Obnoviť stránku

Základné príslušenstvo k novému fotoaparátu

Článok

Aktualizované

Zaobstarali ste si alebo ste dostali nový fotoaparát? Myslíte to s fotografovaním aspoň trošku vážne? Potom určite nebude od veci si hneď na začiatku povedať, aké ďalšie príslušenstvo môžete časom potrebovať. Je toho veľa, a tak som vytvoril tento stručný zoznam toho, čo a na čo sa môže hodiť, vrátane poznámok o tom, na čo si pri výbere dávať pozor alebo podľa čoho vyberať. Neberte to ale úplne doslovne, pretože ponuka príslušenstva je doslova obrovská a potreby konkrétnych fotografov sú veľmi špecifické podľa toho, čo a ako fotia. Napriek tomu odporúčam si tento zoznam prečítať napríklad už len preto, aby ste si urobili aspoň základnú predstavu o možnostiach ďalšieho rozširovania svojej fotovýbavy.

More, pobrežie, les

Aké fotopríslušenstvo kúpiť na leto? – obsah článku

  1. Pamäťové karty
  2. Fototaška a fotobatoh
  3. Náhradná batéria
  4. Fotografické filtre a slnečné clony
  5. Statív
  6. Externý systémový blesk
  7. Objektívy
  8. Diaľkové ovládanie, GPS jednotka
  9. Fototlačiareň
  10. Záložné úložisko

Pamäťové karty

V prvom rade budete potrebovať pamäťovú kartu – teda samozrejme za predpokladu, že nepatríte k fotografom, ktorí ešte stále fotia na film. Pamäťová karta je veľmi dôležitá a hoci sú dnes veľmi lacné, tak odporúčam zvýšenú starostlivosť pri ich výbere, pretože nič nenaštve viac, ako keď kvôli chybnej karte prídete o fotky.

Pamäťové karty
Nespoliehajte sa na úplne najlacnejšie pamäťové karty, nemusia totiž vynikať rýchlosťou ani spoľahlivosťou.

Prvým kritériom výberu je kapacita – tu voľte radšej väčšiu hlavne kvôli videu (ak ho mienite fotoaparátom točiť), pretože video zaberie na karte veľa, niekedy aj mnohonásobne viac miesta než samotné fotografie. Kapacita sa tiež výrazne líši podľa rozlíšenia snímacieho čipu vášho fotoaparátu a podľa toho, či mienite fotiť aj do formátu RAW. Čím vyššie rozlíšenie, tým je potrebná väčšia kapacita kariet. Použitie RAW formátu tiež výrazne zvýši nároky na kapacitu. Väčšina výrobcov odporúčanú kapacitu uvádza v manuáli a tiež tam uvádza príklady, koľko fotografií sa na akú kartu zmestí – rozhodne odporúčam sa na to pred kúpou pozrieť.

Ďalším kritériom je rýchlosť – ak plánujete fotografovať rýchle deje rýchlym sériovým snímaním a tiež natáčať videá, potom budete potrebovať rýchlejšiu kartu preto, aby stíhala príval dát ukladať. Snáď všetci výrobcovia dnes tieto údaje uvádzajú pre zápis aj pre čítanie. Naopak, ak chcete fotografovať väčšinou napríklad krajinu a podobné nie príliš akčné veci, potom nie je tak potrebné zbytočne utrácať za drahšie a rýchlejšie karty. Pozornosť venujte aj výrobcovi, rozhodne odporúčam skôr renomované značky a sledujte tiež, aké poskytujú záruky (niektorí výrobcovia si naozaj veria a poskytujú dokonca doživotnú záruku).

i Existuje niekoľko druhov pamäťových kariet, ale ako vybrať tú správnu? Poradí vám náš sprievodca Ako vybrať pamäťovú kartu?

Rovno ale hovorím, kúpte si karty pre istotu radšej hneď dve, pretože ak budete mať len jednu a tá vám napríklad na dovolenke náhodou odíde, potom bez ďalšej karty už nemôžete ďalej fotiť. Záložná karta by nemala chýbať v žiadnej fototaške – aspon menšia a pomalšia, ale aspoň nejaká, pretože ako je známe, človek nikdy nevie.

Fototaška či fotobatoh

Väčšina fotografov tiež skôr či neskôr bude potrebovať aj nejakú fototašku, fotobatoh alebo oboje. Ponuka batohov a tašiek je obrovská. Výber je veľmi dôležitý, pretože ak vyberiete naozaj dobre, potom vám taká taška a batoh vydrží niekedy aj dlhšie ako aktuálny fotoaparát.

Muž, fotobatoh, slúchadlá
Fotobatohy sa v dnešnej dobe stále častejšie podobajú klasickým mestským batohom.

Aj tu platí, že je lepšie zvoliť tašku radšej väčšiu, pretože je dobré počítať nielen s fotoaparátom, ale aj s prípadným ďalším príslušenstvom, ale napríklad aj s desiatou, vodou na cestu a pod. Samozrejme sú super aj nejaké popruhy navyše, napríklad na pripevnenie statívu a ďalších potrebných drobností.

i Prečítajte si recenziu fotobatohu Peak Design Everyday Backpack 20l, ktorý sa pýši skvelou variabilitou vnútorných prepážok.

Ak sa radi pohybujete v prírode, potom odporúčam sa ubezpečiť, či batoh alebo taška obsahuje tiež pláštenku. Tá je väčšinou dobre ukrytá, ale pritom nesmierne praktická, pretože ak vás niekde nečakane zastihne dážď, tak svoje fotovybavenie ľahko ochránite tým, že pláštenku jednoducho pretiahnete cez batoh. Väčšinou je to otázka pár sekúnd. Po použití potom stačí pláštenku usušiť a zase nasúkať do skrytého priečinka. Osobne ma už táto drobnosť niekoľkokrát zachránila pred namočením mojej fotovýbavy a osobne by som si už tašku ani batoh bez vstavanej pláštenky nekúpil.

Náhradná batéria

Ak ste si zaobstarali zrkadlovku, potreba náhradnej batérie nebude až tak zásadná, pretože zrkadlovky väčšinou vydržia na jedno nabitie oveľa dlhšie ako bezzrkadlovky a kompaktné fotoaparáty. Napriek tomu odporúčam nad náhradnou batériou porozmýšľať najmä v prípade, že radi cestujete do miest, kde to s nabíjaním nie je jednoduché, a dvojnásobne v prípade, ak ste si zaobstarali bezzrkadlovku, pretože niektoré vydržia s jednou batériou sotva deň intenzívnejšieho fotografovania. Spotrebu tiež zvyšuje natáčanie videa, použitie živého náhľadu, časozberné snímanie, vstavaná GPS, prezeranie fotografií a potrebné detailnejšie nastavenie fotoaparátu.

i Problémy s nedostatočnou kapacitou batérie môžu vyriešiť aj powerbanky, ktorých použitím môžete batériu fotoaparátu nabiť aj niekoľkokrát.

Spravidla máte na výber, či kúpiť originálnu batériu priamo od výrobcu fotoaparátu, alebo od alternatívneho výrobcu. Rozdiel je zrejmý – originálna batéria je vždy lepším variantom, ale ako to už býva, tak často aj oveľa drahším a nejde pritom len o pár eur. V extrémnom prípade sa totiž cena takejto batérie môže blížiť až k osemdesiatim eurám, a potom nie je divu, že sa nejeden používateľ rozhodne radšej pre výrazne lacnejšie alternatívne značky.

Fotoaparát, akumulátor
Pri maximálnom vyťažení fotoaparátu môže hladina batérie rýchlo klesať, majte preto po ruke aj náhradnú batériu

Nejde pritom len o batériu a jej kapacitu, ale súčasné batérie často obsahujú aj procesor pre komunikáciu s fotoaparátom, takže u neoriginálnych sa občas môže stať, že batéria vo fotoaparáte nefunguje. Stáva sa to naozaj len výnimočne. Ak fotíte skôr menej a náhradnú batériu využijete napríklad len raz-dvakrát ročne na dovolenke, potom asi bohato stačí lacnejšia verzia. Pokiaľ ale fotíte veľa a častejšie jazdíte niekam, kde nie je ľahké batériu dobíjať, potom rozhodne odporúčam priplatiť si za drahší originálny akumulátor.

Fotografické filtre a slnečné clony

Skôr pre skúsenejších fotografov sú potom určené fotografické filtre, ktoré sú tiež častým a obľúbeným príslušenstvom. Tu sú ale v nevýhode majitelia kompaktných fotoaparátov, pretože pri väčšine z nich nie je možné filtre vôbec použiť, pretože im chýba závit na objektíve.

Na druhú stranu veľa fotografov dnes tvrdí, že filtre už nie sú vôbec potrebné, pretože ich je možné simulovať s počítačmi. To je do istej miery pravda. Napríklad taký polarizačný filter sa síce simulovať v počítači tiež dá, ale skutočnému a kvalitnému filtru sa nevyrovná ani náhodou. Ak by som ja osobne mal odporúčiť jeden jediný filter, bol by to práve polarizačný, pretože jeho efekt je výrazný a simulovať ho účinne nie je možné – najmä ak radi fotografujete krajinu.

Fotografické filtre
Grafické editory dokážu niektoré fotografické filtre simulovať, avšak klasickému foto filtru sa nevyrovnajú.

Podobne nenahraditeľné sú tiež sivé prechodové filtre či sivé neutrálne, ale ich použitie už vyžaduje istú skúsenosť, a preto by som ich nákup skôr odložil na dobu, kedy budete mať naozaj jasno v tom, ako a na čo ich použiť a či sa vám osobne budú naozaj hodiť.

Naopak ak ste naozaj starostliví a opatrní, môžem hneď na začiatok odporúčiť ochranný UV filter, čo je v podstate len číre sklo chrániace prednú šošovku fotoaparátu pred poškriabaním. Na druhú stranu ak nie ste leniví dôsledne používať slnečnú clonu, potom je pre vás skôr zbytočný, pretože slnečná clona ochráni objektív v podstate rovnako dobre. Ak váš objektív nemá slnečnú clonu v cene, potom si ju určite dokúpte, pretože okrem ochrany môže za slnečného počasia aj vylepšiť kvalitu snímok.

Statív

Je tiež veľmi pravdepodobné, že časom budete potrebovať statív, najmä na nočné fotografie, makro a pod. Pre výber statívu platia podobné pravidlá ako pre tašku a batoh, teda že je potrebné vyberať obzvlášť starostlivo, pretože dobrý statív dnes vydrží dlhšie ako samotný fotoaparát. Nejeden fotograf má dnes už niekoľký fotoaparát, ale statív stále jeden a ten istý.

Statív, digitálna zrkadlovka
Do kvalitného statívu sa oplatí investovať, pretože vám potom vydrží veľa rokov.

Väčšina statívov je dnes z plastu, kovu (hliníka) alebo z karbónu. Plastové sú síce ľahké a lacné, ale väčšinou nie príliš stabilné, teda vhodné skôr iba pre menšie kompaktné fotoaparáty. Ak vlastníte nejaký väčší fotoaparát alebo väčší objektív, rozhodne odporúčam kovový statív. Bude síce drahší a ťažší, ale o to bezpečnejší a stabilnejší – vyššia hmotnosť znamená vyššiu stabilitu.

Pokiaľ je ale pre vás taký statív na nosenie už príliš ťažký, potom môžete zvoliť statív z karbónu. Tieto statívy sú momentálne najvyššou triedou a sú preto celkom drahé, odmenia sa vám ale spravidla najlepším vyhotovením aj vysokou stabilitou a dlhou životnosťou.

i Letný cashback na fototechniku od všetkých popredných výrobcov práve vrcholí! Využite cenové zvýhodnenie v rádoch desiatok eur na fotoaparáty, objektívy aj ďalšie príslušenstvo – Cashback akcia na fototechniku.

Pokiaľ ide o samotný výber, potom venujte pozornosť detailom vyhotovenia, možnostiam polohovania, aretácii a nastaveniu nôh aj hlavy, či možno otočiť stredovú tyč dolu k zemi na makro a tiež napríklad tomu, či výrobca k svojim statívom ponúka aj náhradné diely. Občas predsa len môže dôjsť k nehode a poškodeniu, potom je veľmi podstatné, že si môžete napríklad jednu nohu kúpiť novú bez nutnosti meniť celý statív.

Vyberajte si aj podľa použitej hlavy (najlepšie je kúpiť oboje v sete naraz, bude to lacnejšie). Guľová hlava je oveľa pohotovejšia a práca s ňou výrazne rýchlejšia, trojcestná hlava zasa presnejšia a jemnejšia. Je len na vás, ktorý variant je pre vás vhodnejší. Dôležité tiež je, či má statívová hlava rýchloupínaciu doštičku a či možno dokúpiť zvlášť náhradnú – je to totiž taká časť výbavy, ktorú snáď každý fotograf už aspoň raz stratil. 😊

Externý systémový blesk

Veľmi obľúbené sú aj externé systémové blesky, ktoré môžu veľmi výrazne posunúť prácu s fotoaparátom zase o kúsok ďalej nielen v interiéri za zlých svetelných podmienok. Výber vhodného blesku nebýva úplne jednoduchý, a preto je lepšie sa poradiť s odborníkom.

i Externý blesk Canon Speedlite 470EX-AI patrí medzi najvyspelejšie na trhu a už čoskoro bude v predaji. Viac sa o ňom dozviete v našej preview Canon Speedlite 470EX-AI (PREVIEW)

Stručne sa ale dá povedať, že spravidla sú lepšie originálne blesky, teda od rovnakého výrobcu ako fotoaparát. Blesk už totiž nie je len blesk, ale medzi bleskom a prístrojom prebieha čulá elektronická komunikácia, napr. pre bezdrôtové ovládanie blesku fotoaparátom, odovzdávanie expozičných hodnôt a pod. Je preto potrebné, aby táto komunikácia bola skutočne bezchybná. Väčšinou sa preto oplatí priplatiť si za originál.

Externé blesky
Blesky integrované do fotoaparátu nemajú väčšinou potrebný výkon ani rozsiahlu ponuku funkcií, preto sa oplatí investovať do externého blesku.

Ak ste ale skôr občasnými používateľovi blesku, potom sa na neoriginálnych bleskoch dá dosť ušetriť a pri starostlivom výbere často fungujú rovnako dobre ako tie originálne. Blesk by mal mať otočnú hlavu, možnosť použitia rozptylného boxu (najlepšie už v cene) a super je tiež spomínaná bezdrôtová komunikácia (musí ju zvládnuť aj fotoaparát), kedy blesk postavíte kam potrebujete a fotoaparát ho spustí bez kábla diaľkovo. Podstatný je aj dostatočný výkon, aj keď v dnešnej dobe už tento parameter nie je až tak dôležitý, pretože sa dá čiastočne obísť vyššou citlivosťou ISO fotoaparátu.

Objektívy

Objektívy sú najdôležitejšou súčasťou výbavy, je to práve objektív, ktorý má zásadný vplyv na kvalitu fotografií a väčšina fotografov časom zistí, že ich objektívy sú oveľa cennejšie než samotný fotoaparát. Opäť platí pravidlo, že dobre zvolený objektív vydrží dlhšie ako fotoaparát – opäť z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že už mám asi piatu zrkadlovku, ale niektoré objektívy napríklad aj 15 rokov stále tie isté.

i Mohlo by vás zaujímať
Nikon 35 mm f/1,8 AF-S DX (RECENZIA)
Olympus 60 mm f/2,8 Macro (RECENZIA)

Vyberajte preto obzvlášť starostlivo a podľa vašich skutočných potrieb. Ak napríklad chcete niekomu kúpiť objektív ako darček, radšej sa spýtajte, aký by si prial – síce to potom nebude také prekvapenie, ale tu naozaj dvojnásobne platí ono „dvakrát meraj, raz rež“. Inak je to podobné, ako s bleskami, väčšinou sú lepšie originálne objektívy, ale tiež zvyknú byť výrazne drahšie. Kvalita sa ale za posledné roky celkom vyrovnáva, a aj alternatívni výrobcovia dnes dokážu ponúknuť špičkovú optiku.

Objektív, okuliare, strom, slnko
Nepodceňujte výber objektívu, lebo je to práve objektív, ktorý máva hlavný vplyv na kvalitu fotografií.

Veľmi všeobecne a stručne sa potom dá povedať, že väčšinou sú kvalitnejšie objektívy s pevným ohniskom, ktoré majú navyše aj vyššiu svetelnosť. Naopak zoom objektívy sú zase oveľa pohotovejšie a praktickejšie. Štandardom by už dnes mal byť ultrazvukový, alebo krokový motor automatického zaostrovania a u zoom objektívov tiež optická stabilizácia (tá sa u pevných ohnísk zatiaľ veľmi nepoužíva, pretože kvôli vyššej svetelnosti nie je tak potrebná). Solídny objektív by mal mať tiež v cene zahrnutú slnečnú clonu, prípadne obal. Náročnejší používatelia môžu tiež pozerať na odolnosť objektívu proti vlhkosti a prachu, použité materiály a pod.

Diaľkové ovládanie, GPS jednotka

Veľa fotoaparátov sa dnes dá diaľkovo ovládať buď káblovo, alebo bezdrôtovo. Káblové nie je tak praktické, ale niektoré drahšie verzie umožňujú napríklad aretáciu spúšte na extrémne dlhé expozície, časovače a ďalšie funkcie. Bezdrôtové ovládače sú zase väčšinou len spúšte, ale zase sú praktickejšie vďaka absencii kábla.

Aj tu je široká ponuka originálnych aj neoriginálnych výrobkov, z ktorej si vyberie snáď každý. Najmä k zrkadlovkám je tiež možné dokúpiť externú GPS jednotku, ktorá ukladá súradnice vytvorenia snímky do dát fotografií, čo je na nezaplatenie najmä pre cestovateľov. V niektorých prípadoch možno kúpiť aj diaľkové ovládanie a GPS v jednom.

Digitálna zrkadlovka, statív, diaľková spúšť, človek, auto
Niektoré fotoaparáty sa dajú cez bezdrôtové siete prepojiť so smartfónmi, ktoré potom nahrádzajú funkciu diaľkovej spúšte.

Pravdou ale je, že v prípade moderných fotoaparátov oboje v poslednej dobe vytláčajú mobilné telefóny. Takéto fotoaparáty totiž dokážu s telefónom bezdrôtovo komunikovať pomocou WiFi alebo Bluetooth technológií a GPS informáciu si načítajú z jednotky v telefóne a podobne je možné fotoaparáty telefónom diaľkovo ovládať.

Ak teda o niečom takom uvažujete, tak sa najprv starostlivo pozrite, či váš budúci fotoaparát umožňuje prepojenie mobilu cez WiFi alebo Bluetooth, aby ste zbytočne nekupovali niečo, čo možno dnes už nahradiť smartfónom s vhodnou aplikáciou.

Fototlačiareň

Ak máte radi fotografie nielen v počítači alebo na sociálnej sieti, ale aj klasicky na papieri, potom rozhodne skúste uvažovať o nejakej fototlačiarni. Dnešné tlačiarne, najmä tie atramentové, sa s prehľadom vyrovnajú fotografiám z minilabov. Nemusia ani vyjsť oveľa drahšie a tiež kvôli nim nemusíte nikam chodiť a môžete si ich vytlačiť v pohodlí domova. To platí dvojnásobne, ak potrebujete vytlačiť napríklad len jednu alebo dve fotky a nemáte minilab zrovna blízko pri dome. Takmer všetky fototlačiarne potom väčšinou môžete využiť aj ako tie bežné, kancelárske pre tlač dokumentov apod.

i Recenzie tlačiarní značky HP HP DeskJet GT 5820 All-in-One Tank System (RECENZIA)
HP DeskJet 3700 Ink Advantage All-in-One (RECENZIA)
HP Sprocket, vrecková tlačiareň nielen na cesty (RECENZIA)

Ak kladiete dôraz na nízke prevádzkové náklady, potom pri výbere dávajte pozor na spôsob plnenia spotrebným materiálom. Najnižšie náklady majú tlačiarne, pri ktorých možno atrament len ​​dolievať. Vyššie náklady majú naopak tie, kde sa mení celá cartridge aj s farbou. Najvyššie náklady (neodporúčam) potom majú tlačiarne, ktoré sú síce samy o sebe väčšinou veľmi lacné, ale mení sa celá tlačová hlava aj so zásobníkmi atramentu, ktoré sú často spojené. Takže dôjde jedna farba, ale vymeniť musíte celok s viacerými atramentmi.

Fotottlačiareň, notebook
Nezabudnite zakúpiť špeciálny fotopapier, bez ktorého by výsledné fotografie nevyzerali vôbec dobre.

Ak vám ide o naozaj špičkovú kvalitu tlače, väčšinou platí, že čím viac cartrige, tým lepšie vyzerajú výsledné vytlačené fotografie – bežné tlačiarne si vystačia so štyrmi farbami (ale aj tie dokážu vytlačiť skutočne kvalitné výtlačky), tie lepšie potom so šiestimi, ôsmimi, desiatimi a niekedy aj viac farbami. Tie už sú ale väčšinou určené skôr najnáročnejším profesionálom a tomu zodpovedajú aj ich ceny.

Záložné úložisko

V neposlednom rade venujte pozornosť aj úložisku, na ktoré svoje fotografie ukladáte, a zálohovaniu. Ideálne je mať fotky nielen v počítači, ale aj zálohované najlepšie na nejakom prenosnom médiu, ktoré môžete mať inde ako v hlavnom počítači. Ak vás napríklad postihne nejaká domáca katastrofa – požiar alebo vás vytopí sused o poschodie vyššie, potom vám poisťovňa finančne nahradí poškodený majetok, ale nové fotky si za to nekúpite.

Preto vždy odporúčam prenosné médium uložené inde, napríklad v práci. Možností zálohy je veľa, ale najlepšie sú dve hlavné. Buď na nejaké sieťové úložisko, kde ale budete musieť za objem pravdepodobne platiť nejaký poplatok, ale zase sa o to nemusíte ďalej starať.

HDD
Nezabudnite zálohovať! Stratené fotografie si späť za peniaze nekúpite.

Druhou možnosťou je zaobstarať externý disk, uložiť ho napríklad v práci a len raz za čas ho doniesť domov a dáta synchronizovať – vhodných programov je na internete veľa a mnohé z nich sú aj zadarmo. Pokiaľ máte doma aj v práci kvalitné pripojenie, potom ani ten disk nemusíte domov nosiť a môžete to robiť na diaľku po sieti. Externý disk opäť vyberajte starostlivo, pozerajte sa po renomovaných značkách a prípadne na disky na tento účel priamo určené. Niektorí výrobcovia tiež k disku rovno pribalia program potrebný pre viac či menej automatické alebo aspoň rýchle a jednoduché zálohovanie.

Dúfame, že vám náš prehľad základného fotopríslušenstva aspoň trochu pomohol a prajeme vám veľa úspechov pri fotení.

Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s radom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB01