Tak ako atramentová tlačiareň potrebuje na tlač cartridge, 3D tlačiareň potrebuje tlačové struny, označované tiež ako filament (z angličtiny vlákno). Ten sa najčastejšie líši materiálom, z ktorého je vyrobený. Čítajte ďalej a dozviete sa, aké 3D filamenty existujú a ako medzi nimi vybrať.
3D filamenty sa vyrábajú z mnohých materiálov, z ktorých každý má odlišné vlastnosti a hodí sa na iné výrobky. Poďme sa spoločne pozrieť na tie najbežnejšie.
Filament PLA
Filament PLA tvorí kyselina polymliečna a je populárnou voľbou pre začínajúcich aj pokročilých 3D tlačiarov. Ide o ekologický a bezpečný filament používaný na výrobu zdravotných implantátov alebo spotrebných výrobkov ako napríklad balenie potravín či jednorazový riad. Možno ho zaobstarať ako vo svietiacom, tak v klasickom variante.
Bez zápachu,
ekologický,
pri tlači sa menej vlní.
Krehký, menej odolný,
náchylný na upchatie trysky,
výrobky môžu časom stratiť farbu.
i
Filament PLA – druhy
PLA vlákna sú dostupné v mnohých verziách a s rôznymi prímesami. Medzi tie najobľúbenejšie patria varianty s hodvábom, kovom a so žiariacou úpravou. Zvoliť však môžete aj PLA vlákna s karbónovým vláknom, s trblietkami alebo s dúhovým efektom.
Silk PLA vlákna prinášajú lesklý povrch s hodvábnymi odtieňmi farieb.
PETG filament je modifikovanou a vylepšenou variáciou PET filamentu. Vďaka pružnosti a odolnosti proti nárazu sa využíva na výrobu ochranných obalov na mobilné telefóny alebo mechanické diely. Väčšina filamentov PETG býva tiež bezpečná pre kontakt s potravinami.
Bez zápachu,
vysoko pevný, odolný a pružný,
hotový výrobok sa príliš nezráža pri chladení.
Ľahko poškriabateľný,
počas tlače sa môže vyvliecť,
vhodný skôr pre pokročilých tlačiarov.
Na trhu môžete kúpiť aj takzvaný „Glow in the Dark“ fosfor filament – predmety vyrobené z tohto materiálu budú po nasvietení žiariť v tme.
ABS 3D filament
ABS 3D filament je veľmi silný a odolný. Vyrába sa z ropy a ide o najpopulárnejšiu a najlacnejšiu náplň do 3D tlačiarne s vysokou odolnosťou proti teplu. Je vhodný na výrobu funkčných dielov, ale využíva sa aj na výrobu hračiek, napríklad slávne stavebnice LEGO.
Vysoko silný, pevný a ľahký,
zľahka flexibilný,
odolný voči teplu.
Nie je šetrný voči prírode,
vytvára nepríjemné výpary,
na tavenie vyžaduje viac energie.
ASA 3D filamenty
ASA 3D filamenty sú veľmi tuhé a odolné. Medzi ich hlavné prednosti patrí predovšetkým ochrana pred nepriaznivými podmienkami (vietor, dážď, morská voda, chladné teploty a podobne). Hodia sa tak na výrobu vonkajších súčiastok a dielov, ktoré musia veľa vydržať. Medzi unikátne vlastnosti ASA filamentov patrí tiež UV ochrana a matný povrch.
Tuhé, pevné,
odolné voči UV žiareniu,
odolné voči nepriaznivému počasiu.
Vyššia obstarávacia cena,
na tlač vyžadujú horúcu podložku,
pri tlači je nutná dôkladná ventilácia.
i
Pozrite sa na naše lacné filamenty zoradené vzostupne podľa ceny.
HIPS 3D filament
HIPS 3D filament patrí medzi ekologické, bezpečné a lacné 3D filamenty. Primárne sa využíva ako podporný materiál na ostatné vlákna, ale je vhodný aj na výrobu menších prototypov. Vďaka zdravotnej neškodnosti ho možno využiť aj na výrobu balenia potravín, zdravotných pomôcok alebo detských hračiek.
Biologicky rozložiteľný,
ľahký, pevný a odolný,
skvelý podporný materiál.
Priťahuje na seba vlhkosť,
vyžaduje vysoko nahriatu podložku,
môže mať problémy s krútením a priľnutím.
3D filament z nylonu
Nylonový 3D filament je jeden z najsilnejších a najodolnejších filamentov súčasnosti. Vďaka nízkemu treniu a odolnosti voči vysokým teplotám je vhodný na výrobu ozubených kolies a iných funkčných mechanických komponentov, ktoré sa pohybujú alebo sú určené do horúcich priestorov.
Vysoko silný, odolný, pružný,
menej krehký ako ABS a PLA,
100 % termoplast.
Vyžaduje vysokú teplotu,
vytvára toxické výpary,
ľahko absorbuje vlhkosť.
i
Niektoré 3D filamenty sú doplnené o špeciálnu prímes, ktorá im dodáva napríklad kovový, drevený alebo mramorový vzhľad.
TPE filament 3D
TPE filament 3D má podobné atribúty ako klasická guma, a je tak najpružnejší na trhu. Bežne sa využíva v automobilovom priemysle alebo na výrobu súčiastok na domáce spotrebiče. Doma z TPE môžete vyrobiť detské hračky, obaly na mobilné telefóny alebo menšie veci na nosenie (napríklad plážové topánky).
Vysoko odolný a elastický,
výrobok sa pri chladení nezráža,
nevyžaduje príliš nahriatu podložku.
Vhodný pre skúsených 3D tlačiarov,
tlač nemusí byť konzistentná,
tryska vyžaduje doladenie pre optimálne výsledky.
PC 3D filament
PC 3D filament (polykarbonátový) sa spoločne s nylonovým radí medzi filamenty s najvyššou pevnosťou a tepelnou odolnosťou. Jeho unikátnou vlastnosťou je priehľadnosť, ktorá sa môže hodiť na rôzne projekty. Polykarbonát je často aplikovaný na výrobu funkčných, ochranných alebo teplote odolných súčiastok.
Ľahko recyklovateľný,
vysoko odolný a pevný,
odolný voči teplotám do 110 °C.
Vysoko hygroskopický,
vyžaduje vysoké teploty na tlač,
nie je vhodný na kontakt s potravinami.
Filamenty do 3D pera
Filamenty do 3D pera sú veľmi podobné tým určených do 3D tlačiarní. Líšia sa v priemere, ktorý je obmedzený na 1,75 mm a menším výberom materiálov z dôvodu nižšieho výkonu.
Nižšia obstarávacia cena,
vyžaduje nižšiu teplotu tlače.
Menší výber materiálov.
3D filamenty sú náchylné na absorpciu vlhkosti (hydroskopia), ktorá potom sťažuje proces tlače a znižuje kvalitu výrobku. Preto je nutné ich náležite skladovať vo vodoodolných vreckách. Ako sušička filamentu môže na vlastné riziko poslúžiť sušička potravín.
3D filamenty a ich dôležité parametre
Pri výbere nového filamentu odporúčame zohľadniť aj tieto parametre.
Dĺžka a hmotnosť filamentu
Na trhu narazíte na filamenty v rôznych dĺžkach a hmotnostiach. Dĺžka návinu sa môže pohybovať od 60 po 670 metrov a hmotnosť od 100 gramov do 2 kilogramov. Ako dlho filament vydrží a koľko výrobkov z jedného návinu vyrobíte záleží čisto na vás. Niektoré CAD programy za vás vypočítajú dĺžku či hmotnosť filamentu nutnú na tlač.
Priemer filamentu
3D filamenty sa okrem materiálu líšia aj v priemere strún. Všeobecne platí, že užšie 3D struny sa hodia na menšie predmety, pri ktorých záleží na detailoch. Širšie 3D struny sú naopak ideálne na väčšie výrobky. Najčastejšie sa stretnete so strunami s priemerom 1,75 alebo 2,85 mm.
Pružnosť filamentu
Pružnosť je dôležitá vlastnosť pri výbere filamentu. Výrobok z vysoko pružného filamentu sa ohne, zatiaľ čo ten z menej pružného praskne. Pred výberom strún na 3D tlač si ujasnite, aký účel bude váš výrobok mať, a či na neho bude pôsobiť sila.
i
Filamenty je možné si tiež vyrobiť zo starých či nevydarených výrobkov – postačí vám na to špeciálny extruedér. Ide o zariadenie, ktoré najprv roztaví a potom premení plastové výrobky na filamenty, ako ich poznáte.
Teplotná odolnosť filamentu
Filament 3D má podľa materiálu rôznu teplotnú odolnosť, ktorá určuje teplotu topenia a odolnosť voči teplu finálneho výrobku. Na výrobky, ktoré budú vystavené či používané na priamom slnku či v teplých priestoroch, odporúčame filamenty do 3d tlačiarní s vyššou teplotnou odolnosťou.
Teplota tlače a podložky pre 3D filamenty
Všetky 3D filamenty majú odlišnú teplotu topenia, ktorú je nutné dosiahnuť v 3D tlačiarni, na úspešné spustenie tlače. Niektoré materiály zároveň vyžadujú tiež nahriatu podložku na určitú teplotu, aby sa predišlo deformácii prvej vrstvy. V tabuľke nájdete odporúčané teploty tlače aj podložky na jednotlivé 3D filamenty.
My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.