Obnoviť stránku

Čo je herný televízor a prečo sa oplatí

„Gaučové hranie“ je dnes veľmi populárne a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v budúcnosti akokoľvek zmeniť. Jeho základom je obrazovka s veľkou uhlopriečkou, ktorú poskytujú televízory. Tie však dlhé roky trpeli vážnym nedostatkom v porovnaní s počítačovými monitormi – vysokým input lagom. Ako ho herné televízory riešia a čo ďalšie prinášajú, sa dočítate v článku nižšie.

Herný televízor

  1. Čo je herný televízor
  2. Čo je input lag a prečo je pre herné televízory zásadný
  3. Herný režim ako boj proti input lagu
  4. Herný televízor vs herný monitor
  5. Na čo sa u herných televízorov ešte zamerať
  6. Oplatí sa herný televízor?

Čo je herný televízor

Herný televízor je televízor, ktorý disponuje herným režimom. Herný režim redukuje jeden výrazný problém, ktorým televízory všeobecne trpia – vysoký input lag. Vďaka tomu sa tieto TV hodia nielen na sledovanie filmov, ale aj na hranie počítačových a konzolových hier. Každý výrobca môže herný režim nazvať inak, napríklad Samsung v nastavení niekedy explicitne píše „Gaming Mode“, inokedy len „PC“. Ďalší výrobcovia, ako LG, Sharp, Sony alebo Panasonic zvyčajne vyžadujú zmenu niektorého z obrazových nastavení na „Game“.

Čo je input lag u herných televízorov

Doslovne môžeme input lag preložiť ako vstupné oneskorenie, napriek tomu je aj v slovenskom jazyku preferovaný skôr anglický výraz. Označujeme ním čas, ktorý uplynie medzi inicializáciou akcie zo strany hráča a jej prejavom na obrazovke. V praxi je to teda doba medzi stlačením tlačidla na myši a momentom, kedy v hre vidíte výstrel. Všetky akcie a procesy, ktoré musia byť po stlačení myši vykonané, sa na navyšovaní input lagu podieľajú. Väčšina z nich je však zanedbateľná v porovnaní so spracovaním obrazu a jeho následným vykreslením na obrazovku. Input lag vykazujú všetky zobrazovacie zariadenia, takže herné televízory tiež. Preto sa nebavíme o jeho prítomnosti, ale o jeho konečnej veľkosti.

i Dôležité je nemýliť si input lag s dobou odozvy čiže response time. Kým input lag zahŕňa cestu a spracovanie obrazu v elektronickej podobe, samotný response time vypovedá o schopnosti pixelov čo najrýchlejšie zmeniť farbu z jednej na druhú. Prechody medzi rôznymi farbami môžu trvať rôzne dlho, najčastejšie sa udáva prechod medzi dvoma odtieňmi sivej alebo medzi čiernou a bielou.

Input lag meriame v milisekundách a čím vyšší je, tým horšie pre nás. Keď dosahuje príliš vysoké hodnoty, hra je zobrazovaná s oneskorením, čo následne uvidíte. Nielenže ide o nepríjemný herný zážitok, tiež to môže znamenať zásadnú nevýhodu v multiplayerových hrách.

Herný režim ako boj proti input lagu

Všeobecne sa výrobcovia snažia, aby ich televízory produkovali čo najlepší obraz. Preto to nie je zase tak dlho, čo sa stal input lag dôležitým parametrom. Väčšina moderných televízorov neobsahuje len elektroniku potrebnú na spodobnenie obrazu, ale aj procesory. Tie okrem SMART funkcií zaisťujú tiež rôzne vylepšenia obrazu. Známym a široko aplikovaným vylepšením je napríklad HDR.

i Prečítajte si tiež, ako dopadla recenzia hry FIFA 18.

Tieto vylepšenia majú síce pozitívny vplyv na kvalitu obrazu, avšak ich aplikácia na vstupný signál si vyžaduje jeho ďalšie spracovanie, čo samozrejme input lag zvyšuje. Vzhľadom na to, že herné monitory sú v tomto ohľade jednoduchšie zariadenia, ich input lag je výrazne nižší. U najlepších modelov dosahuje iba nižšie jednotky milisekúnd. Na druhej strane môžu mať televízory input lag aj 100 ms, čo práve riešia herné režimy.

Herný televízor

V hernom režime sú vylepšenia obrazu deaktivované, čím sa radikálne zníži doba jeho spracovania, ktorá tvorí výraznú časť input lagu. Herné televízory ho dokážu znížiť aj o 80 a viac percent, čo teda vo výsledku môže znamenať rozdiel medzi 70 a 14 ms. Hoci to znie veľmi dobre, herné 4K televízory, sa stále nemôžu porovnávať s počítačovými monitormi.

Herný televízor vs herný monitor

Hoci to tak mohlo z večného porovnávania vyznieť, herné televízory a monitory si vzájomne nekonkurujú. Každé z týchto zariadení má iné cieľové nasadenie. Herné monitory majú všeobecne menšie uhlopriečky a musia byť pripojené k počítaču, pretože nedisponujú smart funkciami ani pripojením k internetu. Naopak inteligentné televízory, ktoré sú dnes štandardom, to umožňujú. Navyše disponujú aj veľkou uhlopriečkou, takže pre hranie z pohodlia kresla alebo gauča sú ako stvorené.

Herný televízor

Rozdelenie trhu medzi hernými televízormi a monitormi je ešte jednoduchšie: ak chcete hrať kompetitívne hry, ako napríklad Counter-Strike, je pre vás herný monitor nutnosťou, ktorá zároveň dobre poslúži pri sledovaní filmov, všetko sa ale bude točiť okolo stola a stoličky. Pokiaľ naopak hľadáte zariadenie, ktoré vám poskytne nekompromisný filmový zážitok a zároveň umožní pohodlné hranie exkluzívnych titulov pre konzoly a multiplayerových hier, všetko s vyloženými nohami, herný televízor je pre vás to pravé.

Na čo sa u herných televízorov ešte zamerať

Herné televízory nie sú len herné a mali by disponovať aj inými kvalitami, než len nízkym input lagom. Výrobcovia si to dobre uvedomujú a herné režimy implementujú do celej ponuky televízorov. Môžete teda kúpiť základný herný televízor za stovku aj OLED model najvyššej triedy. Bohužiaľ, input lag výrobcovia neuvádzajú, takže si môžete vybrať podľa recenzií konkrétnych modelov alebo podľa ostatných parametrov, ktoré aspoň definujú kvalitu obrazu.

Rozlíšenie

Okrem uhlopriečky, ktorej veľkosť je len subjektívnou preferenciou, je rozlíšenie najvýraznejším parametrom herných televízorov. Dnes môžeme najčastejšie pozorovať dve rozlíšenia – nižšie Full HD, ktoré u televízorov pomaly, ale isto ustupuje, a vyššie 4K, ktoré už dnes prevláda.

Moderné konzoly, ako Xbox One X a PlayStation 4 Pro sú pre hranie v 4K stvorené, preto by určite bola škoda nevyužiť ich dostupný potenciál. Herné televízory so 4K rozlíšením majú štvornásobné množstvo pixelov oproti Full HD, vďaka čomu je obraz výrazne ostrejší.

Herný televízor

HDR

HDR čiže High Dynamic Range je technológia, ktorá televízorom zásadne zvyšuje kontrast. Kontrast je prakticky rozdiel medzi najvyššou a najnižšou úrovňou jasu, ktorú je televízor schopný dosiahnuť. Po aplikácii HDR pôsobí obraz živšie, a hoci môže mať HDR negatívny vplyv na input lag, u niektorých hier sa oplatí nechať ho zapnutý. Podporou HDR aj širokého farebného gamutu (WCG) totiž disponuje napríklad jesenné Gran Turismo Sport.

i Môžete si tiež pozrieť širokú ponuku reproduktorov k televízorom. Obsahuje domáce kiná, soundbary aj HiFi reproduktory.

Obnovovacia frekvencia

Obnovovacia frekvencia definuje, akou rýchlosťou je herný televízor schopný zobrazovať snímky na obrazovke. V parametroch zvyčajne nájdete hodnotu 50 Hz, čo môže byť mätúce, pretože štandard pre hranie je 60 fps (snímkov a sekundu). Vy sa zmiasť nenechajte, obnovovacia frekvencia televíznych panelov je odvodená od štandardu pr, ke analógové televízne vysielanie PAL. Pokiaľ do niektorého z moderných televízorov privediete 60 Hz signál z hernej konzoly alebo počítača, takmer s istotou vám ho zobrazí.

Oplatí sa herný televízor?

Za herný režim si nemusíte priplácať. Ide totiž o funkciu, ktorou väčšina lepších televízorov disponuje. Nejde teda o nejakú nadštandardnú funkciu, ako skôr o parameter, ktorý je dobré si pri výbere nového televízora odsledovať. Môže mať rozhodujúci vplyv na herný zážitok a v prípade multiplayerových hier tiež na zručnosť či úspech v hre. Z toho vyplýva odpoveď na položenú otázku: Zaobstaranie herného televízora sa jednoznačne oplatí.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB04