Ako vybrať vypínače?
Staviate nový dom, rekonštruujete byt alebo len chcete kúpiť nové vypínače? Pred kúpou je dobré vedieť, aký vypínač svetiel potrebujete. Ak máte doma už pripravený strojček, stačí vám iba rámček a kryt. Pokiaľ však strojček nemáte, vopred si zistite, či potrebujete spínač jednopólový, viacpólový, striedavý či krížový. Dizajn vypínačov a zásuviek by mal byť kompatibilný a zároveň by mal súznieť so štýlom vášho interiéru.
Vypínače – aký druh zvoliť?
Vypínače sa delia podľa druhu hneď do niekoľkých kategórií. Pokiaľ sa v tejto problematike nevyznáte a nechcete pri výbere urobiť chybu, pred kúpou sa radšej poraďte s elektrikárom. Ten vám odporučí optimálny druh práve pre vašu domácnosť. Aké vypínače existujú?
- Jednopólový spínač (radenie 1) je používaný najčastejšie, má jednu klapku a ovláda svetlo z jedného miesta (WC, špajzu, kúpeľňu atď.).
- Spínač jednopólový so signalizačnou tlejivkou (radenie 1S) je vypínač s jednou klapkou. Signalizačné svetlo svieti, keď je spotrebič zapnutý.
- Spínač jednopólový s orientačným osvetlením (radenie 1So) disponuje tlejivkou alebo LED s jednou klapkou. Svetlo na vypínači svieti trvalo.
- Dvojpólový spínač (radenie č. 2) s jednou klapkou ovláda dva obvody zároveň. Nie je veľmi používaný (dvojpólové zapínanie a vypínanie svetelného obvodu). Používa sa nielen pre svetlá, ale aj pre spotrebiče s vyšším výkonom (napr. v kúpeľniach).
- Trojpólový spínač (radenie č. 3) má tri vstupy a tri výstupy a tie ovláda všetky spoločne. Spínač po prepnutí zostáva v danej polohe. Tento typ nie je bežne používaný v domácnostiach, ale skôr v priemyselnom prostredí.
- Sériový alebo dvojitý vypínač (radenie č. 5) ovláda dve svetlá samostatne. Tento prepínač má dve klapky. Hovorí sa mu tiež lustrový. Je ideálny pre miestnosti s viacerými svetelnými okruhmi (napr. obývacia izba s lustrom a bodovým osvetlením).
- Striedavý prepínač (radenie č. 6) má jednu klapku a slúži na ovládanie jedného svetelného obvodu dvoma prepínačmi. Hovorí sa mu „schodisko“.
- Krížový prepínač (radenie č. 7) má jednu klapku a používa sa medzi dvoma striedavými prepínačmi na ovládanie z viac ako dvoch miest. Často sa označuje ľudovým názvom „križiak“.
i
Kvalitné vypínače a zásuvky do interiéru a exteriéru
Vypínače a zásuvky vyberajte spoločne. Tieto funkčné prvky by mali byť v rovnakom vyhotovení a mali by ladiť s vašim interiérom, prípadne exteriérom. Pri výbere zásuviek a vypínačov do exteriéru dbajte na to, aby mali tieto aplikácie dostatočne vysoké IP krytie.
Vypínač verzus spínač. Aký je medzi nimi rozdiel?
V odbornej terminológii sa používa označenie: spínač, prepínač, ovládač, odpojovač a odpínač, čo sú rôzne prvky elektrickej inštalácie, ktoré sa líšia svojou funkciou. Spínače slúžia na spínanie a rozpínanie obvodu. Sú to práve spínače (nie vypínače), ktoré sa používajú v domácnostiach a kanceláriách najčastejšie. Označenie „vypínač“ nie je z odborného hľadiska správne. Ide teda o zvyk, ktorý sa dostal do všeobecného povedomia.
Kolískový vypínač
Tlačidlový vypínač
Stmievač
Dizajnové vypínače a zásuvky sú dostupné v rôznych farebných odtieňoch
Dizajnové vypínače a zásuvky sa dnes vyrábajú v mnohých štýloch. Vybrať si tak môžete klasický štvorcový vypínač, okrúhly alebo obdĺžnikový. Dôležitý je potom aj výber farby či povrchu. Dizajnové vypínače na stenu môžu mať povrch lesklý a hladký, ale aj matný. Medzi farbami potom vedie biela, čierna a neutrálne farebné odtiene.
Vypínače na svetlo vyberajte podľa štýlu vášho interiéru, poprípade exteriéru. Dostupné sú moderné, tradičné a aktuálne veľmi populárne retro vypínače z keramiky vrátane vypínačov s otočným ovládaním.
Zvoliť si môžete tlačidlový, dotykový, otočný alebo kolískový vypínač
Klapkový vypínač je najčastejším typom. V ponuke však nájdete aj iné typy. Napríklad dotykový vypínač sa ovláda pomocou priloženia ruky, ktorá tak svetlo rozsvieti. Tlačidlové vypínače zase ovládate stlačením dovnútra. Pri lampičkách či menších svetlách sa potom najčastejšie používa kolískový vypínač. Jednotlivé typy si radšej vyskúšajte vopred, aby ste si overili, že sa vám konkrétne vypínače na stenu dobre ovládajú. Zohľadnite tiež údržbu.
i
Komfortným riešením sú vypínače na diaľkové ovládanie
Vypínače na diaľkové ovládanie a inteligentné vypínače je možné ovládať vzdialene s pomocou diaľkového ovládania alebo prostredníctvom mobilných aplikácií. Môžu ponúkať ďalšie zaujímavé funkcie, ako je stmievanie svetiel, nastavenie ich intenzity, teploty alebo farby.
Inteligentné vypínače sú dnes stále populárnejšie
Inteligentné vypínače na svetlá umožňujú pohodlné ovládanie osvetlenia na diaľku. Pri ich výbere je dôležité zohľadniť spôsob komunikácie a kompatibilitu s vašim smart home ekosystémom. Väčšina inteligentných vypínačov dnes podporuje Amazon Alexa, Google Home alebo Apple HomeKit, čo umožňuje aj pohodlnejšie hlasové ovládanie svetiel. Bežné je ovládanie vypínača cez WiFi, Zigbee, Bluetooth a pod.
Aký by mali mať vypínače na svetlo stupeň krytia?
Vypínače na svetlo je nutné vyberať aj s ohľadom na ich stupeň krytia. Ten sa označuje písmenami IP a príslušným číslom. Čím väčšie číslo, tým väčší stupeň krytia. Do bežnej domácnosti vám stačí stupeň krytia IP20, teda nízky. Do vlhkého či prašného prostredia sa odporúča krytie väčšie, aspoň IP54. Najvyšší stupeň krytia musia mať vypínače a zásuvky, ktoré sú v blízkosti vody (vonkajšie, kúpeľňové, v blízkosti bazéna, v saune atď.).
V akej výške by mali byť vypínače umiestnené?
Z praktických dôvodov sa vypínače umiestňujú v blízkosti dverí (zvonku aj zvnútra). Optimálne je umiestniť vypínač vo výške 120 až 150 cm. Logické umiestnenie v štandardizovanej výške umožňuje rýchlu orientáciu aj v neznámom priestore v tme. Vypínač by ste nemali dlho hľadať. Výnimkou môže byť napr. bezbariérová domácnosť, kde môžu byť vypínače na stenu vo výške 80 – 100 cm. Niekedy sa tiež inštalujú nižšie do detských izieb.
Chcete si vybrať najlepší vypínač na svetlo? V prvom rade sa uistite, že máte správny druh práve pre vaše potreby. Konkrétnu značku vám môžu pomôcť vybrať recenzie ostatných zákazníkov.