Obnoviť stránku

Huawei P20 a P20 Pro (VIDEORECENZIA) – Najlepšie fotomobily v teste

Aktualizované

O novinkách Huawei P20 a P20 Pro sa od ich predstavenia v Paríži hovorí na každom kroku. Témou diskusií, ale aj recenzií, sú najmä ich fotoaparáty, ktoré obom mobilom pripísali titul najlepších fotomobilov súčasnosti. Bokom ale nezostáva ani špičková výbava, vyladenosť a dizajn. My sme sa im teraz vo videorecenzii pozreli na zúbok. Sú ich fotoaparáty v praxi naozaj tak dobré? A čo sa nám na nich naopak nepáčilo?

ČASTI ČLÁNKU:

Recenzia Huawei P20 a P20 Pro – OBSAH

  1. Huawei P20 a P20 Pro sú dizajnové štýlovky s poctivou konštrukciou
  2. Čítačka odtlačkov prstov vzhľadu P20 a P20 Pro mierne uberá
  3. P20 a P20 Pro majú USB-C, slot na kartu ale chýba
  4. Huawei P20 má LCD, P20 Pro OLED displej
  5. Huawei P20 a P20 Pro majú výkonu na rozdávanie
  6. Fotoaparát je najmä na modeli P20 Pro bezkonkurečný
  7. Pri fotení sa dostáva k slovu aj umelá inteligencia
  8. Výkon a hardvér Huawei P20 a P20 Pro
  9. Huawei mohol v P20 a P20 Pro nechať menej predinštalovaných aplikácií

Huawei P20 a P20 Pro sú štýlovky s poctivou konštrukciou

Telefóny Huawei P20 a P20 Pro zaujmú už na prvý pohľad. Prednú stranu zhodne okupuje obrovský (5,8" a 6,1") displej s výrezom na hornej strane a ako je dnes štandardom, obrazovku obklopujú úzke okraje. Podarenú zadnú stranu zase tvorí sklo v zrkadlovej úprave, a to hneď v niekoľkých farebných odtieňoch. V ergonómii víťazí o niečo menší Huawei P20 s ostrejšími hranami, vďaka ktorým sa aj lepšie drží. Huawei P20 Pro je naopak pekne vyhladený, až sa pri držaní v menšej ruke môže zo začiatku dostaviť mierny diskomfort a pocit nestability. Nejde však o nijako zásadný problém a po chvíľke si na to ľahko zvyknete.

Huawei P20 Huawei P20 Pro

Hoci inšpiráciu iPhonom X nemožno poprieť, telefónom Huawei P20 a P20 Pro to pristane. Vyniká najmä farba Twilight, príjemné sú ale aj ostatné.

Čítačka odtlačkov prstov P20 a P20 Pro na vzhľade mierne uberá

Stále obľúbený typ zabezpečenia, čítačka odtlačkov prstov, je tentoraz trochu prekvapivo umiestnená pri oboch telefónov v brade pod displejom. Prekvapivo preto, že čítačka akoby do celkového dizajnu nezapadala, najmä vzhľadom na výreze v displeji. Z tohto dôvodu dnes recenzovanú dvojicu v našich očiach v kráse prekonáva ich najlacnejší kolega Huawei P20 Lite, ktorý ju má na chrbte. Čítačka u Huawei P20 a P20 Pro je ale veľmi praktická a funguje ako malý šikovný touchpad, ktorý dokáže nahradiť aj kontextové tlačidlá systému.

i Huawei P20 Lite – tretí do partie
Huawei nedávno predstavil aj odľahčenú verziu dnes recenzovaných telefónov, Huawei P20 Lite. Je síce z trojice najlacnejší, ale rozhodne nie je žiadnym béčkom. Ponúka bezrámečkový displej s uhlopriečkou 5,84" s výrezom, čítačku na chrbte a okrem iného aj technológiu NFC, s ktorej pomocou možno využívať platobnú službu Android Pay.

Z ďalších spôsobov zabezpečenia využíva dvojica noviniek Huawei P20 a P20 Pro rozpoznávanie tváre. To je veľmi rýchle (rýchlejšie ako u konkurenčného Samsungu S9+) a napríklad na rozdiel od iPhonu X nie je nutné počas odomykania prechádzať prstom po displeji. Po rozpoznaní vašej tváre sa obrazovka sama sprístupní.

Huawei P20 a P20 Pro majú USB-C, slot na pamäťovú kartu ale chýba

Na bočnej strane telefónov Huawei P20 a P20 Pro sa nachádza tlačidlo na reguláciu hlasitosti, power button a tiež slot na dvojicu SIM kariet. Čo by sme ale hľadali márne, je miesto pre pamäťovú kartu. V tomto prípade si používateľ bude musieť vystačiť s tým, čo v internej pamäti ponúka výrobca, teda 128 GB. Ak ale nie ste extrémne nároční, pravdepodobne vám bude kapacita stačiť.

Huawei P20 Pro, zadná strana

Zadnú stranu Huawei P20 a P20 Pro pokrýva sklo. Bočný rámček potom tvorí kov.

Spodná strana Huawei P20 (Pro) je vyhradená reproduktoru, ktorému ku kvalitnému zvuku pomáha systém Dolby Atmos. Uprostred našiel miesto aj USB-C konektor určený na nabíjanie a pripojenie slúchadiel. Vstup pre audio konektor by ste na oboch telefónoch hľadali márne. Preto, ak stále dávate prednosť pripojeniu pomocou 3,5 mm jacku, využite redukciu, ktorá je v balení.

Huawei P20 má LCD, P20 Pro OLED displej

Displeje oboch variantov novinky od Huawei sa líšia použitým panelom. P20 má „bežné“ LCD, vyššia verzia P20 Pro dostala do vienka kvalitnejší OLED panel. Obraz je v oboch prípadoch ostrý a príkladne prekreslený, panely sa však mierne líšia podaním farieb: U Huawei P20 je obraz mierne tmavší, z čoho vyplýva, že farby na OLED displeji vychádzajú o niečo živšie a realistickejšie. Má však o niečo horšie pozorovacie uhly. U oboch variantov zhodne platí, že displeje by mohli mať vyšší maximálny jas. Za normálnych okolností to nie je problém, na drobné ťažkosti ale môžete naraziť na priamom slnku.

Huawei P20 Pro Huawei P20 Pro, zepředu Huawei P20 Pro

Huawei P20 Pro má OLED displej, P20 LCD obrazovku. V praxi rozdiely poznateľné sú, o zásadný skok ale nejde.

Samotný výrez rozdeľuje hornú časť displeja Huawei P20 na dve časti. V jednej sa ukazuje čas, v druhej stav batérie a signálu. Niektoré aplikácie vykrojenie maskujú pomocou farebného pruhu, iné ho jednoducho ignorujú. Časom by sa ale situácia mala zlepšiť potom, čo vývojári svoje aplikácie vykrojeniu prispôsobia.

Huawei P20 a P20 Pro majú výkonu na rozdávanie

Výkonu majú oba telefóny toľko, že ich do úzkych len tak nedostanete. V ich srdci zhodne šliape vysoko výkonný procesor HiSilicon Kirin 970, pričom Huawei P20 má pamäť RAM s veľkosťou 4 GB a P20 Pro dokonca 6 GB. To bohato stačí na „prevádzku“ dedikovanej umelej inteligencie (oceníte ju napríklad pri fotení), operačného systému Android 8.1 Oreo aj desiatok aplikácií spustených na pozadí. Telefón sa nezasekáva a nedochádza k neočakávaným pádom či samovoľným reštartom. Vyladenosť je teda ukážková.

i Samsung Galaxy S9 – recenzia
Huawei P20 a P20 Pro sú najvážnejšími konkurentmi pre Samsung Galaxy S9. Naše dojmy z niekoľkých dní používania sa dočítate v recenzii Samsung Galaxy S9. Už teraz sa ale rozbiehajú špekulácie o ďalšej generácii kórejského top modelu, Samsung Galaxy S10.

Z priameho porovnania možno okrem odlišných fotoaparátov vypozorovať aj niekoľko ďalších rozdielov. Huawei P20 Pro je nielen o niečo výkonnejší (má 6 GB pamäte namiesto 4 GB), ale má tiež väčší displej, a tým pádom aj rozmery a hmotnosť. Má tiež radšej vodu, pretože sa chváli vodoodolnosťou podľa IP67, P20 len podľa IP53. Nezanedbateľný je aj cenový rozdiel.

ParametreHuawei P20Huawei P20 Pro
ProcesorHiSilicon Kirin 970HiSilicon Kirin 970
Operačná pamäť4 GB6 GB
Úložisko128 GB128 GB
Displej a rozlíšenie5,8" LCD (2 244 × 1 080 px)6,1" OLED (2 244 × 1 080 px)
Zadný fotoaparát12 (f/1,8) + 20 Mpx (f/1,6)20 Mpx (f/1,6) + 40 Mpx (f/1,8) + 8 Mpx (f/2,4)
Predný fotoaparát24 Mpx24 Mpx
Rozmery149,1 × 70,8 × 7,7 mm155 × 73,9 × 7,8 mm
Hmotnosť165 g180 g
Stupeň krytiaIP53IP67
Batéria3 400 mAh4 000 mAh
Cena669 849 

* Ceny platné k 19. 4. 2018

Fotoaparát je najmä na modeli P20 Pro bezkonkurečný

Bezpochyby hlavným dôvodom, prečo po Huawei P20 alebo P20 Pro siahnuť, je fotoaparát. Je tak dobrý, že dvojica obsadila prvé dve miesta v rebríčku najlepších fotomobilov na webe DXOMark. Výrobca ich osadil objektívmi od spoločnosti Leica, v prípade P20 v klasickom duálnom rozložení, a u P20 Pro nájdeme na zadnej strane telefónu objektívy dokonca tri. Drobnou výčitkou môžu byť pomerne výrazne vystúpené šošovky fotoaparátu, ktoré sú tak náchylnejšie na poškriabanie. S trochou opatrnosti by to však nemal byť zásadnejší problém.

Huawei P20 Pro, fotoaparát

Duálny telefón dnes už nikoho neprekvapí. Huawei P20 Pro ale dostal rovno trojitý fotoaparát. Nie je len na okrasu, fotky sú perfektné, a to aj za tmy. To telefónu zabezpečilo titul kráľa fotomobilov.

Len ťažko možno na trhu nájsť kvalitnejšie zazoomované fotografie. Denné fotografie z oboch telefónov sú sýte, ostré a bohaté na detaily. Huawei P20 Pro si tiež poradí s fotkami s rozmazaným pozadím, hoci tu je v niektorých prípadoch už o niečo výraznejší postprocessing. Nezaostávajú ani večerné snímky, v ktorých sa podarilo prakticky eliminovať digitálny šum u vyšších citlivostí. Aj tieto snímky sú dokonale prekreslené s výraznejšími a prirodzenými farbami, než môžu ponúknuť konkurenčné modely. Veď sa na porovnanie snímok pozrite sami v nasledujúcom videu. V ňom sme Huawei P20 Pro porovnali so smartfónmi Samsung Galaxy S9+ a iPhone X. Aj v tomto porovnaní je víťaz jasný. Živšie farby zo žiadneho porovnateľného telefónu nedostanete. Aspoň bez toho, že by ste do fotiek museli softvérovo zasiahnuť.

Pri fotení sa dostáva k slovu aj umelá inteligencia

Umelej inteligencii patrí budúcnosť a okúsiť ju môžeme aj u telefónov Huawei P20 a P20 Pro. Nie je tu len pre parádu, v reálnom čase dokáže upraviť nastavenia fotoaparátu – jeho jas, kontrast a farebnosť. Vždy sa tak snaží ponúknuť čo najkvalitnejšie snímky. Oceníte aj jej schopnosť 3D modelovania kontúr tváre pre vylepšenie selfie fotografií. V drvivej väčšine prípadov sa inteligentné algoritmy nemýlia, zábery sú skutočne kvalitné, hoci môže mať umelá inteligencia tendenciu k jemnému presaturovaniu obrazu. Ak by ste ale mali pocit, že vám do fotografovania predsa len veľmi „kecá“, možno ju jednoducho vypnúť.

Samozrejmosťou je možnosť natáčania videa až do rozlíšenia 4K (pri 30 snímkach za sekundu). Čoraz bežnejšie je dnes už aj natáčanie extrémne spomalených videí s nastavovacou frekvenciou 960 snímok za sekundu. Nie, že by bežný používateľ funkciu potreboval často, ale je to zábavná hračka.

Testovacia fotka 1 Testovacia fotka 2 Testovacia fotka 3

Testovacia fotka 4 Testovacia fotka 5 Testovacia fotka 6

Testovacia fotka 7 Testovacia fotka 5 Testovacia fotka 9

Testovacia fotka 13 Testovacia fotka 14 Testovacia fotka 15

Ako je vidieť z testovacích fotografií, fotoaparát P20 Pro si s gráciou poradí s rôznymi podmienkami aj úlohami.

Nové modely Huawei ponúknu batériu, ktorá zvládne až dva dni používania

V menšom Huawei P20 nájdeme batériu s kapacitou 3 400 mAh, vo verzii P20 Pro s kapacitou 4 000 mAh. V oboch prípadoch je výdrž batérie veľmi solídna. V závislosti od intenzity používania vydržia telefóny na jedno nabitie jeden a pol až dva dni, čo sú nadpriemerné hodnoty. Nechýba ani rýchlonabíjanie. Z nuly na päťdesiat percent sa dostanete behom pol hodiny, takže telefónom dodáte dostatok šťavy aj tesne pred odchodom z domu.

Huawei P20, P20 Pro, nabíjanie

Veľká batéria a podpora rýchlonabíjania. Aj to ponúknu telefóny Huawei P20 a P20 Pro.

Huawei mohol v P20 a P20 Pro nechať menej predinštalovaných aplikácií

P20 a P20 Pro nemajú veľa chýb, niečo by sa ale našlo. Príliš nepoteší množstvo predinštalovaných aplikácií v oboch telefónoch. Používateľ prakticky nikdy nevyužije všetky z nich a potom zbytočne zaberajú miesto na ploche. Chýba nám teda čistý Android alebo stratégia, pri ktorej by mal používateľ možnosť nainštalovať si taký softvér, ktorý skutočne využije. Napriek tomu však, a to najmä v prípade Huawei P20 Pro, ide o smartfonz, ktoré budú v najbližšej dobe určovať trendy. Huawei tak týmto svojím počinom smelo vykročil do prvej ligy.

Huawei P20

Huawei P20/P20 Pro

Smartfóny Huawei

Výhrad je v našej recenzii skutočne málo a navyše sú to drobnosti, s ktorými sa dá pomerne rýchlo vyrovnať. Je to ale tak, novinkám od Huawei, telefónom P20 a P20 Pro možno niečo významné vytýkať len veľmi ťažko. V každom prípade máme tú česť s absolútnou špičkou medzi fotomobilmi. A za fotoaparátom nijako nezaostáva ani to ostatné.

Klady

  • Skvelý fotoaparát
  • Zaujímavý zrkadlový vzhľad
  • Kvalitný zvuk s Dolby Atmos

Zápory

  • Vystúpené šošovky fotoaparátu
  • Niekedy príliš akčná automatika pri fotoaparáte
  • Nižší maximálny jas displeja

Je to len nedávno, čo bol nečakane predstavený telefón strednej triedy Huawei P20 Lite, a už tu máme ďalší kúsok. Presnejšie povedané, dva kúsky. Ich mená sú Huawei P20 a Huawei P20 Pro a mieria do najvyššej ligy. Obe novinky, ktorých predstavenie sme mohli sledovať naživo z nádhernej haly v srdci Paríža, vsádzajú na svoj fotoaparát. Dve šošovky v prípade Huawei P20 nikoho neprekvapia, P20 Pro ale prináša trojitý fotoaparát. Ako sa umiestnil v rebríčku najlepších fotomobilov DxOMark? A v čom všetkom sa od seba novinky vôbec líšia?

Huawei P20 a P20 Pro – OBSAH:

  1. Záznam predstavenia Huawei P20 a P20 Pro v češtine
  2. Huawei P20 a P20 Pro, luxusný dizajn s výrezom a čítačkou odtlačkov prstov vpredu
  3. Minimalistický dizajn zadnej strany a široká ponuka farieb
  4. Zvýšená odolnosť? Len Huawei P20 Pro
  5. Huawei P20 ponúkne dvojitý, P20 Prro dokonca trojitý fotoaparát
  6. Huawei P20 a P20 Pro sú najlepšie fotomobily súčasnosti!
  7. Výkon a hardvér Huawei P20 a P20 Pro
  8. Porovnanie: Huawei P20 vs. P20 Pro. V čom sa novinky líšia?
  9. Huawei P20 a P20 Pro, cena a dostupnosť
  10. Ako sa Huawei P20 darí v zahraničných recenziách
  11. A ako dopadli benchmarky nových telefónov?

Záznam predstavenia Huawei P20 a P20 Pro v češtine

Ako prebiehalo predstavenie Huawei P20 a Huawei P20 Pro?

Huawei P20 a P20 Pro, luxusný dizajn s výrezom a čítačkou odtlačkov prstov vpredu

Než sa dostaneme k hlavným ťahákom dvojice, poďme sa najprv pozrieť na ich vzhľad. Ten je tradične vydarený, čo opäť dokazuje, že Huawei dizajn telefónov jednoducho vie. Obom telefónom dominuje 2,5D zahnuté sklo, ktoré zviera kovový rám na bokoch.

Predná strana oboch telefónov vyzerá trochu netradične. Po predstavení Asus Zenfone 5Z už snáď ani neprekvapí výrez v displeji v štýle iPhone X, v ktorom okrem slúchadla našla miesto aj 24 Mpx selfie kamerka. V spodnom rámčeku pod displejom ale nájdeme intuitívnymi gestami vybavenú čítačku odtlačkov prstov, ktorá sa takmer u všetkých konkurentov húfne sťahuje na zadnú časť. Výrobcovi sa, napriek tomu, okolo obrazovky podarilo zachovať tenké rámčeky, takže aj cez veľké panely nebudete mať pocit, že v ruke držíte tablet.

i 14. marca bol predstavený ďalší zástupca radu, Huawei P20 Lite.

Displeje sa od seba u noviniek nelíšia len uhlopriečkou, ale aj výrobnou technológiou. Huawei P20 dostal 5,8" LCD, P20 Pro 6,1-palcovú OLED obrazovku. Drahšia verzia teda ponúkne panel so živšími farbami, rozdiel by ale nemal byť nijako markantný. Rozlíšenie 2 244 × 1 080 px a pretiahnutý pomer strán 18,7 : 9 tak zostávajú pre oba modely rovnaké.

Huawei P20Huawei P20 Pro

Huawei P20 a P20 Pro v celej svojej kráse. Huawei opäť dokazuje, že dizajn telefónov je jeho silnou stránkou, hoci inšpiráciu u iPhone X nemôže poprieť.

Minimalistický dizajn zadnej strany a široká ponuka farieb

Zadná strana strana Huawei P20 (Pro) pôsobí čisto, pretože šošovky fotoaparátov, LED diódu aj logo výrobcu nájdeme v jednej priamke na ľavej strane. Zvyšok zadnej časti vyzerá trochu prázdno, podľa nás to však vôbec nie je na škodu. Ľahko zarazí vystúpené šošovky fotoaparátu, ktoré si bohužiaľ trochu koledujú o poškriabanie.

Huawei P20 Pro, zadná strana

Huawei P20 Pro, ale aj P20, dominuje sklo. Prítomný je tiež kov, ktorý nájdeme v bočnom rámčeku.

A v akých farbách sa bude dvojica predávať? Huawei P20 v obligátne čiernej a k tomu v modrej a ružovej. Huawei P20 Pro si budete môcť kúpiť v čiernej , modrej a zaujímavej zeleno-fialovej Twilight verzii. Odtieň vyzerá netradične a sme zvedaví, ako bude vyzerať naživo.

Zvýšená odolnosť? Len Huawei P20 Pro

Zákazníkom požadujúcim zvýšenú odolnosť vyhovie len Huawei P20 Pro. Ten je odolný podľa štandardu IP67 a bez problémov vydrží dážď, a dokonca aj ponorenie do vody na 30 minút. Verzia P20 už žiaden obojživelník nie je, napriek tomu so základnou odolnosťou IP53 obstojí aspoň v daždi.

Huawei P20 ponúkne dvojitý, P20 Pro dokonca trojitý fotoaparát

Jedným z hlavných ťahákov telefónov Huawei P20 a P20 Pro bude fotoaparát, opäť vyvinutý v spolupráci so značkou Leica. P20 dostal dvojicu snímačov – primárny farebný s rozlíšením 12 Mpx a svetelnosťou f/1,8 a sekundárny čiernobiely s rozlíšením 20 Mpx a svetelnosťou f/1,6. Miernym sklamaním je absencia optickej stabilizácie. Všetko je v rukách stabilizácie elektronickej, ktorá sa spolieha na umelú inteligenciu.

Prvýkrát sme si mohli ohmatať obe horúce novinky Huawei P20 a P20 Pro. Pozrite sa na naše video. Skúmali sme kvalita fotoaparátu aj to, či sú rozdiely v oboch použitých diplejoch. A čo výrez v hornej časti obrazovky, neruší?

Zaujímavejší fotoaparát ale nájdeme u Huawei P20 Pro. Ten už neponúka duálny, ale rovno trojitý fotoaparát. Tvorí ho čiernobiely snímač s rozlíšením 20 Mpx a svetelnosťou f/1,6; farebný snímač s rozlíšením 40 Mpx a svetelnosťou f/1,8 a „teleobjektív“ s rozlíšením 8 Mpx a 3-násobným optickým zoomom a svetelnosťou f/2,4. To je viac, než má konkurencia – taký Samsung Galaxy S9 či iPhone X operuje s „len“ 2-násobným optickým priblížením.

Huawei P20 Pro, fotoaparát

Duálny telefón už dnes má kde-kto. Teraz tu máme trojitý fotoaparát. Dokáže Huawei P20 Pro využiť potenciál? Aké budú fotky v praxi?

P20 Pro navyše v spojení s 2× digitálnym zoomom ponúka 5× hybridný zoom. Treba dodať, že prvá dvojica snímačov u P20 Pro nepracuje s optickou stabilizáciou, posledný menovaný však áno. Huawei P20 a P20 Pro po novom ponúka tiež funkciu superspomalených videí pri rýchlosti 960 snímok za sekundu s rozlíšením 720p. Podobne na tom je tento rok vo februári predstavený Samsung Galaxy S9.

i Aké sú naše prvé dojmy zo Samsung Galaxy S9? Dozviete sa v našom článku.

Huawei P20 a P20 Pro sú najlepšie fotomobily súčasnosti!

Zaujímavú informáciu, ktorá zamiešala poradím najlepších fotomobilov na trhu, priniesol samotný výrobca počas predstavenia. Tím webu DxOMark totiž dospel k zaujímavým výsledkom, ktoré so 109 bodmi stavia Huawei P20 Pro s veľkým náskokom na prvú priečku a P20 so 102 bodmi na druhé miesto. Dvojica tak Samsungu Galaxy S9 s 99 bodmi prenechala až bronzovú medailu.

Aktuálne poradie najlepších fotomobilov je tak nasledovné:

  1. Huawei P20 Pro – 109 bodov
  2. Huawei P20 – 102 bodov
  3. Samsung Galaxy S9 Plus – 99 bodov
  4. Google Pixel 2 – 98 bodov
  5. Apple iPhone X – 97 bodov

Výkon a hardvér Huawei P20 a P20 Pro

Vôbec zle na tom nie je ani samotný výkon Huawei P20 a P20 Pro. Obe novinky pobežia na operačnom systéme Android 8.1 Oreo s grafickou nadstavbou EMUI 8.1. Pod ich povrchom zhodne bije čipset vlastnej výroby HiSilicon Kirin 970, obsahujúci neurálnu jednotku s umelou inteligenciou. Tá sa na základe strojového učenia zo správania používateľa snaží v správny čas servírovať tie správne funkcie. Poslúži ale napríklad aj pri fotení. V reálnom čase dokáže aplikovať všemožné filtre na snímanú scénu alebo spozná, čo fotíte, a podľa toho upraví nastavenie parametrov.

Procesor tak v modeli Huawei P20 operuje so 4 GB pamäte RAM a v modeli Huawei P20 Pro dokonca so 6 GB. Vnútorné úložisko dosahuje zhodné kapacity 128 GB. Kvôli chýbajúcemu microSD slotu ho však nie je možné rozšíriť pamäťovou kartou. Ani jednému telefónu naopak nechýba slot pre druhú SIM kartu.

Huawei P20, P20 Pro, nabíjanie

Telefóny Huawei P20 a P20 Pro síce nie je možné nabíjať bezdrôtovo, no rýchlonabíjanie podporujú.

Aj napriek tenkej konštrukcii (hrúbka 7,65 mm u P20 a 7,8 mm v prípade P20 Pro) sa výrobcovi podarilo dovnútra vtesnať batérie s kapacitou 3 400 a 4 000 mAh. Batérie podporujú rýchlonabíjanie (až 5 A) realizované cez USB-C. Nepodporujú však bezdrôtové nabíjanie, hoci by to vďaka sklenenej zadnej časti bolo technicky možné. Konzervatívnych zákazníkov nepoteší ani absencia 3,5 mm jacku, takže na počúvanie hudby je nutné využiť Bluetooth alebo v prípade drôtového prepojenia adaptér.

Huawei P20 vs. P20 Pro. V čom sa novinky líšia?

Hoci to tak na prvý pohľad môže vyzerať, telefóny Huawei P20 a P20 Pro sa nelíšia len veľkosťou displeja a celkovými rozmermi. Rozdiely nájdeme aj v type obrazovky, veľkosti pamäte RAM alebo odolnosti. Najmenej sa potom dvojica zhoduje vo fotoaparáte. P20 dostal duálny, P20 Pro dokonca trojitý fotoaparát. V čom ďalšom nájdeme rozdiely?

ParametreHuawei P20Huawei P20 Pro
ProcesorHiSilicon Kirin 970HiSilicon Kirin 970
Operačná pamäť4 GB6 GB
Úložisko128 GB128 GB
Displej a rozlíšenie5,8" LCD (2 244 × 1 080 px)6,1" OLED (2 244 × 1 080 px)
Zadný fotoaparát12 (f/1,8) + 20 Mpx (f/1,6)20 Mpx (f/1,6) + 40 Mpx (f/1,8) + 8 Mpx (f/2,4)
Predný fotoaparát24 Mpx24 Mpx
Rozmery149,1 × 70,8 × 7,7 mm155 × 73,9 × 7,8 mm
Hmotnosť165 g180 g
Stupeň krytiaIP53IP67
Batéria3 400 mAh4 000 mAh
Cena668,90 €848,90 €

*Ceny platné k 7. 1. 2018

Huawei P20 a P20 Pro, cena a dostupnosť

Iste vás bude zaujímať nielen výbava, ale aj štartovacia cena oboch modelov. Za koľko sa teda budú predávať? Huawei P20 za 668,90 €, Huawei P20 Pro za 848,90 €. Konkurencieschopnú cenovku teda má najmä prvý menovaný model. Huawei P20 Pro však boduje trojitým fotoaparátom, ktorý zatiaľ nemôže ponúknuť žiaden z konkurentov. Prví záujemcovia, najmä z radov fanúšikov fotenia, sa na lacnejší model môžu tešiť 5. apríla, na drahšiu verziu Pro 16. apríla.

Ako sa novinkám od Huawei darí v zahraničných recenziách?

Na zahraničných odborných serveroch už nájdeme prvú recenziu smartfónu Huawei P20 a P20 Pro. Zatiaľ väčšinou ide o rýchle testy základných funkcií. Treba však podotknúť, že sa autori textov sústreďujú skôr na vyšší model Huawei P20 Pro. Ako novinky v recenziách obstáli?

Server ExpertRewies sa vo svojej recenzii Huawei P20 Pro pozastavuje nad neobvyklým rozložením jeho trojice šošoviek fotoaparátov. Netradičné rozloženie – a pridanie tretej šošovky – je podľa recenzentov síce nezvyčajné, na druhej strane však veľmi funkčné a schopné si poradiť so scénou, ktorej svetelnosť je na hranici iba jedného luxu. Podľa servera je to rozhodne zaujímavá voľba pre mobilných fotografov. Fotoaparát zvláda nahrávanie spomalených slow-motion videí, nemá ale automatickú detekciu, kedy má začínať nahrávať v tomto režime. Je tak na používateľovi, aby presne vystihol ten správny okamih. Celkovo však podľa recenzenta ide o „výnimočný smartfón“ a chváli nielen čerstvý vzhľad, ale tiež výrazný pokrok v hardvérovom vybavení telefónu.

Slabinami telefónu Huawei P20 Pro sú podľa webu Techradar.com neprítomnosť bezdrôtového nabíjania a tiež fakt, že sa výrobca zbavil klasického slúchadlového konektoru jack 3,5 milimetra. Jedinou možnosťou je pripojenie pomocou USB-C konektora. Web na druhú stranu veľmi chváli celkový dizajn telefónu, smartfón pôsobí moderne a sviežo. „Jednoznačne ide o najkrajší a najlepšie postavený telefón, aký kedy Huawei vyrobil,“ povedal James Peckhan, autor recenzie.

Huawei P20

Androidpit.com hovorí o novinke od Huawei P20 Pro ako o „troj-okom monštre“ a zhoduje sa s predchádzajúcimi recenziami: Huawei P20 Pro je skvele postavený telefón, ktorému sa len máločo dá vytknúť, v prípade fotoaparátu sa nebojí dokonca hovoriť o „budúcnosti fotografie.“ Na druhú stranu je podľa autorov recenzie porovnateľný s ďalšími zástupcami kategórie tých najluxusnejších smartfónov, najnovších iPhonov či Samsung Galaxy S9.

Adrian Weckler z webu Technology Rewievs svoj text opatril výrečným titulkom: „Vyzerá to tak, že Huawei P20 Pro si nájde svoju cestu na javisko, na ktorom sú tie najlepšie smartfóny“. Aj pre neho je hlavným objektom záujmu fotoaparát a jeho schopnosti doplnené použitím umelej inteligencie. Kvalita snímok je dobrá, niektoré ale pôsobia prehnane upraveným dojmom. Ale podľa Wecklera je to otázka používateľovho citu. Ťažko vraj telefónu čokoľvek vyčítať – vyhotovenie, výdrž batérie, optimalizácia systému – všetko je na maximálnej možnej úrovni. Napriek tomu si však nájde jednu vec – áno, opäť je to chýbajúci vstup pre klasické slúchadlá.

A ako dopadli prvé benchmarky nového telefónu Huawei P20?

Aj keď je nový telefón od Huawei k dispozícii sotva pár dní, nadšenci už ho stačili ohodnotiť v rámci benchmarkov. Tiež tu platí, že sa sústredili skôr na model s označením Pro. Ako telefón dopadol? Výsledky zhrnuli na webe GSMArena: Telefón Huawei P20 so svojimi výsledkami v benchmarkoch umiestňuje do spodnej časti štartového poľa. Treba ale pamätať na to, že novinka bola porovnaná s takými prístrojmi, ako je Samsung Galaxy S9+ a jeho variant bez + na konci. Práve vlajkové lode spoločnosti Samsung sa vyskytujú na čelných pozíciách vo všetkých sledovaných benchmarkoch. Konkurenciou je im snáď len Sony Xperia XZ2 (na prvé miesto ju dáva benchmark AnTuTu 7 – P20 je 6. – alebo Benchmark OS 2.0 – pre P20 zostalo opäť 6. miesto).

Huawei P20 farby

Všetky porovnávané prístroje sú vybavené najnovšími čipmi od Exynos, Qualcomm and HiSilicon. Hoci Huawei P20 (Pro) za ďalšími najlepšími telefónmi súčasnosti mierne zaostáva, je potrebné si pamätať, že v čase, keď pôjde novinka oficiálne na trh, bude softvér v telefóne lepšie optimalizovaný. Možno preto očakávať, že poradie sa ešte môže zmeniť. Ako vždy však platí, že benchmarking je jedna vec a skutočná prax zase vec druhá.

Huawei P20 Lite (RECENZIA)

Veľtrh MWC vždy znamená záplavu nových telefónov. Kým sa pozornosť upína k vlajkovým lodiam, super smartfónov a bombastickým flagship-killerom, bežných zákazníkov zaujíma skôr stredná trieda, ktorá máva najlepší pomer výkonu a ceny. Do nej patrí aj Huawei P20 Lite, ktorý sme nemohli v našich testoch vynechať.

Huawei P20 Lite (RECENZIA) – OBSAH:

  1. Parametre s cena
  2. Balenie a príslušenstvo
  3. Vzhľad a konštrukcia
  4. Displej
  5. Výkon
  6. Výdrž batérie
  7. Operačný systém a softvér
  8. Fotoaparát
  9. Hodnotenie

Parametre a cena Huawei P20 Lite

Už na prvý pohľad je telefón Huawei P20 Lite zástupcom štýlových telefónov. Tenké rámčeky prerušené len vykrojením (tzv. Notch), plochý profil, duálny fotoaparát, povrch zo skla...Ambície má Huawei s týmto telefónom nemalé: vytvoriť telefón urodzeného pôvodu pre masy. Musíme uznať, že podľa technických špecifikácií a našich skúseností sa to P20 Lite podarí.

ParametreHuawei P20 LiteHuawei P10 LiteHuawei P9 Lite (2017)
ProcesorHiSilicon Kirin 659
(4× 2,36 + 4× 1,7 GHz)
HiSilicon Kirin 658
(4× 2,1 + 4× 1,7 GHz)
HiSilicon Kirin 655
(4 × 2,1 + 4× 1,7 GHz)
Operačná pamäť a úložisko4/64 GB
+ microSD
3/32 GB
+ microSD
3/16 GB
+ microSD
DisplejIPS 5,84" Full HD +
(2 280 × 1 080 px)
IPS 5,2" Full HD
(1 920 × 1 080 px)
IPS 5,2" Full HD
(1 920 × 1 080 px)
Fotoaparáty16 Mpx + 16 Mpx12 Mpx + 8 Mpx12 Mpx + 8 Mpx
Duálny fotoaparát
Rozmery a hmotnosť148,6 × 71,2 × 7,4 mm
145 g
146,5 × 72 × 7,2 mm
146 g
147,2 × 72,9 × 7,6 mm
147 g
Batéria3 000 mAh3 000 mAh3 000 mAh
Operačný systémAndroid 8.0 (Oreo)Android 7.0 (Nougat)Android 7.0 (Nougat)
Cena358,90 €228,90 €178,90 €
*Ceny k 23. 3. 2018

Balenie a príslušenstvo Huawei P20 Lite: Nutné minimum

Nie je jednoduché naplniť želanie všetkých. Kto čaká kožené puzdro a tvrdené sklo na displej, bude sklamaný. Huawei ale nepatrí ani medzi minimalistov, ktorí do krabičky vložia len nabíjačku. V prípade P20 Lite je rozdelená na dátový kábel USB-C a samotný adaptér. V balení okrem telefónu navyše objavíte aj jednoduché štupľové slúchadlá s mikrofónom a sponku na vybratie SIM karty. Skrátka praktický základ, ale nič navyše.

Smartfóny Huawei P20 Lite
Smartfón P20 Lite je na výber v troch variantoch. Vedľa čiernej verzie je k dispozícii v modrom a ružovom vyhotovení.

Spracovanie a ergonómia Huawei P20 Lite: Malý a veľký zároveň

Len veľmi ťažko sa odhaduje, do akej cenovej triedy Huawei P20 Lite môže patriť. Aj napriek pomerne veľkému displeju ho môžete zaradiť medzi kompaktné telefóny, vykusnutie ho zapíše medzi módnu štýlovku a sklenená zadná časť pripomína slávny iPhone. Až detailný pohľad odtajní plastové boky – jediný prvok, ktorý dokazuje, že Lite nepatrí medzi absolútnu špičku.

U značky Huawei sme si zvykli na perfektné spracovanie a ani tento model získanú povesť neohrozí. Mobil môžete ohýbať, krútiť a pretláčať, ale nevydá ani hlásku. Skôr túto kvalitu zaisťovala unibody konštrukcia, Huawei P20 Lite spolieha skôr na vnútorný kovový rám. Bohužiaľ ho môžeme len tušiť, pretože telefón nie je možné otvoriť ani kvôli výmene batérie.

Aj z ergonomického hľadiska je tento smartfón vydarený. Na navigačné tlačidlá zľahka dosiahnete jednou rukou, pretože ich Huawei umiestňuje bližšie k sebe, než je v prípade čistého Androidu bežné. Ani s bočnými tlačidlami nebudete mať starosti, palec dosiahne na vypínanie po pravej strane hravo. Ani vyššie položená kolíska hlasitosti z dosahu neutečie.

P20 LiteP20 Lite
Boky telefónu sú z plastu. Aj napriek tomu, je konštrukcia modelu P20 Lite veľmi pevná a precízne spracovaná. Vydarené je aj umiestnenie tlačidiel, na ktoré dobre dosiahnete.

Reproduktor z telefónu hrá jediný, na spodnej strane. Prejav nevybočuje z priemeru v dobrom ani zlom: na hudbu stačí len nenáročným poslucháčom, ale audioknihu na dobrú noc prečíta s ľubozvučným prednesom.

Huawei patrí medzi telefóny, ktoré umiestňujú dátový a napájací konektor na rovnakú stranu, ako slúchadlový port. Sme radi, že 3,5 mm jack znovu dostal príležitosť obhájiť dôvody svojej existencie. Na tenkom profile zariadenia sa nijako negatívne nepodpísal a využívali sme ho denne. S trochu dlhšou periódou sme potom nabíjali prostredníctvom USB-C konektora. SIM karta sa vkladá v kombinácii s druhou SIMkou, alebo pamäťovou kartou do hybridného slotu, ktorý však bez nástroja neotvoríte, ako na Xpériach od Sony.

Originálne poňal Huawei P20 Lite vzhľad zadnej strany. Dobre prístupná čítačka odtlačkov prstov (je ju možné naprogramovať na spúšť fotoaparátu, stíšenie budíka, posúvanie galérie) neprekvapia, ale otočenie celej plochy o 90° sa často nevidí: logo výrobcu je zarovnané s dlhšou stranou, rovnako ako oba objektívy fotoaparátu. Ťažko uveríte, že taká maličkosť pomáha Huawei vystúpiť z davu, ale zaberá to. Škoda len, že je povrch tak náchylný na odtlačky prstov, lepšia oleofóbna vrstva by prospela.

P20 LiteP20 Lite
Čítačka na zadnej strane telefónu Huawei P20 Lite je ľahko prístupná. Rozvrhnutie zadnej strany pojalo Huawei originálne a novému telefónu pristane. Lesklý povrch je však náchylný na dotyky.

Displej Huawei P20 Lite: Notch nevadí, ani nepomáha

Obrazovka je to, čo budete na mobile vnímať najčastejšie. Zhrnúť by sa dala do slov: pomer strán 18 : 9, rozlíšenie Full HD a notch, čiže vykrojenie displeja.

Pre nás bol Huawei P20 Lite prvou skúsenosťou s vykusnutou obrazovkou. Je modul so slúchadlom, selfie kamerou a senzormi len nezmyselným kopírovaním iPhonu X, alebo ide o praktický spôsob, ako ušetriť miesto? Diskusie na túto tému sa vedú po celom internete.

P20 LiteP20 Lite
Huawei zaujalo nápadom napodobniť v prípade P20 Lite ikonický dizajn konkurenčných telefónov. Väčšina aplikácií však s vykrojeným displejom nevie pracovať a prebytočnú plochu zatmaví.

V praxi sa však ukázalo, že situácia nie je zďaleka tak dramatická. Väčšina aplikácií je navrhnutá na displeje 16 : 9, takže stačí vykrojenie schovať do čierneho prúžku a je po starostiach. OLED panel by v takom prípade zamaskoval notch ešte lepšie ako použitý typ IPS, ale rozdiely v podaní čiernej postrehnete len v úplnej tme.

Informačný prúžok rozdelený vykrojením tak vnímate len v základnom prostredí telefónu, kedy sa v ňom zobrazujú ikony notifikácií, čas, nabitie telefónu a podobné údaje. Prínos celá módna záležitosť nemá, ale neprišli sme ani na žiadne negatíva, pretože sa dostalo aj na stavovú diódu.

Samotná obrazovka smartfónu Huawei P20 Lite tak má široký rozsah jasu na deň aj noc a skvelé podanie farieb, nič vám ale nebráni si nastaviť farby teplejšie či studenšie. Praktickou maličkosťou je filter modrého svetla, ktorý sa schováva pod názvom Komfortné čítanie. Tento režim môžete aktivovať z notifikačnej roletky, ďaleko viac sa nám však osvedčilo jeho automatické zapnutie v stanovenom čase.

P20 LiteP20 Lite
Vďaka dobrému jasu displej obstojí aj na dennom svetle. Praktická je snaha uľaviť očiam filtrom modrého svetla.

Rozlíšenie sme si nechali na koniec. Telefón síce v továrni dostal displej s matricou 2 280 × 1 080 bodov, ale v základnom nastavení sa prepína automaticky aj na nižšie rozlíšenie HD+, kedy ukazuje len 1 520 × 720 pixelov. Kým však do patričného menu nevstúpite, ani si nevšimnete, že sa rozlíšenie za behu mení. Za nás teda palec hore! Snáď len na použitie na virtuálnu realitu nebude výsledná jemnosť 433 ppi stačiť.

Výkon Huawei P20 Lite: Neverte benchmarkom

Pre väčšinu novo prezentovaných smartfónov platí, že s prehľadom zvládajú všetko, čo na Google Play nájdete a nainštalujete. Iste, najdrahšie telefóny tie isté úkony vykonajú rýchlejšie, ale bežný používateľ si rozdiely ani nevšimne.

Preto sme najprv otestovali Huawei P20 Lite v benchmarku Antutu, aby sme mohli teoretické poznatky konfrontovať s praxou.

Výsledky benchmarku Antutu

  • Skóre celkom: 87 931
  • CPU: 41 420
  • GPU: 13 232
  • UX: 23 936
  • Pamäť: 9 343

Namerané čísla benchmark dopĺňa informáciou o pozícii telefónu v celom rebríčku. Z výsledkov vychádza, že Huawei P20 Lite je na tom lepšie, ako 30 % ostatných telefónov. Čo nie je práve lákavý výsledok.

Smartfón Huawei P20 Lite
Na pohľad pôsobivý telefón zaujme aj výkonom. Napriek podpriemerným výsledkom testov sa v praxi P20 Lite ukázal ako silný smartfón.

Počas testovania sa nám však potvrdilo, že hodnoty zo syntetických testov je nutné brať s obrovskou rezervou. Nepovedia vám totiž nič o tom, že je Huawei P20 Lite skvele optimalizovaný. Že je vďaka 4 GB RAM multitasking bleskurýchly a Android z pamäte vyloví počas pol sekundy aj aplikácie, ktoré ste používali včera. Nepovedia ani slovo o tom, že telefón hravo rozbehal aj náročné 3D hry s efektmi, ako je Legacy of Discord, bez toho aby sa citeľne zahrial.

V podstate sme sa dopracovali do výsledku, kedy Antutu prezentuje telefón ako podpriemerný, realita však ukázala, že súčasným požiadavkám vyhovie s rezervou.

Použitý procesor HiSilicon Kirin 659 je drobnou aktualizáciou modelu 658, s ktorým zdieľa architektúru Cortex-A53. Došlo k miernemu nárastu frekvencií rýchlejšej štvorica jadier na výsledných 2,36 GHz, úsporný cluster potom používa zhodných 1,7 GHz. Ale bohato to stačí.

Rozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 Lite
Výkon telefónu Huawei P20 Lite je lepší, než by sa mohlo z testu Antutu zdať. Procesor Kirin 659 si poradil s náročnými úlohami.

Nielen procesorom žije mobil, bez pamäte by nefungoval. Aj v tomto ohľade je Huawei P20 Lite moderný. 32 GB už stačí len skromnejším a tento smartfón je určený aj pre pokročilých používateľov. Pamäťový modul preto pojme 64 GB dát, z ktorých si 10 GB zabral operačný systém. Zvyšok čaká na vaše fotky, hudbu, filmy a aplikácie. Keby ani to nestačilo, stačí vybrať druhú SIM kartu a nahradiť ju pamäťovou kartou microSDXC.

Výdrž batérie Huawei P20 Lite: Jeden deň a rýchle nabíjanie

Telefón živí Li-pol akumulátor s kapacitou 3 000 mAh. Nižšia, alebo skôr priemerná veľkosť je zrejme dôsledkom túžby po štíhlom páse. Napriek tomu s ňou Huawei nakladá zodpovedne bez toho, aby obťažoval. Ak si spomínate na staršie zariadenia Huawei, spomeniete si, že na aplikácie konzumujúce energiu upozorňoval každú chvíľu.

Aj P20 Lite sa ozve, ale formou, ktorá neruší – varuje len pred najväčšími žrútmi. Drobných pojedačov potom nájdete až v menu venovanom batérii a jej šetreniu. V ňom nájdete dve úrovne úsporného režimu, odporúčania na predĺženie výdrže a pozoruhodnú sekciu nazvanú Spustenie.

Smartfón Huawei P20 Lite
Kapacita batérie nového telefónu nepatrí medzi najvyššie, ale Huawei P20 Lite vie s energiou rozumne zaobchádzať.

Android si operačná pamäť spravuje podľa svojich potrieb, nie je nutné do nej zasahovať. Vývojári aplikácií toho však niekedy zneužívajú a nútia svoje aplikácie spúšťať sa na pozadí. V tú chvíľu príde Spustenie na rad: umožní zvoliť, či sa prevádzka aplikácie bude riadiť požiadavkami programátorov, alebo vašim prianím. Ak zvolíte druhý variant, môžete aplikáciu zakázať, aby sa spúšťala na pozadí alebo pri štarte telefónu.

Ešte väčšiu radosť nám urobilo rýchle nabíjanie cez USB-C. Na dodávanom adaptéri je napísané Quick charge ako dôkaz, že sa táto populárna technológia presúva aj do nižších tried. A skutočne, v aplikácii Ampere sme namerali vstupný prúd cca 1 900 mAh, čo značí, že telefón sa nabije za hodinku.

Operačný systém a softvér Huawei P20 Lite

Android je povestný svojou otvorenosťou. Veľa jeho vlastností, funkčných aj estetických, môžete upraviť. Vymeníte obrázok na pozadí, preskladáte si rýchle prepínače v notifikačnej roletke, nastavíte si za zvonenie vlastný MP3... Niekto ale potrebuje ísť ďalej. EMUI rozširujúci Android 8.0 Oreo to umožní, súčasťou systému sú totiž grafické témy. Bohužiaľ výber je vo verzii nadstavby 8.0.0 obmedzený, dá sa však očakávať, že sa ponuka rozšíri.

Podobne, ako mnohé čínske modely, aj telefóny Huawei preferujú rovnanie ikon aplikácií na pracovnej obrazovke, bez oddeleného zoznamu. Ak nainštalujete desiatky appek, využijete ich radenie do priečinkov a upozornenia bodkou na nové udalosti.

Rozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 Lite
V prostredí Androidu čakajú pestré možnosti úprav a prispôsobení, všetko rozširuje ešte nadstavba EMUI.

Huawei do telefónu pripravil aj vlastnú zásobu aplikácií. Systém umožňuje zbaviť sa bloatware rýchlo a bez následkov. V prípade niektorých zástupcov by to však bola škoda. Huawei vám totiž môže monitorovať zdravie, uľahčí zálohovanie dát, v zostave sú aj praktické maličkosti, ako zrkadlo, multimediálny prehrávač alebo počasie.

Osobitnú pozornosť si zaslúži Správca telefónu. V prípade modelu Huawei P20 Lite v sebe kombinuje nástroj na uvoľnenie pamäte od starých fotografií či nepoužívaných aplikácií, firewall na úsporu dát, blacklist na hovory a SMS, antivírus od avast a Dropzone na správu vyskakovacích okien.

Rozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 Lite
Správa telefónu je podarená, prehľadne ponúkne rad možností ako v Huawei P20 Lite udržať poriadok, usporiť dáta alebo udržať na uzde vyskakovacie okná.

Bezpečnosť posilňuje aj možnosť doplniť zámok odtlačkom prsta nasnímaním tváre. Zamknúť je tak možné nielen telefón ako taký, ale aj jednotlivé aplikácie. Ak by ani to nestačilo, priestor je možné rozdeliť medzi dva tzv. PrivateSpace, kedy sa do jedného profilu môžete prihlasovať sami, do druhého napríklad deti.

Rozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 Lite
V rade nastavení nechýba široké využitie pre čítačku odtlačkov prstov. Huawei P20 Lite ide ale odomknúť aj podľa tváre.

Fotoaparát Huawei P20 Lite

Moderný fotoaparát už dávno nekončí s jedným režimom na snímky a druhým na video. S rozmachom augmentovanej reality, nálepiek, umelých inteligencií a filtrov sa z kamery stalo centrum multimédií aj sociálnych sietí. Ak si na takéto srandičky potrpíte, budete Huawei P20 Lite milovať. Aplikácia už v predvolenom stave zlučuje asi všetky funkcie, ktoré od fotoaparátu môžete chcieť.

Fotoaparáty smartfónov Huawei P20 Lite
Ako jediný zo série P20 nedostal P20 Lite optiku značky Leica. Nadšení fotografi ale budú s duálnym foťákom napriek tomu spokojní, ponúkne rad režimov a funkcií.

Nespolieha sa len na 16 MPx zábery (4 608 × 3 456 px) z oboch strán alebo Full HD video. Základom je stále klasický režim fotenia a natáčania, kedy stačí mieriť a stláčať spúšť. Pomôcť vám môže niekoľko štýlov mriežok na lepšie kompozície, detekcia úsmevov alebo pohyblivých objektov či spúšť ovládaná hlasom. Telefón robí všetko pre to, aby ste sa nemuseli o nič starať.

Protipólom je manuálny režim nazvaný Foto Pro. V ňom príde k slovu voľba ISO, vyváženie bielej, dĺžka uzávierky, niekoľko spôsobov určenia zaostrovacích bodov alebo úprava teploty farieb. Rovnaké funkcie pritom môžete využiť aj na natáčanie filmov.

Fotoaparátu u Huawei P20 Lite samozrejme nechýbajú ani časozberné zábery, slow-motion videá (štvornásobné spomalenie, VGA rozlíšenie, 120 fps) aj mód maľovania svetlom. Populárnym režimom bude aj Objektív AR, zvlášť ak chcete s celým internetom zdieľať svoje selfíčka s mačacími ušami, mašľou na hlave alebo pred kresleným Big Benom. Foodies určite ocenia inštalovateľný režim na fotenie jedla, kancelárske krysy zase využijú skener dokumentov.

Rozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 LiteRozhranie modelu P20 Lite
Fotoaparát modelu Huawei P20 Lite má celý rad režimov a ďalších nastavení. Bohatá ponuka funkcií je však prehľadná a dobre sa s ňou pracuje.

Predchádzajúcich pár odsekov môže budiť dojem, že celý fotoaparát dopadol ako torta od psíka a mačičky. Omyl! Všetko je prehľadne štruktúrované a zoradené: režimy prepínate vytiahnutím menu z ľavej strany, parametre vysuniete z boku protiľahlého. Nikde sa nič nepletie a ani pokročilé funkcie telefón nespomaľujú.

Iste vás bude zaujímať aj kvalita snímok. S ňou už to tak slávne nie je. Nebojte sa ale, Huawei v prípade svojej novinky finiš nevypustil. P20 Lite dokáže zabodovať, ak sa zameriate na detaily. V nich telefón využíva sekundárny objektív na rozostrenie pozadia, veľmi pekne je vidieť, na ktoré miesto sa optika zaostrila. Aj farebné podanie je verné.

Jedinou škvrnkou na kráse je expozícia. Sú snímky, kedy si Huawei P20 Lite vystačí s automatikou a ani ručnou úpravou by ste sa lepších výsledkov nedočkali. Občas ale z nepochopiteľných dôvodov scénu preexponuje, alebo naopak neprirodzene stlmí. Fotenie s týmto smartfónom chce trochu tréningu, rozhodne však nemusíte študovať návody priložené k zrkadlovkám.

Galéria testovacích snímok

Ukážkové fotografie z telefónu P20 LiteUkážkové fotografie z telefónu P20 LiteUkážkové fotografie z telefónu P20 LiteUkážkové fotografie z telefónu P20 LiteUkážkové fotografie z telefónu P20 LiteUkážkové fotografie z telefónu P20 LiteUkážkové fotografie z telefónu P20 LiteUkážkové fotografie z telefónu P20 LiteUkážkové fotografie z telefónu P20 LiteUkážkové fotografie z telefónu P20 LiteUkážkové fotografie z telefónu P20 LiteUkážkové fotografie z telefónu P20 Lite

Hodnotenie a porovnanie Huawei P20 Lite s konkurenciou

Dáte na prvý dojem? Huawei P20 Lite budete pri prvom podržaní buď skepticky prezerať a hľadať, v čom je tak revolučný. Námahu vám ušetríme: v ničom. O uznanie usiluje hlavne kombináciou funkcií a technológií, ktoré sa vám budú hodiť v bežnom živote, rámčeky a vykrojený displej je len pozlátko.

Chcete platiť bezkontaktne? Nie je problém, NFC telefónu nechýba. Chcete fotiť a prispievať na Facebook? Už v základnom nastavení má P20 Lite všetko, čo budete potrebovať. Bavia vás hry? Napriek benchmarkom vás čaká kvalitná zábava. Chcete fotiť? Ani tu sa Huawei P20 Lite nestratí. A cena? Veľmi slušná!

Má to jedno jediné úskalie: konkurencie je v tejto triede veľa. Veľmi podobné parametre má na príklad Honor 7X. Len znížite cenu, odoberiete notch, znížite rozlíšenie prednej kamery, málinko zvýšite kapacitu batérie...Oba modely sú si veľmi podobné a vyberať budete hlavne očami. Konkurencia v podobe Huawei Mate 10 Lite je ešte bližšie, tentoraz sa nešetrilo ani na rozlíšení selfie fotoaparátu.

Ak by ste však chceli hľadať u iných značiek, výber preriedne. Že by Samsung Galaxy A5? Okrem zvučného mena nemá čo ponúknuť. Sony Xperia XA1 Ultra v rovnakej cenovej hladine vďaka obriemu displeju zase nie je priamy konkurent. Jedno želiezko v ohni sme ale nakoniec objavili: Lenovo Moto Z. Nemá síce podporu na dve SIM karty, zato síl má na rozdávanie, QHD displej je očividné plus a ak sa nebránite vymeniť kapacitu akumulátora za Moto Mods, môžete vyraziť do obchodu.

Huawei P20 Lite

Huawei P20 Lite

Mobilné telefóny

Huawei P20 Lite sa tvári, že je len prezlečeným modelom Mate 10 Lite. Rámčeky sa zúžili, pribudlo vykrojenie displeja, ale všetky vlastnosti, kvôli ktorým sú tieto modely obľúbené, zostali. Dokáže to isté, čo starší kolega a rovnako poctivo to aj robí.

V jednom zariadení skrátka získate pomocníka, ktorý vám bude slúžiť minimálne tri roky. Jeho kúpou objavíte, že hardvér súčasných mobilov prekonáva potreby a nemusíte zaplatiť za flagship, aby ste dostali všetko, čo by ste mohli potrebovať.

Klady

  • Luxusný dizajn
  • Podarená správa aplikácií na pozadí
  • USB-C s rýchlym nabíjaním

Zápory

  • Chýba odolnosť voči vode
  • Radšej máme čistý Android

Huawei P20 a P20 Lite (PREVIEW)

Na konci marca príde Huawei P20, verziu Lite už poznáme

Dlho očakávaný top smartfón čínskej značky Huawei, model pomenovaný Huawei P20, sa ukáže svetu 27. marca 2018 v Paríži. Špičkový telefón, ktorého sme sa nedočkali na veľtrhu MWC 2018 v Barcelone, by mal priniesť tri fotoaparáty, vlastný procesor Kirin a možno aj pokrok v umelej inteligencii. Príde v troch verziách a prvý z nich, P20 Lite, odkrýva parametre ešte pred oficiálnym predstavením. Čo všetko o chystaných telefónoch vieme?

i Prvý pohľad na Huawei P20 Lite – 15. 03. 2018 Očakávanú ťažkú váhu strednej triedy smartfónov, Huawei P20 Lite, sme si vyskúšali na vlastnej koži. Pozrite sa, ako táto odľahčená verzia Huawei P20 fotia alebo ako sa popasuje s náročnými hrami. V kapitole Porovnanie Huawei P20 a P10 sa dočítate, ako sa prvému kúsku novej generácie telefónov Huawei darilo v porovnaní s predchodcom P10 Lite.

Huawei P20 (Lite) – OBSAH:

  1. Huawei P20 alebo Huawei P11?
  2. Výkon Huawei P20 zabezpečí procesor Kirin
  3. Huawei P20 bude v troch verziách s dlhými displejmi
  4. Huawei sa inšpiruje dizajnom iPhonu X
  5. Huawei P20 sľubuje tri fotoaparáty a neuveriteľné rozlíšenie
  6. Poznáme parametre modelu Huawei P20 Lite
  7. Cena modelu Huawei P20 Lite prekvapila
  8. Porovnanie radov Huawei P20 a P10
  9. Ďalší skvelý fotomobil a posun v AI?

Huawei P20 alebo Huawei P11?

Dlhú dobu panovali dohady o pomenovaní nových modelov. O chystanom exkluzívnom telefóne značky Huawei sa hovorilo ako pod označením Huawei P20, tak pod názvom Huawei P11, ktorý by odkazoval na sériu modelov P10 a P9. Aktuálne je však už takmer isté, že nástupcovia úspešných radov ponesú Huawei P20, P20 Pro a P20 Lite.

Výkon Huawei P20 zabezpečí procesor Kirin

Rovnako ako pri modeli Huawei P10 aj v prípade novinky Huawei P20 by mal výrobca staviť na vlastný procesor Kirin 970. Ten patrí medzi najvýkonnejšie mobilné procesory súčasnosti, zároveň podporuje prácu s umelou inteligenciou a strojové učenie. Práve na pokrok v tejto oblasti Huawei láka na pozvánke do Paríža. Špekuluje sa aj o novšom procesore Kirin 975 pre niektorú z verzií telefónu. Operačnej pamäte by mohol mať smartfón P20 6 GB.

Procesor Kirin 970

Srdcom nového telefónu Huawei P20 má byť inovatívny procesor Kirin 970, ktorý podporuje umelú inteligenciu a strojové učenie. Medzi špekuláciami sa objavili zmienky aj o novšom type Kirin 975, ktorý by mohol dostať najsilnejší z troch verzií telefónu P20.

Huawei P20 bude v troch verziách s dlhými displejmi

Novinka sa podľa všetkého predstaví v troch verziách. Vyberať si pradvepodobne budeme medzi Huawei P20 Lite, Huawei P20 a Huawei P20 Pro. O veľkostiach zatiaľ veľa informácií nemáme. Podľa špekulácií by sa najväčšia verzia mohla pýšiť 6" displejom. Z útržkov informácií je možné vyčítať zvesti o rozlíšení Full HD+, ktoré by naznačovalo pretiahnutejší displej s menej tradičným pomerom strán 18,7 : 9. V prípade verzie Huawei P20 Lite sa hovorí o 5,84" s pomerom 19 : 9.

Huawei sa inšpiruje dizajnom iPhonu X

Pokochať sa môžeme uniknutými obrázkami pripravovaných telefónov Huawei P20. Huawei sa podľa najnovších snímok inšpirovalo smartfónom iPhone X, po stranách zaoblené telefóny zrejme budú mať veľmi podobný výrez nad displejom. Všetky tri verzie majú minimálne rámiky, a aj keď sú si na pohľad podobné, výbavou by sa mali v mnohom líšiť.

Huawei P20 PlusHuawei P20 Lite

Bezrámčekové telefóny Huawei P20 sa budú vo svojich troch verziách líšiť umiestnením niektorých prvkov. Modely P20 a P20 Pro by mali mať čítačku odtlačkov v tlačidle pod displejom, tri fotoaparáty vidíme len v prípade väčšej verzie P20 Pro.

Dohady o trojici snímačov by sa mali naplniť pri modeli Huawei P20 Pro, v prípade najlepšieho variantu inteligentného telefónu. V klasickej verzii P20 by mali byť napriek očakávaniam iba dva fotoaparáty. Oba telefóny podľa všetkého dostanú hardvérové tlačidlo pod displejom – dá sa očakávať, že s integrovanou čítačkou odtlačkov prstov. Model P20 Lite bude klasickejší, s čítačkou odtlačkov tradične na chrbte. Podľa nových snímok sa zvezie na obľúbenej vlne lesklých telefónov.

Huawei P20 LiteHuawei P20 Lite

Najdostupnejšia verzia, Huawei P20 Lite, sa od ostatných líši čítačkou na zadnej strane. Dostane pretiahnutý displej a lesklý povrch.

Huawei P20 sľubuje tri fotoaparáty a neuveriteľné rozlíšenie

Dva väčšie modely, Huawei P20 a Huawei P20 Pro, mali podľa prvých domnienok prísť s trojicou snímačov na zadnej strane. To sa nakoniec zrejme splní len pri modeli P20 Pro. Huawei na fotoaparátoch opäť spolupracuje so značkou Leica. Len ťažko uveriteľne znejú ich parametre. P20 má údajne vyhotovovať fotografie v rozlíšení 40 Mpx, z trojice foťákov chce Huawei vykúzliť až 5× hybridný zoom. Predná selfie kamera má mať rozlíšenie 24 Mpx.

P20 a fotoaparát

Huawei P20 ponúkne neuveriteľné rozlíšenie 40 Mpx. Fotoaparát vzniká opäť v spolupráci so spoločnosťou Leica.

Poznáme parametre modelu Huawei P20 Lite

Ešte pred vydaním sa svetu ukázal najnižší model celej série, pôsobivý smartfón Huawei P20 Lite. Na trh vstúpi v troch farebných verziách, čiernej, modrej a ružovej. Lesklý telefón so sklenenou zadnou stranou potvrdil očakávaný displej 5,84", do výbavy dostane duálny fotoaparát s rozlíšením 16 Mpx, rovnaké rozlíšenie bude mať aj predná kamera.

Výkonom aj výbavou Huawei P20 Lite patrí do strednej triedy. Srdce telefónu bude osemjadrový procesor Kirin 659 so 4 GB operačnej pamäte, mohol by teda zaujať aj záujemcov o výkonné, na náročné hry vhodné smartfóny. Slušné je interné úložisko so 64 GB priestoru. Batéria s kapacitou 3 000 mAh podporuje rýchle nabíjanie a to cez konektor USB-C. Operačný systém dostal P20 Lite najnovší, Android 8.0 Oreo.

Huawei P20 Lite

Tri farby sklenených zadných častí telefónu Huawei P20 Lite. Výrobca schoval farebné varianty pod poetické prezývky Midnight Black, Sakura Pink a Klein Blue. Modrý variant odkazuje na umelcov Yvesa Kleina, ktorý si podobnú farbu nechal patentovať.

Cena modelu Huawei P20 Lite prekvapila

Smartfón bude dostupný od 1. apríla a cenou by mohol urobiť konkurenciu nejednu vrásku. Veľmi slušne vybavený Huawei P20 Lite sa totiž bude predávať za príjemných 358,90 €. Bližšie sa na novinku sa pozrieme už čoskoro v podrobnej recenzii Huawei P20 Lite.

Porovnanie: Huawei P20 vs Huawei P10

Pod označením Huawei P20 prídu nástupcovia obľúbenej série P10. Tá si získala slávu výborným výkonom, kvalitnými fotoaparátmi, pochvalu zožala za kvalitu displeja a páčil sa aj dizajn – v našej recenzii P10 získal celých 92 %. S minulou generáciou môžeme ako prvý porovnať model Huawei P20 Lite.

ParametreHuawei P10Huawei P10 PlusHuawei P10 LiteHuawei P20 Lite
Displej5,1"
(1 920 × 1 080 px)
5,5"
(2 560 × 1 440 px)
5,2"
(1 920 × 1 080 px)
5,84"
(2 280 × 1 080 px)
FotoaparátDuálny 12 Mpx (f/2.2) + 20 Mpx monochromatickýDuálny 12 Mpx (f/1.8) + 20 Mpx monochromatický12 Mpx (f/2.2)Duálny 16 Mpx (f/2.0) + 2 Mpx
ProcesorKirin 960Kirin 960Kirin 658Kirin 659
Pamäť RAM4 GB6 GB3 GB4 GB
Úložisko64 GB128 GB32 GB64 GB
Čítačka odtlačkov
Batéria3 200 mAh3 750 mAh3 000 mAh3 000 mAh
Rozmery145 × 69 × 7 mm154 × 74 × 7 mm69,3 × 145,3 × 7 mm71,2 × 148,6 × 7,4 mm
Hmotnosť145 g165 g142 g145 g
Cena458,90 €-228,90 €358,90 €
*Ceny k 17. 3. 2018

Bude Huawei P20 ďalší skvelý fotomobil a posun v AI?

Na koniec marca sa budú tešiť priaznivci fotomobilov, nemenej zaujímavé taktiež bude, s akými funkciami Huawei príde v rámci umelej inteligencie. Do oboch odborov už značka výrazne prehovorila modelom Huawei Mate 10 Plus s jedným z najlepších fotoaparátov a procesorom Kirin 960, vďaka ktorému sa smartfón učil zo správania používateľa. Kam vývoj pokročil, to nám Huawei P20, prípadne P11, ukáže na konci marca.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB14