Obnoviť stránku

Inteligentné detektory a senzory – ako zabezpečiť inteligentnú domácnosť?

Aktualizované

Dokonalý prehľad o svojej domácnosti môžete mať bez toho, aby ste ju mali neustále na očiach. Najrôznejšie inteligentné detektory a senzory majú za úlohu odhaliť narušenie bezpečnosti alebo iné nežiaduce situácie vo vašom dome či byte a ihneď vás o konkrétnom probléme informovať prostredníctvom notifikácií. Takto veľmi jednoducho predídete nečakaným katastrofám, ktoré by vás inak mohli vyjsť naozaj draho. Čo všetko dokážu smart detektory zaznamenať?

Ako zabezpečiť inteligentnú domácnosť – OBSAH

  1. Inteligentné detektory a zabezpečenie – kompatibilita na prvom mieste
  2. Inteligentné detektory pohybu a vibrácií
  3. Inteligentné detektory dymu a plynu
  4. Kontrola vody s inteligentnými detektormi zaplavenia

Inteligentné detektory a zabezpečenie – kompatibilita na prvom mieste

Zapojenie a inštalácia inteligentných detektorov či senzorov býva zásluhou bezdrôtovej komunikácie spravidla veľmi jednoduchá a nevyžaduje zložitejšie zásahy. Pri výbere však vždy myslite na to, aby boli zakúpené detektory kompatibilné práve s vaším riešením smart home.

i

Inteligentné kamery a bezdrôtové videozvončeky

Nechcete sa spoliehať pri zabezpečení smart home len na smart senzory? Prepracovaný systém inteligentného zabezpečenia začína už pri prístupe – skontrolujte, kto stojí pred dverami, a odomknite z pohodlia svojej obývačky vďaka inteligentným zámkom a bezdrôtovým zvončekom s kamerou. Celý domov aj záhradu potom môžete mať neustále na očiach s inteligentnými kamerami, ktoré zvládajú ukladať nahrávaný záznam, automaticky detekovať neobvyklý pohyb, alebo dokonca komunikovať s ďalšími bezpečnostnými prvkami smart domácnosti.

Niektoré zabezpečovacie prvky totiž komunikujú prostredníctvom rádiových vĺn (najčastejšie protokoly ZigBee, Z-Wave) a na správne fungovanie vyžadujú prítomnosť centrálnej jednotky čiže bridge. Iné detektory a senzory naopak zvládajú fungovať úplne samostatne – spoja sa prostredníctvom vašej WiFi siete s routerom a následne cez internet aj s vaším smartfónom (prípadne prostredníctvom technológie Bluetooth s Apple HomeKit).

Inteligentné detektory pohybu a vibrácií chránia pred neželanými hosťami

Chcete mať prehľad o všetkom, čo sa u vás doma udeje? Vďaka inteligentným detektorom a senzorom pohybu máte pod palcom nielen pohyb v miestnostiach, ale napríklad aj všetky dvere či okná. Stačí jednoducho nainštalovať detektory na tie správne miesta v dome/byte a následne ich prepojiť s mobilnou aplikáciou vo vašom smartfóne alebo tablete. V prípade, že nie ste doma a niektorý z inteligentných detektorov pohybu zaznamená podozrivú aktivitu, okamžite vás o tom bude informovať prostredníctvom notifikácie v aplikácii alebo pomocou SMS. Ak sú detektory navyše prepojené aj s domácim alarmom, bude samozrejme tiež automaticky aktivovaný.

Inteligentná domácnosť; smart zabezpečenie; smart home; inteligentné detektory a senzory
Zapojenie a inštalácia smart detektorov pohybu je mimoriadne jednoduchá.

Medzi veľké výhody inteligentných detektorov vibrácií a pohybu patrí ich nenápadnosť a kompaktnosť. Väčšina výrobcov sa snaží svoje produkty dizajnovať tak, aby zapadli do moderných interiérov. Samozrejmosťou je tiež bezdrôtové fungovanie týchto detektorov – najčastejšie sú vybavené batériou s dlhou životnosťou, a preto nie je problém umiestniť ich prakticky kdekoľvek. Vaša inteligentná domácnosť môže byť dobre zabezpečená a nemusí vyzerať ako nedobytná pevnosť s vševidiacou kamerou v každom rohu. Ďalšie plus smart detektorov pohybu tvorí fakt, že ich je možné využiť aj iným spôsobom ako na účely zabezpečenia. V prostredí smart home fungujú niektoré typy detektorov aj ako spúšťače pre nadväzujúce akcie (napríklad spustenie hudby alebo svetiel).

i

Inteligentné senzory na dvere a okná

Ako už bolo povedané, inteligentne zabezpečiť možno tiež okná a dvere. V kategórii Senzory na dvere a okná nájdete modely, ktoré sú špeciálne prispôsobené na presnú detekciu otvorenia dverí, okien alebo tiež garážovej brány. Typicky ide o magnetické, ľahko pripevniteľné senzory.

Inteligentné detektory dymu a plynu upozornia na oheň či jedovatý CO

Inteligentné detektory dymu a plynu sú tu preto, aby ste mohli predchádzať oveľa väčším katastrofám než len „obyčajnému“ vykradnutiu domácnosti. Konkrétne inteligentné detektory dymu vás spoľahlivo upozornia na vznikajúci požiar vášho domu, bytu, garáže alebo napríklad chaty, a to aj keď práve nie ste prítomní. Nebezpečenstvo ohlasuje detektor hlasným pípaním, optickým signálom a tiež notifikáciou v mobilnej aplikácii alebo cez informačnú SMS.

Inteligentná domácnosť; smart zabezpečenie; smart home; inteligentné detektory a senzory
Inteligentný detektor dymu vás na nebezpečenstvo upozorní hlasným pípaním, notifikáciou v mobilnej aplikácii alebo pomocou SMS správy.

Ďalším typom smart detektorov sú detektory plynov. Typicky ide o bezdrôtové detektory oxidu uhoľnatého, ktorý je, nie nadarmo, označovaný ako tzv. tichý zabijak. Ide totiž o bezfarebný, nedráždivý, silne jedovatý plyn bez zápachu, vznikajúce nedokonalým spaľovaním palív fosílneho pôvodu pri plynových kotloch, karmy, tepelných kachlí a podobne. Inteligentné detektory plynu ponúkajú opäť previazanosť s mobilnou aplikáciou a v prípade zaznamenania vyššej hladiny nebezpečného plynu vo vzduchu vás ihneď upozornia mimoriadne hlasným zvukovým signálom a notifikáciou.

i

Inteligentné detektory starajúce sa o zdravie vaše aj vašich blízkych disponujú kontrolným systémom životnosti. V prípade, že zaznamenajú pokles výkonu, nedostatočne nabitú batériu alebo inú formu narušenia ich fungovania, budete o tom včas vedieť!

Kam umiestniť detektor oxidu uhoľnatého?

Ak už máte vybrané, aký detektor oxidu uhoľnatého bude súčasťou vášho smart home systému, prichádza na rad dôležitá otázka. Kam ho umiestniť? V ideálnom prípade by mal byť detektor CO umiestnený priamo v každej miestnosti (alebo aspoň blízko), kde sa nachádza spotrebič spaľujúci palivo, ako napríklad plynový kotol.

Kontrola vody s inteligentnými detektormi zaplavenia

V predošlých kapitolách tohto článku sme už zabezpečili smart home pred nezvanými návštevníkmi, požiarom a únikom plynu. Teraz sa preto zameriame na ďalší prvok, ktorý môže bez dôkladnej kontroly napáchať v domácnosti nemalé škody – vodu. Inteligentné detektory zaplavenia vás dokážu včas upozorniť na únik či haváriu vody a iných kvapalín. Bezprostredne po detekcii budete informovaní prostredníctvom notifikácie v smartfóne, nech už sa nachádzate kdekoľvek. Súčasne môžu záplavové detektory pri správnej previazanosti komunikovať aj s inteligentnými zásuvkami alebo smart nadstavcami na kontrolu vody.

Inteligentná domácnosť; smart zabezpečenie; smart home; inteligentné detektory a senzory
Inteligentný detektor zaplavenia môžete umiestniť do kúpeľne, kuchyne alebo napríklad do technickej miestnosti s práčkou.
i Mohlo by vás zaujímať

Inteligentný detektor či senzor je spravidla veľmi nenápadným doplnkom, ktorý vás však spoľahlivo upozorní na všetky najbežnejšie druhy nebezpečenstva v domácnosti (odkiaľkoľvek a kedykoľvek). Preto neotáľajte a čo najskôr inteligentne zabezpečte váš dom, byt, garáž alebo chatu!


Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB28