Obnoviť stránku

Gigabyte AB350N-Gaming WiFi (RECENZIA a TESTY)

Výber mini-ITX dosiek pre AMD Ryzen nie je naozaj nijako veľký. Pokiaľ chcete malý herný stroj postavený na AM4 s procesorom AMD Ryzen, v podstate si nemáte z čoho vybrať. Na trh sa však ženie novinka od Gigabytu, malá, ale šikovná základná doska Gigabyte AB350N-Gaming WIFI, ktorej možnosti prekvapili pri taktovaní aj mňa samotného. Určite už viete, že AMD Ryzen ťaží z rýchlosti a výkonu DDR4. AMD Infinity Fabric, ktorá funguje ako komunikačný kanál medzi CCX (CPU Complex), totiž operuje na rovnakej frekvencii ako operačné pamäte. Prečo to hrá takú dôležitú úlohu? V dnešnej recenzii a testoch tejto základnej dosky sa dozviete nielen to.

Gigabyte AB350N-Gaming WiFi Mini-ITX AM4 AMD Ryzen; motherboard

Čo sa v recenzii základnej dosky Gigabyte AB350N-Gaming WiFi dočítate?

  1. Parametre a špecifikácia
  2. Unboxing, čiže bližší pohľad na dosku
  3. BIOS Gigabyte AB350N-Gaming WIFI
  4. Taktovanie AMD Ryzen 5 1600x a G.Skill FlareX F4-320014D-16GFX
  5. Záver, čiže konečne je na čom stavať Ryzen mini-ITX stroje

Parametre a špecifikácia základnej dosky Gigabyte AB350N-Gaming WIFI

Gigabyte AB350N-Gaming WiFi je výnimočná hlavne svojím vyhotovením Mini-ITX formátu, ktorý so sebou automaticky prináša aj „len“ dva pamäťové sloty na operačné pamäte DDR4. Schválne dávam slovo „len“ do úvodzoviek, pretože kým nadobudnete dojem, že ste o niečo ochudobnení a klasické 4 DIMM sloty vám budú chýbať, vyvediem vás z omylu. Prvou vecou je to, že na malých doskách s 2 DIMM slotmi sa vždy lepšie taktujú pamäte, a druhou je fakt, že dual-rank pamäte majú vďaka aktívnemu rank interleavingu väčší prínos pre AMD Infinity Fabric, a tým pádom aj pre procesory AMD Ryzen a ich finálny výkon. K tomu pripočítajte fakt, že väčšina dual-rank modulov sú tzv. dual-side moduly (pamäťové čipy osadené z oboch strán PCB). Keď si dáte 1 + 1 dohromady, vyjde vám, že mať dva sloty, či už s 2× 8 GB alebo 2× 16 GB, nie je vôbec taký zlý nápad.

Gigabyte AB350N-Gaming WIFI; špecifikácia

Gigabyte AB350N-Gaming WiFi ponúka na malú základnú dosku formátu Mini-ITX bohatú konektivitu. Lenže dostať všetko, čo je potrebné, na 17 × 17 cm, nie je vôbec jednoduché. Kým začnete na obrázku márne hľadať M.2 slot s podporou NVMe, rád vám oznámim, že je na druhej strane dosky. Ide o celkom elegantné riešenie, pretože väčšina dosiek má M.2 slot tepelne kolidujúci s čipsetom a grafickou kartou, a ako už je známe, NVMe disky sa celkom zahrievajú. Týmto riešením je z teplovzdušnej akumulácie M.2 SSD disk vynechaný a nie je dodatočne trápený okolitým teplom výkonnej grafiky či čipsetu.

i

Ako si viedli cenovo dostupné procesory od AMD v benchmarkoch a PC hrách sa dozviete v recenziách AMD Ryzen 5 a AMD Ryzen 7. Nezabudli sme otestovať ani vhodné základné dosky ASUS CROSSHAIR VI HERO a ASUS PRIME B350-A.

Samozrejmosťou je podpora AMD Ryzen 5 a 7 a AMD A-série procesorov, ako je napríklad A12-9800. Gigabyte AB350N-Gaming WIFI oficiálne podporuje v OC až 3200 MHz na DDR4 efektívne, ale už dopredu vám prezradím, že nejde o limit. Práve to mi v prípade tejto dosky urobilo najväčšiu radosť, pretože často je to boj, dosiahnuť aj „sľúbené“ frekvencie, ale tu ide ľavou zadnou ešte viac a s veľmi krásnym časovaním. Pre laikov a bežných používateľov je výhodou aj podpora XMP profilov, keď vám na pretaktovanie operačných pamätí stačí pár veľmi jednoduchých krokov, ktoré zvládne naozaj každý.

Gigabyte AB350N-Gaming WiFi Wraith Cooler; Gigabyte AB350N-Gaming WIFI

Výhodou Mini-ITX strojov sú hlavne nízka hmotnosť a dobrá skladnosť, a práve preto si veľa ľudí stavia malé, ale výkonné stroje za účelom cestovania alebo rôznych LAN párty. A práve v tom spočíva ďalšia výhoda dosky Gigabyte AB350N-Gaming WIFI. Jej meno hovorí samo za seba.

Jednu vec musím procesorom AMD vážne nechať, a to sú BOX chladiče, ktoré dostanete k určitým modelom. Nielenže dobre chladia, ale ani neurobia zostave žiadnu hanbu, a dokonca sú vybavené trendom tohto roka = majú RGB. S Gigabyte AB350N-Gaming WiFi ide o celkom zaujímavú, a hlavne funkčnú kombináciu.

Pre úplnosť si ešte uvedieme kompletnú špecifikáciu základnej dosky, a pôjdeme sa pozrieť na balenie aj na dosku zblízka.

Kompletná špecifikácia; Gigabyte AB350N-Gaming Wifi Kompletná špecifikácia; Gigabyte AB350N-Gaming Wifi

Unboxing Gigabyte AB350N-Gaming WIFI, čiže bližší pohľad na dosku

Gigabyte AB350N-GAMING WIFI Príslušenstvo; Gigabyte AB350N-GAMING WIFI

K škatuli, v ktorej Gigabyte AB350N-Gaming WiFi dostanete, nie je čo dodať. Poďme sa pozrieť, čo sa nachádza vnútri balenia. Tu nájdeme klasický I/O shield, externú anténu k Wi-Fi modulu, SATA káble, DVD s drivermi a dokumentáciu vrátane manuálu.

Gigabyte AB350N-Gaming WIFI; motherboard Gigabyte AB350N-Gaming WIFI; motherboard

Ako som už spomenul, urobiť dobrú mini-ITX dosku je celkom umenie. Možno preto ešte nemajú ostatní výrobcovia modely pre AM4 platformu tohto formátu, nejde totiž o ľahkú úlohu. Jedinú výčitku by som hádam mal k malému heatsinku na napájacej kaskáde. Má tendencie sa veľmi rýchlo zahrievať, a preto je pri taktovaní dôležitá dobrá airflow.

Ešte jedna fotografia dosky bez pasívu napájacej kaskády a čipsetu, a pôjdeme sa pozrieť na napájanie procesora.

Gigabyte AB350N-GAMING WIFI

Napájacia kaskáda Gigabyte AB350N-Gaming WIFI je tvorená 6 IR3555M mosfetmi s menovitým výkonom 60 A. Štyri fázy sú určené pre CPU (Core) a 2 fázy pre SoC (System on Chip), ktorý je súhrnom pre IMC (pamäťový radič) + USB + M.2 + PCIe. Všetko je riadené PWM regulátorom IR35021 od International Rectifier. Efektivita napájacej kaskády je daná hlavne teplotou mosfetov. A vzhľadom na malý chladič nebude dosahovať nijako veľké hodnoty. Na druhú stranu AMD Ryzen sú úsporné procesory, a tak nejde o žiadnu prekážku ani pri rozumnom taktovaní.

Gigabyte AB350N-GAMING WIFI

A vo finále zadná časť Gigabyte AB350N-Gaming WIFI s konektormi, kde sa nachádza I/O shield. Zľava máme 2× USB 2.0 s PS2 konektorom, 2× WIFI konektor, HDMI a DisplayPort 2x USB 3.1 2. generácie typu A, 4x USB 3.1 1. generácie, ethernet konektor a klasickú šesticu audio konektorov.

Gigabyte AB350N-Gaming WIFI; motherboard Gigabyte AB350N-Gaming WIFI; motherboard Gigabyte AB350N-Gaming WIFI; motherboard

BIOS Gigabyte AB350N-Gaming WIFI

V tejto kapitole si ukážeme prostredie UEFI so všetkými možnosťami BIOSu, a to rovno s nastavenými hodnotami, ktoré som použil na výsledné pretaktovanie procesora na 4 GHz a pamäte na 3600 MHz s luxusným časovaním 14-13-13-34-1T.

Gigabyte AB350N-GAMING WIFI; UEFI Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; nastavenie frekvencií procesora Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; rozšírené nastavenie procesora

Úvodná stránka UEFI v advanced režime. MIT je časť, kde nájdete všetky hlavné nastavenia, ktoré sa týkajú taktovania. PC Healt Status je monitoring jednotlivých napätí a v Miscellaneous Settings nájdete nastavenie režimu pre PCIe slot a funkciu na lepší výkon v benchmarku 3DMark 01.

CPU Clock Ratio je klasicky násobič frekvencie BCLK. Keďže Gigabyte AB350N-Gaming WIFI nemá externý generátor BCLK na doske, frekvencia je nastavená na pevných 100 MHz. Tým pádom, ak nastavíte násobič na 40,00, výsledný takt všetkých jadier procesora bude 4 000 MHz. Ďalšie položky sa týkajú pamätí, ale tie sa dajú nastaviť aj v príslušnej sekcii MIT.

Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; naastavenie frekvencií pamätí

V položke Advanced CPU Core Settings nájdete rozšírené nastavenie procesora. Je tu možnosť ovládania úsporných funkcií, ďalej Simultaneous multithreading (SMT). Funkcia Downcore Control umožňuje vypínať jednotlivé jadrá alebo ich prepínať do rôznych režimov, ako napríklad 2 + 0, 2 + 2 atď.

V položke Advanced Memory Settings sa nastavuje všetko čo sa týka operačných pamätí. Hneď máte možnosť zapnúť už spomínaný XMP profil, ktorý bezstarostne pretaktuje pamäte podľa toho, aký XMP profil má váš pamäťový kit. Pokiaľ sa chcete s Gigabyte AB350N-Gaming WIFI pohrať ručne a zaujíma vás nejaký ten výkon navyše, môžete nastaviť System Memory Multiplier na požadovanú frekvenciu, ktorá je opäť násobená 100 MHz, teda pre mojich finálnych 3 600 MHz som nastavil násobič na 36,00.

Len čo nastavíte Memory Timing Mode na manuál, otvorí sa manuálne nastavenie časovania pre oba pamäťové kanály – dve posledné položky úplne dole.

Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; naastavenie časovania pamätí Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; naastavenie napätia

Primárny timing som nastavil na 14-13-13-13-34 a Command Rate na 1T. Pokročilé časovanie pridá extra výkon, ale už ide o náročnejšie laborovanie a výsledky budú znateľné hlavne v benchmarkoch, ako je SuperPi 32M a testy senzitívne na operačné pamäte. Časovanie na Channel B nastavte rovnako ako tu, na Channel A.

i

Chystáte sa postaviť vlastnú PC zostavu? Pomôže vám náš podrobný sprievodca ako postaviť PC.

V Advanced Voltage Settings sa vo finále nastavujú hodnoty napätia pre procesor (Core, SoC) a pamäte vrátane nastavenia napájacej kaskády a LLC kalibrácie. CPU VCORE je klasické napájanie pre procesor, musíte sami vyskúšať, koľko bude váš kus potrebovať. V prípade Gigabyte AB350N-Gaming WIFI odporúčam heatsink napájacej kaskády po pretaktovaní aktívne chladiť kvôli jeho malým rozmerom a malej tepelnej kapacite. VCORE SOC je napájanie pre už spomínaný System on Chip, čo je súbor IMC (pamäťový radič) + USB + M.2 + PCIe. Ak budete pri pretaktovávání DDR4 operačných pamätí dostávať BSOD (modrá smrť), pokúste sa napätie na SOC zvýšiť, malo by to pomôcť. V mojom prípade som musel nastaviť 1,225 V, menej viedlo k nestabilite. DRAM voltage je nastavenie napätia pre pamäťové moduly, v prípade XMP stačí väčšinou okolo 1,35 V, ale ak znižujete časovanie, budete musieť mierne pridať.

Pod poslednou položkou s názvom Smart Fan 5 v menu MIT nájdete možnosti na reguláciu pripojených ventilátorov vrátane toho na chladiči procesora. Je tu možnosť nastavenia kriviek podľa zvoleného snímača teploty.


Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; Smart Fan 5 Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; prehľad o systéme Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; naastavenie bootovacích funkcií

Ďalšia položka po MIT je System. Referuje o základných informáciách, ako sú systémový čas, verzia BIOSu, dátum jeho vydania a podobne.

Obvykle býva táto časť UEFI označená ako BOOT. V prípade Gigabyte AB350N-Gaming Wifi je to trochu inak, a sekcia s možnosťami bootovania a vecí okolo toho je označená ako BIOS. Asi najdôležitejšie sú tu možnosti nastavenia priorít zariadení pri BOOTe, a niekomu môže prísť vhod možnosť nastavenia hesla do UEFI.

Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; nastavenie periférií

Sekcia menu UEFI Perpherals nám napr. ponúka kontrolné možnosti RGB headeru, podsvietenie dosky, podpory Legacy USB, nastavenie NVMe a SATA radičov.

Pomaly sa blížime do finále, a v sekcii čipset máme možnosti nastavenia SATA radiča a indikáciu pripojených zariadení (SSD/HDD) diskov k základnej doske.


Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; naastavenie čipsetu Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; naastavenie napájenia dosky

V predposlednej sekcii v UEFI základnej dosky Gigabyte AB350N-Gaming WIFI nájdeme funkcie ako AC POWER BACK, ktorá sa snaží po strate napájania znovu zapnúť základnú dosku, a rôzne podobné „fičury“, ako napríklad odvekú funkciu Wake on LAN a podobne.

Gigabyte AB350N GAMING WIFI; UEFI; Save and exit

Ako posledná je klasická položka Save & Exit. Tu stojí za zmienku predovšetkým OC PROFILY, ktoré nájdete úplne dole. Do nich si môžete uložiť aktuálne nastavenie BIOSu, čo sa hodí najmä pri overclockingu a hľadaní maximálnych taktov. Vždy, keď to preženiete a systém bude nestabilný, po resete CMOS sa rýchlo dostanete na posledné vami uložené funkčné nastavenie.

Tým máme celú kapitolu UEFI v prípade Gigabyte AB350N-Gaming WIFI za sebou. Takto detailný popis síce nebýva pri ostatných recenziách zvykom, ale vzhľadom na taktovanie verím, že vám nakoniec tento podrobný návod príde vhod.

Taktovanie AMD Ryzen 5 1600x a G.Skill FlareX F4-320014D-16GFX

Taktovanie ako také sme si v UEFI už ukázali. Teraz je čas na testy, ktoré nám ukážu, či sú nastavené hodnoty naozaj funkčné a stabilné.

Gigabyte AB350N GAMING WIFI; Clinebench R15

Na počiatočné zistenie stability a toho, či je nastavené napätie na VCORE dostatočné, používam rýchly a stredne náročný test Cinebench R15. V prípade AMD Ryzen sa základná doska väčšinou reštartuje, pokiaľ nie je napätie dostatočné, alebo dostanete BSOD so správou WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR alebo WATCH_DOG_TIMEOUT. Ak sa vám niektorý z týchto scenárov prihodí, jednoducho zľahka pridajte napätia na VCORE. Nezabúdajte však na chladenie napájacej kaskády. Kvôli malej ploche pasívneho heatsinku má pri vyššom napätí tendenciu sa prehrievať.

Gigabyte AB350N GAMING WIFI; SuperPI 32M; GeekBench 3

Keďže ma už niekoľkokrát spomínané pretaktovanie DDR4 operačných pamätí prekvapilo, chcel som si byť istý, že to nie je len na oko a že sa na tak krásne hodnoty môžem naozaj spoľahnúť. Mám vo zvyku robiť dva testy. SuperPi 32M je asi najnáročnejší test na operačné pamäte, a pri akejkoľvek nestabilite vyhodí benchmark error. Druhý test Geekbench 3 preverí ako pretaktovanie jadra, tak aj RAM, a to vďaka kompozícii náročných testov. Ak je niečo čo aj len trochu zle, test zamrzne a prestane odpovedať. Všetko však aj opakovane prebehlo v poriadku, a preto môžem takto pretaktovaný systém v počiatočnej fáze vyhlásiť za stabilný vo všetkých smeroch. Ako odporúčanie, samozrejme, prichádza na rad nejaký dlhodobejší test typu RealBench ROG od ASUS aspoň počas jednej hodiny a klasická záťaž, ako je hranie náročných hier.

Na záver sa s vami podelím o čerešničku na torte. Dosku som testoval v dobe nedávnej súťaže na HWBOT Master your Ryzen ako zálohu, keď sa mi podarilo záhadným spôsobom zabiť Gigabyte AX370-Gaming K7. So spomínanou doskou som vytiahol Ryzen 7 1800X niečo mierne cez 5 000 MHz, na náročné testy okolo 4 800 MHz. Keď mi dala doska zbohom, nastúpila táto malá čiperka, a pomohla mi dokončiť súťaž na siedmom mieste. Mohol by som dopadnúť lepšie, ale, bohužiaľ, nebolo toľko času ani šťastia. Gigabyte AB350N-Gaming WIFI nie je v žiadnom prípade základná doska na extrémny overclocking. Coldbug sa tak dostavoval už na -2,5 °C a napájacia kaskáda nebola nad 1, 55 V efektívna. Preto som sa v benchmarku GPU PI for CPU 1B dostal na iba 4 400 MHz. Každopádne mojím záverom je, že na mini-ITX doska pre AMD Ryzen si vedie Gigabyte AB350-Gaming WIFI veľmi dobre, a je o čo stáť.

Záver, čiže konečne je na čom stavať Ryzen mini-ITX stroje

Tak trochu nechápem oneskorenú reakciu výrobcov základných dosiek ani to, prečo trh nie je zaplavený mini-ITX doskami pre AMD Ryzen, a to vrátane hi-end modelov, ako býval Impact od ASUSu. Som preto rád, že konečne niekto prišiel so základnou doskou, ako je Gigabyte AB350N-Gaming WIFI. Veď AMD Ryzen sú skvelé procesory – neplytvajú energiou, nezhrievajú sa, dávajú sa k nim skvelé BOX chladiče, a preto ide o ideálny základ stredne výkonného herného PC malého formátu, ktorý sa skvele hodí na cesty alebo na LAN párty.

i Testovanie Intel Skylake-X a Kabylake-X
V našom teste Intel Skylake-X a Kabylake-X sme odhalili pracovný 2D/3D výkon a detailne sme sa zamerali na herný výkon, kde nová platforma Intel Basin Falls x299 naozaj zažiarila. To už sa však nedá povedať o prevádzkových vlastnostiach nových procesorov. A čo poriadna základná doska k tejto novej Intel platforme? Prečítajte si našu recenziu ASUS PRIME X299-DELUX.

Budem sa opakovať, ale rád. Gigabyte nebýva mojou preferenciou pri voľbe základných dosiek, a to hlavne z dôvodu, že som s nimi nikdy veľmi neprichádzal do styku. AB350N-Gaming WIFI ma však milo prekvapila možnosťami taktovania, a to najmä po stránke operačných pamätí, ktoré sú pre platformu AM4 kľúčové. Jednoduchá, rýchla, a možno aj takmer bezkonkurenčná. Doska má, samozrejme, svoje nedostatky, mohla by mať lepšie napájanie vrátane lepšieho chladenia, nejaké to on-board tlačidlo na zapínanie a reset dosky a reset CMOS. Čo si osobne nikdy neodpustím, je kritika absencie POST displeja. Na druhú stranu, ako som už spomenul, kompozícia mini-ITX dosky nie je z inžinierskeho hľadiska určite nič jednoduché a budget na produkt hrá pri vývoji vždy veľkú úlohu.

Hodnotenie 85 % Alza.sk
Hlavné parametre:Vyhotovenie a dizajn
80 %
Taktovanie
85 %
Cena
90 %
Gigabyte AB350N-Gaming WiFi

Klady

  • Skvelé taktovanie (hlavne RAM)
  • Mini-ITX formát (takmer jediný solídny model na trhu)
  • Umiestnenie M.2 slotu na zadnej strane dosky
  • Wi-Fi konektivita

Zápory

  • Slabšie napájanie a malý chladič VRM
  • Chýbajú POST displej a on-board tlačidlá
Michal Mikle
Volám sa Michal Mikle, som overclocker a baví ma výkon. Tam, kde je možnosť z hardvéru získať aj tú poslednú kvapku sily, tam nesmiem chýbať. Na taktovaní milujem predovšetkým adrenalín a posúvanie limitov komponentov a mňa samotného. Pri tejto veľmi príjemnej a zaujímavej aktivite používam predovšetkým tekutý dusík, kompresorové metódy, ale rád sa pohrajem aj s vodou (niekedy podchladenou) a nepohrdnem ani kvalitným vzduchovým chladením.
 

Alza ocenenie

Strieborný Alzák: Za prvú poriadnu mini-ITX základnú dosku pre procesory AMD Ryzen a za skvelé možnosti taktovania udeľujem Gigabyte AB350N-Gaming WIFI strieborného Alzáka ako naše druhé najvyššie ocenenie. Zlato si necháme na hi-end mini-ITX model, uvidíme, kto nás milo prekvapí nabudúce.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB19