Obnoviť stránku

Ako vybrať mobil (2024)

Aktualizované

Mobilné telefóny sa líšia v mnohých ohľadoch a vybrať ten správny nemusí byť jednoduché. My vám poradíme, na čo sa zamerať, či už zháňate výkonný pracovný telefón, lacný smartfón na bežné používanie, fotomobil alebo napríklad tlačidlový mobil pre babičku či dedka. Pozrieme sa tiež na jednotlivé kategórie mobilných telefónov, dôležité parametre aj časté otázky a priblížime si pojmy ako fotomodul, 5G alebo napríklad eSIM.

Ako vybrať mobil? Niekoľko tipov na výber

  1. Rozhodnite sa, či chcete inteligentný telefón (smartfón) alebo klasický tlačidlový mobil

  2. Na veľkej uhlopriečke si užijete multimédiá, hry a prehliadanie internetu, ale mobily s veľkým displejom sa horšie ovládajú jednou rukou

  3. Smartfóny, s ktorými vyhotovíte krásne fotografie, vyberajte medzi fotomobilmi

  4. Na ochranu mobilu za každého počasia zvoľte odolné modely

  5. Mobily pre seniorov disponujú veľkými tlačidlami a dobre čitateľným displejom s veľkým písmom

Ako vybrať mobil

Kapitoly sprievodcu mobilnými telefónmi

Inteligentné telefóny (smartfóny/smartphony)

Inteligentné telefóny čiže smartfóny ponúkajú veľký dotykový displej a bežia na operačnom systéme (buď iOS, alebo Android). Ten funguje na princípe aplikácií, ktoré sú v telefóne buď predinštalované od výrobcu, alebo si ich používateľ sťahuje z App Store či Google Play. Aplikácie dodávajú inteligentným telefónom prakticky neobmedzené množstvo funkcií. Možno na nich hrať hry, ukladať si poznámky, upravovať fotky, vybavovať všetky pracovné veci alebo napríklad spravovať peniaze prostredníctvom bankových aplikácií.

Parametre inteligentných telefónov

Displej

Pri výbere telefónu je jedným z prvých krokov voľba veľkosti displeja, pričom ich veľkosť sa postupom času neustále zväčšuje. Ruka v ruke s tým rastú aj rozmery samotných telefónov, nie ale tak výrazne, ako by sa mohlo zdať. Výrobcovia totiž vydávajú mobilné telefóny s čoraz tenšími rámčekmi okolo displeja. Pre takéto zariadenia sa vžilo označenie bezrámčekové telefóny. Do rovnakého tela sa umiestni väčší displej, čo je praktické a zároveň to dobre vyzerá.

Dnes je bežný pomer strán obrazoviek 18 : 9 (alebo tiež 19 : 9, 20 : 9 a pod.), ktorý nahradil zastaralý 16 : 9. Takéto mobilné telefóny sú pretiahnutejšie, teda stále vyššie pri zachovaní rovnakej šírky. To znamená, že na väčšie displeje sa zmestí viac obsahu, ale zároveň sa telefóny dobre držia v ruke, pretože nie sú tak široké.

Bežným dizajnovým prvkom je vykrojenie displeja čiže notch. Hovorí sa mu tiež výkus či výsek a v prípade každého telefónu má iný tvar alebo aj umiestnenie. Z funkčného hľadiska je jedno, či je uprostred, alebo na strane. Vždy sú v nich schované selfie kamerky či senzory na odomykanie telefónu tvárou. Výrobcovia by sa ale najradšej notchu zbavili úplne, aby displej nič „nerušilo“. Preto sa už experimentuje s fotoaparátmi za zobrazovacou vrstvou displeja. Na ich zavedenie do bežného predaja si ale ešte musíme počkať.

Veľkosti displejov inteligentných telefónov

  • 4,4" a menej – telefóny s touto uhlopriečkou v dnešnej dobe nájdete len zriedka. Medzi zástupcov patrí napríklad odolný mobilný telefón Cubot King Kong Mini alebo Alcatel U3 2019.
  • 4,5" až 5,4" – telefóny s týmito displejmi sa stále dobre ovládajú jednou rukou. Jednými z mála zástupcov tejto kategórie veľkosti displejov je iPhone SE 2022iPhone 13 mini nebo iPhone 12 mini. Predtým boli tieto uhlopriečky považované za veľké, dnes už patria medzi malé, napriek tomu majú mnoho priaznivcov.
  • 5,5" až 5,9" – rozmedzie uhlopriečok, ktoré ešte napríklad v roku 2015 patrili medzi veľké, dnes už ich ale považujeme maximálne za stredne veľké. V tejto kategórii sa pohybuje napríklad Asus Zenfone 9. S ovládaním jednou rukou tu už najskôr budete mať problémy, stále to ale do istej miery je možné.
  • 6" až 6,4" – jedny z najobľúbenejších uhlopriečok. Ponúkajú kompromis veľkosti na jednoduché ovládanie a zároveň na sledovanie filmov, hranie hier, surfovanie na internete a ďalšie činnosti. Paradoxom môže byť fakt, že aj niektoré mobilné telefóny s týmito uhlopriečkami majú kompaktné rozmery, teda sme ich začlenili do článku Najlepšie mini telefóny 2023 (AKTUALIZOVANÉ).
  • 6,5" a viac – túto uhlopriečku má väčšina výrobcov vlajkových lodí aj veľa telefónov strednej triedy. Ich výhodou je pochopiteľne veľká zobrazovacia plocha, ale aj batéria, a tým pádom dlhšia výdrž.

Ak si myslíte, že veľká uhlopriečka nutne musí znamenať veľké zariadenie, dnes už to tak nemusí byť. Mnoho mobilov má rámčeky zredukované, takže sa do takmer rovnako veľkého tela zmestí väčší displej. Nasledujúci obrázok znázorňuje dva mobily s podobnou výškou. Ten vpravo má ale vďaka tenším rámčekom výrazne väčší displej.

Príklady telefónov s veľkými rámčekmi:

Telefón Veľkosť uhlopriečky Pomer veľkosti displeja k telu Rozmery Rok vydania
iPhone SE 2022 4,7" 65,4 % 138,4 × 67,3 × 7,3 mm 2022
Sony Xperia Z3 5,2" 70,9 % 146 × 72 × 7,3 mm 2014
iPhone 8 Plus 5,5" 67,4 % 158,4 × 78,1 × 7,5 mm 2017

Príklady telefónov s tenkými rámčekmi:

Telefón Veľkosť uhlopriečky Pomer veľkosti displeja k telu Rozmery Rok vydania
iPhone 15 Pro Max 6,7" 89,8 % 159,9 × 76,7 × 8,3 mm 2023
Samsung Galaxy S24 Ultra 6,8" 89,9 % 162,3 × 78,1 × 8,9 mm 2024
OnePlus 11
6,7" 89,7 % 163,1 × 74,1 × 8,5 mm
2023
Realme 9 Pro
6,6" 84,4 % 164,3 × 75,6 × 8,5 mm
2022
iPhone 13 Pro Max 6,7" 87,4 % 160,8 × 78,1 × 7,65 mm 2021


Ak teda pri displeji vidíte veľkú uhlopriečku, nemusí to hneď znamenať, že kupujete veľké pádlo. Pozrite sa na rozmery celého smartfónu.

Technológia displeja

OLED displeje sú momentálne to najlepšie na trhu. Delia sa do dvoch kategórií na základe použitej matrice.

  • AMOLED – obsahujú aktívnu matricu. Od ostatných zobrazovacích technológií sa odlišujú najmä veľmi verným zobrazením čiernej farby, vďaka ktorému dosahujú bezkonkurenčné kontrasty. To vrátane širokých pozorovacích uhlov, nízkej spotreby batérie a nízkej odozvy.
  • P-OLED – displeje s pasívnou matricou. Majú jednoduchšiu a lacnejšiu konštrukciu. Využívané najmä v inteligentných hodinkách a malých displejoch.
  • Super AMOLED – je patent spoločnosti Samsung. Senzory dotyku sú priamo na AMOLED paneli, čím Samsung dokázal zúžiť AMOLED displeje svojich telefónov na minimum.

LCD displeje majú všeobecne vyššiu spotrebu energie ako OLED displeje. Ich konštrukcia je ale oveľa lacnejšia, a preto sa s LCD displejmi stretávame práve pri lacnejších modeloch.

  • Super LCD – Vynikajú svojím zobrazením svetlých farieb a nízkou spotrebou. Veľkou výhodou je minimálna vzdialenosť medzi samotným displejom a krycím sklom.
  • IPS – Veľmi verné zobrazenie širokej škály farieb s najlepšími pozorovacími uhlami. Ide o najrozšírenejšiu technológiu medzi mobilmi a nájdeme ju pri väčšine modelov strednej triedy.
  • TFT – hoci nejde o novú technológiu, najmä modely z nižšej strednej triedy sa k nej v poslednej dobe vracajú. Kvalitou síce nedosahuje úroveň IPS panelov, má však rýchlejšiu odozvu, čo niektorí používatelia preferujú.
  • TN – staršia LCD technológia, často využívaná najmä pri monitoroch stolových počítačov. Sú veľmi lacné na výrobu a majú vysoký jas a o niečo menšiu náročnosť na výdrž batérie. Nevýhodou sú naopak zlé pozorovacie uhly. Nájdeme ich najmä pri starších a lacnejších mobiloch a tabletoch.

Pomer strán displeja

Pomerov strán displeja je niekoľko. V podstate ani neexistujú žiadne obmedzenia, a výrobcovia sa často púšťajú do experimentov. Vo väčšine prípadov však narazíte na:

  • 18 : 9 – moderný pomer strán, ktorý sa objavuje pri veľkej väčšine dnešných smartfónov.
  • 18,5 : 9 – jeden z „patvarov“, s ktorými prišli výrobcovia mobilných telefónov, aby sa odlíšili. To však vôbec nevadí a netreba sa tomuto pomeru akokoľvek vyhýbať.
  • 19 : 9 – častý pomer, ktorý bežne prerastá aj na 19,5 : 9 alebo 20 : 9. Čím väčší pomer, tým je displej pretiahnutejší.
  • 16 : 9 – teraz už zastaralý pomer, ktorý sa už v prípade nových telefónov neobjavuje.
  • 4 : 3 – starý pomer strán, ktorý môžeme vidieť pri tlačidlových telefónoch.

Najrozšírenejšie rozlíšenia

Označenie rozlíšenia displeja Veľkosť rozlíšenia displeja
HD 1 280 × 720 pixelov
Full HD 1 920 × 1 080 pixelov
WQHD 2 560 × 1 440 pixelov
4K 3 840 × 2 160 pixelov


Čím vyššie rozlíšenie, tým je obraz ostrejší. HD rozlíšenie majú najlacnejšie telefóny s malými uhlopriečkami. Full HD je štandardom pre strednú triedu, jemnejšie rozlíšenie potom pre telefóny vyššej strednej triedy a top modely. 4K rozlíšenie je skôr len experiment v prípade niekoľkých málo modelov. Existujú aj ďalšie hodnoty rozlíšenia okrem tých uvedených v tabuľke.

Jemnosť displeja

Rozlíšenie displeja nie je všetko. Smartfón s rozlíšením 4K môže stále vyzerať viac rozmazane než iný inteligentný telefón, ktorý má len rozlíšenie Full HD. Rozdiel tu totiž bude v jemnosti displeja – tá sa odvíja okrem rozlíšenia aj od veľkosti obrazovky aj od vybranej technológie a spracovania každého jednotlivého displeja. Udáva sa v jednotkách ppi (pixels per inch = pixely na palec) a spravidla platí, že čím vyššia hodnota, tým ostrejší je aj obraz. Pri telefónoch sa priemerne táto hodnota pohybuje okolo 350 – 400 ppi.

Frekvencia displeja

V poslednom čase ďalej prichádza medzi smartfóny ďalší z počítačových trendov. Hovoríme o zvýšenej obnovovacej frekvencii. Obnovovacia frekvencia je hodnota, udávajúca koľkokrát za sekundu je schopný displej telefónu zobraziť nové informácie. Až donedávna sa využívali klasické 60 Hz panely (preto sú videá väčšinou v 60 fps, displeje aj tak viac nemohli zobraziť).

Dnes sa však stretávame s oveľa vyššími hodnotami. 90 Hz panel majú aj telefóny v strednej triede, vrcholné modely potom siahajú až po 120, alebo dokonca 144 Hz. Zvýšenú obnovovaciu frekvenciu spoznáte všade od obyčajného prechádzania rozhraním až po hranie hier alebo surfovanie na internete. Spočiatku bola problémom zvýšená spotreba, dnes však výrobcovia využívajú adaptívnu obnovovaciu frekvenciu. Podľa situácie sa môže meniť od 1 Hz až na maximálnu hodnotu, a tým šetriť energiu.

Ohybný displej

Stále viac sa hovorí o ohybných displejoch. Táto technológia sa začína dostávať do portfólia radu výrobcov a každý na to ide trochu inak. Ohybný Samsung Galaxy Z Fold5 napríklad vsádza na otváranie v štýle knihy, Samsung Galaxy Z Flip5 či Motorola Razr 40 Ultra sú potom novodobé véčka. Bizarný prototyp pred časom predstavila značka Xiaomi. Jejich Mi Mix Alpha má displej doslova zo všetkých strán. Širokej verejnosti sa však Alpha nepredáva. Viac informácií v článku o ohybných telefónoch.

Operačná pamäť RAM

Operačná pamäť ovplyvňuje celkový výkon telefónu a je to jeden z jeho dôležitých parametrov. Čím väčšie množstvo operačnej pamäte, tým svižnejšie mobil beží a zvláda viac operácií naraz.

Koľko GB operačnej pamäte potrebujem?

  • 1 – 2 GB – toľko nájdeme pri najlacnejších a starších smartfónoch. Na dnešné aplikácie to ale už nestačí a aj pri bežnom používaní sa používateľ stretne so zasekávaním a oneskorenými reakciami. Takto malú operačnú pamäť neodporúčame.
  • 3 – 4 GB – je štandardom nižšej triedy. 3 až 4 GB pamäte stačí na nenáročné prehliadanie webu, počúvanie pesničiek a hranie mobilných hier.
  • 6 – 8 GB – normálna hodnota smartfónov strednej triedy. Je jednou z podmienok rýchlych reakcií aj počas náročnejšieho používania telefónu.
  • 12 GB a viac – kapacita, ktorú nájdete pri niektorých vlajkových lodiach a ďalej pri popredných herných telefónoch. Spoľahlivo zaženie všetky nočné mory o sekaní telefónu, a to napríklad aj pri vykonávaní náročnejších úkonov alebo hraní najnáročnejších hier.

Procesor

Jadrá procesora

Najdôležitejšia časť procesora, ktorá je zodpovedná za všetky výpočtové operácie. Pri inteligentných telefónoch sa počet jadier väčšinou pohybuje od 4 do 8 a dá sa povedať, že čím viac jadier, tým lepšie. Viac jadier medzi sebou lepšie rozdelí prácu, a tým sa skráti čas jej spracovania.

Frekvencia (takt) procesora

Frekvencia označuje počet inštrukcií, ktoré dokáže procesor vykonať za 1 sekundu. Uvádza sa v GHz. S vyššou frekvenciou rastie pracovná výkonnosť procesora. Normálne hodnoty základných frekvencií sa pohybujú od 1,8 GHz do 2,8 GHz. V súčasnosti je tiež bežné urobiť jedno jadro výkonnejšie (Prime) a doplniť ho menej výkonnými. Výrobcovia tak dosahujú solídny výkon aj na jedno jadro, čo býva v prípade osemjadrových procesorov ťažkosť.

Modelové označenie procesora

V podstate jediný údaj, podľa ktorého môžete po vyhľadaní recenzií a benchmarkov predpovedať výkon mobilu. Napríklad moderný štvorjadrový čip môže byť pokojne výkonnejší, než zastaraný osemjadrový.

Umelá inteligencia

Prevažne pri novších telefónoch vyššej triedy sa čím ďalej častejšie stretávame s umelou inteligenciou. O čo vlastne ide? V procesore telefónu je obsiahnutá procesorová jednotka či kúsok kódu navyše, ktorý napríklad uľahčuje fotenie či šetrí batériu. S umelou inteligenciou sa môžete stretnúť aj pri virtuálnych asistentoch, ako Google Asistent (Google), Alexa (Amazon), Siri (Apple), Bixby (Samsung) a pod..

Najznámejší výrobcovia


Qualcomm
Procesory a grafické akcelerátory sú vychvaľované predovšetkým pre ich schopnosť multitaskingu a výkonu pri hraní hier. Firma vyrába procesory od roku 2005 a prešla si teda dlhou históriou mobilného inžinierstva. Ich čipsety Snapdragon sú používané aj pri vlajkových lodiach najväčších výrobcov, ako sú mobily Google Pixel s čistým Androidom, Xiaomi Mi alebo niektoré varianty modelov Samsung Galaxy S.

  • Snapdragon – označenie mobilného čipsetu. Ten zahŕňa predovšetkým CPU Cortex a grafický procesor Adreno, ďalej ale aj procesor umelej inteligencie Hexagon alebo modemy pre prijímanie mobilného internetu. Od čias spopularizovania softvérových funkcií u fotoaparátov sem patrí aj fotografický procesor Spectra.
  • Cortex – označenie jednotlivých jadier procesora. Medzi tie najvýkonnejšie patrí napríklad Cortex A78 s 2,4 GHz, alebo nový Prime rad X so zástupcom Corex X1. Ten má kmitočet až 2,84 GHz.
  • Adreno – grafické akcelerátory, ktoré majú podobnú funkciu ako grafické karty v notebookoch a stolových počítačoch.


Apple
Apple má svoje procesory pod palcom a vsádza na perfektnú spoluprácu so softvérom.

  • Apple A – označenie procesorov v telefónoch a tabletoch. V iPhone 15 Pro a 15 Pro Max beží čipset Apple A17 Pro.
  • Apple M – rad procesorov, ktorý poháňa stolné počítače (MacBooky, iMacy, Mac mini aj iPady Pro). Funguje na rovnakej architektúre ako bežné mobilné procesory a špekuluje sa, či ich Apple časom neimplementuje aj do iPhonov.


Samsung
Aj kórejský výrobca si sám vyvíja procesory, ktoré využíva vo svojich najlepších telefónoch na našom trhu. Nepoužíva ale len svoje čipsety. Na americkom a ďalších trhoch do svojich top modelov vkladá procesory od Qualcommu. Z hľadiska výkonu aj ďalších parametrov sú rovnocenné.

  • Exynos – čipsety priamo od Samsungu. Vďaka pokročilému grafickému čipu sú schopné hrania 3D hier aj spracovania 4K UHD rozlíšenia.


MediaTek
Tchajwanský MediaTek je ďalším z výrobcov čipsetov pre mobilné telefóny. V portfóliu má lacné procesory, výkonné čipy pre strednú triedu aj vysoko pokročilý rad X-series s frekvenciou až 3 GHz. Procesory MediaTek sú populárne napr. u čínskych výrobcov ako Xiaomi alebo napríklad Meizu.

  • Helio – najnovšie čipsety spoločnosti. Sám výrobca ich nazýva procesormi budúcnosti.


    HiSilicon
    Čínska firma vlastnená gigantom Huawei. Ide o najväčšieho výrobcu plošných spojov na čínskom trhu, má teda veľmi dobré zázemie pre vývoj nových technológií. Oproti iným ázijským výrobcom nezvyšuje výkon počtom výpočtových jadier, ale zlepšuje samotné jadrá.

    • Kirin 900 – rad vysoko výkonných mobilných procesorov využívaných takmer výhradne v top telefónoch Huawei a Honor.
    • Kirin 600/700 – rad na bežné použitie. Výkon ich radí k strednej triede, ich hlavnou výhodou je úsporná prevádzka.


    NVIDIA
    Známy hráč na poli grafických kariet sa pred pár rokmi pustil aj do výroby mobilných procesných jednotiek. NVIDIA procesory vynikajú predovšetkým vďaka ich výkonu v hrách. Najmodernejší Tegra X1 je štvorjadrový čipset s grafickou jednotkou obsahujúci 256 jadier, a je preto využívaný v prenosnej hernej konzole NVIDIA SHIELD Android TV.

    • Tegra K1 – procesor využívaný napr. tabletom NVIDIA SHIELD, na ktorom je možné hrať počítačové lahôdky ako Half-Life alebo Knights of the Old Republic.

    Batéria

    Výdrž batérie sa udáva v jednotkách mAh (miliampérhodina). Platí, že čím vyššie číslo, tým väčšia kapacita. Štandardná kapacita batérie, ktorá zaistí jednodňovú výdrž, je približne 5 000 mAh. Hodnoty okolo 5 500 mAh a viac možno považovať za nadpriemerne veľkú batériu, a je predpoklad, že s ňou bude mobilný telefón vykazovať dobrú výdrž na jedno nabitie.

    Pri výbere telefónu je ale nutné zohľadniť aj ďalšie aspekty, ktoré môžu mať na rýchlosť vybíjania vplyv, najmä veľkosť displeja, výkon procesora a použitie dátových funkcií. Aby bolo porovnanie výdrže batérie medzi jednotlivými telefónmi čo najobjektívnejšie, uvádza sa tzv. pohotovostný čas. Ten sa testuje laboratórne a nejde o reálnu výdrž. Je to maximálny možný čas, ktorý telefón vydrží v zapnutom stave na jedno nabitie.

    Rad telefónov podporuje funkciu rýchlonabíjania, čo neznamená nič iné, než že sa mobilný telefón nabíja rýchlo. Za rýchlonabíjanie môžeme považovať hodnotu 15 W a viac, niektoré mobily ale ponúkajú aj 65 W nabíjanie. To dokáže nabiť batériu počas niekoľkých desiatok minút.

    Pri drahších telefónoch môžete naraziť na funkciu bezdrôtového nabíjania. To príde vhod, ak sa vám nechce neustále hľadať a zapájať káble. Ďalšou výhodou je, že spolu s telefónom si na jednom tzv. docku môžete nabiť napríklad aj smart hodinky. V bezdrôtovom vyhotovení sa v poslednom čase začínajú vyrábať tiež power banky. Bezdrôtové powerbanky, napr. Samsung Wireless Battery Pack fungujú na rovnakom princípe ako klasické docky. Viac sa dočítate v článku Poradíme vám, ako na bezdrôtové nabíjanie.

    Ďalšou vychytávkou, ktorá sa v poslednom čase objavuje, je reverzné nabíjanie. Ide o funkciu, ktorú nájdeme pri niektorých top modeloch s podporou klasického bezdrôtového nabíjania. Reverzné nabíjanie potom robí bezdrôtovú nabíjačku priamo z vášho telefónu. Môžete dobiť batériu kamarátovi na cestách, alebo priebežne dobíjať smart doplnky. Funkciu reverzného nabíjania momentálne podporujú napr. telefóny Samsung Galaxy S22 5G (a taktiež S22 Ultra a S22+) alebo Xiaomi 12 Pro.

    Fotoaparát

    Dôležitým faktorom pri výbere mobilného zariadenia je aj fotoaparát. Tie najlepšie napríklad podporujú vysoký dynamický rozsah, dobre fotia aj v tme a dokážu opticky priblížiť zobrazenie vzdialených objektov.

    Zadný/predný fotoaparát

    Každý smartfón aj tlačidlový mobil je dnes vybavený zadným fotoaparátom, či už štandardným, duálnym alebo trojitým. Zadný fotoaparát má takmer vždy väčšie rozlíšenie, svetelnosť aj širší objektív na fotografie prírody a okolia. Na selfie fotky slúži predná kamera, ktorá je často tiež duálna.

    Násobný fotoaparát

    V súčasnosti je každý moderný smartfón má viac ako jeden fotoaparát. Okrem hlavného sú obvyklé aj tieto:

    • Ultraširokouhlý objektív – používajú sa na zachytenie väčších oblastí (napr. krajiny). Často fotí zorný uhol väčší ako 120°.
    • Teleobjektívy – svoje využitie nachádzajú pri fotení vzdialených objektov. Keďže pri približovaní širokouhlým alebo ultraširokouhlým objektívom dochádza k rozmazaniu, nájdete práve na teleobjektívoch okrem iného aj optický zoom.
    • Makro kamery – hodia sa naopak na zachytenie veľmi blízkych a drobných objektov. Často sa využívajú na fotenie kvetov alebo hmyzu.
    • Hĺbková kamera/ToF senzor – hĺbková kamera, prípadne jej pokročilý 3D variant ToF (Time of Flight), sa používa na rozoznanie rôznych hĺbkových vrstiev vo fotografii. Tie potom možno jednoducho oddeliť a rôzne sa s nimi vyhrať. Príkladom je napríklad populárny bokeh efekt.

    Rozlíšenie

    Počet pixelov, ktorý bude výsledná fotografia obsahovať. Nie je to jediný faktor, podľa ktorého sa určuje kvalita fotoaparátu. Tá sa odvíja predovšetkým od veľkosti snímacieho čipu a navyše medzi 14 – 28 Mpx nie je takmer žiadny rozdiel. Aj niektorí najlepší výrobcovia telefónov sa rozhodujú pre fotoaparáty s nižším rozlíšením – napríklad iPhone 14 (12 + 12 Mpx). Taký Samsung Galaxy S24 Ultra ale napríklad vsádza na 200 Mpx snímač.

    Na tlač veľkoformátových fotografií je ideálne vyššie rozlíšenie, avšak tu bude aj tak skôr limitujúca veľkosť snímača a teda oproti zrkadlovkám nižšia kvalita fotografií.

    Svetelnosť a clona

    Dôležitým parametrom fotoaparátu je aj svetelnosť. Tá sa označuje písmenom „f“. Číslo za ním potom udáva stratu svetla pri prechode objektívom. Čím nižšie číslo je, tým lepšie sa prístroj vyrovná s nedostatkom svetla, čo je potrebné na dosiahnutie kvalitných snímok v tme a za šera. Ideálna veľkosť clony pri smartfóne sa pohybuje okolo f/1,8 až f/2,4. Tie najlepšie prístroje udávajú svetelnosť f/1,5.

    Video

    Mobilné fotoaparáty samozrejme dokážu aj natáčať videá vo vysokom rozlíšení, často s funkciami ako slow-motion alebo ako časozberné video. Všetky telefóny dokážu natáčať vo Full HD rozlíšení, tie vybavenejšie aj v 4K a absolútna špička zvláda už aj 8K.

    U videa je okrem iného dôležitým parametrom počet snímok na sekundu (fps). Obvyklé hodnoty sú 30 alebo 60 snímok. Ak mobilný telefón zvláda Full HD video so 60 snímkami za sekundu, video bude plynulejšie ako Full HD s 30 snímkami za sekundu. Špeciálnym prípadom sú režimy slow-motion. Tie sú schopné zachytávať video vo veľmi vysokých snímkach (napr. aj 240 fps).

    HDR a scénické režimy

    Vzhľadom na to, že mobilné fotoaparáty fungujú skôr automaticky než manuálne, obsahujú veľa režimov na rôzne príležitosti.

    • HDR je funkcia, ktorá sa vo fotografovaní využíva odjakživa a teraz nachádza svoje miesto aj v digitálnej fotografii. Ide o kombináciu snímok s rôznou expozíciou za účelom vzniku vysoko kontrastného obrazu.
    • Panoramatický režim umožňuje snímať veľmi široké fotografie, napr. celý výhľad z rozhľadne.
    • Režim portrétov je určený na fotografiu ľudí. Využíva najmenšie clony a rozmazáva pozadie.
    • Makro režim sa používa pri fotení malých objektov, napríklad pri fotení kvetov alebo hmyzu.
    • Stabilizácia

      Pretože pri fotení mobilom málokedy využijete statív, neoddeliteľnou súčasťou každého fotoaparátu je obrazová stabilizácia. Tá sa delí do dvoch kategórií – elektronickej (EIS) a optickej (OIS). Lacnejšie modely majú elektronickú stabilizáciu, ktorá iba zvyšuje citlivosť ISO s cieľom dosiahnutia kratšieho expozičného času. Výsledná kvalita fotky môže byť teoreticky aj horšia, než bez nej. OIS na druhej strane produkuje oveľa lepšie výsledky, je totiž zabudovaná priamo vo fotoaparáte. Niektoré telefóny využívajú obe technológie spoločne, čím vzniká hybridná stabilizácia.

      Autofocus

      Akýkoľvek slušnejší fotoaparát by mal podporovať automatické ostrenie (autofocus). Lepšie mobily urýchľujú ostrenie na krátku vzdialenosť pomocou laseru a na ľubovoľnú vzdialenosť pomocou detekcie fázového posuvu (PDAF), najlepšie prístroje využívajú kombináciu oboch metód. Pri iPhone sa variácia PDAF nazýva Focus Pixels.

      Technológia ToF

      Technológia ToF (Time-of-Flight), respektíve snímače na nej založené, sú v prípade najnovších telefónov veľmi bežné. Ide o pokročilé senzory hĺbky, ktoré pomocou svetelných lúčov alebo ultrazvuku merajú vzdialenosť medzi sebou a predmetmi v jeho zornom poli. Pracujú s maximálnou chybovosťou iba 1 %, pričom bežné duálne kamery majú chybovosť až 10 %. ToF snímač tak výrazne spresňuje tvorbu efektu bokeh alebo ostrenie. Viac sa o senzore môžete dočítať v článku Time of Flight.

    Konektivita a senzory

    Konektivita

    • LTE/4G

    V dnešnej dobe by žiadnemu smartfónu nemala chýbať podpora vysokorýchlostného LTE internetu. Pozor na niektoré prístroje, ktoré síce LTE podporujú, ale nerozumejú si so slovenskými frekvenciami. Väčšina miestnych LTE sietí je postavená na frekvencii 800 MHz. V našich technických parametroch spravidla nájdete, či daný prístroj LTE podporuje alebo nie.

    • 5G

    Výstavba sietí postavených na technológii 5G postupne pokračuje aj na Slovensku a na trhu sa objavuje čoraz viac telefónov s podporou rýchlych sietí 5G. V horizonte niekoľkých rokov by sa 5G už mohlo stať štandardom zaisťujúcim vysoké prenosové rýchlosti v mestách, na dedinách aj v odstrihnutejších častiach republiky. Ak ich chcete využívať v budúcnosti aj vy, vyberte si mobilný telefón, ktorý 5G podporuje. Ide predovšetkým o top modely a telefóny strednej triedy. Viac informácií nájdete v tomto článku.

    • GPS

    Pripojenie ku Globálnemu navigačnému systému umožňuje sledovanie svojej pozície na mapách kdekoľvek na Zemi s presnosťou niekoľkých metrov.

    • WiFi

    Možnosť pripojenia na internet prostredníctvom bezdrôtovej technológie WiFi.

    • Bluetooth

    Bluetooth je bezdrôtová komunikácia mobilu s ďalšími zariadeniami, najmä bezdrôtovými reproduktormi a slúchadlami. Čím novšia generácia Bluetooth, tým väčšia rýchlosť pripojenia a nižšia spotreba energie.

    • NFC

    NFC je spôsob komunikácie dvoch elektronických zariadení. Slúži na obojstranný prenos dát a informácií. Najčastejšie sa používa pri platbách mobilom. U nás ich využívajú napr. platobné systémy Google Pay, Apple Pay a ďalšie. Mobilný telefón pri platbe stačí len priložiť rovnako ako pri platení bezkontaktnou kartou.

    • Infraport

    Slúži na prenos dát pomocou infračerveného žiarenia. Dnes sa už príliš nevyužíva a je nahradená službami Bluetooth a NFC. Využitie však stále nájde na diaľkové ovládanie najrôznejšej elektroniky, ako sú televízory, klimatizácia, domáce hudobné prehrávače a iné.

    • USB-C/Lightning/Micro USB

    Zdierky určené na pripojenie dátového kábla. Ten slúži na nabíjanie alebo prepojenie telefónu s počítačom.

    USB-C – moderná verzia USB, pri väčšine nových smartfónov

    Lightning – konektor exkluzívne pre iPhony.

    Micro USB – pri lacných Android telefónoch stále často využívaný druh konektoru. Ide ale už o zastaralý konektor, ktorý je pomalý a nesymetrický.

    • USB OTG

    Plánujete k svojmu mobilnému telefónu pripájať ďalšie periférie? Potom oceníte prítomnosť štandardu USB OTG (On-The-Go), ktorý umožní konektivitu telefónu ďalej rozšíriť. Pomocou špeciálnej redukcie z USB-C/micro USB na klasické „veľké“ USB pripojíte k mobilnému telefónu externé flash disky, pevné disky (tie však možno budú potrebovať prídavné napájanie napríklad z USB hubu) alebo napríklad čítačky SD kariet. V určitých situáciách môže prísť vhod tiež Ethernetový port alebo drôtová klávesnica či myš.

    Senzory

    • Barometer

    Senzor na meranie atmosférického tlaku.

    • Svetelný senzor

    Ak vás nebaví stále nastavovať jas obrazovky, svetelný senzor to urobí za vás. Podľa aktuálnych svetelných podmienok jej jas upraví sám.

    • Pohybový senzor (akcelerometer) a gyroskop

    Sledujú pohyb a pozíciu mobilu. Nachádzajú svoje uplatnenie najmä v hernom priemysle, ale môžu byť tiež užitočnými pomocníkmi v každodennom živote – napríklad ako mobilná vodováha.

    • Magnetický kompas

    Využíva sa na určenie svetových strán pomocou magnetického poľa Zeme.

    • Senzor priblíženia (proximity senzor)

    Veľmi dôležitý senzor pre každý inteligentný telefón. Pri priblížení mobilu k uchu počas hovoru zhasne obrazovku, aby nedošlo k nechceným dotykom a vypnutiu hovoru.

    Vnútorné úložisko a pamäťové karty

    Obzvlášť pri mobiloch bez slotu na pamäťovú kartu radšej vyberajte o niečo väčší pamäťový variant. Pri výbere tiež berte do úvahy, že do veľkosti používateľskej pamäte mobilu nie je zahrnutý jeho operačný systém. Pokiaľ si kúpite prístroj so 16 GB pamäťou, počítajte s tým, že priemerný operačný systém zaberá približne 4 – 5 GB voľného miesta, teda vám zostane 11 – 12 GB na dáta. Pri mobiloch s OS Android sa navyše môže disponibilné úložisko líšiť medzi jednotlivými modelmi a výrobcami, keďže každý z nich do mobilu dopredu inštaluje odlišné aplikácie a používa svoje vlastné grafické nadstavby.

    Na trhu sú zastúpené nasledujúce pamäťové varianty:

    • Do 16 GB – pre nenáročných používateľov, kapacita pojme niekoľko aplikácií.
    • 32 GB – na niekoľko aplikácií a opäť len na nenáročné použitie.
    • 64 GB – pojmú desiatky aplikácií, hier alebo hudobných albumov, niekoľko filmov.
    • 128 GB – na uloženie stoviek aplikácií, hier a desiatok filmov. Vhodné aj na intenzívne použitie. Veľkej časti bežných používateľov stačí.
    • 256 GB – pojme desiatky filmov, hier a aplikácií a uspokojí aj náročných používateľov.
    • 512 GB až 1 TB – tieto kapacity sú vhodné pre tých, ktorí veľa fotia, natáčajú 4K videá alebo využívajú stovky veľkých aplikácií.

    Tip: Ak má váš telefón malé úložisko, pomôžete si napríklad tým, že všetky zálohované fotky (napr. v Google fotkách) si z telefónu zmažete. Neprídete o ne, budete ich mať vždy k dispozícii online, ale nebudú vám zaberať miesto v mobile.

    Materiály

    Materiál využitý na výrobu vášho telefónu hrá dôležitú úlohu v jeho vzhľade, životnosti a cene.

    • Plast – celoplastové telefóny sú pomerne krehké a spravidla ide o lacnejšie modely. Plast ale využívajú aj niektoré telefóny vyššej strednej triedy. Ak je spracovanie kvalitné, nie je plastová konštrukcia veľkou nevýhodou.
    • Hliník – drahšie a prémiové telefóny sú konštruované predovšetkým z hliníkových zliatin. Pri mobilných telefónoch strednej triedy sa možno stretnúť s kombináciou hliníka a plastov či polykarbonátu s opracovaným povrchom.
    • Sklo – materiál používaný najmä pri drahších telefónoch na konštrukciu zadného krytu.
    • Nehrdzavejúca oceľ – materiál niekedy využívaný na obvodný rámček ako napr. iPhonov 13 Pro a 13 Pro Max.
    • Titán – rámček pri novom rade iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max a po novom taktiež Samsung Galaxy S24 Ultra. Titán je ľahký a odolný, avšak ľahšie sa poškriabe.

    Užitočné funkcie

    Čítačka odtlačkov a odomykanie tvárou

    Pokiaľ sa bojíte o informácie a súbory vo svojom mobile, tieto funkcie zaistia pomerne dobrú mieru zabezpečenia vášho telefónu. Štandardné umiestnenie čítačky odtlačkov prstov je buď priamo v displeji, na boku zariadenia alebo na jeho zadnej strane.

    AI Asistent

    Funkcia zabudovaná v každom operačnom systéme. Dokáže za vás vyhľadať najbližšiu reštauráciu, či vytočiť vami určený kontakt. AI asistent sa v iOS nazýva Siri, Google svojho pomocníka pomenoval Google Assistant.

    Notifikačná dióda

    Rozsvieti sa v ľubovoľnej farbe pri príležitosti, ktorú nastavíte. Ide o užitočný prvok smartfónu. Vyskytuje sa však stále menej a v roku 2021 je pri nových telefónoch už skôr výnimkou.

    FM rádio

    Niektoré telefóny dokážu vaše slúchadlá využívať ako prijímač rádiového signálu. Nalaďte svoju obľúbenú stanicu kdekoľvek sa nachádzate bez nutnosti pripojenia na internet.

    Dual SIM

    Mobily s možnosťou používať dve SIM karty naraz sa nazývajú Dual SIM. Na jednej karte môžete mať hlasový tarif a na druhej dátový, prípadne môžete využívať služby dvoch operátorov zároveň. Veľké množstvo mobilov umožňuje využívanie dátových služieb len v jednom zo SIM slotov. Dual SIM mobily sa vyrábajú v tlačidlovom aj dotykovom variante.

    eSIM

    Vďaka podpore eSIM odpadá nutnosť vlastniť fyzickú SIM kartu a tú vkladať do telefónu. Nemusíte tak riešiť vhodnú veľkosť v podobe SIM/micro SIM/nano SIM. Vstavaný čip v telefóne, ktorý nahrádza klasickú SIM kartu, umožňuje nahranie akéhokoľvek telefónneho čísla jednoduchým prehraním eSIM profilu cez dátovú sieť daného operátora. V prípade viacerých eSIM profilov možno však (zatiaľ) v jednej chvíli používať iba jeden z nich.

    Zvýšená odolnosť

    Mobily so zvýšenou odolnosťou môžete do istej miery vystaviť vlhku či prachu bez toho, aby im to uškodilo. Stupeň odolnosti sa väčšinou udáva stupňom krytia, napr. IP67 alebo IP68. Prvé číslo (6) znamená odolnosť voči preniknutiu prachu, druhé (v našom prípade 7 alebo 8) proti vode. Mobil s odolnosťou IP67 môžeme napríklad ponoriť na pol hodiny do vody s maximálnou hĺbkou jedného metra a ani dážď mu neublíži. Odolnosť voči pádom žiadanú pre outdoor a šport najlepšie odhadnete podľa gumových nárazníkov telefónu.

    Desktopový režim

    Ak pracujete s mobilným telefónom často na cestách a máte k dispozícii monitor, môžete využiť tzv. desktopový režim. Vybrané telefóny, predovšetkým z vyšších radov s dostatočným výkonom, disponujú možnosťou telefón pripojiť k monitoru, klávesnici, myši a ďalším perifériám pomocou špeciálneho hubu. Do istej miery tým získate praktický a užitočný desktopový počítač využívajúci výkon mobilného telefónu. Príkladom môže byť Samsung DeX Station pri vlajkových radoch Galaxy S či Desktop Mode pri modeloch Huawei Mate.

    Google služby

    Otázka Google služieb začala byť v prípade smartfónov s Androidom relevantná kvôli sporu USA a Číny. Huawei totiž dostal pri svojich telefónoch zákaz využívať Google služby. Takže svoje nové mobilné telefóny s novými procesormi musí vybaviť vlastnými službami. V súčasnosti sa teda v telefónoch s Androidom môžeme stretnúť s dvoma možnosťami:

    • Google Mobile Services – známe rozhranie s prístupom ku všetkým aplikáciám Google vrátane Google Play. GMS nájdete pri veľkej väčšine smartfónov s Androidom.
    • Huawei Mobile Services – rozhranie, ktoré neumožňuje využitie aplikácií Google, ani obchodu Google Play. Huawei tieto aplikácie nahrádza vlastným ekosystémom. Viac sa dočítate v článku o HMS, kde sme tieto služby tiež vyskúšali. Huawei Mobile Services sa nachádza pri všetkých novších (cca od roku 2020) smartfónoch Huawei.

    Aký mobil potrebuje...

    mobil pre dievčatá

    • Kvalitný fotoaparát
    • Bezrámčekový displej
    • Uhlopriečka aspoň 6,1"

    manažérsky mobil

    • Veľký displej
    • Bezdrôtové nabíjanie
    • Vysoký výkon

    mobil pre geekov

    • Vysoký výkon
    • Množstvo funkcií 
    • Pamäť minimálne 256 GB

    mobil pre fotografa

    • Fotoaparát s OIS
    • Pamäť vyše 512 GB 
    • Trojitý fotoaparát

    mobil na gaming

    • Vysoký výkon
    • Displej 6,5" a väčší
    • Rýchle nabíjanie

    klasický mobil

    • Fyzické tlačidlá
    • Dual SIM
    • FM rádio

    mobil na outdoor

    • Odolný voči vode a nárazom
    • Objemná batéria
    • LED svietidlo

    mobil pre seniorov

    • Fyzické tlačidlá
    • SOS tlačidlo
    • Objemnejšia batéria

    mobil pre deti

    • Dotykový displej
    • Nižšia cena
    • Veľká batéria

    mobil na šport

    • Vodoodolný
    • Bluetooth
    • GPS

    mobil na VR

    • Jemnosť displeja od 500 PPI
    • Nižšia hmotnosť
    • Gyroskop

    mobil na natáčanie videa

    • Kamera s elektronickou stabilizáciou
    • Pamäť minimálne 512 GB

    Základné kategórie mobilných telefónov

    Inteligentné telefóny (smartphone)

    Inteligentné telefóny (smartfóny)

    • Pripojenie na internet
    • Veľký dotykový displej
    • Fotoaparát, hudobný prehrávač
    • Operačný systém
    • Množstvo aplikácií a pokročilých funkcií

    Inteligentné telefóny, čiže smartfóny majú širokouhlú dotykovú obrazovku, ktorá je ideálna na sledovanie videí, hranie hier, čítanie kníh a e-mailov a v neposlednom rade na surfovanie na internete. Do bežnej výbavy moderného inteligentného telefónu tiež patrí fotoaparát, ktorý dnes pri najlepších modeloch dosahuje kvalít bežných kompaktných fotoaparátov.

    Výhody a nevýhody
    • Veľký displej
    • Dotykové ovládanie
    • Množstvo funkcií
    • Kvalitný fotoaparát
    • Väčšie rozmery
    • Kratšia výdrž na batériu
    • Menšia mechanická odolnosť

    Operačný systém inteligentných telefónov

    Nespočetné množstvo vášnivých diskusií na internete dokazuje, že snáď každý používateľ definuje ten najlepší operačný systém trochu inak. Ak stále nie ste rozhodnutí, ktorý OS si zaobstaráte, pripravili sme pre vás prehľadného sprievodcu operačnými systémami.

    Inteligentné telefóny podľa ceny

    High-end smartfóny

    Chytré telefony s cenou nad 12 000 kč

    Prémiové mobily tých najlepších parametrov. V tejto cenovej kategórii sa už prakticky nestretnete s obyčajnou plastovou konštrukciou, štandardom sú kvalitné materiály ako je kov a sklo. Oproti lacnejším modelom sa tu nepozerá na kompromisy. Získate tak špičkový fotoaparát, perfektný displej, extrémne výkonný procesor a viac než dostatok operačnej pamäte RAM.

    Pokiaľ chcete to najlepšie, čo sa v súčasnosti na trhu nachádza, vyberte si mobil prémiovej triedy. Zároveň budete mať istotu, že sa váš nový mobil nestratí ani medzi modelmi predstavenými v nasledujúcich niekoľkých rokoch.

    Výhody a nevýhody

    • Maximálny výkon
    • Prvotriedny displej a fotoaparát
    • Špičková konštrukcia
    • Aktualizácie dostupné po dlhší čas
    • Vyššia cena

    Smartfóny vyššej strednej triedy

    Chytré telefóny s cenou do 8000 Sk do 12 000 Sk

    Inteligentné telefóny z tzv. vyššej strednej triedy sa nachádzajú na pomedzí medzi bežným smartfónom a prémiovým modelom. Veľmi častá je kvalitná konštrukcia, ktorá sa často môže rovnať s tými najlepšími mobilmi. V porovnaní s prémiovým mobilom sa nižšia cena prejavuje predovšetkým o niečo horším fotoaparátom, slabším procesorom, menšou, avšak plne dostačujúcou, kapacitou operačnej pamäte a displej nedosahuje kvality úplnej špičky. Do tejto cenovej kategórie sa však často presúvajú vlajkové lode z minulého roka.

    Pokiaľ chcete perfektne spracovaný a dostatočne výkonný mobil s kvalitným fotoaparátom, ale záleží vám na cene, v tejto cenovej kategórii si vyberiete.

    Výhody a nevýhody

    • Kvalitná konštrukcia
    • Plne dostačujúci výkon
    • Slušný fotoaparát a displej
    • Dobrý pomer cena/výkon
    • Kompromisy oproti prémiovým modelom

    Smartfóny nižšej strednej triedy

    Chytré telefóny s cenou do 4000 Sk do 8 000 Sk

    Stredná trieda smartfónov predstavuje pre mnohých používateľov mobily s perfektným pomerom cena/výkon. Niektoré, predovšetkým drahšie modely z tejto cenovej kategórie, sa môžu pýšiť čiastočne kovovou konštrukciou, pekným Full HD displejom a dostatkom výkonu na bežné používanie. Oproti drahším smartfónom však často strácajú v oblasti fotoaparátu. Je potrebné počítať aj s tým, že výkon môže byť o niekoľko rokov nedostatočný a súčasne výrobcovia zvyčajne neposkytujú niekoľkoročnú podporu týchto modelov.

    Mobily zo strednej triedy sú často prvým vstupom používateľov do kategórie smartfónov. Ponúkajú pomerne slušnú kvalitu a parametre za relatívne nízku cenu, ale za cenu kompromisov vo výkone, konštrukcii, dostupnosti aktualizácií a kvalite fotoaparátu.

    Výhody a nevýhody

    • Cena
    • Dostatočný výkon na bežné používanie
    • Relatívne kvalitný displej
    • Aktualizácie dostupné s oneskorením
    • Nižší výkon pre náročné aplikácie a hry
    • Horší fotoaparát

    Low-end smartfóny

    Chytré telefóny do 4 000 Sk

    Najlacnejšie inteligentné telefóny ponúkajú funkcie známe z drahých modelov, avšak za podstatne nižšiu cenu. Fungujú s rovnakým operačným systémom, teda sú pre nich dostupné zhodné aplikácie a hry. Lacné mobily však nedosahujú výkon drahých modelov, preto všetky aplikácie nemusia bežať plynulo. Nízka cena sa ďalej prejavuje nie príliš kvalitným fotoaparátom, plastovou konštrukciou a displejom s nižším rozlíšením a horším podaním farieb.

    Výhody a nevýhody

    • Nízka cena
    • Podobné funkcie ako drahšie modely
    • Nízky výkon
    • Menej kvalitný fotoaparát
    • Displej s nižším rozlíšením
    • Zlá dostupnosť aktualizácií
    • Horšia kvalita konštrukcie
    Inteligentné telefóny s Androidom

    Inteligentné telefóny s Androidom

    • Operačný systém Android
    • Široký výber modelov
    • Množstvo aplikácií a hier
    • Prispôsobiteľné používateľské prostredie

    Androidové smartfóny sú vhodné pre takmer všetkých bežných používateľov. Operačný systém Android od spoločnosti Google oproti iným mobilným OS umožňuje väčšie prispôsobenie a individualizáciu používateľom. Na Android je súčasne k dispozícii najširšia ponuka aplikácií a hier. Inteligentné telefóny s týmto operačným systémom sa nachádzajú vo všetkých cenových kategóriách s rôznymi veľkosťami a vzhľadom. Vďaka svojej jednoduchosti a širokej ponuke modelov si takmer každý vyberie mobil, ktorý je pre neho dostupný alebo sa mu páči.

    Výhody a nevýhody
    • Kvalitné modely za prijateľné ceny
    • Široký výber
    • Prispôsobiteľný operačný systém
    • Mnoho aplikácií a hier
    • Menej plynulý OS pri lacnejších modeloch
    • Horšia dostupnosť aktualizácií
    Apple iPhone

    Apple iPhone

    • Operačný systém iOS
    • Apple ekosystém
    • Špičková kvalita konštrukcie
    • Jednoduché ovládanie

    Produkty spoločnosti Apple sa vždy môžu pýšiť vysokou kvalitou spracovania a vyladeným softvérom. Apple iPhone k tomu pridáva jeden z najlepších mobilných fotoaparátov, kvalitný displej a intuitívny operačný systém iOS. Ako všetky zariadenia Apple je ideálny na používanie v rámci ekosystému ďalších produktov od firmy Apple. Ide o mobil, ktorý vždy patril medzi to najlepšie, čo si možno kúpiť.

    Výhody a nevýhody
    • Kvalitný fotoaparát
    • Bezchybná kvalita konštrukcie
    • Plynulosť operačného systému
    • Prepojenie s dalšími zariadeniami Apple
    • Dlhá podpora
    • Pekný dizajn
    • Vyššia cena
    • Menej možností prispôsobenia systému oproti Androidu

    Ktorý iPhone zvoliť?

    iPhone 15

    iPhone 15

    Základný variant najnovšej generácie iPhone 15 si prešiel niekoľkými novinkami. Došlo k vizuálnemu zjednoteniu všetkých telefónov tohtoročnej generácie, keď iPhone 15 získal šikovný pozdĺžny priestrel Dynamic Island pre nový typ interakcie s obsahom. Telefón po novom poháňa čip A16 Bionic, ktorý je síce známy z minulého roku, ale to bol iba v rade Pro. Výkonu má stále na rozdávanie. Rozlíšenie foťáka poskočilo na 48 Mpx, vďaka čomu je iPhone schopný 2-násobného optického zoomu. S konektorom USB-C dobijete iPhonom napríklad aj svoje Apple Watch či slúchadlá AirPods.

    Vďaka priaznivej cene môže byť nový základný model skvelou voľbou pre tých, ktorým záleží na kvalite fotiek, ale nechcú platiť za telefón príliš veľa peňazí.

    Výhody a nevýhody

    • Výkonný čip A16 Bionic
    • Displej s priestrelom Dynamic Island
    • 48 Mpx fotoaparát s optickým zoomom
    • Nabíja Apple Watch a AirPods
    • Vyššia výdrž batérie
    • Stále chýba 120 Hz displej

    iPhone 15 Plus

    iPhone 15 Plus

    Pokiaľ preferujete väčší displej, skôr než iPhone 15 zvoľte variant s názvom 15 Plus. Do väčšieho tela sa zmestí aj väčšia batéria, čo vedie k parádnej výdrži. Oproti modelom Pro samozrejme chýba dedikovaný teleobjektív, ale spoločne so základnou pätnástkou disponuje 2-násobným optickým zoomom vďaka vyššiemu rozlíšeniu. Aj väčšiemu základnému modelu stále chýba 120 Hz displej.

    Väčší 6,7" OLED displej na modeli 15 Plus má šancu zaujať. Vyberať navyše môžete z 5 farebných kombinácií.

    Výhody a nevýhody

    • Výkonný čip A16 Bionic
    • Displej s priestrelom Dynamic Island
    • 48 Mpx fotoaparát
    • Nabíja Apple Watch a AirPods
    • Vyššia kapacita batérie
    • Chýba 120 Hz displej

    iPhone 15 Pro

    iPhone 15 Pro

    Model iPhone 15 Pro už oproti základným modelom vyššie prichádza s novým procesorom. Čip A17 Pro ide s výkonom vyššie, ale Apple tento rok najmä vyzdvihuje lepší grafický výkon pre hry konzolovej kvality. iPhone 15 Pro zaručene rozoznáte, rámčeky okolo displeja sú teraz najtenšie v histórii a na titánovom boku nájdeme nové akčné tlačidlo. USB-C má rýchlosti štandardu USB 3 pre rýchlejší prenos dát.

    Ak túžite po novom dizajne s titánovým rámom a chcete fotiť bezkonkurenčné fotky s 3-násobným optickým zoomom, bude iPhone 15 Pro to pravé.

    Výhody a nevýhody

    • Úplne nový A17 Pro
    • Operačná pamäť 8 GB
    • Titánové telo
    • Akčné tlačidlo
    • 120 Hz Super Retina XDR displej
    • Oproti modelu 15 Pro Max chýba lepší zoom

    iPhone 15 Pro Max

    iPhone 15 Pro Max

    iPhone 15 Pro Max je bez debát to najlepšie, čo nám Apple doteraz v rámci telefónov nadelil. Svojím výkonom čipu A17 Pro a vyššou kapacitou operačnej pamäte dosahuje nevídaný výkon. Samozrejme svoj nový vzhľad zdieľa s iPhonom 15 Pro, iba navyšuje uhlopriečku z 6,1" na 6,7". Rovnako dosahuje vyššiu kapacitu batérie. Po rokoch si väčší z iPhonov Pro vyslúžil extra funkciu navyše, a to je integrácia 5-násobného optického zoomu, doposiaľ najpokročilejšieho zo všetkých iPhonov.

    Základný pamäťový variant začína na 256 GB, cena je navyše ešte nižšia ako pred rokom. Ak chcete to najlepšie možné, iPhone 15 Pro Max je jasná voľba.

    Výhody a nevýhody

    • Výkonný čip A17 Pro
    • Nový dizajn
    • Nižšia cena než vlani
    • Základná pamäť 256 GB
    • 5-násobný optický zoom
    • Niektoré funkcie u nás nebudú aktívne (napríklad Tieseň SOS cez satelit)

    iPhone 14

    iPhone 14

    Najmenším iPhonom generácie z roku 2022 sa stal iPhone 14. Základom je teraz 6,1" displej a procesor A15 Bionic s miernym navýšením výkonu oproti predošlej generácii tohto čipu. Výdrž na batériu sa predĺžila, iPhone teraz dokáže detegovať prudké preťaženie a tiež podľa zvuku je schopný spoznať autonehodu a zavolať pomoc. iPhone 14 má aj lepšie výsledky vo fotoaparáte za zhoršených svetelných podmienok a lepšiu stabilizáciu videí. Zmien oproti regulárnemu iPhonu 13 je teda niekoľko, vrátane nového fialového farebného variantu.

    Ak vám postačí kvalitný fotomobil vybavený ultraširokouhlým snímačom a skôr vám záleží na batérii, iPhone 14 je ideálny adept na ten správny iPhone priamo pre vás.

    Výhody a nevýhody

    • Výkonný čip A15 Bionic
    • Perfektný displej
    • Detekcia autonehody
    • 5 farebných variantov
    • Vyššia výdrž batérie
    • Chýba 120 Hz displej

    iPhone 14 Plus

    iPhone 14 Plus

    Po rokoch sa do názvu iPhonu vracia označenie Plus. Práve tak Apple pomenoval svoj ďalší iPhone v ponuke. Ide o iPhone 14 Plus a oproti základnému modelu prináša väčšiu uhlopriečku. Tá sa teraz navýšila na 6,7", teda rovnakú hodnotu, akú si doteraz užívali iba majitelia modelov Pro Max. Vďaka väčšej batérii a energeticky úsporným komponentom ale s modelom Plus získate aj dlhšiu výdrž na batériu.

    Tu je voľba jednoduchá – ak sa vám páči iPhone 14, ale túžite po väčšom displeji, zvoľte model 14 Plus.

    Výhody a nevýhody

    • Výkonný čip A15 Bionic 
    • Veľký 6,7" displej
    • Detekcia autonehody
    • 5 farebných variantov
    • Najdlhšia výdrž batérie zo všetkých iPhonov
    • Chýba 120 Hz displej

    iPhone 14 Pro

    iPhone 14 Pro

    Zatiaľ čo pri základných modeloch iPhone 14 a 14 Plus sa zmeny primárne odohrávajú vo vnútri, modely Pro sa zmien dočkali aj vizuálne. Nový iPhone 14 Pro tak bezpečne rozpoznáte práve vďaka novej podobe výrezu displeja, ktorý Apple nazval Dynamic Island. Z výrezu v tvare predĺženej tabletky vyskakujú rôzne notifikácie, poklepaním sa dá prepnúť do aplikácie, ktorá sa v blízkosti výrezu zobrazuje a pod. Displej navyše po prvýkrát získava režim Always-on, takže zobrazuje vami zvolené informácie neustále. Výkon sa ďalej zdvihol vďaka čipu A16 Bionic a foťák dostal 4-násobné rozlíšenie, teda 48 Mpx.

    Používatelia s vyššími požiadavkami najmä na mobilné fotenie by mali zvážiť zaobstaranie iPhonu 14 Pro. Od základných modelov tej istej generácie sa po novom odlišuje aj výkonnejším procesorom. Nový výrez potom prináša zaujímavú interakciu s obsahom.

    Výhody a nevýhody

    • Výkonný čip A16 Bionic
    • Nový spôsob interakcie cez Dynamic Island
    • Displej s vyšším jasom a Always-on
    • 48 Mpx fotoaparát
    • Tie najlepšie funkcie zo všetkých iPhonov
    • Cena
    • Základná kapacita pamäte len 128 GB

    iPhone 14 Pro Max

    iPhone 14 Pro Max

    Rovnako ako v prípade rozdielu medzi iPhonom 14 a 14 Plus, je aj iPhone 14 Pro Max od predošlého modelu odlišný iba čo sa týka veľkosti a rozlíšenia displeja a kapacity batérie. iPhone 14 Pro Max zaobstaráte v čiernom, zlatom, striebornom či fialovom farebnom variante. Vždy ide samozrejme o telo s lesklou oceľovou hranou.

    Záujemcovia o najlepšie fotiaci iPhone 14 s tým najväčším možným displejom majú vo výbere jasno. Ak ste ochotní minúť za telefón vyššiu čiastku, je iPhone 14 Pro Max bezkonkurenčná voľba.

    Výhody a nevýhody

    • Výkonný čip A16 Bionic
    • Nový spôsob ovládania cez Dynamic Island
    • Displej s vyšším jasom a Always-on
    • 48 Mpx fotoaparát
    • Vyššia výdrž batérie 
    • Štartovacia cena bola vysoká
    • Základná kapacita pamäte len 128 GB

    iPhone 13 mini

    iPhone 13 mini

    Posledná generácia iPhonu, ktorá bola ponúkaná vo svojom kompaktnom variante s 5,4" uhlopriečkou. Tento iPhone však perfektne klame telom, pretože rovnako ako predošlý iPhone 12 mini sa výkonnostne vyrovnáva aj najlepšiemu iPhonu. Rozdiely hľadajme inde. Hoci si zachováva iba dvojicu zadných kamier, tento rok sa aj tento model dočkal optickej stabilizácie s posuvom senzora. Okrem toho si užijete aj filmársky mód vo videu, ktorý výsledným snímkam dodá nádych hollywoodskeho trháku.

    Chcete nekompromisný výkon, špičkový foťák, ale napriek tomu by ste ocenili malý mobilný telefón? Nový iPhone 13 mini je úplne ideálnou voľbou.

    Výhody a nevýhody

    •  Výkonný čip A15 Bionic
    • Kvalitná optická stabilizácia
    • Filmársky režim
    • 5 farebných variantov
    • Vyššia výdrž batérie
    • Chýba 120 Hz displej

    iPhone 13

    iPhone 13

    V podstate rovnakým zariadením ako iPhone 13 mini spomínaný vyššie je aj štandardný iPhone 13. Od modelu mini sa líši naozaj len a len uhlopriečkou, ktorá tu poskočila na 6,1". Tiež tu vnútri tepe čip A15 Bionic s podporou 5G. Pamäťové varianty začínajú na 128 GB, čo už je veľmi slušný základ a mnohým používateľom bude postačovať.

    Komu vyhovujú parametre iPhonu 13 mini, ale uhlopriečka je pre neho naozaj malá, tomu odporúčame iPhone 13.

    Výhody a nevýhody

    • Výkonný čip A15 Bionic
    • Kvalitná optická stabilizácia
    • Filmársky režim
    • Vyššia výdrž batérie
    • Základná kapacita 128 GB
    • Chýba 120 Hz displej

    iPhone 13 Pro

    iPhone 13 Pro

    V prípade iPhone 13 Pro ide už do tuhého. V rozmeroch vyššie spomínaného iPhonu sa nachádzajú špeciality, ktoré odôvodňujú vyššiu cenovku. 6,1" displej ponúka po novom plynulejšie pohyby vďaka prítomnosti 120 Hz obnovovacej frekvencie. Tá je dynamická, takže ak to práve nie je potrebné, frekvencia sa zníži až na 10 Hz, čím šetrí batériu mobilu. Samotná výdrž sa tiež zvýšila. Všetky fotoaparáty podporujú nočný režim, pribudla funkcia fotenia detailných makro snímok a natáčania videí s menšou mierou kompresie. Najnáročnejších poteší 1 TB variant.

    iPhone 13 Pro je pre tých, ktorí chcú pokročilý fotoaparát aj vysoký výkon. Vybrať si môžete medzi 4 farbami telefónu – grafitovo sivou, striebornou, zlatou a horsky modrou.

    Výhody a nevýhody

    • 120 Hz displej
    • Výkonný čip A15 Bionic
    • Fotenie makro snímok
    • Pamäť až 1 TB
    • Vyššia cena

    iPhone SE 2022

    iPhone SE 2022

    Ideálnym vstupným telefónom do iOS sveta je najnovší iPhone SE 2022. Ten sa vizuálne nijako neodlišuje od predchádzajúceho modelu z roku 2020, avšak Apple zvolil ako konštrukciu prednej aj zadnej strany pevnejšie sklo. Vnútorná výbava však má niekoľko znateľných zmien. Najprv ide o integráciu špičkového procesora A15 Bionic, ktorý sa nachádza aj v najvyššom modelovom rade iPhone 13. Ten umožňuje napríklad pokročilé možnosti fotoaparátu, ako je funkcia snímania drobných detailov Deep Fusion či Smart HDR 4.

    Pre fanúšikov rýchleho a stabilného pripojenia k mobilným sieťam je dobrou správou, že nový iPhone SE prináša aj podporu 5G sietí. V danej cenovej kategórii je iPhone SE 2022 veľmi schopným smartfónom, ktorý poráža aj drahšie Android telefóny, hoci sa vzhľadovo nijako nelíši od telefónu iPhone 8 z roku 2017.

    Výhody a nevýhody

    • Podpora 5G sietí
    • Výkonný čip A15 Bionic
    • Pokročilé možnosti fotoaparátu
    • Nižšia cena
    • Starší dizajn

    iPhone 12

    iPhone 12

    Model iPhone 12 tiež z októbra 2020 sa v ponuke Apple pohybuje presne uprostred. Príjemný hranatý dizajn po vzorov starších iPhonov disponuje uhlopriečkou 6,1" a oproti modelu Mini poskytuje viac priestoru pre prácu aj zábavu. S najmenším modelom zdieľa aj päticu farebných variantov.

    iPhone 12 je ideálnou voľbou pre všetkých, ktorým sa iPhone 12 mini zdá už príliš malý. Vďaka tenkým rámčekom ide aj s 6,1" displejom o pomerne komapktný telefón, ktorý toho ponúkne množstvo.

    Výhody a nevýhody

    • Stále kompaktné rozmery vďaka tenkým rámčekom
    • Duálny snímač so schopnosťou ultraširokouhlých záberov
    • Podpora 5G
    • Farebné varianty
    • V balení nie je nabíjačka a slúchadlá
    • Základný model má len 64 GB úložisko

    iPhone 11

    iPhone 11

    iPhone 11 je jedným z modelov predstavených v septembri 2019. Oproti jeho predchodcovi, iPhonu Xr, sme sa dočkali radu vylepšení. Zadný fotoaparát teraz dostal nového kolegu. Úplne prvýkrát tu Apple využil ultraširoký objektív a fotoaparát navyše podporuje optickú stabilizáciu a optický zoom. Pribudol aj nový procesor Apple A13, ktorý je aj v roku 2021 veľmi výkonný. Záujemcov tiež poteší nižšia cena oproti predchádzajúcej generácii.

    Výhody a nevýhody

    • Displej pre mnohých v prijateľnej veľkosti
    • Dvojitý fotoaparát s OIS a optickým zoomom
    • Prvý iPhone s ultraširokým objektívom
    • Skvelý výkon vďaka procesoru A13
    • Cena nižšia než v prípade ekvivalentu z minulého roku
    • Oproti zvyšku radu chýba XDR displej
    • Nebude ponúkaný vo variante 512 GB

    Ponúkame repasované iPhony

    Nemáte záujem o úplne nový iPhone? Vďaka spolupráci so spoločnosťou Renewd teraz ponúkame repasované iPhony. Pokiaľ chcete ušetriť ako svoju peňaženku, tak aj prírodu, máte skvelú možnosť.

    Naše repasované iPhony Renewd ponúkajú:

    • 100 % originálne náhradné diely Apple
    • Dôkladnú kontrolu kvality
    • Nové originálne príslušenstvo v balení
    • Takmer perfektný vzhľad
    • Vždy najnovšiu verziu iOS
    • Ekologické balenie a nižšiu cenu
    • Dvojročnú záruku, a to aj pre podnikateľov

    Radosť si môžete urobiť napríklad iPhonom 11, iPhonom 11 Pro, iPhonom SE 2020 alebo napríklad iPhonom X. Kompletnú ponuku nájdete v sekcii repasovaných telefónov Apple iPhone.

    .


    Fotomobily, Huawei P20 Pro

    Fotomobily

    • Nadštandardná kvalita fotoaparátu
    • Stabilizácia obrazu
    • Pekné fotky za každých podmienok
    • Fotoaparát vždy poruke

    Najlepší fotoaparát je ten, ktorý máte práve pri sebe. A vďaka fotomobilom nemusí byť vôbec zlý. Mobily radené medzi fotomobily disponujú kvalitným fotoaparátom, ktorý umožňuje zachytiť akúkoľvek momentku. Kvalita však stačí aj na fotky z rodinnej dovolenky, osláv alebo fotenie „pre radosť“. Fotomobily majú nainštalovaný operačný systém, takže sa radia do smart mobilov, čo prináša všetky ich výhody, ako je obrovské množstvo dostupných aplikácií a hier.

    Výhody a nevýhody
    • Kvalitný fotoaparát
    • Natáčanie videa vo vysokom rozlíšení
    • Funkcie a vlastnosti ako iné inteligentné telefóny
    • Nemusíte so sebou nosiť fotoaparát zvlášť
    • Často chýba optický zoom
    • Väčšia citlivosť na svetlo ako pri kompaktných fotoaparátoch

    Časté otázky pri výbere fotomobilu

    Je fotoaparát s viacerými megapixelmi lepší?

    Viac megapixelov nemusí nutne znamenať kvalitnejšiu fotku. Dôležitá je veľkosť senzora fotoaparátu. Mobily majú zvyčajne senzor a viac megapixelov na malej ploche spôsobuje väčší šum. Pri následnej úprave fotografie softvérom mobilu dochádza k mazaniu drobných detailov. Preto tie najlepšie fotomobily majú 12 – 15 Mpx.

    Na aké parametre fotoaparátu sa teda zamerať?

    Pre odhad kvality fotoaparátu mobilu je dobré sa zamerať na svetelnosť a optickú stabilizáciu obrazu. Svetelnosť predstavuje množstvo svetla, ktoré dopadne na snímač a uvádza sa vo formáte f/desatinné číslo. Čím menšie číslo, tým viac svetla dopadne na senzor, čo sa hodí najmä pri fotografovaní za zhoršených svetelných podmienok, napríklad večer. Optická stabilizácia je zabudovaná priamo do optickej sústavy objektívu a oproti softvérovej stabilizácii je výrazne účinnejšia. Slúži na redukciu chvenia mobilu pri fotografovaní z ruky, vďaka čomu nie sú fotky rozmazané. Pre hrátky s hĺbkou ostrosti (bokeh) je potrebný telefón s duálnym fotoaparátom.

    Je rozdiel medzi inteligentnými telefónmi (smartfónmi) a fotomobilmi?

    Nie je. Fotomobily sú inteligentné telefóny s kvalitným fotoaparátom.

    odolné telefóny

    Odolné mobily

    • Prežijú náročné podmienky
    • Odolná konštrukcia
    • Smartfóny aj tlačidlové modely
    • Vždy vodoodolné

    Odolné mobily sa vyznačujú zvýšenou odolnosťou garantovanou certifikáciou IP, teda voči prachu, vode a niektoré odolajú aj pádom. Sú k dispozícii v podobe klasických tlačidlových mobilov aj ako smartfóny. Pokiaľ sa radi venujete športom alebo outdoorovým aktivitám a zároveň chcete surfovať na internete a inštalovať ľubovoľné aplikácie, je pre vás inteligentný telefón ideálnou voľbou. Na druhej strane oproti tlačidlovým verziám majú kratšiu výdrž batérie alebo vyššiu hmotnosť.

    Výhody a nevýhody
    • Zvýšená odolnosť
    • Tlačidlové modely aj smartfóny
    • Všetky cenové kategórie
    • Ideálne na outdoorové aktivity
    • Obvykle vyššia hmotnosť a rozmery

    Vodoodolné mobily

    Vodoodolné mobily majú výrobcom garantovanú ochranu pred vniknutím vody do mobilu. Moderné smartfóny sú už pomerne často vodotesné, a to bez akéhokoľvek negatívneho vplyvu na ich dizajn.

    Ako sa označuje miera odolnosti?

    Na vyjadrenie miery odolnosti slúži certifikácia podľa normy IP, napríklad IP57. Prvá číslica za predponou „IP“ značí prachuodolnosť, respektíve prachutesnosť a znázorňuje ju škála od 1 do 6. Druhá číslica značí vodoodolnosť, respektíve vodotesnosť a znázorňuje ju škála od 1 do 8. Najodolnejšie mobily na trhu majú označenie IP68 – sú plne prachutesné a vodotesné, môžete ich tak bez obáv ponoriť do určitej hĺbky po dobu udávanú výrobcom, minimálne však do hĺbky 1 metra po dobu 30 minút.

    Mobily odolné nárazom

    Mobily, ktoré sú nárazuvzdorné, patria medzi najodolnejšie, ktoré možno zohnať. Majú zvýšenú odolnosť voči mechanickému poškodeniu alebo pádu z určitej výšky a sú tiež vodotesné. Takéto mobily majú väčšinou rôzne výstuže, pogumovaný povrch či iné ochranné „výstupky“ na rizikových miestach. Hodia sa do extrémnych podmienok, napríklad na náročné outdoorové aktivity či pre prácu v rizikovom prostredí.

    Ohybné telefóny, Samsung Galaxy Z Fold3

    Ohybné mobily

    • Ponúknu veľký displej v prijateľných rozmeroch
    • Rôzne spôsoby otvárania
    • Niektoré majú displeje dva – ohybný a klasický
    • Špičkové parametre vlajkových lodí

    Hľadáte ten najmodernejší mobilný telefón a nevadí vám priplatiť si za neprebádané technológie? Potom budú ohybné telefóny presne pre vás. Parametre sú hodné označenia vlajková loď a ohybný displej im dodáva futuristický dizajn, ktorý púta a ešte dlho bude pútať pozornosť. Ohybné mobily sa otvárajú ako kniha, véčko, otáčajú sa a ktovie s čím výrobcovia prídu v budúcnosti. Rozhodne však, aspoň zatiaľ, nejde o mobily pre každého. Ak sa však chcete odlíšiť, alebo jednoducho radi objavujete nové vychytávky, ohybné telefóny sa vám budú páčiť.

    Výhody a nevýhody
    • Parametre vlajkových lodí
    • Originálny dizajn
    • Telefóny s veľkým displejom, ktoré sa zmestia do vrecka
    • Potešia milovníkov moderných technológií
    • Vyššia cena
    • V takto ranej fáze vývoja nie je možné vylúčiť všetky problémy

    Časté otázky pri výbere ohybného telefónu

    Na čo je pri telefónoch ohybný displej vôbec dobrý?

    Vzhľadom na to, že sa ohybné mobilné telefóny na trhu ešte úplne neusadili, využitie ohybného displeja sa líši model od modelu. Motorola Razr napríklad využíva ohybný displej na napodobenie ikonického véčka, vďaka čomu si zachováva moderný veľký displej, ale zároveň aj veľmi malé rozmery. Samsung Galaxy Z Fold3 na to ide inak. Displeje má hneď dva – jeden klasický, ktorý možno používať na rýchle vyhľadávanie, prijímanie hovorov a pod., a jeden väčší. Ten je ohybný a vhodný napríklad na sledovanie filmov, efektívnu prácu alebo aj prechádzanie sociálnych sietí.

    Sú s ohybnými telefónmi stále nepríjemné ťažkosti?

    Štart ohybných telefónov vo svete mobilných technológií neprebehol práve slávne. Od prvých pionierov však ohybné telefóny prešli pomerne dlhú cestu a teraz sa zdá, že sú pripravené na každodenné používanie a s problémami sa možno stretnúť len zriedka. Stále však ide o veľmi ranú technológiu a pri kúpe ohybného telefónu by ste na to mali myslieť.

    Klasické tlačidlové telefóny

    Klasické (tlačidlové) mobily

    • Fyzická tlačidlová klávesnica
    • Ideálne na volanie a SMS
    • Veľmi dlhá výdrž na batériu
    • Iba základné funkcie

    Bežné tlačidlové mobily sú spoľahlivé v každej situácii a sú ideálne, pokiaľ od svojho mobilu vyžadujete dlhú výdrž na batériu. Sú primárne určené na volanie a písanie SMS, čo zvládajú perfektne aj vďaka vstavanej fyzickej klávesnici. Môžu mať aj integrovaný fotoaparát, avšak výrazne nižšej kvality než smartfóny. Vďaka nízkym obstarávacím nákladom a dlhej výdrži sa tiež používajú ako záložné a cestovné mobily.

    Výhody a nevýhody
    • Prispôsobené na volanie a SMS
    • Fyzická tlačidlová klávesnica
    • Dlhá výdrž na batériu
    • Nízka cena
    • Slabý (alebo žiadny) fotoaparát
    • Malý displej
    • Chýbajú pokročilé funkcie smartfónov

    Časté otázky pri výbere klasického (tlačidlového) telefónu

    Má zmysel v dnešnej dobe ešte kupovať tlačidlový telefón?

    Je pravdou, že teraz sa predávajú hlavne smartfóny, avšak aj tlačidlové mobilné telefóny majú stále svojich priaznivcov. Konštrukcia s tlačidlami vyhovuje mnohým ľuďom, ktorí sa k nim opäť radi vracajú. Ďalšou výhodou je ich jednoduché ovládanie a nízka cena. Na to pamätajú aj výrobcovia a predstavujú stále nové modely, hoci ich ponuka nie je tak rozsiahla ako v prípade smartfónov.

    Môžem s tlačidlovým telefónom fotiť?

    Aj pri tlačidlových telefónoch je vstavaný fotoaparát štandardom. Neponúka však vysokú kvalitu, rozlíšenie sa pohybuje max. okolo 0,3 Mpx. Fotoaparát je tak vhodný len na občasné fotenie. Rovnako ani prezeranie fotiek na malom displeji nie je príliš pohodlné.

    Je súčasťou tlačidlových telefónov aj budík?

    Áno, je. Hoci sú v mnohých ohľadoch tlačidlové mobilné telefóny čo sa funkcií týka, obmedzené, tie základné, ako je práve budík či kalendár alebo možnosť tzv. rýchlej voľby (teda priradenie rýchleho kontaktu k tlačidlu), nájdeme aj pri nich.

    Mobilné telefóny pre seniorov

    Mobilné telefóny pre seniorov

    • Modely s fyzickými tlačidlami
    • Jednoduché ovládanie
    • Veľký text na dobre čitateľnom displeji
    • Tlačidlo na privolanie pomoci

    Mobily pre seniorov tvoria samostatnú kategóriu. Ich výrobcovia sa zameriavajú najmä na praktickosť a jednoduchosť. Navyše ponúkajú užitočné funkcie, ktoré môžu zachrániť život. Samozrejmosťou sú veľké tlačidlá a ľahko čitateľný displej s písmom, ktoré možno bez problémov prečítať aj bez okuliarov.

    Výhody a nevýhody
    • Jednoduché ovládanie
    • Veľké tlačidlá
    • Dobre čitateľný displej
    • SOS tlačidlo
    • Základné funkcie
    • Dizajn

    Časté otázky pri výbere mobilného telefónu pre seniorov

    Čo je SOS tlačidlo a ako funguje?

    SOS tlačidlo slúži pre prípad núdze a možno k nemu priradiť jeden aj viac kontaktov, napríklad rodinných príslušníkov. Po jeho stlačení mobil spravidla odošle na dané kontakty SMS správu, prípadne aj zavolá na definovaný kontakt, napríklad tiesňovú linku 155. Ak je SOS tlačidlo na danom prístroji prítomné, je ho možné v menu nastavení aj vypnúť.

    Podľa čoho vyberať mobil pre seniorov a aké funkcie vyhľadávať?

    Aj tie najlacnejšie modely, ktoré s cenou začínajú od 20 EUR, ponúkajú veľké tlačidlá, kontrastný a dobre čitateľný displej a pár ďalších funkcií navyše. Mobily s SOS tlačidlom sa potom pohybujú od 25 EUR. Okrem klasickej konštrukcie sú k dispozícii aj zariadenia vo véčkovom vyhotovení začínajúce na rovnakej cene. Drahšie modely potom majú napríklad väčší displej, podporu Bluetooth alebo zaujmú krajším dizajnom.

    K niektorým mobilom výrobca v základnom balení dodáva aj nabíjací stojan, do ktorého stačí mobil iba položiť. Používateľ je potom ušetrený od pripájania nabíjačky ku konektoru mobilu.

    Užitočná je aj funkcia SOS Locator, ktorou disponujú niektoré mobily Aligator. Po stlačení SOS tlačidla odošle mobil spolu s núdzovou správou aj odkaz na mapu s aktuálnou polohou používateľa.

    Čo býva štandardnou súčasťou výbavy mobilných telefónov pre seniorov

    Telefóny pre seniorov majú väčšinou len základnú výbavu, avšak prakticky pri všetkých modeloch dnes nájdeme:

    • Fotoaparát – kvôli nižšiemu rozlíšeniu – okolo 0,3 Mpx ale ide len o základné, núdzové riešenie
    • Slovenské menu a ovládanie – pri nákupe hľadajte v ponuke informáciu „Lokalizované pre SK“
    • Rýchla voľba – umožňuje priradiť dané telefónne číslo ku konkrétnemu tlačidlu, používateľ ho tak nemusí vytáčať
    • Budík – je bežnou súčasťou všetkých telefónov, umožní jednoduché nastavenie času budenia či ďalšie upozornenia

    Sú k dispozícii aj náhradné batérie?

    Väčšinou to bežné nie je. Avšak životnosť batérií mobilných telefónov býva dlhšia ako výdrž telefónov samotných. V prípade, že potrebujete náhradnú batériu, odkážeme vás do našej sekcie batérie pre mobilné telefóny, prípadne sa obráťte na autorizovaný servis danej značky.

    Stolné telefóny a faxy

    Stolné telefóny a faxy

    • Telefóny pre pevnú linku
    • Ideálne do kancelárií
    • Drôtové aj bezdrôtové varianty
    • Často majú displej a podporujú viac účtov

    Pokiaľ zháňate telefón do kancelárie, prípadne skrátka preferujete starú dobrú pevnú linku, zaujímať by vás mohli stolové telefóny a faxy. Avšak aj na pôvodné telefóny došiel nádych modernej doby, a tak aj tu často nájdete vedľa klasického číselníka aj menšie či väčšie displeje. Častá je tiež podpora viacerých SIP účtov, a to až napríklad 16.

    Výhody a nevýhody
    • Vhodné pre zriadenia pevnej linky vo firme
    • Jednoduché a rýchle ovládanie
    • V dnešnej dobe ponúkajú aj rôzne moderné technológie
    • Nízka cena
    • Napájané zo siete – nie sú teda prenosné

    Slovník pojmov – mobily

    LTE

    Označuje 4. generáciu dátovej siete. Maximálna teoretická rýchlosť dátových prenosov v rámci pokročilej technológie LTE-A (LTE Advanced) činí v súčasnosti až 375 Mb/s pre sťahovanie a až 50 Mb/s pre odosielanie dát. Väčšina slovenských LTE sietí je postavená na rozdiel od tých zahraničných na frekvencii 800 MHz, preto si pri výbere mobilu overte, či podporuje aj túto frekvenciu.

    Notch

    Notch je názov pre vykrojenie displeja, používaný na mobilných telefónoch. Slúži na to, aby mohla obrazovka zaberať maximum plochy smartfónu, ale zároveň aby boli senzory a selfie kamera ergonomicky umiestnené.

    Čistý Android

    Čistý Android je názov používaný pre operačný systém Android v jeho najjednoduchšej podobe – neobsahuje upravené grafické rozhranie ani prípadné funkcie, ktoré do operačného systému vkladajú jednotliví výrobcovia.

    Stupeň krytia (IP)

    Stupeň krytia (IP, Ingress Protection) je medzinárodne štandardizovaný kód, ktorý udáva odolnosť elektrospotrebičov proti vniknutiu cudzích telies a kvapalín, najmä vody. Vyjadruje sa v tzv. IP kódu, ktorý je tvorený znakmi IP nasledovanými dvoma číslicami: prvá udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov, druhá označuje stupeň krytia pred vniknutím vody.

    eSIM

    Plastové SIM karty možno raz skončia a namiesto nich nastúpi technológia eSIM. Ide o samostatný čip zabudovaný do základnej dosky telefónu. Čo všetko sa týmto odklonom od plastových kartičiek zmení? A má moderná technológia eSIM nejaké úskalia?

    Na vašom súkromí nám záleží

    My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

    Viac informácií
    Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
    P-DC1-WEB08