Obnoviť stránku

Kingdom Hearts 3 (RECENZIA) – srdce na dlani

Aktualizované

Za pol dekády dokážete zvládnuť veľa vecí, od vyštudovania vysokej školy po vyhodnotenie neúspechu komunisticky ladenej päťročnice, ale v rámci tvorby počítačových hier môžeme hovoriť o až nezdravej porcii času. V dlhodobom horizonte vyvíjané tituly sa totiž dosť často stretávajú s neaktuálnou grafickou stránkou či technickými problémami (Duke Nukem, ehm, Forever). Preto s radosťou konštatujeme, že sa aj napriek niekoľkoročný vývoj podobným patáliám vyhol projekt Kingdom Hearts 3 od spoločnosti Square Enix, ktorá sa okrem distribúcii postarala aj o samotný vznik tretieho dielu populárnej série. Ako sa nám putovanie s Goofym a Donaldom páčilo, čo nás vydesilo a prečo neradi rozklepávame vajcia, sa dozviete v našej recenzii.

Recenzia (PS4 Pro)NovinkyPreview


• Žáner: Akčná 3D arkáda • Multiplayer: Nie   • Vývojár: Square Enix • Vydavateľ: Square Enix • Platformy a Dátum vydania: PS4, Xbox One (29. januára 2019) • Homepage: www.kingdomhearts.com/3/us/home/ • Čeština: Nie


Časti článku:


Obsah recenzie Kingdom Hearts 3 (PS4 Pro)

 1. Kindom Hearts 3 uzatvára rozsiahlu kapitolu miestnych dejín
 2. V hlavnej úlohe videosekvencie
 3. S Kingdom Hearts 3 do virtuálneho Disneylandu
 4. Kľúč bojovým nástrojom
 5. Minihry a zberateľstvo prestupujú Kingdom Hearts 3
 6. Úchvatná grafika so zbesilou kamerou
 7. Recenzia Kingdom Hearts 3: záverečné hodnotenie

Kindom Hearts 3 uzatvára rozsiahlu kapitolu miestnych dejín

• Recenzia: 5. 2. 2019 • Autor: Jakub Němec

Tiež máte radi prepracované svety s bohatými dejinami, ktoré prehovárajú do aktuálnej hrateľnosti? Tak si píšte prvý klad, ktorý by vás mohol presvedčiť ku kúpe Kingdom Hearts 3. Starostlivo zauzlovaný príbeh hráči rozpletajú už od roku 2002, kedy sa na PlayStation 2 objavil prvý diel, a od tej doby nabobtnáva do mamutích rozmerov. Fenomén prepojenia postáv na prvý pohľad odkazujúcich ku klasickým JRPG kúskom a la Final Fantasy s celosvetovo obľúbenými snímkami Walta Disneyho sa však tešia popularite predovšetkým v krajinách obmývaných Tichým oceánom a u nás zatiaľ nemá tak širokú základňu.

Kingdom Hearts 3; screenshot: pohádka

Ústredná trojica Sora, Donald a Goofy sa stanú súčasťou mnohých disneyovských príbehov a svojimi činmi v Kingdom Hearts 3 ich významne ovplyvní.

Sám som to pocítil na vlastnej koži, keď som sa rozhodol poctivo pripraviť na recenzovanie posledného dobrodružstva chlapca menom Sora, ktorého sprevádza psí rytier Goofy a čarodejník káčer Donald. S hrôzou som si uvedomil, že len skrátené nazretie do rozsiahleho príbehového zázemia Kingdom Hearts tvoria dve desiatky normostrán textu. Musím však priznať, že každé prečítané písmenko sa mi poctivo oplatilo, pretože nepripraveného hráča zavalí hneď po spustení tretieho dielu obrovské množstvo postáv, udalostí a prepojení, v ktorých sa nemá reálií neznalý smrteľník šancu zorientovať. Scenáristi totiž veľmi radi reinkarnujú hrdinu v iných telách, posielajú ich časom späť a dopredu a neštítia sa ani vytvárania klonov.

S pokorou musím priznať, že sa mi po pätnástich hodinách hrania objavila na obrazovke postava, o ktorej hlbšom význame som nemal ani páru. Takže pauza a hurá na internet. Jednoducho povedané, milovníci predchádzajúcich dielov zažijú nirvánu, počas ktorej sa svojej úlohy chopia všetky významné charaktery série, zatiaľ čo nováčikovia budú musieť obetovať aspoň hodinku poctivej príprave. Tvorcovia si rozsiahlosť svojho sveta plne uvedomujú, takže pripravili rad videí sumarizujúcich doterajšie udalosti a tiež encyklopédiu, v ktorej máte možnosť lepšie spoznať účinkujúcich snímky Kingdom Hearts 3.

Kingdom Hearts 3 –Hercules (gameplay)

Pred väčšinou veľkých súbojov v Kingdom Hearts 3 podstúpite aspoň krátky rozhovor, ktorý dá vášmu snaženiu zmysel.

V hlavnej úlohe videosekvencia

Čože, ja som napísal snímku!? Aj keď vo svojej podstate toto prirovnanie sedí dokonale. V dnešnej dobe nie je zvykom, aby sa približne štyridsaťhodinová doba delila medzi hraním a sledovaním príbehových sekvencií v pomere 2:1. Kingdom Hearts 3 sa totiž radí medzi poctivé akčné RPG, kde sa príbehu ponúka obrovský priestor, avšak bez interaktívneho zasahovania hráčom. Jedna pasáž pre mňa znamenala polhodinové pasívne sledovanie skvelých hereckých výkonov bez možnosti zasiahnuť, čo už bola poriadna darda.

Našťastie sa tvorcom podarilo extrémne zamotanému príbehu dať nejaký poriadok a postupom času pochopíte motiváciu bojovníkov svetla brániť svet pred Organizáciou XIII, ktorá sa snaží nastoliť temnotu. Kráľ Mickey (Mouse), Riku, Sora, Donald a Goofy potrebujú dať do kopy nositeľa kľúčov (s tými sa tu bojuje), ktorí sa musia stretnúť s trinástkou bojovníkov majstra Xehanort. O epické momenty plné melodramatických zvratov rozhodne neprídete. Občas sa ich tvorcom podarilo vyhrotiť do takého extrému, že pôsobia až karikatúrne. Na danú skutočnosť si však veľmi rýchlo navyknete a dobrovoľne sa necháte unášať po disneyovských svetoch.

Kingdom Hearts 3; gameplay: Myšák Kingdom Hearts 3; gameplay: piráti Kingdom Hearts 3; gameplay: osudovosť

Obrázok 1: V Twilight Town zachránite kuchárskeho myšiaka, s ktorým potom budete variť v miestnom bistre. Kuchtenie spočíva v rade minihier, napríklad rozklepnúť správne vajcia v obmedzenom čase vyžaduje extrémnu presnosť. Obrázok 2: Zakomponovanie kreslených postáv medzi ľudskú pirátsku chásku sa podarilo grafikom Kingdom Hearts 3 excelentne. Obrázok 3: Niektoré dialógy sú veľmi pritiahnuté za vlasy a ukazujú istú naivitu v činoch hrdinov. Veľakrát sa stretneme s odhalením nečakaného zvratu, v podstate deus ex machina (princíp gréckych tragédií).

S Kingdom Hearts 3 do virtuálneho Disneylandu

Tvorcovia v rozhovoroch pred vydaním sľubovali, že uspokojivo dotiahnu všetky nedoriešené dejové zvraty, ktoré sa v priebehu série objavili. Musíme im pripísať ku cti, že svoje predsavzatia do bodky splnili (nebojte sa, zadné vrátka na prípadné pokračovanie alebo rozsiahle DLC boli ponechané dokorán otvorené). Rozum mi zostáva stáť nad tým, ako sa scenáristom podarilo napchať také množstvo príbehových kľučiek do jedného celku spoločne s návštevami kreslených rozprávok Disneyho a Pixaru. Ostatne dokonalé previazanie boja o spásu vesmíru s reáliami animovaných hrdinov z plátien kín patrí k hlavným devízam série Kingdom Hearts.

Odysea v mene priateľstva vás prevedie osmičkou filmových svetov (pričom Stokorcový les s Mackom Pú hrá iba druhé husle). Osobne ma najviac uchvátila farebnosť planéty s kráľovstvom Corona (Na vlásku), zasnežené Arendelle (Ľadové kráľovstvo), more Pirátov z Karibiku a tajný favorit – hravé Monstropolis. Avšak nemôžem nič vytknúť ani ostatným svetom, pretože dizajnérom sa podarilo zachovať nádych grafiky pôvodnej snímky. Vďaka tomu naivnosť Hercula, kockovanosť Toy Story alebo technická strohosť San Fransokya (Veľká šestka) práve tak zaujmú svojím spracovaním.

Kingdom Hearts 3 – Frozen (gameplay)

S lepším vybavením sa porciovanie démonických splodencov v Kingdom Hearts 3 stáva mlátičkovou zábavou v pestrofarebnom hýrení efektov zbraní a tímových útokov.

Každé univerzum vám ponúkne príbehovú linku na približne štyri hodiny, počas ktorých sa budete preháňať koridorovými chodbami ústiacimi do väčších arén, v ktorých sa stretnete s temnotou zmutovanými príšerkami túžiacimi po tlčúcich srdciach živých bytostí. S citlivosťou sebe vlastnou previedli autori veľkú časť reálií vzorových snímok tiež do hry a mnohokrát sa podarilo vytvoriť dojem, že bez Sory, Donalda a Goofyho by sa rozprávky nedopracovali k šťastnému koncu. Ilúzia dôležitosti šliape ako hodinky, takže si medzi oháňaním kľúča uvedomíte materiálnosť jednotlivých figúr a všetko nádherne zapadne do seba.

Kľúč bojovým nástrojom

Všetko dianie sa točí okolo Sory, ústredného hrdinu, ktorý bude po väčšinu času vo vašej moci. Od relatívne slabého chlapca oháňajúceho sa obyčajným kľúčikom sa vďaka radu zručností a predmetov dopracujete k obávanému bojovníkovi, pred ktorým sa trasú aj tie najväčšie potvory. Postupné utváranie postavy otváraním rôznych perkov a získavaním mocných artefaktov pôsobí úplne prirodzene, čo vás maximálne vtiahne do hry. Najväčším ťahákom nebudú obyčajné predmety, ktoré nájdete v každom druhom RPG, ale mocné meče s unikátnymi vlastnosťami.

Kingdom Hearts 3; gameplay: hrnčeky Kingdom Hearts 3; gameplay: jašterka

Obrázok 1: Jednou zo smrtiacich atrakcií Disneylandu, ktorá nakukla do Kingdom Hearts 3, sú rotujúce hrnčeky, ktoré svojim finálnym kombom pripomínajú zbesilý cirkulár. Obrázok 2: Súboje proti niekoľkonásobnej presile alebo obrovským bossom sú na dennom poriadku.

Za každý pokorený príbehový svet vás autori Kingdom Hearts 3 odmenia novou kľúčovou čepeľou odrážajúcou potenciál svojho pôvodu v niekoľkých dostupných transformáciách. Mojím favoritom sa až do konca hry stal meč od príšeriek Mika Wazovského a Sullyho pomenovaný Happy Gear. V základnej forme ma tešil relatívne slušným dosahom, po nabití prvej zručnosti sa z neho vykľuli monštruózne pazúry a na záver (ne)potešil nepriateľov svojou premenou v jojo, vďaka čomu som sa k nim mohol pritiahnuť takmer z akejkoľvek vzdialenosti.

Samotný pocit z mávania nadprirodzenými mečmi je nadmieru zábavný a uspokojivý, ale v rámci ambiciózneho projektu Square Enix by bol nedostatočný. Preto sa môžete tešiť na heroické tímové útoky s Goofym, Donaldom alebo s hrdinami každého z navštívených svetov. Či už si zamilujete Jacka Sparrowa metajúceho bomby po šírom okolí, vlasový vír princeznej Rapunzel alebo nálety na chrbte Baymaxu, ich užívanie je radosť. Efektné animácie potešia detské srdce bijúce vo vašej hrudi a ich striedanie na bojisku vytvára vami dirigovaný ultimátny chaos.

Kingdom Hearts 3; gameplay: spomienky Kingdom Hearts 3; gameplay: fotka Kingdom Hearts 3; gameplay: triple

Obrázok 1: Už len pri základnej tvorbe postavy si uvedomíte, akú dlhú cestu séria Kingdom Hearts ušla. Obrázok 2: Tvorcovia mysleli na najmenšie detaily. Kúzlenie sú reakcie postáv na ich fotenie. Niektoré sa hanbia, iné pózujú. Obrázok 3: Tvorba vesmírneho pancieru zaberie približne štvrť až pol hodiny, ale s vlastným plavidlom sa meteority strieľajú najlepšie.

Benzín do ohňa ešte prilejeme arkádovými atakmi pomocou atrakcií z Disneylandu (jazda na šálkach, roztáčanie kolotoča) alebo pomocou špeciálnych pokynov volajúcich na pomoc morskú pannu Ariel alebo Levieho kráľa. Do toho všetkého budete kosiť hlava nehlava, uskakovať, lietať vzduchom a vykonávať ďalšie šialenosti vedúce k úspešnému pokoreniu nepriateľa. Veľmi silnou atmosférou vládnu súboje s bossmi, ktoré z vás vyžmýkajú to najlepšie, čo dokážete. Na svoj stret s démonickým vlkom na dne zamrznutého jazera budem ešte dlho spomínať.

Minihry a zberateľstvo prestupujú Kingdom Hearts 3

Len farebne pestrý a zbesilý súbojový systém by stačil na prevzatie sŕdc dobrodružstva chtivých hráčov. Japonskí tvorcovia hre však do vienka pridali ďalšiu hromadu činností, vďaka ktorým môžete v spoločnosti Sory stráviť niekoľkonásobne dlhší čas. Samotné zberateľstvo predmetov však nie je prvoplánové, pretože má svoj pevne daný účel. Z nájdeného jedla si s pomocou kulinárskeho myšiaka uvaríte jedlo, ktoré vám po zjedení vylepší bojové štatistiky, nájdené súčiastky možno premeniť na výbavu a za snímky symbolov Mickey Mouse dostávate hodnotné predmety.

Svoj diel zábavy si pre seba chce odtrhnúť tiež lietanie vesmírom medzi planétami vo vlastnej lodi. V jednoduchom editore si z rôzne tvarovaných dielikov vytvoríte koráb, ktorým budete brázdiť medzihviezdny priestor a ničiť všetko v dohľade. Vo chvíľach pokoja môžete vziať do ruky mobil, na ktorom si možno zahrať minihry podobné monochromatickým hrátkam z prastarých handheldov. A to som sa zďaleka nesnažil vymenovať všetko, čo vám Kingdom Hearts 3 môže ponúknuť.

Kingdom Hearts 3; gameplay: minihry Kingdom Hearts 3; gameplay: vesmír Kingdom Hearts 3; gameplay: spoj tri

Obrázok 1: Prieskumom lokácií v Kingdom Hearts 3 získate množstvo prastaro vyzerajúcich arkád, v ktorých môžete preveriť svoj postreh a dôvtip. Obrázok 2: Prelety medzi jednotlivými planétami si možno okoreniť vesmírnymi súbojmi proti letkám ufonských nepriateľov. Vedľa úžasne spracovaných planét ale pôsobí trochu lacno. Obrázok 3: Stokorcový les, bydlisko Macka Pú, sa bohužiaľ scvrkol len na tri minihry.

Úchvatná grafika so zbesilou kamerou

Vo svojej podstate môžem povedať, že sa mi pošťastilo recenzovať nadpriemerne vydarený titul. Pre fanúšikov toľko očakávané rozpletenie deja, atraktívne disneyovské prostredie, vydarený súbojový systém s rozvojom charakteru na mieru a bezpočet činností. Sami tiež vidíte na priložených obrázkoch, že z umeleckého hľadiska sa bavíme o veľmi podarenom diele. Grafici sa vybláznili aj pri dodržaní zásad vizuálneho poňatia jednotlivých snímok, čo dokázali bezchybne preniesť na naše herné obrazovky. Dokonca aj časť s tematikou Pirátov z Karibiku disponujúcou (vo filme) ľudskými hercami pôsobí uveriteľným dojmom (teda až na chudáka Elizabeth).

K tomu si pridajte veľmi vydarený dabing veľmi sa blížiaci originálnym hlasom postáv a vypilovaný soundtrack inšpirovaný pôvodnými melódiami, vďaka čomu fanúšikovia animákov môžu začať priasť blahom. Kingdom Hearts 3 jednoducho ukazuje, ako sa má správne pracovať s licenciou, a trúfam si tvrdiť, že lepšie spracovanie majetku spoločnosti Disney do digitálnej podoby sme tu nemali (je mi ľúto, Battlefronte). Lenže k čomu vám to je, keď to hráčom okoreníte dosť zbesilou kamerou pri súbojoch. Rozpútaný chaos občas zavadí do efektami preplnenej zlátaniny, v ktorej sa v najmenej vhodný okamih spoľahlivo stratíte. S troškou cviku sa vám kameru podarí ukočírovať, ale niekedy je to o nervy.

Kingdom Hearts 3; screenshot: trojica

Lokácie jednotlivých svetov uhranú svojím zmyslom pre detail a narážkami na pôvodné disneyovské príbehy.

Celkovo však musím Square Enix chváliť a dúfať vo viac podobných titulov. Japonským vývojárom sa podarilo nadviazať na svoje predchádzajúce, nemenej kvalitné diela a dotiahnuť na niekoľkých frontoch rozbehnutý príbeh v uspokojivé zakončenie. Zábavnosť celého konceptu v mojich očiach brzdí iba zdĺhavé sledovanie renderovaných predelov (hoci vyzerajú úchvatne), takže z hodinky pred televízorom si môžete zahrať pokojne len polku. Druhá významná výčitka smeruje k poplašenému zobrazeniu pri súbojoch. Avšak do Kingdom Hearts 3 sa jednoducho chcete pozrieť, aj keď ste v sérii nováčik. Pokiaľ ste fanúšikom, ide o povinnosť a pokojne si nejaké to percento pripočítajte.

Táto recenzia bola napísaná pre PS4 Pro verziu.

Recenzia Kingdom Hearts 3: záverečné hodnotenie

       Hodnotenie 84 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
87 %
Audiovizuálne spracovanie
95 %
Znovuhrateľnosť
80 %
Kingdom Hearts 3; recenzia

Klady

 • Uspokojivo bombastické zavŕšenie príbehovej trilógie
 • Prepojenie disneyovských svetov do rozprávania o Sorovi
 • Zábavný súbojový systém
 • Špeciálne útoky mečov, pomocníkov a púťových atrakcií
 • Žijúce svety vďaka zmyslu pre detail
 • Stále je čo robiť (minihry, prieskum, crafting)
 • Príbehový almanach
 • Úžasný audiovizuál

Zápory

 • Pre nováčika až príliš silno zamotaný príbeh
 • Svet Stoakrového lesa
 • Dĺžka niektorých filmíkov prekračuje zdravé herné medze
 • Občas chaotická kamera
 • Niekedy sa toho deje na obrazovke až príliš
 • Citeľne bolí absencia češtiny či slovenčiny (hlavne pre mladšie ročníky)

Kingdom Hearts 3 – Novinky

 1. (19. 11. 2018) Kingdom Hearts 3 ako vyvrcholenie trilógie?
 2. (21. 11. 2018) Macko Pú či Ralph Rozbi-to dostanú priestor v Kingdom Hearts 3
 3. (8. 11. 2018) Kingdom Hearts 3 zamestnalo tiež Lociku
 4. (12. 9. 2018) Kingdom Hearts 3 predstavuje ďalšie posily

Kingdom Hearts 3 ako vyvrcholenie trilógie?

• Novinka: 19. 12. 2018• Autor: Jakub Němec

Príbehové pozadie Kingdom Hearts 3 patrí k tým rozsiahlejším, s ktorými máte tú česť sa stretnúť. Titul jednoducho nezaprie svoje japonské korene, ktoré sa preplietli so svetom Walta Disneyho. Vďaka tomu sa môžete pripraviť na ďalšiu dávku emócií spojených so Sorovým hľadaním cesty domov a osudné stretnutia s tajomnou organizáciou XIII, ako naznačuje príbehový trailer zo začiatku hry. Pamätníci so slzou v oku zaspomínajú na ikonické okamihy, kým pre nováčikov ide o zdvihnutý varovný prst, že pred sebou nemajú obyčajnú rozjuchanú skákačku s kreslenými postavičkami, ale že máme v rukách budúcnosť niekoľkých svetov.

KINGDOM HEARTS III – Opening Movie (Trailer)

Vďaka krátkym videám v rámci úvodnej sekvencie titulu môžete v upravenej grafike aktuálneho dielu zaspomínať na najdôležitejšie momenty odohrávajúce sa pred Kingdom Hearts 3.

Príbehové zázemie si tvorcovia starostlivo strážia, takže autori sľubujú hlasom svojho vedúceho Tetsuo Nomury epický zážitok. Môžeme len polemizovať, či pôjde o zakončenie pomyselnej trilógie, alebo či si štúdio z vydavateľského domu Square Enix nechá otvorené scenáristické vrátka k ďalším dielam. Politika japonského giganta v spojení s popularitou disneyovského sveta nasvedčuje skôr ďalším dobrodružstvám, na ktoré snáď nebudeme musieť čakať ďalších päť rokov ako teraz (predpokladá sa však, že na Kingdom Hearts 3 titule sa tajne pracovalo už od roku 2006).

Potkaní spoločník nesmie chýbať

Z našich noviniek už zrejme viete, že množstvo postáv populárneho univerza Walta Disneyho objavujúcich sa v Kingdom Hearts 3 je naozaj gigantické. Záverečný trailer nám však potvrdzuje, že tvorcovia si ešte neminuli všetky patróny. V rámci jednej z minihier môžeme zaznamenať ako veľmi aktívneho potkana kuchára Remyho, ktorý bude Sorovi a jeho priateľom pomáhať. Oháňať sa tak budeme panvičkou aj Eiffelovou vežou, ktorá na chvíľku vystrieda jednu z povestných kľúčových čepelí. V rámci ukážky môžeme zaznamenať rad ďalších hrátok, z ktorých niektoré prebiehajú v prvom pohľade (robotia streľba zrejme v rámci sveta Veľkej šestky).

KINGDOM HEARTS III – Final Battle (Trailer)

Posledná ukážka Kingdom Hearts 3 nás núti zamyslieť sa, či jednotlivých minihier nebude už veľa.

Práve najnovšia ukážka ma však začína strašiť množstvom minihier. Musíme si priznať, že Kindom Hearts 3 bude smerovať skôr k mladšiemu publiku, čo opodstatňuje kratšie a dynamickejšie úseky hrátok neustále žiadajúce pozornosť najmenších hráčov, ale mám strach, aby sa tak nedialo na úkor príbehu a plynulej hrateľnosti. Dúfajme, že moje obavy z rozkúskovanosti mini hrami a súbojovými pasážami budú nepárne a že sa japonskí autori postarajú o kvalitný zážitok so všetkým. Ostatne o podobe výsledného produktu sa budeme môcť sami presvedčiť na PC, PS4 a Xbox One už 29. januára sami.Macko Pú či Ralph Rozbi-to dostanú priestor v Kingdom Hearts 3

• Novinka: 21. 11. 2018• Autor: Jakub Němec

Autori zo Square Enix nie sú trochári a chcú využiť licenciu na snímky Walta Disneyho na úplné maximum, takže iba výpis všetkých filmov, ktorých sa dobrodružstvo Sory, káčera Donalda a Goofyho hoci len dotknú, by bolo na veľmi dlhý odsek. Teraz sa k Na vlásku, Pirátom z Karibiku či ľadovému kráľovstvu pridáva hrdina, ktorého najväčšou starosťou je nestratiť z dohľadu Krištofka Robina a svoj súdok medu. Macko Pú, Iáček, Tiger a Prasiatko zažijú podobne ako ich priatelia z ostatných animákov inváziu temnej sily, ktorú môžu premôcť len bojovníci s mocnými kľúčmi putujúci od jednej rozprávky k druhej.

Kingdom Hearts 3 – Macko Pú (trailer)

Video materiál ku Kingdom Hearts 3 prezentovaný v rámci konferencie Microsoftu X018 ukázal okrem iného univerzum spojené s Mackom Pú.

Po odhalení roztomilého plyšáka som očakával opäť chvíľku pokoja, ale Autori Kingdom Hearts 3 prekvapili a z čistého neba nám servírujú nový trailer, kde sa mihne ďalšia plejáda charakterov. Bezpochyby môžeme identifikovať grécky svet Hercula, Sora sa nechá niesť na ramenách Ralfa, svoje k „dobru“ si prisadí Kráľovná Zloba (Maleficent) a konečne sa ukáže aj kráľ ríše, Mickey Mouse. Plne sa ponúka otázka, koľko z charakterov sa objavuje len na efekt ako lákadlo pre fanúšikov jednotlivých snímok (schválne, kto nájde Ariel?) v pomere ku skutočnému počtu hrateľných svetov. Nechajme sa zatiaľ napínať, istú odpoveď totiž dostaneme až 29. januára, kedy ambiciózny titul vyjde na PC, PS4 a Xbox One.

Kingdom Hearts 3 – spoločný (trailer)

V poslednom trailery Kingdom Hearts 3 sa mihne snáď každý, kto má zlato vyryté meno v príbehoch Walta Disneyho.Kingdom Hearts 3 zamestnalo tiež Lociku

• Novinka: 8. 11. 2018• Autor: Jakub Němec

Myslím, že niektorí tuzemskí hráči a filmoví priaznivci disneyoviek budú mať nielen v tejto novinke, ale aj v celom akčnom RPG Kingdom Hearts 3, celkom chaos. Českí i slovenskí prekladatelia si totiž v rozprávkových príbehoch radi a veľmi tvorivým spôsobom hrajú s menami postáv, čo dokazuje napríklad preklad Harryho Pottera či príbehov zaklínača Geralta z Rivie (Dandelion nie je nikto iný ako Marigold a podobne). Takže titulná postava Na vlásku (Tangled) princezná Locika uvedená v nadpise nie je nikto iný ako bratmi Grimmovcami preslávené dievča menom Rapunzel. Spolu s Evženom Houžvičkom sa stali hlavným ťahákom posledného videa z produkcie Square Enix.

Kingdom Hearts 3 – Na vlásku (trailer)

Trailer Kingdom Hearts 3 s motívmi snímky Na vlásku vás počas chvíle donúti k úsmevu. Vtipné videosekvencie striedajú nové gameplay zábery, v ktorých okrem samotných bitiek môžeme sledovať kooperáciu s rozprávkovými hrdinami či strielačkovou sekvenciu.

Z najnovšieho traileru môžeme vyčítať, akým spôsobom autori pracujú s filmovou predlohou. Do sekvencií citlivo zakomponovali hrdinu hry Soru, Goofyho a káčera Donalda, takže pôsobí ako pevná súčasť príbehu. Mimo ničenia desiatok roztomilých nepriateľov z pohľadu tretej osoby sme sa dočkali tiež potvrdenia arkádovo strielačkových častí. S každým videom rastie moja zvedavosť, či sa dočkáme uceleného rozprávania alebo či bude celé dielo mišmašom rôznych minihier. Dovolím si byť skôr mierne optimistický a s radosťou očakávať 29. január, kedy titul vyjde na Xbox One a PS4.Kingdom Hearts 3 predstavuje ďalšie posily

• Novinka: 12. 9. 2018 • Autor: Jakub Němec

Možno ste si mysleli, že sme na tretí diel spojenia Disneho charakterov s japonskými fantasy bojovníkmi zabudli, ale opak je pravdou. Každú novinku o Kingdom Hearts 3 pozorne sledujeme, a preto nám nemohlo uniknúť, že sa na Tokyo Game Show objavil ďalší nášup záberov z ambicióznej príbehovej mláťačky pre deti i dospelých. Po boku Sora, Goofyho a káčera Donalda sa totiž postavia mimo širokého spektra postáv, na ktoré sme si posvietili v našom preview, najnovšie tiež superhrdinskí bojovníci z Veľkej šestky. 

Kingdom Hearts 3 – video s Veľkou šestkou (trailer)

V traileri z Tokyo Game Show 2018 zaznamenáte nových hrdinov, ďalšie zbrane a technické vymoženosti, ktoré využijete v zbesilých súbojoch.

Sympatickí hrdinovia pochádzajúci z univerza jedného z najčerstvejších Disneyho animákov (2014) na čele s nafukovacím robotom sa musia popasovať s nástrahami zlých záporákov. Dôjde k mnohým súbojom s gigantickými strojmi, v ktorých využijeme vynálezov z distribúcie Hiro Hamad, geniálneho konštruktéra z Veľkej šestky. Vďaka tomu sa nám do rúk dostane obrovský meč s digitálnym útokom či lietajúci klzák transformujúci sa do ďalšej zbrane. V trailery sa mihnú aj postavy snímky Na vlásku s Locikou na čele.

Minihry a zberateľstvo k japonským hrám patria

Na fakt, že tituly pochádzajúce z východoázijských krajín pôsobia na Európana trochu divne, si už tuzemský hráč aspoň trošku zvykol. Podľa posledného traileru sa všetkého dočkáme do sýtosti. Lietanie s raketkou v pestrofarebnom svete, v ktorom zbierate čo najlepšie skóre, pripomína jarmočné automaty a priznám sa, že niečo podobné som v japonskej hre vyložene čakal. Uvidíme, ako hráčskej verejnosti Európy a Ameriky zaujímavo namiešaný mix Kingdom Hearts 3 zachutí.

Obsah preview Kingdom Hearts 3

 1. Japonský príbeh Kingdom Hearts 3 s Disney postavičkami
 2. Arkádová hrateľnosť hlavnou devízou Kingdom Hearts 3
 3. Úspech Kingdom Hearts 3 v Európe s otáznikom

Japonský príbeh Kingdom Hearts 3 s Disney postavičkami

(14. 6. 2018) Prezentácia Square Enix na E3 2018 bola veľmi slabá a bez debaty by sa dalo povedať, že patrila k najhoršie vnímaným momentom tohtoročného veľtrhu. Do svojho programu síce zaradili trojicu najočakávanejších peciek – Shadow of the Tomb Raider, Just Cause 4 a Kingdom Hearts 3, ale iní vydavatelia im venovali oveľa väčšiu starostlivosť ako domovská stajňa. Práve na Kingdom Hearts 3 už nejaký piatok milovníci japonskej poetiky Final Fantasy a disneyovskej roztomilosti čakajú, teda sa mu dostalo poriadnej porcie priestoru. Od vydania posledného plnohodnotného dielu uplynulo už dlhých 13 rokov, takže bežala na staručkom PlayStation 2. Pri niektorých hráčoch sa bude dátum vydania 29. januára sláviť ako oneskorené Vianoce.

Pre Stredoeurópana, mimo vyznávačov japonskej kultúry, je séria Kingdom Hearts skôr neznámou. Môže byť v šoku z prepojenia typického japonského príbehu – osudovosť, prehrávanie emócií, výrazná štylizácia a milované univerzum Walta Disneyho. Po väčšinu dobrodružstva sú hlavnému hrdinovi Sorovi v pätách jeho sprievodcovia Goofy a Donald. Sora sa bude musieť postaviť novým hrozbám sužujúcim svet kreslených postavičiek. Tie ho zrejme už tretíkrát požiadajú o pomoc v mene kráľa Mickeyho.

Vďaka tejto fúzii navštívime svety známe z rôznych disneyovských a pixarovských snímok, v ktorých budeme musieť riešiť lokálne problémy obľúbených postavičiek. Z uvoľnených materiálov sme zatiaľ schopní vypozorovať animované Ľadové kráľovstvo, Ralph Rozbi-to, Na vlásku, Príšerky s. r. o., Herkula či dokonca hraných Pirátov z Karibiku (tešte sa na Johnyho Deppa). Vývojári Square Enix si pod vedením duchovného otca Tutsuyi Nomury iste nechali aj nejaké eso v rukáve. Vzhľadom na nákup štúdia Marvel firmou Disney sa môžu objaviť tiež komiksové postavičky, ale myslíme si, že to už by bol príliš veľký guláš. Máme totiž čo robiť so spracovaním súčasného mixu. Sme veľmi zvedaví, ako sa dá ďaleké východné poňatie príbehu skombinovať s typicky západnou produkciou štúdia Disney a Pixar.

Arkádová hrateľnosť hlavnou devízou Kingdom Hearts 3

Mimo scenáristických eskapád sme boli schopní z dvojice trailerov a exkluzívneho gameplayeu pre server IGN rozkľúčovať základné prvky hrateľnosti titulu Kingdom Hearts 3. Nový diel sa zameria predovšetkým na fanúšikov arkádového vyvádzanie po úrovniach v duchu starších titulov ako Crash Bandicoot či Spyro Dragon, v ktorých tiež mlátite všetko, čo sa pohne. Japonský dôraz na efektné kombá sa však nestratil, takže po nabití rôznych ukazovateľov vypustíte ultimátny útok doplnený animovanými sekvenciami epickej prípravy úderu. Máme skúsenosť, že časté opakovanie týchto pasáží sa hráčom čoskoro zunujú, tak snáď budú vývojári s ich využívaním šetriť ako s vzácnym korením alebo umožnia ich preskočenie.

V každom svete inšpirovanom niektorým z filmov novodobej filmografie amerického štúdia Disney musíte pomôcť miestnym obyvateľom od zloduchov, ktorí ich sužujú. So zmenou lokácie sa podľa všetkého budú meniť tiež vlastnosti hlavnej postavy. V Ľadovom kráľovstve budeme korčuľovať a využívať mraziace chvaty, kým v Pirátoch z Karibiku okolo seba zamávame kotvou a kormidlom. Každý región sa bude prezentovať inou hrateľnosťou so zameraním na inú stránku vašich schopností. V každom prípade sa môžeme tešiť na rad minihier, ktoré preveria náš postreh, závodné zručnosti či kombinačné schopnosti. Dokonca si tu môžeme zahrať staré vreckové hry s monochromatickým displejom.

Úspech Kingdom Hearts 3 v Európe s otáznikom

Svojrázne poňatie sveta, ktoré získalo svojich fanúšikov už pred viac než dekádou, ponúka veľmi pálčivú otázku: Ako na titul Kingdom Hearts 3 zareaguje európske publikum? Je jasné, že pamätníci PS2 po novej hre Tatsuya Nomury siahnu už len kvôli nostalgii, ale príliv nových hráčov je veľkou neznámou. Mladšie publikum sa zrejme nadchne vďaka pixarovským hitom, ktoré Kingdom Hearts 3 obsiahne, ale stredná generácia bude stále na vážkach. A preto pre vás budeme nádejný titul pre PS4 a XBOX ďalej sledovať, kým 29. januára 2019 nevyjde.

Kingdom Hearts 3; screenshot: trojica

Sora, Donald a Goofy – trojica hrdinov, s ktorými budete v Kingdom Hearts 3 tráviť väčšinu času.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie!
i Mohlo by vás zaujímať

Kingdom Hearts 3 vychádza 29. januára 2019 na PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovať.

WEB11