Obnoviť stránku

Ako vybrať RC auto

Autá na diaľkové ovládanie sú skvele hračky pre deti aj dospelých. Vyberajte ich hlavne podľa terénu, v ktorom budete s nimi jazdiť. Na doma sa hodia menšie a pomalšie RC auta, do vonkajšieho prostredia zase väčšie a rýchlejšie. Veľká väčšina aút má elektrický pohon ktorý je nenáročný na údržbu. 

Jak vybrat RC auto

RC autá

 • Vyrábajú sa v niekoľkých mierkach
 • Majú elektrický alebo spaľovací motor
 • Autá s proporcionálnym ovládaním sú zábavnejšie
RC auta

Na aké parametry se pri výbere RC aut zamerať?

Typ auta

Typ aut na diaľkové ovládanie

Typ RC aut sa do istej miery odvíjajú od toho, pre aký terén sú určené. Pred kúpou si teda Rozmyslite, kde budete prevažne jazdiť. Bude to chodník alebo cesta, alebo sa budete preháňať na trávniku po záhrade?

 • Detské – v tejto kategórií nájdete RC modely s rôznymi technickými vychytávkami, ako je napríklad žeriav. Patria sem autá z obľúbených filmov či seriálov vrátane slávneho filmu Cars. RC auta si tu vyberú aj najmenší zvodníci.
 • Terénne – najrozsiahlejšia kategória RC áut, k dispozícii teda máte najväčší výber. Terénne RC auta ďalej delíme na

Bugy – tvarom vychádzajú závodných buginu. Zadné kolesa teda majú väčšie ako predné. Charakteristické sú nízko umiestnený podvozkom. Buggy voľte Pokiaľ budete jazdiť na ľahšom teréne, teda poliach či lesných cestách a podobne. 

Monster trucky – jedno ich poznáte podľa vysoko umiestneného podvozku. Vďaka nemu predu aj náročným Kameni tým terénom, lesnou cestou s koreňmi stromov, nepokoseným trávnikom a podobne.

Truggy - tvarom aj schopnosťami medzi buggy a monster truck. Zvládnu ľahký a stredne ťažký terén.

Short course - Vzhľadom sa do značnej miery podobajú naozajstným Offroadom závodným vozidlám. Napríklad kolesa majú teda schované pod blatníkmi.


Crawlery alebo trialové autá - obvykle trošku pomalšie ako ostatné auta, ale predu aj tým najnáročnejším terénom. Vhodné teda pre tých, ktorí miesto rýchlej jazdy po chodníku uprednostňujú zdolávanie náročných výziev v teréne.

 • Cestné – vývinu vysokú rýchlosť a sú prispôsobené k jazdeniu na asfalte, cestičkách v parkoch, na detských ihriskách a podobne. 
RC modely pro děti Pro děti
Auto na dálkové ovládání, bugína Buggy
RC model, monster truck Monster truck
RC model, truggy Truggy

RC model, short course Short course
Auto na dálkové ovládání, crawler Crawler
Silniční auto na dálkové ovládání Silniční
Typ

Budete RC auto používat doma, alebo vonku?

Veľké a rýchle RC modely potrebujú viac priestoru, preto sa hodia pre jazdu vonku. Skvelo motivujú mladých aj starších závodníkov pobytu na čerstvom vzduchu a predstavujú výbornú „hračku“ na prechádzky či výlety. Niektoré RC auta, cestné ale aj teréne, sú vzhľadom ku svojej nižšie rýchlosti alebo nastaviteľnému obmedzovač rýchlosti vhodné tiež pre jazdu v interiéri.

 • RC auta na domáce jazdenie – auta v mierke 1:32, prípadne 1:24, pokiaľ s nimi budete jazdiť opatrne. Zároveň by mala vyvinúť rýchlosť maximálne 15 km/h, prípadne vyššiu, ak majú obmedzovač rýchlosti.
 • RC auta na vonkajšie jazdenie – auta s mierkou 1:32 a väčším. Autá o veľkosti 1: 24 sú s opatrnosťou vhodná nielen do interiéru, ale aj na ľahší terén ako je poľná cesta alebo posekaný trávnik na záhrade. Najlepšie sa vám ale pôjde s autami s mierkou 1: 14 a väčším, ideálne 1: 10 alebo 1: 8. 
Měřítko

Mierka RC auta

Mierka značí, koľkokrát je model zmenšený oproti skutočnému autu. Čím väčšie auto na diaľkové ovládanie, tým lepšie si poradí s terénom. RC auta pôjdu ľahko terénom, ale vyžaduje viacej priestoru na skladovanie a horšie sa prenášajú alebo prevážajú. U detských aút alebo obojživelných RC modelov sa mierka obvykle neuvádza.

 • 1:32 (dĺžka asi 10–12 cm) – malé autá pre domácie jazdenie. Na vonkajšie jazdenie sa nehodia, mali by problémy mimo pevný povrch.
 • 1:24 (dĺžka asi 15–20 cm) – s opatrnosťou sú vohodné do interieru ale zároveň prejdú aj asfaltom, pokoseným trávnikom alebo poľnou cestou. Sú dostatočne malé na to aby sa vošli do tašky, takže ich jednoducho vezmete zo sebou. 
 • 1:18 (dĺžka asi 20–30 cm) – ideálne na výlety , jednoducho sa vojdu do tašky. Poradia si s bežným terénom, ako je travnik alebo poľná cesta.
 • 1:10 (dĺžka asi 40–50 cm) – obľúbená mierka áut na diaľkové ovládanie. Veľmi vhodné pre jazdu vonku.
 • 1:8 (dĺžka asi 60–70 cm) – hľadáte diaľkovo ovládané auto, s ktorým si užijete zábavu aj napríkald na lúke, lesnej ceste a iných povrchoch? Potom mierka 1:8 bude pre Váas to pravé. V tejto mierke sa najčastejšie vyrábajú RC auta Buggy a Monster trucky.
 • 1:6 a 1:5 (dĺžka asi 80 cm a viac) – RC autá v tejto mierke si veľmi veľké a môžu mať aj spaľovací motor, ktorý vydáva zvuk ako motorová píla. Sú určené pre skúsených a náročných uživateľov, ktorý vyžadujú vysokú rýchlosť a neboja sa obsluhy spaľovacieho motra. Pre svoju rýchlosť a hlučnosť sa hodia na jazdenie mimo obytnú zónu, kde by ste mohli rušiť ľudí. 

Tip: U niekotorých RC aut sa v balení nachádzajú skoky pro maximálny pôžitok z jazdy.

Typ motoru

Typ motora

 • Dialkovo ovládané autá s elektrickým pohonom – vhodná nielen pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých jazdcov. Ich prednosťou je nenáročná údržba a nízka hlučnosť. Energiu im dodávajú batérie, takže nemusíte dokupovať palivo. Batérie je však nutné dobíjať a pokiaľ nemáte so sebou náhradné, je potrebné čakať dlhšiu dobu, než sa dobijú a budete môcť pokračovať. Preto odporúčame obstarať si náhradný akumulátor. Elektrickej motory sa delia na:

Jednosmerné – autá s jednosmerný motorom spravidla vývinu rýchlosti 10 až 50 km/h závislosti na sile motoru.

Striedavé– autá so striedavým elektrickým motorom vývinu rýchlosť 50 a viac kilometrov za hodinu. Sú drahšie ako jednosmerné motory, pri rovnakej veľkosti batérií ale ponúkajú nižšiu spotrebu a dlhšiu výdrž.

 • Dialkovo ovládané autá so spaľovacím motorom – tieto autá doporučujeme skúseným jazdcom. Jazdia rýchlosťou 100 km a viac km/h a vydávajú autenticky zvuk. Spaľovací motor je síce náročný na údržbu, zapácha a je nutné do neho dokupovať palivo. Po doliatí ale budete môcť opäť pokračovať v jazde a nemusíte čakať na dobitie akumulátora. Pred jazdou by sa diaľkové ovládanie auto so spaľovacím motorom malo zabehnúť, to znamená že zo začiatku je s ním nutné jazdiť pomalšie. 
Maximální rychlost

Maximálna rychlosť auta

RC auta sa môžu pohybovať rýchlosťou rádovo desiatky km/h. Schopnosť riadiť model je vysoko individuálna, preto nie je možné presne povedať, ako starý musí byť “ šofér “ na určitú rýchlosť. Vždy však platí, že rýchlejšie auto potrebuje viacej priestoru.

 • Do 15 km/h – RC autá s touto rýchlosťou sú vhodné pre predškolákov a malých škôlkarov. Najlepšie si s nimi osvoja ovládanie. Neskôr môžu prejsť na rýchlejšie auta. Rýchlosť do 15 km/h odporúčame nielen pre jazdu doma ale aj vonku.
 • Okolo 20–30 km/h – Zábavu s diaľkovo ovládanými autami s touto rýchlosťou si užijú predovšetkým deti okolo 10 rokov, ale aj dospelý. Doporučujeme jazdu vonku.
 • Okolo 50 km/h a viac – Vhodné sú pre staršie deti a dospelých. Auta s rýchlosťou okolo 50 km/h voľte pre jazdenie vonku.
Proporcionální ovládání

Proporcionálne ovládanie

Proporcionálne ovládanie systém riadenia, ktorý umožňuje u diaľkovo ovládaného autá voliť ostrosť zatáčania a plynulo zrýchľovať či spomaľovať. Týmto systémom vybavené RC auta poskytnú reálnejší pocit z riadenia. Sú jednoznačne hravejšie, ovládateľnejšie a zábavnejšie. Pokiaľ chcete auto s proporcionálnym riadením, vyberajte v cenovej hladine zruba od 35 € a viac. Modely bez tohto systému zatáča ju iba v určitom uhlie ani nedokážu plynule spomaliť alebo zrýchliť.

Frekvence ovládání

Frekvencia ovládania

RC auta sa štandardne ovládajú na frekvencií 2,4 GHz, ktorá dovoľuje na jednom mieste prevádzkovať viac diaľkovo ovládaných auto naraz, bez toho aby sa navzájom rušili. S frekvenciou 27 / 40 MHz sa stretneme u RC aút pre deti a začiatočníkov. Majú vysúvaciu teleskopickú anténu a môžu trpieť vzájomným rušením. Pokiaľ sa teda na parkovisku nachádza viac RC aút s touto frekvenciou, môžu sa navzájom rušiť a ovládanie bude zložitejšie.

Slovník pojmov - autá na diaľkové ovládanie

RTR

RTR (Ready To Ride, pripravený k jazde) znamená, že diaľkovo ovládané auto je hneď po vybalení z krabice pripravené k použitiu. Nie je teda nutné dokupovať žiadne iné prvky alebo súčiastky. 

Proporcionálne ovládánie

Systém riadenia umožňujúci plynulo zvyšovať alebo znižovať rýchlosť a voliť "ostrosť" zatáčania. Diaľkovo ovládané auta bez tohoto systému ovládania zatačajú iba v určitom uhle a nie sú schopne plynulo zrýchľovať alebo spomaľovať podľa vašich pokynov.

Diferenciál

Rovnako ako u klasických automobilov umožňuje rozdielne otáčky kolies jednej nápravy. Model vďaka diferenciálu lepšie prechádza zatáčky a menej prechádza do šmyku.

Ďalšie pojmy

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12