Obnoviť stránku

Death Stranding Director's Cut (RECENZIA) – Kojimov klenot žiari aj na PS5

• Autor: Filip Němec

Hideo Kojima to zasa dokázal – tak by som spätne opísal vydanie Death Stranding. Akčná adventúra od pre mnohých geniálneho japonského tvorcu hier v roku 2019 zaujala celý herný svet, hoci na mnohých môže pôsobiť len ako nudné postapokalyptické PPL, čo je však pohľad dosť krátkozraký. Death Stranding vás zaujme fantastickým príbehom aj originálnou hrateľnosťou a koniec koncov aj skvelou grafikou a práve posledné dva prvky vylepšuje Death Stranding Director's Cut. Čo presne obsahuje a či jeho obstaranie stojí za to, zistíte v recenzii.

Director's Cut RecenziaDojmy z hrania (PC)Recenzia (PS4 Pro)Dojmy z Gamescomu 2019

Death Stranding Director's Cut; screenshot: cover

zdroj: Kojima Production

i Než sa pustíte do Death Stranding...

Death Stranding síce nie je ktovieako náročná hra, ale utopiť je v nej možné desiatky hodín. Ak si chcete tento čas spríjemniť a hlavne sa vyhnúť začiatočníckym chybám, nahliadnite do našich 10 tipov, ako sa stať profi kuriérom, alebo 10 tipov a trikov pre Death Stranding.

Časti článku


Death Stranding Director's Cut (RECENZIA PS5) – Obsah článku

  1. Príliv Smrti po dvoch rokoch
  2. Director's Cut? Nie tak úplne
  3. Čo nové v Death Stranding Director's Cut
  4. Ideálna príležitosť zahrať si jednu z najlepších PS4 hier
  5. Recenzia Death Stranding Director's Cut: záverečné hodnotenie

Príliv Smrti po dvoch rokoch


Na chrbte mám päť obrovských kontajnerov plných materiálu pre chirálnu tlačiareň – moderného zariadenia schopného tlačiť zbrane, ale tiež napríklad lieky. Čokoľvek je potrebné. Popruhy batohu sa mi zarezávajú do ramien a vytvárajú krvavé otlačeniny, som ale zvyknutý. Viete, kuriéri sú v tomto postapokalyptickom svete najdôležitejším povolaním. Skenujem koryto rieky a vyberám miesto, kde je najmenší prúd, s veľkým nákladom na chrbte je totiž ľahké stratiť rovnováhu a nechať si divokou vodou odniesť všetok náklad je to posledné, po čom túžite.

Death Stranding Director's Cut; gameplay: Sam na motorce

zdroj: vlastný

Kuriér, ten má tvrdý chlieb.

Dochádzajú mi zásoby, podrážky topánok už skoro vyšliapané a môj prepojený plod detegujúci vyplavené veci, teda duše zosnulých zaseknuté medzi svetom živých a mŕtvych, už tiež potrebuje odpočinok. Konečne sa ale blížim k Južnému uzlovému mestu a chystám sa vyložiť náklad. Uff. Ale áno, stálo to za to. Dostávam pochvalu za neporušenú dodávku a získavam tak veľmi dôležité lajky – jediné platidlo, ktoré vás v tomto krutom svete zaujíma. Pracovník na doručovacom termináli mi dáva výrobné schémy k novej nesmrtiacej puške s gumovými projektilmi a pripomína mi, že ju môžem vyskúšať na strelnici.

„Ehm, počkať. Strelnici? To tu minule nebolo,“ vykopne ma náhle moje vlastné uvažovanie z postavy Sama Portera Bridgesa, hlavného hrdinu Death Stranding a ja si uvedomujem, že sedím doma na gauči, vonku sa nevznášajú šedivé duše zosnulých prepojené pupočným šnúrami a dážď je blahodarným osviežením, nie smrtiacim časodažďom, ktorý pretočí hodiny života dopredu všetkému, na čo dopadne.

Death Stranding Director's Cut; gameplay: dehet Death Stranding Director's Cut; gameplay: Sam Porter Bridges

zdroj: vlastný

Zoznámte sa, Sam Porter Bridges a svet, ktorý obrátil naruby Príliv Smrti (Death Stranding). Miminá vo fľaši a nepriatelia z dechtu sápajúci sa zo zeme? To je len začiatok.

Director's Cut? Nie tak úplne


Presne takými zážitkami bude aj vaše hranie Death Stranding Director's Cut prepletené v prípade, že ste hrali pôvodnú hru. Oproti napríklad nedávno vydanej Director's Cut verzii akčnej adventúry Ghost of Tsushima neobsahuje Death Stranding Director's Cut žiadnu novú kampaň či samostatné príbehové rozšírenie. Dokonca vlastne nejde ani o Director's Cut v pravom slova zmysle, sám Kojima totiž poznamenal, že nová verzia neobsahuje nič, čo by z tej pôvodnej bolo vystrihnuté.

Hneď na začiatku teda schladíme vaše očakávania – Death Stranding Director's Cut pôvodný príbeh nerozširuje, teda okrem zopár vedľajších misií. Okrem vylepšení vizuálu, ku ktorému sa dostaneme nižšie, ide najmä o rôzne omrvinky naprieč hrateľnosťou, ako sú nové objekty na vybudovanie, dopravné prostriedky, skrátka prvky obohacujúce možnosti ako Death Stranding hrať. Čo je však zásadné, skvelo zapadajú do pôvodnej hrateľnosti. Rozhodne nepôsobia ako vynútené prídavky.

Death Stranding Director's Cut; gameplay: náklaďák, hory

zdroj: vlastný

Svet Death Stranding je obrovský, takže sa môžu zdať novinky malé a zanedbateľné, mnohé si možno na prvý pohľad ani nevšimnete. Rozhodne vám však hranie spríjemnia.

Aj napriek nižšiemu množstvu noviniek a absencii príbehového rozšírenia je však Death Stranding Director's Cut férovou ponukou. Ak už máte pôvodnú hru na PS4, na Director's Cut verziu môžete upgradovať za 10 dolárov. Upgrade obsahovo nabobtnalejšej Ghost of Tsushima Director's Cut zo základnej verzie stojí 20 dolárov, respektíve 30 pri upgrade rovno na PS5 verziu. Samozrejme, Sony mohlo urobiť pekné gesto a ponúknuť celý Death Stranding Director's Cut zadarmo, pretože najväčšou zmenou je podľa mňa vylepšený vizuál. Desať dolárov sa však zdá voči získaným vylepšeniam ako zodpovedajúca cenovka.

Čo nové v Death Stranding Director's Cut


Ak ste zatiaľ s hrou nemali tú česť (to máte dosť veľký rest, poviem vám!), smelo najskôr zamierte do recenzie PS4 verzie. My sa v tomto článku pozrieme predovšetkým na spomínané novinky. Niektoré uľahčia prvé hodiny hrania, ktoré sú vďaka nedostupnosti pokročilej výbavy výrazne ťažšie (a tým pádom možno aj menej zábavné), po novom tak po pár úvodných misiách získate zbraň s elektrickými výbojmi a podporný skelet umožňujúci uniesť väčší náklad a rýchlejšie sa s ním pohybovať.  

Death Stranding Director's Cut; gameplay: skok na motorce Death Stranding Director's Cut; gameplay: nesení nákladu

zdroj: vlastný

Death Stranding Director's Cut prináša nové možnosti prekonávania dlhších vzdialeností rovnako ako spôsoby akými náklad presúvať.

Najviac noviniek ponúkajú stavby. Po novom možno postaviť chirálne mosty, ktoré sú menšie, kompaktnejšie a najmä lacnejšie ako tie veľké (v daždi plnom chirália ich však nemožno používať), rampy na preskakovanie priepastí či riek a tiež napríklad obrí mechanický prak schopný vystreliť náklad na veľkú vzdialenosť. Väčšina noviniek slúži najmä pre tých najvytrvalejších kuriérov, ktorí sa rozhodnú splniť všetky vedľajšie úlohy a čakajú ich tak opakované výpravy po rovnakej trase.

Priestorovo najvýraznejšou novinkou je potom možnosť postaviť si celú pretekársku trať, kde môžete pretekať proti časom ostatných kuriérov, hráčov uprednostňujúcich akciu pred pretekaním potom poteší strelnica ponúkajúca po vzore série Metal Gear Solid elimináciu holografických cieľov na čas. Zabudnúť nemôžem ani na novú menšiu oblasť Ruined Factory, do ktorej vás postupne zavedie niekoľko vedľajších misií. Tie síce neslúžia ako rozšírenie hlavného príbehu, ale o trochu zlepšia vaše povedomie o svete Death Stranding.

Death Stranding Director's Cut; gameplay: město

zdroj: vlastný

Príbeh Death Stranding má v roku 2021 úplne iný nádych. Izoláciou celých miest aj jedincov akoby Kojima predpovedal celú covidovú pandémiu a celé posolstvo hry, ktoré je o spájaní ľudí, je snáď ešte viac aktuálne.

Ideálna príležitosť zahrať si jednu z najlepších PS4 hier


Ak ste ešte Death Stranding nehrali a hra vás aspoň trochu láka, rozhodne si ju kúpte. Že pôjde o Director's Cut verziu je v podstate len príjemným bonusom. Pokiaľ už pôvodnú hru vlastníte na PS4, je samozrejme na zváženie, či vyššie spomínané novinky a lepšia grafika stoja za investíciu, pretože si však od vás upgrade vyžiada iba 10 dolárov, ide, pragmaticky povedané, o slušný pomer ceny a výkonu.

Death Stranding Director's Cut; gameplay: meteorologická stanice Death Stranding Director's Cut; gameplay: hory

zdroj: vlastný

Vizuálnym spracovaním si vás Death Stranding Director's Cut určite získa.

Aj keby však Death Stranding Director's Cut žiadne obsahové novinky neponúkalo, lepší vizuál za to podľa mňa stojí. Už na PS4 dokázali vývojári z upraveného Decima enginu od Guerrilla Games vyžmýkať maximum a na PS5 vyzerá Death Stranding ešte o chlp lepšie. Nie je to žiadny gigantický skok, ale ak ste si pri pohľade na skalnaté výbežky či zelené údolia pošomrávali niečo o fotorealistickosti, teraz budete mať skutočne pocit, že sa pozeráte na dokument National Geographic.

Podľa očakávania nechýba ani podpora DualSense ovládača a potenciál jeho funkcií autori žmýkajú na maximum. Pri chôdzi ťažkým terénom či zdolávaní rieky na motorke vám dáva ovládač spätnú väzbu o tom, čo sa deje pod vašimi chodidlami, zatiaľ čo reproduktor v ovládači dodáva zvukovú kulisu praskajúceho snehu, droliacej sa skaly či plačúceho prepojeného plodu v prípade prežitia traumatizujúceho zážitku. Prihoďte navrch podarené české titulky a máte hneď niekoľko dôvodov prečo si tento PS4 klenot zahrať na PlayStation 5. A ak sa do sveta opanovaného Prílivom Smrti vydávate prvýkrát, alebo si chcete oživiť zabudnuté vedomosti, mrknite na naše tipy a triky pre hranie Death Stranding.

Death Stranding Director's Cut; gameplay: fotorežim

zdroj: vlastný

Nádherné prírodné scenérie tvoria spolu s prepracovaným režimom foto návykovú dvojicu.

• zdroje: vlastné


Death Stranding Director's Cut (RECENZIA)


Záverečné hodnotenie

Akčnú adventúru Death Stranding Director's Cut vyvíja Kojima Productions a vydáva Sony Interactive Entertainment. Titul vychádza 24. 9. 2021 na PS5.

Kópiu pre recenziu poskytla česká pobočka Sony.

        Hodnotenie10/10 PERFEKTNÁ
Verdikt:

Death Stranding Director's Cut síce neprináša tak veľa obsahových noviniek ako napríklad Director's Cut verzia Ghost of Tshusima, tomu však zodpovedá cena samotnej hry aj čiastkového upgradu z PS4 verzie. Pointa príbehu a jeho nadčasovosť je navyše v roku 2021 ešte viac alarmujúca, nehovoriac o netradičnej, ale o to zábavnejšej hrateľnosti.

Death Stranding Director's Cut; recenze

Klady

  • Dychberúci a nadčasový príbeh
  • Skvelá originálna hrateľnosť
  • Nová výbava, budovy a ďalší obsah zapadajúci do pôvodnej hry
  • Filmové poňatie príbehu a vynikajúci herci
  • Vydarené české titulky
  • Skvelá grafika
  • Podpora DualSense ovládača
  • Solídna cena za upgrade z PS4 verzie

Zápory

  • Možno až príliš naťahovaný koniec
  • Vedľajšie misie oproti tým príbehovým nie sú príliš zaujímavé
Filip Němec

Filip Němec

Hry boli mojím najlepším priateľom aj milenkou už od detstva. O hrách som začal písať už na strednej škole, čím som vysedávanie pri herných strojoch ospravedlňoval najskôr pred rodičmi a teraz pred manželkou. V minulosti som vo forme textu aj herných relácií prispieval do magazínov ako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazíne mám na starosti herné konzoly všetkého druhu a z hier potom najmä preteky, v osobnej rovine som navyše hlavným strojcom vyostrených diskusií medzi konzolistami a PC Master Race.

Death Stranding (DOJMY Z HRANIA PC) – Obsah článku

  1. Kojimov opus si vás aj dnes omotá okolo prsta
  2. Nutné kompromisy v ovládaní
  3. PC exceluje v grafike
  4. Príliv smrti nestratil nič na svojej sile
  5. HW nároky pre Death Stranding PC

Kojimov opus si vás aj dnes omotá okolo prsta

Death Stranding vyniká v množstve ohľadov, ale jasný prím hrá príbeh o poslíčkovi v postapokalyptickom svete, kde sa stretávajú mŕtve duše s pozostalými obyvateľmi. Viac o deji prezradiť nechcem, pretože práve jeho objavovanie patrí k najväčšiemu kúzlu projektu Hideo Kojimu. Kúsok po kúsku odkrývate jednotlivé vrstvy príbehu a necháte sa prekvapovať starostlivo naplánovanými zvratmi. Jeho kúzlo síce trošku vyprchá pri druhom hraní (mám za sebou totiž platinové ťaženie na PS4), ale miestny svet je natoľko uhrančivý, že vás uchopí a nepustí, tiež vďaka kompletnej textovej lokalizácii, ktorá sa pri prechode z PlayStation nevytratila.

Death Stranding Mission 3 Bridget's Cremation | Alza Magazín (Gameplay, PC, No Commentary)

Príbeh Death Stranding je rozprávaný pomocou dlhých filmíkov, ktoré vás vtiahnu svojím prepracovaným scenárom a skvelými hereckými výkonmi.

Pôvodne som si myslel, že v rámci dojmov z hrania iba vyskúšam mechaniky na PC a pôjdem písať, ale zrazu začalo vonku svitať a ja som s prekvapením zistil, že som sa pri svojom stroji zasekol na desať hodín a pokojne by som pokračoval ďalej. Návykové prepájanie miest do siete UCA (United Cities of America), zakrádanie medzi VV (duše mŕtvych) a doručovanie zásielok v ťažkom teréne, ktorý sužuje starnutie spôsobujúci časodážď, skrátka nestratilo nič na svojej sile. Navyše sa do Death Stranding premietla spolupráca s Valve, takže fanúšikovia Half-Life dostanú svoju porciu easter eggov z univerza Gordona Freemana. Ak sa však na Death Stranding chystáte s klávesnicou a myšou, pripravte sa na o niečo slabší zážitok – a to kvôli ovládaniu, ktoré sa nepodarilo previesť vo všetkej komplexnosti.

Nutné kompromisy v ovládaní

Ak patríte ku kovaným zástancom PC Master Race a slovo „gamepad“ je pre vás neslušné slovo, musíte sa zmieriť s ústupkami, ktoré sa prejavia predovšetkým v pohybe postavy. Pomocou klávesnice a myši totiž nemôžete citlivo ovládať rýchlosť pohybu postavy ako na páčkach ovládača. Namiesto toho si v nastavení určíte rýchlosť chôdze postavy, čo v praxi znamená, že sa buď potiahnete ako slimák na rovinkách, alebo sa zabijete pri zostupovaní z kopca kvôli svižnému kroku. Problém spočíva aj v tom, že vďaka vibráciám ovládača máte spätnú odozvu, že strácate rovnováhu, zatiaľ čo pri hraní s myšou a klávesnicou sa musíte spoľahnúť len na vizuálne dojmy (pričom získavanie balansu pomocou tlačidiel myši nie je nijako pohodlné).

Death Stranding; screenshot: záporák Death Stranding; screenshot: Sam Death Stranding; screenshot: výbuch
Postavy v Death Stranding sú skvele napísané. Dušu im vložili tiež skvelí herci na čele s Normanom Reedusom alebo Madsom Mikkelsenom.

Zároveň je na klávesnici dedikovaných na ovládanie toľko tlačidiel, že si pripadáte ako hráč na klavíri, a preto som sa veľmi skoro uchýlil k pripojeniu svojho xboxového gamepadu, aby som si naplno užil prenášanie balíkov medzi jednotlivými stanovišťami. Stále to však nebolo to pravé orechové, pretože chýbajú niektoré mechaniky ako hlas BB (dieťa vo fľaši) z ovládača či využitie gyroskopu v dualshocku. Na druhej strane sa v Kojima Productions podarilo skvele odladiť voľný prechod medzi ovládačom a klávesnicou, takže môžete pri streľbe rýchlo odložiť gamepad a rýchlo siahnuť po myši, ktorá je pri mierení predsa len presnejšia.

PC exceluje v grafike

Kým ovládanie dostalo na PC celkom na frak, v rámci grafiky konzolu PS4 jasne predstihuje, pretože Decima engine ukazuje svoje kúzla v plnej sile. Svetelné a časticové efekty dokážu hráča vtiahnuť do diania na obrazovke a akonáhle začnete detailne skúmať povrchy materiálov, padne vám sánka. Detailné vyhotovenie štruktúry látok oblečenia či jednotlivé póry na koži hlavných postáv jasne naznačujú, akým smerom sa posunie grafika na next-gen konzolách. Ak bude na PC takto parádne vyzerať tiež Horizon Zero Dawn, budú možno nakoniec konzolisti v auguste závidieť svojim kamarátom s počítačom.

Death Stranding; screenshot: duše Death Stranding; screenshot: textura Death Stranding; screenshot: špinavec
Grafika Death Stranding mohla na počítači plne ukázať svoj potenciál, čo sa prejavilo na svetelných efektoch, spracovaní častíc či na detailnejšom prevedení textúr.

Výhoda hrania na počítači tkvie samozrejme v detailnej úprave grafiky pomocou rôznych nastavení a Death Stranding nie je výnimkou. S troškou trpezlivosti si nakonfigurujete vizuálnu stránku presne podľa vašich požiadaviek. Napriek tomu som však narazil na občasné prepady frekvencie snímok, kedy sa obraz nepríjemne trhal, predovšetkým v dynamických scénach, kde sa rýchlo striedali zábery. Nejde o nijako častý jav, ale zaručene vám pokazí atmosféru danej chvíle. Našťastie sa tak deje predovšetkým pri renderovaných sekvenciách, takže to na samotnú hrateľnosť nemá vplyv.

Príliv smrti nestratil nič na svojej sile

Celkovo musím povedať, že sa prechod Death Stranding na PC podaril. Stratil síce časť ovládacích mechanizmov ušitých na mieru dualshocku a ovládanie cez klávesnicu s myšou je trošku osekané, ale to vynahrádza výborné audiovizuálne spracovanie, ktoré využíva silu počítačov. Ak ste ešte nemali s odyseou Sama Portera Bridgesa tú česť, potom sa nenechajte viac prehovárať. Stále ide o výbornú hru s podmanivým a netradičným príbehom, ktorý dokáže prepojiť audiovizuálnu stránku so samotnou hrateľnosťou, čo sa prejavilo v skvelom hodnotení hry v našej recenzii pre PS4 od kolegu Filipa Němca.

Death Stranding; screenshot: fotomód
Vďaka implementovanému fotomódu si môžete v Death Stranding vytvoriť rad parádnych obrázkov, s ktorými môžete machrovať pred kamarátmi.

Aj keď som Death Stranding prešiel už na sklonku roku 2019, opäť si ma po dlhšej odmlke získal a ja teda naďalej šliapem v tónoch sklady I'll Keep Coming od Low Roar s ďalším balíčkom, aby som spasil ľudstvo (v novo pridanej obťažnosti very hard). To môžete od 14. júla na PC urobiť aj vy a spoznať, v čom je posledné dielo Hideo Kojimu tak výnimočné.

• Zdroje: Vlastní

Obsah recenzie Death Stranding (PS4 Pro)

  1. Najlepší herný príbeh všetkých čias?
  2. Zoznámte sa, Sam Bridges, kuriér
  3. Čo je to ten nový stranded game žáner?
  4. Časodážď, ľudské plody vo fľaši a ďalšie zvláštnosti
  5. Je Death Stranding hra roka alebo celej konzolovej generácie?
  6. Recenzia Death Stranding: záverečné hodnotenie
  7. HW nároky pre Death Stranding PC

Najlepší herný príbeh všetkých čias?

• Recenzia: 1. 11. 2019 • Autor: Filip Němec

Keď bol v roku 2016 predstavený prvý trailer na Death Stranding, spustila sa lavína otázok a teórií, o čom hra vlastne bude. Túto lavínu nedokázali zastaviť ani ďalšie trailery či rozhovory priamo s Kojimom, ba naopak sa jej sila ešte viac stupňovala. Nemusíte však mať strach, Death Stranding je skvele napísanou hrou a jedna z mála vecí, ktorú môžem bez obáv prezradiť, je celková pochopiteľnosť príbehu. Už počas prvých pár hodín budete mať jasno, o čom Death Stranding vlastne je. Naopak premyslenosť celého diela pochopíte až oveľa neskôr a pomôže vám v tom tiež až nezvyčajne kvalitná česká lokalizácia.

Death Stranding; wallpaper: cover
Kojima sa rád hrá s metaforami, a tak dve najpoužívanejšie pomôcky – rebrík a lano – majú veľký význam nielen v rámci hrateľnosti, ale aj príbehu a jeho posolstva.

Vašou hlavnou úlohou bude prepojiť jednotlivé mestá naprieč Severnou Amerikou do jednej veľkej siete, a tak sa vydáte na dlhú cestu, v rámci ktorej prejdete celý kontinent. To je však len základná vrstva príbehu, na ktorú sa šikovne nabaľuje do detailov premyslený svet. V tom práve prebieha takzvaný Príliv Smrti (Death Stranding) a prepojením miest sa ho snažíte zastaviť.

Komplexnosť príbehu či precízne vykreslenie všemožných detailov, ktoré postapokalyptickej Amerike dávajú neuveriteľne reálnu tvár, je v rámci hier niečím úplne ojedinelým. Kojima opäť prejavil svoju záľubu vo filmoch aj takmer geniálne scenáristické schopnosti. Podobne ako napríklad v sérii Metal Gear Solid sa môžete tešiť na fantasticky napísané vedľajšie postavy a tiež množstvo filmíkov. Niekto samozrejme namietne, že chce radšej hrať ako pasívne sledovať niekedy aj desaťminútové cutsény... a ja tiež patrím do tohto tábora. Napriek tomu som sa ani minútu nenudil. Naopak som sa mnohokrát pristihol, ako so zatajeným dychom kŕčovito stískam ovládač a niekoľkokrát mi srdce búšilo tak, ako by sa daná situácia naozaj dela. Až taký je Kojima kúzelník.

Death Stranding; gameplay: Sam a Fragile Death Stranding; gameplay: Sam a Amelia
Herecké obsadenie sa naozaj podarilo. Všetky filmíky vynikajú skvelou kamerou aj hereckými výkonmi.

Zoznámte sa, Sam Bridges, kuriér

O príbehu nemôžem a ani nechcem viac prezradiť. Je skrátka veľkolepý, skvelý a jeho posolstvo vás prinajmenšom donúti aspoň k zamysleniu. Ešte revolučnejšie však pôsobí samotná hrateľnosť. Sam Bridges, hlavná postava hry, je totiž kuriér. A čo je zvláštne, kuriérom zostane po celý čas hry. Nestane sa z neho akčný hrdina, ktorý premôže armádu zlosynov, nezíska magické superschopnosti, hoci úplný niktoš to tiež nie je. Sam je skrátka prostý doručovateľ, také postapokalyptické UPC s doručením aj cez víkendy alebo v časových búrkach ak chcete, ktorý z miesta na miesto doručuje zásielky. Bodka.

A to je v podstate jadro hrateľnosti – jednoducho chodíte z miesta A na miesto B, dosť často aj pešo a ide o pekné štreky. Počas toho potom stretávate zaujímavé postavy, spoločne posúvate príbeh dopredu a áno, občas dôjde k nejakej šarvátke či prestrelke, Death Stranding je však v jadre pacifistickou hrou, takže aj keď vám dá do ruky strelné zbrane (a nie práve málo!), fungovanie sveta vás skôr núti nepoužívať ich. Avšak voľba je na vás, Death Stranding je totiž nesmierne slobodnou hrou.

Death Stranding; gameplay: decht, VV Death Stranding; gameplay: MULEs
Obrázok 1: Doručovanie balíčkov vám budú sťažovať duše mŕtvych, ktoré uviazli medzi naším a ich svetom. Obrázok 2: O váš náklad budú mať záujem aj nájazdníci zvaní MULEs (mulice), možno im ale utiecť alebo sa s nimi vysporiadať pekne ručne či pomocou strelných zbraní.

Som si istý, že doručovanie nebude zrejme baviť každého. Tak to skrátka je. Kojima sám už kedysi dávno vyhlásil, že plánuje vytvoriť hru podľa svojich predstáv a je si vedomý toho, že bude tak zvláštna, že ju hráči možno neprijmú. Hovoril vtedy o Death Stranding? S najväčšou pravdepodobnosťou áno. Lenže to pobehovanie po obrovskom a krásnom svete je vo výsledku veľmi zábavné, pretože máte k dispozícii novátorské a doposiaľ nevidené herné mechaniky.

Pred každou cestou musíte zvážiť, aké vybavenie si vezmete so sebou, pretože okrem toho, že predmety niečo vážia, zaberajú miesto aj vo vašom batohu, a ten nie je nafukovací. Keď ho navyše preplníte, horšie sa vám bude chodiť a môžete ľahko stratiť rovnováhu. Svoje bremená si však môžete naložiť napríklad na motorku alebo využiť vznášadlo. Death Stranding je síce v jadre simulátor kuriéra, ale samotná hrateľnosť je natoľko zábavná, prepracovaná a inovatívna, že na ploche cca 40 hodín, ktoré vám zaberie len samotná kampaň, ma ono doručovanie nikdy vyložene neomrzelo.

Death Stranding; gameplay: príprava na cestu Death Stranding; gameplay: náklad Death Stranding; gameplay: vznášadlo
Obrázok 1: Pred každou cestou je nutné starostlivo zvážiť, aké vybavenie si vziať a kam ho umiestniť. Obrázok 2: Sam zvládne prepraviť naozaj ťažké bremená. Obrázok 3: Pomôcť si možno napríklad vznášadlom.

Čo je to ten nový stranded game žáner?

Kde je teda ten sľubovaný nový žáner, ktorému Kojima hovorí stranded game, keď hra pôsobí ako akčná adventúra? K plnému pochopeniu treba Death Stranding hrať a prežiť posolstvo príbehu, avšak slovo strand v tomto zmysle predstavuje šnúru, ktorá viaže jednotlivých hráčov k sebe, hoci ide v jadre o čisto singleplayerový zážitok. Nemôžete do svojej hry pozvať ďalšieho hráča, nie je tu žiadny multiplayer, žiadny iný online režim. A napriek tomu ostatní hráči majú výrazný vplyv na váš svet. Keď totiž na nejakom mieste zanechajú lano alebo rebrík, môže sa objaviť vo vašej hre a uľahčiť vám tak cestu nepriestupným terénom. Vy im na oplátku môžete dať like na akýkoľvek predmet, a tým im pomôžete v raste ich atribútov určujúcich napríklad ako veľký náklad ich Sam unesie.

Death Stranding; gameplay: ceduľa Death Stranding; gameplay: cesta
Obrázok 1: Hráči môžu zanechať ostatným odkazy vo forme ceduliek upozorňujúcich na možné nebezpečenstvá. Obrázok 2: Prepojením s ostatnými hráčmi môže viesť aj k niečomu oveľa väčšiemu, ako je napríklad výstavba cesty. Budete spolupracovať s hráčmi, ktorých ste nikdy nevideli, alebo si skrátka pôjdete „to svoje“?

Rýchlo sa však naučíte stavať tiež nabíjačky pre elektrické vozidlá, mobilné úkryty či dokonca mosty cez zle prekročiteľné rieky. Kojima zatiaľ neprezradil, ako presne tento systém funguje, avšak predmety ostatných hráčov sú dobre dávkované, váš svet ich nie je plný, ale zároveň ich je toľko, že vám môžu naozaj veľmi pomôcť a čím viac lajkov stavby dostanú, tým dlhšie vo vašej hre budú. Naopak stavby a predmety ktoré nikto lajkovať nebude, zmiznú.

Avšak uvádzané jednotné budovanie cesty nie je jediným špecifikom stranded game žánru. Postupom času sa začnú vytvárať v miestach, kde často chodíte vy aj ostatní hráči, cestičky, takže sa krajina stane lepšie prístupnou, čo je ďalší spôsob, ktorým iní hráči ovplyvňujú vašu hru, hoci sa do nej fyzicky nikdy nedostanú. Ide rozhodne o zaujímavý prvok, ktorý je oveľa výraznejší ako napríklad „Jolly cooperation“ v Dark Souls. Mrzí ma však len to, že hra neuprednostňuje hráčov z môjho friendlistu, ktorých stavby a predmety by som videl radšej. Narážal som bohužiaľ iba na cudzích hráčov.

Death Stranding; gameplay: rebrík Death Stranding; gameplay: rebrík Death Stranding; gameplay: lano
Rebrík a lano patria k základnej výbave každého kuriéra.

Časodážď, ľudské plody vo fľaši a ďalšie zvláštnosti

Práve prelínanie činov iných hráčov do vašej hry je jednou z vecí, ktoré Kojima mal na mysli, keď hovoril o prepojovaní spoločnosti, avšak táto metafora je v hre ešte oveľa významnejšia. Na zvyšok si už ale budete musieť prísť sami. Početné spojenia nadviažete tiež s rôznymi NPC, ktorých úloha v hre je takmer zanedbateľná, ale ani to nikomu nezabránilo skvele napísať ich životné príbehy a zasadiť ich do sveta, ktorý je ohrozovaný prílivom smrti a v ktorom nie je ani chvíľu bezpečne.

Namiesto obvyklého dažďa vás tak bude sužovať časodážď, ktorý urýchli starnutie všetkého, čoho sa dotkne. V daždi je zároveň väčšia šanca stretnúť takzvané Vyplavené Veci (VV), čo sú tiene zosnulých ľudí snažiacich sa dostať na onen svet. Tie sa teraz zjavujú vo svete živých a snažia sa polapiť každú živú dušu. Ak sa im to podarí, nastáva zaujímavý konflikt, ktorý možno riešiť útekom alebo aj klasickým súbojom. V boji proti VV potom Sam používa svoj Prepojený Plod (PP), čo sú nedonosené deti odobrané mŕtvym matkám. Takéto dieťa totiž uviazne medzi svetom živých a mŕtvych a dokáže VV vycítiť.

Death Stranding; gameplay: vyplavené veci Death Stranding; gameplay: prepojený plod
Obrázok 1: Prvá fáza konfliktu je takmer klasický stealth, keď ale niečo pokazíte, je potrebné vziať nohy na plecia alebo bojovať o holý život. Obrázok 2: S hľadaním VV vám pomôže váš PP (nebojte sa, na skratky si čoskoro zvyknete, hra ich totiž obsahuje veľa).

Práve prvky, ako časodážď alebo súboje s VV či teroristami, ktorí chcú apokalypsu využiť vo svoj prospech, sú skvelým ozvláštnením prostého doručovania. Napriek tomu musím spomenúť, že niekedy je toho chodenia až príliš veľa a v momente, kedy precestujete polovicu Štátov a dostanete za úlohu dôjsť pešo zase späť, si jednoducho poviete, že už je toho veľa. Z tohto pohľadu ma mierne sklamal samotný koniec, ktorý je príbehovo priamo epický, ale nemôžem sa ubrániť pocitu umelého naťahovania záveru ďalším chodením z bodu A do B, len aby Kojima mohol dovysvetliť všetky svoje myšlienky. Ako som už napísal, samotné doručovanie ma nikdy vyložene nezačalo nudiť, boli však okamihy, najmä ku koncu hry, keď začala byť hrateľnosť mierne stereotypná.

Je Death Stranding hra roka alebo celej konzolovej generácie?

Hideo Kojima s Death Stranding zabodoval hneď na troch frontoch. Hlavným ťahákom hry je neuveriteľne prepracovaný, nesmierne pútavý a čo je najdôležitejšie, hráčom dobre vysvetlený príbeh. Po druhé to je inovatívna hrateľnosť, pretože označiť Death Stranding za obyčajný walking simulator by bolo veľmi buranské. Po tretie je to dychberúce vizuálne spracovanie obrovského sveta, ktoré veľmi silne koketuje s fotorealistickosťou a chválu si zaslúžia tiež skvelé animácie postáv či zdanlivé drobnosti, ako je Samov realistický pohyb v členitom teréne.

Death Stranding; gameplay: výhľad Death Stranding; gameplay: meteorologická stanica Death Stranding; gameplay: údolie
Autori použili Decima engine od štúdia Guerrilla Games. Ten sme už mohli vidieť napríklad v open world adventúre Horizon: Zero Dawn, je však neskutočné, čo z neho dokázali vývojári v prípade Death Stranding dostať.

Death Stranding je rozhodne najvýraznejšia hra tohto roka, možno aj tejto konzolovej generácie. Je originálna, je inovatívna a v mnohých smeroch jednoducho geniálna. Napriek tomu nemôžem hre udeliť maximálne hodnotenie. Napríklad oproti minulému God of War je možno Death Stranding viac novátorskou, nevšednou hrou, ale po stránke hrateľnosti má svoje muchy, hoci malé.

Ide o už spomínané naťahovanie konca spojené s opakujúcou sa hrateľnosťou (hoci pripomínam, nejde o nič výrazné, koniec príbehu vás rovnako totálne uzemní) a tiež významovo prázdne vedľajšie misie, ktoré vás nútia len pobehovať po krajine a doručovať balíčky. V niektorých prípadoch si síce odomknete lepšiu výbavu, ale inak sú pomerne nezáživné a nijako vás ani neposunú v príbehu. Aby som bol teda spravodlivý, na maximálne hodnotenie to nie je, napriek tomu ide o majstrovské dielo geniálneho Hideo Kojimu, ktorý si skrátka svoju hru urobil po svojom a sám už dopredu avizoval, že nie všetkým hráčom sa zavďačí, čo je úplne v poriadku.

Death Stranding; screenshot: breh, Amelia
Death Stranding je niečím úplne novým. Niečím, čo možno redefinuje žáner akčných adventúr. Aj napriek tomu ale v hre nájdete spoločné prvky so sériou Metal Gear Solid, na Death Stranding totiž pracoval ako dizajnér a návrhár Yoji Shinkawa, tak aj skladateľ Ludvig Forssell, stojaci za hudbou pre MGS V: The Phantom Pain.

Táto recenzia bola napísaná pre PS4 Pro verziu.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia Death Stranding: záverečné hodnotenie

        Hodnotenie 98 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
95 %
Audiovizuálne spracovanie
100 %
Znovu hrateľnosť
80 %
Death Stranding; recenzia

Klady

  • Fantastický a na pomery hier veľmi kvalitný príbeh
  • Vynikajúci Norman Reedus ako Sam
  • Filmové poňatie cutscén
  • Jednoduchá, ale zábavná hrateľnosť
  • Prepojenie sveta s ostatnými hráčmi
  • Zábavné herné mechaniky
  • Vyvážená obťažnosť
  • Skvelé audiovizuálne spracovanie
  • Kvalitná česká lokalizácia

Zápory

  • Možno až nadmerné naťahovanie konca
  • Vedľajšie misie nie sú ničím zaujímavé
Filip Němec

Filip Němec

Hry boli mojím najlepším priateľom aj milenkou už od detstva. O hrách som začal písať už na strednej škole, čím som vysedávanie pri herných strojoch ospravedlňoval najskôr pred rodičmi a teraz pred manželkou. V minulosti som vo forme textu aj herných relácií prispieval do magazínov ako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazíne mám na starosti herné konzoly všetkého druhu a z hier potom najmä preteky, v osobnej rovine som navyše hlavným strojcom vyostrených diskusií medzi konzolistami a PC Master Race.

Death Stranding – Dojmy z Gamescomu 2019

  1. Gamescom odhalil tajnú ukážku z Death Stranding vysvetľujúcu príbeh
  2. Návšteva v prezidentskej oválnej pracovni
  3. Je tajomná pláž vstupom do sveta mŕtvych?
  4. O čom teda Death Stranding bude?

Gamescom odhalil tajnú ukážku z Death Stranding vysvetľujúcu príbeh

• Dojmy z GC 2019: 26. 8. 2019 • Autor: Filip Němec

Ešte pár dní späť by som neveril tomu, že Death Stranding od japonskej videohernej legendy Hideo Kojimu dostane v nemeckom Kolíne nad Rýnom tak veľa priestoru. Kým v rámci Opening Night Live sme videli dve cutscény či konečne ďalšie gameplay zábery (všetko už rozobrala Alex v predchádzajúcej novinke), útroby Gamescomu schovávali pre návštevníkov ešte ďalšie zábery, ktoré toho o hre prezradili snáď zatiaľ úplne najviac. Ako totiž sám Kojima vyhlásil, cutscéna, ktorú som mal možnosť na výstavisku vidieť, odpovedá na mnohé otázky. Po zhliadnutí niekoľkominútového filmu som pochopil (alebo si to aspoň myslím), o čom približne Death Stranding skutočne bude.

Scéna sa pravdepodobne odohráva niekedy na začiatku hry, Samovi (hlavná postava v podaní Normana Reedusa, ako už určite dobre viete) je totiž ponúknutá akási úloha. Ten však zaryto odmieta. Zdá sa, že so spoločnosťou Bridges, ktorá mu túto ponuku najskôr predkladá, nemá dobré skúsenosti. Spolu s úlohou potom odmieta tiež mystický zväzok kovových „kľúčov“ zvaný Q-pid, pripomínajúci futuristické USB kľúčenky. Nie je však ťažké domyslieť si, že nakoniec na túto úlohu Sam pristúpi, či k nej možno bude pre nás neznámymi okolnosťami donútený, pretože tento levitujúci USB náhrdelník na sebe má vo väčšine už uverejnených záberov. Náplň a cieľ úlohy potom jasne pripomínajú Samovo počínanie v už vydaných videách.

Death Stranding; screenshot: chiral network

Q-pid slúži ako kľúč do Chiral Network, čo je informačná sieť spoločnosti Bridgers, ktorá bola predtým rozprestretá po celých Štátoch. Zaujímavosťou je, že na šiestich kovových plieškoch sú fyzikálne rovnice. Zaujme napríklad prítomnosť tzv. gravitačného radiu zobrazujúceho, ako veľmi môže byť objekt stlačený, aby sa stal čiernou dierou. Nechýba ani dnes v teoretickej fyzike známa Diracova rovnica, ktorá je súčasťou Einsteinovej špeciálnej relativity a ktorá predpovedala existenciu antihmoty.

Návšteva v prezidentskej oválnej pracovni

V scéne sú iba tri postavy: Sam, Amelia (ktorú hrá Lindsay Wagner) a Die-Hardman (pôsobí ako vedúci spoločnosti Bridges). Samotný trailer má názov Briefing, pričom sa všetko nesie v podstatne inom duchu, ktorý by som opísal ako nacionálny či vyložene americký. Divák má totiž pádny dôvod myslieť si, že scéna sa odohráva v oválnej pracovni amerického prezidenta či prezidentky. Amelia a Die-Hardman sa pokúšajú presvedčiť Sama, aby splnil úlohu, v rámci ktorej by precestoval Štáty od východu na západ a kontaktoval vo videu vyznačené významné americké mestá.

Amerika totiž podľa všetkého prechádza nejakou krízou, a Sam by mal jednotlivé mestá navštíviť a spojiť ich s ostatnými. Tu jasná a logická rétorika videa končí a môžeme len hádať, čo sa stalo a o akom spojení je vlastne reč. Pravdepodobne sa vám ale pri čítaní týchto riadkov vybavia májové slová Kojimu na Tribeca Film festivale, kde hovoril o posolstve hry. Tým má byť práve spojenie medzi ľuďmi, čím chcel okrem iného Kojima reflektovať aktuálne problémy, či už ide o utečeneckú krízu či napríklad plánovaný Brexit. Na jednej strane tak cítim hrejivý pocit z toho, že som konečne niečo z Death Stranding pochopil, na druhej strane, po všetkých tých mystériách sa mi „obyčajné“ kontaktovanie jednotlivých miest, či (ako niektorí novinári predikujú) „šírenie lásky“, zdá až príliš obyčajné.

Death Stranding; screenshot: prezidentka

Ukážka sa odohráva pravdepodobne v rovnakej oválnej miestnosti ako trailer s umierajúcou prezidentkou. Tá má byť Ameliinou matkou a práve Amelia pravdepodobne usadne alebo už zasadla na jej miesto.

Je tajomná pláž vstupom do sveta mŕtvych?

Poďme ale späť k videu, v ktorom sa nakoniec ešte ukáže niekoľko príbehových informácií. O splnenie spomínanej úlohy sa najskôr pokúsila sama Amelia a skutočne s niektorými mestami nadviazala kontakt. Jej púť však skončila pri meste Edge Knot City, ktoré ovládajú teroristi hovoriaci si Homo Demons. Tí Ameliu zajali, ako ale sama poznamenáva, nie je držaná niekde v cele. Jej postavenie jej totiž zaisťuje určité privilégiá. Možno sa tak domnievať, že Amelia je súčasnou americkou prezidentkou, respektíve prezidentkou Spojených Miest Amerických, ako sa teraz zoskupenie nazýva a ktorého plné obnovenie chcú práve Homo Demons prekaziť.

Sam však ešte predtým rozozná, že to, s čím sa rozpráva, nie je skutočná Amelia, ale jej hologram. Zaujímavým prvkom je potom na prvý pohľad lichôtka, ktorú Sam Amelii odovzdá hneď na začiatku. Ich stretnutie totiž nápadne pripomína opätovné stretnutie dvoch starých známych, ktorí spolu prežili niečo veľmi hlboké, či snáď dokonca dvoch predchádzajúcich milencov. Ovšem jeho veta „nezostarla si ani o deň od chvíle, čo som ťa videl naposledy“ je len obyčajné konštatovanie faktu, nesnaží sa Amelii lichotiť. Nemá na to ani dôvod, to on je v pozícii toho, ktorý má vo vyjednávaní navrch.

Sam na konto Ameliinho veku tiež dodáva, že jej telo stále leží kdesi na pláži. Je snáď Amelia po smrti, a hologram je len starý záznam? Alebo je skutočne držaná v Edge Knot City, ale vplyvom tajomného dažďa nestarne? Jej vek bude hrať určite dôležitú úlohu, zatiaľ sa však môžeme len dohadovať, prečo Amelia od ich posledného stretnutia dlhého desať rokov nezostarla ani o deň.

Death Stranding; screenshot: Heartman

Pri vypustení nového videa sa vždy oplatí znovu si prejsť už vydané trailery. V jednom z nedávnych videí o Heartmanovi sa totiž takisto dozvedáme o akejsi pláži, kam sa Heartman vracia hľadať svoju mŕtvu rodinu. Predstavuje teda spomínaná pláž svet mŕtvych, do ktorého pravdepodobne budeme prechádzať? S novou ukážkou koreluje tiež fakt, že Heartmana trápia jeho ťažkosti (každých 21 minút zomrie) práve desať rokov. Stala sa v tej dobe nejaká katastrofa, pri ktorej veľa ľudí prišlo o život a teraz sú uväznení medzi svetom živých a mŕtvych?

O čom teda Death Stranding bude?

Ja osobne mám pocit, že konečne chápem základnú pointu celej hry. Je pravdou, že stále nepoznáme odpovede na mnohé otázky, zdá sa mi však, že Kojima začal najskôr zámerne zahmlievať a informácie podával takým spôsobom, aby všetko vyzeralo záhadne a komplikovane. To, čo sa nám také zdá byť, je podľa mňa len otázka príbehu, ktorý „stačí“ pochopiť tým, že skrátka budeme Death Stranding hrať.

Po tohtoročnom Gamescome tak hru vidím ako napospol klasickú (ospravedlňujem sa všetkým skalným fanúšikom Death Stranding) akčnú adventúru v otvorenom svete, kde možno dokonca hrozí akási variácia na objavovanie a obsadzovanie veží/miest/checkpointov ako to podobne robí Ubisoft, len v tomto prípade pôjde o jednotlivé mestá. Pomocou Samovej magickej kľúčenky dôjde k synchronizácii, napojeniu na sieť a, zjednodušene povedané, môžeme sa vydať k ďalšiemu mestu. Na druhú stranu niečo tak klasické je však pravdepodobne úplne mimo Kojimov zámer a vôbec by som sa nečudoval, keby sa mu pri tomto ubisoftovom koncepte urobilo nevoľno. Chcem tým len naznačiť, že Death Stranding nakoniec nemusí byť úplne tak revolučný, ako si možno myslíme alebo dúfame.

Death Stranding; screenshot: otevřený svět

„Čo sa týka príbehu a hrateľnosti, kľúčovým slovom je spojenie. Je tu ešte mnoho ďalších vecí medzi tým, ale to hlavné je spojenie,“ povedal Kojima v jednom z predchádzajúcich rozhovorov. Vtedy sme všetci chápali spojenie skôr v duchovnom či metafyzickom zmysle slova, nakoniec ale môže ísť o vcelku obyčajné prepojovanie miest aj v rámci informačnej siete pomocou Q-PID.

Zrejme teraz veľmi zjednodušujem, ale naozaj si myslím, že jadro hry bude obvyklá akčná adventúra v otvorenom svete s hlavnými a vedľajšími úlohami, hoci opradená veľmi originálnym príbehom. V ukážke, do ktorej Kojima obsadil svojho priateľa moderátora Geoffa Keighleyho, sme pravdepodobne videli jednu z vedľajších misií. Ukážka nás síce šokovala futuristickým poňatím Samovej kľúčenky, vyzerá to však tak, že išlo o vcelku klasický doručovací (fetch) quest, pričom príjemca po obdržaní zásielky Samovi ponúka ďalšiu spoluprácu, respektíve ďalšiu úlohu.

Na druhej strane nepochybujem o tom, že herné mechaniky budú v mnohých ohľadoch novátorské a originálne, po Gamescome 2019 si už však úplne nemyslím, že bude Death Stranding hrou priamo z inej dimenzie, po ktorej už budeme odmietať všetky ostatné akčné adventúry. Rozhodne nám dajte v komentároch vedieť, ako po náloži nových informácií z Kolína nad Rýnom vnímate Death Stranding vy.

• Zdroje: Vlastné (Gamescom 2019), Death Stranding fandom

HW nároky pre Death Stranding PC



Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5-3470 3.2GHz / AMD Ryzen R3 1200 Intel Core i7-3770 4-Core 3.4GHz / AMD Ryzen R5 1600
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1050 / Radeon RX 560 4GB NVIDIA GeForce GTX 1060 / Radeon RX 590 8GB
DirectX DirectX 12.0 DirectX 12.0
Operačná pamäť 8 GB 8 GB
HDD 80 GB 80 GB

• Zdroj: game-debate.com (16. 7. 2020)

S akým herným PC na Death Stranding?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základná zostava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimálna zostava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Zostava pre náročných:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i Mohlo by vás zaujímať

Čo sme o Death Stranding napísali skôr

Death Stranding – Novinky

  1. (3. 12. 2019) Rozporuplné predaje Death Stranding a jeho prípadné pokračovanie
  2. (11. 11. 2019) Death Stranding vyjde na Steame aj Epic Store a množstvo zaujímavostí z vývoja
  3. (7. 11. 2019) BBC dokument o posledných dňoch vývoja a novinky o spolupráci s Guerrilla Games
  4. (31. 10. 2019) Launch trailer Death Stranding láka na vydanie hry
  5. (29. 10. 2019) Conan O'Brien ako prepper v Death Stranding, vydanie na PC v roku 2020
  6. (10. 10. 2019) Nové informácie o Death Stranding a CGI trailer
  7. (19. 9. 2019) Ďalšie gameplay video z TGC 2019 ukazuje safe house
  8. (12. 9. 2019) Death Stranding na Tokyo Game Show v nových záberoch
  9. (20. 8. 2019) Ľudské plody v schránkach začínajú dávať zmysel... a močenie ako nová herná mechanika?
  10. (9. 8. 2019) Death Stranding len ako časová exkluzivita?
  11. (28. 7. 2019) Heartman: „Moje telo sa možno nachádza v tomto svete, ale duša zostáva na pláži“
  12. (26. 7. 2019) Reeves mal úlohu v Death Stranding na dosah, cover arty oficiálne predstavené

Rozporuplné predaje Death Stranding a jeho prípadné pokračovanie

• Novinka: 3. 12. 2019 • Autor: Filip Němec

Hideo Kojima už pred vydaním Death Stranding vyhlásil, že sa ďalšiemu dielu v prípade úspechu hry nevyhýba. Avšak zhodnotiť, ako sa Death Stranding darí, zatiaľ nie je jednoduché, pretože rozporuplné nie sú len recenzie, oscilujúce od nečakane nízkych čísel až po absolutória, ale aj predaje. Práve o predaných kusoch zatiaľ nemáme žiadne globálne údaje, ale napríklad vo Veľkej Británii nezvládlo Death Stranding vystúpať za prvý týždeň na najvyššie miesto rebríčka najpredávanejších hier, čo sa od najväčšej PlayStation exkluzivity roka 2019 rozhodne očakávalo.

Death Stranding nielen že nedokázalo zosadiť z prvého miesta nové Call of Duty: Modern Warfare, ktoré prvú priečku obsadilo už tretí týždeň a predajné čísla tak už boli skôr na ústupe, ale na veľké prekvapenie medií hra neprekonala ani v počte predaných kusov Days Gone, ktoré predalo za prvý týždeň o 36 % viac kusov než práve Death Stranding a stalo sa tak najlepším štartom nového PS4 titulu pre rok 2019. Naopak Death Stranding podľa očakávaní excelovalo v Japonsku, kde zažilo najlepší štart zo všetkých PlayStation hier za celú aktuálnu konzolovú generáciu a porazilo aj takých velikánov, ako je Sekiro: Shadows Die Twice so 150 721 predanými kusmi za prvý týždeň. Death Stranding zvládlo v Japonsku predbehnúť konkurenciu a k zákazníkom dostať 185 909 kusov.

Death Stranding; screenshot: Norman Reedus v zrkadle
Úspech v Japonsku sa dal predpokladať, ako sa darilo Death Stranding v USA, ale zatiaľ nevieme. Popularizácii hry v Amerike by mohlo pomôcť obsadenie hercov, ako je práve Norman Reedus alebo Guillermo Del Toro, hoci druhý spomínaný je na rozdiel od Reedusa pôvodom z Mexika.

Predajné čísla Death Stranding v redakcii starostlivo sledujeme ani nie tak z toho dôvodu, že by sme boli bezvýhradnými uctievačmi Hidea Kojimu, ale prípadný komerčný úspech hry by bol predovšetkým jasným znamením všetkým vývojárom, že sa nemajú báť realizovať svoje vízie, akokoľvek sú šialené. Prehovoriť by do toho mohli tiež najrôznejšie ankety o najlepšie hry uplynulého roka, ktorým bude aj tento rok kraľovať The Game Awards Geoffa Keighleyho. Tu má Death Stranding osem nominácií, vrátane najvyššej kategórie – Hra roku. Nakoniec ale budú úspech definovať predovšetkým predaje a z nich plynúce predaje.

Pri tvorbe ďalšieho dielu by Kojima začal od nuly

Nič ale nebráni tomu, aby sa fanúšikovia a novinári vypytovali na akúkoľvek ďalšiu hru zo sveta Death Stranding už teraz. Presne to urobili aj redaktori magazínu Vulture, a Kojimova odpoveď jasne naznačuje, že o prípadnom pokračovaní minimálne uvažuje alebo uvažoval. Rozhodne by v ďalšej hre chcel opäť vidieť Normana Reedusa, okolo ktorého osoby sa napokon veľká časť rozhovoru točila. Keby ale na nejaký ďalší Death Stranding titul naozaj došlo, Kojima by „začal od nuly“. Takéto vyjadrenie samozrejme mnoho fanúšikov nepoteší, pretože vidina hry s názvom Death Stranding 2 je náhle veľmi rozmazaná.

Ak by išlo o bežné štúdio, hodilo by sa namietať, že engine je už hotový, lore celého sveta tiež, takže by stačilo „len“ vymyslieť nový príbeh, nové príhody Sama Bridgesa a za rok a pol vydať dvojku. Hračka! Lenže Kojima Productions nie je Ubisoft a Kojima nie je... no, ťažko Kojimu k niekomu len vzdialene prirovnávať. Zo spomínaného vyjadrenia je cítiť, že Kojima všetky svoje nápady a myšlienky úspešne implementoval a prípadné ďalšie hry, hoci z rovnakého univerza, by mohli byť úplne iné. S inými mechanikami a odlišnou hrateľnosťou. Je prinajmenšom zaujímavé dať toto vyjadrenie do kontrastu s tým, čo Kojima vyhlásil ešte pred vydaním hry. Pre magazín Gamespot totiž povedal, že najvhodnejšou cestou, ako na Death Stranding nadviazať, je vytvoriť klasické pokračovanie. Zmenil teda názor?

Možno je Death Stranding jednou z tých hier, ktoré chcete mať len raz, v jednej verzii. Nepridávať ďalšie diely, pretože ten prvý je vo svojej podobe presne tým, čo chcel básnik svojou tvorbou povedať. A aj keby na nejaké pokračovanie aj tak raz došlo, rozhodne nepôjde hneď o ďalší projekt, Kojima totiž čoskoro po vydaní Death Stranding na svojom Twitteri oznámil, že by rád vytvoril tú nejstrašidelnějšiu hororovú hru všetkých čias. S týmto žánrom má už skúsenosti, pretože ešte pod Konami začal pracovať na reštarte série Silent Hill, kde mu pomáhal nielen Guillermo Del Toro, ale takisto aj Norman Reedus. Všetkému o prípadnej hororovej hre od Hidea Kojima sa venujeme v tomto článku.

Ako vidíte budúcnosť štúdia Kojima Productions vy? Vráti sa Sam Porter Bridges, alebo pre zmenu Kojima obohatí žáner hororov?

Silent Hills; screenshot: P.T. demo
Kojima v rámci tvorby Silent Hills vydal demo s názvom P.T. a až roky potom sme sa dozvedeli, že duch dievčaťa menom Lisa, ktorý nás čas od času vydesil, v skutočnosti celý čas chodil za vašou postavou, bez toho aby ste o tom vedeli. Išlo len o trik vývojárov, ako si uľahčiť prácu, ale je to veľmi desivé zistenie, nemyslíte?

• Zdroje: Game Industry, Gamespot, Kit Guru, Vulture, Twitter (Hideo Kojima)



Death Stranding vyjde na Steame aj Epic Store a množstvo zaujímavostí z vývoja

• Novinka: 11. 11. 2019 • Autor: Filip Němec

Len pár dní pred vydaním Death Stranding na PS4 sme boli informovaní, že exkluzivita je skutočne len časová a prvý titul znovuzrodeného štúdia Kojima Productions vyjde začiatkom leta aj na PC. Teraz sme sa dozvedeli, prostredníctvom akých digitálnych platforiem bude hra na počítačoch dostupná a to jednoducho podľa produktových stránok na Steame a Epic Game Store. Najväčším prekvapením potom je práve to, že Death Stranding nebude exkluzivitou na digitálnej platforme Epic. Hru totiž na PC vydáva 505 Games, vydavateľstvo, ktoré nedávno vypustilo na PC akčnú adventúru Control a tá sa stala práve exkluzivitou na Epic Game Store.

Ani Steam či jeho náprotivok od Epic potom neponúkajú žiadne ďalšie zaujímavé informácie, ako sú napríklad minimálne HW nároky, Steam iba pripomína podporu Achievementov a tiež „čiastočnú podporu hrania s ovládačom“. Vydanie Death Stranding na PC je rozhodne dobrá správa pre hráčov všeobecne. Skalných fanúšikov PlayStation síce príliš nepoteší, ale dá sa uvažovať aj tak, že odvážnych hier ako Death Stranding je príliš málo na to, aby zostali uzamknuté iba pre jednu platformu. Vydanie hry na PC sme detailne rozobrali v predchádzajúcej novinke.

Vývoj Death Stranding trval len 3 roky

Ako by sa tajomnosť okolo Death Stranding vyparila s vydaním hry. Launch trailer, ktorý strihal sám Kojima, odhalil z príbehu hry nečakane veľa a v posledných dňoch je majstrov Twitter plný zaujímavostí z vývoja. Že tvorba Death Stranding zabrala tri roky, vieme už zo skoršej doby minimálne podľa toho, že Kojima až v roku 2015 „opustil“ Konami a práce na hre začali až v ďalšom roku. Teraz však Kojima odhalil jednotlivé míľniky, z ktorých najzaujímavejší je hneď ten prvý – ešte začiatkom 2016 existovalo Death Stranding iba v rámci predstáv samotného Kojimu a pracovať na hre sa skutočne začalo až koncom roka. Práve vtedy prebehlo finálne rozhodnutie, na akom engine sa bude vyvíjať.

Death Stranding; screenshot: Norman Reedus, motion capture
Norman Reedus absolvoval prvý motion capture ešte pred výberom enginu a začatím vývoja na plné obrátky, aby sa mohol ukázať v E3 2016 traileri.

Kojimovu auru nadčloveka potom podporuje fakt, že z Konami odišiel v októbri 2015 a v decembri toho istého roku už naberal nových zamestnancov do štúdia Kojima Productions, ktoré sa jeho právnikom podarilo zbaviť všetkých záväzkov voči Konami. Výrazne mu v tom však pomohla lojalita jeho predchádzajúcich spolupracovníkov, ako totiž spočítal magazín Video Games Chronicle, z približne 120 súčasných zamestnancov ich 67 pracovalo už skôr v Konami a 62 z nich dokonca vytváralo Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Akonáhle teda koncom roka 2015 Kojima opätovne otvoril Kojima Productions, týchto 67 verných ho nasledovalo, aby spoločne pretvorili jeho víziu na skutočnosť. Väčšina z týchto lojálnych duší pritom patrila k vyššiemu manažmentu a dôležitým pozíciám v rámci dizajnu a výtvarného spracovania.

V roku 2016 potom Kojima oslovil vybraných hercov, pričom prvý úlovok bol predstaviteľ hlavnej postavy Norman Reedus, s ktorým už Kojima podobne ako s Guillermo del Torom spolupracoval na zrušenom projekte Silent Hills. Reedus súhlasil so spoluprácou na konci februára 2016 v Los Angeles, kde sa s Kojimom stretol. Ten mu predstavil svoju víziu a nasledujúci mesiac už Reedus stál pred kamerami v Kojima Productions, aby sa mohol objaviť v júnovom E3 traileri. Na Mads Mikkelsena išiel Kojima cez úvodný Skype hovor, neskôr sa stretli v San Diegu a v auguste už bol v štúdiu naskenovaný aj Mikkelsen.

Death Stranding; screenshot: Mads Mikkelsen, motion capture Death Stranding; screenshot: Mads Mikkelsen, kouření
Postava, ktorú stvárnil Mads Mikkelsen, pôvodne nefajčila, keď však Kojima raz uvidel herca, ako si počas prestávky zapaľuje cigaretu, upravil scenár.

Vývoj Death Stranding potom vo veľkom odštartoval až začiatkom roka 2017 po tom, čo koncom toho predchádzajúceho bolo konečne odsúhlasené použitie Decima enginu od Guerrilla Games. Jednoduchou matematikou tak zistíme, že vývoj hry trval necelé tri roky, čo je úctyhodný výkon, ak vezmeme do úvahy rozsiahlosť hry a zároveň perfektný technický stav aj tri týždne pred vydaním, kedy sme Death Stranding začali recenzovať. Určitý podiel na tom má určite tiež Guerrilla Games, ako sme vás totiž informovali v predchádzajúcej novinke, v tomto holandskom štúdiu vznikol satelitný tím Kojima Productions skladajúci sa priblžne zo 70 členov.

Podľa záverečných titulkov však vypomáhali aj vývojári zo štúdií Insomniac Games (Marvel's Spider-Man ) a Bend Studio (Days Gone). Práve akčná adventúra Days Gone dostala zaujímavý update, vďaka ktorému môže hlavná postava hry osedlať motorku, ktorá má prekvapivo namiesto nádrže nádobku s BB, bábätkom pomáhajúcim detegovať stratené duše v Death Stranding. Toto všetko je navyše neuveriteľne podivuhodné, keď si uvedomíme, že Kojima Productions je nezávislým štúdiom a nepatrí Sony. Napriek tomu Kojima dostal podporu niekoľkých štúdií a tiež Decima engine, ktorý si dokonca trúfol pomenovať. Ako a prečo, o tom sme písali v predchádzajúcom článku. Kojima Productions aj Guerrilla Games navyše aktuálne pracujú na vylepšovaní Decima enginu, takže je dosť možné, že v pokračovaní Horizon Zero Dawn uvidíme nejaký odkaz na Death Stranding, podobne ako Kojima umiestnil vkusné easter eggy do svojej hry práve z Horizon Zero Dawn.

Death Stranding; screenshot: Days Gone – BB motorka Death Stranding; screenshot: Horizon Zero Dwan – Tallneck
Obrázok 1: Ak sa vám nedonosený plod z Death Stranding zdá bizarný sám o sebe, čo ešte len keď ho dáte namiesto nádrže motorky. Obrázok 2: Jednou z poct priamo v hre je hologram Tallnecka z Horizon Zero Dawn, ktory sa zväčšuje podľa počtu obdržaných „lajkov“.

Norman Reedus: Kojima je ako Beatles

„Bol som s Hideom na Game Awards a je ako Beatles. Dospelí štyridsaťroční muži kričia so slzami v očiach, ako by do miestnosti práve vkráčal Elvis. A ja som si hovoril, čo je toto za človeka?,“ opísal Norman Reedus Kojimu pre magazín Hollywood Reporter. Ten sa zaoberá skôr filmami či hudbou a možno práve preto, že nejde o klasické herné médium, si Reedus dovolil prezradiť niekoľko naozaj šťavnatých zaujímavostí. Reedus v rozhovore nešetrí superlatívmi, pretože Kojima pre neho nie je len génius, je to génius na druhú. „Ak niekedy (Kojima) bude robiť film alebo čokoľvek ďalšie, okamžite budem pri tom,“ pochvaľoval si Reedus spoluprácu s japonskou videohernou legendou.

Než začal Reedus s Kojimom spolupracovať, vôbec ho nepoznal, pretože nie je zrovna náruživým hráčom. „Defenders bola moja hra. A to, čo je teraz, je dosť odlišné,“ dodal však, že hoci bol v niekoľkých Walking Dead hrách, nikdy na sebe nemal oblek na motion capture. Death Stranding pre neho bola úplne nová skúsenosť. S Kojimom už ale Reedus spolupracoval na inej hre, ktorá však nikdy nevyšla. Reč je samozrejme o Silent Hills, reštarte série Silent Hill, ktoré Konami zverilo Kojimovi, aby ho udržal vo svojej firme, čo sa aspoň na pár mesiacov podarilo.

Death Stranding; screenshot: Guillermo Del Toro, Norman Reedus, Hideo Kojima
Death Stranding je už druhý projekt, na ktorom spolupracoval s Kojimom herec a režisér Guillermo del Toro a tiež Norman Reedus. Súdiac podľa ich slov, ak tomu budú ďalšie projekty štúdia naklonené, rozhodne nešlo o poslednú spoluprácu.

Na túto prácu však Reedus kývol len vďaka del Torovi, ktorý mu povedal, že mu zavolá nejaký Kojima a bude od neho niečo chcieť. „Nech to bude čokoľvek, povedz jednoducho áno, je to génius,“ povedal del Toro do telefónu a keď Kojima skutočne zavolal, Reedus súhlasil. Nedlho potom však Kojima z Konami definitívne odchádza a del Toro oznamuje Reedusovi, že projekt Silent Hills sa ruší. „Potom sa na chvíľu odmlčal a dodal, že Sony opäť spolupracuje s Kojimom a chcú vytvoriť úplne novú hru. Bol som z toho veľmi nadšený, Kojima totiž za mnou prišiel na Comic-Con do San Diega, a na iPade mi ukázal návrhy, na ktorých pracoval, a tie boli ohromujúce. Vedel som, že toto bude mať úspech,“ opísal Reedus jeho úplne prvé stretnutie s Death Stranding.

Reedus spomenul aj pár okamihov z natáčania cutscén. „Mal takú umelohmotnú bábiku a chcel, aby som ju držal a hral, ako že je mŕtva a potom zase živá. Potom som mal šalieť, pretože sú všade po mne čierne odtlačky rúk. Potom zrazu vstal a povedal mi, že si mám predstavovať, že okolo mňa sú stovky mŕtvych veľrýb. Jeho mozog je jednoducho na úplne inej úrovni. Je to génius na druhú.“ Reedus sa tiež netají tým, že spätne uvítal neúspech Silent Hills. „Bol som totálne ohromený, keď Hideo opísal, čo chce ďalej robiť. Kompletne som na to (Silent Hills) zabudol. Ďakoval som bohu, že to nevyšlo, pretože toto (Death Stranding) je oveľa lepšie.“

Death Stranding; screenshot: Mads Mikkelsen, Norman Reedus, Hideo Kojima
Mnoho nápadov vzniklo v prestávkach medzi motion capture natáčaním. Všetky hlavné postavy totiž maju so svojimi hereckými kolegami až nečakané veľa spoločného. Sam, hlavná postava hry, má napríklad rovnaká tetovanie ako Norman Reedus a dokonca aj niektore Samove zážitky sú v skutočnosti príbehmi Normana Reedusa.

Celý rozhovor potom končí mixom zábavy aj silných emócii. Reedus bol totiž ohromený realistickosťou grafického spracovania, a tak sa Kojimu spýtal: „Myslíš si, že raz nastane deň, keď nebudeš potrebovať hercov?“ Odpoveď bola, ako sa na Kojimu patrí, hlboká. „Nie. Toto by si nikdy nemohol urobiť. Potrebuješ dušu. Potrebuješ skutočného človeka so skutočnými emóciami,“ reagoval Kojima, čo Reedusovi pochopiteľne urobilo radosť. „Vďaka bohu, pretože ak áno, bol by som bez práce.“

A ešte jeden malý tip na záver. Pokiaľ už Death Stranding hráte a hra sa vás dotkla podobne silno tak ako mňa, pravdepodobne vás pohltil aj vynikajúci soundtrack, ktorý mieša originálne skladby od skladateľa Ludviga Forssella (aj ten nasledoval Kojimu, v Konami pracoval napríklad na soundtracku Metal Gear Solid V: Phantom Pain), ale aj piesne od starostlivo vybraných interpretov. Medzi tých najvýznamnejších patrí islandská skupina Low Roar, ktorá stojí za titulnou piesňou I'll Keep Coming. Rovno vám osviežim pamäť a pripomeniem, že práve táto skladba hrala v úplne prvom traileri na E3 2016. Ak vás teda hudba skupiny Low Road oslovila, 13. decembra si ju môžete vypočuť v Prahe v Café v Lese.

• Zdroje: Epic Games Store, Gamespot, PC Gamer, Steam, YouTube (KOJIMA PRODUCTIONS), Twitter (HIDEO KOJIMA), Video Game Chronicle



BBC dokument o posledných dňoch vývoja a novinky o spolupráci s Guerrilla Games

• Novinka: 7. 11. 2019 • Autor: Filip Němec

Niet už pochýb o tom, že Death Stranding je najvýznamnejšou hrou tohto roku. Možno nie nevyhnutne najlepšou, ale už teraz vzbudzuje divoké reakcie, a to sa nové dielo Hidea Kojimu ešte ani nedostalo na pulty obchodov. Hru si všímajú aj médiá nezamerané iba na hry, ako napríklad britská rozhlasová a televízna spoločnosť BBC, ktorá niekoľko dní pred vydaním Death Stranding vypustila krátky dokument o vývoji hry. Ten mapuje najmä posledné týždne, kedy sa v štúdiu Kojima Productions pracovalo na detailoch a eliminácii posledných bugov.

Death Stranding – Inside Kojima Productions (Dokument)

Že sa Death Stranding vymyká tradičnej produkcii, dokazuje aj zvýšený záujem o hru zo strany neherných médií.

Pri hraní Death Stranding som veľmi často uvažoval nad asynchrónnym multiplayerom, kde môžete ostatných hráčov odmeňovať „lajkmi“. Dnešný internet však nie je len o palcoch hore, ale aj dole. Kojima v dokumente hovorí okrem iného práve o tom, že hráči majú v Death Stranding možnosť reagovať iba kladne, čo je reakcia na dnešnú spoločnosť. Prostredníctvom Death Stranding chcel Kojima vytvoriť pozitívnejšie prostredie, ktoré by hráčov učilo byť viac dobrými. Kojima sa vo svojej hre síce výslovne nepúšťa do politických tém, ale pomocou metafor pripomína napríklad snaženie amerického prezidenta Donalda Trumpa obohnať Ameriku múrom (fyzicky aj virtuálne) či plánovaný odchod Veľkej Británie z Európskej únie.

„V hre pomocou mostov spájame inak nedostupné veci, ale keď taký most zničíte, stane sa z neho ťažko priestupný múr. Most a stena sú tak v podstate synonymá. To je jedna z vecí, o ktorých chcem, aby hráči premýšľali,“ hovorí Kojima. Už vo svojich predchádzajúcich hrách sa pohrával s metaforami, Death Stranding je však v tomto smere ešte odvážnejšie, vyspelejšie, skoro by sa chcelo povedať, že ide o metafyzickú hru.

Death Stranding; screenshot: Kojima, Shinkawa
Kojima vzbuzuje veľkú loajalitu. Do nového štúdia ho nasledoval aj legendárny dizajnér Yoji Shinkawa, vďaka ktorému má séria Metal Gear Solid svoj nezabudnuteľný vzhľad.

Tu je Kojimovo

Obraz Kojimu ako geniálneho tvorcu dosahuje podstatne ďalej, než sú hranice jeho rodného Japonska, je však prinajmenšom podivuhodné sledovať, akým spôsobom o ňom hovoria jeho kolegovia. Nikto ho nenazve Hideo, alebo dokonca o ňom nezačne hovoriť bez oslovenia. Pre všetkých je to „pán Kojima“. Len pár dní pred vydaním sa všetci zamestnanci stretnú pred obrazovkou, aby sa mohli pozrieť na finálny trailer. Aj napriek potlesku všetkých prichádzajúcich ale nie je Kojima evidentne spokojný, a tak ihneď sadá k stolu a začína trailer upravovať. Vtipkuje tiež o tom, že raz by mohlo štúdio začať robiť aj filmy, pričom verí, že všetky tieto médiá budú v budúcnosti streamované na prenosné zariadenia, ako sú mobilné telefóny a tablety.

Dokument ukazuje tiež záverečnú párty, kde vzdalo štúdio hold enginu Decima od Guerrilla Games, na ktorom Death Stranding beží, špeciálnou Decima tortou. Hlavnou hviezdou osláv bol ale Shuhei Yoshida, prezident SIE Worldwide Studios, ktorý prišiel Kojimovi pogratulovať a buchnúť si tiež jednu fľašu šampanského. Dokument od BBC toho na rozdiel napríklad od dokumentu o vývoji God of War príliš nového neukazuje, rozhodne však dáva jasne najavo, kto je dušou celého projektu. Skoro by sa až dalo povedať, že Kojima Productions rovnako ako Death Stranding je výtvor jedného jediného muža, ktorý rozhoduje nielen o príbehu či základných mechanikách, ale aj o úplných drobnostiach, ako koľko úderov do bubna v traileri zaznie.

Death Stranding; screenshot: Ludvig Forssell
Kojimu do nového štúdia nasledoval tiež skladateľ Ludvig Forssell, autor hudby pre MGS V: The Fantom Pain. (Na obrázku je Forssell a Mads Mikkelsen sledujúci nový trailer Death Stranding)

O spolupráci s Guerrilla Games a Decima engine

Príbeh štúdia Kojima Productions a hry Death Stranding sa zdá byť ako bezchybná cesta mieriaca k jasnému a nevyhnutnému koncu, na ktorom nestojí nič menšie než geniálny tvorca hier a Death Stranding ako hra roka či možno celej generácie. Skutočnosť je ale trochu odlišná. Keď Kojima v roku 2015 opustil po dlhých nezhodách Konami, nezostalo mu skoro nič. Ešte v časoch, kedy mal v Konami veľké slovo, vybudoval pod záštitou vydavateľstva svoje vlastné štúdio, aby sa mohol venovať len vývoju hier a neriešiť s tým spojenú byrokraciu. Už v Konami tak vzniklo Kojima Productions. Lenže po odchode Kojima prišiel o svoj tím, svoj vlastný Fox engine a práva na svoje dieťa – sériu Metal Gear Solid.

Kojimovi právnici ale nakoniec zbavili jeho štúdio všetkých právnych záväzkov voči Konami, a tak mohlo byť Kojima Productions opäť uvedené do prevádzky. A tu paradoxne začali prvé problémy. Hoci slávny a so zvučným menom, nedostal Kojima v žiadnej banke pôžičku, pretože jeho štúdio zatiaľ nič nepredviedlo a vlastný kapitál Kojimu nebol nijako výnimočný. Podobné problémy nastali tiež pri hľadaní nových kancelárií, snáď osud však nakoniec zariadil, že ako v banke, tak v realitnej kancelárii nakoniec Kojima narazil na svojich fanúšikov a tí mu pomohli zariadiť ako financovanie pre vývoj novej hry, tak aj výber nových kancelárií.

Death Stranding; screenshot: Sam, Port Knot City
Rovnako ako Sam pozoruje na obrázku Port Knot City (Prístavné Uzlové Mesto), pozerá sa do diaľky aj štúdio Kojima Productions. Úspech Death Stranding by priniesol autorom potrebný kredit a tiež peniaze. Prípadný neúspech by naopak mohol znamenať koniec štúdia.

Kojima však stratil tiež svoj Fox engine a tu prišlo na pomoc Sony. Kojima obišiel first party štúdiá patriace pod Sony a skúmal, aký grafický engine by bol pre jeho novú hru najvhodnejší a voľba padla na Decima engine od Guerrilla Games. Ten poháňal hry ako Horizon Zero Dawn, Killzone: Shadow Fall alebo Until Dawn. Zaujímavosťou však je, že v tom čase sa ešte engine nijako nevolal. Jeho meno vymyslel práve až Kojima, ktorý sa inšpiroval príbehom japonského ostrova Dedžima. Tu totiž Holandsko v 17. storočí vybudovalo svoju enklávu s výhradným právom obchodovať s Japonskom. A pretože štúdio Guerrilla Games je z Holandska, Kojima využil túto historickú zaujímavosť, aby metaforicky nadviazal na túto dávnu spoluprácu a vlastne si engine od Guerrilla Games tak trošku aj privlastnil.

Do istej miery na to má ale právo – potom čo totiž dostal jeho kópiu, v štúdiu urobili veľa úprav, aby zodpovedal špecifickým požiadavkám Death Stranding a túto verziu poslali späť do Guerrilla Games. Je tak dosť možné, že uvidíme v Horizon Zero Dawn 2 niečo, na čom pracovalo aj Kojima Productions. Poskytnutie enginu ale nebola jediná výpomoc. Ako sme vďaka záverečným titulkom zistili, priamo v sídle Guerrilla Games malo Kojima Productions svoj satelitný tím, ktorý pomáhal s animáciami, umelou inteligenciou alebo vizuálnymi efektmi a celkovo malo ísť až o sedemdesiat ľudí, čo je pri takmer sto ľuďoch v Kojima Productions celkom slušná výpomoc. A to všetko – poskytnutie enginu a veľký satelitný tím – dostal Kojima aj napriek tomu, že Kojima Productions je nezávislým štúdiom, nie first party vývojárom ako iné štúdiá Sony.

Koniec koncov samotný Cory Barlog, otec série God of War aj rovnomenného reštartu z minulého roka, na twitteri vyhlásil, že by veľmi rád videl God of War na PC. „To viete, že by som z toho bol nadšený. Avšak to je, bohužiaľ, rozhodnutie, ktoré ma ďaleko presahuje. Ako zisťujem na dennej báze, nie som Kojima,“ zareagoval Barlog na otázku jedného z fanúšikov. Niet pochýb o tom, že pre Kojimu herný svet funguje trošku inak, napriek tomu si zachováva sympatickú skromnosť.

Death Stranding – Tech Review

Ak vás viac ako herné mechaniky či príbeh zaujíma hodnotenie Death Stranding z pohľadu technického spracovania, Digital Foundry opäť vytvorili recenziu priamo pre vás. Grafický engine Decima je vo videu rozobraný na atómy.

Prvé recenzie rozdeľujú hráčov aj novinárov

Ak sa recenzie na Death Stranding na niečom zhodujú, je to predovšetkým fakt, že nejde o hru pre každého. To napokon sám Kojima vedel a dopredu avizoval, že nie každý hru prijme. Chcel však Death Stranding urobiť podľa svojho najlepšieho presvedčenia. Vďaka tomu sme sa dočkali recenzií, ktoré Death Stranding vyzdvihujú ako hru roka a naopak aj takých, ktoré kritizujú samotnú podstatu jej hrateľnosti. Maximálne hodnotenie udelil napríklad magazín Push Square alebo Trusted Reviews, magazín PowerUp! Naopak siahol po hodnotení 3/10. Pod hráčskym drobnohľadom je však najviac recenzia americkej verzie IGN, ktorá udelila 6,8 bodov z 10. Na agregátore Metacritic má Death Stranding 7. novembra na základe 78 recenzií metascore 83.

Death Stranding – Creating Connections (Vývojársky Denníček)

Sony stupňuje marketingovú kampaň a prihadzuje k dobru aj vývojársky denníček, kde Kojima hovorí o téme spojenia. O spojení medzi hráčmi, spoločnosťou, ale napríklad aj medzi jeho štúdiom a Guerrilla Games.

Zatiaľ čo niektorí recenzenti vyzdvihujú originálnu a novátorskú hrateľnosť, iní ju odsudzujú ako nudnú a opakujúcu sa a podobne by bolo možné hovoriť o ďalších prvkoch hry. My sme Death Stranding v našej recenzii udelili 98 % s vedomím, že hra má svoje muchy práve najmä v hrateľnosti, avšak ide o neopakovateľný herný zážitok, ktorý možno len ťažko s niečím porovnávať. Zatiaľ teda ešte poriadne nevieme, či bude Death Stranding pre Kojimu zlatým vajcom či klincom do rakvy štúdia Kojima Productions, všetko ale zatiaľ nasvedčuje tomu, že pôjde o ďalší hlboký zárez na pažbe geniálneho tvorcu hier.

• Zdroje: Metacritic, Push Square, Twitter (Cory Barlog), YouTube (BBC Newsbeat)



Launch trailer Death Stranding láka na vydanie hry

• Novinka: 31. 10. 2019 • Autor: Filip Němec

Do vydania Death Stranding zostáva necelý týždeň a marketingová mašinéria začína do svojich diel ládovať tie najväčšie kalibre. Tým je rozhodne aj najnovší trailer, ktorý na takmer ôsmich minútach ukazuje predovšetkým rozličné cutscény a láka na veľkolepý príbeh. Ten sa točí okolo prepojenia rozpoltenej Ameriky, čo je v tomto prípade myslené nielen ako metafora.

Death Stranding | Launch Trailer | PS4

Kojima evidentne pookrial a doprial fanúšikom poriadnu dávku príbehových informácií. Či si ich ale dokážete správne poskladať, je už na vás.

Hideo Kojima opäť ukazuje, že trailery robiť vie, ale to je asi tak všetko, čo môžem k dnešnému videu povedať. Death Stranding totiž máme v tejto chvíli dohrané a v redakčnom systéme už vyčkáva recenzia, na ktorú sa môžete tešiť v piatok 1. novembra v 8:01 dopoludnia.

• Zdroj: YouTube (PlayStation Blog)



Conan O'Brien ako prepper v Death Stranding, vydanie na PC v roku 2020

• Novinka: 29. 10. 2019 • Autor: Filip Němec

V minulej novinke sme sa rozpísali o marketingovej kampani okolo Death Stranding, na čele ktorej stojí sám Hideo Kojima. Ten neustále dokazuje, že má kontakty v najrôznejších odvetviach zábavného priemyslu, okrem hercov totiž má medzi svojimi známymi tiež slávne osobnosti z radov televíznych moderátorov. A kto iný by to mal byť, ako populárny moderátor a zabávač Conan O'Brien, ktorý sa do sŕdc hráčov zapísal napríklad reláciou Clueless Gamer. Avšak tentoraz nebol Kojima prizvaný ako hosť do jeho talkshow, ale Conan a jeho štáb zavítali priamo do útrob štúdia Kojima Productions a ako je u Conana zvykom, bola to celkom zábava.

Conan Visits The Offices Of "Death Stranding" Creator Hideo Kojima – CONAN on TBS

Okrem herca Normana Reedusa či režiséra Guillerma del Tora sa v Death Stranding predstaví tiež moderátor Conan O'Brien.

Conan si napríklad robí srandu z mnohých scén, kde sa hlavná postava Sam Bridges sprchuje. Podľa Conana totiž Normana Reedus, predstaviteľ hlavnej postavy, nemá tak svalnatú stavbu tela, na čo mu Kojima odvetil, že Reedus od neho skutočne chcel, aby mu trochu svalov pridal. Hlavným cieľom návštevy však bolo malé cameo samotného Conana v Death Stranding. V hre ho totiž budeme môcť stretnúť ako jedného z prepperov, ktorý sa vám odvďačí peknou vydrou čiapkou. Tá je nielen pomerne vtipná, ale tiež sa vďaka nej budete lepšie pohybovať vo vode. Vzhľadom na to, ako veľmi má Kojima rád najrôznejšie vtipy a easter eggy, a pretože už vieme, že sa v úlohe preppera ukáže tiež moderátor Geoff Keighley, očakávať podobných žartíkov môžeme viac.

Na podobné odkazy sa opýtali Normana Reedusa tiež redaktori servera IGN. Zakaždým, keď sa Reedus na motion capture natáčaní poškriabal na hlave alebo zívol, Kojima vraj naňho fascinovane zakričal: „Urob to znova!“. A tak sa Reedus začal Kojimu ironicky pýtať, či hlavná postava nakoniec nebude hrať jeho, keď do nej vkladá toľko drobností, ktoré sú Normanovi vlastné. Kojimova reakcia však bola nečakaná: „Nie, ty budeš hlavná postava,“ vysvetlil rázne Kojima. Tento legendárny tvorca sa rozhodne netají tým, že osobnosť Normana Reedusa je významne vštepená do hlavnej postavy a dokonca aj niektoré jeho životné príbehy a osudy hrajú v Death Stranding úlohu.

Death Stranding; gameplay: conan o'brien cameo Death Stranding; gameplay: geoff keyghley cameo
Obr. 1: Kojima podobne ako v Metal Gear Solid sérii spracováva silnú tému, ale citlivo do nej zaraďuje zábavné prvky. Obr. 2: Už dlho vieme, že krátke cameo si strihne tiež herný novinár a moderátor Geoff Keighley.

Vyložene úsmevne potom pôsobí tiež spomienka na úplné začiatky, kedy Kojima oslovil Normana Reedusa pre rolu v pripravovanom reštarte série Silent Hill, ktorý nakoniec kvôli rozporom s Konami nikdy nebol dokončený. „Raz mi zavolal Guillermo del Toro a hovorí: „Bude ti volať nejaký Kojima a bude od teba niečo chcieť. Jednoducho povedz áno.“ Spýtal som sa, kto to je. „Proste povedz áno,“ trval na svojom Guillermo del Toro. A ešte doplnil: „Je to génius, jednoducho povedz áno.“ Na základe tohto telefonátu potom Reedus skutočne súhlasil s účasťou v pripravovanom Silent Hills, a tým začalo zaujímavé priateľstvo, ktoré dosť možno pri Death Stranding neskončí. Koniec koncov Kojima sám prezradil, že sa nejakému pokračovaniu vôbec nevyhýba.

Oficiálne: Death Stranding vyjde na PC v lete 2020

Len týždeň pred vydaním Death Stranding sa fanúšikovia konzoly PlayStation 4 dočkali, pre niektorých z nich, zdrvujúcej správy. Najnovšie dielo od štúdia Kojima Productions sa totiž skutočne pozrie aj na PC. Už skôr sa o tom divoko špekulovalo a akokoľvek to pôsobilo nepravdepodobne, či je niekto, kto si dokáže u Sony zjednať niečo tak zásadné, je to práve Kojima.

Vydanie Death Stranding na PC oznámilo štúdio prostredníctvom Twitteru a je prinajmenšom zvláštne, že k tomu došlo ešte pred samotným vydaním hry na PS4. Je dosť možné, že hrozil nečakaný únik informácií, a tak autori siahli po oficiálnom oznámení. Death Stranding má podľa spomínaného príspevku na Twitteri vyjsť niekedy začiatkom leta 2020, teda približne pol roka po tom, čo hra vyjde na PlayStationu 4. Viac informácií zatiaľ nevieme, snáď okrem toho, že o vydanie na PC platforme sa postará spoločnosť 505 Games. Toto vydavateľstvo nám v poslednej dobe prinieslo napríklad skvelú akčnú adventúru Control.

Server IGN k tejto záležitosti pripomenul, že štúdio oznámilo vydanie Death Stranding na PC už pred rokmi, len sme na to už zabudli. V rámci otázok a odpovedí (odkaz je dnes už bohužiaľ nefunkčný) usporiadaných Sony tesne po potvrdení spolupráce so štúdiom Kojima Productions totiž jeden zo zástupcov spoločnosti napísal: „titul je plánovaný na PC (po vydaní na PS4)“. Celé vlákno však bolo neskôr vymazané, snáď kvôli tomu, aby partnerstvo so Sony vyzeralo exkluzívnejšie. Patrí sa tiež pripomenúť, že Decima engine, na ktorom Death Stranding beží, bude portovaný úplne prvýkrát na PC a nad kvalitou portu sa teda vznáša otáznik. Perfekcionizmus Kojimovi ale pravdepodobne zabráni tomu, aby na stolové počítače doputoval nejaký „nedorobok“.

Horizon: Zero Dawn; screenshot: logo
Autorom Decima enginu je štúdio Guerrilla Games. Tento engine je najviac spájaný s ich vynikajúcou hrou Horizon: Zero Dawn, avšak už skôr ho štúdio použilo v PS4 launch titule Killzone: Shadow Fall.

Death Stranding máme v redakcii už niekoľko dní a usilovne hráme. Recenziu si budete môcť prečítať 1. novembra. Dátum vydania je stanovený na 8. novembra.

• Zdroje: IGN, YouTube (Team Coco), Twitter, Medium



Nové informácie o Death Stranding a CGI trailer

• Novinka: 10. 10. 2019 • Autor: Filip Němec

Akčná adventúra Death Stranding dostala koncom minulého mesiaca status „gold“, čo znamená, že štúdio splnilo všetky podmienky a certifikácie, a Death Stranding môže zamieriť na Blu-ray disky. Niet pochýb o tom, že aj naďalej sa ladia posledné detaily, ktoré sa k nám dostanú formou opravného patchu, Kojima už však má dosť priestoru na záverečnú propagačnú fázu. Jeho svetové turné, v rámci ktorého sa pozrel napríklad na výstavu Tokyo Game Show, totiž malo zastávku aj v Rusku. A pretože je Death Stranding unikátnou a rozsiahlou hrou, v podstate čokoľvek, čo o nej Kojima povie, možno považovať za nové a zaujímavé.

V Moskve sa rozhovoril o následkoch nášho počínania v hre. Originálny rozhovor v moskovskom múzeu súčasného umenia bol síce vedený v japončine a ruštine, to podstatné sa nám snáď ale podarilo zachytiť. Kojima rozprával o postave, ktorú stretneme už na začiatku hry. Tá žije v podzemí, je vážne chorá a našou úlohou bude priniesť jej liek. Tým však povinná interakcia Sama s touto postavou skončí, avšak bude jasné, že chorý muž bude potrebovať lieky aj naďalej. Potom už bude na nás, či sa za ním čas od času vypravíme, donesieme potrebné lieky a vypočujeme si pozadie príbehu dokresľujúce historky, alebo sa budeme venovať iným výhodnejším aktivitám s vedomím, že sme tohto muža nechali zomrieť.

V rámci návštevy Ruska sa Kojima pozrel aj na miestne computer and video game expo, či do miestnej talkshow Evening Urgant. Tu sa žiadne novinky nepreberali, Kojima však bol konfrontovaný s tým, že je mnohými považovaný za génia. „Nemyslím si, že som génius. Ale keď mi tak všetci hovoria, jedného dňa sa ním možno stanem,“ odvetil Kojima a dodal, že jednou z jeho inšpirácií je tiež sovietsky režisér Andrej Tarkovskij.

Hideo Kojima v ruskej talkshow Evening Urgant

Ak neviete po rusky, pravdepodobne si toto video veľmi neužijete, je však prinajmenšom zaujímavé sledovať, koľko fanúšikov má Kojima a jeho tvorba práve v Rusku.

Nový príbehový CGI trailer

Približne mesiac pred plánovaným vydaním Death Stranding štúdio Kojima Productions uverejnilo nový CGI trailer s Normanom Reedusom v hlavnej úlohe, ktorý vo videu rozpráva o svojej úlohe doručiť dôležitý náklad a všetkých tak zjednotiť. Trailer síce nie je príliš dlhý, ale na blížiace sa vydanie rozhodne dokáže navnadiť. Na trailer sa môžete pozrieť nižšie.

Death Stranding – The Drop (Trailer)

Z neoficiálnych zdrojov sme sa tiež dozvedeli, že embargo na recenzie je stanovené na 1. novembra, teda týždeň pred samotným vydaním. To znamená jednu jedinú vec – Sony svojej novej hre naozaj veľmi dôveruje, a tak sa nebojí ísť s kožou na trh so značným predstihom. Naposledy sa k takémuto kroku odhodlalo pri vydaní God of War, ktoré sa stalo jednou z najlepších hier minulého roka.

Posledná dnešná novinka smeruje na oficiálny hudobný album, ktorý vytvorilo Sony spoločne s vybranými interpretmi naprieč rôznymi žánrami. Vzniklo tak unikátne dielo čerpajúce z príbehov Death Stranding. Na PlayStation blogu brand manažér Sony Interactive Entertainment America David Bull opisuje, ako každý interpret strávil čas v Tokiu so samotným Kojimom aj v centrále Sony, aby dostatočne pochopil podstatu hry a nasal jej posolstvo a atmosféru. Prvú skladbu od kapely CHVRCHES si môžete vypočuť nižšie, či ju stiahnuť alebo kúpiť na ostatné platformy tu.

Digitálnu verziu albumu s názvom Timefall dostanú všetci majitelia špeciálnej a zberateľskej edície Death Stranding, alebo ho možno preobjednať samostatne na platformách Apple Music, Google Play Music, Spotify a ďalších.

CHVRCHES – Death Stranding (Audio)

Prvá skladba z albumu Timefall.

• Zdroje: GamesRadar+, Gamespot, Reddit, Resetera, YouTube (PlayStation Česko), smartutl.it, PlayStation blog, The Moscow Times, Twitter



Ďalšie gameplay video z TGC 2019 ukazuje safe house

• Novinka: 19. 9. 2019 • Autor: Filip Němec

Ako som spomínal v predchádzajúcej novinke, ktorá zhŕňa najdôležitejšie prvky takmer 50-minútovej gameplay ukážky, aj ďalšie dni výstavy Tokyo Game Show ukázali nové zábery z hrania Death Stranding. Druhá ukážka nebola tak zaujímavá ako tá prvá, videli sme totiž prevažne len tzv. safe room slúžiaci v podstate ako Samov domov. Pravdepodobne ide o jediné vyložene bezpečné miesto v hre, a Sam sa tu preto môže naozaj uvoľniť. Hráč sa tak dostáva skôr do úlohy pozorovateľa či Samovho vedomia. Nebudeme totiž ovládať hlavnú postavu ako takú, ale skôr jej myšlienky či túžby, takže ak sa budeme chcieť dostať do sprchy, nebude interakcia prebiehať tak, že v úlohe Sama dôjdeme k sprche, ale pozrieme sa na ňu kamerou a stlačíme tlačidlo, čo Samovi „vnukne“ nápad sa ísť osprchovať.

Death Stranding – Gameplay Session Vol. 2 – TGS 2019 (MrRedRivers)

V poradí druhé video z Tokyo Game Show nie je nijako zásadné, rozhodne ale ilustruje Kojimov zmysel pre detail.

Práve toto je pravdepodobne jeden z momentov, o ktorých Kojima hovoril už pred niekoľkými mesiacmi na Tribeca Film Festivale, kde spomínal, že v hre budú okamihy, kedy nebude možné Sama ovládať priamo a budeme ešte ku všetkému pozorovať skôr Normana Reedusa, ktorý Sama hrá. Mimochodom, ak sa budete s teraz podstatne voľnejšou kamerou snažiť objavovať napríklad Samove slabiny, dá vám ranu päsťou. Kojima sa tu opäť prejavil ako veľký hráč a detailista, takže v rámci svojho útočiska si budete môcť upravovať všetko vybavenie napríklad do svojich obľúbených farieb a to isté bude možné urobiť so samotnou miestnosťou.

Bridge baby neradno dráždiť

O niečo zaujímavejšia potom bola interakcia s BB (Bridge Baby), ktoré reagovalo na Samovo klopanie. Najskôr BB búšenie pästičkou do sklenenej nádoby len opätovalo, potom sa ale rozzúrilo a čelom začalo narážať do nádoby tak veľmi, až sa rozbila, a BB v sekunde zomrelo. Našťastie išlo len o akési denné snívanie, a BB bolo úplne v poriadku. Bábätko búšiace hlavičkou o sklo je však jedna z najbizarnejších vecí, čo mi zatiaľ Death Stranding ukázalo. Kojima čas od času pripomenie, že vzťah s Bridge Baby bude pravdepodobne zaujímavým, ak nie vyložene kľúčovým prvkom a osobne si myslím, že práve BB je jednou z vecí, ktorú Kojima zámerne viac neukazuje.

Death Stranding; screenshot: mapa

V rohu miestnosti nájdete mapu, kde si možno prezerať dostupné misie či spúšťať hudbu.

Po pripojení BB k obleku potom prebehol strih na cutscénu. Tú vidíme práve z pohľadu Bridge Baby a je v nej postava, ktorú hrá Mads Mikkelsen. Ten si nalieva víno a ako by svoj prípitok smeroval práve k bábätku v sklenenom pode. Bude práve BB prepojením medzi Samom a touto postavou? Druhé gameplay video toho veľa zásadného neprezradilo, hoci sme videli hneď niekoľko pozoruhodných detailov.

Veľmi zaujímavo pôsobí Samova sprcha kombinovaná s toaletou. Podľa Kojimu budú všetky telesné tekutiny veľmi dôležité, a to najmä vďaka ich použitiu v boji proti BTs (beached things – bytosti z druhého brehu). Sam vo videu vykoná ako malú, tak aj veľkú potrebu a v oboch prípadoch dôjde k naplneniu ampuliek tekutinou, ktorá neskôr poslúži na boj. Že je Sam unavený spoznáte okrem iného aj podľa prítomnosti krvi v moči, čo ale môže byť vraj naopak prínosom. Taký moč je totiž podľa Kojimu veľmi silnou zbraňou. Kde sú časy, kedy 3D tlačiarne boli tým najzaujímavejším spôsobom, ako si v hre vyrobiť zbraň.

Death Stranding; screenshot: sólo

Safe room si navyše budete môcť zafarbiť podľa svojich predstáv. Dokáže však niečo tromfnúť nudnú sterilnú sivú?

Kojima v rozhovore priblížil fungovanie sociálnych prvkov

V rámci Tokyo Game Show uskutočnil Kojima tiež rozhovor pre magazín Gamespot, v ktorom sa široko rozhovoril najmä o toľko spomínanom elemente prepojenia. Ako už sme zistili z prvého videa na TGS 2019, vo svojej hre budete nachádzať predmety od ostatných hráčov. Zatiaľ nevieme, ako presne bude tento systém fungovať, respektíve na akom princípe hra určí, aké predmety sa do vašej hry premietnu a ktoré nie. Kojima však prezradil, že v hre budú tak dlho, ako ich budú hráči využívať. Ak niekde necháte lano a nikto po ňom nepolezie, prestane sa zobrazovať v ostatných hrách.

V opačnom prípade môžu naopak vzniknúť akési chodníky, ak napríklad jednou cestou bude chodiť veľké množstvo hráčov. Kojima tento spôsob prirovnáva k lezeniu na hory, keď prví horolezci vytvárajú bezpečné cesty a prístrešky, kde si tí ďalší môžu napríklad oddýchnuť. Predpokladá pritom, že podobné sociálne cítenie vo vás vyvolá práve Death Stranding. Nemyslí si však, že by niektorí hráči naopak chceli škodiť napríklad umiestňovaním rebríkov nad nedostupné priepasti, pretože to nebude dávať zmysel. V podobnom prípade navyše môžete dať takému predmetu palec dole a pravdepodobne aj podľa toho bude hra predmety z hry odstraňovať.

Death Stranding; screenshot: Kojima, Cyberpunk 2077

Kojima sa na Tokyo Game Show 2019 zastavil aj v stánku CD Projektu, evidentne je totiž fanúšikom Cyberpunk 2077.

Tzv. Social Strand systém, ako Kojima tento koncept nazýva, vraj nemá byť v Death Stranding tým hlavným, ale skôr akýmsi vedľajším produktom. Napriek tomu už teraz uvažuje nad tým, že by v tomto smere pokračoval aj vo svojej ďalšej tvorbe, pričom zmieňuje, že zatiaľ nevie, či bude Death Stranding jedna hra alebo série. Opäť však pripomenul svoju záľubu vo filmoch a z rozhovoru je zrejmé, že toho je naozaj veľa, čomu by sa chcel venovať. Ak na to ale príde rad, radšej by urobil klasické pokračovanie ako prequel alebo nejakú odbočku.

Redaktor sa samozrejme nemohol nespýtať na herca Keanu Reevesa, ktorý nebol ďaleko od roly v Death Stranding. Kojima však napísal úlohu pre Madsa Mikkelsena, a hoci mu bol Keanu všade odporúčaný, vyhral nakoniec Mikkelsen, a Kojima to neľutuje. Reeves je však jeho priateľom a rád by sa s ním stretol pri príležitosti nejakého ďalšieho projektu. Či ním bude pokračovanie Death Stranding, nevie ani Kojima sám a je si vedomý toho, že nový žáner, ktorý sa pokúša vytvoriť, možno nebude z počiatku vôbec chápaný... a je s tým zmierený.

„Existuje oveľa ľahšia cesta ako zarobiť peniaze, napríklad nakupovať akcie. To, čo robím, je naozaj ťažké. Idem tou najťažšou cestou,“ vyhlásil Kojima na otázku, či teraz premýšľa inak (oproti tvorbe Metal Gears Solid série pod Konami), keď má vlastné štúdio a je tak dôležité predať čo najviac kusov. Kojima však počíta aj s tým, že nový žáner, v ktorom „len doručujete náklad“, z počiatku nebude mať úspech. Ja osobne sa na Death Stranding naozaj veľmi teším, zároveň sa ale obávam, či náhodou nebudem sám patriť do tej skupiny, ktorá tento nový typ akčnej adventúry nepochopí. Istí si budeme 8. novembra, kedy Death Stranding vychádza exkluzívne na PlayStation 4.

• Zdroje: Gamespot, YouTube (MrRedRivers)



Death Stranding na Tokyo Game Show v nových záberoch

• Novinka: 12. 9. 2019 • Autor: Filip Němec

Dnešným dňom odštartovala výstava Tokyo Game Show, na ktorej samozrejme nechýbal ani Hideo Kojima so svojou nadchádzajúcou hrou Death Stranding. Viac ako hodinovému panelu práve s Kojimom dominovala najmä hrateľná ukážka, ktorá odhalila mnoho noviniek. O komentár sa postaral samotný Kojima, avšak všetko, vrátane ingame popiskov a dabingu v hre, bolo po japonsky, rovnako ako majstrov komentár, takže ak mi nejaké zaujímavosti unikli, vopred sa ospravedlňujem a zoznámime vás s nimi v ďalších článkoch.

Kojima nedávno vyhlásil, že ani on sám vlastne Death Stranding veľmi nerozumie. „Moja misia je vytvoriť žáner, ktorý zatiaľ neexistuje a ktorý všetkých prekvapí. A to je, prirodzene, risk,“ povedal Kojima pre Financial Times. To na jednej strane vzbudzuje nedôveru, pretože znie prinajmenšom zvláštne, keď sám autor hry svoj výtvor nechápe. Kojima je však majster metafor a verím, že sa význam tak trochu stratil v preklade. Znepokojujúco ale pôsobia slová o novom žánri, pretože na mňa Death Stranding z ukážky na Tokyo Game Show pôsobí ako klasická open world adventúra, zmiešaná s miestami (priznajme si to) až možno nudným walking simulátorom.

Death Stranding Gameplay Walkthrough – TGS 2019 Hideo Kojima (XCageGame)

Takmer päťdesiat minút nových záberov z hrania.

Niet už pochýb o tom, že Sam (hlavný protagonista) bude v podstate obyčajným poslíčkom, ktorý si v jednom z miest nahodí na chrbát až neprimerané množstvo záťaže a tú musí doniesť na určené miesto. Áno, možností, ako miesta dosiahnuť, bude mať nespočet a videli sme tak napríklad motorku, ktorej dizajn bol vytvorený spoločne so značkou Triumph, ktorú má Norman Reedus, predstaviteľ Sama, v obľube. Popri tom sme tiež videli zlaňovanie či už skôr predstavené používanie rebríka. V základe však Death Stranding pôsobí ako veľmi prepracovaný simulátor poslíčka, avšak osobne verím, že postupne sa hra rozvinie do trochu niečoho iného, a Sam v podstate zachráni celé Spojené štáty.

Sam sa potom bude musieť viac než o svoj život starať práve o doručovaný náklad, ktorého skladanie na ruksak a ďalšie prvky obleku je v podstate samostatnou minihru. Pri páde zo skaly, brodení sa príliš hlbokou vodou či ďalších patáliách náklad stratíte, strážiť potom budete musieť tiež výdrž postavy. Tú možno doplniť napríklad vykúpaním sa v termálnom jazierku alebo vypitím energetického nápoja Monster. Videli sme tiež náznak craftingu, kedy si Sam na začiatku misie vyrobí niekoľko párov topánok, ktoré sa chodením tiež opotrebovávajú.

Death Stranding; gameplay: krajina

Na Death Stranding možno jednoznačne oceniť veľmi čisté a minimalistické grafické rozhranie.

Stal sa z Kojimu pacifista?

Takmer hodinová ukážka bola najmä o pohybe v prírode, zreničky sa mi však napätím rozšírili, keď došlo na boj. Alebo som si to aspoň myslel. Sam sa vkradol do tábora plného nepriateľov a predviedol stealth prvky, ktoré silne pripomínajú akciu Metal Gear Solid. V momente, keď však bolo utajenie prezradené, a na Jeepe sa prirútila skupinka ozbrojencov, Sam nevytiahol zbraň, ale dal sa na útek. To je pre mňa drobné sklamanie, znamená to totiž, že vyložene akčná zložka v hre buď vôbec nie je, alebo je veľmi zabudnutá.

Nakoniec sme sa predsa len nejakej akcie dočkali a rovno išlo o súboj s protivníkom, ktorého možno označiť za bossa. Obrovská zrúda, ktorá sa predstavila už v skorších traileroch, bola cieľom, pred ktorým sa utiecť nedá. Sam bojoval pomocou rôznych typov granátov, ktoré pravdepodobne bude možné vyrábať aj pomocou craftingu, a neskôr sme sa dočkali aj nejakej primitívnej palnej zbrane. Bohužiaľ fakt, že som za celú ukážku nevidel jediný samopal alebo podobnú pušku, mňa osobne trochu mrzí. Zanevrel snáď Kojima na akciu úplne? Možno si len boj schováva na neskôr, pretože aj v ďalších dňoch má výstava Tokio Game Show ukázať ďalšie nové zábery z hrania Death Stranding.

Death Stranding; wallpaper: plagát

Kojima súčasne odhalil nový plagát.

„Lajkol si mi ten most?“

Priznám sa, že som v posledných týždňoch z Death Stranding trochu namrzený, pretože geniálnosť v hre zatiaľ nevidím a súdiac podľa ohlasov v chate pri priamom prenose nie som sám. Môžu za to ale aj vysoké očakávania, ktoré vystaval ako sám Kojima, tak neskôr aj jeho skalní fanúšikovia, ktorí Death Stranding už vopred pasovali do úlohy ďalšieho herného míľnika. Skoro tak človek ani neocení neskutočné detaily, ako je schopnosť Sama skvele interagovať s prostredím. Žiadna iná hra zatiaľ neponúkla tak plynulý a uveriteľný pohyb členitým terénom, nehovoriac o grafickom spracovaní, ktoré vyzerá ohromne.

Čo ma zaujalo možno najviac, je prepojenie, o ktorom Kojima tak rád hovorí. U niektorých objektov sa totiž ukazujú akési palce a podľa všetkého je možné ich tiež „olajkovať“, voľne pohodené kufríky s nákladom, ktoré Sam nachádza, sú potom práve pozostatky po iných hráčoch. Pritom ale Kojima potvrdil, že v hre budete sami. Je snáď toto dôkazom o prelínaní jednotlivých hráčskych svetov? Zrejme áno.

Tajný trailer z Gamescomu oficiálne vypustený

Tesne pred začiatkom výstavy potom štúdio Kojima Productions uvoľnilo trailer, ktorý zatiaľ videli len návštevníci Gamescomu a ktorého prepis a vysvetlenie som pre vás pripravil v samostatnom článku. Teraz sa na trailer s názvom Briefing môžete pozrieť aj vy a budem rád, keď mi dáte v komentároch vedieť, ako ho chápete.

DEATH STRANDING – Briefing Trailer – 4K

Trailer uverejnený na Gamescome je v podstate prvým videom, ktoré poodhalilo, o čom vlastne Death Stranding bude.

• Zdroje: Financial Times, YouTube (Kojima Productions)



Ľudské plody v schránkach začínajú dávať zmysel... a močenie ako nová herná mechanika?

• Novinka: 20. 8. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Keď moderátor Geoff Keighley všetkým prítomným na Gamescom Opening Night Live oznámil, že Hideo Kojima práve dorazil do budovy, prítomní diváci radosťou zvískli, a mne sa pomaly začali podlamovať kolená. Môžete ma považovať za šialenú fanúšičku, ale v prípade Death Stranding pôjde o niečo viac než len prvoplánovú adventúru, a Kojima to opäť priamo na pódiu podľa môjho názoru preukázal.

Nemôžeme začať ničím iným, než prvou ukážkou gameplaya z Death Stranding. O čom vlastne bola? Mali sme možnosť vidieť, ako vyzerá odovzdanie zásielky kuriérom Samom (hlavná postava) cieľovej osobe – samotnému Geoff Keighleymu (teda skôr jeho hologramu):

Death Stranding – Gameplay Demo Gamescom 2019

6-minútové video bolo pre mnohých hráčov netrpezlivo očakávajúcich novinky ohľadom futuristickej adventúry vykúpením, aj keď opäť poriadne mätúcim.

Po tom, čo sa Sam zobudil a vykonal potrebu, vydal sa za volaním neznámeho chlapíka, z ktorého sa nakoniec vykľul Keighley stvárňujúci postavu Ludensa Fana (odkazuje na maskota Hideovho štúdia Kojima Productions menom Ludens).

Death Stranding; gameplay: močení Death Stranding; gameplay: donáška

Močenie bude mať v hre väčší význam, než sa môže zdať. Kojima tvrdí, že môže ísť o zbraň, prípadne ak si s iným hráčom vyberiete rovnaké miesto na vykonávanie potreby, vyrastie na ňom „niečo lepšie“ než len muchotrávka.

Ukázalo sa totiž, že okrem hollywoodskych hercov prepožičalo svoju tvár Kojimovej hre viacero jeho priateľov a v Death Strading si tak menšiu rolu strihne niekoľko ďalších známych tvárí. Videli sme tiež, ako bude prebiehať odovzdávanie zásielok a to povestné spájanie ľudí.

Death Stranding; gameplay: mapa

Vašou primárnou úlohou bude v hre spájať ľudí od východu na západ Spojených štátov Amerických.

Okrem gameplaya sme mali možnosť spoznať aj dve ďalšie postavy, a to, rovnako ako predtým Heartmana, prostredníctvom krátkych videí, pričom podľa Kojimových slov má každá z postáv vlastnú dejovú sublinku.

Death Stranding – Mama In-Game cutscene

Prvou predstavenou postavou na tohtoročnom Gamescome bola Mama (v podaní herečky Margaret Qualley). Jej dieťa sa narodilo na „druhej strane“, a jedinou vecou spájajúcou ju s jej potomkom je pupočná šnúra. Nemôže sa teda vzdialiť z určitého miesta, a týmto spôsobom koexistuje so svojou dcérkou.

Za zmienku stojí výrok Hideo Kojimu, ktorý sa v minulosti vyjadril, že Death Stranding začne postupne dávať zmysel. Ak si totiž spätne pozriete trailer oznamujúci dátum vydania hry, objavíte v ňom scénu s najväčšou pravdepodobnosťou zachytávajúcu pôrod Mamy a obrysy akéhosi prízraku dieťatka.

Death Stranding; gameplay: mama baby Death Stranding; gameplay: mama Death Stranding; gameplay: mama location

Prostredie z oboch videí sa tiež zhoduje, čo len dokazuje, že Mama sa od svojej dcérky nemôže vzdialiť. Zaujímavým detailom je náramok, ktorý Mama nosí. Na rozdiel od ostatných ho totiž tvoria dva krúžky, nie jeden – druhý možno slúži na spojenie s jej ratolesťou.

Ani Deadmana (Guillermo Del Toro) neminula videovizitka. Samovi v nej vysvetľuje, ako funguje Bridge Baby, teda BB. Tieto bábätká slúžia na prepojeniu sveta živých a mŕtvych a zároveň na pozorovanie BTs (Beached Things), „vecí uviaznutých na brehu“, teda ľudí na druhom svete, pričom niektorí z nich predstavujú pre Sama nebezpečenstvo.

Death Stranding – Bridge Baby & Deadman In-Game cutscene

Sam si dokonca s dieťatkom, s ktorým cestuje, vytvorí určité puto. Ba čo viac, ak sa BB rozplače, hráč ho musí utíšiť opatrným pohybom ovládača.

Ak ste čakali viac odpovedí ako otázok, ste v prípade Kojimu na zlej adrese, trailery z jednoznačnou výpovednou hodnotou nikdy neboli jeho šálka kávy. Gameplay zábery však veľa ľudí prekvapili a okrem WTF momentu (asi tušíte, ktorý mám na mysli) nám bola predstavená naozaj dychberúca grafika hry a niektoré ovládacie prvky. V komentároch sa však s nami môžete podeliť o vaše vlastné postrehy z jednotlivých ukážok. Koniec koncov Hideo neustále zdôrazňuje spájanie ľudí a viete, čo sa hovorí: viac ľudí viac rozumu... a v prípade Death Stranding viac teórií.

• Zdroje: YouTube (IGN), Kotaku, Gamespot



Death Stranding len ako časová exkluzivita?

• Novinka: 9. 8. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

V jednej z minulých noviniek sa môj kolega Filip Němec zmieňoval o šuškanici sprevádzajúcej Kojimovu adventúru približne pred dvoma mesiacmi. Už vtedy sa špekulovalo o (ne)exkluzivite diela, pričom tomu napovedalo hneď niekoľko faktov. Informácia nebola nikdy potvrdená, ale ani vyvrátená, každopádne na prebale hry nenájdete frázu „Only on PlayStation“, a taliansky novinár Antonio Fucito, ktorý má ku Kojimovi blízko, niekoľkokrát naznačil príchod hry na PC. Dokonca padli vyjadrenia o dĺžke časovej exkluzivity: malo by ísť o 6 mesiacov až jeden rok. Ku spomínaným dôvodom k špekuláciám sa navyše nedávno pripojilo vymazanie Death Stranding zo zoznamu exkluzívnych hier na PS.

Portál pcgamer.com navyše odkazuje na už zmazané Q&A z roku 2015, v ktorom sa hovorí o záhadnom veľkom projekte – práve ten by mal po ovládnutí konzoly PlayStation doraziť aj na PC. Vyzerá to teda tak, že ani majitelia počítačov nebudú po vydaní Death Stranding odkázaní na Let's play videá a nekonečné chválospevy od svojich priateľov vlastniacich konzolu od Sony.

Prinesie Kojimova prítomnosť na Gamescome odpovede?

Boli by sme milo prekvapení. Aj keď to sme, pravdupovediac, aj tak. Je to už totiž päť rokov, kedy tvorca série Metal Gear Solid naposledy navštívil tento herný veľtrh (vtedy hovoril o Metal Gear Solid V a už zrušenom hororovom projekte s Normanom Reedusom v hlavnej úlohe, Silent Hills (nepliesť so sériou Silent Hill), ktorý si mnohí pamätáme z exkluzívneho teaseru pre PS4 s názvom P. T.). Kojima sa objaví 19. augusta v Opening Night Live.

Osobne samozrejme dúfam v predstavenie gameplaya, tak ako asi všetci fanúšikovia Kojimu a jeho tvorby (možno sa ale nájdu aj takí, ktorým to tajomno maximálne vyhovuje), ale zároveň som realista a očakávam skôr ukážku z hry predstavujúcu jedného z protagonistov, prípadne ďalší dlhší trailer stojaci za analýzu. Pochybujem, že padne finálne slovo o platformách, na ktoré sa Death Stranding pozrie, je však veľmi pravdepodobné, že ak si adventúru naozaj užijú aj PC-čkári, budú na ňu čakať minimálne pár mesiacov.

• Zdroje: Gamespot, Yahoo, TechRadar



Heartman: „Moje telo sa možno nachádza v tomto svete, ale duša zostáva na pláži“

• Novinka: 28. 7. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

O ukážke, oficiálne predstavenej na Comic-Cone 2019 20. júla, sme zatiaľ mohli len počuť, včera si však Kojima na svojom twitteri pripravil pre fanúšikov menšie prekvapenie a spomínanú cutscénu, ktorej hlavnou postavou je práve záhadný Heartman, sprístupnil širokej verejnosti.

Death Stranding – Heartman Character Spotlight Trailer | PS4

Jedna z hlavných postáv Death Stranding dostala priestor v krátkom videu.

218 550. To je doterajší počet smrtí Heartmana, člena spoločnosti BRIDGES. Táto podľa všetkého kľúčová postava v príbehu Death Stranding, ktorej svoju podobu prepožičal režisér a Kojimov kamarát Nicolas Winding Refn, každých 21 minút zomrie a vydáva sa na tri minúty hľadať svoju rodinu (na jeho pracovnom stolíku môžeme vidieť jeho fotografiu spolu s manželkou a dieťaťom) do krajiny mŕtvych, teda na pláž, ktorá ju určitým spôsobom charakterizuje. Následne je oživený defibrilátorom umiestneným na jeho hrudi. Keď v rámci menšieho matematického okienka vykonáme pár výpočtov, dozvieme sa, že Heartman trpí týmto stavom približne 10 rokov. Že by práve pred desiatimi rokmi stratil svojich najbližších?

Samovi (v podaní Normana Reedus, ako už určite všetci dobre viete), ktorý bol svedkom Heartmanovho návratu medzi živých (pravdepodobne zomrel v priebehu ich rozhovoru) za zvuku Chopinovej sonáty opisuje svoje pocity a ako sa snaží využiť každých 21 minút. Okrem počúvania hudby a čítania kníh sú súčasťou jeho epizodického života krátke filmy a jedným z nich je Twenty Minutes of Love, režisérsky debut Ch. Chaplina z roku 1914. Množstvo fanúšikov sa tak pokúša analyzovať toto 10 minút trvajúce dielko a nájsť v ňom spojitosti s hrou. Polička plná filmov v kancelárií tiež stojí za pár slov. Pri troche snahy je možné rozlúštiť niektoré názvy na jednotlivých DVD či Blu-ray obaloch. Jedným z nich je napríklad „Rainbringer“ – do japončiny sa prekladá ako „ameotoko“ a označuje človeka, ktorého prenasleduje dážď, a je teda určitým spôsobom prekliaty. Teoreticky by tak toto pomenovanie mohlo označovať aj Heartmana, neustále balansujúce medzi svetom živých a mŕtvych.

Death Stranding; screenshot: Hideo Kojima a Nicolas Winding Refn Death Stranding; screenshot: the beach

Obr. 1: Hideo Kojima a Nicolas Winding Refn; Obr. 2: Pláž bude pravdepodobne predstavovať základný stavebný kameň krajiny mŕtvych.

Dôležitým prvkom v preskúmavaní „druhého sveta“ bude aj Heartmanov náramok, ktorý podľa záberov slúži ako zaznamenávacie zariadenie či elektronický denník, okrem toho môže fungovať aj ako jediné spojenie so svetom živých, do ktorého sa postava vracia vždy po troch minútach.

Aj najnovšia ukážka z hry dokazuje, že Kojima je veľmi opatrný, čo sa týka odhaľovania nových informácií o Death Stranding. Fanúšikom jednoducho ukáže len to, čo chce, aby videli. Následne sme tak odkázaní na neustále sledovanie trailerov, ich analyzovanie a hľadanie jednotlivých kúskov skladačky ...čo mi vlastne vôbec nevadí!

• Zdroje: engadget.comgematsu.com, YouTube



Reeves mal úlohu v Death Stranding na dosah, cover arty oficiálne predstavené

• Novinka: 26. 7. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

V poslednom čase sa noviniek o diele tvorca Metal Gear Solid neobjavilo veľa a okrem niekoľkých príspevkov na Kojimovom twitteri Death Stranding opäť zahalila opona tajomna. Prítomnosť Hidea na Comic-Cone v San Diegu však nikoho nenechala chladným a všetci netrpezlivo očakávali správy o pripravovanej akčnej adventúre.

Prvou zaujímavou novinkou bolo, že pre rolu Cliffa, do ktorej Kojima nakoniec obsadil Madsa Mikkelsena, bol pôvodne odporučený Keanu Reeves, a to samotným Nicolasom Winding Refnom (režisér a Kojimov priateľ, v Death Stranding stvárňuje postavu Heartmana). Osobne si myslím, že predstaviteľ seriálového Hannibala Lectera bol pre Kojimovu hru oveľa lepšou voľbou, koniec koncov, pána „Breathtaking“ si môžeme vychutnať v Cyberpunk 2077.

Death Stranding; screenshot: cover, standard Death Stranding; screenshot: cover, steelbook edition

Na Comic-Cone boli tiež oficiálne predstavené obaly dvoch edícií hry, štandardnej (plastovej) a kovovej, ktorú môžeme očakávať v prípade špeciálnej a deluxe edície, prípadne aj tej zberateľskej (ak sa v jej prípade nedočkáme ešte luxusnejšieho návrhu).

Ku Kojimovi sa na pódiu neskôr pridal aj Nicolas Winding Refn, ktorý, ako už bolo povedané, stvárňuje v hre postavu Heartmana. O ňom sme sa napríklad dozvedeli, že sa mu každých 21 minút zastaví srdce. Po smrti sa vydáva hľadať svoju rodinu na „druhý svet“, ale vždy len na tri minúty. Následne sa opäť vráti medzi živých pomocou defibrilátora neustále pripevneného na jeho hrudi.

Moderátor Geoff Keighley sa tiež Kojimu opýtal, prečo je pre neho také dôležité tvoriť originálne hry. „Nemá zmysel vytvoriť niečo, čo už tu raz bolo, chcem tvoriť nové veci. Priniesť niečo jedinečné, niečo, čo inšpiruje svet a na čo si spomeniete aj o 10 rokov“. Kojima navyše dodal, že keď začínal s vlastnou produkciou hier, najjednoduchšia cesta, ako zarobiť peniaze, spočívala vo vytvorení online hry, v ktorej sa na jednom ostrove navzájom zabíja niekoľko hráčov (myslím si, že všetci tušíme, na ktorý herný žáner Hideo odkazoval), ale sám sa týmto smerom vydať nechcel.

Death Stranding; screenshot: Comic-con

Hideo na Comic-Con priviezol aj ikonickú schránku s ľudským plodom. Dostať ju cez letiskovú kontrolu bolo vraj „zaujímavé“.

Pamätáte sa, ako Sam v najnovšom traileri používa rebrík a lano ako prostriedky presunu po zemi? Nie sú v hre náhodou. Odkazujú vraj na herné klasiky, ako Donkey Kong či Super Mario, v ktorých fungujú ako nástroje na dosiahnutie tajných miest na jednotlivých mapkách. Kojima chcel vytvoriť hru obsahujúcu tento prvok, a „new hights“, ktoré hráč dosahoval v spomínaných herných klenotoch, zrejme dostanú nový význam.

Po ďalšom odhalení niekoľkých detailov z hry sa Death Stranding opäť začína rysovať. Kladie sa v nej nemalý dôraz na prepájanie, či už jednotlivých ľudí (Kojima prirovnal multiplayer ku Comic-Conu, kde sa stretávajú ľudia s veľmi podobnými záujmami) alebo dvoch svetov – nášho a toho patriaceho mŕtvym. A vyzerá to tak, že ten druhý neraz navštívime. Výtvor od majstra Kojimu však uvidíme až 8. novembra. Tak čo, myslíte si, že to začne všetko dávať zmysel?

• Zdroje: GamesRadar+, YouTube (PlayStation), Game Rant



Čo prezradil Kojima o Death Stranding na svojom twitteri?

• Novinka: 6. 6. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Po zhliadnutí najnovšieho traileru k Death Stranding sa každému v hlave vynorilo ešte viac otáznikov a netrpezlivo očakávali nové informácie. Hideo Kojima na twitteri opäť nešetril novinkami týkajúcimi sa jeho diela a priniesol správy o hercoch, postavách, ktoré stvárnili, a tiež trošku priblížil časovú os vývoja hry.

Death Stranding; screenshot: capture Death Stranding; screenshot: Norman Reedus motion capture

Proces motion capture si ako prvý z hercov vyskúšal práve Norman Reedus.

Začnime ale pekne od začiatku, a to tweetom opisujúcim chronológiu začiatku vývoja Death Stranding. Hra by samozrejme nevznikla bez Kojima Productions založenom koncom roka 2015, nasledovalo hľadanie vhodného enginu a ohlásenie prvých trailerov.

Death Stranding; screenshot: Kojima tweet Death Stranding; screenshot: Guerilla games

Obr. 1: Zaujímavé nahliadnutie do zákulisia vývoja očakávanej adventúry odhaľuje, že na vývoji Death Stranding sa pracovalo iba 3 roky; Obr. 2: Hideo na návšteve v štúdiu Guerrilla Games – nikdy vraj nezabudne na to, čo pre neho urobili.

Okrem tohto vlákna sa však s fanúšikmi podelil aj informácie ohľadom kastingu hercov, ktorí sa stali tak podstatnou súčasťou jeho diela. Hlavného protagonistu Sama videl Hideo Kojima v hercovi Normanovi Reedusovi, ktorého oslovil vo februári 2016. Nasledovalo Normanove naskenovanie a výsledkom bol prvý trailer.

Death Stranding; screenshot: Reedus motion capture Death Stranding; screenshot: Mikkelsen motion capture Death Stranding; screenshot: Guillermo del Toro motion capture

Herci, ktorí stoja pri vývoji Death Strandingu od začiatku.

Mads Mikkelsen bol pre Kojimu voľbou číslo dva, jeho sken prebehol v priebehu augusta a v septembri sa k nim pridal aj Guillermo del Toro. Zaujímavé je, že dvaja spomínaní herci sa k projektu pridali až po tom, čo prvý trailer uzrel svetlo sveta. U Madsa stvárňujúceho postavu Cliffa sa však ešte chvíľku pozastavím. V pôvodnom scenári totiž postava nefajčila.

Death Stranding; screenshot: Mikkelsen trailer Death Stranding; screenshot: Mikkelsen kouří

Kojima sa rozhodol z postavy Cliffa urobiť fajčiara až po tom, čo videl herca fajčiť počas prestávky medzi nakrúcaniami.

Predstavenia sa dočkali aj dve nové tváre, ktoré zažili premiéru v najnovšom videu predstavujúcom Death Stranding. Nicolas Winding Refn (Heartman) a Margaret Qualley (Mama) sa tiež objavili v posledných Kojimových tweetoch spolu so svojimi virtuálnymi ja.

Death Stranding; screenshot: Kojima, Qualley Death Stranding; screenshot: Nicolas Heartman Death Stranding; screenshot: Nicolas

Margaret Qualley je 24-ročná herečka, modelka a tanečníčka. Mohli ste ju vidieť v seriáloch Netflixu či HBO a v Death Stranding sa predstaví aj po boku režiséra, scenáristu a producenta Nicolasa Winding Refna.

Okrem zákulisia sa Hideo rozhovoril aj o niektorých funkciách hry – napríklad všetky cutscény sa budú odohrávať (a renderovať) v reálnom čase, čiže doplnky a výstroj, ktoré bude mať Sam na sebe, uvidíte aj v jednotlivých scénach. Okrem toho vysvetlil aj význam dlane ako jedného z primárnych symbolov Death Stranding a prirovnáva ju k lanu ako prostriedku spájania a k palici – nástroju vylúčenia alebo odstrčenia.

Death Stranding; screenshot: Japonský dabing

Kojima samozrejme nezabudol ani na japonských kolegov spolupracujúcich na lokalizácii hry.

Tri roky? Pre niektorých možno neuveriteľne krátky čas – tiež ma tento časový údaj spočiatku prekvapil, ale potom som si spomenula, s kým mám tú česť. Jednoducho si myslím, že kvalita hry sa neodvíja od počtu rokov či mesiacov, ale záleží hlavne na ľuďoch stojacich za jej vývojom. Čo sa týka Hideových príspevkov na twitteri, netvrdím, že sa mu podarilo zodpovedať všetky otázky fanúšikov, ale oceňujem, že nám umožnil aspoň z časti nahliadnuť do zákulisia vývoja jeho najnovšieho diela. Osobne si myslím, že tajomno Death Strandingu veľmi pristane, ale určite by som sa nehnevala, keby som ešte mohla aspoň raz nahliadnuť za oponu celej tvorby tejto futuristickej adventúry.

• Zdroje: DualShockers, twitter



Death Stranding dorazí po vydaní na PS4 tiež na PC

• Novinka: 31. 5. 2019 • Autor: Filip Němec

Skalný fanúšikovia PlayStation v posledných týždňoch bedákajú nad odlivom ich exkluzivít, z ktorého sa naopak tešia majitelia PC. Už v júni napríklad vyjde na stolových počítačoch Heavy Rain a neskôr aj ďalšie hry štúdia Quantic Dream. V prípade Death Stranding sa už v roku 2015, kedy bola hra oznámená, vedelo, že ide iba o konzolovú exkluzivitu, teda že hra nevyjde na Xboxe alebo konzolu od Nintenda. Že Death Stranding skôr alebo neskôr zavíta na PC, teda nebolo tajomstvom, napriek tomu veľa hráčov dúfalo, že sa tak nakoniec nestane.

Informácia z roku 2015 síce nikdy nebola vyvrátená Sony alebo Kojimom, keď ale v posledných rokoch sledujeme veľmi úzku spoluprácu medzi štúdiom a Sony, nezostáva nič iné ako vydanie na PC aspoň spochybňovať. Známy taliansky novinár Antonio Fucito však na svojom streame vyhlásil, že tento stav stále platí a exkluzivita pre PlayStation je len časová, hoci na Xbox One hra naozaj nevyjde. Už sa však nevie, či bude trvať rok alebo aj menej.

Death Stranding; screenshot: promo store

Ani dočasný obal hry, ktorý nájdete priamo na PlayStation Store, neobsahuje obvyklú exkluzívnu formulu „Only on PlayStation“.

Ak sa pýtate, prečo Fucitovi veriť, stačí spomenúť, že to bol práve on, kto dopredu avizoval, že Death Stranding vyjde 8. novembra, a ak sa pozriete na jeho Twitter účet, uvidíte na profilovom obrázku Fucita a práve Kojimu. Evidentne tak má tento novinár k hre veľmi blízko a ako sám spomína, vie toho ešte oveľa viac a neustále zvažuje, kedy sa o ďalšie informácie podelí. Ak teda potrebujete vedieť všetko, čo sa okolo Death Stranding udeje, Twitter tohto novinára by vám nemal uniknúť alebo skrátka stačí sledovať naše spravodajstvo o Death Stranding.

Stále sa však pohybujeme na vlne špekulácií, hoci veľmi pravdepodobných. Je ale tiež treba spomenúť, že Kojima mal mnohokrát možnosť exkluzivitu potvrdiť alebo naopak vyvrátiť a bol o to aj mnohokrát priamo požiadaný, týchto šancí však nikdy nevyužil. Je však dosť dobre možné, že kvôli Sony na tieto otázky odpovedať ani nemôže. Pre Sony navyše PC platforma nie je tabu, ale skôr zaujímavá príležitosť, kde prevádzkuje svoju streamovaciu službu PlayStation Now. A ak má niekto so Sony zjednať vydanie aj na inej platforme, mal by to byť práve Kojima. Dôležité je, že Death Stranding vychádza 8. novembra na PlayStation 4, a my už sa naozaj veľmi tešíme.

• Zdroje: Gamespot, Playstation, Twitch.tv (ilTanzen), Twitter (Tanzen)



Po 21-hodinovom čakaní prišiel dátum vydania

• Novinka: 29. 5. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

O tom, že sa práve v dnešný deň sa dočkáme oznámenia dátumu vydania titulu Death Stranding, sa šuškalo už niekoľko dní. Hideo Kojima na svojom twitteri teasoval ostošesť a okrem fotografií sme sa mohli pokochať aj novým kratučkým teaserom, ktorý si môžete pozrieť nižšie.

Death Stranding – Create the Rope Teaser [HD 1080P] (GamersPrey)

Teaser s názvom Create the Rope sa nesie v duchu klasickej Kojima atmosféry

Ďalším prekvapením bolo zaradenie Death Stranding na Playstation Store indikujúceho blížiace sa odhalenie dňa/mesiaca/roka D. Promo samozrejme hráčov informuje o tom, aké bonusy na nich čakajú, ak si hru predobjednajú. Tešiť sa môžete na niekoľko in-game predmetov v zlatej farbe, nového PSN avatara či PS4 tému.

Titul bude navyše dostupný vo viacerých verziách. Tá základná obsahuje len samotný produkt a zaplatíte za ňu 60 dolárov. Špeciálna (70 USD) a deluxe edícia (80 USD) už samozrejme ponúknu niečo navyše. Konkrétne na vás v špeciálnej edícii čaká steelbook, soundtrack, making of video (ako sa tvoril Death Stranding) a zlaté okuliare pre Sama, teda hlavného protagonistu v podaní herca Normana Reedusa. Deluxe edícia skompletizuje vašu výstroj a ponúkne aj nejaký in-game obsah navyše. Pre skutočných pôžitkárov je tu tiež zberateľská edícia obsahujúca okrem spomínaných predmetov aj kufrík, kľúčenku a sošku v životnej veľkosti v podobe schránky s ľudským plodom. Za tú si však priplatíte. Vyjde vás na celých 200 dolárov. Prehľad všetkých edícií nájdete tu.

Death Stranding; screenshot: promo store

Pri predobjednávke titulu hráčov neminú rôzne bonusy

Ale poďme k tomu najdôležitejšiemu! Death Stranding sa včera zmocnilo tiež oficiálneho PS kanála na Twitchi a pri sledovaní viac ako 21-hodinového streamu (možno sa našli aj taký nadšenci) už všetkým bolo jasné, že dátum vydania máme na dosah. Zábery z hry od Kojima Productions čiastočne zakrývali odtlačky rúk, ale tie postupne mizli. Chvíľku pred 18:00 sme sa tak dozvedeli, že titulu od maestra Kojimu sa dočkáme ešte tento rok – konkrétne 8. novembra a navyše s českými titulkami. Dátum sa odhalil na konci takmer deväťminútového traileru, ktorým Hideo Kojima svojej povesti naozaj nezostal nič dlžný. Veď sa presvedčte sami.

Death Stranding – Release Date Reveal Trailer | PS4

Takmer 9-minutový trailer vám opäť ponúkne niekoľko podnetov na zamyslenie.

V ukážke ma celkom zaujala skratka UCA, teda United Cities of America (Spojené Mestá Americké) – bude na tom Amerika naozaj tak zle? Podľa dostupných záberov asi áno. Koniec koncov militantní separatisti Homo Demens tiež nevyzerajú priateľsky a rozhodne sa pred ničím nezastavia. BT's, teda nepriatelia, sú podľa všetkého neviditeľné nadprirodzené monštrá, a Sam môže iba vycítiť ich prítomnosť (práve tam sa pravdepodobne uplatní to známe bábätko (Bridge Baby) zo starších trailerov).

Death Stranding; gameplay: inventory Death Stranding; gameplay: margaret qualley Death Stranding; trailer: timefall

V ukážke nechýba ani predstavenie postáv, vrátane tých nových a dopriate nám boli aj gameplay zábery.

Zdá sa mi, že BT's sú akési prízraky minulosti – a vo videu sme mohli vidieť dokonca bojisko prvej svetovej vojny, v traileri sa navyše opakuje slovné spojenie „the other side“ a Cliff (Mads Mikkelsen) sa na konci ukážky predstavuje so svojou mini armádou nemŕtvych. Tak čo? Ešte stále ste z toho vedľa ako my? Nezostáva než čakať a dúfať, že Kojimove slová o tom, že jeho dielo vám približne po 5 hodinách začne dávať zmysel, sú pravdivé.

Už vieme, že adventúru vyvíjanú Hideo Kojimom môžeme očakávať 8. novembra 2019 na PS4. Zaujíma nás však odpoveď ešte na jednu otázku: vydá Sony do konca roka dva veľké herné trháky a dočkáme sa tento rok tiež The Last of Us Part II? V redakcii sme presvedčení, že pokračovanie exkluzivity od Naughty Dog nemôžeme čakať skôr ako začiatkom roka 2020, dajte nám však v komentároch vedieť, čo si myslíte vy.

• Zdroje: Twitch (PlayStation), blog.eu.playstation, Twitter, Gematsu, YouTube (PlayStation)



Kojima sa na Tribeca Film festivale rozhovoril o otvorenom svete a online prvkoch

• Novinka: 6. 5. 2019 • Autor: Filip Němec

Ak vás príliš nezaujímajú nezávislé filmy, pojem Tribeca Film Festival vám pravdepodobne nič nepovie, ale aj nám hráčom má táto udalosť čo ponúknuť. Vystúpil na nej totiž Hideo Kojima, ktorý je pravidelným hosťom festivalu. Na pódium ho tiež odprevadil herec Norman Reedus, ktorý stvárňuje hlavnú postavu Sama v Death Stranding k tejto dvojici sa pridal aj moderátor Geoff Keighley. Bolo teda jasné, že okrem filmov bude reč aj o Death Stranding.

V rámci pomerne dlhého panelu Kojima prezradil niekoľko zaujímavých informácií, ale ako už je zvykom, vyvolali ešte väčšie množstvo otázok, než odpovedí. Rovno prezradím, že Kojima na festivale neukázal žiadne nové zábery, za čo sa ospravedlnil. Dodal však, že nový trailer by sme mohli vidieť už v priebehu mája. To o pár dní neskôr potvrdil aj Kojimov tweet, ktorý bol ale potom zmazaný, takže opäť nie je nič isté.

Death Stranding; screenshot: trailer, Kojima

Z tweetnutej fotky nebolo ťažké vyčítať, že sa v Kojima Productions tvorí nový trailer, pozornejší fanúšikovia potom tiež odhalili, že má byť dlhý 8 minút, čo nie je v prípade Kojimu nič neobvyklé.

Kojima: Death Stranding je tak trochu „iná“ open world hra

Kojima potvrdil, že Death Stranding je akcia odohrávajúca sa v otvorenom svete, ale nemá ísť o klasický koncept, aký poznáme dnes. Naopak, má ponúknuť niečo úplne nové. „Deje sa toho teraz toľko v reálnom svete, v Amerike aj v Európe, všetko je prepojené pomocou internetu, ale pritom skutočne prepojení nie sme,“ dodal Kojima k otázkam na žáner hry. Internet pritom používa ako metaforu práve k Death Stranding. Úlohou hráča má byť prepojenie sveta, nemáme však čakať nejakú kooperáciu. Pri hraní vraj budeme sami, naozaj sami.

„Čo sa týka príbehu a hrateľnosti, kľúčovým slovom je spojenie. Je tu ešte mnoho ďalších vecí medzi tým, ale to hlavné je spojenie,“ pokračoval Kojima vo vysvetľovaní. Ďalšie Kojimove slová ale boli ešte viac tajomné: „Prišiel som s naozaj novým nápadom. Pripojíte sa do hry a všetci hrajú spoločne. Vy budete pripojení, všetci budú pripojení. Nemôžem povedať nič, pretože v Sony by neboli radi, a podporu Sony nechcem stratiť.“

Death Stranding; screenshot: open world

Zrejme jedinou istotou je to, že Death Stranding bude hrou s otvoreným svetom, tomu už snáď môžeme prikladať takmer stopercentnú istotu. Niet však pochýb o tom, že pôjde o iný open world, než sme zvyknutí.

Naozaj sa pokúšam, aby sa v preklade nič nestratilo, Kojimove myšlienkové pochody a obraty plné metafor nám však nedávajú veľa jasných vodítok. Už skôr sme sa dozvedeli, že Death Stranding by malo mať nejaké online prvky a jeho slová na festivale naznačujú takmer nejaké MMO so zdieľaným online svetom. Prečo ale zároveň Kojima tvrdí, že v hre budeme sami? Veľmi tajomne znie tiež to, že by z prezradenia noviniek bolo Sony nešťastné. Má snáď Death Stranding využívať nejakú doposiaľ neoznámenú online službu? Nezostáva nič iné, než len čakať.

Norman Reedus je dôležitou súčasťou Death Stranding

Na Riddlera si zahral celkom prekvapivo aj Norman Reedus a je to snáď jeho úzka spolupráca práve s Kojimom, ktorá z neho urobila skoro tak veľkého tajnostkára, akým je samotný Kojima. Reedus je v súčasnosti známy najmä vďaka postave Daryla zo seriálu The Walking Dead, ale hranie v Death Stranding pre neho očividne veľa znamená. „Mám dospievajúceho syna, s ktorým som hral nejaké hry, kde len všetkých zabíjate. Takto to ale (v Death Stranding) nie je. Sú tu násilné prvky, ale je to iné,“ opisuje Reedus, aká asi bude Death Stranding akčná hra.

Death Stranding; screenshot: reedus

Kojima niekoľkokrát zmienil dôležitosť Normana Reedusa nielen pre postavu Sama, ale aj pre hru ako celok. Pri tvorbe Sama sa potom Kojima veľmi inšpiroval skutočným životom Reedusa a prepojenosť herca a postavy pripodobnil vtipom. Ak by si totiž Reedus nechal urobiť nové tetovanie, Kojima by ho do hry pridal ako DLC. Nám nezostáva než dúfať, že by išlo o bezplatné rozšírenie.

Ako Kojima, tak aj Reedus o sebe navzájom hovoria s veľkým rešpektom, koniec koncov nestáva sa často, aby autor hry na podobné konferencie vozil herca stvárňujúceho postavu v hre, pretože tí väčšinou nemajú s vývojom hry nič spoločné. Skoro to ale vyzerá tak, ako keby bol Reedus pre Kojimu akousi múzou. „Do Death Stranding dám každý aspekt Normana. Máme veľa cutscén a veľa dlhých cutscén. Uvidíme Normana ako Sama v hre a jeho hranie v cutscénach sa vám bude páčiť,“ dodáva Kojima.

Kojima experimentuje s kamerou

Počas spoločného rozprávania Kojima tiež zmienil prvok hry, ktorý očividne považuje za jednu z tých nových a možno aj revolučných vecí. „Nemôžem povedať kde, ale keď v hre pôjdete na určité miesto, nebudete ovládať Sama, ale kameru, s ktorou sa budete môcť pozerať okolo a keď sa na neho (Sama) pozriete, môže na vás napríklad žmurknúť“. Potom ešte dodal, že počas hry budete hrať za Sama, ale v tomto špeciálnom momente budete milovať Normana a stanete sa jeho fanúšikom, čím opäť pripomenul prepojenie medzi postavou a hercom.

Reedus navyše dodal, že práca na Death Stranding je veľa o spolupráci a Kojimu opísal ako skvelého vizionára, ktorý by bol tiež veľmi dobrým filmovým režisérom. Na tému úzkej spolupráce Kojima dodal, že počas vývoja mu Reedus odovzdal veľa nápadov, pričom ho niektorí môžu považovať za perfekcionistu, ale tak to vôbec nie je. Kojima vraj rád robí veľa vecí priamo na mieste a zakladá si na spolupráci.

Death Stranding; screenshot: filmový festival

Hideo Kojima je pravidelnou súčasťou festivalu nezávislých filmov Tribeca. Na svojom Twitteri o sebe dokonca vyhlasuje, že je zo 70 % tvorený práve filmami. Nech už to znamená čokoľvek.

Death Stranding ako hra s posolstvom

Celé rozprávanie zakončil Kojima veľmi emotívne. O Death Stranding povedal, že to bude niečo veľké, podivné a pôjde o metaforu pre náš pochrámaný dnešný svet, a keby ani to návštevníkom festivalu nestačilo, pridal aj referenciu na súčasný Brexit. „Chcem, aby ľudia premýšľali o svojich životoch alebo urobili krok späť, pozreli sa na svet a povedali si ‚Jasne, toto je prepojenie alebo odpojenie od sveta,‘ ako keď niektorí ľudia tvoria múry, napríklad ako to, čo sa teraz deje v Európe. Možno v hre zbadáte nejaké podobnosti.“

Kojima spolu s Normanom Reedusom prezradil mnoho zaujímavostí, ale že by sme boli nejako výrazne múdrejší, to sa povedať nedá. Nezostáva nič iné, než robiť to isté, čo doteraz – čakať. Blížiaca sa E3 by mohla niečo zaujímavé prezradiť a možno sa ešte pred ňou dočkáme avizovaného traileru.

• Zdroje: Gamesradar.com, Segmentnext.com, twitter



Hideo Kojima potvrdil dokončenie príbehu a Death Stranding predstavil ďalšiemu vývojárskemu tímu

• Novinka: 14. 3. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Novinky týkajúce sa PS4 exkluzivity vyvíjanej štúdiom Kojima Productions tentoraz priniesla rádiová stanica J-Wave News, konkrétne ide o rozhovor so samotným Hideo Kojimom, ktorý potvrdil, že príbeh hry je dokončený, čo koniec koncov dokazujú aj už spomínané práce na japonskom dabingu.

Death Stranding; screenshot: dabing Death Stranding; screenshot: dabingoví herci Death Stranding; screenshot: štúdio

Zákulisie japonského dabingu Death Stranding. Na twitteri sa okamžite strhla debata o zábere v štúdiu. Ide naozaj o Biely dom?

Kojima nepoprel, že by dátum vydania nebol stanovený (áno, uhádli ste, opäť ho neprezradil). Tvrdí totiž, že určitý deadline núti jeho aj samotný tím vývojárov určiť si správne priority a pracovať na tých aspektoch hry, ktoré to najviac potrebujú. Momentálne prebiehajú úpravy týkajúce sa hlavne otvoreného sveta hry, samozrejme s Kojimovým testovaním každej zmeny (Death Stranding v súčasnosti hrá každý deň), preto sa vývoj titulu predĺžil, a dátum vydania sa mierne posunul. Hideo však tvrdí, že nejde o výrazný odklad a je to vraj úplne bežné aj v prípade iných vývojárov.

Zároveň dodáva, že každý aspekt hry (a nie len Death Strandingu) je pre neho maximálne dôležitý a nikdy by nevydal titul nespĺňajúci jeho štandardy (čím určite potešil nejedného fanúšika). Hideo v rozhovore spomína aj streamovanie a umelú inteligenciu a vraj sa teší na to, keď sa hry a filmy začnú prelínať – prvou lastovičkou bude možno práve jeho Death Stranding.

Kojima predstavil Death Stranding Julianovi Gerightyovi z Ubisoftu

Zakladateľ Kojima Productions už stihol svoje dielo predstaviť niekoľkým vývojárskym tímom a jednotlivcom (napr. Guerrilla Games či Jordan Vogt-Roberts), najnovšie sa k nim pridal kreatívny riaditeľ Ubisoftu Julian Gerighty. Z Death Stranding bol samozrejme nadšený.

Death Stranding; screenshot: ubisoft, Kojima

Kreatívny riaditeľ Ubisoftu Julian Gerighty na twitter pridal fotografiu s Hide Kojimom, pričom Death Stranding označil za nadčasový kúsok.

• Zdroje: twinfinite, IGN, twitter



Kojima Productions žiada o zaregistrovanie ochranných známok ...a práce na japonskom dabingu pokračujú

• Novinka: 4. 3. 2018 • Autor: Alexandra Vaníková

Zaujímavú informáciu spojenú s Death Stranding si pre nás tentokrát pripravil Twitter, konkrétne účet s názvom @trademark_bot, ktorý 24. 2. 2019 priniesol správu o žiadosti o zaregistrovanie obchodných značiek „Social Strand System“ a „Strand Game“ spoločnosťou Kojima Productions. Na internete sa okamžite strhla diskusia o význame jednotlivých trademarkov a začínajú sa objavovať prvé teórie o multiplayeri v Death Stranding. Spomínané obchodné značky totiž s najväčšou pravdepodobnosťou odkazujú na online aspekt pripravovanej hry.

Objavili sa tiež špekulácie o tom, že multiplayer nebude samostatnou časťou v hlavnom menu hry, ale bude úzko prepojený so singleplayerom, dokonca sa hovorí o tom, že samotný hráč nedokáže ovplyvniť, kedy sa v multiplayeri ocitne, a vraj sa hra pre viacerých hráčov spustí až vtedy, keď sa časové osi dvoch hráčov navzájom pretnú. Koncept je to veľmi dobrý a myslím, že by korešpondoval s celou ideou hry.

Death Stranding, Hideo Kojima, Maaya Sakamoto, Kenjiro Tsuda

Hideo Kojima s japonskými hercami Maaya Sakamoto a Kenjiro Tsuda.

Ani Hideo Kojima nijako nezaostával a hráčov, ktorí netrpezlivo očakávajú vydanie jeho záhadného diela, potešil príspevkom na twitteri. Konkrétne išlo o fotografiu Hidea a dvoch japonských hercov. Tí 27. februára navštívili Kojima Productions a absolvovali (ďalšie) dabingové nahrávanie. Speváčka a dabingová herečka Maaya Sakamoto má mnohoročné skúsenosti a svoj hlas prepožičala mnohým postáv v anime, filmoch alebo videohrách (je to však jej prvá spolupráca s Kojimom). V Death Stranding by podľa dostupných informácií mala jej hlasom hovoriť postava, ktorá zatiaľ nebola odhalená.

Jej herecký kolega Kenjiro Tsuda taktiež nie je žiadnym nováčikom a cudzia mu nie je ani oblasť hier, pre japonské publikum nadabuje v Death Stranding hlavnú postavu – Sama, ktorého stvárni Norman Reedus. Ďalšou potešujúcou správou je, že práce na japonskom dabingu začali už v decembri minulého roka, takže ...sa skutočne blížime do finále? Nezostáva nám než pevne dúfať, že sa už čoskoro dozvieme, či boli všetky tieto teórie pravdivé.

• Zdroje: dualshockers.commetalgearinformer.com, gamerant.comYoutube (YongYea)



V reakciách na Death Stranding sa najčastejšie skloňuje slovo „dychberúci“

• Novinka: 18. 2. 2018 • Autor: Alexandra Vaníková

Na twitteri Hermena Hulsta, spoluzakladateľa Guerrilla Games (Horizon Zero Dawn), sme si v januári mohli všimnúť fotografiu s Hideo Kojimom, na ktorej drží v rukách záhadnú škatuľku. V tej sa naposledy (presnejšie pred 3 rokmi) nachádzala kópia Decima enginu, ktorý Hideo využíva práve v Death Stranding. Kojima sa na začiatku roka 2019 do Guerrilla Games s krabičkou vrátil a priniesol v nej 2 hodiny zo svojho pripravovaného diela. Nečakajte žiadne detaily z hry, teraz sa musíme uspokojiť len s dojmami tímu v Guerilla Games, ktoré ale boli viac než dobré – koniec koncov, ich tweety hovoria za všetko:

„Nemôžem prestať myslieť na to, čo som dnes mal možnosť vidieť ...pútavé, nádherné, dojemné, tajomné, úžasné, umelecké, vzrušujúce, podmanivé, fascinujúce, majstrovské.“ (Horizon Zero Dennis)

„Dnes som videla niečo, čo ma ohromilo a zanechalo bez slov.“ (Angie Smets)

Death Stranding; prezentácia v Guerrilla Games Death Stranding; screenshot: Guillermo del Toro

Ďalší členovia tímu Guerrilla Games tiež doslova onemeli a neskrývali nadšenie, keď im Hideo Kojima Death Stranding predstavoval.

Členovia Guerrila Games ale neboli jediní, ktorí mali možnosť vidieť Kojimov skvost naživo. Režisér a producent Jordan Vogt-Roberts, ktorý je veľkým fanúšikom videohier aj samotného Kojimu a momentálne pracuje na filmovom projekte Metal Gear Solid (pochopiteľne s Hideovým požehnaním), sa taktiež na svojom Instagrame pochválil, že mal možnosť si Death Stranding zahrať. Pritom neskrýval nadšenie a svoj post zakončil slovami: „YOU. ARE. NOT. READY.“ Uznajte, že na takú hru sa jednoducho nedá netešiť.

Ďalší, kto si mohol hru vyskúšať, bol Aki Saito, vedúci marketingu v Kojima Productions, ktorý hodnoteniu Death Stranding venoval tri obsiahlejšie tweety. Opäť v nich poukazuje na unikátnosť celého diela a taktiež na dôraz tvorcov na hráčove pocity. Hra ho postupne úplne pohltila, bez problémov si zvykol na ovládanie a poznamenal, že hra je vyvíjaná za úrovňou technickej stránky – cieľom Death Stranding je pohltiť hráča na úplne inom a novom leveli, čo počujeme veľmi radi. Saito navyše dodal, že akonáhle začnete Death Stranding hrať (zmysel vraj začne dávať približne po 4 – 5 hodinách hrania), všetky trailery začnú postupne dotvárať celú skladačku, a hráč im začne úplne rozumieť.

Aj keď sa hráči mohli tešiť aspoň z nejakých informácií o Death Stranding, nič z príbehu nám predstavené nebolo ...alebo áno? Kým Mads Mikkelsen v ňom má trošku chaos (a my sa mu vôbec nečudujem) a na otázky týkajúce sa Death Stranding neodpovedá vôbec, prípadne štýlom „Môžem toho o hre povedať veľa, ale v tej chvíli by si ma našlo 6 silných japonských chlapov“, Norman Reedus v nedávno poskytnutom rozhovore trošku svoje pocity z hry načrtol, keď ju označil za „pozitívnu, desivú a depresívnu zároveň“.

Death Stranding, Hideo Kojima, Norman Reedus, Mads Mikkelsen

Osobná asistentka Hidea Kojima v apríli minulého roka potešila fanúšikov touto fotkou (a áno, Hideovi v jeho pravej ruke skutočne chýba cigareta, a stránky na zemi sú skutočne vycenzurované).

V podcaste z decembra 2018 dokonca fanúšikov potešil niektorými informáciami. Postava, ktorej prepožičal svoju tvári aj hlas, vraj trpí fóbiou z dotykov a v priebehu hry táto fóbia hlavného protagonistu pomaly opúšťa s tým, ako hráč postupne „stavia mosty“, spája sa tak s komunitou a robí dôležité rozhodnutia. Pripustil, že by hra mohla vyjsť v roku 2019 a nevylúčil ani pokračovania. Hideo Kojima je podľa jeho slov génius a celý proces spolupráce s ním považuje za jedinečný zážitok. Hru nazval novým druhom filme s jedinečným konceptom, ktorý by mal ľudí spájať (čo potvrdzujú aj slová Mads Mikkelsena z mája roku 2018, kedy naznačil, že Death Stranding je „o globálnej spolupráci hráčov“), čo je v dnešnej dobe unikátny nápad, a o to viac si výsledok zaslúži pozornosť každého hráča.

Dátum vydania je stále vo hviezdach, na základe niekoľkých zdrojov však môžeme tvrdiť, že to, že sa Death Stranding dočkáme už tento rok, je skutočne pravdepodobné. Pripomenúť si môžeme napríklad tweet Troya Bakera, v ktorom porovnával dve postavy – Snow Villiersa, ktorému vo Final Fantasy prepožičal svoj hlas, a muža so zlatou maskou s krátkym popisom „2009 vs 2019 ...?“. Sám Hideo Kojima nepoprel, že hra vyjde ešte tento rok a Norman Reedus v podcaste z decembra 2018 hovoril o začiatku roka 2019. Nech už sa rozhodnete veriť akejkoľvek z týchto informácií, rok 2019 rozhodne vyzerá veľmi sľubne.

• Zdroje: gamesradar.com, metro.co.uk, dualshockers.com, Youtube (YongYea), Twitter, Instagram



Nový trailer z Tokyo Game Show predstavuje novú postavu

• Novinka: 26. 9. 2018 • Autor: Filip Němec

Začína to už vyzerať tak, že skôr nadviažeme kontakt s mimozemskou civilizáciou, Elon Musk dobije Mars a zistíme, či bolo prvé vajce alebo sliepka, než sa niečo dozvieme o pripravovanej akčnej adventúre (ani tým žánrom si tu ale nemôžeme byť úplne istí) Death Stranding od legendy herného priemyslu Hidea Kojimu. Jeho štúdio Kojima Productions už nám prinieslo nejeden trailer, ale s každým ďalším videom vznikajú nové otázky a tie existujúce zostávajú nezodpovedané. V tomto štýle pokračuje aj nový trailer vydaný na tokijskom hernom veľtrhu Tokyo Game Show, ktorý je plný podivností (ako inak).

Death Stranding – Tokyo Game Show trailer predstavuje herca Troya Bakera (Trailer)

Na zozname zvučných mien, ktoré sa v hre objavia, pribudla aj legenda herného priemyslu, herec, spevák a dablér Troy Baker.

Na tomto mieste by sa patrilo novo vydaný trailer riadne analyzovať a menej znalým čitateľom poskytnúť erudovaný pohľad do Kojimovej komplikovanej tvorby, ale nech si trailer púšťame spomalene alebo napríklad od posledného záberu, nie je sa vôbec čoho chytiť. Vo videu sa objavuje muž so zlatou maskou, ktorý zo všadeprítomnej čiernej vody vyvolá obrovské zviera, ktoré ho evidentne počúva. Zviera má tiež zlatú masku a jeho fyziológia pripomína psa, avšak tam kde by mal pod zlatistou maskou byť ňufák alebo oči, má zviera úplne iný ...ehm, otvor.

Jednu z postáv Death Stranding stvárni herec a dablér Troy Baker

Ale predsa len niečo faktické vieme. Kojima v každom traileri predstaví novú postavu a ani tentoraz to nie je inak. Aspoň v niečom má jeho tvorba systém. Tajomný muž, ktorý sa na začiatku traileru prihovára buď k Samovi alebo ku spútanej postave, ktorú nesie na chrbte (to je, do čerta, zasa čo?) je dabovaný a v tomto prípade pravdepodobne aj hraný legendou herného priemyslu. Ak už nejaký ten piatok hráte hry, meno Troy Baker vám je určite známe. Jeho zrejme najslávnejšou úlohou je Joel z The Last of Us, ale poznať ho môžete tiež z titulov, ako je Mass Effect 3, niektorých dielov série Call of Duty alebo Bioshock Infinite.

Death Stranding; screenshot: Mads Mikkelsen Death Stranding; screenshot: Guillermo del Toro

Obrázok 1: Medzi už známymi menami dominuje charizmatický dánsky herec Mads Mikkelsen. Obrázok 2: V Death Stranding sa ukáže tiež postava, ktorej vdýchne život režisér a scenárista Guillermo del Toro.

Nič zásadnejšie však trailer neprezradil. Ako sa vôbec bude Death Stranding hrať, o čom je príbeh, čo sú tie prístroje na chrbte a prečo vyzerá svet tak, ako vyzerá? Zatiaľ môžeme len hádať. Isté je len to, že hra vyjde exkluzívne na PlayStation konzolu, avšak vôbec by sme sa nečudovali, keby sa dočkala vydania až na pripravovanom PlayStation 5.



Death Stranding sa predviedlo na E3 2018 trailerom obsahujúcim zábery z hrania

• Novinka: 13. 6. 2018 • Autor: Filip Němec

Že bude Death Stranding súčasťou PlayStation konferencie na E3 2018 v Los Angeles, sa čakalo. Že sa o hre opäť nič poriadne nedozvieme, to sa vlastne tiež trochu čakalo. Nie, že by sa nás Hideo Kojima pokúšal odbiť, práve naopak. Jeho Kojima Productions si nachystalo cez osem minút dlhý trailer, ktorý je prevažne z zostavený z gameplay záberov. Ale ako už je zvykom, dávajú len málo odpovedí, zatiaľ čo nových otázok stále pribúda. Trailer aspoň viac odhalil žánrové zaradenie. Death Stranding bude pravdepodobne akčná adventúra odohrávajúca sa v otvorenom svete, súdiac podľa záberov z rôznych oblastí. A nebolo by sa ani čomu čudovať, veď Death Stranding využíva Decima engine od Guerilla Games použitý v Horizon Zero Dawn.

Death Stranding; screenshot: open world Death Stranding; screenshot: prostredie

Obrázok 1: Stávka na Decima engine sa zdá byť viac ako správna. Obrázok 2: Svet Death Stranding bude pravdepodobne naozaj rozľahlý, vzhľadom na variabilitu prostredia, ktoré trailer ukazuje.

Druhou evidentnou vecou je tiež trýznivá atmosféra plná samoty, neustáleho napätia a utrpenia. A hoci trailer naznačil aj niečo z príbehového zasadenia, nie sme o nič múdrejší. Na scénu sa dostalo aj to tajomné bábo, ktoré hlavná postava Sam napojila na akýsi prístroj, ktorý mu odhalí prítomnosť nepriateľov, s ktorými sa prvýkrát stretávame, respektíve sme schopní ich vidieť. V jednom zo záberov tiež Sam vytiahne strelnú zbraň, ale inak je celý trailer až nečakane pacifistický, ako by sa proti nepriateľom snáď ani nedalo brániť.

Nový trailer tiež napĺňa plán Hideu Kojimu odhaľovať postupne nové slávne tváre. Kým Norman Reedus, ktorý sa zhostil úlohy Sama, je dobre známy (rovnako ako charizmatický Mads Mikkelsen), v traileri zažili premiéru dve nové ženské tváre. V Death Stranding uvidíme francúzsku herečku Liu Seydoux a Američanku Lindsay Wagner. Pokúsiť sa ale vyextrahovať niečo viac by už bolo skôr veštenie z gule, a tak musíme počkať na ďalšie omrvinky, ktoré nám ako hladným psom Kojima pravdepodobne veľmi plánovane predhadzuje. Dátum vydania je pritom stále neznámy a vzhľadom na minimum toho, čo o hre vieme, máme tak trochu obavy, že Death Stranding už nestihne vyjsť na PlayStation 4.

Death Stranding; screenshot: Lindsay Wagner Death Stranding; screenshot: Léa Seydoux

Obrázok 1: Herecké osadenstvo Death Stranding sa rozrástlo o americkú herečku Lindsay Wagner. Obrázok 2: V traileri sa zoznámime aj s ďalšou posilou – francúzskou herečkou a modelkou Leou Seydoux.



Prší, prší, „Timefall“ leje

(Update 3. 1. 2018) Pustili ste si trailer ešte raz? To nevadí, my tiež. Poďme sa teda najprv zamerať na ten záhadný dážď, ktorý nejakým spôsobom manipuluje s časom. Všetko, na čo dopadne hoci len kvapôčka, začína behom sekundy rapídne starnúť a následne chradnúť. Tento dážď nepochádza z nášho sveta a vývojári Death Stranding ho nazývajú „Timefall“. Kojima tvrdí, že Timefall bude neoddeliteľnou súčasťou príbehu.

Death Stranding; Wallpaper: Norman, robotic, hand

Norman Reedus bude v Death Stranding bojovať nielen o cenu pre najlepšieho otca, ale zároveň sa pokúsi zachrániť svet. V ceste mu stoja tieňové príšery, magický dážď a Mads Mikkelsen, čo sú pre Sama celkom smrtiace vyhliadky. Našťastie, ako sa zdá, má k dispozícii vreckové bábätko, ktorého ďalšie schopnosti iste vyjdú čoskoro najavo.

Okrem Normana Reedusa (v hre má jeho charakter meno Sam), sú aj ďalšie postavy navlečené do akýchsi zázračných plášteniek, ktoré efekt starnutia zrejme anulujú. Čo vlastne prezrádza, že si ich väčšina ľudí v Death Stranding efekte Timefallu dobre vedomá a poznajú teda spôsob, ako sa pred ním chrániť. Kojima navyše zažartoval prehlásením, že je Sam v tomto smere nejako unikátny. Viac k tomu povedať nechcel, pretože podľa jeho slov už prezradil príliš. A čo tá jediná slza Normana na konci tralieru? Žiadny skrytý význam vraj hľadať nemáme. Norman Reedus bol v tej chvíli jednoducho smutný...

Smrťou Death Stranding nekončí

Čo by bola celkom hard core „utilita“, keby hra obsahovala permanentnú smrť. Tu ide skôr o fakt, že ak v Death Stranding umriete, neobjavíte sa po vzore väčšiny hier na mieste, ktoré sa nachádza tesne pred vaším skonaním. Namiesto toho poputujete vy a Sam do akéhosi očistca, ktorý existuje niekde „medzi“ svetmi. Tu sa budete môcť prechádzať vo first-person perspektíve a dokonca môžete zbierať aj rôzne predmety. Avšak pôjde zrejme o akúsi „minihru“, takže nemajte obavy, že by sa z Death Stranding zrazu stalo Far Cry 5. O aké predmety pôjde, nie je zatiaľ isté.

Death Stranding; Wallpaper: soldier, water Death Stranding; Wallpaper: soldiers, mads, mikkelsen

Obrázok 1: Nebezpečné komando, možno príde aj Arnold? Obrázok 2: Elitný tím.

Kojima zmieňuje, že ide o ďalšiu zvláštnu schopnosť, ktorou Sam disponuje. Ďalej hovorí, že sa do materiálneho sveta môžete vrátiť kedykoľvek budete chcieť. Oproti iným hrám sa však neocitnete na nejakom checkpointe (ako napríklad v sérii Dark Souls), ktorý by sa nachádzal niekoľko okamihov pred vašou smrťou. Objavíte sa presne tam, kde ste naposledy vydýchli. Death Stranding podľa Kojima smrť „akceptuje“, nie je to krok späť, ale ide o súčasť perzistentnej hernej mechaniky. Ako príklad uviedol koniec traileru, v ktorom sa Norman Reedus nachádza na okraji krátera spôsobeného explóziou tieňového monštra, teda na mieste, kde Sam vlastne „zomrel“. Iné hry by nás jednoducho vzali o pár chvíľ späť, kedy kráter ešte neexistoval.

Všemocné bábätko a „chňapajúca“ robotická ruka

To prazvláštne dieťa uzavreté v priehľadnom „sarkofágu“ je na tom všetkom asi to najzaujímavejšie. Jeden z prvých teaserov na E3 2016 ukázal nahého Reedusa, kráčajúceho po mŕtvej pláži s dieťaťom v náručí. Ďalšie nemluvňa sa objavilo v ukážke s Mads Mikkelsenom (čo je hlavný záporák hry a svojím šialeným zjavom občas pripomína antagonistu Ubisoftu série Far Cry) a nakoniec aj v poslednom traileri z The Game Awards. Hideo Kojima potvrdil, že išlo o jedno a to isté bábo.

Death Stranding; Wallpaper: baby, tube Death Stranding; Wallpaper: norman, baby

Obrázok 1: Puzdro na tajomné dieťa, to bude pôrod. Obrázok 2: Pozoruhodné dieťa vyvoláva ešte viac otázok.

Ako sa zatiaľ zdá, nebudú tie záhadné škvrny iba súčasťou dejovej linky, ale zrejme pôjde o dôležitý prvok v gameplayi (nech už to znie akokoľvek prejdene). Dôvodom by mohol byť fakt, že tá chňapajúca robotická ruka, ktorá zároveň osvetlila priestor, kde sa práve pohybovali tieňové monštrá, ožila v momente, keď mal niekto spomínané dieťa pri sebe. Samozrejme, proti ďalším otázkam bol už Hideo imúnny a neprezradil nič zásadnejšie. My sme ale radi za akýkoľvek lúč svetla, ktorý na Death Stranding vrhol, pretože sme zatiaľ iba tápali v tme a museli sa spoľahnúť na udretie teórie z internetu, kedy niektoré boli snáď ešte šialenejšie, než samotný Hideo Kojima.

Čo (a o čom) vlastne je Death Stranding?

(9. 12. 2017) To je celkom dobrá otázka, lebo odpoveď na ňu je prinajlepšom mierne nejasná. Keďže ide o hru od Hidea Kojimu, musíme tiež počítať s dávkou podivností a nadprirodzena, čo ale vôbec nevadí, pretože podivnosť a Hideo idú spolu ruka v ruke. Všetko, čo o deji v hre vieme, sme prevažne zistili z teaserov, trailerov a sem-tam z nejakého interview. Jedno je však isté – žiadna rozprávka pre deti to určite nebude. Skôr očakávajte časté prázdne pozeranie na monitor s ústami dokorán a mozgom bežiacim v úspornom režime.

Čo vieme určite? Tak napríklad to, že jedným z hlavných protagonistov v tejto tajomnej duchárčiny bude Norman Reedus, predstaviteľ Daryla z The Walking Dead. Tu síce (zrejme) nebude kosiť zombíkov pomocou kuše, ale post-apokalyptické svety asi len tak neopustí, pretože prostredie v Death Stranding rozhodne nevyzerá nijak zachovale a prívetivo. Prvý Reveal trailer odhalil (doslova) nahého Normana v bezvedomí na pláži posiatej mŕtvymi krabmi...ďalšie udalosti potom nabrali ešte zvláštnejší spád – novorodeniatko vedľa neho, odtlačky nôh niečoho neviditeľného a päť „dementorov“ na obzore.

Death Stranding; Wallpaper: Norman Reedus

Ak ste si mysleli, že je v hre Metal Gear Solid všetko prehnané a bizarné, tak ste doteraz nevideli zábery z Death Stranding. Napríklad tu sa nahý Norman Reedus chystá vykúzliť Patronusa. Len nevieme, kam schoval prútik.

Vyčítať z tohto traileru o čo v Death Stranding pôjde, je úloha skôr pre psychiatra (a my by sme sa radi zúčastnili tohto sedenia), avšak pár indícií by sa tu nájsť dalo. Napríklad vyplavené veľryby môžu mať nejakú spojitosť so samotným názvom, keďže „Strand“ je iné slovo pre beach (pobrežie) a používa sa v súvislosti práve s mŕtvymi veľrybami. Potom je tu novorodeniatko, ktoré sa vyskytuje aj v ďalšom traileri, ktorý okrem iného prezentuje antagonistu Mads Mikkelsena (napríklad film Hannibal). V oboch prípadoch je zrejmé, že dieťa predstavuje nejaký zásadný prvok v tomto čudnom svete.

Nesmieme tiež zabudnúť na tie „pupočné šnúry“ tiahnuce sa za lietadlami a z vojakov, čiernu tekutinu pripomínajúcu ropu a proste všetko okolo kričí „bizarné!“, takže namiesto odpovedí sa skôr objavujú ďalšie otázky. Na hre Death Stranding sa aj nejaký spôsobom podieľa známy režisér Guillermo del Toro. Akú úlohu tu bude hrať, zatiaľ nie je isté, ale keďže beží na podobnom myšlienkovom pochode ako Hideo Kojima, tvoria tak dokonale podivné duo.

Gameplay a nový trailer z The Game Awards 2017

Jasné odpovede nepriniesol ani posledný osemminútový trailer z tohtoročných cien pre najlepšie hry roka 2017 (The Game Awards). Je rovnako tajuplný a nadprirodzený ako tie predošlé a aj on v nás zanechal hlbokú stopu, čo dobré trailery robia. Ale poďme sa pozrieť na to, čo o gameplay vieme s istotou.

Hideo Kojima na Twitteri vyhlásil, že sa s Death Stranding pokúsi prekonať tradičnú definíciu žánru „akčné“ a „RPG", ktoré je možné nájsť v podobných hrách. Teda, ak toto niekto dokáže, potom to bude asi Hideo. Každopádne to potvrdzuje fakt, že ide o dielo oveľa ambicióznejšie než všetko, na čom doteraz štúdio Kojima Productions pracovalo.

Počas tohtoročnej akcie Tokyo Games Show tvorcovia povedali, že Death Stranding je hrou s otvoreným svetom a obsahuje multiplayerové prvky. Navyše, ako už sme sa niekoľkokrát zmienili, ide o titul od Kojima, takže sa tu nešetrí prehnanosťou a bláznivými nápadmi. Kojima osobne tvrdí, že s projektom Death Stranding chce urobiť „ďalší krok do hernej budúcnosti“. No, pri zemi sa teda japonský herný génius rozhodne nedrží, čomu sa v dnešnom svete, kde väčšina vývojárov ide skôr na istotu, nedá inak ako zatlieskať.

Samotný gameplay nebol doteraz nikde zverejnený, takže v súčasnosti máme k dispozícii len domnienky a kryptické popisy. Ako napríklad ten, kedy Hideo v jednom z rozhovorov pre web Wired poukázal na dôležitosť pupočnej šnúry, ktoré sa vyskytovali v ukážkach. Prezradil, že hráčom bude Death Stranding z počiatku pripadať povedome – ako akčný sandbox. Ale po nejakej chvíli začnú nachádzať rozdiely. Veci, s ktorými sa v doteraz žiadnej hre nestretli, a napríklad aj to, že príbeh je o prepojenosti medzi ľuďmi po celom svete. Čo opäť nie je práve odpoveď, akú by sme si priali a ktorá by dostatočne odpovedala na otázku „o čo do čerta v Death Stranding ide?!“

Death Stranding; Wallpaper: Mads Mikkelsen Death Stranding; Wallpaper: tajomná bábika

Technická stránka Death Stranding a dátum vydania

Asi ste si už všimli, že Death Stranding vyzerá naozaj náramne. Dôvodom je spolupráca Kojima Productions so spoločnosťou Guerrilla Games, ktorí majú na svedomí výborný Horizon Zero Dawn. Obe hry bežia na engine Decima (čo je oficiálny názov pre engine poháňajúci Guerrilla tituly). Ich spolupráca týmto však nekončí. Väčšina hráčov vie, že HZD bol trochu farebnejší, než to bude v prípade Death Stranding. Kojima preto musel vykonať niekoľko modifikácií, aby engine upravil k obrazu svojmu, a hotovú verziu zdrojového kódu preposlal zase späť na ústredie Guerrilla Games, takže z toho ťažia obe firmy.

Kojima potvrdil, že sa na Death Stranding usilovne pracuje, ale dátum vydania je zatiaľ v nedohľadne. Možno niekedy ku koncu roka 2018, ale veľmi sa na to nespoliehajme. Kým neuvidíme nejakú gameplay ukážku, nemôžeme si byť ničím istí. Hra je momentálne vyvíjaná exkluzívne pre PS4, pretože sme sa ale v prípade titulov od Koji dočkali neskôr aj PC verzií, nie je vylúčené, že si Death Stranding zahráme aj na stolových počítačoch. Bohužiaľ to však vyzerá, že majitelia Xboxu zostanú na suchu.

Death Stranding; Wallpaper: tajemný muž Death Stranding; Wallpaper: Norman Reedus Death Stranding; Wallpaper: mrtvé zvíře

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB12