Obnoviť stránku

Počas sviatku 5.7. je otvorená iba centrála v Bratislave a AlzaDrive.

Káva a chudnutie: ako si pitím kávy pomôcť a nie uškodiť

Aktualizované

Káva síce nemá čarovnú moc a nezbaví vás nadbytočných tukov, ale môže vám pri chudnutí pomôcť. Vďaka káve sa totiž v našom organizme odohrá rad procesov, ktoré majú podporný vplyv a umožňujú nám z chudnutia vyťažiť maximum. Nezabudnime ale aj na to, že záleží na tom, aký druh kávy pijete. Nie všetky majú blahodarné účinky, niektoré vám naopak môžu vaše snaženie spomaliť.

Káva a chudnutie

OBSAH: Káva a chudnutie

 1. Pitie kávy pri chudnutí – je to vhodné?
 2. Čo robí káva s naším telom
 3. Káva na chudnutie – ktorá áno a ktorá nie
 4. Čas pitia kávy hrá pri chudnutí dôležitú úlohu
 5. Aké množstvo kávy pri chudnutí je ešte v poriadku?
 6. Ako si pripraviť kvalitnú kávu doma

Pitie kávy pri chudnutí – je to vhodné?

V primeranej miere áno. Kvalitná káva zrýchľuje metabolizmus a dokonca môže znížiť chuť do jedla. Aby ste ale mohli naplno využiť schopnosti kávy, musíte mať dostatok pohybu, v ideálnom prípade cvičiť a vhodne si upraviť jedálniček.

Poďme si povedať, ako káva na ľudský organizmus pôsobí a kedy ju piť, aby vám skutočne pomohla a neuškodila.

Čo robí káva s naším telom

 • Odvodňuje. Preto ju zakaždým zapite veľkým pohárom vody, aby ste neboli dehydrovaní. Dehydratácia negatívne ovplyvňuje vnútorné orgány, tkanivá a kvalitu pleti.
 • Zvyšuje krvný tlak. Ale to nie nijako závratné. Ľudia s vysokým tlakom by ale radšej mali byť na pozore a krvný tlak si priebežne merať.
 • Pomáha dorovnať nízky krvný tlak do normálnych hodnôt.
 • Navodzuje pocity šťastia. Podobne ako čokoláda alebo pohár dobrého vína.
 • Znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu. Pravidelné popíjanie kávy ho môže znížiť až o 20 – 50 %.
 • Má protizápalový účinok. Obsahuje polyfenoly a mnoho antioxidantov (dokonca viac než zelený čaj), takže prispieva k likvidácii voľných radikálov v organizme.
 • Potláča hlad. Na určitú dobu dokáže telo „zasýtiť“.
 • Zrýchľuje metabolizmus. Ide ale iba o krátkodobý efekt. Keď si navyše telo zvykne na pravidelný prísun kofeínu, môže sa organizmus po jeho vysadení naopak spomaliť, zvýši sa únava a chuť do jedla.
 • Zaťažuje pečeň a obličky. Denne by ste nemali piť väčšie množstvo silnej kávy a kombinovať ju s ďalšími nápojmi s obsahom kofeínu.
 • Ovplyvňuje spánok. Kofeín je v tele prítomný približne 6 hodín od jeho požitia. Pokiaľ teda kávu vypijete pred spaním, môže sa stať, že budete mať problém so zaspávaním.

Káva na chudnutie – ktorá áno a ktorá nie

Čierna káva a chudnutie, ide to dokopy? Áno. A rovnako tak aj zelená káva, ktorá neprechádza typickým pražením, svojou chuťou sa podobá zelenému čaju a obsahuje veľké množstvo kofeínu.

Obe najvýraznejšie potláčajú chuť do jedla a zrýchľujú metabolizmus. Zelená káva navyše pomáha znižovať ukladanie tuku v tele, a tak redukovať nielen podkožný, ale aj vnútorný tuk a zlepšuje činnosť vnútorných orgánov.

Nezabudnite ale na pravidelný pohyb. Bez neho sa nezmení takmer nič.

Pri chudnutí sa naopak vyhnite sladeným kávam. Na nejakú dobu zabudnite na viedenskú kávu, americano či karamelové macchiato. Ani caffe latte či capuccino nie sú príliš žiaduce. A úplne zabudnite na cukor. Ak chcete naozaj schudnúť, kávu si neslaďte a pridajte do nej len kvapku mlieka, inak by ste všetku svoju snahu poslali opäť na štartovaciu čiaru.

Čas pitia kávy hrá pri chudnutí dôležitú úlohu

Doba na pitie kávy je vcelku zásadná ako pre vaše tráviace ústrojenstvo, tak pre úspech pri chudnutí.

Káva pri chudnutí
Keď budete piť kávu správne, stane sa z nej veľmi dobrý pomocník pri chudnutí.

Pred fyzickou aktivitou

Ak máte na kávu chuť, dajte si ju ideálne 20 – 40 minút pred cvičením. Keďže vaše telo aktivuje, zrýchli váš metabolizmus a podporí aj vašu energiu a výdrž.

Keď ju naopak vypijete pred tým, než si napríklad sadnete k televízoru, môže sa veľmi rýchlo stať, že na vás padne obrovská únava a vzápätí zaspíte. To je tiež úplne prirodzená reakcia po šálke kávy, len v inej situácii – neaktívnej.

Až po jedle

Káva dráždi žalúdok, žlčník a čiastočne spomaľuje trávenie. Vyhnite sa preto pitiu kávy nalačno alebo hneď po jedle. Mohlo by vám byť „ťažko“ a takisto by na vás mohla padnúť únava, pretože váš žalúdok musí pracovať na plné obrátky.

Najlepší čas na pitie kávy je približne 30 minút až hodina po jedle. Žalúdok už sa stihne pustiť do „práce“ a trávenie potom prebieha oveľa rýchlejšie a lepšie.

Aké množstvo kávy pri chudnutí je ešte v poriadku?

1 – 3 šálky denne sú v norme. Pri vyššom počte káv by ste mohli pocítiť zvýšenú nervozitu, bolesť hlavy, zrýchlenie srdcového rytmu či žalúdočné ťažkosti. Preto všetko s mierou. Odmenou vám bude svieži organizmus.

Ako si pripraviť kvalitnú kávu doma

Ak by ste sa radi naučili piť kávu bez cukru a mlieka a ďalších dochucovadiel, existuje niekoľko spôsobov, ako si ju jednoducho pripraviť v pohodlí domova. Pomôže vám k tomu napríklad Aeropress, Dripper alebo French Press.

Pomáha káva skutočne schudnúť? Je to dobrý pomocník, ale sama všetko nezvládne. K vysnívanej postave vás dovedie len v prípade, že ju skombinujete s cvičením a vyladením svojho jedálnička tak, aby obsahoval dostatočné množstvo bielkovín, vlákniny a zdravých tukov.

WEB16