite späť do chladničky, dôkladne utrite tiež dózy, poháre a vrecká, v ktorých sa nachádzajú, aby ste si nezašpinili už vyčistený vnútorný priestor chladničky. Na záver sa venujte tiež vonkajšej strane chladničky – utrite bočné steny, dvierka aj ich tesnenie. Za žiadnych okolností však na to nepoužívajte abrazívne prípravky, ktoré by mohli povrch chladničky nenávratne poškodiť!


V prípade, že nevlastníte chladničku s funkciou automatického odmrazovania, je potrebné ju niekoľkokrát do roka tiež vlastnoručne odmraziť.


Na to, ako udržať úspornú prevádzku chladničky, ako odstrániť zápach v chladničke či ako na jej prevoz, sme sa bližšie pozreli v článku Ako sa starať o chladničku.


TIP: Pokiaľ doma nemáte špeciálne čistiace prípravky na umývanie vnútorného priestoru chladničky, môžete ich nahradiť roztokom vody a octu.

Ako očistiť pripálený hrniec?

Pripálené hrnce nemusíte nutne vyhadzovať. Stačí použiť pár trikov a je celkom pravdepodobné, že vaša peňaženka neutrpí žiadne väčšie straty. Najlepšie sa čistí pripálené mlieko – stačí obyčajný kuchynský olej, ktorým potrite postihnuté miesta. Po chvíli sa spálenina ľahko odlepí od dna. Na ostatné pripálené jedlá požite buď veľmi koncentrovaný soľný roztok (až 1 kg soli na 0,5 litra vody), alebo lyžičku pracieho prášku na 0,5 litra vody. Zvolenú kombináciu priveďte do varu. Lyžicou vyskúšajte, či sa spálenina odlupuje. Ak stále drží, nechajte roztok pôsobiť 24 hodín a znovu povarte.

Ako odstrániť vodný kameň?

Vodný kameň sa tvorí v miestach, ktoré sú neustále v kontakte s vodou – v dreze, na vodovodných batériách alebo v rýchlovarnej kanvici. A práve tu sa oveľa rýchlejšie množia nežiaduce baktérie. Pravidelné čistenie predstavuje výbornú prevenciu pred vznikom vodného kameňa. Pri rýchlovarnej kanvici je potrebné dodržiavať ešte jednu zásadu: nenechávajte vnútri vodu a pokiaľ vám nejaká po zaliatí čaju zostane, vylejte ju.

 

Ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu v prípade, že už sa vodný kameň usadil? Na vyčistenie miest s usadeným vodným kameňom použite bežne dostupný odvápňovač či vodu s trochou octu alebo kyseliny citrónovej. Účinná je tiež jedlá sóda.

Ako sa starať o drez, odkvapávač a umývačku?

Ak umývate riad v ruke, venujte zvýšenú pozornosť odkvapkávaču a nikdy tam nenechávajte stáť vodu. Po uložení riadu späť do skríň ju vždy vylejte alebo ošetrite suchou handričkou. Vďaka tomu sa nebude tvoriť pleseň. Starajte sa aj o svoj drez – vysušte škáry, vyleštite batériu a jej bezprostredné okolie a predovšetkým pravidelne čistite odpad. V prípade, že vám v domácnosti vypomáha umývačka, pravidelne púšťajte samočistiaci program.


Ak často umývate iba na krátke programy, v ktorých sa zle rozpúšťajú niektoré tuky, používajte ho zhruba raz za mesiac. Pamätajte však, že samočistiaci program neodstráni všetky nečistoty, a preto je vhodné používať aj špeciálny čistiaci prostriedok na údržbu umývačiek riadu, ktorý dokonale zbaví aj vodného kameňa.


Podrobný popis, ako sa správne starať o umývačku, nájdete v našom článku Ako sa starať o umývačku.

Ako sa starať o antikorové povrchy?

Antikorové povrchy sa čistia horšie než akékoľvek iné a veľmi ľahko sa na nich usadzuje vodný kameň. Aj s nimi si ale môžete poradiť pomocou „po domácky“ vyrobených zmesí. Vynikajúce sú napríklad zemiaky (môžete použiť len ich šupky). Očistite ich vo vode od hliny a ďalších nečistôt a potrite s nimi (žltou časťou) antikorový riad aj povrchy. Po opláchnutí vodou a vysušením pijavou handričkou alebo pokrkvanými novinami sa budú nádherne lesknúť. To isté platí pri použití zmesi citrónovej šťavy so štipkou soli. Ak potrebujete vyčistiť horšie prístupné miesta, použite hustú pastu z jedlej sódy a trošky teplej vody.

 

Na antikorové termosky platí balíček kypriaceho prášku zaliateho vriacou vodou. Pri takomto čistení ale umiestnite nádobu radšej do drezu, pretože kypriaci prášok veľmi pení. Pre lepší efekt termosku uzavrite a pretrepte ňou.

 

Na antikorové povrchy nikdy nepoužívajte drôtenky a iné drsné povrchy. Takisto sa vyhýbajte prípravkom s obsahom chlóru.

Čistiace prostriedky do kuchyne
  • Pre hygienicky čistú a žiarivú kuchyňu
Upratovacie pomôcky
  • Na jednoduché a rýchle upratovanie kuchyne

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12