Do ponuky objektívov modelového radu Fujinon XF, určených pre fotoaparáty s formátom snímacieho čipu APS-C, pribudol nový model obľúbeného typu „pancake“ – Fujinon XF 23 mm f/2,8 R WR. Po prepočte ohniskovej vzdialenosti na veľký Full Frame čip zodpovedá tento objektív klasickému základnému ohnisku, čo z neho robí atraktívnu voľbu ako univerzálny objektív pre kompatibilné fotoaparáty. Skvelo sa hodí napríklad k novému modelu Fujifilm X-E5, s ktorým bude dostupný aj v cenovo zvýhodnenej súprave.
Prvý dojem z objektívu Fujinon XF 23 mm f/2,8 R WR je, že je mimoriadne malý a nezvyčajne ľahký. Jeho konštrukčná dĺžka je totiž iba 23 mm a hmotnosť len 90 g, takže ide doslova o drobčeka. Takéto kompaktné rozmery a najmä nízka hmotnosť by mohli vzbudzovať dojem, že ide o mechanicky menej kvalitný výrobok, no opak je pravdou. Ako už skratka XF v označení napovedá, ide o prémiový modelový rad. Objektív je nielen kovový (a tým nemyslím len upínací bajonet – kovová je takmer celá jeho konštrukcia), ale aj dôkladne utesnený proti nepriaznivým poveternostným podmienkam – teda proti dažďu, prachu aj chladu.
Ovládanie je také jednoduché, ako to len môže byť. Objektív Fujinon XF 23 mm f/2,8 R WR má v prednej časti ostriaci prstenec, ktorý umožňuje – ak je to vôbec potrebné – manuálne zaostrovanie. Jeho chod je príjemne plynulý a kladie prirodzený odpor, čo umožňuje citlivú manipuláciu pri otáčaní. Rovnako kvalitne je spracovaný aj klasický clonový prstenec, ktorým sa nastavuje hodnota clony. Nechýba ani aretačné tlačidlo, vďaka ktorému sa nemusíte obávať nechceného pootočenia a zmeny kľúčovej hodnoty. Aj napriek minimalistickým rozmerom sa s objektívom pracuje pohodlne a ovládanie je komfortné.
Predná príruba objektívu je vybavená klasickým závitom s priemerom 39 mm, čo umožňuje použitie ďalšieho príslušenstva. Navyše sa pri ostrení neotáča, čo výrazne uľahčuje prácu.
| Parametre | Fujinon XF 23 mm f/2,8 R WR | Fujinon XF 16 mm f/2.8 R WR |
|---|---|---|
| Rozsah ohniska | 23 mm | 16 mm |
| Pokrytie čipu | APS-C | APS-C |
| Bajonet | Fujifilm X | Fujifilm X |
| Závit pre filter | 39 mm | 49 mm |
| Uhol záberu (horizontálne) | 63,4 ° | 83,2 ° |
| Svetelnosť | f/2,8 | f/2,8 |
| Maximálna clona | f/16 | f/22 |
| Počet lamiel clony | 11 | 9 |
| Optická stabilizácia | ✕ | ✕ |
| Optická sústava | 8 šošoviek | 10 šošoviek |
| Špeciálne šošovky | 2× asférická | 2× asférická |
| Najkratšie zaostrenie | 20 cm | 17 cm |
| Odolnosť proti počasiu | ✓ | ✓ |
| Slnečná clona | v cene | LH-XF16 (v cene) |
| Farebné vyhotovenie | čierne/strieborné | čierne/strieborné |
| Rozmery | cca 62 × 23 mm | cca 60 × 45 mm |
| Hmotnosť tela | 500 g | 155 gramov |
| Cena k 27. 10. 2025 | 479,00 € (odhad) | 364,90 € |
Objektív Fujinon XF 23 mm f/2,8 R WR je peknou ukážkou toho, že menej niekedy znamená viac. Má pomerne jednoduchú optickú sústavu, ktorá obsahuje iba 8 šošoviek, z toho len dve asférické. V súčasnosti, keď sa výrobcovia doslova predháňajú vo vývoji špeciálnej optiky a jej integrácii do moderných objektívov, sa to môže zdať málo. No práve princíp „menej je niekedy viac“ tu stále platí — a pri objektívoch s pevným ohniskom to platí o to viac. Menej šošoviek znamená aj menej prechodov svetla medzi jednotlivými členmi, čo vedie k zníženiu výskytu niektorých optických vád. Bez problémov zvláda vykresliť aj veľmi jemné detaily, a to aj pri použití na fotoaparátoch s vysokým rozlíšením. Pri testovaní som použil fotoaparát Fujifilm X-E5 s 40 Mpx snímačom, a napriek tomu objektív dokázal bez problémov vykresliť obraz s vysokou presnosťou — navyše bez výrazného vplyvu zaclonenia.
Podobne je na tom objektív Fujinon XF 23 mm f/2,8 R WR aj z hľadiska ďalších optických vlastností. Jeho jednoduchá optická konštrukcia účinne minimalizuje nežiaduce odlesky, takže sa nemusíte obávať fotografovania v silnom protisvetle ani so slnkom priamo v zábere. Ak v takýchto situáciách navyše viac zacloníte – ideálne až na hodnotu f/16 – môžete zo slnečného bodu jednoducho vytvoriť obľúbenú a efektnú clonovú hviezdičku.
Najzásadnejšou vlastnosťou objektívu s vyššou svetelnosťou f/2,8 je jeho bokeh – teda podanie neostrých častí snímky mimo hĺbku ostrosti, spravidla v pozadí. Objektív Fujinon XF 23 mm f/2,8 R WR je v tomto ohľade výborne vybavený, keďže disponuje 11-lamelovou clonou, čo je naozaj nadštandardné. Väčšina objektívov, často aj výrazne drahších, má totiž len 7 až 9 lamiel – a rozdiel je tu skutočne viditeľný. Neostré časti snímky pôsobia veľmi prirodzene a jemne, až takmer zamatovo. Ak teda plánujete využiť vyššiu svetelnosť nielen na fotografovanie v zhoršených svetelných podmienkach, ale aj na kreatívnu prácu s hĺbkou ostrosti, rozhodne nebudete sklamaní.
Zo slušnosti treba spomenúť aj sférické skreslenie, vinetáciu a chromatickú aberáciu – no aj v týchto oblastiach objektív dosahuje výborné výsledky. Prípadné nedostatky navyše účinne koriguje samotný firmvér fotoaparátu. Vývoj v tejto oblasti pokročil natoľko, že uvedené kritériá už takmer stratili na význame. Skutočne zásadné sú dnes najmä ostrosť kresby, kvalita bokehu a celková výbava objektívu. K technickým parametrom ešte dodám, že minimálna vzdialenosť zaostrenia je iba 20 cm, takže si s týmto objektívom môžete užiť aj fotografovanie detailov – hoci vyslovene na makrofotografiu určený nie je.
Praktické využitie objektívu Fujinon XF 23 mm f/2,8 R WR je vzhľadom na jeho ohniskovú vzdialenosť a svetelnosť zrejmé. Väčšina používateľov ho pravdepodobne bude využívať ako základný svetelný objektív, na čo je podľa môjho názoru prirodzene predurčený. Svedčí o tom aj fakt, že bude dostupný v cenovo zvýhodnených súpravách spolu s vybranými fotoaparátmi. Univerzálne ohnisko je ideálne na každodenné fotografovanie, ale výborne poslúži aj na portréty, snímanie detailov či nočné zábery, kde vyššia svetelnosť príde vhod.
Klasický filtrový závit s priemerom 39 mm umožňuje používanie štandardných fotografických filtrov a ďalšieho príslušenstva. Zaujímavosťou je netradičná slnečná clona, ktorá je súčasťou balenia objektívu. Nie je príliš veľká, takže nezavadzia ani v prípade, že ju necháte nasadenú na fotoaparáte uloženom v taške. Pre niektorých používateľov však môže byť menej praktická, keďže na objektív možno nasadiť buď clonu, alebo filter – nie oboje naraz, ako je to bežné pri väčšine štandardných objektívov. Napriek tomu si nemyslím, že by to predstavovalo výrazný problém, keďže objektívy tohto typu väčšina používateľov aj tak používa bez filtrov.
Objektív Fujinon XF 23 mm f/2,8 R WR by mal byť dostupný od novembra 2025 za odhadovanú cenu 479 € (poznámka: zatiaľ nie je zalistovaný). Podľa môjho názoru ide o veľmi priaznivú cenu, keďže objektív pôsobí síce nenápadne, no ponúka výnimočnú kvalitu. Jeho ostrá kresba uspokojí aj náročných používateľov, rovnako ako celkovo vynikajúce optické vlastnosti. Napriek extrémne kompaktným rozmerom je objektív ľahký, no zároveň robustný a odolný proti poveternostným vplyvom. V cene je navyše zahrnutá aj slnečná clona. Pomer ceny a výkonu je v tomto prípade skutočne výborný. Ak sa rozhodnete pre kúpu v niektorej zvýhodnenej súprave spolu s fotoaparátom, ponuka je ešte atraktívnejšia – zľavy na súpravy bývajú veľmi výhodné.
Keby som mal na záver spomenúť aj nejakú nevýhodu, tentoraz by som toto pole nechal prázdne – a to sa mi veru nestáva často. Niekto by síce mohol namietať, že mu chýba vlastná optická stabilizácia, no pri takto malom a zároveň svetelnom objektíve by to bola skôr zbytočnosť. Najmä v čase, keď moderné fotoaparáty disponujú výkonnou stabilizáciou priamo v tele. Zabudovaná stabilizácia by navyše objektív nevyhnutne zväčšila a predražila, čím by prišiel o svoje hlavné výhody. Niekomu nemusí vyhovovať ani netradičná slnečná clona, no aj tá má svoje nesporné prednosti. Preto ani túto drobnosť tentoraz medzi nevýhody nezaradím.
Fujinon XF 23 mm f/2,8 R WR
ObjektívyFujinon XF 23 mm f/2,8 R WR je výbornou voľbou pre každého fotografa, ktorý hľadá kvalitný, ľahký a kompaktný základný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou. Ponúka výnimočnú ostrosť, príjemný bokeh a robustnú konštrukciu odolnú proti prachu, vlhkosti a chladu. Vďaka minimalistickému dizajnu a priaznivej cene je ideálnym doplnkom k fotoaparátom s APS-C snímačom – najmä v kombinácii s aktuálnymi modelmi Fujifilm. Spoľahlivo zvládne každodenné fotografovanie aj kreatívne experimenty, a to bez kompromisov v kvalite. Tento objektív si vás získa svojou nenápadnosťou, praktickosťou a výkonom, ktorý prekvapí aj náročnejších používateľov.
Klady
Zápory
Michal Kupsa
Michal Kupsa was born in Brno in 1970. He began photography when he was 15 years old and started with journalism three years later. He has collaborated with a number of prestigious Czech and foreign media companies including Czech Television, Czech Radio, National Geographic, the US National Library, iDNES, People in Need and most Czech magazines about photography. Now, he mainly focuses on travel articles, photographic reviews, and photography courses.