Obnoviť stránku

Hyrule Warriors: Definitive Edition (RECENZIA) – tretia zastávka podareného spin-offu

Aktualizované

Hybridná konzola Nintendo Switch je aktuálne vo veľmi zaujímavej pozícii. Rok po vydaní má za sebou niekoľko kvalitných exkluzívnych titulov, ale v súčasnosti ponúka prevažne útočisko portom z ostatných konzol či predchádzajúceho, nie príliš úspešného projektu menom Wii U. Napriek tomu sa Switch teší veľkej obľube, dobrým predajom a vlastne aj tá ponuka hier nie je vôbec zlá. Nintendo Switch je navyše pre mnohých hráčov prvej konzoly od Nintenda (najmä pre tých, ktorí zlomili palicu nad umierajúcim handheldom PS Vita od Sony), a tak aj niekoľkonásobné porty sú vítané s otvorenou náručou.

Presne takým titulom je aj Hyrule Warriors od Koei Tecmo Games, ktoré vyšlo na Wii U aj na prenosnom Nintende 3DS. Niekto by síce mohol lamentovať nad opakovaným ťahaním peňazí z hráčskych peňaženiek, táto arkádová hack and slash akcia však sedí hybridnému Switchu až nečakane dobre a sama o sebe je veľmi kvalitnou hrou, ktorá si nezaslúži byť ignorovaná. Hyrule Warriors: Definitive Edition navyše ponúkne všetok predchádzajúci obsah a ďalšie vylepšenia. Ak vás zaujíma, aké novinky definitívna edícia obsahuje, pokračujte v čítaní recenzie.

Žáner: Hack and Slash | Vývojár: Koei Tecmo Games | Vydavateľ: Nintendo | Platformy a Dátum vydania: Nintendo Switch (1 8. mája 2018) | Homepage: www.nintendo.com/games/detail/hyrule-warriors-switch |

Obsah recenzie Hyrule Warriors: Definitive Edition

  1. Kde sa vzali Hyrule Warriors
  2. Ako sa hrá Hyrule Warriors: Definitive Edition
  3. Novinky Hyrule Warriors: Definitive Edition
  4. Hyrule Warriors pôsobí na switchi ako z núdze cnosť
  5. Recenzia Hyrule Warriors: Definitive Edition: záverečné hodnotenie

Kde sa vzali Hyrule Warriors

(28. 5. 2018) Ak ste svetom Nintenda nepobozkaní, možno vás na prvý pohľad Hyrule Warriors zarazí svojím jednoduchým a akčným poňatím, najmä ale prítomnosťou Zeldy, Linka a ďalších postáv, ktoré do sveta akčných bojoviek príliš nezapadajú. Hyrule Warriors je totiž spin-off, ktorý v sebe spája svet kráľovstva Hyrule s ikonickou hrateľnosťou série Dynasty Warriors. Tento koncept využívajú v Nintende pomerne často, len nedávno vyšli Fire Emblem Warriors a určite vám budú v hlave rezonovať značky ako Samurai Warriors alebo Warriors Orochi.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; wallpaper: charaktery

Podobne ako iné spin-offy čerpajú Hyrule Warriors najväčšiu silu zo širokej ponuky postáv a mytológie The Legend of Zelda.

Hyrule Warriors sú úplne prvým spojením sveta The Legend of Zelda a Dynasty Warriors, avšak táto na prvý pohľad bizarná kombinácia nakoniec vyústila v ďalšie podobné mutácie, ktoré tiež zaznamenali úspech. Titul zažil premiéru už v roku 2014, kedy mal predovšetkým zalepiť dieru po hrách od ostatných vydavateľov, ktorí Wii U úspešne ignorovali. Po pozitívnom prijatí sa potom o dva roky neskôr pozreli Hyrule Warriors vtedy už s podtitulom Legends na handheld 3DS, kde tiež zabodovali, ale hra trpela najmä slabším vizuálnym spracovaním a ďalšími obmedzeniami, ktoré naopak vynahradzovali niektoré novinky.

V podtitule Definitive Edition, ktorý nesie tretia inkarnácia Hyrule Warriors, možno hľadať rovno dvojaký význam. Hra na jednej strane obsahuje všetko dobré z predchádzajúcich vydaní a eliminuje to zlé, zároveň ide pravdepodobne o naozaj definitívny koniec tohto dielu, pretože v poradí už štvrtá zastávka by mohla byť poslednou kvapkou v už tak plnom pohári hráčskej trpezlivosti. Fanúšikovia Nintenda totiž netrpezlivo očakávajú ďalší diel, ktorý nebude zase tak ťažké vytvoriť, pretože svet The Legend of Zelda je plný príbehov a hrateľnosť Warriors série až nečakane nadčasová.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: nepriatelia Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: Link Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: odhodenie nepriateľov

Obrázok 1: Radoví nepriatelia fungujú ako v každej inej Warriors hre skôr ako kulisa a prostriedok na levelovanie vašej postavy. Obrázok 2: Hlavným hrdinom sa (úplne nečakane!) stane opäť Link. Obrázok 3: Jedno mávnutie mečom a odletia ako handroví panáci.

Ako sa hrá Hyrule Warriors: Definitive Edition

Ak ste žiadnu z predchádzajúcich edícií nehrali a nepoznáte sériu Dynasty Warriors, stručne sa pozrieme na to, ako sa vlastne tento mix hrá. Zabudnite na premyslené RPG prvky zo Zeldy alebo preskúmavanie rozľahlého sveta. Jediné, čo zostáva rovnaké, je už tak obohraná, a napriek tomu stále fungujúca zápletka, v ktorej sa Link stane hlavným hrdinom zachraňujúcim princeznú Zeldu. Hyrule Warriors je rýchla a dynamická hack and slash akcia s veľmi arkádovou hrateľnosťou, v ktorej doslova masakrujete nepriateľov nie po jednom, ale po desiatkach.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: vlna nepriateľov Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: súboj armád Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: beh

Obrázok 1: Pretrvávajúce vlny nepriateľov pôsobia predovšetkým na malom displeji Switchu naozaj monumentálne. Obrázok 2: Ani vaša armáda však nie je na zahodenie, a ak nehráte úplne zle, s nepriateľmi si poradíte. Obrázok 3: V najhoršom prípade jednoducho utečiete z boja. Aj to je niekedy múdra voľba.

V každej misii sa potom ocitnete v pomerne rozsiahlej úrovni, kde zúri bitka medzi dvoma armádami. Tie majú svoje základne, strategické body a najmä svätyne, v ktorých sa pravidelne objavujú ďalší pešiaci. Od ostatných postáv v priebehu bitky dostávate úlohy, ako je napríklad zajať určitú pevnosť, zabiť niektorého z generálov alebo ubrániť nejakú oblasť. Ako tí vaši, tak aj proti vám stojaci pešiaci sú vlastne len takou kulisou, ktorú zvládate ničiť s neuveriteľnou ľahkosťou, pričom odmena za zabitie prvej tisícky nepriateľov na seba nenechá dlho čakať a naskočí vám pravdepodobne hneď niekde v začiatku druhej misie.

Vy sa zameriavate najmä na tých silnejších protivníkov, hoci masakrovať hordy tupých nasledovníkov vášho súpera je skvelá zábava aj po dlhých hodinách hrania. Celá bitka, kedy si vzájomne ukusujete z hernej mapy a tlačíte protivníka späť do jeho základne, potom smeruje k záverečnému súboju s bossom. Ten je samozrejme, taktiež ako ďalšie postavy, známym nepriateľom zo sveta The Legend of Zelda (stretnete napríklad draka Volga alebo pavúka Gohmu) a zatiaľ čo doteraz vám stačili rýchle reflexy, tvárou v tvár záverečnému bossovi musíte predviesť najmä logické uvažovanie, pretože hrubou silou sa vám nepodarí zvíťaziť ani na tú najmenšiu obtiažnosť.

