Obnoviť stránku

Huawei Mate 30 (PREVIEW): skvelé fotomobily s neistou budúcnosťou

Aktualizované

Huawei 19. septembra v Mníchove odhalil svoje dva vlajkové modely Huawei Mate 30 a Huawei Mate 30 Pro. Mobilné telefóny budú podľa všetkého napĺňať všetky očakávania ako z hľadiska výkonu, tak fotoaparátu. Očakávania bohužiaľ smartfóny splnili tiež v negatívnom zmysle, a tak sa na ne na Slovensku v najbližšej dobe pravdepodobne nepozrieme. Situácia však ešte nie je úplne stratená a telefóny Huawei určite stoja za zmienku. Ak vás zaujmú, na konci článku preberieme aj niektoré alternatívy. S čím teda čínsky výrobca prišiel?

Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro (PREVIEW) – OBSAH

 1. Dizajn telefónov Huawei Mate 30 síce nevyrazí dych, ale ani neurazí
 2. Fotoaparát Huawei Mate 30 má tri a pol snímača
 3. Huawei Mate 30 Pro sa vydáva do boja so štvoritým fotoaparátom
 4. Výkonu budú mať mobily Mate 30 na rozdávanie
 5. Ako je to s dostupnosťou Huawei Mate 30 u nás?
 6. Najlepšie alternatívy k Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro
 7. Skorší článok: Huawei Mate 30 sa predstaví už čoskoro (ŠPEKULÁCIE)

Dizajn telefónov Huawei Mate 30 síce nevyrazí dych, ale ani neurazí

Keďže sme sa v Mníchove dozvedeli hneď o dvoch modeloch – Huawei Mate 30 a Huawei Mate 30 Pro, poďme si najskôr prebrať to, čo majú podobné. Ide teda predovšetkým o dizajn mobilov. Oba sú celokovové, majú snímače v zaujímavom guľatom kryte a displej cez valnú väčšinu prednej strany telefónu. Medzi hlavné dizajnové rozdiely Huawei Mate 30 Pro oproti základnej verzii potom patrí o niečo širší notch, ale hlavne zakrivený displej Horizon.

Huawei Mate 30 porovnanie
Huawei Mate 30 Pro (napravo) sa od Huawei Mate 30 dizajnovo líši hlavne displejom a notchom. Zdroj: Huawei

Fotoaparát Huawei Mate 30 má tri a pol snímača

Ďalší veľký rozdiel je vo fotoaparáte jednotlivých telefónov. Základná verzia Huawei Mate 30 má „ako keby“ štvoritý fotoaparát, avšak ten štvrtý nie je tak úplne fotoaparát. Ide totiž o rozšírený laserový autofokus, ktorý je väčšinou súčasťou samotných objektívov. Na hlavnom snímači potom má Mate 30 hneď 40 Mpx so svetelnosťou f/1,8. Dopĺňa ho ultraširoká kamera s rozlíšením 16 Mpx a nakoniec 8 Mpx teleobjektív, ktorý má okrem iného aj optickú stabilizáciu. Fotoaparát je schopný 3× optického zoomu, 5× hybridného priblíženia a až 30× digitálneho zoomu. Možnosťou je aj makro režim. Na prednú stranu telefónu potom Huawei dosadil kamerku s rozlíšením 32 Mpx.

Huawei Mate 30 Pro sa vydáva do boja so štvoritým fotoaparátom

O stupienok vyššie, čo sa týka fotoaparátu, je samozrejme Huawei Mate 30 Pro. Ten už na rozdiel od základného modelu disponuje plnohodnotnou štvoritou kamerou, kde má ako hlavný snímač, tak ten ultraširoký hneď 40 Mpx. V prípade hlavného snímača sa potom bavíme o úžasnej svetelnosti f/1,6 a optickej stabilizácii. Teleobjektív nesie rovnaké parametre ako Mate 30 a ponúka aj rovnaké možnosti zoomu. Zhodná je aj predná kamera. K dobru má však Mate 30 Pro aj 3D hĺbkový senzor na portrétny režim a bokeh.

Huawei Mate 30 porovnanie
Fotoaparáty sú v prípade oboch modelov usadené v zaujímavo riešenom guľatom kryte na zadnej strane telefónu. Zdroj: Huawei

Výkonu budú mať mobily Mate 30 na rozdávanie

Vnútornosti sú pri oboch smartfónoch veľmi podobné. Huawei Mate 30 (Pro) pobeží na veľmi výkonnom procesore Huawei Kirin 990, ktorý bol predstavený na tohtoročnej výstave IFA. Mimochodom, oba varianty s ním budú v niektorých krajinách (nás vyjmúc) vychádzať aj vo verzii 5G. Oba modely ďalej prídu s 8 GB pamäťou RAM, avšak rozdiel bude v úložisku. Kým základná verzia Mate 30 príde „len“ so 128 GB, Mate 30 Pro dostane hneď 256 GB. Výdrž batérie bude podobná – Mate 30 má kapacitu 4 200 mAh, Mate 30 Pro 4 500 mAh.

Ako je to s dostupnosťou Huawei Mate 30 u nás?

Na vyriešenie stále zostáva ešte jeden veľký otáznik. Budú u nás Huawei Mate 30 (Pro) dostupné? V najbližšej dobe je to nepravdepodobné, avšak svetlo nádeje ešte nezhaslo. Problém je samozrejme s americko-čínskou obchodnou vojnou, ktorá znemožnila firme Huawei využívať aplikáciu ekosystému Google. Túto situáciu Huawei doteraz nevyriešil, avšak je tomu podľa všetkého veľmi blízko.

Ako všetci očakávali, výrobca musel Huawei Mate 30 kompletne previesť do vlastného ekosystému, ktorý je pod krídlami súhrnnej aplikácie AppGallery. Ten by mohol Google, aj keď nie príliš dobre, zastúpiť. Hlavnou ťažkosťou je zložitý prechod z iných zariadení Android kvôli absencii Google cloudových služieb.

Huawei Mate 30 AppGallery
Obchod AppGallery nie je pri Huawei žiadnou novinkou. Pri Huawei Mate 30 však jeho význam zásadne vzrastie. Dá sa tak očakávať, že teraz mu bude Huawei venovať oveľa viac pozornosti. Pokiaľ sa situácia s USA nevyrieši, nič iné mu ani nezostane.

Najlepšie alternatívy k Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro

Je otázkou, či čínsky výrobca svoje novinky Mate 30 a 30 Pro vypustí aj do sveta. Aké sú najlepšie alternatívy za mobilný telefón Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro?

 • Samsung Galaxy Note10+ – v súčasnosti podľa kritikov DxOMark najlepší fotomobil, ktorému sa chcel Huawei Mate 30 Pro postaviť. Ako Note10+, tak aj základná verzia Note10, ponúka síce „len“ trojitý fotoaparát, ten sa však chváli skvelou svetelnosťou f/1,5 na hlavnom snímači a slušnou optimalizáciou.
 • Honor 20 Pro – mobil Honor 20 a telefón Honor 20 Pro sú príkladom cenovo dostupnejších alternatív. Vzhľadom na to, že Honor a Huawei majú rovnakého výrobcu, možno čakať podobný výkon s tým rozdielom, že Honor 20 sa môže chváliť plnou podporou Androidu. Smartfón je tiež na svoju nízku cenu prekvapivo dobre vybavený.
 • iPhone 11 – pokiaľ vám nevadí prestup na jablkový operačný systém, za zváženie stojí aj najnovší Apple iPhone 11 a tiež Apple iPhone 11 Pro a Pro Max. Veľmi rýchly procesor a vyladený fotoaparát spolu s prekvapivo dobrou výdržou robí z tohtoročných iPhonov ešte príjemnejšiu alternatívu než predtým.

Skorší článok: Huawei Mate 30 sa predstaví už čoskoro (ŠPEKULÁCIE)

Huawei Mate 30 – OBSAH

 1. Veľa informácií o Huawei Mate 30 už poznáme
 2. Huawei Mate 30 Lite už vlastne existuje
 3. Základná verzia Huawei Mate 30 bude cieliť na vyššiu strednú triedu
 4. Huawei Mate 30 Pro sľubuje revolučný fotoaparát
 5. Ako to bude s vydaním mobilných telefónov Huawei Mate 30?

Veľa informácií o Huawei Mate 30 už poznáme

Aj keď sa nám mobil Huawei Mate 30 ešte oficiálne nepredstavil, vďaka rôznym leakom už máme veľa, aj keď nepotvrdených informácií. Vieme napríklad, že Huawei Mate 30 príde klasicky v troch variantoch – základný, Lite a Pro. Vieme tiež, že telefón Huawei Mate 30 Lite bude pravdepodobne v Číne už predávaný model Huawei Nova 5i Pro, len pod iným menom. Ďalej sa na internete objavilo veľa informácií o špecifikáciách, ktoré sa ale dosť možno môžu ešte zmeniť. Jediné, čo možno pomerne s istotou povedať je, že pôjde opäť o vlajkový fotomobil nabušený výkonom.

