Aké digestory v ponuke nájdete?
Digestory je možné podľa umiestnenia vývodu rozdeliť do troch kategórií – s horným, bočným a zadným vývodom. Aké špecifické vlastnosti majú jednotlivé varianty a na aké príležitosti sa hodia?
i
Rôzne možnosti odsávania vzduchu
Kým prejdeme k samotnému rozdeleniu podľa umiestnenia vývodu, bude dobré si uviesť, akými spôsobmi vôbec môžeme pary odvádzať z miestnosti.
- Digestor s vývodom odvádza paru smerom von z interiéru. Inštaluje sa do priestorov, kde je možné ho napojiť na odťahové potrubie.
- Recirkulačný digestor je vhodný do miestností bez možnosti inštalácie odťahového potrubia. Funguje na princípe odsatia a vyčistenia vzduchu a jeho vrátenia do miestnosti.
Digestory s horným vývodom
Digestory s horným vývodom sú k dispozícii v mnohých vyhotoveniach. Zvoliť tak môžete vstavané, teleskopické, komínové a celý rad ďalších. Horný vývod je veľmi efektívny a hodí sa najmä, ak máte možnosť pripojiť digestor do komína. Vhod príde aj možnosť využitia recirkulácie.
Digestory s bočným vývodom
Digestory s bočným vývodom prídu vhod, ak ich chcete spolu s varnou doskou umiestniť do rohu vašej kuchyne. Výber je však o niečo užší a vyberať môžete iba zo vstavaného, podstavného a ostrovčekového digestora. Pomocou rôznych kolien a špeciálnych prvkov umiestnených v potrubí je možné vývod viesť rôznymi spôsobmi cez steny domu či bytu.
Digestory so zadným vývodom
Digestory so zadným vývodom umožnia odťahové potrubie viesť priamou cestou cez stenu za digestorom, čo zaistí jeho lepšie fungovanie. Vyberať je možné z troch typov, a to zo vstavaného, podstavného a komínového digestora. Z hľadiska efektivity sa jedná o kompromisný variant medzi dvoma skôr spomínanými typmi.

Horný vývod

Bočný vývod

Zadný vývod
Pri výbere myslite aj na to, že čím je dlhšia odvodová cesta a čím viac záhybov na nej nájdete, tým hlučnejší a menej výkonný prístroj bude.
Zvážte aj typ digestora
Rozhodli ste sa, aký vývod budete potrebovať? Teraz by ste sa mali zamerať na výber vhodného typu digestora z hľadiska konštrukcie a umiestnenia. Zoznámte sa s najčastejšími a najpoužívanejšími variantmi.
i
Na strop, k stene alebo do linky? Pozrite sa na digestory podľa umiestnenia.
Dôležité parametre, na ktoré by ste pri výbere nemali zabúdať
Kým si vami vybraný digestor s vývodom zakúpite, bude vhodné sa pozrieť na pár dôležitých parametrov.
- Celkový rozmer digestora, teda hlavne výška a šírka, sú veľmi dôležité parametre, ktoré rozhodujú o tom, či sa daný digestor do vašej domácnosti vôbec zmestí.
- Priemer odťahového potrubia pre správny vývod digestora by mal byť rovnaký ako maximálny priemer inštalovaný na digestore. Tým zaistíte čo najvyššiu účinnosť, a naopak najnižšiu hlučnosť.
- Výkon sa udáva v m³/hod. Na zistenie potrebného výkonu je potrebné poznať objem miestnosti, ktorý spočítate vynásobením dĺžky, šírky a výšky kuchyne. Vzduch by mal byť digestorom vymieňaný aspoň 7× za hodinu.
- Hlučnosť digestora je tiež dôležitá. Z tohto hľadiska všeobecne platí, že čím výkonnejší, tým hlučnejší.
Chcete si byť skutočne istí, že sa vám nový digestor zmestí do kuchyne? Vyberte si v prehľadnej a bohatej kategórii Digestory podľa šírky.
Ďalšie funkcie a vychytávky digestorov
Digestor s vývodom môže disponovať niekoľkými prídavnými funkciami ako napríklad LED osvetlením či LED displejom, halogénovým osvetlením, spätnou klapkou, elektronickým ovládaním atď. Požadované funkcie a výbavu si môžete zvoliť v parametrickom filtri vľavo.
Nezabúdajte tiež na dizajn digestora
Ak ste pyšní na vzhľad vašej kuchyne a nechcete ho kaziť nevhodným príslušenstvom, nezúfajte. Vyberte si antikorové, rustikálne, retro, čierne, biele, moderné či iné digestory podľa dizajnu.
i
Stále si neviete rady? Inšpirujte sa naším návodom Ako vybrať digestor.