Construction Chemicals
All from 85
PATTEX Re-new repair silicone in tube 80 ml
Amazing Deal
6.29 €
Save 3.41 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Silicone restores the appearance of old, yellowed, cracked or mould-infested joints
CERESIT WhiteTeq gun foam 750 ml
8.69 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Insulation Foam - pistol, WhiteTeq Technology, superior thermal and acoustic insulation properties, excellent structure, high flexibility, thermal and acoustic insulation, colour...
PATTEX Instant Glue Remover 5g
4.69 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Adhesive Remover - loosens the glued fingers and removes the glue from various surfaces
CERESIT Silicone Shark
3.49 €
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Scraper for easy removal of silicone from joints and smooth surfaces
Den Braven Depth Penetration 5l - NANO
Great price
10.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Penetration - Depth penetration 5l - NANO - 2.18 €/1 l
Den Braven Maxi tubular NXP foam 825ml GD
9.99 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Insulation Foam - Maxi tubular NXP foam 825ml GD
CERESIT TS 63 Low expansion 750 ml
8.29 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Insulation Foam - low expansion, polyurethane, PU foam
Ceresit Sanitary silicone CS 25 transparent, 280 ml
Discounted -8 %
13.90 €
15.17 €
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Silicone - to fill expansion joints between tiles in interior and exterior, Increased resistance to mould - MicroProtect triple protection, permanently elastic, waterproof,...
Den Braven Sanitary silicone 280ml white RL
9.89 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Silicone - Sanitary silicone 280ml white RL
Ceresit Chemical Anchor CF 850, 300 ml
Great price
14.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Chemical Anchor - volume 300 ml, resistant to high temperatures, grey colour, grout, two-component, rapidly solidifying, for anchoring based on reactive resins, without styrene,...
PATTEX Glass and aquarium transparent 280 ml
7.19 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Silicone - suitable for bonding aquariums, sealing aquariums, permanently elastic silicone
Den Braven Depth Penetration 10l - NANO
24.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Penetration - Depth penetration 10l - NANO - 2.49 €/1 l
Den Braven Chemical Anchor ARCTIC VESF 300ml Debbex
16.90 €
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Chemical Anchor - Chemical anchor ARCTIC VESF 300ml Debbex - 56.33 €/1 l
HG Cement Residue Remover 1l
13.90 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Cement Remover - removes cement residues, removes thick cement coating
Den Braven Sanitary silicone 280ml white PREMIUM
9.59 €
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Silicone - Sanitary silicone 280ml white PREMIUM
CERESIT CS 23 Glass, transparent 280 ml
7.99 €
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Silicone - to seal joints of non-porous materials, to seal windows and doors, aquariums and for construction joints, ozone resistant, UV radiation, weathering and extreme...
PATTEX Parquet sealer 300 ml
4.99 €
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Putty - single-component, polyacrylate-based parquet paste for wood parquets, laminate floors, wall panelling and low-expansion wood constructions
CERESIT CS 23 Glass, black 280 ml
9.19 €
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Silicone - to seal joints of non-porous materials, to seal windows and doors, aquariums and for construction joints, ozone resistant, UV radiation, weathering and extreme...
CERESIT Silicone Tool
3.39 €
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Spoon for easy opening of cartridges and perfect smoothing of the surface after filling the joint
Den Braven Self-leveling Compound for Floors MULTI FLOOR S600 25
24.90 €
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Self-Levelling Compound - Self-leveling compound for floors MULTI FLOOR S600 25 - 1 €/1 kg
Ceresit Universal Primer CT 17 Universal, 2 l
9.49 €
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Penetration - deep penetrating primer for the treatment of absorbent substrates - suitable for all absorbent substrates, hardens the surface, reduces the absorbency of the...
Ceresit Sanitary silicone CS 25 brown, 280 ml
9.99 €
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Silicone - to fill expansion joints between tiles in interior and exterior, Increased resistance to mould - MicroProtect triple protection, permanently elastic, waterproof,...
Ceresit Sanitary silicone CS 25 bahama, 280 ml
Discounted -14 %
12.90 €
15.17 €
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Silicone - Sealing acetate sealant for filling expansion joints between tiles in interior and exterior, Increased resistance to mould - MicroProtect triple protection, permanently...
PATTEX FT101 adhesive & sealant white 280 ml
9.99 €
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Putty - multi-purpose, for bonding and sealing all types of joints, Flextec technology, interior and exterior use, white, volume 280 ml