Obnoviť stránku

Microsoft Flight Simulator (DOJMY Z HRANIA) – Konzolový unikát

• Autor: Filip Němec

(Update, Xbox Series X): Zahrali sme si Xbox Series X verziu, ktorá vyšla 27. júla 2021 a je vylepšená o niekoľko noviniek na čele s množstvom asistentov a uľahčení. Ako sa Microsoft Flight Simulator hrá a tiež ako vyzerá na Series X, zistíte v našich dojmoch.

(Pôvodná recenzia, PC): Po štrnásťročnom čakaní sa virtuálni letci dočkali reštartu svojej obľúbenej série Microsoft Flight Simulator. Hore do oblakov sa niektorí šťastlivci dostali už počas uzavretej bety nového dielu, ale teraz konečne nastal čas, kedy sa za knipel lietadla môžu posadiť všetci. Francúzske štúdio Asobo si postupne vypúšťanými zábermi nasadilo vysokú latku a naša recenzia vám odpovie, či neboli očakávania prehnané.

Microsoft Flight Simulator Xbox; screenshot: airliner, clouds

zdroj: Microsoft

Časti článku:


Microsoft Flight Simulator (DOJMY Z HRANIA Xbox Series X) – Obsah článku

  1. Čo je obsahom týchto dojmov z hrania (Xbox Series X)
  2. Ani konzolovú verziu nenainštalujete jedným kliknutím
  3. Microsoft Flight Simulator a jeho triky v cloude
  4. Konzolová verzia poteší aj úplných nováčikov
  5. Microsoft Flight Simulator je konzolový unikát
  6. HW nároky pre Microsoft Flight Simulator PC

Čo je obsahom týchto dojmov z hrania (Xbox Series X)


Keď bol v roku 2019 oznámený Microsoft Flight Simulator, v súčasnosti bezpochyby najlepší letecký simulátor na PC s neuveriteľnou schopnosťou osloviť aj hráčov aviatikou kompletne nepobozkaných, bola súčasne oznámená tiež konzolová verzia. Po minuloročnom vydaní hry na PC sa však začalo živo špekulovať o tom, ako veľmi bude musieť byť verzia pre Xbox osekaná, aby vôbec Microsoft Flight Simulator na konzolách fungoval. Keď som s kolegom Jakubom po vydaní rozoberal extrémnu náročnosť PC verzie na výkon, horko-ťažko som si predstavoval, ako by mohol Microsoft Flight Simulator na Xboxe vyzerať.

Microsoft Flight Simulator; gameplay: Mount Everest Microsoft Flight Simulator; gameplay: Francie

zdroj: vlastný

Vývojárom zo štúdia Asobo sa podarilo konzolovú verziu upraviť tak, že aj na výrazne slabšom hardvéri vyzerá fantasticky.

Je pravdou, že autorom vyladenie konzolovej verzie zabralo pomerne dosť času a určite narazili na nespočetné množstvo technických bariér. Niektoré sa im podarilo zdolať a iné museli lišiacky zaonačiť, čo sa týka najmä verzie pre Xbox One. Tá totiž stále nie je dostupná, je však prisľúbená prostredníctvom streamovacej služby Xbox Cloud Gaming, kam by sa mala časom pozrieť.

Tieto dojmy z hrania sa zameriavajú predovšetkým na rozdiely medzi konzolovou verziou pre Xbox Series X a vlani vydanou PC verziou. Ak ste hrou kompletne nepobozkaní a zaujímajú vás všetky detaily, čo hra obsahuje či naopak neobsahuje alebo ako funguje fyzikálny model, odkážem vás na Kubovu recenziu, ktorá sa všetkým aspektom hry venuje podrobne.

Microsoft Flight Simulator; gameplay: Karibik Microsoft Flight Simulator; gameplay: město, stromy

zdroj: vlastný

Engine hry to dokáže nielen s mestskou zástavbou, ale aj vodnými plochami a zeleňou.

Ani konzolovú verziu nenainštalujete jedným kliknutím


PC verzia je bezpochyby klenotom minulého roka minimálne po technickej stránke, ktorá snúbila perfektnú grafiku s reálnymi mapovými podkladmi. Neviem, či autorom toľko pomohla premyslená architektúra Xboxu Series X alebo hru skrátka zoptimalizovali tak bravúrne, že vyzerá takmer tak dobre, ako na niekoľkonásobne drahšom hernom PC. Jedno je však isté, ak by ste Microsoft Flight Simulator spustili na počítači v hodnote Xboxu Series X, celkom určite by hra nevyzerala tak skvele. Ani zďaleka nie!

Spustenie a inštalácia hry je navyše aj jednoduchšia ako na PC. Napriek tomu aj konzolová verzia nie je vyložene „user friendly“ a zaslúžila by si aspoň nejaký stručný odkaz od vývojárov. Po stiahnutí či inštalácii v prípade krabicovej verzie si totiž môžete ešte ručne cez obchod v ponuke hry stiahnuť nielen veľký balíček s detailnými textúrami, ale aj päticu World Updates vylepšujúcu vybrané metropoly ako Paríž alebo Londýn. Na to vás však hra nijak neupozorní a konzoloví hráči nemajú zrovna vo zvyku prechádzať ponuky či dokonca surfovať na internete, či náhodou nie je vhodné po spustení hry stiahnuť ešte niečo ďalšie.

Microsoft Flight Simulator; gameplay: město Microsoft Flight Simulator; gameplay: vesnice

zdroj: vlastný

Čím väčšie a známejšie mesto, tým viac dát má hra k dispozícii. Menšie mestá či dokonca dediny tak logicky nebudú jednak vyzerať tak pekne a súčasne budú viac vzdialené realite.

Nie práve príjemne ma prekvapil aj fakt, že spomínané balíčky je potrebné sťahovať priamo cez ingame obchod v hre, takže ju nemožno vypnúť (a ani prepnúť konzolu do úsporného režimu), bez toho aby sa zastavilo sťahovanie, ktorého rýchlosť aspoň v mojom prípade bola oveľa nižšia, než pri sťahovaní hier či ďalšieho obsahu klasicky z Xbox Storu. A pretože dodatočné balíky majú viac ako 40 GB, nejaký čas to zaberie.

Microsoft Flight Simulator a jeho triky v cloude


Celkom vám Microsoft Flight Simulator odhryzne z disku asi 100 GB, avšak aby hra vyzerala tak pekne a predovšetkým realisticky, využíva ešte cloudové služby, ktoré vďaka fotogrametrickým dátam robia z anonymných budov na Google maps vizuálne pôsobivé a predovšetkým realite zodpovedajúce stavby. Bohužiaľ streamovanie dát z cloudu nefunguje príliš spoľahlivo. Kým niekedy sa načítajú objekty už vo veľkej diaľke, inokedy sa textúry nestíhajú načítať ani z bezprostrednej vzdialenosti či dokonca doskočia až po prelete okolo objektu, čo ma hneď niekoľkokrát vypieklo v momentoch, kedy som chcel šokovať realizmom Microsoft Flight Simulatore návštevu, avšak ukazovať som mohol iba generické krabice v nespočetných hnedých odtieňov, ktoré mnohokrát nezodpovedajú realite ani výškou či celkovým tvarom a ani veľmi rýchle internetové pripojenie s týmito neduhmi nič nezmôže.

Microsoft Flight Simulator; gameplay: Francie - budoby Microsoft Flight Simulator; gameplay: Francie - řeka

zdroj: vlastný

Fotogrametrické dáta urobia z Francúzska nielen krásnu, ale aj skutočnosti vernú metropolu.

Microsoft Flight Simulator tak síce prináša dychberúci vizuálny zážitok okorenený možnosťou preletieť sa nad svojou rodnou vieskou (ktorá práve bez fotogrametrie dát nebude veľmi rozpoznateľná), ale to všetko je sprevádzané drobnými problémami, ktoré si konzolová verzia preniesla z tej pre PC, ako je napríklad neschopnosť správne zobraziť mosty či tunely. Za to však nie je možné konzolovú verziu príliš výrazne kritizovať, na rozdiel od občasných, o to ale nepríjemnejších technických problémov.

Niekedy totiž preletíte nad veľkomestom vo vysokej rýchlosti a hra si drží svojich stabilných 30 fps pri 4K rozlíšení, zatiaľ čo inokedy spadne snímkovacia frekvencia takým spôsobom, že nemožno takmer ani hrať. Stretnete sa tiež s občasným, ale menej bolestivým poklesom fps a bohužiaľ sa mi tiež dvakrát stalo, že hra kompletne zamrzla. Dá sa však očakávať, že práve tie najväčšie problémy autori ešte opravia, a hoci moje výčitky môžu pôsobiť na celkový zážitok z hrania vcelku fatálne, vo výsledku neboli až také časté a obťažujúce, najmä ak na druhú misku váh pridáte už spomínaný fakt, že celú tú nádheru zvláda herný stroj za 500 €.

Microsoft Flight Simulator; gameplay: vypnutá fotogrammetrická data

zdroj: vlastný

Microsoft Flight Simulator má samozrejme svoje limity. Keď sa práve stretne neskoré načítanie fotogrametrických dát s naozaj nízkym preletom nad zemou, hra už tak krásne nevyzerá.

Konzolová verzia poteší aj úplných nováčikov


Z pohľadu inštalácie hry a sťahovania dodatočných balíčkov by som si v prípade konzolovej hry predstavoval väčší komfort, okrem toho sa však autori naozaj snažili, aby najmä novo prichádzajúci hráči, z ktorých sa pravdepodobne veľa do Flight Simulátoru pozrie prostredníctvom knižnice Xbox Game Pass, mali prvú skúsenosť s hrou čo najprívetivejšiu.

Autori už dopredu avizovali, že konzolová verzia dorazí s novými asistentmi a ešte bohatšími možnosťami nastavenia kompletne všetkého, čo lietanie vo vzdušných tátošoch zahŕňa. Množstvo asistentov je až neuveriteľné, našťastie je ich možné hromadne vypínať, zapínať či inak upravovať v rámci agregovaných ponúk, takže si počas pár sekúnd dokážete urobiť z hry buď úplne regulárny a nič neodpúšťajúci simulátor alebo naopak vcelku prístupnú leteckú arkádu, ktorú zvládnete ovládať len analógovou páčkou a niekoľkými ďalšími tlačidlami.

Microsoft Flight Simulator; gameplay: asistenti Microsoft Flight Simulator; gameplay: asistenti

zdroj: vlastný

Obrázok 1: Microsoft Flight Simulator na Xboxe ponúka celkom 39 najrôznejších asistentov a uľahčení. Obrázok 2: To všetko možno ale hromadne ovládať cez 7 ponúk zlučujúcich podobných asistentov do skupín.

Na konzolovom ovládači si tak zahráte komfortne, teda aspoň pokiaľ si necháte väčšinu asistentov zapnutých. Obrovské množstvo funkcií, ktoré naopak využijú hardcore fanúšikovia aviatiky, sa na ovládač logicky ani nezmestilo. Môžete si síce v nastavení vytvoriť dokonca celé kombinácie stlačenia tlačidiel, konzolový ovládač ale bude mať logicky svoje obmedzenia. Avšak rovnako ako je možné pripojiť k PC verzii konzolový gamepad, k tej xboxovej si zasa môžete pripojiť klávesnicu či podporovanú leteckú páku.

Microsoft Flight Simulator je konzolový unikát


Z konzolovej verzie tak mám zmiešané pocity. Niektoré prvky, ako je komplikovanejšia inštalácia balíčkov, by si rozhodne zaslúžili vylepšenie, na druhej strane nad technickými problémami ako prepady snímkovania či neskoré načítanie fotogrametrie dát nakoniec prižmúrim oko. V tomto prípade výnimočne nejde ani tak o to, že by ste chceli autorom niečo odpúšťať, už samotná skutočnosť, že Microsoft Flight Simulator na Series X vyzerá tak úžasne (a treba povedať, že väčšinu času beží (s výnimkou fotogrametrie dát) spoľahlivo), je technický zázrak a hardvér konzoly má jednoducho svoje limity. Vo výsledku tak budete najmä šťastní z toho, že niečo také je možné zažiť aj na konzolách.

Microsoft Flight Simulator; gameplay: pyramidy v Gíze Microsoft Flight Simulator; gameplay: hory

zdroj: vlastný

Očakával som, že vývojári rozšíria dosť skromnú paletu tzv. Discovery Flights. Naklikať si na mape pyramídy v Gíze alebo Mount Everest totiž nie je problém aj pre úplných zemepisných nováčikov, autori tak doslova premrhali šancu hráčom predstaviť menej známe či bežne nedostupné, ale o to zaujímavejšie miesta našej planéty.

Budete však čas od času narážať na fakt, že ide jednoducho o hru určenú pôvodne pre PC a pohyb v akomkoľvek menu bude miestami zložitý a neohrabaný, čo platí dokonca aj o hlavnej ponuke dostupnej priamo v hre pod stlačením ľavého analógu, ktorou môžete vypínať či zapínať rôznych asistentov, meniť ciele letu či napríklad zastaviť obraz.

Konzolová verzia Microsoft Flight Simulator teda rozhodne nie je dokonalá, vlastne má k dokonalosti veľmi ďaleko. Všetky výhrady sú ale do značnej miery zmazávané v silnom kontraste toho, že už len vydanie hry dosahujúcej tak vysokých grafických kvalít a technických špecifikácií je prinajmenšom obdivuhodné. Microsoft Flight Simulator je fantastická hra schopná odhaliť vám nielen herný žáner pre vás doteraz cudzí, ale zároveň aj skutočné miesta našej planéty, kam sa dosť možno ani nikdy nepozriete. A o dôvod viac o Microsoft Flight Simulatore uvažovať, keď je dostupný v knižnici Xbox Game Pass.

Tieto dojmy z hrania boli napísané pre Xbox Series X verziu hry.

• zdroje: Vlastné

Filip Němec

Filip Němec

Hry boli mojím najlepším priateľom aj milenkou už od detstva. O hrách som začal písať už na strednej škole, čím som vysedávanie pri herných strojoch ospravedlňoval najskôr pred rodičmi a teraz pred manželkou. V minulosti som vo forme textu aj herných relácií prispieval do magazínov ako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazíne mám na starosti herné konzoly všetkého druhu a z hier potom najmä preteky, v osobnej rovine som navyše hlavným strojcom vyostrených diskusií medzi konzolistami a PC Master Race.

Microsoft Flight Simulator recenze I Alza Magazín

zdroj: vlastný

Microsoft Flight Simulator (RECENZIA PC) – Obsah článku

  1. Návrat legendy naznačuje budúcnosť hrania
  2. Cesta okolo sveta z pohodlia domova
  3. V hangároch Microsoft Flight Simulator si svojho miláčika nájde každý
  4. S búrkou v chrbte do západu slnka
  5. Obrňte sa trpezlivosťou
  6. Skvelý simulátor, až na pár mušiek na čelnom skle
  7. Galéria screenshotov a obrázkov
  8. Recenzia Microsoft Flight Simulator: záverečné hodnotenie
  9. HW nároky na Microsoft Flight Simulator PC

Návrat legendy naznačuje budúcnosť hrania

Microsoft Flight Simulator patrí k fenoménom spojeným s počítačovým hraním už takmer štyridsať rokov, pretože jeho prvá variácia sa objavila už v roku 1979. Oveľa väčšiu slávu však táto séria zažila na prelome tisícročia, kedy jeho variant „98“ odštartoval letecké šialenstvo, ktoré vydržalo osem rokov. Bohužiaľ sa nad pilotným simulátorom v roku 2007 zatvorila voda a odvtedy žiadny diel nevyšiel. O nápravu sa postaralo francúzske štúdio Asobo známe skôr svojou akčnou adventúrou A Plague Tale: Innocence, ktoré pod krídlami Microsoftu, resp. Xbox Game Studios resuscitovali slávnu značku do modernej podoby.

Microsoft Flight Simulator; screenshot: Alpy
Vďaka Microsoft Flight Simulator navštívite každý kút našej planety.

Sami vývojári si kládli veľké ciele – zmapovanie celého sveta, dynamické zmeny počasia, prepojenie virtuálneho sveta s tým skutočným či grafika budúcnosti vytvorená s pomocou cloudu a umelej inteligencie. A ja môžem teraz s potešením konštatovať, že takmer všetko splnili na jednotku – takže či ste čakali len na požehnanie, máte ho mať a upaľujte za virtuálny knipel. Od prvej minúty, kedy som spustil Microsoft Flight Simulator, som bol totálne uzemnený z toho, čo vývojári dokázali do svojho titulu napchať. Stačilo len kliknúť kdekoľvek na zemeguli v menu a za pár chvíľ som sa mohol vznášať nad pyramídami v Egypte, kochať sa africkým pralesom, poznávať nočné Las Vegas alebo študovať zasnežené vrcholky Himalájí.

Cesta okolo sveta z pohodlia domova

Práve kompletné spracovanie povrchu matičky Zeme je pre mnohých najväčším lákadlom Microsoft Flight Simulatore, pretože autorom sa v spolupráci s mapami webu Bing podarilo vytvoriť najrozsiahlejšiu hernú plochu súčasnosti s rozlohou 510 miliónov kilometrov štvorcových. Jej kvalita sa však veľmi rôzni od dokonalých replík po rozmazané šmuhy. Povedzme si na rovinu, že čím ste vyššie, tým vyzerá krajina pod vami lepšie. Akonáhle však svoj stroj nasmerujete nadol, začnete pozorovať nezrovnalosti. Občas vypadne niektorá plocha textúr, inokedy začnú doskakovať objekty na horizontoch. Ale najväčším sklamaním sú prelety nad mestami a dedinami, tým skôr, ak ich dobre poznáte.

Microsoft Flight Simulator Prague Center | Alza Magazin (Gameplay, PC, No Commentary)

Svetové metropoly sú v Microsoft Flight Simulator spracované veľmi pekne, ale pamiatky Prahy dostali poriadne na frak.

Megalomanské poňatie najnovšieho leteckého simulátora totiž priamo vyzýva, aby ste sa pokúsili nájsť svoj vlastný dom, budovu školy a práce či iné miesta vo vašom okolí. Pri nízkom prelete však budete pravdepodobne veľmi prekvapení, čo uvidíte, pretože 3D modelovanie ponechali tvorcovia zo štúdia Asobo na algoritmoch umelej inteligencie a tá v niektorých momentoch jednoducho neuspela. Srdiečko českého vlastenca vyroní nejednu slzu, keď zblízka zbadá Pražský hrad vyzerajúci ako sídlisko alebo Valašské múzeum v Rožnove, ktoré asi obsadila banda amerických mormónov. Pozornosti grafikov sa totiž tešili len vybrané svetové pamiatky, zatiaľ čo ostatné sa budú riešiť až v období po vydaní.

O ručnú tvorbu významných metropol či slávnych monumentov sa totiž postarajú tvorcovia tretích strán, ktorí ponúknu prepracované modely vo forme DLC balíčkov. Hneď po vydaní Microsoft Flight Simulatore si tak môžete napríklad kúpiť za necelých sedem euro panorámu Londýna. Či to je veľa alebo málo, musíte zvážiť sami, ale buďme si istí, že dopyt po vypulírovaných mestách, letiskách a lietadlách určite porastie, s čím určite počíta tiež finančné oddelenie Microsoftu. Ďalšia monetizácia virtuálneho lietania sa priamo ponúka, či už pôjde o vyšperkované mestá, oficiálne podoby letísk či nové stroje.

Microsoft Flight Simulator; gameplay: Praha Microsoft Flight Simulator; gameplay: Textúra Microsoft Flight Simulator; gameplay: Vltava
Občas narazíte na grafické nezrovnalosti, za ktoré z väčšej časti môže umelou inteligenciou generovaný zemský povrch. Mimo vypadnuté textúry natrafíte na prehnane rozvodnené rieky pohlcujúce mosty alebo sploštené dominanty miest, ktoré algoritmus nevyhodnotil ako budovy.

V hangároch Microsoft Flight Simulator si svojho miláčika nájde každý

Postupné pridávanie lietadiel, prípadne vrtuľníkov, bolo už tvorcami dopredu avizované. Podľa môjho názoru si však hráči bohato vystačia s dvadsiatkou vzdušných orov v základnej ponuke (prípadne s tridsiatkou, pokiaľ zainvestujete do Deluxe edície). Zasadnúť môžete do kabíny prepravných monštier ako Airbus A320neo alebo dvojice Boeingov, využiť komfort osobných lietadiel napr. Diamond DA62 alebo vyčíňať v akrobatických ultralightoch, ako je môj obľúbený Pitts Special S2S od Aviatu. Fanúšikov českého letectva určite poteší, že sa v Microsoft Flight Simulatore objavia aj stroje zo zlínskej produkcie – Savage Cub a Shock Ultra (v Deluxe edícii).

Jednotlivé aeroplány disponujú unikátne spracovaným vizuálom vrátane kokpitov a špecifickými vlastnosťami, ktoré musíte rešpektovať, inak sa budete potýkať s veľkými problémami. Prudké poryvy vetra budú s ľahkými lietadielkami hádzať ako s handrovou bábikou a budete mať čo robiť, aby ste udržali smer, zatiaľ čo s kolosmi typu Boeing to ani nehne. Dopravné transoceánske lietadlá však nie sú tak obratné a každú zmenu smeru alebo rýchlosti musíte veľmi dobre premyslieť, pretože chyby sa naprávajú veľmi ťažko. Našťastie môžete do práce zapojiť veľké množstvo asistentov, ktoré vám pomôžu užiť si let s akýmkoľvek strojom.

Microsoft Flight Simulator; gameplay: Boeing Microsoft Flight Simulator; gameplay: Zlín Microsoft Flight Simulator; gameplay: déšť
Bez ikonického Boeingu 747 by sa Microsoft Flight Simulator neobišiel, ale častejšie narazíte na civilné lietadlá, medzi ktorými sú aj dvaja českí zástupcovia.

Dôrazne odporúčam absolvovať pred prvým voľným letom kurz za riadiacou pákou populárnej Cessny. Vďaka školeniu dostanete pod kožu ovládanie rýchlosti, otáčkomera, využívanie klapiek a predovšetkým pristávanie, ktoré sa stane skúšobným kameňom vašich schopností (začínam chápať, prečo cestujúci po dosadnutí na zem tlieskajú). Pokiaľ zvolíte plné nasadenie asistentov, potom by sa počas vášho dobývania vzdušného priestoru nemalo nič významné prihodiť. Sám som rad pomocníčkov úplne vypol a niekde zvolil strednú úroveň, čím som si vytvoril príjemne náročnú hrateľnosť. Bez mučenia ale priznám, že bez asistencie by som sa s Airbusom ani neodlepil od ranveja, takže pre fanúšikov hardcore lietania bude Microsoft Flight Simulator zaujímavou výzvou.

S búrkou v chrbte do západu slnka

Vedľa takmer dokonalého spracovania vizuálu a fyziky lietadiel (dokonca si môžete v rámci osobnej výzvy navoliť poruchy, aby ste sa s nimi mohli vysporiadať) znesie najprísnejšie kritériá tiež model počasia. Počas prípravy na štart si môžete zvoliť poveternostné podmienky a oblačnosť presne podľa aktuálnej situácie kdekoľvek na svete. Zaujíma vás, či v Tokiu práve prší? Nie je problém, naskočíte do lietadla a zistíte to na vlastné oči. Pokiaľ by vám však z nejakého dôvodu realita nevyhovovala, môžete si pomocou rozsiahleho editora navoliť vlastné počasie vrátane hustoty mrakov, ich výšky, sily vetra a dennej doby. To všetko možno poupraviť dokonca aj počas samotného letu, len sa pripravte na možné trhanie obrazu, než sa vaše voľby prejavia.

Microsoft Flight Simulator; gameplay: Eyers Rock Microsoft Flight Simulator; gameplay: DLC Microsoft Flight Simulator; gameplay: fjord
Prírodné prostredie je v Microsoft Flight Simulatore takmer dokonalé, mestá a letiská môžete vylepšiť vďaka špeciálnym DLC, za ktoré si však priplatíte.

Počasie vám vezme dych aj z grafického hľadiska. Prelety nad oblakmi sú úžasným zážitkom, až máte chuť zaboriť ruku do načechraných baránkov, ktoré sa ako vata vznášajú všade okolo vás. Oveľa menej poetická je prietrž mračien, pri ktorej skoro nevidíte na meter pred seba alebo husté sneženie, pri ktorom sa vám lepia vločky na čelné sklo. Skrátka neprídu ani milovníci búrok. Akonáhle sa pred vami začnú dvíhať monumentálne mraky, z ktorých vystreľujú nebezpečné blesky, možno sa vám rešpektom stiahnu polovičky. Microsoft Flight Simulator jednoducho predvádza pocit z lietania v najlepšej možnej forme, bez ohľadu na všetky problémy, ktoré môžu nastať. A že ich je požehnane.

Obrňte sa trpezlivosťou

Mnohé nepríjemnosti budú odvodené od toho, v akom stave sa nachádza váš súčasný herný stroj, pretože Microsoft Flight Simulator ho bude žmýkať ako uterák. Málokto doma asi vlastní počítač, ktorý by v pokoji utiahol kompletné ultra nastavenie grafiky. Pri maximálnych detailoch a všetkých súčasných vizuálnych kúzlach sa začne aj na silnejších zostavách obraz trhať, a tak radšej prejdete na vysoké detaily, ktoré sú podľa môjho dostačujúce. Pokles snímok som zaznamenal len v real-time zmene počasia, čo sa dá pochopiť. Optimalizácia sa tvorcom z Asoba podarila, pretože aj priemerné počítače pri nízkych detailoch ich titul udýchajú. Napriek tomu si neodpustím výčitku ich smerom kvôli pomerne častému padaniu celej hry (po dvadsiatich hodinách asi desaťkrát).

Microsoft Flight Simulator Beauty of Iceland | Alza Magazin (Gameplay, PC, No Commentary)

Výhľady na prírodné scenérie si vás v Microsoft Flight Simulator omotajú okolo prsta.

Oveľa horšia situácia nastane, keď sa pozrieme na technický stav inštalácie a spúšťanie Microsoft Flight Simulatora, čo je zároveň odpoveď, prečo vám prinášame recenziu až po dátume vydania. Počas štyroch dní pred launchom hry sme totiž simulátor vôbec nespustili. Hoci sme v redakcii usilovne hľadali a skúšali všetky možnosti riešenia, museli sme počkať na rady ostatných používateľov v deň vydania. Cez Microsoft Store sme totiž stiahli asi gigabyte dát a ďalej sa inštalátor ani nepohol. Musel som sa vydať do útrob operačného systému, ručne doinštalovať niektoré súbory a následne updatovať Windows na najnovšiu verziu, pretože bez nej sa inštalácia nespustí. Nakoniec sa mi podarilo rozchodiť až verziu na Steam, kde som po niekoľkých hodinách stiahol kompletný balík 127 GB potrebných dát.

Skvelý simulátor, až na pár mušiek na čelnom skle

Microsoft Flight Simulator útočí podobne ako ďalšie tituly sprostredkujúce civilné povolanie na naše detské sny, v ktorých sme chceli byť vedľa princezien a pirátov tiež smetiarmi, kozmonautmi či práve pilotmi. V súčasnosti nenájdete lepší virtuálny aviatický zážitok a nie je to len nedostatkom konkurencie na trhu. Vývojári zo štúdia Asobo predviedli husársky kúsok a umožnili v čase koronavírusovej krízy ľuďom cestovať v pohodlí svojho domova. Behom pár chvíľ sa tak môžete ocitnúť v slnečnom Karibiku, krúžiť okolo Eiffelovej veže alebo sa kochať nórskymi fjordami. Vzhľadom na to, že základná verzia Microsoft Flight Simulatora je od vydania súčasťou Xbox Game Passu, nemusíte nad kúpou špekulovať a hru si môžete za pár eur vyskúšať.

Microsoft Flight Simulator; screenshot: pyramidy
xxx
Uprednostňujete návštevu Gízy pri západe slnka? Pre Microsoft Flight Simulator žiadny problém.

Najväčší problém mám s technickou podporou hry, vďaka ktorej sa podobní nešťastníci ako ja budú musieť hrabať v operačnom systéme a hrať sa s nastavením svojho počítača. Tiež dúfam, že sa do budúcna vyrieši častejšie padanie hry pomocou updatov a doplnia sa herné výzvy, ktorých zatiaľ veľa nie je (tri lety podľa slepej mapy a challenge v pristávaní). Cez všetky výhrady som sa ale pri Microsoft Flight Simulatore skvele bavil a môžem ho vrelo odporučiť. A už teraz viem, že keď sa budem chcieť uvoľniť od každodenného stresu, sadnem za riadiacu páku lietadla a poletím sa pozrieť napríklad na Nový Zéland alebo sa budem len tak vznášať v oblakoch – z pohodlia svojho domova.

Táto recenzia bola napísaná na PC verziu hry. Kópiu na recenziu poskytla česká pobočka spoločnosti Microsoft/Xbox.

Galéria screenshotov a obrázkov

Microsoft Flight Simulator; screenshot: Airbus
Microsoft Flight Simulator; gameplay: asistencia Microsoft Flight Simulator; gameplay: búrka Microsoft Flight Simulator; budíky
Microsoft Flight Simulator; gameplay: Fuji Microsoft Flight Simulator; gameplay: Hory Microsoft Flight Simulator; gameplay: hrebene
Microsoft Flight Simulator; gameplay: Island Microsoft Flight Simulator; gameplay: Kokpit Microsoft Flight Simulator; gameplay: Kopčeky
Microsoft Flight Simulator; gameplay: Krídlo Microsoft Flight Simulator; gameplay: Las Vegas Microsoft Flight Simulator; gameplay: Londýn
Microsoft Flight Simulator; gameplay: mapa Microsoft Flight Simulator; gameplay: mesto Microsoft Flight Simulator; gameplay: mesto 2
Microsoft Flight Simulator; gameplay: mraky Microsoft Flight Simulator; gameplay: námraza Microsoft Flight Simulator; gameplay: noc
Microsoft Flight Simulator; gameplay: Paríž Microsoft Flight Simulator; gameplay: poruchy Microsoft Flight Simulator; gameplay: rieka
Microsoft Flight Simulator; gameplay: Sirani Microsoft Flight Simulator; gameplay: Zasnežené

• Zdroje: Vlastné

Recenzia Microsoft Flight Simulator: záverečné hodnotenie

        Hodnotenie 92 % Alza Magazín
Verdikt:

Microsoft Flight Simulator ponúka fanúšikom aviatiky všetok komfort lietania z pohodlia domova. Studio Asobo vás vezme na výlet okolo sveta lietadlami s prepracovanou fyzikou, ktoré musia zápasiť s rozmarmi realistického počasia. Dychberúce výhľady občas pokazia detaily v mestách a inštalácia môže niekoho potrápiť, ale aj cez to ide o výnimočný titul, ktorý stojí za vyskúšanie.

Microsoft Flight Simulator; recenzia

Klady

  • Celý svet na dlani
  • Dôraz na realizmus
  • Spracovanie lietadiel a ich fyzika
  • Dynamické počasie podľa aktuálneho stavu
  • Úchvatné výhľady z nebeských výšin
  • Skvelý relax

Zápory

  • Používateľská náročnosť inštalácie
  • Občas rozmazané textúry povrchu Zeme
  • Zástavba pri nízkych preletoch
  • Občas dlhšie načítacie časy (ktoré sú pochopiteľné) a padanie hry
Jakub Němec

Jakub Němec

Hranie počítačových a doskových hier patrí k môjmu životnému štýlu už viac ako dvadsať rokov, pretože ma baví preskúmavať nápadité príbehy a svety, ktoré môžem sám ovplyvniť, prípadne sa rád zabavím v športových a pretekárskych tituloch. O svojich dojmoch z návštev týchto fantazijných miest neobmedzených možností píšem s rôzne dlhými prestávkami cez trinásť rokov, z toho posledné tri roky pre Alza Magazín.

HW nároky pre Microsoft Flight Simulator PC



Minimálne HW požiadavky Ideálne HW požiadavky
Operačný systém Windows 10 Nov 2019 update (1909) Windows 10 Nov 2019 update (1909)
Procesor AMD Ryzen 3 1200/Intel i5-4460 AMD Ryzen 7 Pro 2700X/Intel i7-9800X
Grafická karta Radeon RX 570/Nvidia GTX 700 Radeon VII/Nvidia RTX 2080
DirectX Verzia 11 Verzia 11
Operačná pamäť 8 GB RAM 32 GB RAM
Pevný disk 150 GB voľného miesta 150 GB voľného miesta (SSD)

• Zdroj: www.windowscentral.com/ (24. 8. 2020)

S akým herným PC na Microsoft Flight Simulator?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základná zostava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimálna zostava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Zostava pre náročných:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i Mohlo by vás zaujímať

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB03