Na čo slúžia masážne prístroje na kompresnú terapiu?
Masážne prístroje na kompresnú terapiu sú vhodné na domáce použitie. V ponuke je niekoľko typov pomôcok, ktoré vám môžu pomôcť zlepšiť krvný obeh, ale aj zmierniť opuchy dolných končatín. Využijú ich tí, ktorí trpia na kŕčové žily, lymfatické opuchy, ale aj chronickú žilovú nedostatočnosť.
Kompresnú terapiu možno vykonávať rôznymi prístrojmi
Prístrojov na kompresnú terapiu je hneď niekoľko. Záleží na tom, ktorú časť tela chcete masírovať. Stretnúť sa môžete s vaničkou na nohy, kompresným golierom, očnou masážnou maskou či kompresnými návlekmi na končatiny. Nižšie sa na tieto typy podrobnejšie pozrieme.
- Masážna vanička na nohy slúži na uvoľnenie svalov a zlepšenie krvného obehu v chodidlách. Táto vanička kombinuje hydromasáž a kompresnú terapiu.
- Kompresný golier na krk využijú jedinci so stuhnutým krkom a ramenami. Tento prístroj sa zameriava na ich uvoľnenie a pomáha zmierniť bolesti v oblasti šije.
- Očná masážna maska kombinuje vibračnú masáž a tepelnú terapiu. Je ideálna pre tých, ktorí trpia únavou očí, migrénami či opuchmi očných viečok.
- Kompresné ponožky a návleky sa používajú na nohy, ramená, ale aj celé telo. Vďaka tlakovej masáži stimulujú krvný a lymfatický obeh.
- Multifunkčný masážny prístroj na kompresnú terapiu kombinuje niekoľko prístrojov. Využijete ho na celé telo na uvoľnenie svalov.
Na čo využijete lymfatické nohavice na doma?
Medzi domáce lymfodrenážne prístroje patria aj lymfatické nohavice na doma. Tie slúžia na podporu lymfatického systému a zlepšenie krvného obehu nôh. Využijete ich najmä na redukciu opuchov, detoxikáciu organizmu a regeneráciu svalov. Sú tiež ideálne pre aktívnych športovcov.
Aké majú lymfatické nohavice účinky?
Lymfatické nohavice alebo kompresné lymfodrenážne nohavice majú niekoľko pozitívnych účinkov. Medzi ne patrí podpora lymfatického systému, redukcia celulitídy, regenerácia svalov či prevencia kŕčových žíl. Slúži však aj na relaxáciu a uvoľnenie, napríklad po fyzickom tréningu.
Vanička na nohy
Kompresný golier
Očná masážna maska
Lymfodrenážny prístroj
i
Dáte radšej na názory druhých? Prečítajte si, čo hovoria na lymfatické nohavice recenzie používateľov.
Kompresná terapia nie je vhodná pre všetkých
Aj keď kompresná terapia pomáha pri mnohých problémoch, nie je určená úplne pre všetkých. Vyhnúť by sa jej mali používatelia so závažnými cievnymi ochoreniami, srdcovým zlyhaním, akútnou infekciou či zápalmi kože, a tiež aj neuropatiou. Pacienti s ťažkou pľúcnou chorobou by taktiež tieto prístroje na kompresnú terapiu nemali používať. Vyhnúť by sa jej mali aj deti, a tiež aj osoby s kardiostimulátormi, implantovanými liečebnými prístrojmi či
s náhradou kĺbov.
Ak si nie ste istí, či je domáca kompresná terapia pre vás vhodná, radšej sa poraďte so svojím lekárom.
Masážne prístroje na kompresnú terapiu podľa použitia
Rôzne časti tela často vyžadujú rôzne prispôsobené masážne prístroje na kompresnú terapiu. Najčastejšie ide o chodidlá, lýtka, stehná, zadok, celé nohy, krk, chrbát, ramená, hlavu či tvár. Niekedy sa však môžete stretnúť s multifunkčnými nástrojmi, ktoré sa postarajú o viac denne namáhaných oblastí. Nájdete aj prístroje, ktoré sú určené na celé telo. Záleží tak iba na vás, ktorú časť tela potrebujete regenerovať.
Kompresná terapia neslúži iba na masáž
Masážne prístroje na kompresnú terapiu neslúžia iba na masáž danej oblasti, ale zahŕňajú samozrejme širšiu oblasť. Využiť ich môžete na relaxáciu, redukciu opuchov, podporu krvného obehu, uvoľnenie bolesti, zmiernenie stuhnutosti svalov, a tak isto kŕčov. Nie všetky prístroje tieto účinky ponúkajú. Vopred si ich preto skontrolujte.
i
Masážny prístroj môže mať viacero druhov programov, úrovní intenzity, ale aj počet masážnych oblastí. Zamerať sa môžete aj na to, či disponuje diaľkovým ovládaním, indikáciou stavu batérie, displejom, umývateľným povrchom, ergonomickým tvarom a ďalšími vlastnosťami.
Masážne prístroje na kompresnú terapiu ponúkajú viac druhov masáží
Dá sa očakávať, že masážne prístroje na kompresnú terapiu umožňujú kompresnú masáž. Niektoré typy prístrojov však ponúkajú viac druhov masáží. Môže tak ísť o lymfatickú, pneumatickú, bodovú, vibračnú, valčekovú, poklepovú, ale aj akupresúrnu masáž. Každá masáž má trochu iné účinky. Než sa ponoríte do pravidelných masáží, vždy je vhodná konzultácia s lekárom.
Pred použitím kompresného masážneho prístroja je dôležité starostlivo preštudovať návod na obsluhu, aby bola zaistená správna a bezpečná aplikácia. Každý model sa môže líšiť v intenzite, spôsobe použitia aj odporúčanej dĺžky masáže, preto vždy dodržujte pokyny výrobcu.
Prístroje na kompresnú terapiu ponúkajú rôzne funkcie
Ak si chcete kompresnú terapiu a masáž spríjemniť, vyberať môžete aj podľa funkcií, ktoré niektoré prístroje ponúkajú.
- Audioterapia umožní prístroju prehrávať relaxačnú hudbu alebo prírodné zvuky.
- Časovač vám umožní nastaviť si dĺžku masáže. Vďaka tomu nebudete musieť kontrolovať čas.
- Automatické vypnutie zaistí bezpečnosť používateľa. Zariadenie sa automaticky vypne, keď bude zapnuté príliš dlho.
- Možnosť ovládania cez smartfón majú inteligentné masážne prístroje. Na telefóne si môžete nastaviť intenzitu, dĺžku masáže atď.
- Vyhrievanie a vibrácie sú ďalšími funkciami, ktorými môžu tieto prístroje disponovať.
i
Niektoré prístroje na kompresnú terapiu disponujú nastavením intenzity. Vybrať si možno medzi jemnou, strednou a intenzívnou masážou.
Zásadné faktory pri výbere prístrojov na kompresnú terapiu
Pri výbere prístrojov na kompresnú terapiu si nezabudnite skontrolovať obsah balenia. V ňom sa môže nachádzať nabíjačka, obal, ale aj diaľkový ovládač. Skontrolujte si tiež rozmery a hmotnosť prístroja, najmä ak ho chcete prenášať. Dôležitý je aj spôsob napájania. Tieto prístroje obvykle fungujú po zapojení do elektrickej siete, niektoré však majú akumulátor a iné sú zase na batérie.
Ak má prístroj na kompresnú terapiu batérie, skontrolujte si, o aký typ ide a či sú súčasťou balenia.