Obnoviť stránku

Čo je IP adresa?

Aktualizované

Viete, čo je IP adresa, na čo slúži a aký je vlastne rozdiel medzi IPv4 a IPv6? Máme pre vás článok, ktorý aj úplnému počítačovému laikovi prehľadne vysvetlí, ako IP adresy fungujú. Začnime jednoduchou skúšobnou otázkou. Čo znamená skratka IP? No predsa internetový protokol!

nastavenie siete; LAN; IP adresa;

Čo je IP adresa – OBSAH

  1. Čo je IP adresa?
  2. Štandardy IP adries – IPv4 vs IPv6
  3. Prechod na štandard IPv6
  4. Dynamická vs statická IP adresa
  5. Ako zistiť IP adresu PC a routera?
  6. Na čo je potrebné poznať IP adresu?
  7. Ako zistiť verejnú IP adresu cudzieho počítača?
  8. Zmena IP adresy
  9. Lokácia IP adresy a maska siete
  10. Ako zistiť MAC adresu?
  11. Na čo slúži NTP server

Čo je IP adresa?

IP adresa je unikátne číslo, ktoré je pridelené ľubovoľnému zariadeniu komunikujúcemu prostredníctvom internetového protokolu (IP). Svoju IP adresu tak majú nielen počítače, notebooky alebo tlačiarne, ale tiež každý mobil, tablet alebo napríklad nová práčka. Celá vec je pochopiteľne oveľa zložitejšia, pretože drvivá väčšina zariadení bude mať vnútornú IP adresu získanú od nejakého WiFi routera alebo switchu v lokálnej sieti. Len vybrané zariadenia potom majú verejnú a súčasne pevnú IP adresu, na ktorú je možné pristupovať odkiaľkoľvek.

Znalosť IP adresy je mimoriadne dôležitá pre komunikáciu jednotlivých zariadení medzi sebou. Avšak o samotné adresovanie sa typický používateľ nemusí vôbec starať. V rámci vnútornej siete sa totiž používa tzv. DHCP server, ktorý podľa zadaných pravidiel automaticky prideľuje IP adresy. Verejnú pevnú IP adresu vám musí prideliť poskytovateľ internetového pripojenia a ako sa dočítate ďalej v texte, za túto predtým bezplatnú službu sa teraz platia vysoké finančné čiastky.

Nastavenie siete; LAN; IP adresa; DHCP server;
Príklad nastavenia rozsahu IP adries, ktoré má DHCP server prideľovať jednotlivým zariadeniam.

Štandardy IP adries – IPv4 vs. IPv6

Je až prekvapujúce, že pôvodný štandard IP adries pochádza už z roku 1984. Áno, hovoríme o dobre známom štandarde IPv4. Staršia verzia 4 (IPv4) je v súčasnej dobe stále najrozšírenejšia. Používa 32-bitové IP adresy, ktoré sú zapisované po ôsmich bitoch oddelených bodkou. Častejšie ich však uvidíte v prevedenom tvare štyroch čísel od 0 do 255. Pôvodný matematický model sa javil ako výrazne nadimenzovaný a počítal s maximálnym využitím cca 4 miliárd IP adries. Z pohľadu aktuálnej doby je jasné, že IP adries štandardu IPv4 je nedostatok, a posledných pár rokov sú dokonca nedostatkovým tovarom.

Ako zaznelo vyššie, IPv4 ponúka obmedzený počet IP adries, preto došlo približne v roku 2008 k pozvoľnému nástupu nového štandardu IPv6. Ten je založený na 128-bitových adresách v hexadecimálnom zápise a disponuje cca 340 sextiliónmi (nepredstaviteľné číslo, za ktorým je 38 núl) IP adries. IPv6 je budúcnosť a svoju IP adresu časom získa aj vaša moderná chladnička alebo robotický vysávač.

i Hex zápis
je v informatike často používaný vďaka ľahkému prevodu na binárny kód a šestnástkovú sústavu. Využíva čísla 0 – 9 a písmená a – f, kde písmená označujú hodnoty 10 – 15.

Prechod na štandard IPv6

Koncové zariadenia dnes stále potrebujú prístup k IPv4, pretože mnoho služieb nie je ešte stále s iným protokolom dostupných. Pokiaľ chcete mať aj IPv6 adresu, je možné ponúknuť oba protokoly zároveň (dual stack). Dnešné operačné systémy so šestkou už počítajú, rovnako ako smerovače a aktívne prvky. Všetko teda záleží na poskytovateľovi vášho internetového pripojenia. Všetci veľkí operátori sú na IPv6 pripravení, ale postup zavádzania je stále veľmi pomalý.

Dynamická vs. statická IP adresa

Poskytovatelia internetového pripojenia ponúkajú rôzne typy IP adries. Tou základnou je statická IP adresa, ktorá je však prakticky vždy za výrazný príplatok. Váš počítač (router) vždy dostane pridelenú jednu a tú istú IP adresu. Oproti tomu dynamická IP adresa sa mení v pravidelných intervaloch. Pri každom ďalšom pripojení na internet vám môže byť teoreticky pridelená iná. Síce býva bežné, že používatelia majú na dlhý čas pridelenú rovnakú IP adresu, ale v prípade dynamického prideľovania vám to nikto negarantuje. U statickej IP adresy áno.

nastavenie siete; LAN; IP adresa; statická IP adresa;
Pohľad na nastavenie statickej IP adresy vo Windows 10. V dnešnej dobe pracuje 99 % sietí na báze dynamických IP adries, v ktorých nie je používateľ nútený zložito vyplňovať pre laikov nezrozumiteľné čísla.

Ako zistiť IP adresu PC a routera?

V operačnom systéme Windows nájdete IP adresu v ovládacom paneli v sekcii Centrum sietí a zdieľanie. Tu nájdete položku Zmeniť nastavenia adaptéra, po jej otvorení sa vám zobrazí pripojenie k sieti. Kliknutím pravého tlačidla myši na aktuálne pripojenie k sieti rozbalíte ponuku. V nej je zvýraznená kolónka Stav. Po otvorení dialógového okna zobrazte podrobnosti. Vo výpise sú informácie o IP adrese zariadenia a routera, maska podsiete a ďalšie informácie o pripojení.

i Lokálna (neverejná) a verejná IP adresa
Ide o pomerne dôležité rozdelenie IP adries. Pre vnútorné siete (jednoducho povedané u vás doma v byte) sa používajú adresy v rozsahu 10.*.*.*, Ďalej 172.16 – 31.*.* Alebo 192.168.*.*. Všetky ostatné IP adresy sú verejné. Napríklad Alza.sk funguje na verejnej IP adrese 185.181.176.19.

Neverejné IP adresy sú celkovo bezpečnejšie, pretože nad nimi v lokálnej sieti bdie niekoľko ďalších bezpečnostných vrstiev. Ich správne nastavenie vás ochráni pred priamymi útokmi hackerov. Táto zvýšená bezpečnosť ale znamená, že napríklad nemusí byť možné prevádzkovať vlastný FTP server, resp. že tento server nie je prístupný ostatným používateľom internetu.

Na čo je potrebné poznať IP adresu?

  • Na pripojenie k vzdialenému PC
  • Ak prepájate počítače na hranie v lokálnom multiplayeri

Ako zistiť verejnú IP adresu cudzieho počítača?

IP adresu vzdialeného počítača možno zistiť mnohými spôsobmi, ale tie záškodnícke si určite opisovať nebudeme. Avšak ak sa ocitnete na počítači a potrebujete zistiť jeho verejnú IP adresu, môžete navštíviť napríklad webové stránky ip.iol.cz, kde ihneď uvidíte kompletnú verejnú IP adresu.

IP adresa

Zistiť svoju verejnú IP adresu nie je vôbec ťažké.

Zmena IP adresy

Zmenou IP adresy môžete napríklad anonymne prezerať webové stránky. Na zmenu stačí využiť prihlásenie do siete cez rôzne proxy servery. Tento krok nastavíte v internetovom prehliadači v nastavení pripojenia. Zvolíte možnosť ručnej konfigurácie proxy serverov, do poľa HTTP proxy zadáte ľubovoľnú IP adresu zo zoznamu na freeproxylist.net a do kolónky port napíšete číslo portu danej IP adresy z tabuľky. A mimochodom, veľkú obľubu si v posledných mesiacoch získali tiež VPN servery.

i

Použite VPN

VPN predstavuje skratku pre virtuálnu privátnu sieť. V IT ide o nástroj, ktorý vytvára bezpečné a šifrované pripojenie na menej zabezpečených sieťach. VPN vďaka tomu poskytuje službu umožňujúcu skryť vašu IP adresu, vyhnúť sa cenzúre či sledovaniu, šifrovať vašu komunikáciu a zamedziť geoblockingu.

Lokácia IP adresy a maska siete

Štruktúra IP adresy je daná tak, aby bolo možné lokalizovať IP adresu kdekoľvek na svete. Obsahuje číslo siete, podsiete aj číslo sieťového rozhrania (WiFi, Ethernet, virtuálne zariadenia a pod.). Tzv. maska siete vám určí, ktorou časťou je vyjadrená sieť vrátane podsiete a kde nájdete konkrétne sieťové rozhranie. Zapisuje sa ako počet bitov s hodnotou 1 za lomku IP adresy.

Ako zistiť MAC adresu?

Každý sieťový prvok má okrem rozdielnej IP adresy taktiež tzv. MAC adresu. Ide o jedinečný identifikátor, ktorým sa od seba jednotlivé zariadenia vzájomne odlišujú. MAC adresa (tiež sa dá stretnúť s termínom fyzická adresa) je 48 bitov dlhé číslo, ktoré sa zapisuje ako 6 dvojíc šestnástkových čísel oddelených dvojbodkami či pomlčkami. Príkladom MAC adresy je napríklad zápis v tvare D4-3D-7E-E3-1F-F5.

i

Zistenie MAC adresy

MAC adresu sieťovej karty vo svojom počítači zistíte veľmi ľahko. Na Windows 10 stačí spustiť príkazový riadok s parametrom ipconfig /all.

A na čo je vlastne znalosť MAC adresy dobrá? Napríklad ju môžete pomerne jednoduchým spôsobom využiť na zabezpečenie súkromnej WiFi siete. Okrem typického prístupového hesla totiž možno použiť aj filtrovanie pomocou MAC adries. V zásade tak vyberiete MAC adresy, ktoré si do WiFi alebo LAN siete pustíte. Samozrejme musíme zároveň dodať, že ani toto na ochranu pred skúseným hackerom nestačí, ale napríklad susedia sa k vám do siete na 99 % nepripoja.

¨WiFi router, nastavenie, návod;
Filter MAC adries zvyšuje zabezpečenie prevádzky vo WiFi sieti.

Na čo slúži NTP server

A pretože spolu v sieti jednotlivé zariadenia neustále komunikujú v rádoch milisekúnd, je mimoriadne dôležité udržiavať správny čas. Na to slúži NTP (Network Time Protocol). Ide o protokol určený na synchronizáciu vnútorných hodín počítačov, ktorý zabezpečuje, aby všetky zariadenia komunikujúce v sieti mali rovnaký a presný čas. Tento systém bol uvedený do prevádzky už v roku 1985 a ide tak o jeden z najstarších používaných IP protokolov.

Presný čas je nutný tiež pre chod základných aplikácií, akými sú kalendáre, budíky a spúšťanie rôznych úloh. Moderné operačné systémy sú na pozadí napojené hneď na niekoľko NTP serverov. Voliteľne si však môžete svoj počítač nasmerovať napríklad na verejne dostupné NTP servery združenia Cesnet. Konkrétne ide o tik.cesnet.cz a tak.cesnet.cz.

Po prečítaní nášho článku už viete, že IP adresa nie je žiadna nadávka. Zároveň je fajn, že z pohľadu obyčajného používateľa stačia len veľmi všeobecné vedomosti, pretože všetko ostatné zariadi DHCP serverom. Vďaka tomu aj úplný laik sprevádzkuje domácu počítačovú sieť pokojne aj za pár minút. To s už používanými pevnými adresami väčšinou nebolo možné.

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB08