Obnoviť stránku

Apple iPhone 12 (RECENZIA): 5G, OLED a osvedčený dizajn

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Nové iPhony sú tu. Modelový rad iPhone 12 vstúpil na trh hneď v 4 variantoch. My sme preklepli prostredný model iPhone 12. Aké sú naše pocity a oplatí sa tento iPhone s ohľadom na jeho cenovku? To si povieme v tejto recenzii.

iPhone 12, recenzia

iPhone 12 (RECENZIA) – OBSAH

  1. Tento rok toho Apple ukázal veľa
  2. Staronový dizajn iPhonu 12 alebo toto telo sme už niekde videli
  3. iPhone 12 ponúkne skvelé sledovanie, OLED displej nemá chyby
  4. Čip A14 Bionic aj s menšou RAM hravo zvládne akékoľvek nároky
  5. iPhone 12 zlepšuje fotenie v šere a natáča v Dolby Vision
  6. Systém MagSafe ako nové One More Thing
  7. Kto konkuruje iPhonu 12?
  8. iPhone 12 nemá nič, čím by vás sklamal
  9. Ako sme o iPhonoch 12 informovali skôr

Tento rok toho Apple ukázal veľa

Ako každý rok, aj ten tohtoročný, ktorý sa zapíše do histórie pre svoju nie práve pozitívnu udalosť, sme sa dočkali jesennej Apple Keynote. Tentoraz sa v priebehu 3 mesiacov konali rekordné 3 akcie. V polovici septembra nám najhodnotnejšia firma sveta ukázala nové iPady Air, klasický iPad, Apple Watch 6 a lacnejší Apple Watch SE.

O mesiac neskôr prišla očakávaná akcia, ktorá slávnostne odhalila nový modelový rad iPhone 12 a HomePod mini a nakoniec novembrová akcia priniesla nové počítače MacBook Air, MacBook Pro a Mac mini s Apple procesormi M1.

Apple produtky roku 2020
Apple tento rok potešil napríklad lacnejším modelom hodiniek Apple Watch SE či novými iPadmi.

Na akcii s uvedením nových telefónov sa vždy čaká veľmi intenzívne a nielen zákazníci, ale aj veľa ďalších výrobcov telefónov aj príslušenstva je zvedavých na to, čo si pre nás Apple prichystal. Tento rok sa modelový rad iPhone 12 skladá zo 4 iPhonov – od najmenšieho iPhone 12 mini, cez iPhone 12, ďalej model iPhone 12 Pro a najväčší iPhone 12 Pro Max.

Všetky sú zhodné v použitom procesore a väčšine vnútorných komponentov, preto nie je až na veľkosti toľko znateľných rozdielov. Výber je o to ľahší. Alebo práve o to ťažší? Posúďte sami podľa našej recenzii.

Staronový dizajn iPhonu 12 alebo toto telo sme už niekde videli

Akonáhle sa nového iPhonu chopíte, v rukách pocítite úplne nový dizajn. On teda nie je nový, toto vyhotovenie sme videli pri predchádzajúcich modeloch počnúc iPhonom 4 v roku 2010. S týmto modelom a jeho nástupcom 4S zdieľa rad iPhone 12 nielen rovné boky, ale aj sklo vpredu aj vzadu.

Príjemný závan minulosti sa podľa môjho názoru Applu vyplatil. Nový dizajn sa skvele drží a ľahko dvíha zo stola. Hliníkový rámček napriek tomu v ruke trochu kĺže a úchop nie je stopercentný. Bočné tlačidlá sú dostatočne veľké, stisk istý. Apple sa chváli predným sklom Ceramic Shield, ktoré je odolnejšie proti pádom.

Recenzia iPhone 12, porovnanie dizajnu Recenzia iPhone 12, zadná strana
Nový model 12 čerpá inšpiráciu z predchádzajúcich modelov. Tu v porovnaní s iPhonom 4 a 5. Zadná strana červeného variantu obsahuje okrem loga len nápis PRODUCT(RED).

Zadný výstupok fotoaparátov vyvedený v matnom skle by som najradšej ako výstupok ani nenazýval. Je totiž veľmi sploštený. Bohužiaľ však o ňom budete vedieť a samotné snímače sa nachádzajú tiež ešte nejaký kúsok nad jeho povrchom. Na stole sa iPhone nepríjemne kýva pokiaľ sa dotýkate ľavej polovice displeja.

Logo Applu je vycentrované a na červenom variante je v spodnej časti ešte označenie farebného variantu. Rozmerovo je iPhone 12 o chlp menší než napríklad bývalé iPhony Plus. Napriek tomu má tohtoročná novinka v porovnaní s nimi o pol palca väčší displej.

Recenzia iPhone 12, dizajn – zadný výstupok
Výstupok fotoaparátov je decentný, napriek tomu o sebe pri položení telefónu na rovnú plochu dáva vedieť.

Krabička je oproti minulým rokom skutočne znateľne kompaktnejšia a pristane jej to. V balení je len mobilný telefón obrátený zadnou stranou nahor, inštrukcie so samolepkou a ihlou na vybratie šuplíka na SIM kartu a potom už len Lightning kábel s koncovkou USB-C. Pokiaľ prechádzate zo staršieho iPhonu, stačí si ponechať pôvodný USB-A kábel s adaptérom. Ak nie, budete potrebovať adaptér s USB-C.

i Aké sú výhody USB-C a ktoré zariadenia ho podporujú? O konektore USB-C prehľadne a jasne

Na účely recenzie som mal k dispozícii iPhone 12 vo variante PRODUCT(RED). Farba je to veľmi príjemná a oproti červeným iPhonom z rokov minulých ide o svetlejšiu, skôr pastelovo červenú. Okrem tohto štýlového variantu si iPhone 12 môžete kúpiť aj vo svetlo zelenej, modrej, bielej a čiernej.

Recenzia iPhone 12, obsah balenia
Nízka krabička v sebe schováva iba mobilný telefón. Ďalšie miesto stačí už len na kábel Lightning s koncovkou USB-C a nevyhnutné pokyny so samolepkou a sponkou na vybratie SIM karty.

iPhone 12 ponúkne skvelé sledovanie, OLED displej nemá chyby

Pri dennom používaní som si zamiloval kvality displeja. Skutočne ide v prípade tohto OLED panelu o jeden z najlepších displejov na trhu. V iPhonoch 12 a 12 Pro sa nachádza úplne rovnaký s veľkosťou 6,1“. Vďaka tenkým čiernym rámčekom sa navyše taká uhlopriečka vojde do pomerne malého tela telefónu.

Pozorovacie uhly sú skvelé a farby výrazné. Či už sa na rozsvietený displej pozeráte z ľubovoľného uhla, uvidíte reálne farby a skvelý kontrast. Ani pri blízkom pohľade na obrazovku si jemných pixelov skoro nevšimnete, hodnota 460 ppi nesklame. A až budete na slniečku, maximálny jas bude dobrej čitateľnosti postačovať.

Recenzia iPhone 12, displej
OLED displej nového iPhonu 12 je skutočne vydarený. Z každého uhla budú farby vyzerať tak, ako majú. Skvelá čierna je samozrejmosťou.

Rohy panelu, ktorý je Applom nazvaný ako Super Retina XDR, sú pomerne výrazne zaguľatené. To môže vadiť pri niektorých hrách, ktoré sa spustia cez celý displej. Potom môže byť ťažké ovládať malé prvky v rohoch. Napr. krížiky pri vyskakovacích reklamách.

O nejaké tie pixely vás pripraví aj vrchný výstupok so selfie kamerou, reproduktorom a senzormi. Ten sa príliš nezmenil vo svojej veľkosti. Trúfam si tvrdiť, že Apple iste pracuje na skutočne funkčnom spôsobe umiestnenia týchto prvkov do displeja, čím by v budúcich modeloch výstupok aspoň minimalizoval, možno úplne odstránil.

Plocha displeja je rovná, nenasleduje teda trend Infinity displejov. Rovná plocha je však praktickejšia a máte istotu, že na jednotlivé prvky systému vždy vidíte a ich stisk je jednoznačný. Systém a jeho reakcia tiež pomáhajú vyrovnať sa s nižšou prekresľovacou frekvenciou 60 Hz. Takže ani po prechode zo 120 Hz panelu Samsungu Galaxy Note20 Ultra 5G som naozaj nepociťoval, že by za ním iPhone rýchlosťou animácií a ďalších vykreslení pohybov pokrivkával.

i Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G (RECENZIA): špičková výbava v luxusnom tele

Čip A14 Bionic aj s menšou RAM hravo zvládne akékoľvek nároky

Prvý 5nm čip v mobilnom telefóne či takmer 12 miliárd tranzistorov. To sú niektoré z technických detailov čipu A14 Bionic, ktorý skrátka a dobre patrí medzi to najvýkonnejšie, čo je v mobilnom svete teraz na trhu. Používateľa zaujíma svižnosť systému a výkon v pokročilých aplikáciách a hrách. Oboje je samozrejme na najvyššej úrovni. Pri práci nič nezdržiava, aplikácie sa spúšťajú okamžite, rovnako tak sa vypínajú. Pokiaľ sa niektorá aplikácia zasekne, bude to pravdepodobne vina priamo v jej kóde. V multitaskingu si môžete prechádzať veľké množstvo aplikácií, do ktorých sa môžete okamžite prepnúť a pokračovať v práci. Nevadí tu ani, oproti konkurencii, nižšia pamäť RAM 4 GB.

Čipu A14 Bionic samozrejme nahráva skvelá optimalizácia systému iOS 14. Vďaka tomu nie je prekážkou blesková editácia fotiek a videí priamo v zariadení, používanie náročnejších aplikácií v oblasti rozšírenej reality a pod. Posledná verzia systému, teda iOS 14, priniesla mierne kontroverzné widgety, ktoré používatelia Androidu používajú už dlhé roky, ďalej ľahké zmeny v aplikáciách Správy, Mapy a ďalšie väčšie či menšie novinky v systéme.

Recenzia iPhone 12, editácia videa
Blesková editácia 4K videa v kvalite Dolby Vision nie je pre čip A14 Bionic žiadny problém.

iPhone 12 zlepšuje fotenie v šere a natáča v Dolby Vision

iPhone 12 je na robenie fotiek a videí v perfektnej kvalite veľmi dobre pripravený. Chcete kvalitný fotomobil? Potom sa nenechajte zmiasť už rokmi používaným, a dnes už pomerne nízko pôsobiacim, rozlíšením 12 Mpx. Smartfón od Applu sa zameriava na celkovú kvalitu výsledných snímok a treba uznať, že sa mu to darí.

Zostava fotoaparátov iPhonu 12 zahŕňa 2 zadné objektívy. Prvý sa stará o zachytenie širokouhlých záberov s ohniskovou vzdialenosťou 13 mm a so zorným poľom 120°. Hoci sa Apple chváli zlepšením nočného režimu aj pri širokouhlom snímači, jeho svetelnosť f/2,4 neumožňuje v horších svetelných podmienkach fotiť zázraky. Inak odvádza skvelú prácu a v dobrom svetle sa dočkáte pekných výsledkov s dobrým dynamickým rozsahom.

Recenzia iPhone 12, Deep Fusion Recenzia iPhone 12, širokouhlá snímka
Deep Fusion zachová na fotke dostatok detailov. Širokouhlý snímač poteší dynamickým rozsahom.

Hlavný fotoaparát s rozlíšením 12 Mpx má ohniskovú vzdialenosť 26 mm. Vďaka svojej svetelnosti f/1,6 zvládne produkovať uspokojivé výsledky aj za šera. Snímač novo dokáže zachytiť viac svetla. iPhone si dopredu sám upraví dobu snímania až na 3 sekundy a po stlačení spúšte ho len stačí držať čo najviac v stabilnej polohe. Snímka je aj bez použitia statívu pomerne ostrá a hlavne odhalí v tme aj to, čo nevidíte vlastnými očami. Napomáha tiež optická stabilizácia obrazu.

Recenzia iPhone 12, nočné foto Recenzia iPhone 12, nočné foto - ďalšie snímanie
Totožná scéna, avšak najprv bez dlhej expozície, druhýkrát s 3-sekundovým expozičným časom.

Predná selfie kamera tiež vie nastaviť dobu expozície, čím napomôže v šere. Navyše si snímanie môžete oddialiť, ak sa napríklad fotíte so skupinkou viac osôb.

Jeden z veľkých ťahákov nájdeme v oblasti snímania videa, konkrétne záznam v kvalite Dolby Vision pri kvalite 4K a nastavovaním frekvencie 30 sn./s. To prináša viac farieb a ich rozsah, ktorý je iPhone schopný zachytiť. Ďalej je tu samozrejme možnosť snímať spomalene v kvalite Full HD s 240 snímkami za sekundu, časozber, portrétny režim s možnosťou zmeny osvetlenia a režim panorámy.

Systém MagSafe ako nové One More Thing

Nová technológia prenosu mobilných dát sa začína rozbiehať vo veľkom, preto pri prezentácii nových iPhonov bola podpora 5G sietí veľmi počuť. Rýchlosti novej technológie som vyskúšať nemohol, v každom prípade stojí za to túto schopnosť spomenúť. V nastavení mobilných dát možno navoliť, či chcete 5G pripojenie preferovať pred LTE vždy, či iba v situácii, keď nedôjde k významnému skráteniu výdrže batérie.

Zaujímavým prvkom, ktorým Apple opäť prekvapil svet, je tzv. MagSafe. Ide o systém bezdrôtového magnetického upevnenia rôznych typov príslušenstva. Samozrejmosťou je bezdrôtové nabíjanie. Nová nabíjačka MagSafe sa k iPhonu 12 pripne magneticky a na telefóne drží aj pri jeho zdvihnutí. V nabíjaní nebráni ani ochrana telefónu, sú na to pripravené nové kryty. Ďalej má spoločnosť v ponuke MagSafe peňaženku na uchovanie napr. bankových kariet.

i 5G sieť v SR (INFORMÁCIE): rýchlosť, pokrytie a riziká

Výdrž batérie Apple uvádza totožnú s minulým iPhonom 11. Pri občasnom zapnutí mobilných dát, automatickom jase a použití GPS v aplikáciách máp som aj pri chladnejšom vonkajšom počasí dokázal bez väčších ťažkostí používať iPhone celý deň. Večer ostávalo pár desiatok percent, akurát ideálne na pripojenie nabíjačky. Pokiaľ máte záujem nabíjať rýchlejšie, je potrebné si dokúpiť výkonnejší adaptér. Potom sa nabíjanie urýchli vďaka maximálnemu podporovanému výkonu 20 W. V prípade bezdrôtového nabíjania je to 15 W.

iPhone 12, MagSafe
Technológia nazvaná MagSafe umožní pripnúť k iPhonu 12 magneticky peňaženku, nabíjačku a iste príde aj ďalšie príslušenstvo. Zdroj: cnet.com

Pochváliť musím odomykanie tvárou Face ID. Apple pri ňom žiadne novinky nehlásil, keďže nie je čo meniť, stále funguje na výbornú. Mobilný telefón vás spozná spoľahlivo aj v tme. Na odomknutie sa na neho skutočne musíte pozrieť, nestačí len natočiť k nemu hlavu. To všetko veľmi šikovne, musíte sa však na mobil pozerať pri držaní telefónu na výšku.

Kto konkuruje iPhonu 12?

Najbližšou konkurenciou je samozrejme iPhone 12 mini. Ten okrem menších rozmerov a displeja disponuje tiež trochu nižšou výdržou na batériu. Za model mini však dáte o 100 € menej. Na druhej strane je tu iPhone 12 Pro. Ten si síce nekúpite v toľkých farebných variantoch, ale máte na výber medzi štvoricou decentnejších odtieňov a bočné hrany sú vyvedené v kvalitnej chirurgickej oceli. Kapacitou začína na 128 GB a medzi ním a 128 GB iPhonom 12 je tiež zhruba 100 € rozdiel. Upgrade ocenia predovšetkým fanúšikovia fotografie. Lepšiu fotovýbavu zahŕňa pridaný teleobjektív a senzor LiDAR, lepší rozsah optického zoomu či fotenie do formátu Apple ProRAW.

Medzi Android mobilné telefóny sa ako vhodní konkurenti javia smartphony s podporou 5G, kvalitným procesorom a v podobnej cenovej relácii. Napríklad Sony Xperia 5 II s iPhonom 12 zdieľa totožný displej s rovnakou uhlopriečkou, avšak s možnosťou 120 Hz obnovovacej frekvencie. Čip Snapdragon 865 a 8 GB RAM zaistí plynulý beh systému Android. V podobnej cene oproti iPhonu ponúkne dvojnásobnú kapacitu pamäte 128 GB a podporu pamäťových kariet, chýba však bezdrôtové nabíjanie. Fotoaparát je trojnásobný, tiež s rozlíšením 12 Mpx. Poteší aj prítomnosť 3,5 mm jacku.

iPhone 12, konkurencia
Medzi konkurentov iPhonu 12 môžeme zaradiť napríklad Sony Xperia 5 II či Asus ROG Phone 3.

Skôr pre herných nadšencov je Asus ROG Phone 3, avšak nejde mu uprieť špičková hardvérová výbava na čele so 144 Hz displejom. Asus exceluje v operačnej pamäti, ktorou všetky prekonáva, ide o 12 GB. Mobil je z tejto vybranej trojice najväčší a najťažší, váži znateľných 240 gramov. Na herný mobilný telefón prekvapí fotoaparátom s vysokým rozlíšením 64 Mpx a predným 24 Mpx či natáčaním 8K videí. Rovnako ako v iPhone 12 aj tu 3,5 mm jack chýba. Na predĺženie hernej výdrže Asus prináša batériu s kapacitou 6 000 mAh, bezdrôtovo nabíjať nemožno.

Parametre/Model iPhone 12 Sony Xperia 5 II Asus ROG Phone 3
Displej 6,1" (19,5 : 9) 6,1" (21 : 9) 6,59" (19,5 : 9)
2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 520 × 1 080 px, 449 ppi 2 340 × 1 080 px, 391 ppi
OLED, 60 Hz OLED, 120 Hz AMOLED, 144 Hz
Zadné fotoaparáty hlavný: 12 Mpx, f/1,6, 4K video s 60 fps
hlavný: 12 Mpx, f/1,7, 4K video s 120 fps
hlavný: 64 Mpx, f/1,8, Quad Pixel, 8K video s 30 fps
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°
širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2, Dual Pixel, 124°
širokouhlý: 13 Mpx, f/2,4

teleobjektív: 12 Mpx, f/2,4, OIS
makro: 5 Mpx, f/2,2
Predný fotoaparát 12 Mpx, f/2,2
8 Mpx, f/2,0
24 Mpx, f/2,0
Čipset Apple A14 Bionic Qualcomm Snapdragon 865, 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 865 Plus, 8-jadrový
RAM 4 GB 8 GB 12 GB
Interné úložisko 64/128/256 GB 128 GB, microSD až 1 TB 512 GB
Operačný systém iOS 14 Android 10 Android 10
Podpora sietí 5G
Akumulátor 2 815 mAh 4 000 mAh 6 000 mAh
Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 21 W / –
Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 30 W / –
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP68 IP68
Audio stereo, Dolby stereo, Dolby stereo
Rozmery 146,7 × 71,5 × 7,4 mm 158 × 68 × 8 mm 171 × 78 × 9,85 mm
Hmotnosť 162 g 163 g 240 g
Cena 899,90 € 929,90 € 1 099 €
*Ceny sú platné k 3. 12. 2020.

iPhone 12 nemá nič, čím by vás sklamal

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G; recenze

iPhone 12

Mobily

Doterajší majitelia niektorého zo starších iPhonov získajú kúpou modelu 12 vyšší výkon, ľahké zlepšenie fotoaparátu a sympatickú podporu MagSafe príslušenstva. Poteší tiež dizajn po vzore dávnych modelov. Kto má doteraz skúsenosti s inými značkami, bude možno prekvapený, ako je iPhone 12 kompaktný, napriek tomu má všetko potrebné. O špičkovom výkone nie je pochýb, tiež kamera sa radí k tomu najlepšiemu, čo je aktuálne k dispozícii. Chýbajúci adaptér a slúchadlá budete musieť dokúpiť, alebo použiť z pôvodného telefónu. Cenovka je síce konkurencieschopná, avšak oproti štartovnej cene minulého iPhonu 11 sa opäť znateľne navýšila.

Klady

  • Nádherný OLED displej
  • Overený dizajn
  • Podpora 5G
  • Skvelý výkon

Zápory

  • V balení nie je adaptér a slúchadlá
  • Cena je o niečo vyššia ako pred rokom
i Mohlo by vás zaujímať

Či už za sebou skúsenosť s iPhonmi máte, či ste doteraz preferovali konkurenciu, nový iPhone 12 sa vám bude páčiť. Sčasti svojim kompaktným dizajnom, ktorý je naozaj atraktívny, ďalej tiež úžasným displejom či brutálnym výkonom. Zastane funkciu skvelého fotoaparátu aj filmovej kamery. Za tento parádny smartfón si trochu priplatíte, ale za tú cenu dostanete spoločníka, pre ktorého si bez obáv stiahnete najnovší systém aj za pár rokov.

Ako sme o iPhonoch 12 informovali skôr

Aktualizované • Autor: Ondřej Chabr

Pred rokom iPhony očarili trojitým fotoaparátom a bezchybným výkonom. Lenže tento rok je na trhu už veľký počet naozaj výborných smartfónov. Apple tak prichádza do rozbehnutého trhu vynikajúcich fotomobilov a výkonnostných beštií. Okrem nového reproduktoru HomePod mini predstavil hlavnú novinku – nové smartphony iPhone 12 mini, 12, 12 Pro a 12 Pro Max sú však očividne na silnú konkurenciu pripravené. Parametre totiž vyzerajú veľmi sľubne.

i Všetky modely, teda iPhone 12 mini, 12, 12 Pro a 12 Pro Max sú už v predaji. Vyberte si ten svoj tu.

iPhone 12

Apple iPhone 12 (PREVIEW) – OBSAH

  1. Z ponúkaných rozmerov iPhonu 12 si každý vyberie
  2. Špičkové OLED displeje k dispozícii pre všetkých
  3. Procesor A14 Bionic v iPhone 12 má výkonu na rozdávanie
  4. Skvelým fotografiám dopomôže tiež LiDAR
  5. Siete 5G môžu doraziť, iPhone 12 je pripravený
  6. Porovnanie modelov iPhone 12
  7. iPhone 12: cena a dostupnosť na Slovensku
  8. Co si o iPhone 12 myslia prví zahraniční recenzenti?

Z ponúkaných rozmerov iPhonu 12 si každý vyberie

Máte problém si v ponuke telefónov vybrať ten, ktorý vám padne do ruky? Apple sa tento rok rozhodol uľahčiť záujemcom výber. Predstavil hneď 4 nové Apple iPhony, celkom v 3 veľkostiach. Od najkompaktnejšieho iPhone 12 Mini, ktorý má dokonca menšie telo ako iPhone SE 2020, cez jeho väčší variant iPhone 12, rovnako veľký iPhone 12 Pro až po najväčší iPhone 12 Pro Max. Ten je najväčším iPhonom, ktorý kedy cupertinská značka uviedla.

iPhone 12 iPhone 12, dizajn
Nové lacnejšie modely iPhone 12. Zdroj: apple.com

Od uvedenia iPhone X v roku 2017 došlo teraz konečne vo väčšej miere k zmene dizajnu. Na prvý pohľad rozdiely stiera rovnaká predná časť s výrezom, ale konštrukcia je odlišná. Hliníkové hrany nových lacnejších iPhonov sú ostré a ploché, nedržia sa teda súčasného trendu infinity displejov. Pro majú boky z nerezovej ocele. Zadná strana je samozrejme sklenená. Dizajn pripomína skôr podobu pôvodných iPhonov 4 a 5 či prvej generácie iPhone SE. Niektorí tento krok nadšene vítajú a volali po návrate k osvedčenému dizajnu. Pravdou je, že sa taká konštrukcia lepšie drží v ruke a mobilný telefón toľko nekĺže.

iPhone 12 Pro iPhone 12 Pro
Nové modely iPhone 12 Pro. Zdroj: apple.com

Po predstavení nových Apple Watch Series 6 v červenom a modrom vyhotovení sa tiež v prípade telefónov rozhodol Apple pre nové odtiene. Farebne odlišuje základný iPhone 12 Mini a model 12, ktoré sú dostupné v modrej, červenej, zelenej a klasických farbách čierna a biela. Vyššie modely Pro zvýrazňujú vyššiu cenovku vyhotovením v zlatom, striebornom, tmavo šedom, ale aj modrom variante. Zadná sklenená plocha prináša okrem výstupku s fotoaparátmi tiež logo značky.

i Apple event 2020 (SÚHRN): nové iPhony 12 a HomePod mini

Špičkové OLED displeje k dispozícii pre všetkých

Obsah sa na iPhone vždy zobrazuje v perfektnej kvalite. Farebne presné panely sú štandardom. Apple svoje najvyššie kvality tento rok neodopiera ani najlacnejšiemu modelu a je to tak prvýkrát, kedy sa OLED displej dostáva do všetkých novo predstavených modelov cez portfólio. Perfektnú čiernu, kontrast až 2 000 000 : 1 a výrazné farby OLED technológie si tak užijeme aj na najlacnejšom iPhone 12 Mini. Éra LCD končí s minuloročným modelom iPhonom 11. Sklo je vysoko odolné vďaka keramickému substrátu. Apple nazval túto technológiu Ceramic Shield.

iPhone 11
Displej nového iPhone 12. Zdroj: apple.com

Konkrétne označenie panelov je Super Retina XDR známe z minuloročného radu 11 Pro. Základný iPhone 12 Mini dosahuje so svojím OLED displejom uhlopriečku 5,4“. To je najbližšie starším iPhonom radu Plus, ktoré mali 5,5“. iPhone 12 navyšuje na 6,1“, teda zhodne s iPhonom 11 a tiež zhodne s novým iPhonom 12 Pro.

Najväčší OLED panel nájdeme na iPhone 12 Pro Max, ktorého uhlopriečka 6,7“ sľubuje perfektné predstavenie. Zrejme vzhľadom na väčší nápor na batériu sa Apple bohužiaľ stále neuchýlil k integrácii vysokej 120 Hz obnovovacej frekvencie. Pritom ju má úspešne vyskúšanú na svojom iPade Pro. Škoda.

Procesor A14 Bionic v iPhone 12 má výkonu na rozdávanie

Z vonkajšej strany teda nové modely od tých starých rozoznáme. Ako je to s vnútornými zmenami? Po vzore tohtoročného iPadu Air sú nové iPhony vybavené čipmi Apple A14 Bionic. Ten je vyrábaný pokročilým 5nm procesom. Čip je teda výkonnejší a energeticky menej náročný. To so sebou prináša samozrejme vyšší výpočtový výkon, ale aj ten grafický. Pomôcť môže aj v oblasti rozšírenej reality AR, na ktorú Apple veľmi spolieha. Po stránke zlepšenia oproti predošlému čipu A13 Bionic je údajne nový procesor o 50 % vyšší grafický výkon. Apple nový výkon predstavil na hre League of Legends, ktorá bude dostupná na iPhone na stiahnutie.

iPhone 12, A14 Bionic
Nový čip A14 Bionic. Zdroj: apple.com

Kapacity pamätí RAM ako obvykle Apple neprezentuje. Je ale známe, že systém iOS 14 je odladený a nevyžaduje také množstvo, ako konkurenčné mobilné telefóny. Multitasking iPhonu nerobí problém a systém si sám dokáže prioritizovať spustené aplikácie. Odhady sú zatiaľ 6 GB RAM pri najvybavenejšom modeli. Na prvý pohľad môže byť zarážajúce, že Apple nenavýšil kapacity batérií. Vďaka úspornejšiemu čipu sa však pohotovostná doba nových modelov neznížila, ale zostáva na rovnakých hodnotách. Nabíjať môžete káblovo výkonom 18 W alebo bezdrôtovo až 15 W vďaka novému systému magnetov MagSafe v tele iPhonu, na ktorý sa ľahko dá pricvaknúť rad príslušenstva.

i Apple Bionic: najvýkonnejší mobilný čip súčasnosti

Skvelým fotografiám dopomôže LiDAR

Nebol by to iPhone, keby nepriniesol úžasný nový fotoaparát. Nové modely majú lepšiu fotovýbavu. Všeobecne boli vylepšené funkcie Deep Fusion, které sú novo dostupné aj na selfie kameru a snímanie pri horších svetelných podmienkach. Tiež sme sa dočkali nového Smart HDR 3 na lepšie zachytenie farieb pri veľkom dynamickom rozsahu. iPhone 12 Mini a iPhone 12 sa chváli dvojicou objektívov. Tie sú určené na širokouhlé fotografie s veľkým zorným poľom a svetelnosťou f/1,6.

iPhone 12 iPhone 12
iPhone 12 má dokonalé fotoaparáty. Zdroj: apple.com

Oba modely Pro sú vybavené trojicou objektívov. Objektívy okrem širokouhlých scén zvládnu teleobjektívom priblížiť snímanie optickým zoomom 4-násobne v prípade iPhonu 12 Pro a až 5-násobne pri iPhone 12 Pro Max. Modely Pro navyše prinášajú vylepšenia v podobe integrácie LiDARu. Ten sme už videli v tohtoročnom iPade Pro. LiDAR umožňuje merať vzdialenosť objektov pomocou odrazov svetla. Okrem lepších výsledkov pri fotografovaní, predovšetkým rýchlejšie zaostrovanie pri nízkom osvetlení, pomôže iste aj v technológii AR. Apple Pro RAW je veľkou novinkou, ktorá umožní zachytiť fotografie v surovom RAW formáte.

Nejde tu len o fotoaparáty, novými modelmi je možné snímať videozáznamy v kvalite Dolby Vision, takže nebude núdza o perfektné živé farby a celkovo vyššiu kvalitu obrazu. V zariadení je možné okamžite HDR video tiež editovať. Funkcia Night mode Time-lapse sľubuje skvelé zachytenie scén pri nízkom osvetlení.

Siete 5G môžu doraziť, iPhony 12 sú pripravené

Do veľkej miery sme to očakávali a skutočne sa tak stalo. Jedným z najväčších ťahákov nových modelov je bezpochyby novinka v oblasti konektivity, a to podpora sietí 5G na rýchlejší mobilný internet. Najrýchlejší štandard mmWave je však dostupný len na území USA v sieti Verizon, ostatní si užijú pomalšie, ale rozšírenejšie Sub-6GHz. Aj tak si ale môžeme s novými iPhonmi u nás vyskúšať počiatky tejto technológie, ktorá sa pomaly rozširuje po našom území. Aby šetril batériu, ak iPhone uzná, že aktuálne nepotrebuje 5G rýchlosť, jednoducho vyberie LTE.

i Aká je aktuálna situácia okolo sietí 5G?
iPhone 12, 5G
Všetky modely iPhone 12 podporujú siete 5G. Zdroj: apple.com

Apple myslí ekologicky a keď sa pri nových Apple Watch Series 6 odhodlal k odstráneniu nabíjacieho adaptéra z balenia, dalo sa to očakávať aj pri nadchádzajúcich telefónoch. Skutočne sa tak stalo a v balení nových iPhonov teraz nechýba iba nabíjací adaptér, ale aj slúchadlá Apple EarPods. Krabičky sú vďaka tomu tenšie, v balení je okrem iPhonu a manuálov už len nabíjací USB kábel.

Porovnanie modelov iPhone 12

Hlavné rozdiely medzi novými modelmi spočívajú vo veľkostiach, ktoré delia modelový rad na lacnejšie varianty s obmedzeniami typu chýbajúci teleobjektív či LiDAR a na 2 modely Pro, ktoré nimi disponujú. Potešujúcou správou je rozhodne integrácia OLED displeja do všetkých modelov, to isté platí na príjem mobilného pripojenia 5G.

Parametre/Model iPhone 12 mini iPhone 12 iPhone 12 Pro iPhone 12 Pro Max
Displej 5,4" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,1" (19,5 : 9) 6,7" (19,5 : 9)
2 340 × 1 080 px, 476 ppi 2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 532 × 1 170 px, 460 ppi 2 778 × 1 284 px, 458 ppi
Super Retina XDR (OLED) Super Retina XDR (OLED) Super Retina XDR (OLED) Super Retina XDR (OLED)
Zadné fotoaparáty ultraširokouhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°, 4K video so 60 fps ultraširokouhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°, 4K video so 60 fps ultraširokouhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°, 4K video so 60 fps ultraširokouhlý: 12 Mpx, f/2,4, 120°, 4K video so 60 fps
širokouhlý: 12 Mpx, f/1,6 širokouhlý: 12 Mpx, f/1,6 širokouhlý: 12 Mpx, f/1,6 širokouhlý: 12 Mpx, f/1,6


teleobjektív: f/2,2 teleobjektív: f/2,2


LiDAR LiDAR
Predný fotoaparát 12 Mpx, f/2,2 12 Mpx, f/2,2 12 Mpx, f/2,2 12 Mpx, f/2,2
Čipset Apple A14 Bionic Apple A14 Bionic Apple A14 Bionic Apple A14 Bionic
Interné úložisko 64/128/256 GB 64/128/256 GB 128/256/512 GB 128/256/512 GB
Operačný systém iOS 14 iOS 14 iOS 14 iOS 14
Podpora sietí 5G
Nabíjanie Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 20 W/15 W
Rozmery 131,5 × 64,2 × 7,4 mm 146,7 × 71,5 × 7,4 mm 146,7 × 71,5 × 7,4 mm 160,8 × 78,1 × 7,4 mm
Hmotnosť 133 g 162 g 187 g 226 g
Cena 799 € 899 € 1 149 € 1 249 €

iPhone 12: cena a dostupnosť na Slovensku

Predpredaj všetkých nových modelov iPhone 12 začal dnes, 6. novembra 14.00. Do predaja potom vstúpia týždeň na to, 13. novembra o 8:00 ráno. Pokiaľ si teda chcete zaistiť novinky čo najskôr, kliknite na tlačidlo predobjednať.

Čo si o iPhone 12 myslia prví zahraniční recenzenti? 

Pohľad na nové mobilné telefóny nám priniesli aj prvé recenzie. Počas niekoľkých dní boli iPhone 12 a iPhone 12 Pro podrobené skúseným redaktorom, ktorí si všímali noviniek, hodnotili a kritizovali. Napospol všetci sa zhodli na vydarenom novom dizajne. Ostré hrany sú príjemným závanom minulosti, dobre sa držia. Model Pro sa navyše pýši prémiovým dizajnom s leštenými bokmi. Nový systém MagSafe na nabíjanie a ďalšie príslušenstvo je zaujímavé a rozhodne sa v budúcnosti môžeme tešiť na skvelé využitie.

iPhone 12, zahraničné recenzie
Model iPhone 12 potešil novým OLED displejom. Zdroj: theverge.com

Server TechRadar.com chváli integráciu OLED displeja. Oproti vlaňajšiemu iPhonu 11 je to príjemný posun. Bohužiaľ odozva 60 Hz je oproti konkurencii slabšia, určite by sme všetci radi videli aspoň 90 Hz. Fotoaparát doznal noviniek, redaktori si všimli najmä lepší nočný režim. Tu je poznať pokrok. Technológia 5G samozrejme nezostala bez povšimnutia, ale nie vždy sa našlo miesto, kde bola využiteľná. Inak je však podpora rýchlejšieho internetu hodnotená kladne. Nikto vo svojej recenzii nezabudol spomenúť ani skvelý výkon A14 Bionic.

Redaktori CNET.com a tomsguide.com zhodne vidia ako mínus to, že základný model má stále iba 64 GB vnútornej pamäte. Iste by šlo začínať na dvojnásobnej kapacite. Druhý menovaný portál tiež spomína ako nevýhodu stratu adaptéra a slúchadiel z balenia. Môže to však otvoriť dvere úplne bezdrôtovej budúcnosti. Nevýhodou modelu Pro je tiež samotný fakt, že je oproti modelu iPhone 12 takmer rovnaký. Cenový rozdiel teda nie je príliš opodstatnený. Všeobecne cena nových iPhonov je nastavená vysoko, na tom sa tiež zhodli všetci. Výdrž batérie rozhodne neoslnila a je tiež spoločným znakom prvých recenzií ako jedna z nevýhod.

iPhone 12, zahraničné recenzie
Príliš zmien medzi iPhonom 12 a 12 Pro nie je. Zdroj: cnet.com

Server theverge.com si iPhone 12 tiež vzal na recenziu a ohodnotil ho slovami, že ide o prvý Apple iPhone v posledných rokoch, ktorý naozaj pôsobí ako nový Apple iPhone. Uvidíme, ako sa mu bude dariť, ohlasy sú zatiaľ skôr pozitívne. Zmena dizajnu prospela, výkon je bezkonkurenčný, 5G sa bude hodiť. Len tá cena je vysoko. V hre sú však ešte modely Mini a Pro Max.

i Mohlo by vás zaujímať

Najočakávanejšie mobilné telefóny roka dorazili. Dočkali sme sa štyroch variantov, aby si vybral skutočne každý. Všetky sú ale pripravené uspokojiť náročného zákazníka. Výkon nového čipu je ohromujúci, fotoaparáty dostali vylepšenie nočného režimu, senzor LiDAR či video s úžasnou kvalitou obrazu. Navyše nechýba podpora na novo prichádzajúce siete 5G. To všetko je zabalené v novom dizajne s ostrejšími hranami a v nových farbách.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19