Obnoviť stránku

Canon EOS R7 & R10 (PRVÉ DOJMY)

Aktualizované • Autor: Michal Kupsa

Noviniek vo svete fototechniky už zďaleka nie je toľko. Fyzikálne zákony sú neúprosné a nové modely zvyčajne ponúkajú drobné vylepšenia. Canon EOS R7 a R10 však dokázal nemožné: prekvapil ma tak, ako už dlho nič iné. Jednak tým, že Canon dokázal držať pod pokrievkou všetko zásadné do poslednej chvíle. A potom: Canon EOS R7 a R10 sú (takmer) dokonalé. Oba fotoaparáty som niekoľko dní testoval a som si takmer istý, že svet digitálnej fotografie má svojho nového šampióna.

i

Ak si Canon EOS R10, respektíve Canon EOS R7 predobjednáte, obdržíte adaptér EF-EOS R zadarmo. Pozor: ponuka platí iba pre predobjednávky, a to navyše do vypredania zásob.

Canon EOS R10 a Canon EOS R7: porovnanie

Canon EOS R7 & R10 (PRVÉ DOJMY) – OBSAH

  1. Canon EOS R7 | R10: bajonet Canon RF a nová koncepcia
  2. Dizajn, mechanické vyhotovenie a ovládanie
  3. Obrazová kvalita a automatické zaostrovanie
  4. Porovnanie: Canon EOS R7 a Canon EOS R10 – v čom sa líšia?
  5. Nové základné objektívy: Canon RF-S 18 – 45 mm a Canon RF-S 18 – 150 mm
  6. Canon EOS R7 | R10: evolúcia alebo revolúcia?

Canon EOS R7 | R10: bajonet Canon RF a nová koncepcia

Súčasný najväčší výrobca fotoaparátov, spoločnosť Canon, má vo svojom portfóliu dva rôzne typy bajonetov pre svoje bezzrkadlovky. Bajonet RF je pre prístroje s väčším full-frame čipom a EF-M pre menší čip formátu APS-C. To sa postupom času ukazuje ako veľmi nepraktické, a najmä neekonomické aj pre takto veľkého výrobcu a bolo preto len otázkou času, kým bude potrebné túto situáciu nejako riešiť a ponuku zjednoduší a sprehľadní.

Tento okamih nastal práve dnes, keď prichádza logický krok v podobe predstavenia dvojice nových fotoaparátov Canon EOS R7 a Canon EOS R10, ktoré sú oba vybavené snímacím čipom formátu APS-C, ale pritom už zabehnutým bajonetom RF.

Canon EOS R10: fotoaparát Canon EOS R10: fotoaparát

Prístroje s doterajším bajonetom EF-M síce podľa oficiálneho vyhlásenia zostanú naďalej v predaji, ale už asi nemožno očakávať nejaké ďalšie rozširovanie tohto systému. Naopak, všetky ostatné bezzrkadlovky Canon už budú fungovať na jedinom bajonete RF, a to bez ohľadu na formát čipu.

Objektívy, ktoré budú určené iba pre menší čip APS-C budú označené ako RF-S. Práve dva takéto nové objektívy boli uvedené na trh súčasne s oboma fotoaparátmi. Prvým z nich je Canon RF-S 18 – 45 mm f/4,5 – 6,3 IS STM, druhým potom Canon RF-S 18 – 150 mm f/3,5 – 6,3 IS STM.

Dizajn, mechanické vyhotovenie a ovládanie

Oba nové fotoaparáty sú si síce veľmi podobné, rovnaké však rozhodne nie sú. Už na prvý pohľad je pri oboch zrejmé, že dizajn a celková ergonómia, ako aj logika ovládania sa držia koncepcie skôr uvedených firemných bezzrkadloviek s bajonetom RF, ktorým sú veľmi podobné.

Kto už niekedy nejakú bezzrkadlovku Canon držal v ruke, tak mu novinky budú na prvý pohľad pripadať ako dobre známe. To je samozrejme dobre, pretože dizajn a logika ovládania jednej značky naprieč modelovými radmi je veľmi dôležitá najmä z dlhodobého hľadiska pre bezproblémové prechody či upgrady medzi jednotlivými modelmi fotoaparátov.

Inak tiež asi skončili časy rôznofarebných vyhotovení fotoaparátov a oba nové modely sa držia jednotného konzervatívneho čierneho, ale na pohľad pekného vyhotovenia.

Canon EOS R10: displej a menu

Canon EOS R7 je väčší a ťažší, aj menší R10 sa ale drží výborne

Pokročilejší model Canon EOS R7 je však o poznanie väčší aj ťažší, ako lacnejší model Canon EOS R10, ale rozloženie ovládacích prvkov je takmer totožné. Tak či tak, oba dva fotoaparáty vynikajú úplne skvelou ergonómiou. Ja sám mám naozaj veľmi veľké ruky, a pritom aj menší Canon EOS R10 sa mi držal naozaj výborne a hlavne bezpečne.

Telo fotoaparátov: protišmyková úprava a LCD na otočnom kĺbe

Pokiaľ ide o samotné telo fotoaparátov, tak je asi plastové, a z veľkej časti pogumované s protišmykovou úpravou, čo ďalej prispieva ku kvalite držania. Oceňujem tiež fakt, že výrobca oba fotoaparáty vybavil LCD monitorom na otočnom kĺbe, čo sa mi javí asi ako najlepšia voľba zo všetkých zatiaľ možných známych vyhotovení.

Canon EOS R10: displej

Ovládacie menu EOS R7 | R10 sa drží zabehnutých koľají

Tiež samotné ovládacie menu sa drží roky zabehnutej koncepcie, takže kto bol zvyknutý na menu Canonu zo starších fotoaparátov, tak nebude mať najmenší problém zorientovať sa aj pri týchto úplne nových. Vyslovenou novinkou je iba ovládanie AF pomocou nového typu ovládača v podobe kombinácie multifunkčného voliča a kolieska pri modeli Canon EOS R7, ktorý považujem za prínosnú inováciu, na ktorú som si síce musel chvíľku zvyknúť, ale v praxi sa mi veľmi osvedčila. Celkovo by som mechanické vyhotovenie, dizajn aj ovládanie hodnotil ako síce možno dosť konzervatívne, ale tradične vynikajúce a dokonale funkčné.

Vyhotovenie hlavného vypínača? Stále to nie je ono

Čo sa mi naopak nepáči, tak je tradične (táto moja výhrada k fotoaparátom Canon trvá už viac ako 20 rokov) vyhotovenie hlavného vypínača. Výrobca si toho je asi vedomý, pretože vyhotovenie aj umiestnenie vypínača sa v priebehu času niekedy viac, inokedy menej mení, ale jednoducho nikdy to nie je ono. Nemôžem si pomôcť, ale hlavný vypínač na spúšti, ako to poznáme od Nikonu, Sony alebo Pentaxu je jednoducho neprekonateľné.

Vstavaný blesk? Len EOS R10

Ďalšia drobnosť, ktorá mi príde na škodu je fakt, že vyšší model Canon EOS R7 nie je vybavený vstavaným bleskom. Niekomu tiež môže pripadať, že oba fotoaparáty sú máličko ťažšie, než by sa vzhľadom na rozmery mohlo na prvý pohľad zdať – ale naozaj skôr iba nepatrne.

Canon EOS R10 a R7: základné objektívy

Obrazová kvalita a automatické zaostrovanie

Základom každého dnešného fotoaparátu je, samozrejme, jeho snímací čip a ani v tomto ohľade nie sú tieto dve novinky rovnaké. Obaja majú čip formátu APS-C s pomerom strán 3 : 2 a s duálnymi pixelmi, ale:

  • Vyšší model Canon EOS R7 disponuje čipom s vyšším rozlíšením 32 Mpix, teda s reálnou maximálnou veľkosťou snímok 6 960 × 4 640 pixelov.
  • Menší model Canon EOS R10 má čip s nižším rozlíšením 24 Mpix a reálnou maximálnou veľkosťou snímok 6 000 × 4 000 pixelov.

Kvalita fotografií? Prekvapenie, aké sme už dlho nemali

Pre oba však platí, že vo svojej kategórii fotoaparátov s čipom formátu APS-C doslova posúvajú kvalitu fotografií na novú úroveň. Rozdiel oproti starším fotoaparátom síce nie je nijako drastický, napriek tomu je však znateľný, a to ako s ohľadom na farebné podanie, tak aj dynamický rozsah fotografií, a predovšetkým na kvalitu snímok na vyššiu citlivosť ISO.

Pri praktickom fotografovaní sa tak v prípade potreby naozaj nemusíte báť siahnuť aj k vysokým hodnotám citlivosti ISO, prípadne sa môžete spoľahnúť aj na dobre fungujúce automatické nastavenie citlivosti ISO.

CANON EOS R10: ISO 1250 CANON EOS R7: test fotografie psa. ISO 1600.

Automatické zaostrovanie: umelá inteligencia zaostrí v okamihu za vás

Snáď ešte lepší je ale systém automatického zaostrovania, ktorý je výrobcom označovaný ako „Automatické ostrenie s hĺbkovým učením“ (niečo ako umelá inteligencia) a technológiou zdvojených bodov Dual Pixel CMOS AF II.

Pri praktickom fotografovaní v teréne som použil ako skúšobný objekt svoju fenku nemeckého ovčiaka Busy. Využil som tak aj možnosť detailného nastavenia ostrenia na oko, kedy si v menu môžete zvoliť, či je fotografovaným objektom človek alebo zviera (systém ale dokáže automaticky detegovať aj iné objekty). Nastavil som teda voľbu zviera (túto detailnú voľbu majú v menu oba nové fotoaparáty) a oba prístroje bez problémov, a hlavne veľmi rýchlo skutočne ostrili na oči môjho psa. Táto detekcia pritom funguje na 100 % plochy snímky, a to niekedy až neskutočne rýchlo.

CANON EOS R10: makro. ISO 2000

Problém potom nebol ani pri akčnejšom fotení a rýchlejšom pohybe. Rovnako dobre a rýchlo systém hlavný objekt vyhodnotil aj keď bol pes veľmi ďaleko a zaberal z celkovej plochy snímky len malú plochu – hranicu, kedy ho systém deteguje by som za dobrých podmienok odhadol zhruba niekde okolo 5 % z plochy snímky (podľa vzdialenosti sa systém automaticky prepína z ostrenia na oko, na ostrenie na tvár alebo jednoducho na hlavu).

Veľmi ale samozrejme záleží na situácii, svetle, kontraste oproti pozadiu, postaveniu a ďalších detailoch. Rovnako dobre si samozrejme poradia aj v prípade fotografovania osôb. Nehovoriac potom o tom, že tieto vlastnosti dobre využijete aj v prípade natáčania videa, ktoré oba fotoaparáty zvládajú v rozlíšení 4K/60p, alebo Full-HD až 120p.

CANON EOS R10. ISO 500. CANON EOS R10. ISO 3200.

Porovnanie: Canon EOS R7 a Canon EOS R10 – v čom sa líšia?

Prípadní záujemcovia o niektorý z nových fotoaparátov si určite budú klásť otázku, či si radšej priplatiť za vyšší model Canon EOS R7, alebo či si vystačia s lacnejším prístrojom Canon EOS R10. Pokiaľ by som to mal nejako prehľadne zhrnúť, tak oba varianty majú svoje výhody a je už asi na každom používateľovi, aby si sám vyhodnotil, ktoré parametre sú pre neho najpodstatnejšie.

Vlastnosti Canon EOS R7 Canon EOS R10
Rozlíšenie čipu 32 Mpix 24 Mpix
Rýchlosť snímania 15/30 fps 15/23 fps
Video 4K/60p 4K/60p (s orezaním)
Citlivosť AF -5 EV -4 EV
Stabilizácia čipu Áno (až o 8 EV) Nie
Najkratšia expozícia 1/8 000 s 1/4 000 s
Veľkosť hľadáčika 1,15× 0,95×
LCD monitor 1,62 Mpix 1,04 Mpix
Vstavaný blesk
Batéria LP-E6 (2 130 mAh) LP-E17 (1 040 mAh)
Slot pre SD kartu
USB 3.2 2.0
Rozmery ? ?
Hmotnosť 559 gramov 429 gramov
Dostupnosť* Leto 2022 Leto 2022
Cena 1 499 € 979 €

*Odhad, môže sa zmeniť.

CANON EOS R10 a R7: porovnanie rozmerov

Prečo Canon EOS R10?

Jasnou výhodou nižšieho modelu Canon EOS R10 je fakt, že je o poznanie menší, ľahší a samozrejme aj lacnejší. Kto teda veľa cestuje alebo jednoducho často nosí fotoaparát so sebou v taške, tak toto môže byť úplne zásadné. To platí predovšetkým v prípade, že k fotoaparátu zvolí menší z dvojice nových základných objektívov (pozri v ďalšej kapitole), kedy takto ľahko docieli naozaj malé, kompaktné a veľmi pohotové kombinácie.

To všetko navyše, aj napriek malým rozmerom, pri zachovaní celkovo vynikajúcej ergonómie. Pre niekoho potom môže byť výhodou aj fakt, že je vybavený vstavaným bleskom. O jeho užitočnosti sa síce vedú nekonečné debaty, ale podľa môjho osobného názoru je aj malý vstavaný blesk veľmi užitočným nástrojom, pokiaľ sa ho naučíte využívať vhodným spôsobom – je oveľa pohotovejší, môže vám uľahčiť rozjasnenie tieňov a podobne.

CANON EOS R10. ISO 6400.

Prečo Canon EOS R7?

Ak si priplatíte za pokročilejší Canon EOS R7, získate väčšie, ergonomicky ešte lepšie telo s odolnosťou proti poveternostným vplyvom. Snímací čip s tretinou vyšším rozlíšením, ale aj s dvoma slotmi na pamäťové karty (SD/SDHC/SDXC) a tiež výrazne výkonnejšou batériou (dvojnásobná kapacita).

Za zmienku rozhodne stojí aj o 1EV citlivejšie automatické zaostrovanie, rýchlejšie sériové snímanie s elektronickou uzávierkou, ale aj video 4K/60p bez orezania. To ale ešte zďaleka nie je všetko, lepší (a drahší) z dvojice fotoaparátov disponuje aj uzávierkou s kratším expozičným časom 1/8 000 s (s elektronickou uzávierkou dokonca 1/16 000 s), alebo káblovou konektivitou USB 3.2.

To najlepšie ale nakoniec, priamo na čipe má veľmi výkonnú stabilizáciu s účinnosťou až 8EV, má výrazne väčší hľadáčik a taktiež vyššie rozlíšenie LCD monitora.

CANON EOS R7. ISO 800.

Dvojica nových základných objektívov

Nové fotoaparáty Canon EOS R7 a Canon EOS R10 dostali do vienka hneď dvojicu nových objektívov, pričom oba je možné zaradiť do kategórie základných zoomov, zásadne sa však líšia rozsahom a tým samozrejme aj rozmermi. Oba sú potom navrhnuté pre snímací čip formátu APS-C a sú teda označené ako RF-S.

Objektív Canon RF-S 18 – 45 mm f/4,5 – 6,3 IS STM

Menším z tejto dvojice je Canon RF-S 18 – 45 mm f/4,5 – 6,3 IS STM, po prepočte na kinofilm teda zodpovedajúci rozsahu ohniska 29 – 72 mm. Tento objektív je veľmi kompaktný, a to predovšetkým vďaka tomu, že v neaktívnom stave je časť tubusu zasunutá dovnútra. Pred aktiváciou je teda nevyhnutné tubus vysunúť pootočením zoomovacieho prstenca, ale na to si človek veľmi rýchlo zvykne a je to len malá daň za skutočne veľmi malé rozmery v transportnom stave. Je tak ideálnou voľbou v prípade, že práve rozmery sú pre používateľa kľúčové. Objektív je navyše vybavený optickou stabilizáciou s veľmi slušným výkonom až 6,5 EV.

CANON EOS R10 a R7: porovnanie základných objektívov

Objektív Canon RF-S 18 – 150 mm f/3,5 – 6,3 IS STM

Ak však potrebujete univerzálnejší, a teda aj väčší rozsah ohniska, napríklad na pohotovú cestovateľskú fotografiu, potom môžete siahnuť po druhej novinke, ktorou je objektív Canon RF-S 18 – 150 mm f/3,5 – 6,3 IS STM, čo zodpovedá kinofilmovému ekvivalentu 29 – 240 mm. Tento objektív už nevyžaduje vysunutie z transportnej polohy, ale je vďaka tomu (a samozrejme aj vďaka výrazne dlhšiemu ohnisku) rozmerovo cca dvakrát tak dlhý ako jeho menší súrodenec. Avšak vzhľadom na veľký rozsah ohniska ide aj tak o mimoriadne skladný a kompaktný objektív. Ani pri ňom potom nechýba výkonná optická stabilizácia umožňujúca fotografovať časy dlhšie až o 7EV, čo je naozaj skvelá hodnota.

CANON EOS R7: test makro fotografie. ISO 100. CANON EOS R10. ISO 400.

Objektívy v teste: aké sú moje prvé dojmy?

Pri praktickom fotografovaní v teréne sa mi oba objektívy veľmi dobre osvedčili. Ostrenie pomocou krokového motora STM je tradične veľmi rýchle, tiché aj presné a skvele sa osvedčuje nielen pri fotografovaní, ale samozrejme aj pri natáčaní videa. Rovnako tak optická stabilizácia, ktorá je stále výkonnejšia, pričom v kombinácii s vysokou kvalitou fotografií pri vysokých citlivostiach ISO umožňuje fotografovať z ruky aj za skutočne veľmi zlých svetelných podmienok.

Výborné sú aj samotné optické vlastnosti oboch objektívov, a to z každého hľadiska. S oveľa drahšími profesionálnymi modelmi sa síce samozrejme merať nemôžu, ale v danej kategórii si vedú doslova skvele a k novým fotoaparátom sú ako základný zoom vskutku ideálnou voľbou.

Pre istotu som však na oboch fotoaparátoch vyskúšal aj obľúbený základný objektív s pevným ohniskom Canon RF 50 mm f/1,8 STM, s rovnakým bajonetom, ktorý je ale určený aj pre plno-formátové bezzrkadlovky Canon. Aj tento objektív fungoval na oboch telách úplne bez problémov, takže oba nové fotoaparáty vstupujú do už pomerne početnej rodiny objektívov s bajonetom Canon RF, čo je možné brať ako jednu z ďalších výhod.

CANON EOS R7. Architektúra. ISO 1600. CANON EOS R7: test interiér. ISO 6400.

Canon EOS R7 | R10: evolúcia alebo revolúcia?

Noviniek vo svete fototechniky už zďaleka nie je toľko, ako tomu bolo pred rokmi a vylepšenia noviniek možno už nie sú také razantné, ako predtým, pretože sa už často narážajú na fyzikálne možnosti. Napriek tomu, alebo možno práve preto, na mňa tieto novinky z dielne Canonu urobili naozaj veľký dojem, ako už dlho nič iné. Vstup fotoaparátov Canon s čipom APS-C do rodiny prístrojov s bajonetom Canon RF je úplne logický a tieto prvé novinky sa podľa mňa vydarili doslova na prvýkrát.

Veľkým plusom potom je aj to, že celý systém postavený na bajonete Canon RF je už dobre zabehnutý z fotoaparátov s full-frame čipom a na trhu je doslova množstvo príslušenstva. V prvom rade ide ale samozrejme o objektívy, a to ako originálne, tak aj od alternatívnych výrobcov.

Ale nielen to, k novým fotoaparátom bude k dispozícii aj redukčný krúžok, umožňujúci využitie objektívov s bajonetom Canon EF z klasických zrkadloviek, čím sa uľahčí prechod aj tým, ktorí zatiaľ s výmenou zrkadlovky za bezzrkadlovku váhali. Naopak, pre modernejšie využitie v kombinácii s mobilnými zariadeniami nechýba kompletná bezdrôtová konektivita ako pomocou rozhrania WiFi, tak aj Bluetooth.

CANON EOS R7 a R10

Canon EOS R7 & R10

Digitálne fotoaparáty

Canon EOS R7 a R10 na mňa urobil dojem tak, ako už dlho nič iné. Vstup fotoaparátov Canon s čipom APS-C do rodiny prístrojov s bajonetom Canon RF je úplne logický a tieto prvé novinky sa podľa mňa vydarili doslova na prvýkrát. Veľkým plusom potom je aj to, že celý systém postavený na bajonete Canon RF je už dobre zabehnutý z fotoaparátov s full-frame čipom a na trhu je doslova množstvo príslušenstva.

Klady

  • Špičková kvalita fotografií
  • Vynikajúce AF
  • Veľké množstvo funkcií
  • Skvelá ergonómia
  • Tradičné a jednoduché ovládanie
  • Veľká ponuka objektívov
  • Množstvo príslušenstva
  • Výkonná interná stabilizácia pri modeli Canon EOS R7
  • Slušná výdrž batérie
  • Konektivita WiFi aj Bluetooth

Zápory

  • Vykonanie hlavného vypínača
  • Relatívne vyššia hmotnosť
  • Absencia vstavaného blesku pri modeli Canon EOS R7

Na vašom súkromí nám záleží

My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.

Viac informácií
Rozumiem Podrobné nastavenia Odmietnuť všetko
P-DC1-WEB13