Podobne ako základné princípy hry je ľahko pochopiteľný aj súbojový systém. Každá z postáv má ľahký, ťažký a špeciálny útok, ktorých početné kombinácie potom vyústia v naozaj skvelé útočné kreácie, ktoré sú efektné aj efektívne zároveň. Aj napriek zdanlivej jednoduchosti súbojov je tak radosť bojovať aj s najzákladnejšími protivníkmi, z ktorých padajú potrebné suroviny. Vďaka nim potom môžete medzi jednotlivými misiami vylepšovať svoju paletu bojovníkov. Nejde o nijak robustný RPG systém, ale do celkovej jednoduchosti Hyrule Warriors perfektne zapadá.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: boos fight Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: rupies Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: skóre

Obrázok 1: Bossovia sú rovnako ako armády nepriateľov naozaj monumentálni. Obrázok 2: Za získané drahokamy možno tiež levelovať postavy, to keď ich nestihnete „vyexpiť“ obyčajným bojom. Hrateľných postáv je totiž veľa, takže nie všetky budete uprednostňovať rovnako. Obrázok 3: Ako sa na japonský titul patrí, každá úroveň je zakončená tabuľkou s výpočtom skóre.

Novinky Hyrule Warriors: Definitive Edition

Stredobodom zábavy je rovnako ako v predchádzajúcich verziách príbehový režim, vnútroštátnu vcelku klasickú zápletku o záchrane princeznej Zeldy, kde bude hrať významnú úlohu artefakt Triforce a ďalšie inštrumenty zo série The Lefend of Zelda, takže fanúšikovia budú rozhodne priasť blahom. Oproti predchádzajúcim vydaním sa zväčšila paleta hrateľných postáv, ktorých je teraz 29 a zahrať si tak môžete okrem Linka, Sheika alebo Impy (a ďalších už skôr obsiahnutých postáv) tiež za Tetru, Skull Kida alebo Toon Linka. Práve rozmanitosť postáv patrí k tomu najlepšiemu, čo Hyrule Warriors: Definitive Edition ponúka. Každý z charakterov má úplne odlišný bojový štýl a do značnej miery tak hráte po každej výmene trochu inú hru, čo dobre vynahrádza inak dosť repetitívnu náplň misií.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: postavy Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: na koni Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: tornádo

Obrázok 1: Všetky postavy nebudú logicky odomknuté hneď od začiatku hry, aj tak ale dostanete hneď pekný výber. Obrázok 2: Samozrejme sa ale nikto nebude hnevať, ak budete najviac upredňostňovať obľúbeného Linka. Obrázok 3: Taká Sheika napríklad dokáže brnknutím na harfu privolať vodné tornádo.

Okrem naozaj širokej palety hrateľných postáv potom stojí v mojom prípade veľmi obľúbený kooperatívny režim, ktorý už ponúkla pôvodná Wii U verzia, ale z pochopiteľných dôvodov chýbal na 3DS, a tak jeho návrat naozaj kvitujem. Kooperácia prebieha vo forme klasického split screenu, ktorý je možné využiť pri hraní na televízore aj v handheldovom režime. Akýkoľvek režim rozdelenej obrazovky na switchi však vyžaduje niekoľko ústupkov, najmä čo sa týka usadenia pred displejom, pred ktorý sa dvaja hráči horko ťažko zmestia. Druhý problém je zároveň aj nesporným kladom, split screen režim totiž podporuje hranie na jednom Joy-Cone, čo je síce dosť krkolomné, ale ak nemáte po ruke druhý pár ovládačov, vystačíte si.

V ďalšom obsahu nechýba príbehové rozšírenie zamerané na lukostrelkyňu Linkle a čarodejnicu Ciu, ktoré vyšlo už na Wii U, a taktiež novinka z následnej 3DS verzie, ktorá priniesla úroveň z GameCube titulu The Legend of Zelda: The Wind Wakera. Podobne ako u iných Nintendo exkluzivít nechýba ani podpora figúrok Amiibo.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: palica Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: vo vzduchu

Obrázok 1: Zmena vybavenia dokáže kompletne zmeniť bojový štýl každej postavy. Napríklad Link to vie s čarovnou palicou rovnako dobre ako s mečom. Obrázok 2: So správnou kombináciou tlačidiel nie je problém poraziť pár nepriateľov aj vo vzduchu.

Hyrule Warriors pôsobia na switchi ako z núdze cnosť

Ako budete vnímať prítomnosť tohto titulu na Nintende Switch, je veľmi individuálne. Niektorých fanúšikov zamrzí už tretie vydanie takmer tej istej hry, iní naopak s vďakou privítajú kvalitný titul, ktorý napríklad doteraz ani nehrali. Hyrule Warriors: Definitive Edition síce neponúkajú prakticky nič nové, iba zbierajú už vydaný materiál a servírujú ho na novej platforme, ale kvalita recyklovaného obsahu tento problém natoľko prekonáva, že sa väčšina hráčov nebude ani obťažovať lamentovaním a s vďakou prijmú hodenú rukavicu. Snáď len cena mohla byť o niečo nižšia, vzhľadom na to, že ide o už tretíkrát vydaný titul.

Podobne zmiešané pocity budete mať aj z grafického spracovania, ktoré ako väčšina portovaných alebo remasterovaných titulov muselo urobiť rôzne kompromisy. Hyrule Warriors v zásade nevyzerajú vôbec zle, napriek tomu sa na nich podpisuje staroba pôvodných materiálov. Najmä časti pridané z vizuálne slabšej 3DS verzie dajú jasne najavo, odkiaľ pochádzajú. Spomínané kompromisy potom uvidíte predovšetkým na jednotlivých postavách.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: tráva Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: proti všetkým Hyrule Warriors: Definitive Edition; gameplay: boss

Obrázok 1: 2D textúra krajiny a z nej rašiaci trojrozmerný trs trávy jasne napovedá, ako sú na tom Hyrule Warriors graficky. Obrázok 2: Pochváliť je možné snáď len vizuálne spracovanie hlavných postáv. Obrázok 3: Bossovia na tom taktiež nie sú zase tak zle.

Kým hlavní bojovníci vyzerajú veľmi dobre a hýria detailmi, „komparz“ okolo vo forme desiatok a stoviek anonymných bojovníkov musel samozrejme stratiť väčšie detaily a rozmanitosť, aby Switch hru vôbec utiahol. Snímkovanie ale aj tak občas kríva, pretože Hyrule Warriors sa hýbu len v rytme 30 snímok za sekundu, väčších prepadov sa však dočkáte iba zriedka. Grafika našťastie hýri všetkými farbami Hyrule kráľovstva, a tak možno nad priemerným vizuálnym spracovaním prižmúriť oko.

Bude to znieť pravdepodobne ako klišé, ale Hyrule Warriors: Definitive Edition je predovšetkým o hrateľnosti. Scenárom každej misie sa síce nedá uprieť istá zacyklenosť v neustále dookola opakovanej šablóne, ale 29 úplne odlišných postáv všetko vynahrádza. Záverečný verdikt by tak mohol byť: „berte, alebo nechajte tak“. Ak ste hru Hyrule Warriors ešte nehrali alebo túžite po jej prenosnej verzii, neoľutujete. Čakať ale od tejto hry niečo viac nie je na mieste.

Hyrule Warriors: Definitive Edition; wallpaper: split screen

Jednou z najväčších devíz Hyrule Warriors: Definitive Edition je rozhodne split screen, ku ktorému vám postačí len základná výbava každej konzoly Nintendo Switch.

Recenzia Hyrule Warriors: Definitive Edition: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 67 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
85 %
Audiovizuálne spracovanie
45 %
Znovu hrateľnosť
75 %
Hyrule Warriors: Definitive Edition; recenze

Klady

  • Zábavná hrateľnosť
  • Skvelé prepojenie dvoch značiek
  • Veľké množstvo postáv
  • Všetok obsah z predchádzajúcich verzií
  • Split screen režim

Zápory

  • Prakticky nič nové
  • Repetitívna náplň misií
  • Priemerné vizuálne spracovanie
  • Vysoká cena
i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie
i Mohlo by vás zaujímať

Hyrule Warriors: Definitive Edition vyšlo 18. mája exkluzívne na Nintendo Switch.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB04