Obnoviť stránku

Čo je základná doska?

Aktualizované

Základná doska patrí medzi kľúčové prvky každej počítačovej zostavy. Funguje totiž ako mozog, cez ktorý prúdia informácie do jednotlivých komponentov v podobe procesora, operačnej pamäte RAM alebo grafickej karty. Tiež je kľúčom na možné budúce rozšírenie funkcií alebo pripojenie ďalšieho príslušenstva. Na čo presne základná doska slúži, aké má najčastejšie konektory a na čo je dobré dať pozor pri jej výbere?

Montáž komponentov na základnú dosku

Čo je základná doska? – OBSAH

  1. Na čo slúži základná doska?
  2. Popis základnej dosky
  3. Formát základnej dosky
  4. Platforma a pätice základnej dosky
  5. Pamäťové moduly
  6. Prehľad rozširujúcich slotov
  7. Externé a interné konektory na základnej doske
  8. BIOS
  9. Ako si vybrať základnú dosku?

Na čo slúži základná doska?

Na čo slúži základná doska? Hlavnou funkciou základnej dosky je prepojiť jednotlivé komponenty do fungujúceho celku a poskytnúť im stabilné elektrické napájanie. To sa na prvý pohľad môže zdať ako jednoduchá záležitosť, ale opak je pravdou. Vybrať kvalitnú základnú dosku tak, aby obslúžila vás vysnívaný počítač, nie je žiadna sranda. Aj tá najobyčajnejšia základná doska, ktorú však pre svoj vysnívaný herný počítač fakt nechcete, sa skladá z mnohých dôležitých súčastí. Medzi ne zaraďujeme napríklad formát základnej dosky, typ procesorovej pätice, čipset alebo interné a externé konektory. Samozrejme nesmieme zabudnúť ani na celý rad tlačidiel, pinov alebo na typickú gombíkovú batériu.

Popis základnej dosky
Základná doska popis: Obrázok znázorňuje jednotlivé súčasti základnej dosky postavené na čipsete Intel Z390.

Matičná doska na seba v posledných rokoch prebrala mnoho funkcií, pre ktoré bolo predtým nutné použiť rozširujúcu kartu. Napríklad ide o zvukovú kartu, bez ktorej si používanie počítača už nevieme predstaviť. Skorší formát pomerne rozmernej karty nahradil malý čip na základnej doske. Rovnako tak je raritnou záležitosťou vidieť v počítači typickú sieťovú kartu. Dnes je opäť nahradená čipom a moderné dosky ponúkajú často aj dva porty s gigabitovou rýchlosťou.

V podstate jedinou prídavnou kartou, ktorú dnes v počítači nájdete, je grafická karta. Samozrejme, v prípade kancelárskych PC si celkom vystačíte s integrovanou grafikou priamo v procesore, ale všade inde sa stretnete s grafickou kartou s čipom NVIDA alebo AMD.

Popis základnej dosky

Keď už presne vieme, na čo základná doska slúži, tak sa na ňu pozrime pekne z blízka. Na popis základnej dosky sme si vybrali moderný ASUS ROG STRIX B450-F GAMING, na ktorej je dobre vidieť, že okrem funkčnej stránky sa výrobcovia sústredia aj na dizajn. Ten je v určitých prípadoch rozhodujúci, pretože funkčne sú niektoré varianty na zhruba 80 až 90 % rovnaké, a kupujúci sa vo výsledku rozhodne podľa toho, ako sa mu doska páči.

Popis základnej dosky ROG STRIX B450-F GAMING
Popis základnej dosky ROG STRIX B450-F GAMING.

Na prvý pohľad je hlavnou súčasťou základnej dosky pätica určená na osadenie procesora. Vždy sa nachádza uprostred hornej časti dosky a v jej tesnej blízkosti sú umiestnené sloty pre pamäťové moduly. Tie sú väčšinou k dispozícii hneď štyri. V prípade fyzicky menších dosiek potom len dva, čo vás môže limitovať pri neskoršom upgrade. Ak zostaneme v hornej časti dosky, povšimnime si pomerne masívne chladenie napájacích obvodov okolo pätice CPU. Nesmieme zabudnúť ani predinštalovaný I/O kryt, na ktorý sú vyvedené konektory potrebné na pripojenie periférnych zariadení. Ak máte možnosť, novú matičnú dosku si vyberajte vždy s predinštalovaným I/O krytom. Je výrazne kvalitnejšia a odolnejšia ako prehistorické riešenie v podobe ručne vkladaného tenkého pliešku.

Spodnej časti základnej dosky dominujú podlhovasté sloty pre prídavné karty. Ide najmä o sloty PCIe ×16 určené pre grafické karty. V prípade ASUS ROG STRIX B450-F GAMING sú na doske rovno dva a pomerne ďaleko od seba. To je dôležité, pretože výkonné grafické karty zaberajú pokojne aj 2,5 slotu a musia byť ešte aj dostatok miesta pre nasávanie chladenia. Avšak, medzi slotmi sa nachádzajú rôzne čipy potrebné na fungovanie integrovanej zvukovej alebo sieťovej karty.

Popis základnej dosky ROG STRIX B450-F GAMING
Detailný pohľad na súčasti základnej dosky ROG STRIX B450-F GAMING.

Z druhej strany spodnej časti sa nachádzajú notoricky známe SATA konektory pre SATA disky alebo BR a DVD mechaniku. Hneď nad nimi je 24-pinový konektor na pripojenie kabeláže z napájacieho zdroja. Tiež si všimnite moderné sloty M.2 na umiestnenie systémových diskov. Tie majú špeciálne vyhotovenie a vyzerajú podobne ako pamäťové moduly. Úplne na spodnej hrane je dostatok miesta na vyvedenie rôznych pinov, tie slúžia napríklad na pripojenie RGB osvetlenia, predných USB konektorov alebo tlačidiel na zapínanie alebo reštartovanie PC.

Formát základnej dosky

K prvotnému rozdelenie základných dosiek slúži ich fyzická veľkosť. Tá je daná všeobecne uznávanými štandardmi, ktoré poznáme pod označením mITX, mATX, ATX a EATX.

Formát základnej dosky
Porovnanie jednotlivých štandardizovaných formátov základných dosiek.

Základné dosky: Prehľad formátov

EATX (Extended ATX) – 305 × 330 mm

Vo väčšine prípadov ide o dosky určené profesionálom alebo hráčom. Sú najmä nutné v prípadoch, kedy je potrebné osadiť viac grafických kariet, prípadne mnoho diskov. Tomu však zodpovedá aj cena, ktorá z pohľadu obyčajného používateľa často atakuje astronomické hodnoty. Pre základnú dosku formátu EATX je nutné použiť aj zodpovedajúceu počítačovú skrinku na úrovni Big Tower.

ATX (Standard ATX) – 305 × 244 mm

Predtým jednoznačne najčastejší formát, ktorý bol postupne vo veľkej miere nahradený mATX. Avšak formát základnej dosky ATX má stále pevné miesto v ponuke všetkých výrobcov matičných dosiek. Vďaka svojim väčším rozmerom obslúži aj viac grafických kariet. Vzhľadom na dostatok miesta pre konektory sa vám budú jednotlivé komponenty ľahko zapájať a celý počítač sa bude pri použití kvalitnej skrine aj efektívne chladiť.

mATX (Micro ATX) – 244 × 244 mm

Dnes najčastejší formát, ktorý vyhovuje drvivej väčšine používateľov. Takáto motherboard stále ponúka dostatok miesta pre komponenty typického kancelárskeho, a dokonca aj herného PC. V prípade mATX dosiek máte navyše v drvivej väčšine prípadov dostatok miesta na inštaláciu výkonnejších chladičov procesora, a pritom ich uložíte aj do menších skríň (Mini Tower). Ak však chcete viac grafických kariet a pokúšať sa o maximálne pretaktovanie, mATX pre vás nebude úplne ideálnym variantom.

mITX (Mini ITX) – 170 × 170 mm

Fyzicky najmenší formát sa hodí na stavbu kompaktnej kancelárskej alebo HTPC zostavy. Avšak niektorí výrobcovia aj napriek tomu dokážu do základnej dosky formátu mITX dostať najmodernejšie technológie. Takáto doska potom skvele obslúži aj herný počítač postavený do malej skrine, napríklad veľkosti typickej hernej konzoly. Avšak je nutné počítať s tým, že takýto počítač poskladaný do malej skrine bude dlhodobo pracovať vo vyšších prevádzkových teplotách.

Platforma a pätica základnej dosky

V dnešnej dobe máte na výber medzi platformou AMD alebo Intel. Skôr platilo, že AMD bolo riešením pre chudobnejšiu peňaženku, kde nevadil celkovo nižší herný výkon procesora. S nástupom procesorov AMD Ryzen, alebo dokonca AMD Threadripper však došlo k obrovskej zmene. Významný nárast počtu jadier zaskočil Intel, ten ale stále zotrváva na vyšších cenovkách, ktoré však majú svoje opodstatnenie v maximálnej kompatibilite a stabilite najnovších čipsetov. V tejto časti ešte AMD trochu pokrivkáva a stále sa môže stať, že aj tá najnovšia matičná doska bude mať problémy so stabilitou pri použití inak perfektných operačných pamätí.

Pätica základnej dosky
Rôzne druhy procesorov si vyžadujú rôzne PC základné dosky, socket je preto pri výbere jedným z najpodstatnejších parametrov.

Pokiaľ už máte vybranú platformu, k slovu sa dostáva výber procesorovej pätice, inak povedané socketu. V prípade AMD je k dispozícii AM4 pre procesory Ryzen, prípadne TR4 pre 32-jadrové procesory Threadripper. V prípade Intelu je situácia obdobná a pätica LGA 1151 je určená pre procesory Intel Coffee Lake, kdežto LGA2066 potom podporuje profesionálne a pomerne drahé Skylake-X a Kaby Lake-X.

Pamäťové moduly

O výbere operačnej pamäte RAM dnes v podstate rozhoduje len obsah vašej peňaženky. Do aktuálnych základných dosiek Intelu aj AMD pasujú len moduly typu DDR4. Každá základná doska potom obsahuje dve alebo štyri pozície, ktoré sa nachádzajú v tesnom susedstve procesorovej pätice.

Pri výbere konkrétneho typu a značky odporúčame preskúmať produktovú stránku zvolenej základnej dosky. Každý výrobca disponuje zoznamom pamäťových modulov, pri ktorých dopredu otestoval ich kompatibilitu. Všeobecne môžeme konštatovať, že dosky s čipsetom od Intelu sú tolerantnejšie a funguje v nich prakticky každá pamäť, ktorá sa vám dostane do rúk.

Rozširujúce sloty na základnej doske

Voľné rozširujúce sloty nájdete na každej základnej doske. Dokonca aj na formáte mITX. Takéto sloty slúžia podľa typu na pripojenie grafickej karty, diskov, strihových kariet a pod.

PC základné dosky: Prehľad rozširujúcich slotov

PCI-Express ×16

Slúži výhradne na osadenie grafických kariet. Ak plánujete postaviť počítač s viacerými grafickými kartami, bude nutné si dopredu zistiť, koľko liniek PCI-Express je využiteľných v jednotlivých slotoch.

PCI-Express ×8/×4

Ide o slot, cez ktorý je možné rozšíriť počítač o zariadenia vyžadujúce rýchle prenosové rýchlosti. Napríklad ide o špeciálne sieťové karty alebo diskové radiče.

PCI-Express ×1

Najčastejšie využívaný variant, ktorý slúži pre väčšinu príslušenstva. Konkrétne ide o sieťové, zvukové alebo strihové karty.

PCI

Ide o vekovo najstarší slot v našom prehľade. Spoznáte ho podľa typickej bielej farby. Občas sa ešte objaví na niektorých lacnejších doskách, ale jeho praktické využitie sa v dnešnej dobe už limitne blíži nule.

M.2 a U.2

Moderný spôsob pripájania SSD diskov, ktorý pripomína pamäťové moduly RAM. Na doske nájdete typicky jeden alebo dva sloty. Disky typu M.2 sú mimoriadne rýchle a využívajú sa ako primárny disk na inštaláciu operačného systému Windows 10.

Serial ATA (SATA)

Slúži na pripojenie typických pevných diskov vo formáte 2,5" a 3,5".

Externé a interné konektory na základnej doske

Každá základná doska obsahuje celý rad interných a externých konektorov. Aký je medzi nimi rozdiel? Externé konektory spoznáte jednoducho. Nachádzajú sa totiž v priestore I/O štítu, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou zadnej strany počítača. Do takého konektora rovno zapojíte napríklad hernú myš alebo USB disk.

Oproti tomu, interné konektory sú priamo na doske ukryté okolitému svetu. Ide napríklad o piny na vyvedenie USB alebo audio portov na čelnú stranu vášho počítača. Samozrejme ide aj o konektory určené na zapojenie napájania základnej dosky, prípadne na pripojenie konektorov pre ventilátory alebo RGB osvetlenia.

Externé na základnej doske
Typický pohľad na zadnú stranu moderného PC. Medzi I/O výstupmi sa okrem konektorov USB-A nachádza aj USB-C.

BIOS

Výraz BIOS je odvodený z počiatočných písmen slov Bios Input Output System a ide o špeciálny softvér nahratý do špeciálneho pamäťového čipu matičnej dosky. Nájdete ho na každom PC označenom ako IBM kompatibilný. Možno to pre vás bude prekvapenie, ale napríklad na MacBooku Air od spoločnosti Apple BIOS skrátka nie je.

Typický používateľ začne prítomnosť BIOSu riešiť až vo chvíli, keď ho potrebuje aktualizovať na najnovšiu verziu. To je nutné napríklad pred výmenou za novší procesor.

Možno si mnohí z vás vybavia BIOS ako nudné prostredie s modrým pozadím a množstvom podivných nápisov. Moderná doba a koniec-koncov aj hardvér si však žiada niečo iné, a preto bol BIOS nahradený UEFI (Unified Extensible Firmware Interface). Toto moderné rozhranie má celý rad výhod a pre používateľov často ponúka vkusné, plne grafické prostredie s celým radom možností. Napríklad máte plne pod kontrolou pretaktovanie procesora, kontrolu ventilátorov alebo teploty kľúčových komponentov.

Ako vybrať základnú dosku?

Pomerne veľa ľudí prekvapivo pri výbere počítača obmedzuje pozornosť len na procesor alebo typ grafickej karty. Prípadne na dizajn a osvetlenie počítačovej skrine. Avšak to, že jednotlivé komponenty musia spoľahlivo fungovať a zároveň musia spolu bezchybne komunikovať, už neriešia. O tom, že matičná doska bežného používateľa príliš nezaujíma, svedčí aj fakt, že v mnohých bežne predávaných počítačových zostavách ako celku nenájdete o použitej základnej doske poriadne ani zmienku.

i

Alza.sk ide príkladom a úplne transparentne uvádzame pri každej našej značkovej Alza zostave konkrétne komponenty vrátane presného typu základnej dosky.

Výber základnej dosky je významným momentom pri nadobudnutí každého stolného počítača. Základná doska má totiž priamy vplyv na životnosť, stabilitu a rozšíriteľnosť vášho stroja do budúcnosti. Pri návrhu vlastného počítača je tak nutné stráviť pokojne aj niekoľko hodín starostlivým čítaním recenzií a postupne zužovať výber potenciálnych kandidátov. Samozrejme že výber dosky je primárne určený typom plánovaného nasadenia počítača. V počítači pre sekretárku tak dozaista bude úplne iná základná doska ako v prípade herného počítača, na ktorom si chcete vyskúšať prvé krôčiky vo virtuálnej realite.

Ako sami vidíte, základná doska je mimoriadne sofistikovanou súčasťou každého počítača. Nie je dobré na nej šetriť, ale zároveň musí mať kvalitu zodpovedajúcu vašim požiadavkám.

Zdroje niektorých obrázkov: cz.msi.com.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13