Obnoviť stránku

Káva vám môže predĺžiť život. Aké je jej tajomstvo?

Je káva zdraviu prospešná, alebo naopak ľudskému telu škodí? Táto otázka zamestnáva vedcov po celom svete už niekoľko desaťročí. Z výsledkov vyplýva, že káva nie je len zdrojom energie, bez ktorej by sa veľa ľudí ráno nezaobišlo, ale naozaj prospieva nášmu zdraviu. Vedci dokonca prišli s tvrdením, že pravidelné pitie kávy predlžuje život. Aké zázračné látky v sebe káva ukrýva a akým ochorením pomôže predísť?

Príprava kávy

Antioxidanty v káve pozitívne ovplyvňujú naše zdravie

Káva je významným zdrojom antioxidantov. Obsahuje dokonca vyššie percento antioxidantov než zelený čaj a niektoré ovocie. Neutralizuje voľné radikály, ktoré spôsobujú predčasné starnutie, degeneratívne poruchy mozgu a oslabenie nervového a imunitného systému.

i Káva s kofeínom obsahuje takmer rovnaké množstvo antioxidantov ako káva bez kofeínu.

Vedci sú toho názoru, že káva môže do tela dodávať až 70 % antioxidantov prijímaných v potrave, a tým chrániť náš kardiovaskulárny systém alebo potlačiť vznik rakoviny.

Káva s kofeínom predchádza mnohým závažným chorobám

Kofeín obsiahnutý v káve je horký a prispieva k jej celkovej chuti. Jedna šálka kávy obsahuje od 0,05 g do 0,2 g kofeínu v závislosti od druhu a kvality kávy. Liečivá dávka sa udáva okolo 0,1 g. Kofeín podporuje spaľovanie tukov a pomáha organizmu predchádzať vážnym ochoreniam (o ktorých sa dočítate neskôr). V prípade kávy, ako v prípade všetkého ostatného, ​​platí pravidlo – všetko s mierou. Príliš veľa šálok denne môže skôr uškodiť ako prospieť. Pri vypití viac ako 5 šálok silnej kávy behom krátkej doby často dochádza k podráždenosti, stresu, nepokoju, poruchám trávenia, zrýchlenému tepu a nespavosti. Pokiaľ ale kávu pijete striedmo, jej je vplyv priaznivý.

Rôzne druhy kávy obsahujú aj rôzne množstvo kofeínu. Aké druhy kávy sú trendom posledných rokov?

Káva s mliekom

Najväčší výskum svojho druhu preukazuje nižšie riziko úmrtia u milovníkov kávy

Tvrdenia o zdravotných výhodách kávy sú podporené mnohými výskumami. Na základe jednej z posledných najväčších štúdií došli vedci k záveru, že je priama súvislosť medzi pravidelným pitím kávy a menším rizikom náhlych úmrtí, spôsobených zlyhaním srdca, mozgovou mŕtvicou a ochorením pečene. Dokonca sa s každou šálkou zdravotné prínosy kávy zvyšujú.

i Chcete podporiť svoje zdravie? Poradíme vám, ako vybrať kávovar.

Najväčší výskum svojho druhu trval viac ako 16 rokov a podieľalo sa na ňom vyše 520 000 respondentov z desiatich európskych krajín. Zo štúdie vyplynulo, že v prípade mužov, ktorí vypili v priebehu dňa tri alebo viac šálok kávy sa znížilo riziko úmrtia o 18 %, v prípade žien o 8 % v porovnaní s ľuďmi, ktorí nepijú kávu vôbec. Štúdia tiež skúmala výsledky krvných testov v prípade 14 800 respondentov. Boli prekvapivé. Milovníci kávy mali lepšie hodnoty v mnohých posudzovaných oblastiach, vrátane pečeňových enzýmov a glukózy.

Vieme, že mnohé z týchto biologických faktorov súvisia s rôznymi negatívnymi zdravotnými dôsledkami, takže je to pre nás dôležitá informácia,“ uviedol Marc Gunter, spoluautor štúdie z Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny.

Zrnková káva

Experti ale varujú, že zverejnená štúdia nehovorí, že pitie kávy automaticky zníži riziko predčasného úmrtia v prípade každého jedinca. Iba poukazuje na to, že môže pomôcť predchádzať zdravotným ťažkostiam, ktoré úmrtí spôsobujú.

Nemusí sa nutne jednať len o pitie kávy. Existujú ďalšie faktory, ako zdravý životný štýl a iné, ktoré by mohli byť súčasťou pozitívneho výsledku výskumu,“ povedal Naveed Sattar, profesor metabolickej medicíny na Univerzite Glasgow a zároveň poukázal na to, že aby sa preukázala účinnosť kávy na zníženie rizika úmrtia, museli by sa vykonať ďalšie detailné testy. S tým napokon súhlasia aj autori štúdie.

Toto sú iba pozorovacie štúdie. Na základe nich nemôžeme jednoznačne povedať, že keď pijete kávu, budete žiť dlhšie.“, potvrdzuje Veronica Setiawan, docentka preventívnej medicíny na univerzite v južnej Kalifornii, autorka iného významného výskumu o vplyve kávy na zníženie rizika úmrtia.

Zatiaľ totiž nie je jasné, aké biologicky aktívne zložky kávy, okrem antioxidantov a kofeínu, by mohli byť zdraviu prospešné.

Espresso s mliekom

9 dôvodov, prečo piť kávu

Káva v rozumnej miere neškodí. Dokonca je jedným z najzdravších nápojov na planéte. Dokáže predchádzať závažným ochoreniam a zlepšuje naše zdravie. Štúdiami bolo preukázané napríklad, že:

1. Pomáha spaľovať tuky

Kofeín zrýchľuje metabolizmus a zvyšuje oxidáciu mastných kyselín, čo má za následok spaľovanie tukov. Preto ho nájdeme aj vo väčšine prípravkov na chudnutie.

2. Znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu

Vedci dokázali, že ľuďom, ktorí pijú väčšie množstvo kávy, hrozí riziko ochorenia cukrovkou 2. typu o 23 – 50 % menej. Každá ďalšia šálka kávy znižuje riziko ochorenia touto civilizačnou chorobou o ďalších 7 %.

3. Zvyšuje fyzickú výkonnosť

Kofeín z kávy zvyšuje hladinu adrenalínu a uvoľňuje mastné kyseliny z tukových tkanív. To vedie k významnému zlepšeniu fyzickej výkonnosti v priemere až o 12 %.

4. Obsahuje dôležité živiny

Jediná šálka kávy obsahuje:

  • Riboflavín (vitamín B2): 11 % odporúčanej dennej dávky
  • Kyselina pantoténová (vitamín B5): 6 % odporúčanej dennej dávky
  • Mangán a draslík: 3 % odporúčanej dennej dávky
  • Horčík a niacín (vitamín B3): 2 % odporúčanej dennej dávky

Väčšina ľudí vypije viac ako jednu šálku denne. Dôležité živiny sa tak nazbierajú.

5. Robí nás múdrejšími

Kofeín obsiahnutý v káve má aj vplyv na náš rozum. Po vypití kávy sa dostáva do krvného obehu a odtiaľ do mozgu, kde blokuje inhibičný neurotransmiter adenozín. Tým sa zvyšuje množstvo noradrenalínu a dopamínu, čo vedie ku zrýchleniu neurónov a nám to potom páli ako géniom. Mnoho výskumov tiež preukázalo, že káva zlepšuje pamäť, náladu, rýchlosť reakcií a iné.

Viete, že 1. októbra je Medzinárodný deň kávy? Po šálke espressa si to určite zapamätáte.

Káva pri práci

6. Chráni pred Alzheimerovou chorobou a demenciou

Alzheimerova choroba je najčastejším neurodegeneratívnym ochorením a hlavnou príčinou demencie po celom svete. Bohužiaľ proti nej neexistuje žiadny známy liek. Avšak existuje niekoľko činností, ktoré môžu predísť tomuto ochoreniu. Zdravý životný štýl je základ. Ďalšou účinnou prevenciou je pitie kávy, ktorá podľa štúdií znižuje riziko ochorenia Alzheimerovou chorobou o 65 %.

7. Znižuje riziko Parkinsonovej choroby

Parkinsonova choroba je druhou najčastejšou neurodegeneratívnou chorobou, hneď po Alzheimerovej chorobe. Je spôsobená smrťou neurónov generujúcich dopamín v mozgu. Rovnako ako v prípade Alzheimerovej choroby, neexistuje známa liečba. Prevencia je teda na mieste. Káva pomôže aj v tomto prípade. Milovníkov kávy Parkinson postihuje o 32 – 60 % menej. Zdá sa, že za to môže práve kofeín, pretože bezkofeínová káva také výsledky zďaleka nemá.

8. Ochráni pečeň

Káva tiež chráni pečeň pred cirhózou. Ľudia, ktorí pijú 4 alebo viac šálok denne, majú až o 80 % nižšie riziko tvrdnutia pečene.

9. Nevyvoláva srdcové ochorenia a znižuje riziko mŕtvice

Často sa tvrdí, že kofeín zvyšuje krvný tlak. To je síce pravda, ale len v malej miere. Pri pravidelnom pití kávy si naň telo zvykne a s krvným tlakom takmer nepohne. To neplatí ale pri všetkých ľuďoch. Preto ak máte problémy s tlakom, buďte pri pití kávy triezvi. Že káva vyvoláva srdcové ochorenia, je ďalší mýtus, ktorý mnohé štúdie vyvracajú. V skutočnosti pomáha telu predchádzať im a znižuje aj riziko mozgovej mŕtvice.

Ak to so svojím zdravím myslíte vážne, nemal by vám doma chýbať kávovar a kvalitná káva, napríklad naša obľúbená značka AlzaCafé.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB07