Obnoviť stránku

Okrasné stromy – aj na malej záhrade vykúzlite veľké divy

Leto už je v plnej sile, teploty stúpajú nielen vonku, ale aj vo vnútri vášho domu a na záhrade nie je kúsok tieňa, do ktorého sa dá schovať? Vždy ste si hovorili, že do vašej malej záhrady sa žiadny strom nezmestí? Nemajte obavy z malého priestoru, ani malá záhrada nemusí zostať bez stromov. V našom článku vám poradíme, aké najkrajšie okrasné stromy do záhrady vybrať, aby ju urobili nielen krásnou, ale tiež aby vám stromy poskytli útočisko a ochladenie v horúcich letných dňoch.

Okrasné stromy na záhradu

Okrasné stromy – aj na malej záhrade vykúzlite veľké divy – OBSAH:

  1. Aj na malej záhrade si doprajte listnaté stromy
  2. Čo vziať do úvahy pri výbere okrasnej dreviny, kríkov alebo stromov
  3. Katalpa – zelený slnečník na vašej záhrade
  4. Magnólia – pominuteľná krása, ktorú nechcete prepásť
  5. Sakura – nádhera na jar, ktorá berie dych
  6. Javor – dokonalejší okrasný strom nenájdete
  7. Breza previsnutá – tieň pod previsnutými konármi
  8. Buk a hrab – živý plot, ktorý dopraje maximum súkromia
  9. Netradičné okrasné stromy a kríky, ktoré oživia a dodajú šmrnc vašej záhrade
  10. Než stromy povyrastú, poskytne tieň slnečník alebo altánok

Aj na malej záhrade si doprajte listnaté stromy

Ako vraví bulharské príslovie: „Stromy rastú na Zemi pre blaho človečenstva“. Strom si do záhrady vysaďte preto, aby pre vás bol nielen užitočný, ale tiež aby lahodil oku. Ak stromy správne umiestnite, poskytnú vám útočisko pred horúčavou. Do tieňa stromu si umiestnite lavičku a vytvorte si tak miesto pre oddych od letných horúčav a priestor pre relaxáciu. Kúpte si kvitnúce stromy ako magnóliu, sakuru, judášovec strukový a hlošinu úzkolistú a vaša záhrada sa rozžiari farbami, ktoré potešia vašu myseľ.

Čo vziať do úvahy pri výbere okrasnej dreviny, kríkov alebo stromov

Pri výbere dajte aj na svoje pocity a celkový dojem zo stromu, vyberáte si totiž spoločníka, ktorý bude zdobiť vašu záhradu po desiatky rokov. Menšie stromy majú tú výhodu, že nevyžadujú veľkú starostlivosť a strihanie ani rez stromov v podstate nie je potrebné vykonávať.

Zvoliť ihličnaté stromy alebo listnaté stromy?

Ak máte naozaj malú záhradu, odporúčame zvoliť skôr listnaté stromy. Nedorastajú do takých výšok, sú menej mohutné v kmeni aj korune, zaberú na záhrade menej miesta a majú lepšiu priehľadnosť. Ak by ste chceli mať na záhrade ihličnaté stromy, zvoľte niečo na spôsob bonsajov. K tomu sa výborne hodí borovica, jalovec, smrek alebo tis.

Stromy do malej záhrady a pôda

Nemenej dôležitým faktorom pri výbere stromu je kvalita a zloženie vašej pôdy. Niektoré stromy neznášajú vápenité pôdy, niektoré naopak kyslé. Ak si nie ste istí zložením vašej pôdy, existujú na internete geologické mapy, v ktorých môžete nájsť, aký typ pôdy sa u vás vyskytuje. Pri vysádzaní vykopte dostatočne hlbokú dieru a tú vysypte substrátom vhodným pre zvolenú rastlinu. 

Ako zasadiť strom
Ako zasadiť strom? Vyberte ten správny, dajte mu dobrú pôdu, svoj čas a trochu úsilia. Budete mať spoločníka na dlhé roky.

Veľkosť záhradky je dôležitá pri plánovaní sadenia stromov

Zmerajte si veľkosť plochy, ktorú plánujete osádzať a vezmite do úvahy predpokladanú výšku stromu v dospelosti. Šírku koruny si pre lepšiu predstavu môžete kruhom zvýrazniť na trávniku. Veľkosť je možné korigovať strihaním a tvarovaním, ale aj tak neodporúčam sadiť stromy príliš vysoké.

Stanovisko stromu

Pre výber stromu na záhrade je nutné vedieť, na aký typ biotopu ho budete vysádzať. Niektoré stromy milujú slnečný svit, iné naopak dávajú prednosť tmavým kútom.

Katalpa – zelený slnečník na vašej záhrade

Katalpa je vždyzelený alebo opadavý strom, ktorý dorastá do úctyhodnej výšky 32 metrov. Najznámejšia u nás je katalpa bignóniovitá, ktorá má krásne kvety a plody tobolky. Do malých záhrad sa hodí katalpa bignóniovitá Nana (tzv. katalpa zakrpatená), ktorá dorastá do výšky 2 až 3 metre. Tento kultivar je nenáročný na pôdu a je plne mrazuvzdorný. Strom vám poskytne dostatok tieňa pod svojou krásnou okrúhlou korunou, ktorá je plná veľkých listov. Tento kultivar nekvitne, ale aj napriek tomu bude krásnou zelenou dominantou záhrady.

i Ak vás zaujíma, ako sa starať v lete o trávnik, máme pre vás mnoho rád, tipov a odporúčaní v článku: Ako v lete udržať dokonalý trávnik.

Magnólia – pominuteľná krása, ktorú nechcete prepásť

Kto by nepoznal kvety magnólie, ktoré sú oslnivo krásnou pastvou pre oči, trvajúcou len krátku chvíľu. Na moment kedy magnólia vykvitne, sa napriek tomu tešíte celý rok. Magnólie, ktoré sa čím ďalej viac objavujú v slovenských záhradách, zahŕňajú vyše sto rôznych odrôd kríkov a stromov. Do malých záhrad sa hodí menší ker magnólie hviezdokvetej (Magnolia stellata). Vyžaduje slnečné stanovisko, dobre priepustnú, vlhkú a mierne kyslú pôdu. Okolo stromu odporúčame dať mulčovaciu kôru, ktorá dodá rastline potrebnú vlahu a v zime zabráni premŕzaniu koreňov.

Okrasný strom s ružovými kvetmi

Sakura – nádhera na jar, ktorá berie dych

Jar do vašej záhrady prinesie nielen magnólia, ale tiež japonská čerešňa známa ako sakura. Do menších záhrad sa hodí odroda Sakura Amanogawa s plnými bielymi alebo svetlo ružovými kvetmi, ktorými strom býva doslova obalený. Pre tento pohľad stojí za to mať sakuru na záhrade. Strom je stĺpovitého a štíhleho vzrastu a nie je príliš vhodný na tvarovanie koruny do guľata, ponechajte mu radšej voľnosť. Výška bude medzi 3 – 4 metrami a patrí medzi pomalšie rastúce stromy. Sakura má rada slnečnejšie stanovisko alebo mierny polotieň. Je plne mrazuvzdorná a uvíta stredne ťažkú, vápenitú pôdou, ale dariť sa jej bude takmer kdekoľvek.

i Na jeseň, keď lístie opadá, sa vám budú hodiť fukáry na lístie, aby ste sa rýchlo, elegantne a bez námahy zbavili opadaného lístia.

Javor – dokonalejší okrasný strom nenájdete

Vhodnejšieho kandidáta do malých záhrad by ste hľadali márne. Dá sa krásne tvarovať a listy na jeseň vám na záhrade vykúzlia rozprávkový pôžitok pre oči. Do menších záhrad sa hodí napríklad javor dlaňolistý, javor japonský, javor ginnala, ale aj poľný a mlieč. Aj bez zastrihávania sa výška týchto stromov sama zastaví na 2 až 4 metroch. Zbytočne nevyberajte odrody s bizarnými listami, zvyčajne bývajú náchylnejšie na klímu a vyžadujú veľkú starostlivosť. Celkovo javorom vyhovuje skôr polotieň a nie sú to stromy príliš náročné na starostlivosť.

Javor japonský červený

Breza previsnutá – tieň pod previsnutými konármi

Kto by nepoznal strom s bielo-čiernou kôrou, ktorý je v našich končinách vidieť prakticky na každom kroku. Prečo si ju teda kupovať aj do malej záhrady? Svojou krásou vás totiž prekvapí breza previsnutá zakrslá (Youngii). Tvorí krásnu dáždnikovú korunu s previsnutými konármi, ktoré vám poskytnú dostatok tieňa. Tento druh nie je náročný na kvalitu pôdy, ale potrebuje skutočne slnečné stanovisko a je mrazuvzdorný až do -35 °C. Celkovo je to strom veľmi nenáročný a jeho strihanie nie je úplne nevyhnutné.

Buk a hrab – živý plot, ktorý dopraje maximum súkromia

Mohlo by sa zdať, že do malej záhrady je buk alebo hrab absolútne nevhodný, ale na živý plot sú to výborní kandidáti. Buk lesný je náš domáci opadavý strom, ktorý ako solitér dosahuje výšku aj 45 metrov, napriek tomu z neho dokážete tvarovaním urobiť krásny živý plot. Najvyššie rastie na stredne vlhkých, priepustných pôdach s dostatkom živín a nie je náročný na slnečný svit.

Listy hrabu obecného opadajú až na jar, kedy mu začínajú pučať nové listy, takže vám poskytne maximálne súkromie takmer celý rok. Je to nenáročný strom, ktorý môžete vysadiť prakticky do akejkoľvek pôdy. Rovnako ako buk, aj hrab musíte pravidelne zastrihávať a udržiavať v požadovanom tvare a výške. Aby ste dosiahli výsledný tvar živého plotu a udržali stromy v požadovanej výške, kúpte si nožnice na živý plot. Po zastrihnutí odporúčame na najväčšie rezy naniesť stromový balzam, ktorý ich ošetrí a zabráni prípadnému vzniku plesní.

Buk lesný okrasný živý plot

Netradičné okrasné stromy a kríky, ktoré oživia a dodajú šmrnc vašej záhrade

Ak ste radi originálni, ukážte to aj na vašej záhrade. Ozvláštnite ju stromami menej obvyklými, ktoré dodajú vašej záhrade šmrnc. Za zmienku stojí vŕba celistvolistá, ktorá má nádherné bielozelené lístky s nádychom ružovej farby, čo pôsobí veľmi nežne a sviežo. Jaseňovec metlinatý je nižší strom alebo ker, ktorý vyniká podlhovastými žltými kvetmi. Strom kvitne v lete a plody v podobe malinkých lampiónikov, vám budú zdobiť záhradu. 

Hlošina úzkolistá je nazývaná slovenskou olivou, pretože prežíva aj v našich podmienkach. Hlošina je nenáročná na pôdu a býva obsypaná drobnými krásne voňajúcimi kvietkami. Dá sa pekne tvarovať, takže pri pravidelnom reze by mohla nájsť miesto aj v menšej záhrade. Pokiaľ chcete strom, ktorý je naozaj originálny, kúpte si zmarliku Judášovu. Tento strom kvitne trsy fialovo-ružových motýľovitých kvietkov priamo z kmeňa a konárov, čo je nevídaným zážitkom. Zmarlika je vhodná do teplejších miest našej krajiny, ale celkovo je to strom nenáročný na pestovanie.

Najkrajšie stromy do záhrady – zmarlika Judášova

Než stromy povyrastú, poskytne tieň slnečník alebo altán

Stromy máte zasadené, ale zatiaľ poskytujú tieň len malý. Chvíľu im bude trvať, než povyrastú a budete môcť naplno využiť ich zatienenie. Aby ste sa mohli vonku kochať svojou novou krásnou záhradou, kúpte si napríklad slnečník, pergolu alebo altán, ktoré vás ochránia pred priamym slnkom. Avšak tieňu koruny stromu sa nič nevyrovná. Ak túžite doplniť záhradu o vodný prvok, kúpte si napríklad záhradné jazierko alebo menšiu fontánu.

Stromy na záhradu patria, a tiež na malej záhrade si môžete dopriať stromy, ktoré vás očaria svojou uhrančivou krásou. Zvoľte stromy tak, aby vás tešili od jari do jesene. Inšpiráciu na záhradu nájdete na Alza Hobby.

P-DC1-WEB11