Huawei Mate 20 Pro Porovnanie
V prípade Huawei Mate 30 je celkom možné, že sa bude dizajnom držať predchodcu Huawei Mate 20 Pro. Zdroj: Huawei

Huawei Mate 30 Lite už vlastne existuje

Jeden z najpresnejších odhadov môžeme napísať o Huawei Mate 30 Lite. Podľa všetkého by totiž malo ísť iba o premenovaný model Huawei Nova 5i Pro, ktorý sa už od leta predáva v Číne. Huawei telefón má niektoré pomerne zaujímavé špecifikácie. Prináša štvoritú kameru do nižšej triedy, hoci jej parametre nie sú nejako závratné. Na hlavnom snímači síce nájdete 48 Mpx, širokouhlý má však len 8 Mpx. Makro snímač a ToF potom majú oba po 2 megapixeloch. Pokiaľ však vezmeme do úvahy, že smartfón by mal byť značne cenovo dostupný, znie to ako veľmi solídna ponuka. Nova 5i Pro/Mate 30 Lite beží na staršom procesore Kirin 810, ktorý má však stále v zálohe veľa výkonu. Také sú špecifikácie čínskej verzie mobilného telefónu a je pravdepodobné, že sa od tej európskej nebudú príliš líšiť.

Základná verzia Huawei Mate 30 bude cieliť na vyššiu strednú triedu

Huawei Mate 30 podľa všetkého svojimi špecifikáciami zapadne do kategórie vyššej strednej triedy. Mali by sme sa dočkať Full HD displeja s uhlopriečkou okolo 6,5" a samozrejme už známych farebných vyhotovení, ktoré činia mobilné telefóny Huawei pre mnoho ľudí atraktívnymi. Čo sa týka fotoaparátu, tešiť sa podľa všetkého môžeme na trojitý. Avšak na jeho špecifikácie si budeme musieť ešte počkať. Vieme však, čo bude vo vnútri telefónu. Mobil Huawei totiž nedávno na výstave IFA predstavil svoj nový rad procesorov a uviedol, že práve tento rad bude využitý pri najnovších vlajkových lodiach. Ako v Huawei Mate 30, tak v modeli Pro by teda mal byť procesor Huawei Kirin 990.

i

Ak sa chcete dozvedieť niečo o predchodcovi Huawei Mate 30, pozrite na náš článok Huawei Mate 20 Pro (RECENZIA): nový kandidát na kráľa telefónov

Huawei Mate 30 Pro sľubuje revolučný fotoaparát

To, že sa Huawei nebude chcieť nechať zahanbiť pred nedávno predstavenými fotomobilmi je jasné, a podľa všetkého bude fotoaparát pri Huawei Mate 30 Pro stáť za to. Oproti základnej verzii by mal smartfón prísť hneď so štyrmi objektívmi. Okrem hlavného snímača by mal mobilný telefón tiež dostať ultraširoký objektív, teleobjektív s až 5-násobným zoomom (až 50× digitálnym zoomom) a ToF senzor. Z hľadiska ďalších komponentov by mal byť Huawei Mate 30 Pro vlajkovou loďou so všetkým čo k tomu patrí.

Huawei Mate 30 Pro Koncept
Jeden z možných vzhľadov smartfónu Huawei Mate 30 Pro. Autor konceptu: Ben Geskin

Tešiť sa môžeme napríklad na väčší displej (pravdepodobne okolo 6,7") s rozlíšením Quad HD, ktorý bude mať zabudovanú čítačku odtlačkov prstov alebo už spomínaný procesor Huawei Kirin 990. Ten by mal podľa testov poskytnúť kopu výkonu. Ďalej očakávame aspoň 6 GB RAM a interné úložisko v rôznych verziách 64 – 256 GB. Na utváranie záverov je ešte príliš skoro, ale podľa všetkého by mobilný telefón mohol ostatným výrobcom narobiť pár vrások.

Ako to bude s vydaním mobilných telefónov Huawei Mate 30?

Ako sme spomínali, mobilné telefóny sa ukážu už čoskoro – konkrétne 19. septembra v Mníchove. Ich vydanie ale pravdepodobne nepríjemne skomplikuje americko-čínska obchodná vojna, pretože Google spoločnosti Huawei neudelil plnú licenciu na operačný systém Android. Všetky informácie teraz naznačujú, že smartfóny Huawei Mate 30 sa do Európy pozrú len s open-source verziou systému Android. To znamená, že mobilné telefóny Huawei síce pobežia na Androide, nebudete mať však prístup do Obchodu Play ani k iným službám Google. To by mohlo predajom značne priťažiť, avšak očakávame, že Huawei príde s nejakým riešením. Mohol by to po vzore iných výrobcov byť napr. vlastný aplikačný ekosystém.

i Mohlo by vás zaujímať

Mobilné telefóny radu Huawei Mate 30 sa k nám síce v najbližšej dobe nepozrú, ale na zahraničnom trhu by mohli značne rozvíriť vody fotomobilov. A kto vie? Možno sa ich raz dočkáme aj v našej Slovenskej kotline.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB21